..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaamak ne gzel ey be kardeim. -Nzm Hikmet
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > 1. Blm > mer Faruk Hsmll

28 Aralk 2018
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 34  
mer Faruk Hsmll
ok nazik bir bayand bu hemire. Yava sesle konuuyor, vcudumun herhangi bir yerine deerse ya da bir alet balarsa deerli bir eyi koruma titizliini gsteriyordu. Yz hep glyordu, iin tuhaf ben bu hemirenin yzn bir yerlerden hatrlyordum. Ama nereden?

:BJAD:
     Yattm yer oteldeki yatamdan farkl geldi bana. Daha sertti ve buras serin bir yerdi. Gzlerimi amaya altm, aamadm. Konuan iki kiinin sesi geliyor kulama; dinliyorum. Biri:
     -Ne kadar sre var doktor bey? Diye sordu. Dieri:
     -En fazla iki- gn, dedi.
     Konularnn ne olduunu bilmiyorum, hatta konumay tam olarak duyup anladmdan da emin deilim. Nedense bir an, bu iki- gnlk srenin benim kalan mrm olabilecei aklma geldi. Sonra, bir doktorun hastann yannda byle bir ey sylemeyeceini dnp bu yargy zihnimden uzaklatrdm.
     Konuanlarn ikisi de erkek. Soruyu sorann sesi, resepsiyon grevlisinkine benziyor. Bir eyler daha konutular ama tek bir kelime bile anlayamadm. Sonra odann iine bir sessizlik kt ve ben de derin ve tatl bir uykuya daldm.
     Tekrar kendime geldiimde gzlerimi kolaylkla aabildim. Bu beni sevindirdi. Geri odann duvarlar ve ierisindeki eyalar kark, dzensiz yani karman ormand, hatta silik ve glgeli. Olsun. Buna da razydm, nk bunlar ayn zamanda yaadmn kantyd. Az sonra grntler netlemese de o karman ormanlk bitmiti. te yatamn sol tarafnda bamn yannda bir sandalyede oturan biri var. Kprdandm, yataktan ses knca oturan kii hemen frlad, dar kt, az sonra da beyaz nlkl bir bayan ve adamla odaya geri dnd. Doktora ve hemireye benim kendime geldiimi haber vermeye gitmi olmal.
     Doktorla hemire beni yatakta oturttular, doktor muayene etti, hemire tansiyonumu lt, iki tane hap iirdi. ok nazik bir bayand bu hemire. Yava sesle konuuyor, vcudumun herhangi bir yerine deerse ya da bir alet balarsa deerli bir eyi koruma titizliini gsteriyordu. Yz hep glyordu, iin tuhaf ben bu hemirenin yzn bir yerlerden hatrlyordum. Ama nereden? Sonra tekrar yatrdlar ve doktor kt gitti. Hemire bir iki tetkik daha yapp, gemi olsun deyip odadan ayrld.
     Odada kalan adama baktm, bu oteldeki resepsiyon grevlisiydi. Neler olduunu anlatmasn istedim, yarm yamalak cmlelerle. Anlatt:
     Dn akamzeri otele dnmm. Asansre binmek iin oraya doru yrmm. Ama bu yrym bir sakatnkine benziyormu; hani bir aya krk ya da kesik sakatlar var ya. O yzden resepsiyon grevlisi gidiimi izlemi kameralardan. Asansrden odamn katnda inmiim, saa sola yalpa yapa yapa gitmeye almm ve gidemeyip koridordaki halnn zerine kapaklanmm. Hemen bir cankurtaran arp dier personele de haber verip yanma gelmi. Cankurtaranla beni otelin yanndaki hastaneye gtrmler, ilk mdahale yaplm. Btn gece bamda beklemi, herhangi bir yardm dokunur diye.
     Teekkr ettim, ondan odamdaki defterimi ve kalemimi getirmesini istedim. nk bu konumadan sonra, iki- gn lafnn kalan mrmn sresi olduuna inanmaya balamtm. Defterimi tamamlamadan lmek istemiyordum.
     Defterim ve kalem ok abuk geldi. Bir de arkama yastk koyup oturtmasn istedim ve yazmaya baladm. Respsiyon grevlisine ok zahmet vermi olduumu, ltfen artk gitmesini syledim. Odadan kabileceini ama hastanede kalacan syledi. Zaten sonra da odaya sk sk girip kt, her defasnda bir isteim olup olmadn anlamak iin gzlerimim iine bakyordu. Aylardr o oteldeyim ama ben bu adamn gzlerini hi byle buulu grmemitim. Ne kadar duygusal bir insanm!
     Vedalamak istediklerim var: Biri glgem:
     -Merhaba glgem!
     -Merhaba.
     -Bana ok yardmn dokundu, teekkr etmek istiyorum.
     -Ben fazla bir ey yapmadm. Sen sordun ben de cevap verdim. Hepsi bu.
     -Vicdanm seni de ok krdm, bala.
     -Balanacak bir ey yok. Vicdann grevi uyarmaktr, yanltan doruya, ktden iyiye gitmeyi salamaktr.
     -Odada ayna yok, ama Aynadaki buradaysan ltfen cevap ver!
     -Buradaym apulcu Manyak.
     -Gene aynsn.
     -aka yapmak, seni biraz neelendirmek istedim.
     -Sana da teekkr ederim ve ettiim hakaretler iin de zr dilerim.
     -Teekkrn kabul ederim ama zrn hayr. nk defalarca sylememe ramen anlamak istemediin u gerei bir kere daha tekrar edeyim: Yaptn hakaretlerin hepsi kendineydi. O nedenle benden deil kendinden zr dileyebilirsin.

● ● ●
NOT: Roman gelecek blmde (Pazartesi gn) bitiyor.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn 1. blm kmesinde bulunan dier yazlar...
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 35 Son Blm
Memleketimin Delileri - 2
Memleketimin Delileri - 1
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 33
Kpein Ad Badi - 80 (Son Blm)
Demokratik Deliler Devleti - 37 (Son Blm)
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 32
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 26
Ge Ge - Kymz Yok Olmu - 48 (Son Blm)
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 31

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
cretsiz Kitap Databileceim stanbulda Bir Mekan Aryorum
Bir Edebiyat Gzyle Maarann Kamburu - Yorum: 4
Bir Felsefecinin Kaleminden Maarann Kamburu Yorum: 6
Maarann Kamburu
Bir Romann Anatomisi: Maarann Kamburu
Bir An Defteri Buldum - Roman
mer Seyfettin Eserlerini Nasl Yazard?
Maarann Kamburu Romanna Ynelik Okuyucu Yorum ve Eletirileri - 2
Maarann Kamburu Romanna Ynelik Okuyucu Yorum ve Eletirileri
Maarann Kamburu Romanna Ynelik Okuyucu Yorum ve Eletirileri - 3

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Siyasi Talama: Neezde - 2 [iir]
Siyasi Talama: Karamsarzde [iir]
Kusur"den Trtklama [iir]
Zam Zam Zam... [iir]
Trtklama (Kazak Abdal'dan) [iir]
Yoklar ve Varlar [iir]
stanbul,sana k Bu Kul [iir]
k Dertli"den Trtklama [iir]
Namuslu Karaborsac [iir]
Dostlarm [iir]

mer Faruk Hsmll kimdir?

Uzun sre Oru Yldrm adn kullanarak eitli forumlara yaz yazdm. ddiasz iki romanm var. ok sayda siyasi ierikli yazya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe retmeniyim. Yazmaya alan her kiiye byk bir saygm var. nk yazlan her satr mrden verilen bir paradr.

Etkilendii Yazarlar:
Az veya ok okuduum tm yazarlardan etkilenirim.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | mer Faruk Hsmll, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.