..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Hayranl o dereceye vard ki; yere dt ve kendinden geti." -Fuzuli (Leyla ile Mecnun)
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Yazarlar zerine > mer Faruk Hsmll

10 ubat 2018
mer Seyfettin Eserlerini Nasl Yazard?  
mer Faruk Hsmll
mer Seyfettin, hikyelerini Gen Kalemler ve Trk Yurdu dergilerinde yaymlamtr. 140 kadar hikyesi vardr.

:AHGG:

mer Seyfettin, Trk edebiyatnn nde gelen isimlerinden biriydi,sade bir dille yazd hikyeleri ok sayda okuyucu tarafndan beeni ile okunmutur. Bir taraftan Bat edebiyat ve kltryle de yakndan ilgilenmi;bir taraftan da Trklk akmnn da en nemli savunucusu olmutur.
mer Seyfettin, hikyelerini Gen Kalemler ve Trk Yurdu dergilerinde yaymlamtr. 140 kadar hikyesi vardr. Hikyelerinde ok sade bir dil kullanmtr. Gnlk konuma dilini kullanmtr.
28 ubat 1884 tarihinde Gnende dodu. renimine Gnende balayan mer Seyfettin, Ayanckta ve annesiyle birlikte geldii stanbulda Aksaraydaki Mekteb-i Osmaniyeye devam etti. Eypteki Baytar Rdiyesini bitirip asker ocuu olduu iin Kuleli Askeri dadisine yazld (1893). Bir mddet sonra da Edirne Askeri dadisine naklolarak renimini burada tamamlad. Daha sonra stanbulda Mekteb-i Harbiyeye gelen mer Seyfettin, piyade mlzm snisi rtbesiyle buradan mezun oldu.
zmirde Temen (1903-1910), daha sonra da stemen olarak Rumelide grev yapt (1908-1910). Askerlikten ayrlp Selanike gelerek, Gen Kalemler Dergisinde yazmaya balad. Balkan Savanda tekrar subay olarak orduya dnd. Yunanllarn elinde bir yl kadar esir kald. Esareti srasnda da yk yazamaya devam ederek bunlar Halka Doru, Trk Yurdu ve Zak dergilerinde yaymlad. stanbula dnnce ordudan ikinci kez ayrlp, lmne kadar Kabata Lisesi edebiyat retmenlii yapan mer Seyfettin, 6 Mart 1920 tarihinde stanbulda ld.
Eserleri:
Hikye: Falaka, Yksek keler, Kzl Elma, Bomba, Beyaz Lale, Gizli Mabet, Bahar ve Kelebekler, Yalnz Efe, Kaa, lk Den Ak, Pembe ncili Kaftan, Harem, Yzak, Kurumu Aalar, Ak Dalgas
Roman: Efruz Bey, Yalnz Efe (uzun yk), Ashab- Kehfimiz (itimai roman adn vermitir)
iir: iirler (Doduum Yer)
Oyun: Mahupluk mtihan
mer Seyfettin'in eserlerini nasl yazdna dair bilgilenmek iin onun 17 Aralk 1917 tarihli Gnlne bakalm:
Dnden beri yaan kar, her taraf bembeyaz yapt. O kadar souk ki Kk odam stamyorum. Ellerim yor. Yaz yazmak canm istemiyor. Ayaklarm grldeyen sobaya dayal, koltuumda uzanyorum Bundan da sklyorum. te bir hafta var ki biraz fazla sinirliyim. imde on be senedir rpnan bir mit, bir hrs yine canlanyor!... Kalbimin hzl arptn, kann damarlarmda hzla dolatn duyuyorum.
-Bo oturmamalym!
Sadaki ktphanenin raflarnda birka tane yarm kalm roman, dzeltilecek hikye var. Zihnimde plnn hazrladm romana balasam diyorum
Bu romann btn kiileri hayalimde hazr Ama yazmak iin hani o ierden gelen evk (istek) eksik. Yarm saat kadar bo sayfann karsnda dnyorum. Pencereye arpan rzgr, sobadaki odunlarn grldemesini, komunun bahesinde tavuun gdkladn duyuyorum.
imden bir ses diyor ki:
-evkin yok Sakn yazmaya balama. Eserin fena olur.
-Ya ne yapaym?
-Biraz otur, dinlen.
-Yorgun deilim ki
-yleyse oku!...
Ah, ben bu sesi tanyorum! Bu, tembelliimin sesidir. Okumann tadn benim kadar duyan yoktur sanrm. Scak bir odada koltua yaslanp elenceli, merakl bir roman okumak inde en keskin heyecanlar, en scak gzyalarn saklayan iirleri sakin sakin, glmseyerek gzden geirmek!...
MER SEYFETTN

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yazarlar zerine kmesinde bulunan dier yazlar...
Beytullah zilhan'dan Drt Kitap

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
cretsiz Kitap Databileceim stanbulda Bir Mekan Aryorum
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 35 Son Blm
Bir Edebiyat Gzyle Maarann Kamburu - Yorum: 4
Bir Felsefecinin Kaleminden Maarann Kamburu Yorum: 6
Memleketimin Delileri - 2
Memleketimin Delileri - 1
Maarann Kamburu
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 33
Bir Romann Anatomisi: Maarann Kamburu
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 34

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Siyasi Talama: Neezde - 2 [iir]
Siyasi Talama: Karamsarzde [iir]
Kusur"den Trtklama [iir]
Zam Zam Zam... [iir]
Trtklama (Kazak Abdal'dan) [iir]
Yoklar ve Varlar [iir]
stanbul,sana k Bu Kul [iir]
k Dertli"den Trtklama [iir]
Namuslu Karaborsac [iir]
Dostlarm [iir]

mer Faruk Hsmll kimdir?

Uzun sre Oru Yldrm adn kullanarak eitli forumlara yaz yazdm. ddiasz iki romanm var. ok sayda siyasi ierikli yazya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe retmeniyim. Yazmaya alan her kiiye byk bir saygm var. nk yazlan her satr mrden verilen bir paradr.

Etkilendii Yazarlar:
Az veya ok okuduum tm yazarlardan etkilenirim.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | mer Faruk Hsmll, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.