..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
En gzel zgrlk d, hapishanede grlr. -Schiller
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > 1. Blm > mer Faruk Hsmll

1 ubat 2010
Memleketimin Delileri - 1  
mer Faruk Hsmll
Mizah sevenlere tavsiye edilebilir...Fazla uzatmadan sadece 2 blm halinde yaymlanacaktr.

:FDEI:

Memleketimin
Delileri                    

mer Faruk Hsmll     
Temmuz 2006-Edirne
letiim: ofh1952@gmail.com

Bir varm bir yokmu,evvel zaman iinde kalbur saman iinde…Masal bu ya,bir lkede ad san belli olmayan birok insann yaad bir yerleim yeri varm.Buraya masalclar Memleketim adn vermiler.
Memleketimin kasaba,belde,ile ya da vilayet olup olmad tartmal bir konuymu.Giriinde yolun zerindeki tabelada MEMLEKETM-Nfus:10001 yazyormu.Ancak sonradan tabelann altna Hayr:10000 ibaresi eklenmi.Grnen o ki birisinin nfus miktarna itiraz vard.Bu kii ddiac Veysel’di.Veysel’e gre burada yaad varsaylan “Sska Umut,eyrek porsiyon bir insand.O nedenle byle bir kii nfus miktarnn iinde gsterilemezdi.”
zerine ksa kollu kahverengi bir tiort,altna kot bir pantolon,ayaklarna ise spor bir ayakkab giymi olan gen bir adam,oturduu koltuu arkasndaki kiiyi rahatsz etmeyecek bir ekilde azck yatrd,ban otobsn camna dayayp gzlerini kapatt.Teypten “Gcme gidiyor byle yaamak” arks duyuluyordu.
Bu kii Memleketim’e yeni atanan Al-Makam’d.Grevine resmen balamadan nce alt eski iyerinden yllk iznini alm,yeni grev yerini kimseye haber vermeden incelemek zere yola kmt.Bu grevi kabul edip etmeyeceine incelemeden sonra karar verecekti.
O devirde,o lkede Al-Makam’n yetkisi ok fazlaym.Azndan kan her sz kanun saylrm.”u makam al sana verdim,bunu ona verdim,unu buna verdim!” diyebiliyormu.
Gen adam,gzlerini aralayp ylan gibi kvrlan virajl yola bakt.Biraz sonra Memleketim-10 yazan trafik levhasn grd.”Az kald.” diye dnd. Memleketim’e yaklatka otobs hzn artryordu.Kardan ya da arkadan gelen baka bir otoya rastlanmadndan src arac adeta uuruyordu.
Memleketim taraf ormanla kapl,bir yannda da deniz bulunan irin bir yerdi.Alt tarafnda yani gneyinde kendi adn alm bir dere ehri ikiye blyordu.
Otobs ormann kenarndaki Otogar’a girdiinde gen adamn burnuna am kokular gelmeye balad.Bu havay doya doya iine ekti.”Gzel bir yere benziyor.” diye dnd,yani ilk intiba olumluydu. Otobsten inip,valizini alp birka adm attnda karar vermek iin erken davrandn anlad.nk be-alt rtkan kendi yazhanelerine gtrmek iin kolundan bacandan ekitirmeye balamlard.Bir yere gitmediini,az nce otobsten indiini tek tek rtkanlara anlatncaya kadar gbei atlamt.
En son derdini anlatt rtkandan ,kapt valizini kurtarnca otogarn k kapsna doru yrd.Yrd ama yryemedi,nk bu sefer de taksi ofrlerinin saldrsna urad.”Gtrelim abi.Valizini bagaja koyaym m abi? Taksimetreyi gndz tarifesinden aarm(O srada zaten gndzd).Kazklanmak istemiyorsan benim arabaya bin.” Konumalar ve yine orasndan burasndan ekitirmeler.Neyse ki onlardan da kendini kurtard ve “attk!” deyip,ban sallayarak yoluna devam etti.
Otogarn dna kp biraz yrdkten sonra bir benzin istasyonu grd.Buradan da zerine benzin pompaclarnn hcum edeceini zannetti,ama byle bir ey olmad.Arabas olmadna ilk defa sevindi.
Bir caddeye ulat.Caddenin giriinde “ehit Onba Koray Caddesi” yazyordu.Caddenin kar tarafna geerek yrmesini srdrd.Biraz gidince bir dere ve zerinden geen kpry,kprnn hemen knda Yangel Oteli yazsn grd.lk grd bu otelde kalmaya karar verdi.u an dinlenmek ve sakal tra olmak niyetindeydi.
Otelden ieri girdi.Resepsiyonda kimse yok gibi grnyordu.Biraz dikkat edince koltuun arkasna yaslanarak uyuyan resepsiyon memurunu fark etti.Rahatsz etmemek iin geri dnmeye,baka bir otel aramaya karar verdi.Geri dnerken spor ayakkablarnn kard ses resepsiyon memurunu uyandrmaya yetti:
-Buyruuun! Sesini iiterek durdu.
-Buyrun beyefendi!Bo yerimiz vardr,fiyatlarmz hesapldr,yataklarmz temizdir,odalarmzda haereye rastlanmaz.
Bir ey sormamt,ama adam otomatie balanm gibi otelinin reklamn yapyordu.
-Bir oda istiyorum.
-Nehir manzaral m olsun?
-Eh,olursa iyi olur!
- Ka gn kalmay dnyorsunuz?
-imdilik iki diyelim.Beenirsem uzatrm.
-Tamam,kimliinizi ve 150 lira rica edeceim.
-Ama tarifede bir kiilik oda 35 lira yazyor.ki gece 70 lira olmas gerekir.150 de neyin nesi?
-O tarifede yazan sradan odalarn fiyat.Sizinki ise dere manzaral.
-Tamam,tamam al paran! dedi.nk tartacak hali yoktu.
Odasna girdi,yarm saat dinlendi,tra oldu ve tekrar dar kt.karken resepsiyon memuru ona yol gsteriyordu:
“-Abi,burann esnaf kazkdr.Yabanc olduunu belli etme!Yoksa soyarlar valla.” Sanki kendisi farklyd…
Caddeye ktnda otelin hemen karsnda Hkmet Kona’n grd.Demek ki alma yeri buradayd.”Byk bir ihtimalle makam odamn dere manzaras da vardr.” diye dnd.leride binalarn arasnda kalm Niyet Mdrl’n de grd. Kapsnda polis nbet kulbeleri vard.
Birden araba korna sesleriyle irkildi.Kar caddeden bir dn konvoyu geiyordu.En nde st ak bir kamyonet,iindeki iki davulcu,bir zurnac,bir de kameraman ile ar ar ilerliyordu.Davullarn sesi zurnann sesini bastryordu.En nde gelin arabas olmas gerekirken bu konvoyda en nde yer alan arabann plakasnda “Dnc Ba” yazyordu.Ayn arabann camnn stne de “Ba ol da istersen dnc ba ol!” yazlmt.Arabann iinde ise, nde, kendi koltuundan ofrnkine tam bir kadn kasla kasla oturuyordu.Arabann arka koltuklarnda oturan yoktu.Demek ki bu ara sadece Dnc Ba’na tahsis edilmiti.
Gelin ve damad tayan araba dnc bannkini izliyordu.n plakasnda “Beraber lelim” arka plakasnda ise “Mutlu muyuz,kime ne?” yazyordu.Gelin arabasn damat annesinin arabas izliyordu.O arabann da nnde “Kaynana deil!” arkasnda “Kaynvalideciim!” yazlar vard.Aynalarna havlu balanm arabalar kornalarn barta barta ilerliyorlard.Bunlar belli ki olan tarafyd,nk ok neeliydiler.Geleneklere gre olan taraf neelerini aka belli edebilirlerdi.Konvoya katlan baz arabalardan patlayan tabanca sesleri de duyuluyordu.Yol kenarna park etmi bir polis otosundakiler ise olanlar seyretmekle yetiniyorlard.Haklarn yememek lazm,nk bir tanesi seyretmekle yetinmedi ve konvoy geerken polis aracndan frlad.Al-Makam “te vazifesine dkn bir memur!Yasalar dn de olsa uygulamak amacnda.Zaten bu tip memurlar olmasa…” diye dnrken aratan inen polis Al-Makam’n akn baklar arasnda tabancasndaki mermileri gkyzne boaltt.O da kutlamalara bir katk salamak istemiti!..
Olan tarafnn konvoyu bittikten sonra,on metre geriden kz tarafnn konvoyu geliyordu.Onlar elencede daha dengeliydi,fazla taknlk yapmyorlard.”Uan da kulara nail oldum,ben annemi zledim” paras kulaklara kadar ulayordu.
En arkada bir kamyon ve bir traktr vard.”Belli ki tesadfen konvoya katlmlar” diye dnd Al-Makam,ama gene yanlmt.nk kamyon gelinin eyizini tayan st ak,byk bir arat.Hallar kamyonun kasasndan sarktld gibi iindeki her trl beyaz eya da grlebiliyordu.Ya traktr?Koskocaman tekerlekli,klimal,CD alarl pahal bir eydi.Lastiklerinin yeniliinden bile sfr olduu hemen anlalyordu.Peki bunun ne ii vard burada?Yolunu arm sanabilirdiniz,ama zerindeki balonlar,ssler hi de yle olmadn gsteriyordu. zerindeki “Gelinime hediyem olsun” yazl pankart meseleyi aydnlatyordu. ”Bu kadar da olmaz!”diye dnd Al-Makam.Oysa “Bu kadar ise hi olmaz” demesine ok az kalmt.
En arkadan ar ar,gcr gcr parlayan bir bierdver geliyordu.Yolun neredeyse tamamn kapladndan arkasnda uzun bir ara kuyruu oluturmutu.Bierdver de tarm enliklerine katlyormu gibi sslenmiti.te Al-Makam’a “Bu kadar da hi olmaz!” dedirten yaz bu aracn zerindeki pankarttan rahatlkla okunabiliyordu:”Bu da benden damadma…”
Bierdverin arkasndan durup bakt,bakt.Konvoy gzden kaybolunca kaldrmdan yrmeye devam etti.Tngrbank’n nne geldiinde insan says ok artmt.Bazlarnn yanndan srtnerek gemek zorunda bile kalyordu.Bu srada karsndan gelen bir gen,yere tkryormu gibi yapt,tkr geldi Al-Makam’n gsne yapt.Gen,hemen cebinden bir mendil karp tkr silmeye kalkt.
-zr dilerim beyefendi,ok zr dilerim.imdi silerim, diyor,bir eliyle silerken dier eliyle Al-Makam’n arka cebindeki czdan ekmeye alyordu.Al-Makam gencin niyetini anlamakta gecikmedi,hemen cebinin zerindeki eli yakalad:
-Ne yapyorsun sen?
-Abi n’olur affet!Polis olduunu anlamadm.Bala be abi!
-Ne polisi?Tamam tamam.Defol git bamdan!
-Sa ol aabeyciim.Allah senden raz olsun!Sana bundan sonra ben dahil buradaki hibir trnak yaklamayacak, dedi ve koarak gzden kayboldu.
Al-Makam iyice ackmt.Kaldrmn kenarnda akmaklara gaz dolduran adama sordu:
-Yemek yiyebileceim iyi bir lokantaya nasl gidebilirim?
-Beyefendi,buradan dz yryn.Biraz sonra byk bir bina greceksiniz.Oras ktphanedir.Ktphaneyi geince trafik klar karnza kacaktr.Iklardan sola geip devam edin.O cadde Aiyan Caddesidir.Hi bir yere sapmadan caddeyi takip ederseniz,sonuna gelmeden Bol Kepe Lokantas’na ularsnz.
Az sonra lokantay eliyle koymu gibi buldu,nk adam ok ayrntl tarif etmiti.Lokantann kapsndan girer girmez garsonlar kendisini karlayp pencere nndeki bir masaya oturttular.Taskebab,fasulyeli pilav,cack ve kadayf syledi.Birka dakika iinde tm smarladklar masasna getirildi.tahla yemeklerini yemeye koyuldu.
Lokantadaki sinek says biraz fazlayd,ama yemekleri dorusu lezzetliydi.Eliyle alnna konan sinei kovalarken yemeklerin sergilendii tarafta daha ok sinek olduunu grd.”Acaba o gariban alar ne yapyor bu sineklerle?” sorusunun cevabn almakta gecikmedi:A yemek tezgahnn zerindeki sinekleri zehir skarak ldrmeye balamt bile.stelik yemeklere den l sinekleri bir yemek ka ile ayklayp pe atyordu.Bu grnt midesini bulandrmt.Yedii sinekli yemeklere mi yoksa zehirli yemeklere mi yanmas gerektiini bilemedi.Garsona:
-Gda maddelerinin olduu yere zehir atlr m? dedi.Garson:
-Biey olmaz abi.Biz her gn aynsn yapyoruz.Burann insan dayankldr.Geen bir tp zehir bitti bir gnde.Kimseciklere de bir ey olmad. Sinei bile zor ldren bu zehirler insana nasl zarar verecek?
Brmemek iin kendini zor tuttu,hemen hesab istedi.Yabanc olduunu zehir muhabbetinden anlamlard.Hi bural olsa byle konuur muydu?Madem ki yabancsn,al sana hesap:26 lira.Gelen hesab fiyat listesi ile karlatrdnda en az bir misli fazla yazldn anlad.
Hesab mecburen dedi.Olay karmak istemiyordu.Byle bir ey yaptnda gerek kimliini de aklamak zorunda kalabilirdi.
Bugn greceini grmt.Bu kadar yeterdi.Otele dnp biraz kitap okuyacak,sonra da erkenden yatp uyuyacakt.
Otele girdiinde resepsiyon memurunun muhabbete giri yapmak isteyen szlerini duymamazlktan geldi ve hzla odasna kt.Dorusu bu kadar olaydan sonra bir de onun muhabbetini ekemezdi…

X X X

Sabahleyin erken bir saatte kanarak uyand.Kollarn,yzn sivrisinek srd yetmiyormu gibi bacaklarn da tahtakurular iirmiti.Resepsiyon memurunun reklamlarnn balon olduu da bylece ortaya kmt.Pencereye yaklat,sakin sakin akan dereyi grd.Temiz bir akarsuya benziyordu.Biraz dikkatli baknca kardaki byk bir borudan akan gr bir suyun derenin o ksmn kprttn grd.
“Hi olmazsa,odann dere manzaral olduu doru kt.” diye teselli buldu.Balkona kt,orada zeri tozdan grnmeyen bir sandalye vard.zerine oturulmayal ok olmalyd.eri girip antasndan birka tane kat mendil ald,sandalyeyi biraz temizledi ve stne oturdu.Derenin yanndaki evleri ve onlarn arkasndaki aalar yarm saat kadar seyretti.Aa indiinde resepsiyon memurunu kendisini bekler buldu:
-Efendim,kahvalt etmek isterseniz otelimizde kahvalt servisi vardr.Yalnz crete tabidir.Fiyatlarmz dardan olduka ucuzdur.
-Eksik kalsn,dedi yavaa.Resepsiyon memuru duyamad iin sordu:
-Ne buyurdunuz efendim?
-Yok bir ey!Dere kenarnda bir pastanede kahvalt etmeyi dnyorum.
-Aman efendim,sakn yle bir yanllk yapmayn.Onlarn hepsi kazknn kazks!
Gene yavaa:
-Sanki siz deilsiniz,dedi ve dar kt.
Kahvaltsn ettikten sonra,bu sefer ehit Onba Koray Caddesinin Hkmet Konann bulunduu taraftan,yani dnknn tam tersi taraftan yrmeye balad.Hkmet Kona’nn yannda bir oto galerisi,onun da yannda otoparknda imdiden birok araba park etmi olan Teleskop Alveri Merkezi yer alyordu.
Alveri merkezinin knda en az alt tane dilenci sayd.Sabahn bu erken saatinde hepsi yerlerini kapp merhamet smrs yapmak iin pusuya yatmlard.Bir kadn dilenci alt aylk bebeini ayaklarnda sallayarak uyutmaya alyordu.ocuun yz sinek doluydu.Sineklerin biri konuyor,biri uuyor,birka birden az yz pislik iinde olan ocuun stne adeta pike yapyorlard.Onun yannda aya bileinden sarl,yannda iki tane koltuk denei bulunan bir adam ve onun sa tarafnda sakall ihtiyar bir dilenci vard.Onlarn tam karsnda ise kyafetleri birbirine benzeyen balar rtl 30-35 yalarnda kadn dilenci…
Alveri yerinden kan bir adam, kadnn olduu tarafa bir lira sadaka paras att.Para hepsine eit bir mesafeye dtnden kime verildii belli deildi. kadnn de nce parann stne atladlar,sonra da birbirinin san ban yolmaya baladlar.Kardaki dilencilerin de bunlarla balants olmal ki onlar da kavgaya kartlar.Yandan beklenmeyen bir eviklikle yal adam yanlarna geliverdi,koltuk deneklerini unutan aya sarl adam kadnlara doru komaya balad,bebei olan bayann kavgaya giderken ocuunu gz bile grmyordu.
Kavga henz balamt ki alveri merkezinden kan bir arabann kornas kavgac dilencileri kendilerine getirdi.Bu grnt onlarn zararnayd.Hi bir ey olmam gibi herkes eski yerini ald.
Mangrbank’a gelmeden sola dnen bir sokak vard.Oradan geerken Al-Makam o sokan iinde ok sayda insann bir arada olduunu grd.Merakla yaklat.Adamn biri elindeki tane iskambil kadn kartryor,kapal olarak masann zerine atyordu.Masann zerinde ii madeni para dolu bir tas da vard.Adam:
-Bul kupa as,al gtr para dolu tas! diye baryordu.Al-Makam sordu:
-art ne bu oyunun?
-art urtu, basacan bir lira paray;bulursan kupa as, kazandn demektir tas.
Al-Makam halktan biri gibi grnmek iin birka liralk oynamaya karar verdi.Ama nce izleyecek,bir hile olup olmadna bakacakt.Biraz izledi.Hile yok gibi grnyordu.nk adam her eyi herkesin gz nnde yapyordu.Kupa asn gsteriyor,katlar karyor,el abukluu ile onlarn birini oraya birini buraya atyordu.Alt-yedi kere yapmasna ramen as bulan imdilik kmamt.O zamana kadar hi oynamam olan bir adam,nndeki kiileri biraz iteleyerek yanat:
-Bir de ben deneyeyim, dedi ve bir liray bast.Kapal katlardan birini ald,at ve kupa as…
-Al kardeim tas,gle gle harca.
Adam tas cebine boaltrken yardmcs olan bir kii,para dolu bir baka tas masaya koymutu bile.Kazanan bu adam grmek seyredenleri heyecanlandrmt.O yzden oynayanlarn says artt.Ama defalarca oynamalarna karlk kazanan kmad.
Al-Makam,katlar kartran adamn ellerine iyice dikkat ederek bir liray bast,kad ald.As olduundan ylesine emindi ki!Ald kad at:Sinek yedilisi.Bir daha at:Maa dokuzu.Bir daha:Gene maa dokuzu.Her atnda ya sinek yedili ya da maa dokuzu kyordu.Belki on kere bast ise de nafile…Adam gznn nnde kupa asn masann stne atyor,o diye kad alyor,ama yine as kmyordu.
Oyunu daha fazla uzatmak gereksizdi.Caddeye kmak amacyla oradan ayrld.Sokakla caddenin birletii yerde,az nceki ansl adamn cebindeki madeni paralar oyunu oynatan adamn yardmcsna verdiini grd.Bu her eyi aklyordu:Kazanan bu kii ya onlardand ya da kiralanmt.
Kaybettii paralara zlerek yrrken bitirici Sait’in dkkannn nne ast “Kiralk” ve “Satlk” ilanlarn grd.Buras emlak ileriyle uraan bir bro idi.Oraya doru baktn gren Sait’in yardmcs Hallederiz etin hemen yannda bitti:
-Buyur abi,emlakla ilgili bir sorunun varsa hemen hallederiz.
-Kiralk ev fiyatlarn renecektim.
-Gel ieri,Sait abi sana yardm eder.
Az sonra ayn yudumlarken Sait’e sordu:
-Ev kiralar ne alemde?
-Ne i yaparsnz,onu syleyin de ona gre konualm.
-Ticaretle urayorum.Buraya yerleme planlarm var da…
-O zaman durum deiti.Bilgi verebilirim.nk burada kimse memura ev vermek istemiyor.Sizin gibi deerli bir tccar aabeyimize ise ev ook!
-Katan balyor ev kiralar,kaa kadar kyor?
-Binden balar,ama binliklerde siz oturamazsnz.Size en az 1500’lk ev olmal.Onun da alt ayl pein,depozitosu da 5000 Euro.Biliyorsunuz dolarn da pabucu dama atld,artk Euro geerli.
-Baka art var m?
-Bir de karken evi salam ve badana edilmi olarak teslim edeceksiniz.Yoksa depozit yanar.Bunlarn hepsi kontratta belirtilecek.
-Bu saydklarnz kira m,yoksa satn almak iin mi?
-aka yapyorsunuz galiba!Tabii ki kira.
-O zaman uygun bir arsa alr kendi evimi kendim yaparm.Kira deyeceime kendi evimin borcunu derim.
-O da uyar.Bu sizin tercihiniz.sterseniz tapusu bende olan bir arsa var,anlarsak hemen tapuyu stnze yaparm.
nce gittiler arsann yerini grdler.Arsa Al-Makam’n houna gitmiti.Sk bir pazarlktan sonra arsann fiyatnda anlatlar.Al-Makam Tngrbank’taki parasn ekti,Sait’in eline sayd.Sait paray alnca hemen ilemlere balad.Bir saat iersinde hepsini tamamlad ve birlikte Hkmet Kona’nn yolunu tuttular.lgili daireye geldiklerinde Sait:
-Siz ieri girin.Ben nceden imzaladmdan u an bana ihtiya yok.Siz de imzay atn ve tapuyu aln.Benim buralarda grnmemem daha uygun olur,dedi.
Gerekli tm belge ve evraklar yetkili kiinin nndeydi.Tapunun zerinde kendi fotorafn grd.Yetkili hepsini tek tek incelemeye balad.Bir ara masas zerindeki gazeteyi Al-Makam’a uzatarak:
-Buyurun,gazete okuyabilirsiniz,dedi.
-Teekkr ederim,diyerek ald.Amac okumak deildi.Gazeteyi ayp olmasn diye almt.Bu gazete iine bir anlam veremiyordu.Saatlerce bo vakti yoktu ya gazete okuyarak geirsin.”Neyse bo ver!” dedi iinden ve gazeteyi katlayarak yandaki sehpann zerine koydu.
Adam incelemeyi bitirdiinde onu yanna arp birka yere imza attrd.Kendisi de tapuyu imzalayp:
-Hayrl olsun! dedi.
Sait onu bahede bekliyordu.Hemen sordu:
-Ne oldu,aldnz m tapuyu?
- Evet aldm.
-eride size gazete verdi mi?
-Evet verdi de siz nereden biliyorsunuz?
-Ne yaptnz gazeteyi?
-Katlayp sehpa zerine koydum.Baka ne yapacaktm ki?
-Ne mi yapacaktnz,bilmiyor musunuz?ine birka lira sktracaktnz.
-Ne bileyim ben! dedi ve Sait’le vedalaarak trafik klarna doru hzl admlarla yrmeye balad.
Iklara gelmiti bile.Aiyan caddesinin karsna geti.Batya doru yneldi. Belediyenin nndeki kaldrmda bir eyler satan bir adam etrafna ok sayda insan toplamt.Aralarna girdi.Satc:
-Gel vatanda,bunlar batan geminin mallar olsa bile bu fiyata verilmez.Bakn u grdnz erkek sa tarann tanesi piyasada iki lira.Bende ise sadece bir lira.Dur,gitmek yok!Bunun yannda u sk sal erkekler iin olan hediye.Bitmedi bir tane de sakal tara gene hediye.Bitti zannetme,pala byklar taramada kullanabileceiniz u tarak da bedava.Bayanlar unuttuk zannetmeyin. Benim ablalarm salarn taramayacaklar m?Elbetteki tarayacaklar. u byk tarak ablalarma benden hediye.u tarak,bu tarak,kare eklindeki tarak,sk dili tarak… diye diye elindeki poete 12 tane tarak koydu adam.12 tarak hepsi bir lirayd.Devam etti:
-Btn ailenin hatta slalenin tarak ihtiyac sadece bir lira.alsan bu fiyata veremezsin. steyenler seslensin.Ltfen izdiham yaratmayalm.nce bayanlara!
Dorusu bu kadar ok tarak bedava saylrd.Adam haklyd,alsan bu fiyata vermezdin. Al-Makam da bu yzden almaya karar verdi.Cebinde bozuk bir lira aramaya balad.O paray buluncaya kadar iki kutu dolusu tarak kap kap satlmt bile.Para elinde kala kald.Satc seslendi:
-Sevgili mterilerimiz,hizmetlerimiz bununla da snrl deil.Bekleyin ve grn size ne getirdiimi.u elimdeki ieye dikkatle bakn!Bunun iinde her trl lekeyi karabilecek bir ila var.Yurt dndan zel olarak getirttik.Leke kardna inanmyor musunuz?yleyse seyredin! dedi ve yanndaki bir adamn zerine bir ie mrekkep dkt,dier bir izleyicinin elbisesine sala,bir bakasnnkine de ketap srd. Hatta kendinden emin bir ekilde bir bakasnn ilk defa giydii belli olan elbisesine sv ya srd.Adamcaz:
-Dur,ne yapyorsun?O elbiseyi daha dn aldm,dediyse de o:
-Merak etme!Bu ila o lekeyi karmazsa bedelini benden al,dedi ve oluturduu lekelerin zerine elindeki ieden bir sv pskrtt.Tm lekelerin st birka saniye iinde beyaz bir tabaka ile kapland.Satc bu deimeyi kendi lehine kullanmak amacyla:
-Hepiniz tanksnz,ite ila etkisini gstermeye balad bile.On be dakika bekleyin, nk ila bu srede kurur.Sonra kuruyan ilal ksm fralayn.Lekeden eser bile kalmadn hayretle greceksiniz. la kuruya dursun,biz de satmz yapalm.Bu ilacn tanesi yurt d piyasalarda en az 25 Amerikan dolarna satlyor.Bizde sadece 5 lira.Yanl anlamayn dolar deil lirayla satyorum.Belli sayda getirttiimiz bu mucize ilatan alabilmek iin acele edin!
Gene almak iin bir hcum oldu,ama taraktaki kadar cokulu deildi.Belli ki bazlar neticeyi grp de almak dncesindeydi.40-50 tane sattktan sonra satc ilacn marifetini gstermeden eyalarn toplad ve:
-Unutmayn,iyice kuruduktan sonra fralayacaksnz.Be dakika daha bekleyin,dedi ve kaarcasna oradan uzaklat.
Tabii be dakika sonra leke zerindeki ilac fralayanlar,lekenin biraz silindiini ama kmadn grdler.Bazlar:
-Acaba erken mi fraladk?diyorlard.
Al-Makam n p dolu Belediyenin yanndan yrmeye balad.Ar bir pis koku oradan geen herkesi rahatsz ediyordu.Bu,rm et kokusunu andryordu.Baheye park etmi pislik iersinde bir p kamyonu vard.Koku ondan geliyor olmalyd.Burnunu tutarak oradan uzaklat.Belediye bahesinin yanndaki Derman Bul la Satm Yeri’ni grd.Onun da yannda bir okul vard. renciler darda olduklarna gre demek ki teneffsteydiler. Yalar bykt,lise rencisi olmalar byk bir ihtimaldi.
Okul bahesinin dnda simitiler,turucular,sakzclar,dondurmaclar bahe duvarlarndaki demir parmaklklar arasndan rencilere sat yapyorlard.Arada bir belediye zabtalar satclar kovalyor,zabtalar gidince hepsi tekrar eski yerlerini alyorlard.Dar nasl ktklar belli olmayan birka erkek renci,tane ile sigara sat da yapan simitiden aldklar sigaralar bir kede heyecan ve zevkle iiyorlard.
Okulun hemen bitiiinde de fabrikatr Mikdat beyin fabrikas yer alyordu.Belediyeden gelen koku burada da rahatsz ediciydi.Bundan kurtulmak iin caddenin karsndan yrmeye karar verdi ve arabalarn brakt bir aralktan yararlanarak kendini kar kaldrma att. Iklara doru yrmeye balad.
Iklara geldiinde kar tarafta Belediye Park’n grd.O tarafa geti.Parkn iinden dumanlar ve kzarm et kokular hemen fark ediliyordu.Parkn d ise tam evlere enlikti.Bir kasap bir kede bir kei,bir dieri bir koyun boazlyor,bir bakas caddedeki bir aaca ast koyunu yzyordu.
Byk ktkler zerinde kabaca paralanan etler,seyyar engellere kk paralar halinde tekrar paralanmak zere aslm koyun ve keiler,pis bir terazide tartlan birka kiloluk eti hibir eye sarmadan eliyle kapt gibi kebap yapmak zere parka doru koturanlar…Bir kasap onu mteri zannetti:
-Buyurun beyim!Gryorsunuz etlerimiz olduka tazedir.On dakika olmad keseli. Fiyatlarmz da hesapl.Kilosu sadece 9 lira.ster misiniz,but tarafndan vereyim mi?
Bir bakas:
-Beyefendi cier,dalak,bbrek lazm m?Bir hayvannkilerin hepsini takm olarak 5 liraya veririm, diyordu.
Bu konumalara hi cevap vermeden yrmesini srdrd.Parkn iine girdiinde ellerindeki gazete,krek,tencere kapa gibi aralarla mangaldaki kmr tututurmaya alan,tutuan kmrn zerine i etleri koyan,pienleri karan,ellerinden yalar szlerek zevkle yiyen,yal ellerini stne silen,kck ocuklarn azlarna yar i yar pimi etleri zorla sokan bir sr insan grd.
Radyolardan,teyplerden kan mzik sesleri birbirine karyordu.Mziklerin hemen hepsi de arabesk trdendi.Bir aacn altnda iri yar bir adam,dardaki kasaplarn etini ya pahal bulduundan ya da beenmediinden bu sorununu kendisi zmek amacyla bir ayayla kanatlarna bast bir horozu hem kesmeye alyor hem de bir trk sylyordu.Hayvann boazna ba srtt, srtt… Birka srtmeden sonra hayvann boazndan kan aktn grnce kestiini zannetti.Ama bak pek keskin olmadndan kanat zerindeki ayan kaldrnca hayvan etrafa kanlar saa saa zplamaya balad.Hayvann baz zplamalar bir metreyi buluyordu.Durumu gren birisi keskin bir bakla geldi,horozu yakalad ve hayvann kafasn keserek bu ikenceye son verdi.
Top oynayanlar,yry yapanlar,seyyar satclar,ay demleyenler,piyango satclar parkn dier sakinleriydi.
Grdklerinden tiksinerek oradan da ayrld.Parkn dna ktnda durarak biraz nefeslendi. Grdklerine inanamyordu.Dn ve bugn ne kadar ok anormal olay yaamt.aknd ve morali bozuktu.Sinirlerini yattrc bir ila almay dnd ve yanndan geen kelli felli bir adama hastanenin yerini sordu.O da tarif etti.
Biraz sonra hastanedeydi.Hastane insan doluydu.Bu kalabalkta kendisine sra gelmeyebilirdi.Gidecei doktor belliydi:Akln kaybetmemek iin bir Psikolog’a ya da Psikiyatrist’e ihtiyac vard.Ama acaba burada bu branlarda uzman doktor var myd? Kaplardaki isimleri ve doktor branlarn okumaya balad.Hepsinin n insan ylyd,birisi hari.Orada hi kimse yoktu.Bu kapya yaklap kapdaki yazy okudu.Bir kez daha ama bu sefer daha dikkatli okudu:Psikiyatrist Hayati Sylemez.
Kapy yavaa vurdu,ieri girdi.Hayati bey,yakn gzlnn stnden bu yeni gelen hastasna bakt ve “Al ite,bir kak daha geldi.Biraz bo zamanm olsa hemen birisi bitiveriyor.Sanki adamlarn antenleri var!” diye aklndan geirdi ve bir tane hasta bilgileri kayt formu kard.
-Ho geldiniz.Barkot aldnz m?
-Ne barkotu,nereden alacaktm?
-Amaan bo ver.Olmasa da olur.Bu barkot markot ileri zaten gereksiz eyler.yle buyurun,oturun.Adnz,soyadnz ve yanz alaym.
Syledi,doktor da yazd.
-imdi de derdinizi syleyin!
-Doktor bey,anlatacaklarma inanmayacaksnz ama inann ki doru sylyorum.
-Neden inanmayaym canm?Her gn senin gibi onlarca insan geliyor.yle eyler anlatyorlar ki, kck bir ocuk bile inanmaz sylenenlere, ama ben gene de inanyorum.
-Ben kendim yaadklarma inanmyorum ki…
-Brakn bunlar da sadete gelelim.
-nce kimseye sylemeyeceinize sz verin!nk size bir srrm vereceim,ama bu sr aramzda kalacak.
-Benim soyadm Sylemez.O nedenle sz,sz.Hadi syleyin!
-Ben aslnda sade bir vatanda gibi grnyorum,ama deilim.
-Belli,belli…Hadi sade olmayan vatanda,nce u srrn syle!
-Sk durun sylyorum:Ben Memleketim’in Al-Makam’ym.Yeni atandm. Greve balamadan nce habersizce gelip buray tanmak istedim.
Bunu duyunca Psikiyatrist,karsndakine aktrmadan hafife glmsedi. Tehisi koymutu. nndeki forma hemen yazd:Paranoyak…
-Ee,Al-Makam bey syleyin bakalm,daha neler anlatacaksnz?Madem dertleiyoruz, ben de size bir srrm vereyim:Aslnda ben Tp Fakltesi’ni bitirmedim.Eczac ra idim,bir diploma buldum,zerine kendi fotorafm yaptrdm.Yllardr enayilere doktorum diye kendimi yutturuyorum. Neyse, neyse! Benim derdim deil,seninki nemli.Hemen bala anlatmaya!
Al-Makam,bandan geenleri bir bir anlatt.Konumalarnn arasna ocukluk dnemi anlarn da arada srada katt.Doktor sorduunda eskiyi hatrlamakta bazen zorland,bazen duraklad,bazen de elikili ifadeler kulland. Bunlar tehise ilave yaplmasna yol at: izofren Paranoyak…
Konuma ve tehis koyma bittikten sonra Hayati bey,reeteyi en ar akl hastalarna verilen ilalarla doldurdu.Reeteyi alp teekkr ederek oradan ayrld.
Al-Makam elindeki reete ile ifam Olsun la Satm Yerinin nne geldiinde kar kaldrmdan adeta uarak gelen bir adam grd.Bu Derman Bul la Satm Yeri’nin sahibiydi.Adam,hemen Al-Makamn koluna girip hzla karya geirdi,reeteyi elinden kapt,yle bir bakt reeteye,sonra yzn ekitti ve iinden “Vah zavallm,vah!Bu illetin en ar olanna tutulmu.”diye dnd.
Al-Makam ilalar alp otele dnd ve valizini toplamaya balad.Burada artk duramayacan anlamt.Bir an nce uzaklamak niyetindeydi.Valizini alp aaya indiinde resepsiyon memuru ile karlat.Onun otelden ayrlma niyetini sezen memur bir gnlk paray geri isteyecei korkusuyla:
-Beyefendi,iki gnlk demitiniz.Neden bir gn daha kalmyorsunuz?Size geri deme yapamam,bunu bilesiniz,dedi.
-Geri demezsen deme be!...diye kendisinden beklenmeyen bir kabalkla bard.
Otogarda hemen bir otobse atlad,bir an nce buradan kurtulmak ister gibiydi.ansna gene cam kenar dmt.Hem de ne yakn bir sradayd.Otobs hareket edince torbadaki drt tane ilatan birer tane kard,muavinden bir bardak su isteyerek hepsini birden yuttu.Oysa doktor,ilalarn en az bir saatlik ara ile alnmas gerektiini sylemiti.Ama olsun,o her eyi unutmak istiyordu.yi halt etmi,bir de buradan bir arsa almt.Bunu yapt iin ok pimand.Haplarn etkisiyle derin bir uykuya dald.
Gzlerini atnda nce nerede olduunu anlamad.Gzlerinin zerine parmaklaryla biraz bastrd,alnna masaj yapt.Yava yava kendine geldi ve yaadklarn bir bir hatrlamaya balad. nanamyordu, ama hepsi gerekti.
Memleketim’den ne kadar uzakta olduunu,ka kilometre yol aldklarn tahmin etmeye alt,ama baaramad.Yanndaki yolcuya sormaktan da ekindi. Tam o srada muavin:
-Sayn yolcular,on be dakika ihtiya molas! diye seslendi ve otobs yollarnn zerindeki ilk dinlenme tesisine girdi.Tesislerde birka zel araba ve tane de ehirleraras otobs vard. Otobslerden birisi Memleketim’e gidiyordu.
Yolcular teker teker otobs boalttlar.O,inmek niyetinde deildi.Olanlar dnmek istiyordu.”Yaptm doru bir davran m?Kamak bana yakr m?Mcadele etmem gerekmez miydi?Kolay herkes sever,esas olan zoru baarmaktr.stelik yaadklarmn ilgin ve komik taraflar da yok mu?Farkl bir adan olaylara bakamaz mym?” dedi,yznde hafif bir glmseme belirdi. Birazdan glmseme kahkahaya dnt.Kendi kendine glyordu. Birisi grse kim bilir ne dnrd,ama bu umurunda bile deildi.Evet kararn deitirmiti. Ona gre bu ka utan vericiydi ve geri dnmeliydi.
Otobsten aaya atlad,Memleketim’e giden otobsn yanna geldi.Araba harekete gemek zereydi.ofre kendisinin de geleceini,biraz beklemesini, nk valizinin dier arabada bulunduunu syledi.
Hzl admlarla dinlenme tesisinin lokanta ksmna girdi.Yemek yemekte olan muavine durumu anlatt.Muavin yemeini brakmak zorunda kald iin memnuniyetsizliini gsteren bir el hareketi yaparak masadan kalkt.
Muavin,bagaj aarak valizi Al-Makam’a verdi ve arkasndan kendi duyabilecei bir sesle:
-Sarho ite ne olacak,gitsin mi kalsn m bir trl karar veremiyor.Zaten Memleketim’e kolay gelinir,ama Memleketim’den zor gidilir,dedi.
Muavinin ”sarho” benzetmesi doru saylabilirdi.nk ilalar Al-Makam’n dengesini bozmutu.Adeta bir sarho gibi bir o yana bir bu yana sallanarak yryordu.

X X X

Memleketime dndnde gece bir hayli ilerlemiti.Artk tecrbe sahibiydi ve o nedenle ayn otelde kalmayacakt.Yeni bir otel bulabilmek iin Hkmet Kona’nn bulunduu tarafa doru yneldi.Hkmet konann hemen yanndaki oto galerisinin tabelalarnn deitirildiini grd.Karanlk olmasna ramen yazlar byk olduu iin tabelay okuyabiliyordu: ”Galeri En Keriz,Keriz” Okuduundan bir ey anlamad.Anlamas iin yarnn olmas gerekiyordu.
Teleskop Alveri Merkezi’nin yanndaki sokaktan sola dnnce PTT binasn ve biraz ilerideki Huzur Otel’i grd.Yedi-sekiz katl byk bir oteldi.Burada kalabilirdi.
Bu otel ncekinden ok konforlu ve temizdi.Girite tane asansr grlyordu.Resepsiyonundaki gen kz olduka kibar davranyordu.Bir gecelik creti 50 lirayd ve buna sabah kahvalts da dahildi.Gen kz kaydn yaparken sordu:
-Odanz deniz manzaral olsun ister misiniz?
Daha nceki otelden yedii kazk aklna geldi ve yksek sesle:
-Hayr,hayr istemem manzara munzara,dedi.Kz armt.
-Siz bilirsiniz ,diyerek iine devam etti.
Kayt ilemi bitince creti dedi ve odasnn anahtarn almak iin elini uzattnda resepsiyondaki kz anahtar yerine manyetik bir kart uzatt.
-Bu ne?diye sordu.
-Odanzn kapsn bununla aacaksnz.
Teknolojinin ne kadar gelitiini ve yaam nasl kolaylatrdn dnd.yle ya kocaman tokmakl,ar anahtar yerine incecik bir kart ayn ii yapacakt.Kart alp cebine koydu ve asansre yaklat.Oda numarasn sormay unuttuu iin tekrar geri dnd ve sekizinci katta 813 nolu oda olduunu rendi.Asansrlerin nn de arma dmelerine bast ,beklemeye balad. Hangisi nce gelirse ona binecekti.Ama iki dakika beklemesine ramen gelen asansr olmad.Tekrar arma dmelerine bast. drt dakika sonra gelen asansre bindi. Asansrn ii olduka geniti.Yukar doru kmaya balad. Asansr her katta duruyordu.Baz durmalarda binen oluyor ama ounlukla durmasna ramen binen insana rastlanmyordu.Bu dur kalklar cann skmt. Sekizinci kata geldiinde derin bir nefes ald.
813 nolu odann nnde cebinden kart kard,kapdaki manyetik kart okuyucudan geirdi,okuyucu yeil bir k yakarak sinyal verdi.Kapy amak iin kap koluna hamle yapt.O da ne, kap kolu yoktu.Sadece bir demir paras grlyordu kap kolunun takl olduu yerde.Bu demir parasn kurcalad,kapy iteledi,ama kap almad.Valizini eline alp asansre yneldi,gene btn arma dmelerine bast.
Dakikalar sonra resepsiyonda idi ve derdini anlatyordu.Grevli kz:
-Kapnn kolu yerinde miydi?diye sordu.Demek ki kap kollar ile ilgili daha nce benzer sorunlar yaamlard.
-Hayr,yerinde deildi.
-zr dileriz,onun yerine bir baka oday 818’i size veriyorum.
Yeni kart ald,asansr maceras bir kez daha yaanacakt.Asansre bindiinde “Ay sizin teknolojinize…” diye syleniyordu.
Nihayet odasnda idi.Yatan ba ucundaki telefonu ald,resepsiyonu evirdi:
-Alo,affedersiniz.Bir ey soracaktm.
-Buyurun sorun.
-Acaba otelinizde lokanta var m?
-Var ama u saatte servis kapanmtr.
-Ben zaten imdi iin deil,yarn akam iin soracaktm.
-Yarn akam da lokantamz maalesef hizmet veremeyecektir.
-Neden o?
-nk otelimiz salonlarnda yarn iki tane dn birden yaplacak.Btn personel dnlerde grevli olaca iin yarn lokanta servisimiz kapaldr.
-Dn olduu zaman insanlar yemek yemiyorlar m da lokantanz hizmet vermiyor?Dn var diye yaamn dier etkinliklerine son mu vermek gerekiyor?
-Maalesef efendim,durum bu.Yoksa biz her alanda mterilerimize hizmet veriyoruz ama dnler bizi bazen engelliyor.
-Peki,anlald,aklamalarnz iin teekkr ederim,dedi ve telefonu kapatt.
Dua girip,lk suyla ykand.Dutan sonra gz kapaklarnn daha da arlatn hissetti. ”Gene o lanet ilalar yapyor bunu” dedi ,ilalar brakmaya yemin etti ve bedenini yataa att.
Sabah uyandnda saat 09’a geliyordu.Otel personelinden kahvalt salonunu sordu, yava yava kahvaltsn yapt.Saatine baktnda bu kahvalt zevkinin bir saati bile getiini grd.Teekkr edip sokaa kt.
Dnk gezintisinde deniz tarafn grmemiti.Oralar merak ediyordu.Deniz kenarnda oturabilecei bir ayhane bulacandan emindi.te kardan bir tane grnmt bile:Klkuyruun Yeri…
eri girdi.Masalarn ou doluydu.Normal oyun ve oturma masalarndan baka iki tane de bilardo masas vard.Bunlar dierlerinden olduka uzakta olduklar iin etrafa rahatszlk vermiyorlard.
Masalarn ikisinde kat,birinde tavla,birinde dama,ikisinde de domino oynayan insanlar vard.Hatta bo satran takm bir masann zerinde duruyordu.Satran takmn grnce “Demek ki burada da baz iyi eyler olabiliyor. onlar arayp bulmada!”diye dnd.
Duvarlarda birka tane noter tasdikli bir belgenin fotokopileri yer alyordu.Uzak kald iin okuyamad,ama ne olduunu da dorusu pek merak etmedi.
Buras ayhane,kraathane,oyun salonu karm bir yerdi.Sahibi Tufan herkesle dalga geen,herkese gck veren birisiydi.Onun iin Klkuyruk olarak anlrd.
Yan masadakilere banla selam verip cam kenarnda deniz manzaral bir masaya oturdu.Denizin grnts ahaneydi.Mavinin bir ok tonunu yanstyordu.Bu manzaray doya doya seyretmek kararndayd,ama buna pek de imkan bulamyordu.nk ayhaneye her gelen Al-Makam’ ilk defa grd iin ona selam veriyor,”ho geldiniz” diyordu.Bir misafir geldiini fark eden uzak masalarda oturanlar bile Al-Makam’a selamlarn gnderiyorlard.O da hepsine ayn ekilde cevap veriyordu.
Galerici Altan ieri girdiinde nce Al-Makam’ selamlad,elini havaya kaldrd ve:
-Ey millet,bir dakika beni dinleyin!dedi.
Herkes oyunu brakt,ona bakt.
-Bundan sonra artk Galerici Altan yok!
-Ne o,yoksa kendi kendine vefat ilan m verdin?
-yle de saylr.Galerici Altan ld.Yaasn Memleketimin En Keriz Kerizi Altan!
-Kerizi anladk da,en kerizi ne?
-yle deil,en keriz kerizi!
-Her neyse canm!
-Yani kerizin de kerizi…
Herkes ne olduunu anlamaya alyor,merakla Altan’a bakyordu.Altan bir sandalye ekip oturdu:
-Klkuyruk,bana bir ay ver.Herkese de sor,ne ierse ver.nce misafirden bala!
-Tamam,ay ii kolay.Sen neler oldu anlat hele!
Herkes sandalyelerini Altan’a doru yaklatrd.Altan onlarn meraklarn gidermekte gecikmedi:
-Dn notere gittim ve Memleketimin En Keriz Kerizi olduumu onaylattm. Onayl belgenin fotokopilerini buras dahil bir ok yere astrdm.Gece de galerinin tabelasn yeni nvanma uygun olarak deitirttim.Bundan sonra kimse en kerizlik iddiasnda bulunmasn!Yoksa yasal adan su ilemi saylr.
-Senden daha kerizleri vardr be Altan!Biz nelerini grdk,neler yaadk, kerizden bol ne var Memleketim’de?
-Byle konuup da kafamn tasn attrma!Valla veririm seni mahkemeye,arkada markada dinlemem.Benden daha kerizi olabilir mi, anlataym da hepiniz birden karar verin!
-Biz zaten senin baz kerizliklerini biliyoruz,bilmediimiz var m?
-Var tabii.Utandm iin bir ounu anlatmamtm.
-imdi anlatrken utanmayacak msn?
-Hayr,artk utanmyorum.En keriz keriz olduum iin onur duyduumu bile syleyebilirim.
-Anlat o zaman.
-Hanginiz evi be kere soyulduktan sonra elik kap taktrdnz da altnc kez gene eviniz soyuldu.Hrsz benim eve dadand bir kere.Adam babasnn evi gibi elini kolunu sallaya sallaya gecenin bir saatinde eve giriyor;salonda,yatak odasnda geziniyor,mutfaa girip yapt tostla bir gzel karnn doyuruyor.
-Hadi canm,o bunlar yaparken siz geberdiniz mi de bir ey duymuyorsunuz?
-Sa myz geberik miyiz bilmem,ama byle.Hrszn bizim evde bir tek ilingir sofrasn kurup demlenmedii kalyor.Ho,bizden aldklaryla kendi evinde o sofray kurup salmza kadeh kaldryordur ya! Duymuyor musunuz,diyorsun.Aslnda en son girdiinde bir tkrt duyup uyandm.Hrsz girdiinden phelendim,ama hanm bile uyandrmadm.ksreyim de kasn diye dndm.Bir ka kere ksrdm.Ne oldu bilir misiniz?
-Hrsz tabanlar yalayp kat.
-Balkondan kendisini att.
-Sakland yerde tir tir titremeye balad.
-Hi biriniz bilemediniz.Mutfaktan “beni rahatsz etme” dercesine ksrkle cevap verdi.Hani tuvalet dolu mu diye kapya vurup ksrrsnz,doluysa ieriden bir ksrk cevab gelir,aynen yle.
-Tabii sen,ksr duyunca kaptn gibi vazoyu daldn mutfaa.Aman katil matil olma elin hrsz yznden!
-Olur muyum canm?ksr duyunca adamn ba,tabancas vardr korkusuyla yorgan bama ektim,ylece sabah bekledim.Sabah olduunda tekrar ksrdm.Cevap gelmeyince gittiini anladm.Hakkn yememek lazm,adamcaz mutfakta su itii barda bile kirli olduu anlalsn diye ters kapam.imdi syleyin bana,benden daha en keriz kerizi var mdr?
Bir-iki kii “bilmem,belki” dercesine kafasn sallad,tekilerden ise hi ses kmad.
-Dahas var.Geen sene ad bende sakl kalsn,bir tccar arkada ok skmt.Benden on gnlne bor para istedi.kardm 125 bin lira verdim.”Dnyann her trl hali var,gel senet vereyim,ipotek yapaym sana .” dedi. Ben de on gn iin buna gerek olmadn syledim. Aradan ay geti bizim borludan haber yok.Adam yolda gryorum,kafasn evirip grmemezlikten geliyor.Utanmasn,belki durumu bozulmutur,dzeltmeye alyordur,diye dndmden dkkanna gidip paray da isteyemiyorum. Neyse,aradan on ay geince canma tak dedi.On gn nere on ay nere?Yzm kzartp dkkanna gittim, kibarca borcunu hatrlattm.Bana ne dese beenirsiniz?
-Ne dedi,ne dedi?
-Kim bu,biz de bilelim.
-Ne diyecek “Ayp ayp,bu kadarck parann lafn etmek,ne kadar ayp!”dedi.Bu kadarck dedii para az nce syledim,tam 125 bin lira.
-Amma pikinmi ha!
-Gene o deil,ben utandm.nme baka baka galeriye geldim.
-Sonra,aldn m paran?
-Bulursam alacam,adam geen ay buradan kat.imdi syleyin bana benden en keriz kerizi var m?
-drt kii “yok!” dedi,dierlerinden gene ses kmad.
-Dahasn da anlataym m?
-Anlaat!
-inizde ayn tantanaclara bir gnde iki kere soyulan var m?
-Olur mu yle ey?Hadi birincisi kaza,ikincisi affedersin ama dpedz kerizlik…
-Haklsn.Ben de zaten onu sylemeye alyorum.El antam koltuumun altnda Namk’n bfesinin yanndan geiyorum.Dou yremiz insanlarna benzeyen iki gen nme kp kavgaya tututular.stme doru geliyorlard.antay bir elime alp,teki elimle bu kavga edenleri iteledim.Benim itelememden sonra bunlar kavgay brakp kamaya baladlar. Namk bfeden bard:”Altan abi,dikkat et,bunlar yankesici olabilirler!” Baktm antam elimde,sol cebim dolu duruyor,sa cebimdeki araba kontak anahtar da orada.”Yok bi ey Namk.” dedim.Biraz ileride ceplerime iyice baktmda sa cebimdeki 1000 dolarn yerinde yeller estiini grdm.Demek ki kiiydiler ve ben kavga edenleri itelerken nc kii de arkadan cebi boaltmt.
Bu kadar uzun anlattma bakmayn.Bu iin toplam sresi 10-15 saniyeyi bulmaz.Biraz ileride polis ekip otosu vard.Gittim,durumu anlattm.Polisler “Paray arka cebinde tasaydn iyi olurdu,oradan para zor ekilir,antaya koysaydn alamazlard, cepleri yandan alan pantolonlar giyme!”eklinde akl vermeye baladlar.Bu konuda bana yardmlar dokunmayaca belliydi.
Meslei ofrlk olan bir kii lafa girdi:
-Deme Altan abeycuum!Ha benu da ayn yerde soydu o uursuzlar.650 liram ayn oyunla aldular.Karudaki manav onlar tanrm.Bir gn ondan reneceum onlar,anam avradm olsun ki taksi ile skturacaum,vuracaum taksiyi,vuracaum taksiyi…
-yle ey olmaz.Vuracaksn da paran geri mi gelecek?Belki ocuklarn ihtiyac var?Belki zendikleri eyler var.Ulaamadklar eylere belki de bu yoldan ulaabileceklerini dnyor olabilirler.Paraya ihtiyalar olduu kesin.yle olmasa ayn adam Teleskop Alveri Merkezi’nde ikinci kez soymaya kalkarlar m?
-Gene mi seni soydu ayn kiiler?
-Eveet,gene beni soydular.O gnn akam giyim reyonundan gmlek bakyordum. Maaza iinde alc gibi dolaan genci gzm srd,ama nereden tandm tam karamadm.Hatrlamak iin kendimi fazla da zorlamadm.Beendiim bir gmlei daha yakndan incelemek iin antam yanmdaki bankonun zerine koydum.Genlerden iki tanesi yanma geldiler,gmlekleri ellerine aldlar,birbirlerine kaliteli ve gzel olduunu sylediler. Onlar dinlerken antay gene 10-15 saniyeliine unuttum.Tekrar antam elime aldmda ise iinin boaltldn grdm.ki tane kameral cep telefonu,bir ehliyet,1300 lira civarnda para,alt tane banka kart alnmt.Elinizi vicdannza koyup syleyin!Benden en keriz kerizi var m?
Bu sefer “yok” diyenlerin says sekize ulamt.Altan anlattka onun kerizliine onay verenlerin says artyordu.
-stelik o gn omzuma iki kere de ku pislemiti.Hani ku pislii ans getirirdi?
-Altan abi,omzuna deil,kafana pislerse ans getiriyor.
-Ha omuz ha kafa!Bir en keriz keriz hikayesi daha anlatmam istersiniz herhalde!Bakn yle anlataym:Arabay hep evin nnden geen caddeye park ederim.Bylece balkondan baknca arabay rahatlkla grebiliyorum. ay nce balkonda oturmu etraf seyrediyorum.Bu srada benim arabann etrafnda dolaan bir gen grdm,bir eyler arar gibiydi.”Delikanl,bir ey mi kaybettin?” diye sordum.”Yok abi,bu araba kiminse sahibine syleyin kaps ak kalm.sterseniz kapataym kapy.”dedi.”Araba benim.Sana zahmet kapatver be koum!Ben kilitledim sanyorum ama demek ki unutmuum.Sen kapy itele ben alarmn kumandasn alp,buradan kilitlerim.”dedim.eri girip kumanday alp,balkona geldim. ”Abi,kapy iteledim.Bas bakalm kumandaya kilitlendi mi?”dedi.Ben de “Basyorum, dikkatli bak,kilitlenip kilitlenmediini bana syle!” deyip kumandaya bastm.Aslnda byle yaparak arabay kilitlemiyor,kilitli olan kapy ayordum.Kumandaya basnca arabann drtlleri yand,bunu gren gen de alan kapdan arabann iine atlad.Arabay alacan anlamtm.Onun iin koarak aaya indim,ama arabann yerinde yeller esiyordu.
- Pes vallahi.
-Doru,pes vallahi,ama biraz daha var.alnan arabam kasko sigortalyd. Gittim sigortaya, saf saf olay aynen anlattm.Bana demezler mi “Sen hrsza arabay kendi elinle teslim etmisin.Sana bir kuru bile demeyiz.”
-Sigorta vermedi mi parasn?
-u ana kadar alamadm.Sigortay mahkemeye verdim.Sonu ne olur bilemem.imdi sizler syleyin bakalm Memleketim’de benden en keriz kerizi var m?
Al-Makam hari hepsi bir azdan:
-Yook,diye cevap verdiler.Herkes “kerizlik hikayeleri burada sonland!”demesini beklerken Altan yine konumaya balad:
-u bizim bilgiseverof Yalaka Hamdi var ya,o bile beni dolandrd.
-Bunda alacak bir ey yok!O ufak tefek herkese bor takar zaten.
-Ne ufa ne tefei?Bana takt kazk Memleketim Deresi’ne kpr olur.
-Anlat o zaman da dinleyelim.
-Yalaka bir gn bana geldi.”Bir eser zerinde alyorum.Bitmek zere.Bylesi bir eser Felsefe tarihinde yazlmad.Dnyay yerinden sarsacak bir eser.Eser mkemmel de benim onu bastracak param yok.Gel bu esere senin de yazar olarak adn koyalm,buna karlk sen de masraflar stlen.Sattan elde edeceimiz paray masraflar ktktan sonra yar yarya blrz.Kabul edersen ok karl karsn.Diyelim bir koydun en az yz alsn.Adnn tarihe gemesi de cabas!”dedi.Ben de “Ben ok para kazanmak amacyla bu ie girmem.smimin duyulmasn dorusu isterim.Teklifini bu nedenle dneceim.”dedim.
-Bana verdii gnlk sre bitiminde galeriye geldi.Kabul ettiimi duyunca “Greceksin katlarmz, yatlarmz,belki de iftliklerimiz olacak.”diyerek boynuma sarld.Bir matbaa bularak kitab 20 bin adet bastrdk.Yalaka’ya gre bu kk bir rakamd,nk kitabn ksa srede tkeneceini ve durmadan bask yapmak zorunda kalacamz sylyordu.Kitabn kapana yazarlar olarak ikimizin ad yazld.Oysa ben brakn o kitabn bir satrn yazmay kitab okumamtm bile!Yalaka kitaptan o kadar emindi ki birinci sayfaya beenmeyenlerin kitab iade etmeleri durumunda cretlerinin geri denecei garantisini de koydurdu.Kitap piyasaya knca gazetelere,televizyonlara onca reklam verdik.Kap kap satlacak ve bir tek iade bile olmayacak sanyorduk.lk gnler reklamlarn etkisiyle ok satt,ama sonraki gnler kitaplardan “Durmadan iade geliyor” yaknmalaryla karlatk.Gelen iade satlandan da fazlayd.
-Gelen iadenin satlandan fazla olmas imkansz.yle ey olur mu?
-Olur,hem de nasl olur biliyor musun?Meerse bizim kitabn korsan basklar da kitaplara iade ediliyormu.Yani korsan basknn ceremesini de ben ekiyorum.Ayrca bizim Yalaka kitabn neredeyse tamamn baka kitaplardan arm.Eserlerinden alnan yazarlar bizi mahkemeye verdiler.Kazananlarn tazminatlarn da dyorum.Uzun lafn ksas u an benim galerinin deposunda yakacak bir frn,bir ocak ya da bir fabrika aradm 20 binin zerinde kitap var.
-Peki,bu ie Yalaka ne dedi?Bu baarszln hesabn ondan sormadn m?
-Yalaka’da laf ok.Ona gre bu bir insanlk aybdr.Yzyllar sonra bu eserin deeri utan duyularak anlalacaktr.Artk iin o ksmn dnmek bile istemiyorum.imdi biraz daha dnn ve o temiz vicdannzla karar verin: Memleketim’de benden en keriz kerizi var m?
Bu sefer Al-Makam da katld:
-Yook!sesleri ok uzaklardan bile duyulabiliyordu.Klkuyruk’un iiricisi:
-Hepinizi Memleketim’in En Keriz Kerizi Altan beyin maddi huzurunda bir dakikalk sayg duruuna davet ediyorum.Sayg duruundan sonra ayrlmayn nk Sayn En Keriz Kerizin sizlere ay ikram olacaktr,dedi.

X X X

Al-Makam’n Memleketim’e geliinin yedinci gecesi nemli bir olay yaand.Bu olay,Memleketim tarihileri tarafndan “Mikdat Yangn” olarak kaydedildi.
Mikdat beyin Aiyan Caddesi zerindeki lisenin hemen bitiiinde tekstil retimi yapan bir fabrikas ile onun yz metre kadar tesinde,sekiz dnmlk orman arazisine sahip tripleks bir villas vard.
Okula bu kadar yakn bir arazide bir fabrikaya nasl ruhsat verildii baz Memleketimliler tarafndan sorguland ise de Mikdat bey onlara:
-Ben bu fabrikay yaptmda burada ne okul,ne cadde ne de ev vard,diye cevap verirdi.
Diyelim ki fabrika ile ilgili syledikleri dorudur.Peki orman arazisi iinde bir sr aa arasna tripleks villay nasl kondurmutu?Villann kaak olduu besbelliydi,fakat kimse bundan fazlasn sylemeye cesaret edemiyordu.
O gn Mikdat beyin villasnda gndz balayan hareketlilik akam da devam etmiti.Hizmetiler saa sola kouturuyorlar;tabaklar,yiyecekler bir yerden bir baka yere tanyord.Kaln zincirlerle bal ay kadar iri tane kpek, bu gece durmadan,gelene gidene havlyordu.
Akam yemeini yiyen Mikdat bey ve davetliler,kahvelerini yudumlarken bir yandan da glerek sohbet ediyorlard.Kahve faslndan sonra ark Kesi’ne getiler,tepsiler iine hazrlanm iki ve mezelerini yava yava tketmeye baladlar.yice duyulsun diye mzik setinin sesini de sonuna kadar atlar.
Gecenin ilerleyen bir saatinde villann bahe kapsnn nne yaklaan bir minibs,grevlileri alp gittikten sonra ieride Mikdat bey, erkek arkada ve drt tane yabanc uyruklu bayan kalmlard.
Aceleyle evi terk eden hizmetilerden birisi, ii su dolu cezveyi yanan ocan zerinde unutmutu. Daha dorusu kapatyorum sanp yanllkla ocan dmesini ters tarafa evirmi,yani oca sndrmemi sadece ate miktarn ksmt.Ocak yava yava yanarken cezvenin iindeki su da snyordu.
Mikdat bey,Dviz Rza,Takliti Avni ve Be Dakika Mehmet itike keyifleniyor, keyiflendike de her eye glyorlard.Hele yabanc bayanlarn at pat konumalar onlarn kahkahalarn patlatmaya yetiyordu.
Dviz Rza bankacyd.Kredi ilerinde Mikdat beye olduka yardm dokunuyordu.Bu alemin dzenlenme nedeni de Rza’nn en son ayarlad ykl bir kredi idi.Mikdat “Bunu becer,seni yle bir yaataym ki hi unutamayasn!” demiti.
Takliti Avni,ar neesiyle bu tip elencelerin vazgeilmez bir yesiydi. Bazen taklit de yapmaya kalkar, ama pek beceremezdi.Zeki Mren’i taklit ederken halk mzii syledii, Ayhan Ik’ taklit ederken Erol Ta gibi konutuu ok olurdu.
Be Dakika Mehmet fotorafyd.Her trl fotoraf iini be dakikada teslim etmeyi garanti ederdi.Bu tr gizli elenceleri yannda getirdii kk bir fotoraf makinesiyle lmszletirir, ektii filmleri itina ile dkkannda basar ve gizli bir blmede onlar saklard.Daha sonra fotoraf dkkannda bulutuklarnda resimlere bakp bakp anlarn tazelerlerdi.
Ocaktaki cezvenin iindeki suyun nemli bir ksm buharlamt.Saat de 01’e geliyordu.Herkes bayan arkadan alarak bir odaya ekildi.Mutfaa bakmak akllarnn ucundan bile gememiti.
Saat 02’ye yaklarken cezvenin iindeki su tamamen bitmi,maden ksm ate gibi kzarm,tahta sap da yanmaya balamt.Daha sonra ise cezvenin yanan sapndan mutfan zeminindeki halnn zerine den ate paralar haly tututurmu,haldan ykselen alevler de perdeleri sarmt.Villann ii duman doluydu ve alt katta gz gz grmyordu.
Mikdat bey ve misafirleri yangn fark ettiklerinde onlar iin ok ge olmasa bile geti,nk ancak canlarn kurtaracak kadar zamanlar vard.Drt erkek ve drt bayan elbiselerini bile alamadan kendilerini villann bahesine attlar.

X X X

Al-Makam,saat 02,30 civarnda dardan gelen seslerle uyand.Balkona kp baktnda kouan bir sr insan ve okul tarafndan ge ykselen alevler grd.Etrafa yaylan duman oraya kadar gelmiti,burnu ve boaz ac ac yanyordu.Giyinip aaya indi ve yangnn olduu tarafa doru koan insanlarn arasna katld.
tfaiye kasabann teki tarafnda,dere kenarndayd.Yangn yerine olduka uzakt.Yangn ihbarn alan tfaiye Amiri saa sola emirler yadryordu:
-Acele edin,bu adamn gnahlar kadar yangn da byk olur.Gnahkarn gnahlar yanyor,ama ne yaparsn grev grevdir!Siz gene de acele edin!
-Kimin yangn byk olur amirim?
-Kimin olacak,Fabrikatr Mikdat’n!Siz onu bunu bo verin de itfaiye aracnn ii su dolu mu,onu syleyin.
-Amirim,gndz parklardaki iekleri sulamtk,sonra da doldurmay unuttuk.
-Allah kahretsin,tam buldunuz arac boaltacak zaman…
Hortumlar hemen yangn vanasna balayp arac doldurdular,ama olduka fazla zaman da kaybetmilerdi.Sirenlerini at ve yola kt Memleketim’in tek itfaiye arac….

X X X

Mikdat’n villasnn yanna gelenler,rlplak bayanlar ve erkekleri bahede saklanmak iin oradan oraya kouurken grnce yangn brakp onlar seyretmeye ve glmeye baladlar.
Sarho Cemal,daha nce birka kundaklama olayna karan,sonra yakalanan ama cezai ehliyeti olmad iin her defasnda serbest braklan Neron Tahir’e taklmadan edemedi:
-Olum Neron,bu ite senin parman var m?Doru syle!
-Yok be sarho abim.Benim yangnlar bunun yannda ocuk oyunca saylr.Baksana u gzellie,u muhteemlie…Seyrettike insann ii alyor.Kocaman villa atr atr yanyor,birazdan bir avu klden baka bir ey kalmayacak.Sonra,bunu orman ve ardndan da fabrika izleyecek.Bu macera kamaz!Kendime iyi bir yer bulup ,iin tadn karacam.
-Yangn sap,ne olacak!dedi Sarho ve onun yanndan uzaklat.
Neron Tahir’in dedii doruydu.Yangn sndrlemezse ksa srede her yan sarabilirdi.
Sakland aacn arkasndan kan Mikdat bey,elleriyle bir nn bir arkasn saklyor,daha dorusu sakladn sanyordu ve seyredenlere baryordu:
-Utanmazlar,akta bi ey mi grdnz de bakyorsunuz? Elalemin eyine bakacanza yangn sndrmeye yardm etsenize!O itfaiye denilen konserve klkl araba da nerede kald?Her ey yandktan sonra m gelecek?
Be Dakika Mehmet,giysilerini alamamt ama naslsa fotoraf makinesi elindeydi.Bir aacn arkasndan hem yangnn hem de toplanan insanlarn fotoraflarn ekiyordu.
allar arasnda saklanmaya alan Dviz Rza’nn her taraf yara,izik iindeydi. Vcudunu kaplayan kan plak grntsn biraz rtyordu.Acdan inliyor,arada bir de lk atyordu.
Yabanc bayanlar u sra grebilen yoktu,ama aniden yangn yerine giren itfaiye aracnn farlar onlarn yerini de herkese gsterdi.Birbirlerine sarlmlar,plak bir tek beden grnts veriyorlard.
tfaiyeyi gren Mikdat bey,alayl bir ekilde:
-Nihayet terif edebildiniz sayn yangn ekibi!Sizden bu iin hesabn mahkemede soracam,dedi.
tfaiye amiri:
-Mikdat bey,arabamza roket mi takp da gelecektik?Bu klstrle bundan abuk gelinmez. Arkadalar,villann ii bitmi.Onu brakn nce ormana su skn,hi olmazsa orman kurtaralm.
-Ne orman,ne kurtarmas?Brakn orman da nce benim fabrikam kurtarn.Suyu fabrikaya skn ki tutumasn.
-Beyefendi,fabrika sadece sizin ,oysa orman hepimizin.ncelik ormanda!
-Bunu da size deteceim.
Al-Makam bu konumalarn ancak sonuna yetiebilmiti.Topluluktaki baz konumalarn ise tmne tankt:
-Meczup Muammer “Allah Allah” deyip kafan sallayacana,sen bilirsin syle bakalm bu yangnn sebebi nedir?
-Balk Sadi,bunu sadece ben deil,Allahn verdii akla sahip olan her kii bilebilir.Bu yangn undan bundan deil bu insanlarn gnahlarndan kt.Gnah atetir,insan sararsa insan yakar,evin iinde gnah ilenirse evi yakar.Ormanda da bu i yapldysa ormann da hi kurtuluu yoktur.
Mikdat,yanan villasna yaklamak istedii srada zerine bir para ate srad.Acyla haykrd:
-Yandm anam!
Seyredenlerden buna bir cevap gelmede gecikmedi:
-Yanan Allah grr!
Bir bakas:
-Yanan kendi derdine yanar.
Villann kontroll bir ekilde yanmas salanp hem ormana hem de Mikdat beyin fabrikasna bolca su skld.Durgun,rzgarsz bir hava vard.Bu byk bir anst.Bu sayede yangnn yaylmas nlenebilmiti.
tfaiye birka kez gidip geldi,getirdii son suyu villann kzgn klleri zerine boaltt. iddetli bir “coozzz” sesiyle birlikte ortal byk bir kl bulutu sard.nsanlarn ou saa sola kat,ama oray tamamen terk eden olmad.Seyrin bitmediini dnyorlard.
Yanan ate kalmadndan ortalk iyice kararmas gerekirken aksine aydnlanmt. nk artk sabaht.tfaiyeciler ileri bittii iin malzemelerini topladlar,aralarna bindiler.Binlerce kii aralarna binen itfaiyecileri cokuyla gnlden alkladlar. ”Memleketim sizinle gurur duyuyor!” slogan ortal inletiyordu.Halkn bu alklarna itfaiye korna alarak cevap verdi,bu ayn zamanda bir selamlamayd.
Bilgiseverof Umursamaz Rt avaz kt kadar baryordu:
-Thales’in teorisinin doruluunun kantlandn binlerce kii az nce burada grd.Ne demi stat?”Varln ilk ana maddesi yani arkhe su’dur.”demi.Bir dnsenize su olmasayd bu gece bu ehrin hali nice olurdu?
Baz kiiler:
-Galiba bilgiseverof hakl!derken baz kiiler de:
-Gene zrvalad kak felsefeci,diyorlard.

X X X

Al-Makam,Burcu Pansiyonun tombul sahibesiyle yapt sk bir pazarlktan sonra gnlne 60 liraya anlamt.Memleketimde , birka gn de pansiyonda kalmaya karar vermiti.Odas cadde zerinde sevimli ufack bir yerdi. Tuvaleti ve banyosu da iindeydi. Odadaki dolaba eyalarn yerletirdikten sonra tuvalete girdi.Tuvalet duvar ile lavabo arasndaki darack bir yere sanki zorla sktrlm gibi duruyordu.Sp samayacan dnd,lavaboyu biraz iteledi,sanki lavabo biraz ileri gitmi gibi geldi ona.Tuvalet tana oturmasyla kalkmas bir oldu,nk fazla uzun braklm olan tarat borusu altna batmt.Tuvalet kad rulosundan biraz kopararak boruyu katla tutup hafife edi.Belki imdi oturabilirdi.Bir kere daha oturmay denedi.Oturmasna oturdu ama oturduktan sonra da kmldamasna dahi imkan olmadn grd.Kilolu birisinin herhalde buray kullanabilmesi ok zor olacakt.ini bitirdikten sonra lavaboyu devirmemeye dikkat ederek yavaa kalkt,ellerini ykad.Dolmas iin gerekli sre getii halde rezervuardan srekli su sesi geldiini fark etti.”Bu devaml akarsa,gece iimiz i!Uyumak bu sesten dolay mmkn olmaz.”diye dnd.
Aaya indi,pansiyonun kaldrma koyduu masadan birisine oturup tombul bayandan bir ay rica etti.Dier masalarda da insanlar vard,ama onlar hi de pansiyonda kalan mterilere benzemiyorlard.Memleketimin yerlisi olmalydlar.Biraz soluklanmak ya da sohbet etmek iin oturmulard.Yan masadaki 50’li yalarda iki bayann konumalarna kulak kabartt:
-Sorma Aylacm,gittiime gideceime piman oldum.Sabahn krnden akama kadar bekledim,ancak iki tane ila alabildim.Hastaneye salam gittim sinirden hasta dndm.Bin bir ayak bir yerde.O kadar hasta m var bu memlekette?Eer gelenlerin hepsi gerekten hasta ise vay bizim halimize!
-Ne olacak ekerim,doktora giden tam tedavi olamyor ki.Geen gn ben de gittim,bana verilen sra 108 numarayd.Giren bir-iki dakikada doktorun yanndan kmak zorundayd.Bu srenin iinde muayene ile beraber kayt ve reete yazlmas da var.Doktor bazen muayene bile etmeden,neyin olduunu sorup reeteyi yazyor.Seninle hi ilgilenmiyor.
-Bazlar da bir ok hastay zel muayenehanelerine ynlendiriyorlarm. Orada tepeden trnaa muayene ederler belki!
-Nerdee?zel muayenesine de gittim bir doktorun.70 liram ald,ama gene hastanedeki kadar vakit ayrd.len yemei arasnda muayenehanesine gelip zel hastalarna bakyor,oras da tklm tklm.Krk be dakika vakti ya var ya yok,nk oradan kp hastanedeki leden sonraki hastalarna bakacak.
-Belki zel muayenehanesine gidersen hastanede daha iyi davranr.la yazarken biraz cmert olur.
-O avantaj var tabii.Tehis tam konulamaynca hastalk da tam tedavi edilemiyor.Ayn insanlar durmadan doktor kaplarn andryorlar.
-Hastanede beklerken ellerinde kocaman antalaryla doktorlarn yanna teklifsiz giren o ila pazarlamaclarna ok kzyorum.Onlarn aldklar zaman da bizim zamanmz deil mi?
-Haklsn,onlara sylenenleri ok duydum ama yzlerine kar bir ey syleyeni grmedim.
Konuma hastalk ve hastane zerine devam edip gidiyordu.Al-Makam daha nce hastaneye gitmiti,ama kendi derdine dtnden ne olup bittiini anlayamamt.Yarn erkenden hastaneye gidecek ve olanlar yakndan grecekti

X X X

Al-Makam sabahn olduka erken bir saatinde kalkt.Pansiyonun kapsn amak istedi ama aamad.nk sahibesi bu kadar erken bir saatte uyanmazd.Kapy zorlaynca kan grltye uyand ve uykulu akn gzlerle ona bakarak kapy ap uykusuna devam etmek zere odasna yneldi.

Al-Makam hastanenin bahesine admn atar atmaz keskin bir ila kokusu burnuna geldi. Aryan karnn tutarak ilerlemeye alan 16-17 yalarnda bir gen ocuk, bir kadnn koluna girerek yrtmeye alt ama aslnda srkledii 75-80 yalarnda bir ninecik, topuklu ayakkablarnn kard sesi zevkle dinleyerek bahede dolaan bir gen kz, p bidonlarnn yannda adeta pusuya yatm gibi gizlice sigaralarndan ekmeye alan kadnl erkekli alt-yedi kii,hibir eye aldrmadan orada bulduu plastik ay bardana ayayla vurarak oynayan bazen de bu oyundan zevk aldn gsteren sevin lklar atan drt yalarnda bir ocuk ve onu gzetleyen ba rtl bir kadn ,telala oraya buraya kouturan beyaz nlkl grevliler,ne yaptklar anlalmayan ama bir arada bulunan toplu bir insan yn hastane bahesinde gze arpyordu.Ortam genelde sakin ve sessizdi ama birden ar bir vastann nce motor ,sonra ise fren sesi bu sessizlii bozdu.Hatta korkuyla baz insanlar oraya buraya kamaya baladlar.Kimisi :
-Yuhh ay!
-Src deil kasap bu kasap !
-Sabah sabah gebertecek bu adam bizi.” diye sylenenler de vard.
Bu konumalar duyan src “Tbbi atk arac “ yazan p kamyonunun camndan ban karp cevap verdi:
-Korkma teyzem.korkma daym,korkma bacm! Biz kimseye zarar vermeyiz. Yllardr sallarm bu direksiyonu,daha bir tane bile vukuatm yok!
Bunu duyan yal bir kadn fkeyle:
-Belki de bugn ilk vukuatn biz olacaktk , bo bo konuma da iine bak . Zaten buradaki insanlarn derdi onlara yetiyor, diye bard
Src srtarak camdan bir kez daha bakt. Arabay birka metre geriye ekti ama sesini karmad.

Hastane binasnn giri kapsna yaklatka kalabalk artyordu, nk birok ynden gelen insanlarn hepsinin hedefi bir an nce o kapdan girmekti. Buradan nce girmek ieride muayene iin gerekli olan barkotu da nce almak demekti.Barkot datan gielerin nnde yzlerce insan imdiden birikmiti.Al-Makam da barkot kuyruklarndan birine girdi..Orta yalarda bir adam kalabal grnce yanndaki kadna :
-Szm ona erken geldim diye seviniyordum. Baksanza u nmzdeki insan okluuna.Bu insanlar hi uyumadan gece yars geldiler herhalde buraya.Bugn gzden gene muayene olamam ben,bana gelinceye kadar kontenjan dolar.Ama ansm bir kere daha denemek istiyorum.
Bir hayli nlerde bulunan bir kadn:
-Doru tahmin ettiniz beyefendi,geen hafta sabah altda girdim kuyrua ve tam saat sra bekledim ama muayene olamadm.Dier poliklinikler byle deil,gz hastas ok ama bakan doktor az.
-ile ekmek bizim gibilerin kaderi galiba. Baksanza kuyruklarda iyi giyimli kimse var m?
Bu iyi giyimli laf bazlarnn cann skt, hatta homurdananlar bile oldu,ama bunun kendileri iin bir hakaret olduunu syleyebilecek kimse kmad.Kyl bir adam kart konumaya:
-O dediklerinin vardr paras, gider zele.Orada ne sra vardr ne de beklemek.Bizi burada bir dakikada kontrol eden doktorlar orada onlara saatlerce bakarlar.Bir dakikada benim hastalm nereden bilecek?Geen benim st inei hasta oldu,ardm bir veteriner tam bir buuk saat urat hayvanla.
-Senin st inei ka para eder?
--drt bin yapar yeni parayla.
Bu muhabbete kzanlar da vard.Bu konumalar bo buluyorlard.Sessizce de olsa:
-Skt artk! szckleri baz dudaklardan dklyordu.
Yarm saat sonra kalabalk iyice artt. Kalabaln artyla insanlarn zerine gielere doru bir iteleme tazyiki gelmeye balad. Baranlar hatta lk atanlar oldu.Bu kargaay frsat bilen baz uyanklar kuyruklarn n tarafndan yer kapmak iin harekete getiler.Kuyrukta bekleme deneyimi olanlar bunu hemen fark ettiler ve bir kar hamle ile cevap verdiler :
-Ltfen araya girmeleri nleyelim. Herkes nndeki insana iyi dikkat etsin!
lk balarda kuyruktaki insanlar tek balarnayd, fakat zaman ilerledike bilhassa en ndeki insanlarn yannda onlarla sohbet eden birka kii beliriverdi. Bu eklenen insanlarn ou oradakilerle ne akraba, ne arkada ne de komuydu.n srada bulunmann birden yaratt bir ekicilikti bu…
Gieler nihayet ald ve ilemler balad. Herkes derin bir “Ohh!” ekti. Biraz sonra aradan yarm saat gemesine ramen bir adm bile ilerlememi olan insanlar bunun nedenini aratrmaya baladlar. Arkalarda bulunanlarn bekleme nedenini doru tahmin etmelerine imkan yoktu.O yzden arka sralardan homurtular ykselmeye balad.Srada olmad halde bir yolunu bulup n sralara yerleen birisi gerilimi azaltmak iin:
-Bilgisayarlar bozuldu, bilgisayarlar arza yapt. Tamir etmeye urayorlar, diye arka sralardan da duyulabilecek bir sesle bard.
Biraz sonra bilgisayarlarn sesi duyuldu. Baka zaman rahatsz olaca bu bilgisayar sesi birok kiiye huzur vermiti. mitle beklemeye baladlar.Arka sralarda olduka kilolu bir bayan belini tutarak kvranmaya balad.Yere dmek zereyken yanndakiler tuttu, kaldrd.Gzleri bym ve alnndan terler boalyordu. Birisi:
-Karde sen uraya otur,sran gelince sana haber veririz.
-Senin ikyetin ne?
-ikayeti ne olursa olsun,baksanza duramyor kadncaz! ndekiler izin verin de ilemini yaptrsn.
Bu teklif birok ndeki kiinin cann skma benziyordu.Hayr diyenler ounlukta ama en ndeki bir adam:
-Bir kiiden ne kar.Gelsin yaptrsn , deyince iki kii hasta kadnn koluna girerek gie nne getirdiler ve hem hasta kadnn hem de kendi ilemlerini yaptrdlar.Bylece arkadakilerin bekleme sresine biraz daha zaman eklediler.
Beklemekten can sklan Al-Makam ortal hareketlendirmek iin:
-Bize bu yaptklar tam bir gvur eziyeti. Aslnda gavurlarn gnahn alyoruz,nk onlar hasta olan birisine bu kadar ac ektirmezler,dedi ve etraftan tepki gelmesini bekledi.Ancak hi kimse en ufak bir tepki gstermedi. ”Korkaklar!” diye dnd kendi kendine,ama iyice sinirlenmiti.Tam o srada nndeki bayann ii bitmi sra ona gelmiti ki nndeki bayanla konuan dier bir bayan gienin nne atlamt bile.
-Hanmefendi siz srada deilsiniz, sra bende.Ltfen kuyruun en arkasna geiniz.
-Herkes ahit, ben saatlerdir bekliyorum burada.Srada olduumu siz de grdnz.
-Evet ama siz oraya sonradan o bayanla konumaya geldiniz. dedi ve dier bekleyenlerden destek istercesine gzlerine bakt. Hayret, gene destek yoktu. ”Lanet olsun” dedi ve srardan vazgeti.
Kadn, bu suskunluk zerine sevinerek elindeki poetten salk karnesini kard ve gieye uzatt. ki- dakika sren ilemden sonra tekrar elini poete att ve bu sefer tane daha salk karnesi kararak gieye uzatt.Kadn izleyen Al-Makam’ bu son hareket iyice ileden kard:
-Hanmefendi,btn mahallenizin salk karnelerini toplamsnz.Hak etmediiniz halde kendi iinizi yaptrdnz,stne stlk kiinin iini de yaptrmak istiyorsunuz. Burada bekleen bu insanlara saygszlk yaptnzn farknda msnz? Yoksa bu kadar insan aptal da bir tek siz mi akllsnz? Memur hanm,ltfen bunu nleyin ve o karnelere ilem yapmayn!
Grevli memur bu istei duymamazla geldi ve eskisinden daha hzl bir ekilde iini yapmaya koyuldu.Arada bir Al-Makam’a da bakyor ve adeta “Bana ne!” demek istiyordu. Yan sralardan birinde kk bir ocuk annesine bir ey sormak istedi ama annesi onu :
-Sus!Bak orada kavga oluyor ve ben senin yznden duyamyorum.Sesini kes de ne olduunu anlayaym,diyerek engelledi.
Yal bir kadn :
-Ayp,ayp.Hem de ok ayp!Ne gnlere kaldk yarabbi! diyordu ama kimi knad hi de belli olmuyordu.
-Kavga bitse de memurlar rahat alsa!Yoksa daha saatlerce bekleriz burada.
-Adam doru sylyor,ama biz kendi hakkmz savunmasn bilmiyoruz.
-Savunsan ne olacak,ktler ve ktlkler bitecek mi?
-Belki kadnn acelesi var.Yaptrsn iini canm.
eklinde kavga ile ilgili birok gr ortaya kondu.Kadna itiraz eden Al-Makam’n dikkatini giede oturmakta olan hastanenin gvenlik grevlisi ekti. Hemen ona yneldi:
-Beyefendi buradaki dzeni ve sray salamak sizin greviniz deil mi? Ltfen bu bayan sradan karnz.
Bu szler gvenlik grevlisinin houna gitmedi,ama birden yerinden frlad.Onu gren de hemen problemi zecek sanr.Oysa o hareket ,oradan ka iinmi.nk daha sonra saatlerce oralarda gvenlik grevlisi gren olmad.
i biten kadn ar ar drt tane salk karnesini poetine yerletirirken bir yandan da arkasndaki Al-Makam’a kt kt bakyor ve herkesin duyabilecei bir sesle syleniyordu:
-nsanlarda acma duygusu kalmam,benim ayakta duracak halim yok.nallah Allah sana da bir hastalk verir ,o zaman benim derdimi belki anlarsn!
-Hem sulusun hem de glsn.Haksz yere i yaptrdn,bir de utanmadan syleniyorsun. Pes dorusu!Burada bekleyenlerin hepsi hasta,keyif iin hi kimse bu darack yerde saatlerce beklemez.
Kadn sylene sylene uzaklarken Al-Makamn arkasndaki adam:
-Sana beddua ediyor.
-Etsin.Mehur szdr:Kpeklerin duas kabul edilseydi her gn gkyznden kemik yaard.
nsanlar alt sra kuyruk olmulard ve kuyruklarn sonu binann k kapsna dayanmt.tekilerin yannda ok ksa grnen ve birok kiinin zenerek bakt yedinci kuyruun giesinde “Acil barkot” yazyordu.Durumlar acil olmad halde orada da ansn deneyenler yok deildi.
-Baylmak zereyim,zerime bir fenalk geldi.
-Karde o zaman acile ge.
-Acil teki blmlere gndermiyor.Oradan sadece acil ksmna gidebilirsin.
-u bey oradan ilem yaptrd,ona soralm .Beyefendi affedersiniz ama hangi blme gideceksiniz?
-Sizi neden ilgilendiriyor anlamadm ama gene de syleyeyim:Dn dahiliyede ilerim yarm kalmt,bu yolla tamamlayabileceimi sylediler.
-Bak,grdn m , benim dediim kt.
-Ben vazgetim acile gitmekten.Oras iimi yapmazsa buradaki sramdan da olurum.
-Kzm bebek arabasyla srada beklemek zor olur.urada bekleyen annem var,yal olduu iin oraya oturttular.stersen bebei onun yanna brak.
-Olur mu teyze,ya ocuumu alarlarsa?
-Ak olsun biz yle ey yapar myz?
-Ama ben sizi tanmyorum ki…
-Kzm git acile.Senin bebein var,syle sana barkot verirler.
-Bu kadn da her nne geleni acile gnderiyor.Ona kalsa herkes acillik!
diye dnd Al-Makam.Barkot alma iini bitirmiti ki,tam bu srada en arka sralardan bir bayann:
-Eyvah,soyuldum,yetiin kayor!diyerek att lk duyuldu.nsanlar birbirine kart, sralar bozuldu, ndekiler arkaya arkadakiler ise ne doru hcum etti.Ne soyulan ne de kaan vard.Az sonra sralar yeniden olutu ama bir ok kii ndeki yerini kaybetmiti. Anlalan bu lk da yeni bir sra kapma taktiiydi.
Daha nce nde olanlar bu yeni sralamaya itiraz ettiler,eski yerlerine gemek istediler.ndekiler tabii ki buna yanamadlar.timeler,kakmalar balad.Biraz sonra da yumruklar konutu.antalar,salk karneleri havada uuuyordu.Doktor kaplarnda bekleyen hastalar,doktorlar ve hastane personeli kavgann olduu yere dolutu.Herkes ne olduunu anlamaya alyordu:
-Galiba birini soymular.
-Bomba koyarken birini yakalamlar.
-Hamile bir kadnn srada sanclar tutmu.
-Olay karmak isteyen bir grup ortal kartrm.
-Bir bayann ocuunu karmlar,gibi eitli tahminler yaplyordu.
Al-Makam,tam da kavgann ortasnda kalmt.Yznde trmk izleri vard,gmleinin iki dmesi de kopmutu.Buradan kurtulmann arelerini ararken bir el omzuna dokundu.Ban evirip baktnda tandk bir yz grmenin verdii sevinle glmsedi:Karsndaki kii Psikiyatrist Hayati beydi.O da grltye koanlar arasndayd.Kendisine yardm dokunacan sanyordu ama durum tamamen tersineydi.Hayati bey:
-Sevgili hastalarmz ltfen sakin olun!Olay yaratan kiiyi biliyorum.te yakaladm bu ahstr,diye Al-Makam’ iaret ediyordu.O bir ey yapmadn sylese de ona kimsenin inanaca yoktu.Hayati bey:
-Sakn kim olduunu syleme Al-Makam msveddesi.Demek ki geen gn buraya Al-Makam olarak bugn ise bir terrist olarak geldin.Grevliler yakalayn bunu ve hemen 46’llarn kouuna gtrn!
tirazlar para etmedi. tane hastabakc karga tulumba aldlar adamcaz ve emredilen yere gtrdler.
Barkot sras bekleme yerinde artk her ey normale dnmt.yle ya sulu bulunmutu.Al-Makam’n az nce konumaya alt adam:
-Terrist olduunu zaten anlamtm.Beni tahrik etmeye ok alt ama kandramad, diyordu yanndakilere.

X X X

bitirici Sait, Pipirik Mehmet, Kuruntulu Soner ve Hanmck Metin hararetli hararetli bir kat oyunu oynuyorlard. Sait, miras yoluyla kalan byk bir arsay 18 varisi ikna ederek metre karesi alt liradan alp dokuz liradan satt iin olduka keyifli ve hogrlyd. Pipirik Mehmet’in gz gre gre yrtt katlar bile grmemezlikten geliyor ve iinden “Amaaan, bir kat iin huzursuzluk karmaya deer mi?” diye dnyordu.

Pipirik Mehmet aslnda gz, kula salam, beyni gen insanlarla oyun oynamazd. Saatlerce kendi gzne kestirdii oyuncularn gelmesini beklerdi. Bu oyuncular gzleri iyi grmeyen, yle ki brakn yerdeki katlar elindekileri bile ancak gzne yaklatrd zaman tanyabilen, kulaklar davul alsa duymayan, yalar yetmie dayanm yada gemi oyuncular seer, gerekirse btn gn orada pineklerdi. Yenilmekten hi holanmazd; hele hele Kuruntulu Soner’in kendisini yendikten sonra “ Gazoz aac!” diyerek taklmasna hi tahamml yoktu. Bugn eytana uymu, gaflete dm ve kareyi tamamlama srarlarna naslsa “Olur” demiti. u an oyundaki durumu hi de iyi deildi. Katlar yrtmesine ramen sonlarda yer alyordu. “ Salaklk ettim.” diye mrldand. Mzklk karp oyunu bozmak iin bir bahane aramaya balad…

Kuruntulu Soner ok pheciydi. Dier oyuncular srekli gz hapsinde tutuyor, elindeki iyi katlarn verdii cesaretle katlar hzla masaya arpyor, “Hile yapan yakarm!” diyerek Pipirik Mehmet’e gzda veriyordu. bitirici Sait’in pis pis srtmas hem sinirlerini bozuyor, hem de phesinin Pipirik Mehmet’ten baka onun da zerinde toplanmasna neden oluyordu. bitirici Sait’in mutlu hali neredeyse onu ldrtacakt. Bir ara:
     -Ne o bitirici, azn keyiften kulaklarna varyor. Yoksa bittin mi? Bir el daha dn, biz de belki say azaltrz. dedi.
     -Yok bir ey. Benim keyfimin nedeni baka. Elimde benzer kat bile yok!.. diye cevaplad bitirici.
     Onlarn konumasn elindeki katlar masann zerine aan Hanmck Metin bld:
     -Buraya kadar arkadalar, herkes elindekileri saysn!
     -Kaan m var? Seninki de kanck eek ans be! dedi Pipirik Mehmet ve katlar yle savurdu ki hepsi masaya arpp yere dt.
     Elindeki ay tepsisini bo bir masaya brakan iirici koarak geldi, katlar toplad ve:
     -Fazla heyecan yapma Pipirik! Bunlar senin kurbanlklara benzemez, etin cevizdir bunlar etin… dedi.
     -Hadi be, git bamdan! fkemi senden karrm sonra…
     Hanmck Metin bugn ansl bir gnndeydi. Her zaman ayn ans yakalayamazd. Bugn yllk izninin ilk gnn kullanyordu. Devlet memuru idi. Homo deildi, ama biraz krtarak yrrd. Bunu cinsel tercih nedeniyle deil kibarlk zannettii iin yapard.

X X X

Umursamaz Rt bir bilgiseveroftu. dnce sistemlerini alt st edecek bir felsefe gelitirdii dncesindeydi. Btn sorun kendisini anlamayan insanlard. Yalaka Hamdi de bir bilgiseveroftu. Belki onu anlayabilirdi ama o da zengin yada st kademedeki insanlara ya ekmekten baka bir ey yapmyordu.
Umursamaz Rt bir bak, bir karpuz ve bir mum ald. Kimsenin gremeyecei imenlik bir yere oturdu. Karpuzun st kapan kesti. Kabua hi zarar vermeden karpuzun iindeki krmz ksm kard ve yedi. Bu scak havada dorusu iyi gelmiti. yle haz vermiti ki bu karpuz ona… Tad damanda kalmt. Bir ara karpuz zerine bir felsefi sistem kurmay bile dnd ama abucak bundan vazgeti. i bo olan karpuz kabuunun dndan zenle sekiz- on tane pencere at. Karpuz kabuunun ak olan kapak tarafna iki tane delik delerek bu deliklere elle tutulabilecek bir ip balad. Bir iki saat kurumas iin karpuz kabuunu gnee brakt. yice kuruduktan sonra bir mum yakt, yanan mumdan karpuzun iine biraz scak sv aktt ve mumu onun zerine dikti.

Bir kei sesi duyup sesin geldii tarafa bakt. Bir olak meleyen annesini emiyordu. Bu srada burnuna kzarm et kokusu geldi. “Ola grdm azm suland. Demek ki insani zaaflarm yenemedim!” diye dnd ama biraz ileride sarhoun atall iki oduna taktklar bir ola nar gibi krmz atein zerinde kzarttklarn grd. Bu grnt ona ilham verdi. Kadn kalemini hemen kard ve felsefe tarihine bir not daha dt: “Domak ne kadar zor! nk her canlnn bu dnyaya gelebilmesi katrilyon kere katrilyon belki de daha fazla ihtimale bal. Oysa lm yle mi? Ksacas canlanmak ok zor, lm ise ok kolay.”

X X X

Umursamaz karpuzunun ipinden tutarak yrmeye balad. Oyun oynayan drtlnn yanna geldiinde avaz kt kadar bard:
     -Zaman bu kadar ucuz mu, bu kadar bol mu?
     Cevaplar gecikmedi:
     -Sana ne bizim zamanmzdan.
     -Sadece sizin deil; o zamanda benim de, herkesin de hakk var. Byle hovardaca harcayamazsnz.
     -Bilgiseverof, gel otur bir ay i! irici bir ay ya da oralet ver bizim felsefecimize! Belki iyi gelir. Baksana gene tm iyice. Elindeki o delikli karpuz da ne? Onun iinde k m yanyor?
     -O karpuz deil. Fener, fener…
     -Gpegndz elinde fenerle niye dolayorsun o zaman?
     -Beni anlayacak adam aryorum. Daha dorusu akll bir adam aryorum.
     -Oyunun iine ettin! deyip zaten oyunu bozmak iin bahane arayan Pipirik Mehmet katlar atarak masadan kalkt. Dierleri homurdanarak itiraz ettilerse de Pipirik Mehmet’in mzkl stnde olduundan tekrar onu masaya ekemediler.
     Bilgiseverof iyice fkelenmiti. Tepinerek syleniyordu. yle ki alnndan terler, burnundan smkler akyordu. Bir ara ter ve smklerini gmleinin koluna sildi. Bunu gren Hanmck Metin “” diye brerek tuvalete doru kotu. Pipirik Mehmet:
     -Felsefeci yeter.!
Ama o duymad iin Pipirik, yksek sesle devam etti:
     -Gndz fenerle adam arayan Diyojen bozuntusu, mukallit felsefeci, kes artk da kafamz dinleyelim!
     Bu itham daha da kzdrd bilgiseverofu ve :
     -Diyojen de kim oluyormu benim yanmda! Onun mr fda gemi. Benim bir fm bile yok. plkte mikroplarla karde karde yayorum. O, dereden tatl su iermi, ben mahalle emesinden koli basili dolu su iiyorum. O, organik olarak retilen lahana yermi, ben ise hormonlu sebzeyi bile bulamyorum. Hkmdara kabadaylk ettii iin herkes onu alklyor, ben ise medeniyete, teknolojiye ve aa kar direniyorum. Syleyin, o mu byk ben mi?
     -Bizden olduun iin tabii ki sen byksn sevgili Umursamaz Rt bilgiseverofumuz! dedi bitirici Sait.
     Bu sz felsefeciyi yumuatmaya yetmiti. Karpuzdan fenerini ald , herkese selamn verdi ve dar kt. te Sait bir i daha bitirmiti. Dorusu ans bugn ona da glyordu…

X           X X

Kasabann en ilek caddesi Aiyan caddesi idi. Aiyan “Ku yuvas” anlamna geliyordu. Tevfik Fikret’in hastas olan bakan srar etmi ve meclise bu ismi koydurtmutu. Oysa bu caddede brakn ku yuvasn doru dzgn bir aa bile yoktu. nk olanlar cadde geniletilirken zaten kesilmiti.

Caddede aralar iin ayr ayr gidi geli yollar vard. Birka tane yaya geidine ve bir tane de st geide sahipti. Buna ramen geitlerden geenlerin says ok azd. Herkes istedii yerden yolun kar tarafna kendini atard. Buna karlk yaya geitlerinden saa sola bakarak geen kpeklere rastlamak da mmknd. Bir keresinde insanlar arabalara srtnerek geerken be tane koyunun st geitten getiini gren bilgiseverof Yalaka Hamdi:
     -Acaba akl yata deil de postta m? diye bir inci dktrmt.
     Aiyan caddesinin iki tarafnda karlkl iki tane la Satm Yeri vard. Bunlardan birisi Derman Bul la Satm Yeri idi, dieri ise ifam Olsun la Satm Yeri. Bu iletmeler aralarnda kyasya rekabet ederlerdi.
     Derman Bul’un sahibi Sinirli Sami, ifam Olsun’un sahibi ise Sarsak Hsn idi. Gnde en az on kere bir taraftan “ Sinirliii!” dier taraftan ise “ Sarsaaak!” barlar ykselirdi. Bu faaliyet rakibin moralini bozmaya ynelik psikolojik bir savat. Mcadelede her yolu mbah kabul etmilerdi.
     Elinde reeteyle kaldrmda yryen birisi; yrdne yryeceine piman edilirdi Sinirli ve Sarsak tarafndan. Eer kii Sinirli’nin tarafndan gidiyorsa nsezi ile onu Sarsak hisseder, hemen karya kendisini atar, dakikalarca o kiiyi “ Bana gel!” diyerek ekitirirlerdi. Ayn ey Sarsak’n olduu tarafta olduunda da geerliydi. Kardan karya hzla geerken ikisi de defalarca arabalarn altnda kalma tehlikesi atlatmlard.

Sinirli, o gn telal ve fkeliydi. Kt bir ey olacan hissediyordu. Tezgahn zerini silerken elleri titriyordu. krlan bir cam sesi onu ldrtmaya yetti:
     -Varan bir, aksilik! dedi.
     Kalfa bir ine ampuln drerek krmt. Onu biraz haladktan sonra:
     -Git bana iiriciden bir ay kap da gel. Darda oyalanma! Tepemin tas atmak zere yoksa!..
     Kalfa, iin ciddi olduunu anladndan koarak gitti ve her zaman en az on be dakikada getirdii ay dakikada Sinirli’nin nne koydu.
     Sinirli, aydan bir yudum aldktan sonra kendi kendine:
     -Bugn Sarsak’tan hi ses kmad. Kim bilir nasl dmenler eviriyordur dedi ve kendini kaldrmda buldu. Evet, ite iine doanlar doruydu. Sarsak mtekait Remzi Bey’i yakalam, ikna etmeye alyordu. “ Varan iki aksilik!” dedi ve on saniye sonra da yanlarndayd:

-Sen Sarsak’a kanma Remzi Bey! Ver elindeki reeteyi. Sana indirim de yapacam, dedi Sinirli. Sarsak cevap verdi:
     -Esas seni kandrmak isteyen Sinirli’dir. ndirim der kazk atar. Gerek indirim bende. Senin reetendeki ilalarn SSK payn ben deyeceim. ndirim budur, budur ite!..
     Remzi Bey afallamt. Ne olduunu anlamaya alyordu. Elindeki kad iyice skt, avucuna sdrmaya alt, ama smad. Bunun zerine elini arkasna saklad ve :
     -Beyler, ben ila mila almayacam. Bizde hasta yok ki ila gereksin! Bana gereken Sakarin’den ise bir kutu aldm m alt ay gidiyor, dedi.
     Buna da kanmadlar ve adamcaz ekitirmeye baladlar. O kadar hrpaladlar ki adamcaz halsizlikte oradaki merdivenlere ylp kald. Bu durum Sinirli iin karlmaz bir frsatt. Hemen kardan bakmakta olan kalfaya iaret etti. Kalfa da annda ustasnn yannda bitti. Remzi bey direnemeyeceinden rahatlkla kendi la Satm Yerlerine gtrebilirlerdi. ki koluna girdiler, caddedeki arabalar hasta geiyor sanp arkadaki arabalar tehlikeye atacak ekilde durup yol verdiler. Ortalk fren sesiyle inliyordu.

Remzi Bey’i ieri sokunca rahatlamlard;bir sandalyeye oturttular, yzne gzne bol bol kolonya srdler. Sinirli, kalfaya:
     -Ko, Remzi Bey’e souk bir ey getir. Biz reeteyi yaparken o da iip serinlesin, dedi. Kalfa yldrm gibi kt, yldrm gibi girdi elindeki kola iesiyle.
     -Remzi Bey, ver reeteyi! dedi Sinirli. O daha da ok saklamaya alt. kisi birden adamn zerine atlayp skl elini amaya uratlar. Ohh, nihayet adamn eli almt. kad kalfa kapt ve:
     -Usta, grne gre burada bir sr ila var.
     -Oku bakalm pahallardan m ucuzlardan m yazyor?
     -Peki okuyaym: Bir paket makarna,250 gr kyma, 150 gr peynir, yarm kilo eker, bir bulak deterjan, yarm kiloluk amar tozu…     
     -Yeter, yeteeer! Samalama!
     -Valla yle yazyor usta!
     Adamcaz yava yava kendine gelince:

-Tane Tane Bakkaliyesi’ne gidiyordum. Hanm bir eyler smarlamt da,dedi.
     Sinirli:
     -Ko olum Tane Taneye, bunlar al gel! Biz mterimizi bakasna kaptrmayz. Hem bizde hizmette snr yoktur.
     Biraz sonra elinde byke bir poetle Derman Bul la Satm Yerinden kan mtekait Remzi Bey’ gren Sarsak Hsn:
     -Yazk oldu! ok byk bir av karmm… diye dvnyordu. nk poetin dnda yazan Tane Tane Bakkaliyesi yazsn bile okuyamayacak kadar ba dnmt. Kocaman poetin iindekilerin hepsini ila zannediyordu.

X X X

Bu olayn bir benzerini mtekait Remzi Bey,birka gn sonra da yaamt.O yzden “Bunlar da hep beni bulur.”diye sinirleniyordu.
O gn,askerdeki olunu ziyarete gitmeye karar vermiti.Hanm Kremli Aye’den valizini hazrlamasn istedi.Aye ssne,psne dkn bir kadnd.Orta yalar oktan geride brakmasna ramen sslenmekten kendini alkoyamyordu.Tuvalet masasnn st parfm, deoderant ve kremlerle doluydu.ou zaman yzne srd kremi cildine iyice yedirmediinden kalp halinde uzaktan bile hangi kremi kulland seilebilirdi.Kremli Aye kocasna seslendi:
-Valizin hazr,yollarda dikkatli ol,kapkalara kar uyank ol!
-Hanm,sen de beni iyice ocuk yerine koydun vallahi.Ben kendimi korumasn bilirim.Bana bir eycik olmaz,merak etme.
-Ben uyarm yapaym da..Sonra sylemitim derim.
-Giderayak kavga karmak istiyordu,ama Remzi’nin buna niyeti yoktu.Kapnn yanndaki valizini eline almadan evvel ayakkablarn giydi ve:
-Haydi bana eyvallah,deyip dar kt.Arkasndan Kremli Aye’nin “Gle gle” deyip demediini duymad bile.
Yolda yava yryordu,nk valiz pek ar deildi ama artk iyice yalanmt.Naik Veli yolda ona yetiti ve:
-Remzi day,valizini tayaym m?dedi.O da:
-Sa ol,gerei yok.Ben tayabiliyorum,dedi.
Naik Veli:
-Remzi day,bunda gocunacak ne var?dedi.
Remzi bey,son cmleden bir ey anlamamt.Zaten bu cmlenin belirgin bir anlam da yoktu,ama Naik Veli ikide bir yerli yersiz “Bunda gocunacak ne var?”derdi.Remzi bey,bir bakas istese valizini tatrd,fakat Naik Veli ile ilgili kulana baz sylentiler alnmt. ”Eli biraz uzun,buldu mu gtrr…” gibi laflar ite.stelik hanm Aye de kapka mapka demiti,yoksa daha on dakika bile gemeden kadn hakl m kacakt?Oysa Naik Veli:
-Bunda gocunacak ne var,bunda gocunacak ne var?diye diye oradan uzaklamt bile.Bunu fark edince rahat bir nefes ald.
Yolda kimleri grmedi ki!..Bir sr kiiyle selamlat,bazlarnn sormas zerine nereye gittiini de defalarca anlatmak zorunda kald.Kvrarak giden Hotunuz Sami’yi,Sayac Mehmet’i,Mirasyedi Cafer’i,Hipap Can’,Hayret Bi ey Tahir’i ayr ayr selamlad.”Bunlar selamlamakla bitmez!” deyip caddeden ayrld,byk bo bir arsaya sapt.Buradan otogara daha ksa yoldan ulaabilirdi. Arsaya saptn gren Doymaz Hamit arkasndan:
-Remzi emmi,oradan gitmesen iyi olur.leride ukurlar var,dersin sonra,diye seslendiyse de duymamazlktan geldi.
Biraz yrynce Hamit’in hakl olduunu grd.Ancak bunlar geilemeyecek ukurlar deildi.15-20 metre ileriye gittiinde kurumu bir dere ata grd.Gemesi zora benziyordu.Nasl geerim,diye dnrken ukurun sa tarafna bir kalasn yerletirildiini,kalasn iki tarafnda da levhalar bulunduunu ve bir kaza da teneke bir kumbarann bal olduunu fark etti.Levhalar ve kumbara atan teki tarafnda da vard.Bu belli ki ireti bir kpryd.Yaklat ve sadaki levhaya gz iliti:
“Modern Deli Dumrul Viyad-Ge ama para ver!1,93 cm. uzunluunda.Mimar Belli” yazyordu.Yanl m grdm diye valizi yere brakp bir de gzlklerini takarak okudu.Yanl deildi grdkleri.teki levhada yazlanlar da okudu:”Hzl gemek istiyorsan OGS ve KGS kullan!Kredi Kart geerlidir.”
ki levha da siyah bir zemin zerine beyaz yal boya ile yazlmt.Yazlar pek dzgn olmamasna ramen rahatlkla okunabiliyordu.Teneke kumbaray sallad,bombotu.Demek ki kimsecikler para atmamt.Elini cebine att,bozuk para arad,yoktu.Zaten para atp atmama konusunda kararszd.”Aman,bo ver!” deyip,gren var m diye etrafa baknd.Sonra saa sola sallanan kalasn zerinden karya geti.Dorusu geerken dmekten ok korkmutu. Korkusu yaralanmaktan filan deil de Aye’nin enesindendi.Hemen balayacakt: ”Demedim mi, demedim mi?Ben adamm bilirim…” diye.
Karya geince derin bir nefes ald ve oradaki kumbaray da sallad.O da botu.leride otobsler grnmeye balamt.”Az kald.” diye dnd ve admlarn hzlandrd.
Otogara girmeden nce koarak kaan 10-12 yalarnda tane ocuk ve onlar kovalayan bir adam grd.Adamn Ali Aa Gm Tak Tak olduunu kfrlerinden anlamt.
Rivayet olunur ki Ali,camide namaz klarken secdeye eildiinde yellenmiti.Bunu duyan birka kii olay etrafa anlatnca adamcazn ad Ali Aa Gm Tak Tak’a kmt.O kendisini “Mesh’im ses kard.”diye savunuyordu ama bu gerek bile olsa ona kimse inanmak istemiyordu.ocuklar:
-Ali Aa Gm Tak Tak,diye bararak kayor,o da:
-Ananz,avradnz,slalenizi….Bilmem ne kurular,bilmem ne ocuklar… diye kfr ederek kovalyordu.Remzi bey:
-Bo ver Ali,brak unlar!ocuk ite!dedi.Ali:
-Remzi bey,sadece ocuklar m?Bykler de ayn eyi yapyor.Hepsinin…
-Brak kfr etmeyi,azn bozma!
-Vallahi mesh’im gcrdad Remzi bey,diyerek kim bilir ka bininci kez insanlar inandrmak iin ayn savunmay yapyordu.
Remzi bey,otogara girdiinde emekli olduu fabrikann mdr Cezmi’yi grd.Ne o?Cezmi koltuk denekleriyle yryordu.Sordu:
-Cezmi bey,ne oldu?Gemi olsun.nallah kt bir ey deildir.
-Sa ol Remzi amca,yok bir ey.Anlatrm.Gel urada hem bir ay ielim hem de biraz konualm.
Cezmi,kimya mhendisiydi.Ksa srede sabun,kolonya,deterjan gibi maddeleri yapmay renmi ama bu tr iler onu pek sarmamt.Bu konuda olduka yetenekli olmasna ramen bu yeteneini kullanmak istememi ve konfeksiyon zerine faaliyet gsteren tannm bir firmann fabrikasna mdr olmutu.Ksa srede kendini kantlam,tutulan bir eleman haline gelmiti.Tek kusuru her gece iten sonra,ya da tatil gnleri gndzler de dahil iki imesiydi.tii zaman baka bir kiilie brnyor,kendisine yakmayan davranlar yapyordu.
Cezmi,Remzi beyi hem sever hem de sayard.”Gzm arkada kalmadan fabrikay emanet edebileceim tek kii.Yardmclarma bile gvenmem ona gvendiim kadar.”derdi ve ona hep “Remzi amca!” diye hitap ederdi.Remzi de mutlaka onun isminin yanna bir “bey” ekleyerek konuurdu.Otagarn kafesinde Cezmi anlatmaya balad:
-Remzi amca,geen hafta bizim takmn man izlemek iin s….’a gittim.(Cezmi fanatik bir taraftard.Tuttuu takmdan sz ederken benim takm demez,bizim takm derdi.nk varsayard ki herkes o takm destekliyor.yle ya o varken dier takmlar desteklenebilir mi?)Man sonlarna doru biz 1-0 ndeyiz.Bir ofsayt gol ile durum 1-1 oldu.ki dakika sonra hakem bir de aleyhimize haksz bir penalt verdi.Adamlar penaltdan gol atar atmaz hakem man biti ddn ald.O hakem kesin satn alnmt.Bu bizi ldrtt.Biraz da alkol almtm matan nce.(Onun biraz dedii herhalde en azndan bir ufak rakyd.)Neyse biz baladk saa sola saldrmaya.Polis bizi coplaya coplaya sahann dna att,fakat biz darda da bo durmadk ve taknl srdrdk.
Biraz durdu,nefeslendi.aydan bir yudum,sigarasndan da bir nefes ald ve konumasna devam etti:
-Caddede uzun boylu bir gen “Yapmayn beyler,ayp oluyor.Bu yaplanlar sporseverlie yakmyor!” diye bizi uyarmaya kalkt.Vay bunu diyen sen misin,sportmenlii senden mi reneceiz?Kafa da iyi ya!Ben btn hncm ondan almak amacyla gence saldrdm.Bir-iki vurdum,ama aniden yedi –sekiz kii bana saldrdlar.Vurdular,vurdular,vurdular…
Sonradan reniyorum,benim saldrdm ve dierleri yani hepsi sivil polismi.Yediim dayan sonunda yle ktymm ki beni dven polisler lrm korkusuyla bir polis arabasna koyup hemen bir zel hastaneye atmlar.Burasn iyi dinle Remzi amca,nk arp kalacaksn…Neyse,ben gzlerimi atmda ayn filmlerdeki gibi tane doktor zerime eilmi,konuuyorlar ve durumun ciddiyetini anlatmak istercesine kafalarn sallyorlard.Gzlerimi atm gren bir doktor:
-Gzlerini at,kendisine geliyor,dedi.Dieri:
-Bekleyelim,iyice aylsn o zaman syleriz,dedi.
Ben,tekrar gzlerimi kapadm.Balar olduunu zannettiim doktorun konumalarn duyuyordum:
-Gene bayld.Acaba zel sigortas var m?nk ayan kesilmesi masrafl bir ameliyattr. Kendine gelince sorarz.
Gzlerimi tekrar atm,kafam kaldrdm ve kalkmaya altm.Doktorlar bastrarak beni yatmaya zorladlar.
-Ne aya,ne kesilmesi?Kasap msnz siz?dedim.Birisi:
-Beyefendi,durumunuz kritik.Kesmekten baka are yok.zel sigortanz var m,ya da masraflar karlayabilecek durumda msnz?
-Benim zel sigortam migortam yok.Brakn beni!Ben SSK’lym.mer Seyfettin’in Diyet isimli hikayesinde kasap kolunu kesip diyetini deyen adamn nne atyor,siz de benim ayam kesip ple atacaksnz.Brakn beni!
-Barmayn,byle yaparak salnz tehlikeye atyorsunuz.Biraz sakinlein de yle konualm.
-Ben sakinim,ayam kestirmem.Beni en yakn SSK hastanesine gtrn. Buradan kmak istiyorum.Brakn beni brakn… diye avazm kt kadar barmaya baladm.Barmam hastanenin bir ok yerinden duyulmu olmal ki hemen iki hemire koarak ieriye girdi.
Bu ie yaramt ve yarm saat sonra bir sigorta hastanesindeydim.Oradaki doktorlar da muayene ettiler,film ektiler ama ne kesmeden ne de ameliyattan sz ettiler.Bir ay daha bu denekleri kullanmam gerekiyormu.Kendi hikayemle ban arttm Remzi amca.Sizde ne var ne yok,nereye byle?
-Estafurullah,ibretle dinledim.An…..’ya bizim askerdeki olan ziyarete gidiyorum.Sen nereye Cezmi bey olum?
-Desene kerata byd de asker bile oldu!Ufakken onu fabrikaya getirirdin.Ufak dediysem o zamanlar 12-13 yalarnda vard herhalde!
-Evet vard,vard.
-Ben de s….’a gideceim.Valideden kalma bir miras ii var da.
-Hayrls.
aylarn parasn deyip birlikte ktlar.Remzi bey yrrken hem yanndaki Cezmi bey ile konuuyor hem de otobs firmalarnn tabelalarna bakyordu.Bir ka adm atmlard ki rtkan Yank Ses Neet nlerini kesti.Esas ad Neet deildi ama Neet Erta’a zendii ve onun eserlerini syledii iin kendisine bu ad vermiti.Gerek adn bilen ya hi yoktu ya da bir-iki kiiydi.
Baz firmalar yolcu kandrmak daha dorusu yakalamak iin rtkan tutuyorlard.Neet bunlarn iinde en beceriklisiydi.Anlatlanlara gre bir keresinde dier firmalarn ayn yere giden arabalar bombo olmasna ramen kendilerinde yer olmad iin bir kar-kocay drt saat aralkla ayr ayr otobslerde gitmeye ikna etmiti.Yldz parlak bir rtkan olduu iin dier firmalardan transfer teklifleri almasna ramen vefa borcu nedeniyle bunlar geri eviriyordu.nk ilk balarda ona hi kimse i vermemiken bu firma elinden tutmutu.Tecrbesine gvenerek sordu:
-Abilerim,amcalarm nereye byle?Yolculuk mu var?Hangi tarafa?Sizlere yardmc olalm…
Neet,usulne uygun konuurdu.Tabii ki abi diyerek Cezmi’yi,amca diyerek de Remzi’yi kastediyordu.Cezmi:
-Evet,yolculuk var,ben biletimi dnden aldm.Herhalde Remzi amca da almtr,diyerek sol elindeki koltuk deneini sadakinin yanna alarak cebinden bileti karp Neet’in gzne sokarcasna gsterdi.Remzi bey:
-ey,ben daha almadm.Dnyorum,hangisi ucuzsa ona bakyorum.Hem nce def-i hacet haneye bir uramam gerek.Sonra karar veririm.Cezmi bey olum,sizi yolunuzdan alkoymayaym,isterseniz siz gidin.
-Tamam Remzi amcacm,hoa kal,iyi yolculuklar,deyip Remzi beyin elini pt.
-Size de iyi yolculuklar.Dnnce grelim Cezmi bey olum,dedi ve def-i hacet haneye yneldi.
Cazgr peindeydi.Adnn da Remzi olduunu renmiti.Mteriye adyla hitap etmenin etkisini ok iyi bilenlerdendi.Bu tr konuma mteriyi daha yaknlatryordu.O nedenle ismi ile hitap ederek:
-Remzi amca,bizden ucuzunu,bizden konforlusunu bulamazsn. Televizyonda en son vizyona kan film bizde; ay, kahve, kola, biskvi servisleri bizde.Cann ne zaman isterse su imek bizde.Hem iim miim gelir yolda diye dnme,korkma i iebildiin kadar ay ya da suyu!Gelsin iin,nkm otobsn iinde def-i hacet bizde…
-te bu iyi,yani otobste def-i hacet hane olmas iyi.Desene artk tren gibi,otobsler de def-i hacet haneli oldu.
te Neet,bu mterisinin de zayf bir noktasn yakalamt.Geri otobslerinde def-i hacet hane olduu yaland,ama yalan olduunu anlayana kadar mteri ilk mola yerine ulard.ay,kahve,kola,biskvi gibi ikram mikram da yoktu.Bir bardak suyu bile muavin sylene sylene getiriyordu:
-Mola yerinde millet yeyip ierken biz gene su dolduracaz emeden.Bu yolcular kendi evlerinde olsa bu kadar su ierler mi?Bele ya… Allah i… diye duyulacak bir sesle dert yanyordu.Bu yaknmadan sonra su iste isteyebilirsen!Su verdii her mteride alkalamaya bile ihtiya duymad ayn plastik barda kullanyordu.yle ya bir bardak ka parayd,mterinin bundan haberi var myd?O arkasna yaslansn,ohh,muavin durmadan ona su tasn!
Otogardaki defi hacet haneyi lakab Zart-Zurt olan Okan iletiyordu.Kran krana geen bir mcadeleden sonra yksek bir bedelle buray seneliine kiralamay baarmt.Brakn Memleketim’i Avrupa’nn en modern ,en temiz def-i hacet hanesini ilettiini iddia ediyordu.Hatta bu ilerle uraan bir profesrn teftie geldiini ve yaknda bir takdirname gndereceini ve gelince de bunu duvarn en ba kesine asacan sylyordu.Nedense yeri ayrlmasna,aylar gemesine ramen bu takdirname bir trl gelmemiti.
Remzi bey dardan baktnda burann iki tane kaps olduunu grd.Birinin zerinde pipo,dierinin ise bayan ayakkabs resmi vard.Bir yanllk yapmayaym diye Zart-Zurt Okan’a sordu:
-Evlat,hangisi erkeklere?
-Sadaki amca!Anlamadn m ,kapsnn zerinde pipo resmi var.Pipoyu kim ier,tabii ki erkekler.
-Ne bileyim olum,kadnlar da artk sigara iiyor.Belki pipoya da balamlardr diye dndm.Bir yanllk yapmayalm da..
-Ama herhalde kadn ayakkabs giyen erkek yoktur.Oradan da anlayabilirdin.
-Oras da pheli ya,neyse brak imdi bunlar da a u hapishanenin kapsn.ok sktm,hemen a!
Remzi bey,”hapishane” demekte haklyd.nk girite rayl bir demir kap vard,mteri girerken alyor ve arkasndan kapatlyordu.htiyacn gideren kiinin buradan kmas yasakt,ancak yandaki turnikelerden kabilirdi.Tabii turnikelerin zerinde yazan miktardaki paray atarak.Turnikelerden birinde Kk:25,dierinde Byk:50 yazyordu. Remzi bey baka ehirlerde de bylesini grmt ama buradakinin tersineydi.Yani turnikeler girite idi,girerken para atlrsa geilebiliyordu ve “byk” ya da “kk” ifadeleri de yer almyordu.
Remzi bey,en sonunda ierideydi ve hacetini giderebilecekti.Karda el ykama musluklar ve aynalarn zerinde yine Kk:25,Byk:50 yazlar vard.Bunlara ilaveten “Not:Kabzlar cretsiz” ve “eride bakalarn rahatsz edecek ekilde zar-zurt yasak” uyarlar vard.Sol tarafta alaturka hacet yerleri,sa tarafta psivuarlar yer alyordu.Sa tarafa yneldi.Psivuarlar birbirinden ayran mermer blmelerin zerinde susuzluktan kurumu iki saks iek de gze arpyordu. Psivuarn yanna geldiinde matbaa harfleriyle yazlm bir baka yaz ile karlat.Orada da “Dikkat,prostatnz olabilir!..Ltfen aadaki telefonu araynz Size yardmc olalm:0242-5….” diyen bir zel hastane reklam vard.Onun da altnda elle yazlm bir deyi yer alyordu:”Ne kadar sallarsan salla dona der son damla..”
ini bitiren Remzi bey,ellerini sv sabun mu,ucuz bir bulak deterjan m olduu belli olmayan bir sv ile ykad.Ellerini silecek bir eyler arand etrafta,yoktu.Su sesini duyan Okan seslendi:
-Amca,peeteler darda veriliyor.
-Tamam,geldim.Nasl kacam buradan?
-Makineye para atarak.
-Hangisine,ne kadar?
-nce syle bakalm amca,byk m kk m?
-Ayp olum,ayp!Bu yataki adama byle sorulur mu?
-Niye ayp olsun amca?Sadece sana deil herkese soruyoruz.Syle,byk m kk m?
-Ne bileyim ben byk m kk m?O insanna gre deiir.Hem ben lmedim ki byk m kk m bileyim.Varsa cetvel yada mesura gidip leyim.Bundan sonra bu tip yerlerde demek ki sorgulanmak da varm.Bilsem renir gelirdim.
-Yok amca,yanl anladn.Hacet byk m kk m,onu sordum.
-Haceti neye gre byk neye gre kk diye snflandracaz?O iin by,k olur mu?
-yle soraym o zaman:saa m gittin sola m?
ka gre deerlendirdii iin Remzi beyin gittii yer solunda kalyordu,oysa Okan girie gre soruyordu.Onun iin Remzi bey:
-Sola,dedi.
-Ah,imdi oldu.O zaman soldaki turnikeye 50 kuru atp geeceksin.
-Yok daha neler?Bir simit 25, bir ay da 25 kuru iken bir hacet 50 kuru . Olur mu yle ey?Bir ay i 25 ver,karmasna 50 ver.
Bunu duyunca Okan yanll anlad ve:
-Tamam amca,o zaman sen 25 kuru ver.Kiminin paras kiminin de duas.
-Param aldn yetmedi,bir de duam m alacaksn?Hem bende bozuk para yok,hepsi btn.
-Olsun bozarz.

Remzi bey dar ktnda olanlar nedeniyle kzgnd.Kendisini bekleyen Yank Ses Neet’i grnce kzgnl daha da artt.Bararak sordu:
Ne var?Yoksa beni mi takip ediyorsun?
-Ne mnasebet Remzi amcacm!Geciktin de…Gelmeyince bir ey mi oldu diye meraklandm.
Cazgr yalan sylyordu.nk dakikalardr Remzi bey kacak diye nbet tutuyordu.Beklemekten neredeyse aaca dnmt.Bir ara gitmeyi bile dnd,tam o srada Remzi bey grnmt.
Remzi bey yatmamt.Gene fkeyle:
-ekil yolumdan,geeceim,dedi.
-Olmaaaz,eker amcam olmaz!Biz burada amme hizmeti gryoruz.Seni brakaym da kurda,akala yem mi olasn?Baksana a kpekler amlar azlarn seni tuzaklarna drmek iin bekleiyorlar.
Anlalan bundan kurtulu yoktu.aresiz onunla yazhaneye gitti.Bilet satlan yerdeki bilgisayarn nnde gen bir kz oturuyordu.Karsndaki koltuklarda da iki tane yolcu vard.
Girer girmez Cazgr,Remzi beye oturabilecei en iyi yeri gsteriyor,bir yandan da zafer kazanm bir kumandan edasyla kzdan izin istemeye gerek bile grmeden nndeki telefonu kaparak yksek bir sesle:
-Olum,torpillisinden Remzi bey amcama bir ay getir!diyordu.
Oysa ayn geldii yerde telefon balants yoktu.Barnca kolaylkla iirici sesi duyup ay getiriyordu.Bu da Neet’in zararsz bir numarasyd.
Gelen ay kendi elleriyle Remzi beyin nndeki sehpaya koydu ve balad sorgulamaya:
-Amcacm,hem ayn i hem de sohbet edelim.Yolculuk nereye?
-An…’ya!Olum asker de…Onu ziyarete gideceim.
-Oluna hayrl teskereler amcacm,inallah sa salim tamamlar.
-nallah,derken Remzi beyin ok sevdii olu aklna geldii iin gzleri nemlenmiti. Daha dn elinden tutup parkta gezdiriyordu bu gn ise asker…
Cazgr gene konumaya balad ama Remzi bey konumasnn ouna aldr bile etmiyordu. nk Cazgr firmasyla ilgili reklam yapyordu.Daha nce syledii zellikleri bir kere daha sayd.Ayrca onlara 4-5 tane daha ekledi.inden de “Yalandan kim lm ki” diye dnyordu.yle abartt ki neredeyse “Arzu edenlere otobsmzn iinde oryantal dans da sunuyoruz” diyecekti.Dilinin ucuna kadar geldi bu szler,ama palavra olduu anlalr diye vazgeti.
-Amcacm,bizi setiin iin hem ucuz,hem de konforlu bir yolculuk yapacaksn.En ksa zamanda jet hzyla gitmek istediin yere ulaacaksn.Burada bizimle yaracak,rekabet edecek firma yok.Biz artk ya kendimizle ya da Hava Yollar ile yaryoruz.
-Amma yaptn ha!
-Binip gittikten sonra anlayacaksn.Bundan sonra hep bizim firmamz arayacaksn…..caksn….caksn….caksn’lar devam edip gidiyordu.Bankonun arkasndaki gen kzn aknlktan az ak kalmt.Nasl bir firmada alyormu da haberi yokmu! Neet’e bakt,bir ey soracakt, vazgeti, konumasn blmek istemedi.
-Yakkl amcam,bak u anda sat 20,30.Sen An…’ya gitmek iin binsen binsen 21,00, yani akam 9 arabasna binersin.Diyelim bindin.An… buraya ka saat eker bilir misin?
-Evet bilirim:6 saat.
-Tamam ite,ben de sana onu anlatyorum.Saat dokuzda bindiinde buna 6 saat ekle,sen tam 03’te orada olursun.Doru mu?
-Doru.
-Oraya 03’te indin,o saatte o bilmediin yerde ne yapacaksn?Yol bilmezsin,iz bilmezsin…
-Bilmem ki…
-ocuunun yanna o saatte araba bulup da gidemezsin.Diyelim ki buldun ve gittin, gitsen bile seni askeri birliin brak iine sokmay yanna bile uratmazlar.Hakl mym?
-Haklsn.
-Ah,benim dediime gelmeye baladn.Sana gzel bir teklifim var.Gel seni son model arabalarmzla nce z…’e gndereyim.
-Ne yapacam ben orada?Benim z…’le iim olmaz!
-Dur,gznn yan yediim amcam bir dinle hele.Diyelim ki 9’da z… arabasna bindin.z… buraya 3 saat.Saat 24’te yani gece 12’de z…’e inersin.Bizim oradaki yazhanede oturur ayn iersin,ha sahi unuttum,inince yazhanenin solundaki bfeden bir tane akam simidi alrsn.ok lezzetlidir.O yazhanenin aynn tadna doyum olmaz.Simidini ayla yedin bitirdin.
-Evet,yedim bitirdim.Sonra?
-Dur,acele etme.Oradaki yazhane yeni ald iin firmann ilave ikramlar da var.Mesela o saatte bol sirkeli,sarmsakl bir ikembe orbas istemez misin?
-stemem mi,oktandr imedim.Bizim burada adam gibi bir ikembeci almad gitti.
- amcacm,orban da i!Afiyet olsun.orban bitince hazrlan,nk An… arabamz 01’de kalkyor.Fabrikadan en yeni kan arabay bu sefere koydular.Yeni ,yani sfr saylr. Buradan telefon edip sana o arabada ofrn arkasndan,en nden yer ayrtacam.Yolu,etraf seyrede seyrede gidersin.
-Peki,z…Ank… aras ne kadar?
-Yedi sat kadar.Yani en ge sabah 08’de An…’da sevgili askerinin yanndasn.
Bu fikre naslsa Remzi beyin akl yatmt.Akln elen teklif acaba bir tas scak, sarmsakl sirkeli ikembe orbas myd?
-Tamam m amcacm?Tamamsa ver paray,kz kessin z… biletini.
-Tamam be tamam.Yllardr Memleketimden dar adm atmadm,hem bylece biraz gezmi olurum.Al paray!
Cazgr hemen kapt,kza gz krpp paray nne att:
-Kes amcama bir z… bileti.En iyi yerden olsun!
Cazgr’n firmasnn o geceki son arabas Remzi beyi binmeye ikna ettii z… otobsyd ve topu topu tane yolcusu vard…

X X X

Memleketim’de iki tane banka vard.Birisi Mangrbank,dieri ise Tngrbank idi.Bankalar pek mteri sknts ekmiyorlard.Bilhassa verdii yksek faiz nedeniyle Tngrbank’n mterisi olduka fazlayd.Hesap atranlarla,para ekenlerle,havale gnderenlerle, kredi alanlarla,fatura deyenlerle dolup dolup tayordu.Baz tasarruf sahipleri son zamanlarda bilhassa,kendi deyimleriyle “Ofu-Sor” hesab atryorlard.Bu hesaptaki paralar,szm ona yurt dnda ok verimli bir ekilde deerlendirildiinden bu tr hesaplarn getirisi ok yksekti. Duyan kouyor,maln mlkn satyor,Mangrbank’taki hesabn kapatyor “Ofu-Sor” hesabna yatryordu.Faizle geinenlerin says her geen gn artyordu. Bazlar aldklar faiz yetip artt iin gzelim ilerinden istifa bile etmilerdi.
Sayac Ahmet,ayakkab iiyle urayordu.Dkkan kapatp Tngrbank’a geldii iin huzursuzdu ve bir an nce o mehur hesaptan ap dnmek iin sabrszlanyordu.nndeki Tuluk Necip iri gvdesiyle gr alann daraltt iin ona kzyordu.Bir ara:
-Tuluk,biraz yan dur da gr ufkumuz alsn,ileriyi grebilelim,dedi.
Necip,ok imand,yz krk kilo kadar vard.O yzden “Tuluk” ad taklmt kendisine.Ahmet’e cevap verdi:
-Grp de ne olacak Sayac?Sen de o hesaptan m atracaksn?
-Evet,ya sen?
-Ben de o hesaptan atrmaya karar verdim.Baksana Pinti Memi Aa bile o hesaba gemi.
Pinti Memi Aa,parasnn hesabn ok iyi bilirdi.Asla ya tahtaya bast grlmemiti. Faizle verdii borlar bile ipoteklerle, senetlerle, bir-iki deil kefille garantiye alrd.Bu tr bir hesaba para yatrp yatrmad pheliydi,ama byle bir haber kulaktan kulaa hzla yaylmt.Tuluk Necip’in bu syledikleri su faturas demek iin kuyrukta bekleyen Zrt Sinan tarafndan da duyulmutu.Konumaya katld:
-Hadi canm siz de!Pinti’de o gz var m?imdi yatrrsnz “Ofu-Sor”a sonra paralar buharlanca da bilmem neyi sorarsnz
Zrt Sinan’n bu konumas bir ok mteriyi kzdrmt.
Nazl Mge,fabrikadan ald ikramiyelerini bu hesaba yatrmak iin bekleyenlerdendi. Kendi kendine “Olur mu yle ey canm?Baksana adamlar ne diyor:Borcumuzun klesiyiz.” diye dnyordu.
Gerekten de bankann iinde,hemen karda “Sayn Mudi,bize yatrdnz her kuru,size olan borcumuzdur.Biz borcumuzun klesiyiz.Ne veririz ne de inkar ederiz.”yazyordu.Aslnda yaznn tamamn dikkatle okuyan bunlarn niyetlerini kolaylkla anlard,ama yaznn tamamn okuyabilen kimse bugne kadar kmamt.nk dier cmleler okunamayacak kadar kk yazlmken “BORCUMUZUN KLESYZ” se metrelerce uzaktan fark edilecek byklkteydi.Doal olarak zihinlere kaznan da o ifade idi.Zrt devam etti:
-Ho,zaten byle hesaplara yatracak param da yok ya!Olmasn, param yok;ama dmanm da derdim de yok.Para insana dman ve dert kazandrr.
Slk Saffet hafife glmsedi,sonra dudan bkt ve:
-Zrt tesellisi ite!dedi.
Mangrbank’n dillere destan gzellikte bir bayan efi vard.Ad Ssl Hale olarak anlrd.Bir ok erkek mteri onun hatrna Mangrbank’a giderdi.Sarho Cemal,onunla konuurken iki itii belli olmasn diye gndzleri imekten vazgemiti.Artk her gn tra oluyor,kokacak yiyecekler yemiyor,hatta gitmeden on dakika nce gzel koksun diye azna bir tane karanfil atyordu.Karanfil bulamadnda bfe ileten Dalgac Sema’dan bir naneli ciklet alyordu.Sema her zamanki kahkahalarndan birini patlatyor ve:
-Ne o sarho abi,herhalde gene sana Mangrbank yolu grnd,diyordu.
-Hadi be,ben cikleti sigaray azaltmak iin iniyorum.Mangrbank’la iim yok!
Balk Sadi’nin gz de Ssl Hale’deydi.Satt balklarn parasn yatrmay bir an bile geciktirmezdi,hemen koard Mangrbank’a.Sadi de dier avclar gibi atmasyon av hikayeleri anlatmaya baylyordu.Bazen ok arya kat da oluyordu.Bir keresinde denizin ortasnda drd oltasn bulabilmek iin beline balad elli kiloluk kaya ile denizin dibine nasl dald hikayesini Hale’ye anlatma gafletine dt.O gnden sonra da pek yz bulamad.nk Hale,aka yzne:
-Kocaman bir kaya ile denizin dibine dalan bir insan tekrar su stne kamaz ki.Hem denizin ortasnda kayay nereden buldunuz?Bu,ben lisedeyken bir Matematik retmenimiz Mehmet bey vard,onun sylediklerine benziyor.Tahtaya bir problem yazar ve derdi ki “Aln size kolay bir soru!Eer bunu da zemezseniz,gidin denizin ortasnda kendinizi asn!” Denizin ortasnda bir insann kendisini nasl asabileceini gnlerce sorgulam,bir sonuca varamamtk,dedi.
Balk Sadi ok bozulmutu.Oysa defalarca anlatt bu hikaye bir ok yerde ok iyi tutmutu.Burada sonunu hazrlayacan nereden bilebilirdi ki!
Hale’yi en ok etkileyen ise Yazar Rfk’yd. Rfk otuz be yalarndayd.Hep spor ve marka giyinirdi.Dzgn kesilmi salar,enesinde bir tutam sakal vard.Bazen hi yakmad bir pipo tutard elinde.nk ttn kullanmazd.Yazar Rfk’nn gazetelerde yaymlanan iirleri ve ona gnderdii mektuplar Hale’yi etkiliyordu.”Aydn,kltrl,modern bir insan.tekilerden fark var.stelik olduka romantik.”diyordu.
Rfk’nn “Memleketimin Sesi” gazetesinde her hafta bir tane iiri yaymlanrd.Bu iirler sadece Hale’yi deil bir ok gen kz etkilerdi. Mangrbank’ta Rfk’nn iirlerini beendiini syleyen bir bayan olduunda Hale iin iin kskanrd.
Bir gn gazete mdr Rfk’y brosuna davet etmiti.Mdr laf dolandrmadan hemen konuya girdi:
-Rfk bey,ben birka iirinizi mehur baz airlerin iirlerine benzettim.Sizi sulamak istemiyorum,ama bu benzetmem doruysa hem o airlere saygszlk etmi oluruz hem de yasal ynden sulu duruma deriz,demiti.
Rfk pikin pikin cevaplamt:
-Ben olduu gibi almyorum,aldklarm uyarlyorum.Ne varm bunda sayg ve yasallk asndan?Uyarladktan sonra o iir o airin olmaktan kmaz m?
-kmaz efendim kmaz!Bu yaptnz etik adan yanl,dedi mdr ve o gnden sonra da Rfk’nn iirlerine o gazetede rastlayan olmad.
Hale,Yazar Rfk’ya defalarca artk gazeteye neden iir yazmadn sorduu halde cevap alamad.”Belki crette anlaamadlar da,ben ne kadar paragz adam derim,diye sylemiyor”,eklinde dnyordu.
Olsun,iirleri yoktu ama o duygusal mektuplar vard ya!Hale ile artk parklarda, cafelerde ge saatlere kadar dolamaya ve gnderdii mektuplar tartmaya balamlard.Tek bir mektubu deerlendirmek bile haftalar alabilirdi.
Mays’n son gn Hale’nin doum gnyd.Hale’ye bir ok arkadandan olduu gibi Sarho Cemal’den,Balk Sadi’den ve tabii ki Rfk’dan hediyeler gelmiti.
Hale’nin arkada Haval Rana hediyesi olan kitab verirken:
-Mutlaka oku Haleciim!Senin bu kitab ok beeneceini umuyorum,demiti.
Rana,lakabndan da anlalaca gibi ok havalyd.Bir eyi kolay kolay beenmezdi.O beendiine gre iyi bir kitap olabilecei dncesiyle hediyenin ambalajn yrtt.”Milena’ya Mektuplar-Kafka” yazsn Rfk dahil bir ok kii grmt.Bir ka dakika iinde de Rfk srra kadem basmt.O gnden sonra Rfk Mangrbank’n yanndan bile gemedi .
Hale,Milena’ya Mektuplar’ okumaya balad.Oradaki duygusal ak okuduka heyecanlanyordu.nk kitap ona bildii baz eyleri anlatyordu.Bir ara “Acaba Kafka yllar ncesinden benim ruhumu mu okudu?” diye dnd.Okuduka dm zlyordu.Bir mektubun ortasnda okumay brakt, ekmeceden Rfk’nn gnderdii son mektubu ald, kitaptaki ile karlatrd:Virglne kadar aynyd.Rfk’nn bir nceki mektubuyla kitaptaki bir ncekini karlatrd.O da ve dierleri de aynyd.Yklmt.Ellerini yzne kapayp saatlerce alamak istiyordu.Bir yandan da ryasndan uyanmasna neden olduu iin kitab hediye eden Rana’ya kzyordu.Keke bu kitap hi yazlmam olsayd!...

X X X

Belediye Bakan Belediye Park’nn ortasna,zerine keeli ulu kalemle yazlabilen uzunluu drt,ykseklii iki metre olan bir pano yerletirmi,tepesine “Zrva Gazetesi” yazdrmt.zel kalem blmeleri ve yukarlara yazabilmek iin bir merdiveni bile vard.
Halkn dearj olmas amalandndan hibir yetkili yazlanlardan dolay soruturma amaz,kimse kimseyi knamazd.Dileyen beenmedii yazy silebilirdi.Tek bir art vard: Yazy yazan kim olduunu da belirtecekti.te ilk hafta Zrva’da yer alan yazlardan baz semeler:
“Hocam,biraz insaf etsen!”rencin Murat.
“Ye beni!”Histerik Leyla.
“”Ge de greyim.”ofr Hasan.
“Kkken severken derdiniz tosun,imdi insaf olan tabama bir kak yemek koysun” i Adnan.
“Mjde,bir kiralk ev var” bitirici Sait.
“Sinirli intikamm yaman olacak” Sarsak Hsn.
“Ge bunlar Hsn,laf deil eylem ortaya koy” Sinirli Sami.
“Ltfen pleri poete koyalm.Biz de insanz yani deil mi?Kokudan hasta olduk valla.”p Kasm.
“Kesilmi hayvan kellelerini atmayn,bana verin.” Demirkoparan.
“Valla mesh’im gcrdad.”Ali Aa Gm Tak Tak.
“Hale ne olur beni affet!”Yazar Rfk
“ok ge Rfk!” Ssl Hale
“ aydr dn fotoraflarn almayan sevgili mterim,paran yoksa yardmc olalm.”Be Dakika Mehmet
“Ben kary boadm bile,fotolar senin olsun Mehmet!”Yank Ahmet
“Tamir ileriniz itina ile yaplr.” Keyfekeder Zht
“Tm fabrikalar kapansn.Dumanlar halk zehirliyor.”Astikli Zifir mer
“Grlt etmeyin uykum var.”Uyuuk Hasan
“Mal ok olan beni evlatlk alabilir.”Mirasyedi Cafer
“Dert etme,aresi bulunur.”Hallederiz etin
“Benim derdim dalar at.”Dertli Yeli
“Fazla ekmekleriniz itah ile yenir.”Doymaz Hamit
“Dk cretle yaclk yaplr.”Bilgiseverof Yalaka Hamdi
“Parann ne nemi var,mhim olan felsefedir.”Bilgiseverof Umursamaz Rt
“Ne duydum bir bilseniz!”Dedikoducu Safiye
“Dansa davetlisiniz.”Hipap Can
“Fazla yiyecek var,isteyene verilir.”Sska Umut
“Tarihini bilmeyen bir ulus yok olmaya mahkumdur.”Tarihi Zagof
“Kimsesizlere yardm,bir insanlk borcudur.”
Bu son zrva ,yazan kimliini belirtmedii iin bir sonraki zrvalayc tarafndan hemen silindi.nk kurala uyulmamt.

X X X

O gn Memleketim’de “Bykler Emekleme enlikleri” vard.Baz yerlerde bebek emekleme yarmalar yaplrken burada bykler emekleyerek yaryorlard.Bakan yapt al konumasnda katlan davetlilere teekkr ettikten sonra,yarmann kurallarn aklad:
-Yarmac,100 metrelik kulvar emekleyerek tamamlamak zorundadr.Ayaa kalkmak,elini bandan yukar kaldrmak,rakibine el ya da ayakla vurmak diskalifiye nedenidir.
En sonunda da bu enliklerin dzenlenme nedeni hakknda konutu:
-Vatandamz bir yln 364 gnn srnerek geiriyor.stedik ki hi olmazsa bir gn emekleyerek teselli bulsun!...
Bakann konumas bitince izleyicilerin alkyla birlikte saanak halinde yamur da yamaya balad.ok iddetli yayordu.Yaklak yarm saat sren yan sonunda Memleketim Deresi’nin tamas nedeniyle alak yerleri-ki buna Hkmet Konann bulunduu yer de dahildi- sel basmas ihtimali vard.
Yarn ve enliklerin yapld stadn olduu yer yksekte bulunduundan oray sel basmamt,ama her taraf amur iindeydi.Buna ramen yar yaplmak zorundayd.
Yarmaclar yerlerini aldlar.Bakann ddk alarak verdii iaretle otuz drt tane erkek yarmac emeklemeye baladlar.Yarmaclar arasnda kimler yoktu ki:Sinirli Sami,Tuluk Necip,Sarsak Hsn,Naik Veli, Demirkoparan, Bilgiseverof Umursamaz Rt,Kasnt Rami v.s…
zleyiciler kocaman cssesine karlk hi bir yarmadan geri kalmayan Tuluk Necip’in amurun iinde debelenmesine,elleri ve ayaklaryla sratt amurun dier yarmaclar rahatsz etmesine ok gldler.
Bilgiseveroflarn hem yarp hem de atmalar da ilginti.Yalaka Hamdi:
-Umursamaz adam olamadn ama hi olmazsa yarmac oldun,derken dieri hemen cevab yaptryordu:
-Kpek gibi yalakalk yapsaydm,bakalar gibi beni de adam yerine koyarlard.
Yarlan mesafe fazla uzun deildi,fakat amur yarmay uzatmt. Bittiinde yarmaclar amurdan tannamayacak bir haldeydiler.Jri,ksa bir toplant yapp birinciyi belirledikten sonra Bakan yarmacnn elini havaya kaldrdnda herkes birbirine soruyordu:
-Kim o,birinci olan kim?
Seyirciler bunu sormakta haklyd,nk en yakndakiler bile iri cssesinden dolay sadece Tuluk Necip’i tanyabiliyorlard.Geriye kalan 33 tane amurdan adam ise birbirinin benzeriydi.
Sorular bakann kulana kadar geldii iin mikrofonla birinciyi aklamak zorunda kald:
-Bu ylki Bykler Emekleme enlikleri’nde dzenlenen yarmamzn birincisi, Bilgiseverof Umursamaz Rt olmutur.Kendisini kutluyorum.
Bakan birinciyi ilan edince izleyiciler cokuyla alklamaya baladlar;bir ou bu baary ayakta alklamay tercih etmiti.Alklara slk sesleri ve davul sesleri de karnca ortalk az nceki karamsar havadan kurtulup enlie benzemeye balamt.
Birinciye dln vermeye alan Bakan ile,Umursamaz arasnda bir iti kakmann olduu uzaktan bile grlyordu.dl almas iin srar eden Bakan amurlu elleriyle iteleyen Umursamaz ,adamcazn yeni ald elbisesini amur iinde brakmt.Yapt hata iin zr dilemek amacyla Bakan kucaklayan,pen Umursamaz ii daha da kartrmt. Hangisinin Bakan hangisinin Umursamaz olduu artk kolay kolay ayrt edilemiyordu. Bakan da amur iindeydi.Umursamaz:
-Ben dl iin,para iin yarmadm.Amacm bir bilgiseverofun neler yapabileceini gstermekti.Hem yarmay kazanarak duyduum manevi hazz bana hangi dl ya da hangi para verebilir ki..deyince Bakan da ikna oldu ve srarndan vazgeti.
Yarmadan sonra seyircilerden biri:
-Bu tr yarmalara bayanlar da alsalar ya!dedi.Dieri:
-Onlara “girmeyin” diyen mi var?Bir bakas:
-Senin amacn baka.Yarma deil emekleyen gzeller grmek istiyorsun!dedi.
enlikler ark,trk ve halk oyunlar ile devam etti.Birok Memleketimli enliklerdeydi. O yzden alak yerleri,sel basp basmad ile ilgili kimsenin haberi yoktu. enlik bitince yine ilk uyanan Bakan oldu ve:
-Haydi arkadalar,acele edelim.Bakalm bu yamur Memleketimize bir zarar verdi mi?
Memleketimin ukurda kalan yerlerine doru gittike selin byk zararlara neden olduunu grdler. makineleri evlerde,iyerlerinde mahsur kalanlar kurtarmaya balamlard bile. Fakat kurtar kurtar bitecek gibi deildi.Hkmet Kona’nn nnde en az iki metre yksekliinde su vard ve alt kattaki Adliye evraklar,dosyalar suyun zerinde yzyordu.
Selden yararlananlar da yok deildi.En bata ocuklar denize girercesine zevkle suya atlyorlar,amurla bulanm yarmaclar da ellerini,yzlerini sel sularyla ykyorlard.
ocuklar suda ykanrken grnce Demirkoparan dayanamad.”Zaten evde su yok,bir daha bu frsat ele gemez. Onca amur nasl temizlenir?” diye dnd ve :
-Ya Allah!deyip suya atlad,ocuklarla birlikte yzmeye balad.Bir yandan da 6-7 santim uzunluundaki sakalnda kurumu olan amurlar temizlemeye alyordu.
Demirkoparan Roman bir vatandat.Kars ve be ocuu ile birlikte yayor,hurda toplayarak geimini salyordu.Demirkoparan aa,Demirkoparan yukar diye diye herkes onun da gerek ismini unutmutu.
Ona Demirkoparan adnn verilmesinin nedeni de;kasaba dnda ok salam demirden bir bahe kapsnn demirlerini elleriyle krp yrtmesinden dolay idi.Bu ii yaparken yakalanm, ancak mal sahibi ikayeti olmad iin ceza almaktan kurtulmutu.
Demirkoparan ve ailesi hemen her gece sadan soldan topladklar al rpy bahelerinde yakarlar;o atete kelle kzartrlard.Kellenin gzlerini,hatta kulaklarn bile piirip zevkle yerlerdi.Ksacas kellenin kemik ksm hari hibir yan ziyan edilmezdi.Kelle yemeyi ok severlerdi,ama bu sevgi biraz da kellenin ucuz olmasndan kaynaklanrd.
Demirkoparan suyun iinde yzerken biraz ilerde gzndeki kurumu amurlar ykamaya alan,birincilii kazanan bilgiseverofu grd ve seslendi:
-Umursamaz,gel bir yar da burada yapalm.Bakalm gene birinci olabilecek misin?Anladk,srnmeye alksn,o yzden emeklemede birinci oldun.Gel bir de burada dene ansn!Hem amurlarn temizlenir,hem de vcudun yllar sonra su grm olur.Gel hadi,kirlerini yumuatp onlardan kurtulmak istemez misin?
-Hayr istemem.nk o kirler benim.Kirlerim beni d uyarclarn zararl etkisinden koruyor.Ayrca onlardan kurtulursam Sska Umut’tan da zayf grnrm,diye cevap verdi Umursamaz.

X X X

Memleketim’de belediye ile ilgili ilerde “Rvet alnyor” ikayetleri Bakan’ rahatsz ediyordu.O nedenle iki soruluk bir anket hazrlad:
1-Hi rvet verdiniz mi?
2-Nereye,kime rvet verdiniz?
Daha sonra bakalarn rahatsz eder dncesiyle ikinci soruyu anketten kard.Anket formlar nceden basld iin ikinci sorunun zerini izdirdi.zeri izik olan soru kolaylkla okunduundan vatandalarn ou bilerek veya yanllkla o soruyu da cevaplandrmlard. Cevaplarda kimlerin isimleri yer almyordu ki..
Anketler evlere datld.simsiz olduu iin herkes ekinmeden cevaplandrabilirdi. Anketler toplanp,sonular deerlendirildiinde “Evet verdim.” diyenlerin oran %70,65 idi.
Bakan,sinirden az kprerek mecliste bu sonucu aklyordu:
-ster misiniz sorulmad halde kime rvet verdiklerini yazanlarn dediklerini de aklayaym? Bilesiniz ki sizin ounuzun ismi de var orada.%70,65 ne demektir,bir dnn! Bu rvet vermeden i yaplamadn gstermez mi?Pazar yerlerinden,kaak inaatlardan, seyyar satclardan,iyeri ruhsatlarndan,su ilerinden rvet alnyormu.Buras kk bir rnek, bunu tm lke iin dnn ve olayn ulat boyutu grn!Her yerde ve her ite rvet var.in ilgin yan,rvetin olduunu hepimiz biliyoruz;ama yokmu gibi,bilmiyormu gibi davranyoruz.En namuslu,en drst geinenlerimizin ou hrsz!Bize namuslu grnmeye alyorlar.Biz buna inanmasak da gerei yzlerine haykramyoruz,”Sen hrszsn” diyemiyoruz.Yenen her rvet; senin, benim,yetimin,yoksulun,kylnn yani hepimizin paras.Kaldrn rveti,zlsn bir ok sorun! Ben iddia ediyorum ki enflasyonun da nedeni rvettir.Rvet bitsin, enflasyon da biter.
Meclis yelerinden birisi “Bakan amma da att ha!Enflasyonun rvetle ne ilikisi olabilir ki?Bu adam Don Kiotlua soyunuyor.”diye dnd ama bakan konumasnn tam burasnda en ok o alklad.
Bakan konumasn srdrd:
-Rvetle gelen para gereksiz eylere harcanyor.Ar ve gereksiz harcama fiyatlar artryor.Bu da enflasyon demektir.Kesin rveti,ahlak d olaylar ve zararl alkanlklar da azalsn.Rvet alamayan ikici daha az iecektir,rvet alamayan hovarda metres tutamayacaktr.
-Bu kadar da olmaz! diyen bir ye konutuktan sonra eliyle azn kapatt ise de bakan dahil herkes ne sylediini duymutu.Bakan onun dediini umursamadan devam etti:
-Bize grd halde grmediini syleyen,bildii halde bilmiyormu gibi davranan bireyler lazm deil.Bize “Kral plak!” diyebilen kiiler lazm,diyerek konumasn tamamladnda salon adeta alktan yklyordu.
yeler salondan karken nlerine bakyor, birbirleriyle gz gze gelmekten kanyorlard. ounun ortak korkusu ve sorusu “Benim de rvet aldm acaba bakalar da anlad m?” idi.
X X X

Bakan rvetin kkn kazmaya kararlyd.Bu i iin kollar svad.nce Zabta Amiri’ni grevden ald.Daha sonra hoparlrden defalarca anons yaptrarak ve yerel gazeteye ilan vererek snavla Zabta Amiri alnacan duyurdu.Snava ba vurmann tek koulu olarak da bugne kadar hi rvet almam olmay aklad.
Snav sorusunu kendi hazrlad.Bu tek bir soruydu:”Kuyunun iine ay derse ne yaparsnz?”
Snav szl olarak,kendisi yapacakt.Snav iin yzlerce bavuru olmutu.Herkes kuyrukta heyecanla srann kendisine gelmesini bekliyordu. Snavdan kanlar “Ne soruyor?” sorusu ile karlayordu.Cevaplarn ou:
-Sama bir soru.
-Kolay ama dalga geer gibi bir soru.
-yle soru olur mu?
-Girince grrsn!
-Nasl bir soruysa,ok gldm,eklindeydi.
Srada bekleyenler arasnda avu Hilmi de vard.avu Hilmi 35 yalarnda,tek kolu dirseinden kesilmi,akli dengesi yerinde olmayan birisiydi. Askerliini yaparken avu olmutu.Bu onun iin ok byk bir sevin kaynayd. Ancak avuluunun daha dokuzuncu gnnde malulen askerden ayrmlard.nk terristleri takip ederken mangasnda bulunan bir asker bir mayna basarak gzlerinin nnde paralanm,Hilmi de bu olayda tek kolunu kaybetmiti.Yaad ok,ruhsal dengesini de etkilemi,tedavi olmasna ramen iyileememiti.
Hilmi,deli doluydu ama hem ok drstt,hem de ok alkan.Tek kolu olmasna ramen hangi i olursa olsun yapmaya alrd.
Bekleyen dier adaylardaki heyecan belirtisi Hilmi’de grlmyordu. Bekleyenlerden birisi Hilmi’ye taklmadan edemedi:
-Ne o avu,yoksa sen de mi snava geldin?ster misin Bakan seni sesin? Zaten Bakan da senin kafadan!..dedi.Hilmi cevap vermedi.
Bakan’n sorusunu duyan adaylar nce aryor,sonra glmek istiyor,ama “Ciddi olaym,belki denemek iin byle bir soru sormutur.Glersem kazanabileceim bir snav kaybedebilirim.”diye dnyorlard.Adaylarn hemen hepsi mantk erevesinde,hoa gidecek cevaplar vermeye alyorlard.Verilen cevaplarn hi biri Bakan’ tatmin etmemiti. Yorulduunu hissetti.Zile bast,ieri giren odacya:
-Git bana bir kahve yap!Darda bekleyenlere de syle,snava yarm sat ara verdim.
Odac dar ktktan sonra adaylardan gelen homurtular Bakan da duydu ve mesajn iletildiini anlad.Az sonra gelen kahvesini yudum yudum imeye balad.Odac gene suyu unutmutu ama olsun.
Kahve Bakan’n tm yorgunluunu almt.Devam edebilirdi.Snav tam yarm saat sonra baladnda Bakan’n odasna ilk giren aday avu Hilmi’ydi.Bakan onu gler yzle karlad.
-Ho geldin avu!Ge otur.Naslsn?
-Sa olun Bakanm,dedi Hilmi ama bir trl oturup oturmamaya karar veremiyordu.
-Otur avu,otur,ekinme!
Neden sonra bir koltuun kesine iliti.Bakan:
-in ne olduunu biliyor musun?
-Biliyorum Bakanm.
-Snav kazanrsan bu grevi yapabileceine inanyor musun?
-Nasl inanmam Bakanm?Ben manga komutanydm askerde.On tane askeri idare ettim.Bunu mu yapamayacam?
-Bu i asker idare etmeye,terristle savamaya benzemez.Bu iin iindeki rveti, dolandrc,hrsz,ahlaksz ve sorumsuzla savamak inan ki avu terristle savamaktan daha zordur.Terristin kkn kurutabilirsin ama bunlar yok etmek ne mmkn..
-Olsun,ben stesinden gelirim.
-O zaman sana da sorumu soruyorum:Kuyunun iine ay derse ne yaparsn?
-Gider nce gl kuvvetli be-alt kii bulurum Bakanm.
-Ne yapacaksn be-alt adam?
-Biraz sonra gerekecekler Bakanm.
-Peki,sen anlat.Sonra?
-Sonra,bir kovann ucuna salam bir halat balarm,salarm kovay kuyunun iine.
-Eee,sonra?
-Adamlarma halat sk tutmalarn tembih ederim.Kova suya daldnda yukar ektiririm.
-ektin,sudan baka kovada bir ey gelmedi.Senin akln yok mu,kuyuya ay der mi diye dnmez misin?
-Dnmesine dnrm de bylesi bir eyi Bakan dediine gre,ya doruysa diye de sorarm kendi kendime.Her ihtimali akl etmek gerekmez mi Bakanm.Bile bile kovay ekmemin,adamlar tutmamn sebebi bu!
Bakan yerinden kalkt ve avu Hilmi’nin alnndan perek:
-Snav sen kazandn.Zabta Amirim grevine ho geldin!dedi.
avu ok sevinmiti.Sevinten aknd.Az nce duymad heyecan imdi duyuyordu. Eli ayana dolayor,ne yapacan,ne diyeceini bilemiyordu. ”Zabta Amiri heyecann da yenmesini bilmeli..”diye dnnce kendisine gelir gibi oldu.
Bakan avu’un elinden tutup,toplant halindeki meclise girdi ve:
-Arkadalar,yeni Zabta Amiriniz karnzda.Herkes dikkatli olsun.nk bu amir “Kral plak” diyenlerden.
Meclis yelerinin az ak kalmt.Neredeyse tamam “Bakan,kendi gibi bir kak buldu!”diye akllarndan geiriyorlard.

X X X

O gn Aiyan caddesinde, iki tane al birden vard.er saat arayla allar gerekleti.Bunlardan birisi “Beraber Kazanalm Brosu”ydu ve hemen caddenin bandaki drt katl bir binann altndayd.Dieri ise bundan 15-20 dkkan aada iki katl bir binada yer alan “Borcunu Bana Yatr Brosu”.
Allar ok aaal oldu.Yiyecekler,iecekler grla gitti.Memleketim halkndan allara katlanlardan hi birisi o gn len ve akam yemek yeme ihtiyac hissetmediler.O kadar ok doyurmulard karnlarn.
ki bronun da gerek sahibi Slk Saffet idi.Ama brolarn gerek sahipleri evrak zerinde baka iki kii grnyordu.
zel giysiler iersinde sekreter kzlar ve haval grnleri ile gvenlik grevlileri herkesi etkilemiti.Btn personelin boyunlarna asl kimlik bilgileri,grenlere gven veriyordu.
“Beraber Kazanalm Brosu”nda yerler kaliteli bir mermerle denmi,her taraf klima ve bilgisayarla doldurulmutu.Bronun hizmetleri arasnda her trl elemana i bulma,her trl i yerine eleman bulma,inaat,ithalat ve ihracat ileri bata geliyordu.Dier yan ilerle de uramyor deildi.
“Beraber Kazanalm Brosu”nun ilk mterisi Sat Ka Mmin oldu.Mmin gemite bir daireyi yedi kiiye noter senediyle satm,parasn pein ald krk iki kiinin dairelerini yarm brakm,parselledii arsalar mstakil tapulu deyip mterilere vermi,bunlarn sonradan mterek tapu olduu ortaya km ve sonunda kaarak Memleketim’e yerlemiti.
Beraber Kazanalm Brosu’nun grnen sahibi Fahri beyin odasnda konuuyorlard.ayn,kahvenin birisi gidiyor,dieri geliyordu.
Fahri bey,kelli felli,ok iyi giyimli bir adamd.Konutuu kiiyi etkilemesini bilirdi. Ayrca o kiinin zaaflarn da kolaylkla grebiliyordu.Karsnda bolca paras olan bir dolandrc bulunduunu anlamakta gecikmedi.
Misafirine yeni bir ikramda bulunmak iin telefona sarld.Misafirlere ikram eleman olarak grevlendirdii gen kz ard:
-Kzm,bize amerikan bardan iki tane viski hazrlar msn?Buzlu olsun ltfen!eriz deil mi Mmin bey?
-Tabii,tabii;ama zahmet olmasn!
Bir saat iinde bir ie viski boalmt bile.Mmin itike couyor,cotuka iiyordu. Fahri bey ise temkinliydi.Mmin bey kadeh ierse kendisi bir kadeh iiyordu.i balayabilmesi iin ayk kalmas gerekiyordu.Mmin:
-Ben inaat iiyle urayorum.Biraz birikimim var.Sizin gibi bir firma ile ortak almak isterim.
-Biz de bundan onur duyarz.Dilerseniz yurt dnda,Bulgaristan’da yaptrdmz inaatlar var.Daha dorusu balantmz olan gvenilir byk bir irket var.Sizin birikiminizi orada deerlendirebiliriz.Biliyorsunuz Komnist rejim bittikten sonra Bulgaristan’da ok byk inaat gereksinimi olduu ortaya kt.Sahi ne kadar birikiminiz var?
-Yaklak 750-800 bin dolar civarnda.
-Gzel,nk biz bu ite 100 bin dolardan aasn kullanamyoruz.irketle yaptmz anlama daha az para ile ie girmemizi engelliyor.
-Ben kendimi sksam,sylediimden de fazlasn karabilirim.
-Buna gerek yok beyefendi.Bu kadar yeterli.nann iki senede paranz ikiye katlama imkannz var.irket size her trl yasal garantiyi verecektir.sterseniz birka gn dnn sonra karar verirseniz gelin,tekrar grelim.
-Yok canm,dnecek ne var?Ben yarn size paray nakit olarak veririm. Grmek zere,deyip brodan ayrld.
Ertesi gn Tngrbank’taki tm parasn mdrn srarna ramen ekti ve broya getirip teslim etti.Karlnda bir not yazl kat bile almad.nk Fahri bey on-on be gn iinde Bulgaristan’daki irketten yasal gvencelerin ulaacan,gelir gelmez onu arayacaklarn sylemiti.
Daha sonra,on be gn dolunca Mmin bey broya gidecek ama her defasnda Fahri bey onu ikna edip gnderecekti.Bu oyalama yaklak ay srecekti ve Mmin bey,parasn da gvencesini de alamayacakt.Ksacas ava giderken avlanmt.Dier bir deyile el elden stnd.
Mmin parasn broya yatrdktan sonra etrafndaki paras olan arkadalarna olay anlatm,bronun gnll bir reklamcs olmu ve ona inanan birka arkada da paralarn gtrp broya yatrmlard.Mmin beyin bu ie girdiini duyan baz zenginler,hatta parasn ekmemesi iin onu ikna etmek iin dil dken banka mdr bile ayn tuzaa dmt.
Broyu ziyaret edenler bunlarla snrl deildi.Bronun dier ziyaretileri arsnda fabrika mdrleri ve i arayan elemanlar da vard.Bronun ge saatlere kadar klarnn yand grlyordu.Bu demekti ki baz grmeler,anlamalar yaplyordu.Memur ve gvenlik elemanlar saati hi belli olmayan bir mesai uygulamasna tabi idiler.Baz gnler evlerine gecenin yarsnda gittikleri bile oluyordu.Kimi elemanlar bu ar i artlarna alamayp istifa etti.Kimi memurlarn istifas bile etrafta duyulunca bro iin olumlu bir reklam oldu.nk bu,tutulduunun ve iyi i yaptnn bir gstergesiydi!
Broya gelip gidenler sadece varlkl insanlar deildi elbette.Gariban,isiz insanlar da vard.Bunlarla da Fahri bey,ayr ayr ilgileniyor,bir fabrikatre gsterdii misafirperverlii bir i arayan kiiye de gsteriyordu.Bu da halk arasnda “Ne kadar alak gnll bir adam! Zenginle fakir arasnda ayrm yapmyor,herkesin problemini zmeye alyor.Bu adam lkede bir sene babakanlk yapsa isiz insan kalmaz!” eklinde konumalara neden oluyordu.
Sar Ethem evleneli ay olmutu.Evlendikten bir ay sonra alt fabrika onu iten kard.Dnde taklan altn ve paralarla iki ay idare ettiler.Karsnn kolunda birka bilezik kalmt.O nedenle durmadan i aryordu. bulmak burada gerekten zordu.Son bir are olarak Fahri beye bavurdu.
Fahri bey onu da kibarca karlad,souk bir merubat getirtti.Viski alp almayacan sordu.Ethem:
-Viski de nedir ki?dedi.
-ki canm,hani rengi biraz biraya benzer.
-Yok,ben almayaym.Birka kere bira itim,ama bilmediim bir eyi imesem!
-Siz bilirsiniz.Size nasl yardmc olabilirim?
- aryorum da.
-Nasl bir i olsun,ne i yaparsnz?
-Her ii yaparm
-Olmad ite,bu olmad!amzda her ii yaparm yok.Her ii yaparm derseniz hibir iten anlamam,sonucu kar bundan.Gnmzde iler uzmanlk gerektiriyor.Yani bir kii bir i yapar,ama en iyi ekilde yapar.
Bu konuma Sar Ethem’in moralini bozmutu.Yz asld.Fahri bey bunu hemen fark etti ve :
-zlmeyin canm,bizde onun da aresi var.Sizin durumunuzda olan insanlar iin dzenlediimiz meslek kurslar var.
Fahri bey,nndeki ince ekranl bilgisayarn bir tuuna bast:
-Bakn burada dzenleyeceimiz tam 32 tane kurs var:naat ustal, dkmclk, boyaclk, pazarlamaclk, gvenlik, sekreterlik,ofrlk gibi… devam edip gidiyor.Bunlardan size uyan bir i var m?
-Evet,boyaclk uyar.
-O zaman tamam.Sizi bu kursa yazyorum.Kurs bitiminde iiniz hazr.u an biz kurs retmenleriyle anlamalar yapyoruz.Kurs merkezi olarak drt katl bir bina tuttuk.u derenin alt tarafnda.
-Ben de dereye yakn oturuyorum.Demek ki kursa gidip gelmem kolay olacak.
-Desenize ans sizden yana.Ne diyordum?Bina tutuldu,iinin dzenlemesini yaptryorum. Tahtalar, sralar, eitim-retim aralar v.s alnacak.Sanyorum bunlarn hepsi iki ay iinde biter ve kursa balarz.
-yi.Biraz daha idare ederim.
-On be gn iinde size ii reteceiz ve sizi iinize yerletireceiz. Yalnz iverenler biraz nazl oluyor.ilerin ii brakp gitmesinden korkuyorlar.O yzden ie alacaklar elemanlardan bir miktar teminat istiyorlar.
-Ne kadar?
-2400 dolar kadar.Bir de tabii bu ilemler iin yasal har ve vergiler var.Bu da 100 dolar tutar.Yani sizin bir an nce 2500 dolar verip bugn yaptmz n kayd kesinletirmeniz lazm.
-2500 dolar ok para.
-Bunun 2400 dolar her koulda zaten sizin.ten ayrlrken kdem tazminatnzla birlikte bu teminat da alacaksnz.
Sar Ethem,eve gittiinde karsyla bu konuyu uzun uzadya konutu.Sonunda karsnn kolundaki bilezikleri satmak ve etraftan bulacaklar bor ile 2500 dolar tamamlayp kesin kayt yaptrmaya karar verdiler.
Ertesi gn Ethem’in 2500 dolar Fahri beyin kasasna girmiti.Fahri bey,Ethem’in adresini ve telefon numaralarn szde kayt evraknn zerine yazd ve:
-Sizi en ge iki ay iersinde arayp,kursumuza davet edeceiz,dedi.
Ethem’in iki ay sonra i bulaca haberi abuk duyuldu.Ortalkta bir sr isiz insan vard.Karsnn altnlarn satan,sadan soldan bor alan,kylerindeki tarlalarn satan, babalarna ineklerini sattran, hatta bankadan kredi eken yze yakn isiz,soluu Fahri beyin yannda ald.
Beraber kazanalm Brosu’nda dolarlar havada uuuyordu.Her taraf dolar dolmutu.Yalnz o ara nemli bir problem de kt: alanlarn ou,broda baz dmenlerin dndnden haberdar olmulard.Bunu kendi aralarnda ekinmeden konuuyorlard.Fahri bey bunu renince hemen zm de retti:Ay banda her alana srpriz bir ikramiye verilecekti; hem de dolar olarak…
Aldklar dolarlar sevinle anta ya da ceplerine yerletiren alanlar:
-Ne kadar fesat insanlar var.kardklar dedikoduya bak.Bro herkesi dolandryormu da…Hepsi yalan.Buras dolandrclk yapsa bizim maamz verir mi?Paramz tkr tkr alyoruz,hem de fazlasyla.Kskan eyler ne olacak!diyorlard.

X X X

.Eletiriler & Yorumlar

:: Sayn Akku ve Sayn ler teekkrler
Gnderen: mer Faruk Hsmll / , Trkiye
18 Kasm 2010
Beenmenize ok memnun oldum. Okuma zahmetine katlandnz iin ok sa olun. Selam, sevgi ve sayglarmla.

:: :)
Gnderen: Levent ler / , Trkiye
18 Kasm 2010
Elinize salk mer Bey. Hem glp hem aladm desem yeridir. yi yakalam, iyi yazmsnz.

:: .)
Gnderen: Nihal AKKU / , Trkiye
21 Mart 2010
inde hayattan dersler barndran mizah trnde ok gzel ykler,tebrikler.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn 1. blm kmesinde bulunan dier yazlar...
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 35 Son Blm
Memleketimin Delileri - 2
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 33
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 34
Kpein Ad Badi - 80 (Son Blm)
Demokratik Deliler Devleti - 37 (Son Blm)
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 32
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 26
Ge Ge - Kymz Yok Olmu - 48 (Son Blm)
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 31

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
cretsiz Kitap Databileceim stanbulda Bir Mekan Aryorum
Bir Edebiyat Gzyle Maarann Kamburu - Yorum: 4
Bir Felsefecinin Kaleminden Maarann Kamburu Yorum: 6
Maarann Kamburu
Bir Romann Anatomisi: Maarann Kamburu
Bir An Defteri Buldum - Roman
mer Seyfettin Eserlerini Nasl Yazard?
Maarann Kamburu Romanna Ynelik Okuyucu Yorum ve Eletirileri - 2
Maarann Kamburu Romanna Ynelik Okuyucu Yorum ve Eletirileri
Maarann Kamburu Romanna Ynelik Okuyucu Yorum ve Eletirileri - 3

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Siyasi Talama: Neezde - 2 [iir]
Siyasi Talama: Karamsarzde [iir]
Kusur"den Trtklama [iir]
Zam Zam Zam... [iir]
Trtklama (Kazak Abdal'dan) [iir]
Yoklar ve Varlar [iir]
stanbul,sana k Bu Kul [iir]
k Dertli"den Trtklama [iir]
Namuslu Karaborsac [iir]
Dostlarm [iir]

mer Faruk Hsmll kimdir?

Uzun sre Oru Yldrm adn kullanarak eitli forumlara yaz yazdm. ddiasz iki romanm var. ok sayda siyasi ierikli yazya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe retmeniyim. Yazmaya alan her kiiye byk bir saygm var. nk yazlan her satr mrden verilen bir paradr.

Etkilendii Yazarlar:
Az veya ok okuduum tm yazarlardan etkilenirim.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | mer Faruk Hsmll, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.