..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Kitabnn bir kopyasn gnderdiin iin saol. Onu okumakla hi zaman yitirmeyeceim. -Moses Hadas
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > 1. Blm > mer Faruk Hsmll

2 ubat 2010
Memleketimin Delileri - 2  
mer Faruk Hsmll
Mizahtan holananlarn bir solukta okuyacaklar romann 2. ve son blm

:FGBH:

--------2. ve Son Blm-----

Borcunu Bana Yatr Brosu da ie ok hzl balamt.Ala katlan davetlilere kendi reklamn yapan sekiz sayfalk bir bror verilmiti.Bror:

“Sayn Memleketim Sakinleri” diye balyor ve
“Fatura kuyruklarna son…Elektrik,su,telefon,internet faturalarnz,vergi borlarnz bize yatrabilirsiniz.” diye devam ediyor ve:
“Sizden aldn gene size verecek olan bromuzun srprizlerine kendinizi altrn.te srpriz 1:Her 100 liralk ileme bir ekili numaras verilecek ve yaplacak olan ekilite 10 talihlimiz …..marka sfr kilometre otomobil,250 talihlimiz 51 ekran TV,250 talihlimiz buzdolab,250 talihlimiz amar makinesi,650 talihlimiz bisiklet,1300 talihlimiz t ve burada sayamayacamz binlerce hediye kazanacaklardr.Bo yok!Her katlm numarasna bir hediye..”diye bitiyordu.
Brorde verilecek hediyelerin grntleri de vard.Kimsenin dikkatini ekmeyen bir ayrnt da burada yer alyordu:Verilecei sylenen arabalar 23-24 bin lira deerinde iken brore resmi baslan araba en az 300 bin lira ederdi.
Bu bronun grnen sahibi Melih beydi.Melih bey 25 yalarnda yani olduka gen bir iadamyd.Yznden glmseme hi eksik olmuyordu.Sk sk elemanlaryla toplant yapyor,gvenlik elemanlarna kapkalara kar dikkatli olmalar gerektii uyarsn yaparken,brodakilere ise mterilere kar nazik olmalarn tembihliyordu.
Bronun duvarlarnda asgari cretle ilgili beyan,vergi levhas gibi yazlar yer alyordu.Mterilerden birisi bu ilemleri yapabilmek iin izinleri olup olmadn sorduunda byk bir hata yaptn Melih bey anlad ve hemen ertesi gn Maliye’den alnm gibi gsterilen sahte bir izin belgesini duvara ast.Neredeyse her ey daha iin bandayken berbat olacakt.Neyse ki bu olay ucuz atlatlmt.
ki bro sahibi de birbirlerini tanmyormu gibi davranyorlard.Hatta birbirlerini ktlemekten bile geri kalmyorlard.En iyi hizmeti kendi brolarnn verdii iddiasndaydlar.
Bankalardaki fatura kuyruklar bitmi,ama Borcunu Bana Yatr Brosu’nda kuyruklar olumutu.Herkes faturasn bir eyler kazanrm umuduyla buraya yatryordu.yle ki yatranlar arasnda fabrikatr Mikdat Bey bile vard.Birisi sordu:
-Fabrikatr bey,yoksa beinci arabay da buradan m kazanmay dnyorsun?
-Buradan geiyordum da!Cebimde denmemi fatura buldum.Yatraym gelmiken dedim..
Bir ok kiinin elinde imdiden7-8 tane ekili kuponu birikmiti ,araba hayalleri kurulmaya balanmt bile.”Televizyon karsa yatak odasna koyarm.Bisiklet karsa toruna karne hediyesi olur.Buzdolabn kzn eyizine,amar makinesi bana,bulak makinesine gelince….”diye konumalar srp gidiyordu.
Nihayet ekili gn geldi.Memleketimin neredeyse tamam ekili iin futbol sahasnda toplanmt.Melih bey sk sk alkla kesilen konumasn yle tamamlad:
-kan tm hediyelerin yasal vergileri bromuza aittir.Biz bakalar gibi bu vergileri halkmza dettirmeyiz.Sizden sadece bu hediyelerin nakliye cretlerini talep ediyoruz. Otomobil iin 250 lira,beyaz eya iin 50lira,bisiklet iin 25 lira,t iin 7,5 lira ve dierleri iin sadece 5 lira nakliye creti yatracaksnz.Hediyeler 15 gn iinde hak sahiplerine teslim edilecektir.Hediyelerinizi iyi gnlerde,gle gle kullann.Kullandka da bizi hatrlayn!
Arabalardan ilki iin ekili yapld:16238 numaral talihlimiz.Bu anonsun arkasndan ilk defa Suratsz Sevda’nn kahkahas ve l duyuldu.Belli ki ilk otomobil talihlisi o idi.
Dertli Yeli,Mafolduk Asiye,Takliti Avni,Hayat Ksa Sadk,ili Remziye, Uyuuk Hasan, Hotunuz Sami,Falc Recep,Zart Zurt Okan dier otomobil talihlileriydiler.
Herkes onlar kutluyordu.Hepsi sevinten lgna dnmlerdi.Keyfekeder Zht dayanamad:
-Arabay kazandnz,ama 250 lira nakliye paras da vereceksiniz.Hazrlayn bakalm paralar,dedi kskanarak.
-23 bin liralk arabann yannda 250 lira ne ki,olsa olsa keyfekeder olur,diye cevaplad birisi alay ederek.
ekili bittiinde tm katlanlar evlerine gler yzle dnmlerdi.Sylenenlere baklrsa on tane hediye kazanan bile varm.nk bazlar tm akrabalarnn faturalarn ,ekili kuponu alabilmek iin gnll yatryorlard.
ekiliten sonra Falc Recep’in n iyice artt.
-Bak grdn m,falc iki okudu fledi ve arabay kendine kartt?Keke nceden gidip yardm isteseydik.Belki u anda biz de araba sahibi olurduk,diyenler vard.
O gnden sonra bronun ileri 2-3 kat artt.Bu artta hemen dzenlenen ikinci kampanyann rol vard.Hediyelerin miktar iki katna karlm,her kazanan numaraya kazand eyden iki tane hediye verilecei ve bu sistemin lkede ilk olduu duyurulmutu. Yani bir araba m kazandn,al sana bir tane araba daha!
Kuruntulu Soner bile onca pheciliine karlk buna inanmt.Hanmna:
-Bak hanm!kan arabalarn biri sana biri bana.imdiden anlaalm,birbirimizin arabasna karmak yok.Beni uraya gtr,beni buraya gtr demek yok!Atla arabana anana m gidersin,kardeine mi gidersin,cann nereye istiyorsa oraya git!diyordu.
Fatura deyenlerin saysnn artmasnn bir nedeni de civardaki kasaba ve kylerden de deme yapmak iin gelenler olmasyd.Akn akn Memleketim’e geliyorlard.Eskiden haftada bir kere Memleketim’e minibs kaldran kylerden bile gnde 2-3 kez minibs seferi konmutu.Lokantalar,ayhaneler,maazalar dolup tayordu.Nedeni bilinmez ama Memleketim’deki otellerde yer bulmak bile imkansz olmutu.
Melih bey,her geen gn izdihamn arttn grnce buna da zm bulmakta gecikmedi.nce on tane gezici eleman ald,bunlar gn iinde eitti ve bronun kapsna ast duyuruda bundan sonra yerli halkn fatura tahsilat iin broya gelip kuyrukta beklemesine gerek kalmadn,nk hizmeti ayaklarna gtreceklerini duyurdu.Ertesi gn gezici elemanlar ev ev dolap,para alp fatura kestiler ve deme yapanlara ekili kuponlarn verdiler.
-Hizmet byle olur,zaten ayakta duramyorum.Allah raz olsun bunlardan,diyen yal kimselerin says olduka fazlayd.
ekiliten tam on be gn sonra herkes Borcunu Bana de Brosu’nun nn doldurmutu.Hepsi alacaklar hediyelerin ambalajlar iinde bronun nnde kendilerini beklediini sanyordu.Otomobil kazananlar renk seimini yapmlard bile.Mafolduk Asiye:
-Eer bir tek krmz araba varsa,bilin ki o benimdir.Krmzy kimseye kaptrmam!
Uyuuk Hasan,kendisinden beklenmeyen bir hzla hemen itirazn yaptryordu:
-Yok yle yama Asiye bac!Ben de krmzy severim.Kura ekilecek kura!ansa ne karsa…
Bronun nne gelenler hediyeye benzer bir ey gremeyince hayal krklna uradlar,ama belli etmediler.Dakikalar getike kalabalk artt bronun nnde.Bir sre sonra kalabalk Aiyan Caddesi’ne tat,derken trafik iki tarafl kapand.nsanlarn bir ksm Belediye bahesini,bir ksm da yanndaki park doldurdu.Uzaktan bile bronun nnde bir hareketlilik olduu grld.Mikrofon hazrlanyordu .Demek ki bir aklama yaplacakt.Be dakika sonra Melih bey mikrofonu eline ald ve konumaya balad:
-Sevgili talihliler,sizlerin buraya neden toplandnz biliyoruz.Bugn size szmz vard.Ancak bu szmz tutamamann mahcubiyeti iersindeyiz.
Topluluktan uultu eklinde:
-Ooooo!sesleri ykseldi.
-Bunun nedenini size aklarsam umarm bizi affedersiniz!Hediyelerinizden on araba iki TIR’a ,dier hediyeleriniz ise 3 TIR’a yklenerek yola karld.Fakat TIR’larmz otobanda zincirleme bir trafik kazasna kartlar.Tam 138 ara birbirine girmi.Bizim TIR’larmzn hepsi bu kazadan dolay ar hasar grm.
Kalabalktan:
-Aaa,ansa bak!Kahrolsun….sesleri duyulmaya baland.
-Btn hediyeler bu kazada zarar grd,ama buradan siz hediyelerinizi alamayacaksnz anlamn karmayn.nk be TIR’n bei de sigortalyd.Sigorta ile grtm,hemen zararmz karlayacaklarn sylediler.Biz de paray alr almaz hediyelerimizi piyasadan temin edip sizlere takdim edeceiz.Sanyorum bu iler yaklak on be gn srer.Bu gecikmeden dolay sizlerden brom adna zr diliyorum.Umarm bu olay nedeniyle sizlerin gznde kazandmz itibar kaybetmeyiz!
-Buna da kr,ge olsun ama olsun!
-Sigortadan Allah raz olsun.
-On be gn daha beklersek,lmeyiz ya!
-Adamcaz bize kar mahcup olduu iin zntden lecek,eklinde konumalar duyuldu ve ksa bir sre iinde kalabalk dald,yaam normale dnd,yolun almas iin durmadan korna alan srcler alan caddeden sylene sylene aralarn srmeye baladlar.
Bu konuma Melih beye on be gn kazandrmt.Buna ramen o bu srenin dolmasn beklemeyecekti.Geri iler gene ayn younlukta devam ediyordu,ancak birok mteri birinci,bazlar hem birinci hem de ikinci faturalarnn tekrar,stelik cezalaryla beraber denmesi iin uyar aldklarn gelip broya sylemilerdi.Melih bey,olayn bilgisayardaki bir arzadan kaynaklandn, kendilerinin paray yatrdklar halde devlet ve belediyenin hesabna aktarlamadn,endie etmemelerini,verilecek cezalar da bronun deyeceini syleyerek onlar bandan savmt.Mesele anlalmak zereydi…

X X X

Melih beyin konumasndan on iki gn sonra,o gnn gecesi saat 03’te Beraber Kazanalm Brosu’nun nne ,bir “evden eve nakliyat “firmasnn arac yanam ve on alt tane adam hzla eyalar TIR’n iine yklemeye balamt.O srada oradan gemekte olan bir polis arabas devriye grevi yapyordu.Eya yklendiini grnce nce bir hrszlk olay zannettiler,Fahri beyin de orada olduunu fark edince rahatladlar.Bir polis:
-Hayrola Fahri bey,tanyor musunuz?
-Evet memur bey.Hkmet Kona’nn arka tarafnda geni bir yer tuttuk.Buras artk yetmiyor da!
-Gecenin bu saatinde niye tanyorsunuz?Gndzler uvala m girdi?
-Gndz tanrsak hem trafii engellemi olurduk,hem de mterilerimize bir gn hizmet veremezdik.
-Peki,kolay gelsin!deyip ekip otosu yoluna devam etti.Trafik klarna yaklamlard ki bir araca Borcunu Bana de Brosu’nun eyalarnn da yklendiini fark ettiler.Orada da durdular ve bu sefer Melih beyin de eya tayan adamlara yardm ettiini grdler.Ayn polis:
-yi sabahlar Melih bey!Yoksa siz de mi yeni bir bina buldunuz?
-Evet,nereden bildiniz?
-Fahri bey de tanyor da,geni bir bina bulmular.Yoksa gene bir rekabet mi var?
-Onlar bizimle rekabet etmeye cesaret bile edemezler.
Bu iddia,glmelere yol at.Polis elini sallayarak arabaya bindi.Bu olaylara tam olarak bir anlam verememiti,ama gene de ktye yormak istemiyordu.nk o da ekiliten bir televizyon ve bir de bulak makinesi kazanmt.Mutfakta ve salonda bu beyaz eyalarn yerlerini hazrlamlard bile.kinci ekiliten de bir araba karsa…

X X X

O gnn sabah bro elemanlar ve korumalar mesai saatinde ie gelmilerdi.Grdkleri hepsini artt.Brolar bombotu.erilerinde tek bir kat paras bile kalmamt.Tabii kaplar da kilitliydi.Sadece birinci bronun dnda bir kede kk bir sehpa vard-belli ki aceleyle unutulmu-dierinin kapsnn yannda ise krlm bir kl tablas…
Donup kalmlard,ne diyeceklerini bilemiyorlard.Azlarn bak amyordu.Belli ki isel bir deprem yayorlard.
Tam o srada cezal faturaya itiraz iin torunu Kepir Osman’n koluna girmi Fati Bac sylene sylene geliyordu.
Fati Bac,seksene yakn yana ramen gzleri dnda hibir ikayeti olmayan bir bayand.Hala baz evlere temizlie giderdi.O nedenle de Al-Makamlar, Niyet Mdrlerini, hakimleri,savclar tandn,onlarla grtn syler ve bununla vnrd.Fati Bac,her konuda konumay severdi. Byk, kk, kadn,erkek ayrm yapmaz herkese anlatacak bir eyler bulurdu.Ksacas hi susmazd.Bir gn Fati Bac’y kardan gelirken gren Hip Hop Vahap:
-Fati Bac,dut yemi blbl gibisin.Ne oldu sana byle,hasta msn yoksa?diye taklnca:
-Oua,ouuu,ouaa ,diye Fati Bac uzun uzadya bir eyler anlatm ama Vahap anlatlanlardan tek kelime bile anlamamt.Mesele sonradan anlald ki o gn nasl olduysa olmu ve Fati Bac’nn dilini ar sokmutu.Bunun nasl olduunu renmek iin Fati Bac’nn iyilemesini beklemeleri gerekmiti:Akta brakt baln zerine ar konmu,bu baldan bir kak alp azna atm ve olan olmu.yi grmeyen gzlerine balamt bu olay.
Fati Bac iyi gremeyen gzleri nedeniyle burada da bronun tandn anlamamt. Yakalad grevli kzlardan birisine derdini anlatmaya balad.Torunu Kepir Osman:
-Nene,baksana bro kapanm!dediyse de o konumasn srdryordu:
- fatura da cezal geldi.Yazk deil mi bana?Ben dul bir kadnm,nasl derim onca paray?Bana amirinizi gsterin.Derdimi ona anlataym.
Kepir Osman:
-Nene,i anlald.stersen sen halini amire deil de Marko Paa’ya anlat!dedi.Fati Bac :
-Paaya da anlatrm.Paann huzuruna kmaktan m ekineceim.Ben hakimlerle, savclarla grm bir insanm…diye klasik sylevine balad...

X X X

Dolandrclk olaynn oku,Memleketim’de ksa srede atlatld.Maddi kayplar oktu ama neelerinden hi bir ey kaybetmemilerdi.Aksine onlara gr gr geecek yeni konular ortaya kmt.
Szm ona araba kazanm olan Hotunuz Sami ve Hayat Ksa Sadk yolda karlatlar.Hotunuz Sami kadns davranlar gsteren,gnah boynuna baz erkeklerle de iliki kurduu sylenen bir bayan kuafryd.Sesi olduka inceydi,ou zaman uh bir kadnnkini andran kahkahalar atard.Sami yaps gerei kibar olmaya alrd.Havlayarak zerine doru gelen bir kpee “Hot” demek kabalk olur diye dndnden “Hotunuz!” demi ve daha sonra hep bu lakapla anlmt.
Hayat Ksa Sadk ise ehir ii dolmu ileten bir ofrd.Dolmua gzel bir kz bindiinde yksek sesle “Hayat ksa”der gerisini iinden tamamlard:”Demez bir kza!” Herhalde ok derinlerde bir gnl yaras vard.
Hotunuz Sami dalga gemek iin:
-zel otomobilini tamire mi verdin de yayan dolayorsun Hayat Ksa?dedi.Sadk hemen cevaplad:
-Hotunuz,sen kendine bak.Duyduuma gre senin arabann da motoru su kaynatm.
Etraftakiler gltler ve onlar da birbirlerine taklmaya baladlar:
-Koero,u senin buzdolabndan bir ayran ver de souk souk ielim!
-Sen de anana u benim gmlei gtr de kazandnz amar makinesinde bizahmet ykayversin alal Fikret!
-Murat Can,iyi ki ekiliten t kazandn.Bylece boru gibi pantolon giymekten kurtuldun.Artk ktr ktr tl pantolonlarla gezersin.
-Sarho Cemal,senin bulak makinesi de tuz filan istiyor mu,yoksa iine biraz rak dknce senin gibi su aktarak m alyor?

X X X

ekilite alamayaca bir araba kazanan da Falc Recep’ti.Recep arabay alamad ama o gnden sonra nne n katt.Evi fal baktrmak iin gelenlerle dolduu gibi baheye tat da oluyordu.Onun iin belediyenin pe att birka tane oturma bankn ald,onard ve bahesine koydu.
Falc Recep,Bulgar zulmne dayanamayarak oradan kam,Memleketim’e yerlemiti.Burada becerebilecei,para kazanabilecei bir ii yoktu.Bir keresinde kendi akrabalarndan birinin kahve falna bakm,daha dorusu aklna geleni sylemi,tesadfen yz tane ey sylediyse ikisi kmt.Bu ilk deneyim ona ilham vermi ve hemen ilk i olarak eski yaz ile yazlm bir kitap bulmutu.O kitab fal bakarken ayor,ama kendisi tek kelime eski yaz bilmiyordu.Eski yaz okumasn bilen bir kii o kitab grm ve kapandaki yazy okuduunda kitabn hayvanlarla ilgili bir eser olduunu anlam,fakat Recep’in ii bozulmasn diye kimseciklere bir eyler sylememiti.

Falc Recep,para istememesi,ne verirsen kabul etmesi,paraya elini srmeyip minder altna konulmasn sylemesi(nk yakalanrsa “Vallahi billahi elime para almadm!”diye yemin edebilecekti.),kara by yapmamas ile tannrd.
Memleketimde Recep’i gnll tantan ,reklamn yapan bir ok kadn vard.Recep bir tane ey tutturursa “Her eyi bildi.Kzn anasnn adn bile syledi(Halbuki az nce sormutu),bilmedii hi bir ey yok” diye sada solda anlatrlard.
Ramazan kars kran’n methi zerine Falc Recep’e birlikte gitmeyi kabul etmi,Recep ona bahesinde bir define olduunu sylemi ve eklemiti:
-Defineye ulamadan nce salam bir su testisi bulacaksn.Define ,bulduun bu testiye yakndr.
Eve geldiklerinde Ramazan ve kran gecenin olmasn iple ekmilerdi.Komularnn kendilerini define ararken grmelerini istemediklerinden btn arama faaliyetlerini gece srdreceklerdi.Biliyorlard ki bulamazlarsa komular onlarla yllarca dalga geerlerdi; bulurlarsa ise hasetliklerinden atlarlar ve hemen polise haber verirlerdi.Onun iin bu ii gizli yapmalar gerekiyordu.Geri karanlkta biraz zor olacakt,ama define iin dorusu bu eziyete deerdi.
Gnlerce her gece ge saatlere kadar baheyi kazdlar.yle ki baz gnler sabah ezan okunurken yatyorlard.Onlara kalsa ezandan sonra da devam ederlerdi,fakat sabah namazna camiye gidenlerden birisi grr diye korkuyorlard.
Gece altklar iin lene kadar uyuyorlar;onlar leden nce ziyarete gelen komular,her defasnda uyurken buluyorlard.Gnei hibir zaman zerlerine dodurmayan bu insanlarn ar uykucu olmalar komularn artyordu.
Gnlerce altklar halde brakn defineyi, testiye bile ulaamamlard.Her defasnda “Bu son olsun.” diyorlarsa da ertesi gece gene kazmaya devam ediyorlard.
Bir gece kran koarak kocasnn yanna geldi,heyecandan konuamyordu.Bir ey syleyemeyeceini anlad iin konumaktan vazgeti ve elindeki ufack bir mlek parasn kocasna uzatt.Ramazan’n sevinten gzleri parlad.
O gece kendilerine dl verdiler yani almay ksa tutup erkenden yatp uyudular.Buna ramen gene ancak len uyanabildiler.Gnlerin yorgunluu bir gnde kacak gibi deildi.
Geri Ramazan’la kran salam bir testi deil de ufack bir mlek paras bulmulard.Acaba bu da bir iaret olabilir miydi?kran elindeki parackla Falc Recep’e koturdu,olanlar anlatt.Recep ona “devam!”dedi ve kran’dan sonra gelen ilk mterisine olay ballandra ballandra biraz da vnerek anlatt.Amac nasl bildiini kantlamak ve kendi reklamn yapmakt.stedii oldu,haber ksa srede yayld:mlek paras iki metre boyunda kp oldu,bulunamayan define il il altn dolu bir sandk oldu.
O gece Recep’ten aldklar talimat Ramazan ve kran’ heveslendirdii iin kazmay daha da hzlandrdlar.Tan yeri aarrken yorgun bir ekilde kendilerini yataklarna attlar.
len olmadan grltyle uyandlar.Evlerinin penceresinden baktklarnda neredeyse mahallede oturanlarn tamamnn onlarn bahesinde olduklarn grdler.Krei,kazmay,beli kapan gelmi,bahenin altn stne getiriyorlard. Define iinin duyulduunu anladlar. Ramazan giyinerek dar kt,oradakilere seslendi:
-Komular ne yapyorsunuz?Oras benim bahem,bana ait!
Hi kimse tnmad bile.Belki de duymamlard.Herkes hevesle,umutla kazyordu . Ramazan ilerine girip bard:
-Durun,brakn kazmay!
Bu sefer herkes duydu ve kazmay brakt.Ramazan ylesine yksek bir sesle barmt ki kendi sesinden kendisi de korktu.Devam etti:
-Buras tapusu bende olan bir toprak,o yzden define varsa benimdir.Eer siz de bana yardm etmek isterseniz,kabul.Ama ben defineyi bulana en fazla onda birini veririm.artlarm kabul eden kalsn,etmeyen gitsin!
Giden hi kimse olmad,herkes kazmaya kald yerden devam etti.Bu demekti ki artlarn kabul etmeyen yoktu.yle ya bir sandk altnn onda biri de bir insana mrnn sonuna kadar rahat rahat geinmeye yeterdi.
Bir sr insann gnlerce sren almas boa gitmi bir tek altn bile bulunamamt. Ramazan’n bahesinin her taraf kstebek gibi kazlmt.Ancak bu kstebekler biraz bykt.Baheyi tekrar eski haline getirmek aylar belki de yllar bulurdu.
Altn bulunamad iin Falc Recep’i sulayan hi olmad.Adam onlara bir frsat sunmutu,bulamadlarsa bu onlarn beceriksizliinden kaynaklanyordu.

X X X

Cneyt niversite birinci snftayd.Snavlar bitirip eve gelmiti.Snav sonular daha sonra aklanacakt.Annesi Zeynep,falcnn mdavimlerindendi.O yzden Cneyt’i snav sonularn renmek ve gelecei hakknda bilgi almak iin falcya gitme konusunda iknaya alyordu.Annesinin srarlarna dayanamayan Cneyt:
-Tamam,gideceim.Yalnz baz artlarm var:Senin olun olduumu sylemeyeceksin, hibir sorusuna cevap vermeyeceksin,yapt bir yanl dzeltmeyeceksin,sadece orada oturup dinleyeceksin.
-Tamam kabul.Bak greceksin,nasl da her eyi biliyor,dedi annesi.
Bir saat bahede,bir saat de ieride bekledikten sonra nihayet Falc Recep’in yanna girdiler.Recep sordu:
-Hanginize bakacaz?
-Bana,dedi Cneyt.
-Adnz,babanzn ve annenizin ad?
-Benimki Zafer,annem Leyla babam da Hdr.
-Sen kalabalk insanlarn olduu bir yerde alrsan.
Cneyt olduundan birka ya byk gsteriyordu.Onun iin onun renci deil de evli barkl,alan bir adam olduunu sanmt.
-Fabrika m desem,demiryolu mu desem!
- Demiryolu.
-Tamam ite,kitap da yle deyeri.Sen evli misin,bekar msn bakvereyim kitaba.
-Evli,iki ocuklu.
-Tamam buldum,kitap deyeri ki evli ve iki ocuu vardr.Kk olan biraz yaramaz m ne?
-Evet,sabaha kadar hi durmadan alyor,bizi uyutmuyor.
-Ona muska yazmak gerek beyahu!Getir bana yazaym bir muska,bitsin yaramazlklar.
Cneyt “Bizden alaca yetmedi,bir de olmayan ocuuma muska yazarak para kazanacak ve bir mterisi daha olacak.”diye dnd ve annesine bakt.
Kadn alt dudan sryor,syledikleri karsnda hayretle Falc Recep’e bakyordu. Dayanamyordu,konuacakt ama niyetini sezen Cneyt,eliyle bir iaret yaparak onu susturdu. Recep,tm sylediklerinin doru ktn dnerek iyice comutu:
-Karn hanm hanmck bir kzcaz.Yalnz sizin aranz bozan birisi var bre.Sar sal, biraz kilolu;dur eyice bakaym kitaba.Ha grnd ite sar deil salar siyah,siyah…
-Evet,siyah sal ve kilolu.
-Kitap da zaten yle deyere.
-Peki,bu geimsizliin aresi ne?
-ocuu nasl olsa getirecen,onunla beraber hanm kzmz da yani karn da getir.Ben kt by yapmam ama kt byy bozarm.Onun yatana birisi domuz ya srm, yastnn iine de dokuz kere dmlenmi bir para ip koymu.Ksacas by yapmlar ona,ben bunu bozarm.
-Tamam,yarn geliriz.Borcumuz ne?
-Ne verirsen,u minderin altna koy.
Cneyt paray minder altna brakt,annesiyle birlikte kapya doru yneldiler.Kapya daha gelmemilerdi ki annesi kahkahalarla glmeye balad.Annesinin oluan komik duruma m yoksa baka bir eye mi gldn Cneyt anlamad.Her eyi bilen falc da bu kadnn glme sebebini bilemedi.Sadece Cneyt ile annesi kapdan karken arkalarndan bakakalmt.

X X X

Memleketim’de amatr iki tane futbol takm vard.Birisi Kakspor,dieri ise Mantkspor’du.Kakspor’un sembol “dnen adam” iken Mantkspor’unki Einstein’n dilini kard grntsyd.Kakspor’un renkleri siyah,mavi,krmz,yeilken Mantkspor’unki sadece beyazd.
Civar yerleim yerlerindeki takmlar bunlarla ma yapmaya yanamyorlard.Onlara gre bu takmlarn ikisinin de oyuncular zr deliydi.Her ne kadar Mantkspor akl temsil edecei dncesiyle Einstein’n grntsn semise de bu onu aklllar tarafnda gsteremezdi. yle ya Einstein’n seecek baka grntsn m bulamadlar da dilini kard bu grntsn setiler?
Bu deerlendirmeler sonucu Kakspor ve Mantkspor iin tek bir seenek kalyordu: Birbirleriyle karlama yapmak…
Bakan Niyet Mdr olan bir Memleketim Futbol Federasyonu kuruldu.Bu kurulda her karar oylama ile alnyor grnyorsa da son sz bakan sylyordu.
Dzenlenen lig,tam 51 hafta sryordu.Futbolcular ylda sadece bir haftay ma yapmadan geiriyorlard.Bu yl yaplan 50 man 18 tanesini Kakspor,18 tanesini de Mantkspor kazanm,14 ma berabere bitmiti.Yarn yaplacak olan son mata dm zlecekti.Her iki takmn taraftarlar da heyecanla sonucu bekliyorlar,rakibi halt edebilmek iin eitli planlar yapyorlard.Her taraf takm bayraklaryla donatlmt.Mala yatlyor,mala kalklyordu.
Kakspor’un antrenr Psikiyatrist Hayati beydi.Hayati bey bu insanlarn topluma kazandrlmas gerektiini,bunun da en iyi yolunun spordan getiini sylyordu.Bazlar onun da kak olduunu iddia ediyor,oyuncular tarafndan ok sevilmesini bu iddialarna kant olarak gsteriyorlard.Psikiyatrist Hayati’nin ma srasndaki hareketlerine bakldnda bu deerlendirmelere hak vermemek elde deildi.Takm gol yerse ya da bir oyuncusu hatal pas verirse omuzlarna kadar uzam olan salarn yolar,bazen de be-on dakika olduu yerde tepinirdi.Defalarca Ma srasnda sahaya dalmt.Bu yzden hakem tarafndan sk sk uyarlrd.Bu yl en az be kere ma srasnda sahaya girmekle yetinmeyip orta sahaya kadar gitmi ve her defasnda hakem tarafndan matan atlp seyirciler arasna gnderilmiti.
Bu atlmalardan birisinde ,yanllkla kendi seyircileri yerine rakip takmn seyircilerinin arasna girmi oturmu,yanll fark ettiinde ise i iten gemiti.Rakip seyircilerin kt davranacandan endie duymasna ramen umduu kmamt.Hakaret ya da kfr beklerken bu seyirciler tarafndan sevgi ve sevinle karlanm,hatta omuzlarda tanmt.Rakip de olsa seyirci onun iine olan balln takdir ediyordu.
Mantkspor’un antrenr ise lise Felsefe retmeni Bahattin beydi.Okuttuu dersler arasnda Psikoloji,Sosyoloji ve Felsefe’nin yan sra Mantk da bulunmas greve getirilme nedeniydi.Ciddi grnmnden baka pek dikkate deer bir zellii yoktu.Ciddiyeti dolaysyla oyuncular ondan ok ekinirlerdi.
Yarnki ma ncesinde Memleketim’in iki tane kaliteli lokantasnda takmlar ayr ayr yemeklerini yiyorlard.Bol Kepe Lokantas,Aiyan Caddesi zerindeydi ve nce alan orasyd.Onun rakibi olan dieri ise ad dahil Bol Kepe’nin bir ok eyini yrtmt.Ufak bir deiiklikle adn Bol Bol Kepe Lokantas yapm,bir asn ve iki garsonunu transfer etmiti.Derenin alt tarafnda,yani merkezden uzak olmasna ramen reklamla ok sayda kiinin urak yeri olmutu.

Bol Kepe’nin sahibi Sakp bey olduka kiloluydu.Bol Bol Kepe’nin sahibi lhan bey onun bu haliyle alay ederdi.Nerede grse:
- Cimrilik etme!Kalan yemekleri ya fakirlere ver,ya da fakir bulamazsan pe at.Ziyan olmasn diye yemeye kalkarsan daha ok iersin!diye taklrd.
Sylediklerinde biraz gerek pay vard.nk lokantac Sakp,boazna olduka dknd.Lokantaya girer girmez yemeye balar,gece yarsna kadar bunu srdrrd.O da sylenenlere karlk olarak:
-Sska,kskan ey!Bilmiyor ki atalarmz “bir dirhem et bin ayp rter” demilerdir,diye cevap verirdi.
Bol Bol Kepe Lokantas’nn sahibi lhan bey,rakip takm tarafndan satn alnmt.O yzden Kakspor oyuncularna bol bol et yedirmeye urayordu.Yedirdii et ise taze kei etiydi.Kei eti olduunu belli etmemek iin bir sr baharat kullanmt.Sonunda iki kei keserek hazrlad yemekleri tm oyuncu ve teknik adamlara afiyetle yedirmeyi baarmt.Tabii o gece kei etinden rahatsz olan Kaksporlu bir ok oyuncu tuvalete tanmak zorunda kaldklarndan gzlerini bile krpmamlard.Gene de hi birisi lokantacdan phelenmiyor,bu olay ok yemelerine balyorlard.
Yln mann hakemlerinin atanmas da olay olmutu.Bilhassa Mantksporlular’n atanan hakemlere itirazlar vard.Niyet Mdr Federasyon Bakan yetkisini kullanarak orta hakem olarak dahiliye uzman olduu halde operatrlk de yapp,bir ok kiiyi ameliyat eden “atlak” lakapl Dr.Erdal’;yan hakem olarak bilgiseverof Umursamaz Rt ile bilgiseverof Yalaka Hamdi’yi,zaman tutan hakem olarak da sk sk saatine bakt iin bu iten anlad zannedilen,alt sene akl hastanesinde tedavi grdkten sonra salverilen Murat Can’ grevlendirmiti.Mantksporlular:
-Bu nasl i?Drt hakemin drd de Kaksporlular’a yakn kiiler.Bu ma oynanmadan kaybedildi.Biz bu hakemleri istemiyoruz!diyerek ikayetlerini Federasyon Bakanna iletmiler,ondan:
-Verilen karar deitirilemez.Hakemlik yapan kii taraf gibi davranamaz.Tarafsz olmazlarsa gereken ceza mutlaka verilecektir,cevabn almlard.
tiraz kabul olmamt.Balar nlerinde giderken “Biz yenildikten sonra ceza alsalar ne olur?Onlara verilecek ceza bile belki bir dl yerine geecektir.Mesela,Umursamaz’a ceza versen ne yazar?Adam hapse atsan plkten,alktan kurtarm olursun!”diye syleniyorlard.

X X X

Saha tklm tklm dolmutu.Tezahrat kulaklar rahatsz ediyordu.Antrenrler takmlarna son talimatlarn,taktiklerini veriyorlard.Ancak Mantkspor’da bir sorun vard:Henz kaleyi bekleyecek bir sporcu bulamamlard.Bir oyuncu:
-Tuluk Necip’i alalm,dedi.Dieri:
-Tuluk kn bile kaldramaz.Gelene ge,gidene ge der,diye itiraz etti.
Antrenr Felsefe retmeni Bahattin bey tartmaya son noktay koydu:
-Tamam,kalecimiz Tuluk olsun.Hi olmazsa gvde hacmi bizim iin bir avantaj olabilir.
Az sonra Tuluk seyircilerin arasndan alnarak kendisine kaleci formas giydirildi.
Psikiyatrist Hayati bey de Kaksporlu oyuncular motive ediyor,hakemlerle dalamamalarn sylyor,hakeme kar kan hemen oyundan alaca tehdidini savuruyordu. zellikle o gn Kakspor’da ilk defa grev alacak olan Yerli Pele lakapl oyuncunun zerinde duruyordu.Yerli Pele’den beklentisi fazlayd.ok hzl,becerikli bir oyuncuydu. Atalar eski dnemde Afrika’dan buraya getirilmilerdi.Onun bunun tarlasnda,iftliinde karn tokluuna alan insanlard.Yerli Pele ok zekiydi,fakat on sekiz yandayken kendisine bir araba arpm, arpmann etkisiyle ban kaldrm talarna vurmu ve o gnden sonra da normal d hareketler gstermeye balamt.
Kakspor andn birlikte itiler:Biz bizim olan bir eyi kimseye vermeyiz.Top bizimdir,bizim….
Takmlar sahaya ktklarnda coku daha da artt.ki takm oyuncular toplu halde seyircileri selamladlar.Birbirlerine iek yerine kitap verdiler.Verilen kitaplardan birisi Aristo’nun Mantk zerine isimli eseri,dieri ise Tunkaf Nikolay Gogol’un Bir Delinin Hatra Defteri isimli eseriydi.
Kitaplar verildii srada beyaz bir bayrakla bir seyirci sahaya atlad ve futbolculara doru komaya balad.Bu bir Mantkspor taraftaryd.
Futbolcular aldlar,seyirciyi aralarna aldlar,emberi kapattlar ve yirmi ikisi birden ona vurmaya baladlar.Hakemler kurtarmasayd daha da dveceklerdi.Dayak yiyen seyirci iki bklm oradan uzaklat ve yerine geti.Bu olay gren baka hibir seyirci sahaya atlamaya cesaret edemedi.
Kakspor’un kalede Uyank Uyur Uur,savunmada Hallederiz etin,Doktor Sadi,Pipirikli Blent,opar Hsn,Astikli Zifir mer;orta sahada Anadn m Samet,Sarho Cemal,Prpr Yener,Sorumsuz Blent;ileride ise tek bana Yerli Pele yer alyordu.
Mantkspor’un on biri ise,kalede Tuluk Necip;savunmada ok retir Mahmut,Hayat Ksa Sadk,Balk Sadi,Uyuuk Hasan;orta sahada Kuruntulu Soner,Pipirik Mehmet,Mirasyedi Cafer,Hanmck Metin;ileride ise Sat Ka Mmin ve Hotunuz Sami’den oluuyordu.
Kt Kt Seyfeddin,Sar Cemal,Gr Gr Faruk,Falc Recep yedek soyunmulard,ama hangi takmdan olduklar belli deildi.Hangisi arrsa oraya gideceklerdi.
Oyuna alnmadklar iin Keyfekeder Zht, Bover Yaar,Sska Umut,Sayac Ahmet ve Slk Saffet gibi darlanlar da vard.
Hakem,kura ile kaleleri ve ilk vuruu yapacak takm saptad.lk vuru Mantkspor’undu. Topun bandaki Hotunuz Sami:
-Ayol ,biraz kibar olmak gerek.Ben topa vurmaktan holanmam.u Yerli Pele’deki pazulara,bacaktaki adalelere bak!Bu ayaklar topa iyi vurur,diyerek topu rakip takma att.
Orta hakem atlak Erdal bu konumaya sinirlendi ve onu uyard:
-i sulandrmayalm ltfen!Futbol erkek iidir erkek!Byle hanms davranlar yaparsanz hi acmam karrm valla krmz kart,dedi.Hotunuz:
-Ay,bunda alnacak ne var?Sadece o mu erkek?Sizin de Pele’den aa kalr tarafnz yok yani!dedi.
Kakspor’dan Pipirikli Blent,opar Hsn’y uyard:
-Bak opar,kimi devirirsen devir ama sakn u Hotunuz’u devirme!Kart grmekle kalmaz,bir de mahkemelerde srnrsn bir bayan devirmekten..
-Hadi be,u konutuuna bak!O kadn m,kimi iletirsin sen?dedi opar.
Onlar konuurken “Gol,gool!” sesleri duyulmaya baland.Yerli Pele daha ikinci dakikada Kakspor’u 1-0 ne geirmiti bile.
Golden hemen sonra stadn hoparlrnden u anons yapld:Sayn Memleketim sakinleri! Hazr kefenlerini giymiken bir buuk saat sonra Mantkspor’un cenazesi kaldrlacaktr.Seven,sevmeyen herkes davetlidir.
Mantkspor’un beyaz formalar gerekten zihinlerde “kefen” arm yapyordu.Buna ramen byle bir anons hi de ho deildi.Anonsu yapan arandysa da bulunamad.
-Tuluk,her eyi yediin gibi golleri de ye,ekinme,afiyet olsun!
-Astikli Zifir,bi cigara vereyim mi?
-Kz Hotunuz,yirmi bir tane erkein arasnda ne iin var?
-opar,atn kesip de sucuk yapmasaydn imdi topu onun srtnda oynardn.
-Len Uyuuk,biraz canlan!
-Sarho,bir duble versem daha m iyi koarsn?
-Pipirik,katlar aldn gibi topu da rakiplerinden alsana!
-Hallederiz etin,bu oyunu da halledecen mi?
-Doktor Sadi,adam kesmeye benzemez bu i.
-Balk,elinle tutma;o balk deil top!
eklinde satamalarn ard arkas kesilmiyordu.Satama vard fakat tek bir kfr bile yoktu.
Hakemlerin hepsi de canla bala grevlerini yapmaya alyorlard. Bilgiseverof Yalaka Hamdi,Niyet Mdr kendisine yan hakemlik teklif ettiinde:
-Beni onurlandrdnz,mrnz uzun olsun.Sizin gibi bir mdrmzn verdii grevin onuruyla hayatmn sonuna kadar vneceim.Umarm verdiiniz grev kadar denecek crette de cmert davranrsnz,derken Bilgiseverof Umursamaz Rt,para almay reddetmi,kendi hrpani kyafeti ile maa kmak istediini sylemiti.Israrlara ramen hakem niformas giymeyi kabul etmiyordu.Neredeyse bu yzden man iptal edilme ihtimali ortaya kmt.Bu ihtimal birok kiinin srara katlmasn salad ve naslsa Umursamaz hakem niformas giymeyi kabul etti ve ekledi:
-Oynayacak olan takmlar amatr olduklar iin,iin iinde para kazanmak hrs bulunmad iin kabul ediyorum.Geri birok insan bu kyafetle kendime gldreceim,ama olsun!
Aksine Umursamaz’n kyafetiyle ilgilenen hi olmamt.Ona yneltilen eletiriler verdii kararlarla ilgiliydi.Bir oyuncu orta sahadan topu alm gidiyor,drt rakip oyuncuyu gemi,kaleciyle kar karya kalm ;ite tam o srada Umursamaz bayran havaya kaldrveriyordu.Seyirci ldrmak zereydi.Yalnz hakkn yememek lazm,Umursamaz bir keresinde Mantkspor’un aleyhine bir karar veriyorsa dier sefere de Kakspor’un aleyhine bir karar veriyordu.
Man ilk 45 dakikas tamamlanmak zereydi ki zaman tutan hakem olarak grev verilen Murat Can,orta hakeme danmadan kl tabelay kaldrd:Tam 13 dakika eklemiti ilk yarya.Tabii orta hakem onun bu kararna uydu,halbuki oyunda iki dakikalk bile duraklama olmamt.
Birinci devrenin eklenen 13 dakikas da bittiinde sonu yleydi: Kakspor:14, Mantkspor:1.Kakspor’un tm gollerini Yerli Pele atarken Mantspor’un tek goln penaltdan Tuluk Necip atmt.nce penalty Tuluk’a attrmak istememilerdi,ama sanki ok iyi bir kaleciymi gibi “Ben atmazsam,oyundan karm” diye arkadalarn tehdit etmiti.O srada Tuluk’un kalesi tam 12 tane gol grmt.

X X X

Devre arasnda soyunma odalarnn birinde panik,dierinde ise bayram vard.Mantkspor’lu oyuncular olanlar karsnda akndlar ve ne yapacaklarn bilemiyorlard.aresizce zm aryorlar ve kendi aralarnda konuuyorlard.
-Arada 13 fark var.Bu fark kapatmalyz ama nasl?
-Yenildiimize yanmyorum da matan sonra herkes bizimle dalga geecek,ona yanyorum.
-Sokaa bile kamayacaz,rezil olduk rezil!..
-Yerli Pele onlarda iken,biz bir ey yapamayz.
-Yerli Pele’yi bir ekilde saf d etmeliyiz,fakat nasl?Ayana bir elme atp drsem, belki oynayamaz.Ben krmz kart grrm,takm da ma alr.
-yle ey olmaz!Hem sen onun ayana vursan,onun deil de byk bir ihtimalle senin ayan krlr.Adamdaki olaanst gc grmyor musun?
Birden ok retir Mahmut,yerinden frlad:
-Buldum!dedi.Mahmut zel ders veren,dersi ok iyi anlatan bir retmendi.O kadar ok zel rencisi vard ki baz gnler gece yarsna kadar alrd.
Antrenrden izin alp,dar kt ve Yerli Pele’yi beklemeye balad. Kakspor’lu futbolcular kmaya baladnda ayakkabsnn ban balyormu gibi yapt ve tam yanndan geerken Yerli Pele’nin koluna girip:
-Merhaba!Aslnda seninle hemehriyiz,nk benim atalarmn da sizin oralardan geldii syleniyor.(Halbuki birazck esmerlii dnda ona benzeyen hibir yan yoktu.)
-Desene uzaktan da olsa burada benim de bir akrabam var.
-Niye uzaktan olsun?Belki de ok yakn akrabayzdr.O yzden bizim birbirimizi korumamz lazm.Senin iyiliin iin u syleyeceklerimi iyi dinle!Senin kafann ekli nasl?
-Nasl olacak,yuvarlak gibi!
-Peki,topun ekli nasl?
-Yuvarlak.
-Sen ayanla her topa vurduunda dier yuvarlak olan kafana da vurmu olmuyor musun?
-Oluyorum.
-Kafana gelen bu darbeler,sana zarar vermez mi?
-Vermez olur mu?Araba kazasnda da kafam yere vurmutum.Top oynarken de bazen bam aryor.Ben de neden aryor,diye dnyordum.
Sorumsuz Blent yanlarna yaklat ve Yerli Pele’nin kolundan ekti,srklercesine Mahmut’un yanndan uzaklatrd.Mahmut’un ona iyi niyetle yaklamadndan emindi.
kinci yarnn balama ddnden sonra,topa ilk vuran takm Kakspor’du.Ma baladktan ksa bir sre sonra herkes Yerli Pele’nin kendi on sekizinin iinde bir yere akl kaldn,yerinden hi kprdamadn grd.Yerini deitirdii zaman ise ya birisi ona pas atmtr toptan kayordur,ya da top ona doru geliyordur.Topa arpmamak iin defalarca yer deitirmek zorunda kald.
Be dakika iinde iki gol yiyen Kakspor’lu oyuncular,Yerli Pelenin eksikliini hissetmekte gecikmediler.Neden orada durduunu,neden oynamadn anlamamlard. Srayla neden oynamadn sordular,oynamas iin yalvardlar, hatta bazlar tehdit bile ettiler.O,hepsine ayn cevab veriyordu:
-Oynayaym da kafama m vuraym?
Ancak hi kimse bu cevabn ne anlama geldiini bilemiyordu.Antrenr Hayati,durumu fark edince bir ara Yerli Pele’yi karp Kt Kt Seyfettin’i almay dnd ise de:
-Bo ver u hayvan katilini,deyip bundan vazgeti.Kt Kt Seyfettin’in byk bir kamyonu vard.Bununla her trl eyay her tarafa tama ii yapyordu.Bu gidip gelmeleri srasnda nne kan hayvan olursa asla fren yapma zahmetinde bulunmaz,o hayvana arparak ldrrd.O yzden herkes ona “Kt Kt” lakabn uygun grmt.Seyfettin zellikle kedi,kpek,tavuk gibi hayvanlar ezerdi.Koyun,kei ve bykba hayvanlara pek ilimezdi.nk onlar ezdiini sahipleri grrse bedellerini demek zorunda kalabilirdi. Kedi,kpek,tavuk ii yle deildi.Zaten kedilerin ve kpeklerin ou sahipsizdi,tavuk iin de sahipleri fazla zorluk karmazlard.Kahvehane nnden geerken bazlar “Kt Kt,bu gn ka tane?” diye sorarlar, o da bazen “iki” bazen “” bazen de “bugn ansszdm” diye cevaplandrrd.
Az sonra Mantkspor’un antrenr Bahattin bey,meslekdann dncelerini okumuasna Balk Sadi’yi karp Kt Kt Seyfettin’i alvermiti.Bu arada skor Mantkspor:7 Kakspor:14 olmutu.
Kakspor hi gol atamyordu.”Her ey bu Pele bozuntusu yznden bu hale geldi”diye dnen Anadn m Samet,hakeme grnmeden Yerli Pele’ye ylesine bir tekme att ki gariban lk atarak yere yuvarland.Olay yerine ok uzak olan hakem l duymasna karlk Yerli Pele’nin yuvarlandn grmemiti.Ancak olay bir gren vard:Bilgiseverof Umursamaz Rt.Hemen bayran kaldrd hakem ma durdurdu,Rt’nn yanna gidip meseleyi rendi ve Anadn m Samet’i oyundan att.Samet alklar arasnda kfr ede ede sahay terk etti.
Kakspor,Samet’in atlmasyla daha da zora girdi.Antrenr Psikiyatrist Hayati, salarn,byklarn fkeden yolmu,bu da yetmemiti,imdi ise bacandaki kllar yoluyordu.Hayati,skor levhasna bir kez daha bakt:Mantkspor-12 Kakspor-14
Man bitmesine sadece be dakika vard.Byle bitmesine de razyd,ama nerde?te bir gol daha gelmiti.Fark bire indi.
Bitie bir dakika kala Mantkspor beraberlii salad.Drdnc hakem kl zaman gstergesini kaldrd.lk devrenin aksine sadece iki dakika eklemiti.
Psikiyatrist Hayati,son bir gayretle ta izgisinin yanna geldi.Adeta kmt.Btn gcn toplayarak barmaya balad:
-Bana bak,uyduruk Pele!Seni ben Pele yaptm.Yarn srndrecek olan da benim.Sen ise bundan sonra kafana vur dur,kafana vur dur “Ben ne yaptm!”diye.
Uzatma dakikalarnn da bitmesine saniyeler vard.Yerli Pele antrenrnn sylediklerinden sadece iki kelime anlamt:”Kafana vur,kafana vur!” tekileri duymamt bile.Ayaa kalkt,top ona doru geliyordu.Ba arsa da Hayati’nin bu direktifini yerine getirecekti.nk imdiye kadar onun verdii hibir emri yapmamazlk etmemiti.
Yerli Pele,kendi on sekizinin iinden topa yle vurdu ki,topun rakip kaleye gidip alara takldn gren kii says ok azd.Gol ile birlikte santra bile yaptrmadan hakem biti ddn ald.Kakspor man galibiydi.
Matan sonra,Yerli Pele’yi hareketlendirip ma kazand iin Kaksporlu taraftarlar Hayati’nin heykelini dikmeye kalkmlar,ancak o bunu engellemiti. ”Ne de olsa psikiyatrist canm!Bizim gibilerin dilinden anlasa anlasa o anlar” eklindeki konumalar hem futbolcular hem de taraftarlar arasnda geiyordu.

X X X X

Al-Makam,46’llar kouuna getirildi ve bir sandalyenin zerine oturtuldu.Buras i ie gemi iki byk odadan oluuyordu. ksmdaki odada alt tane ranza ve elbise dolaplar vard.Hem banyo hem de tuvalet iin kullanlan bir yerin kaps da buraya alyordu.Dardaki oda,biraz daha geniti.On iki tane sandalye ve tane masa vard.Masalarn birisinin zerinde bir defter ve iki tane tkenmez kalem gze arpyordu.erideki odann da burann da tavanla bitiik,d demir parmakllarla rl bir metre boyunda iki metre uzunluunda ikier tane penceresi vard. D odann hastane koridoruna alan olduka salam grnml kocaman bir kaps bulunuyordu.
Kouun yatak saysndan on iki kiilik olduu anlalyordu.On iki kiilik yer olmasna karlk Al-Makam’la birlikte imdilik sadece alt kii bulunuyordu.Kendilerine ya da dier insanlara zarar verebilecek durumda olan ar akl hastalar buraya getiriliyordu.Yemek zamanlar ve bir de doktor geldii zaman kap alyor,onun dnda buraya kimse uramyordu.Her gelite en az koruma, ieri girene zarar verilmemesi iin kapnn yannda hazr bekletiliyordu.
Al-Makam en az bir saat, oturtulduu sandalyede hi konumadan hatta kprdamadan oturdu.Koutaki hastalar bu yeni gelen kiiye merakla bakyorlard. Fazla yanna yaklamadan onu uzaktan izliyorlar,her hareketini takip ediyorlard.Sonunda birisi yanna yaklat,yzne doru eilerek iyice bakt.Tepki gelmediini grnce omzuna eliyle dokundu.Gene bir tepki gelmeyince:
-Bu bir heykele benziyor,herhalde dnen adam heykelini buraya getirmiler.Bir heykelimiz eksikti,o da oldu,dedi.
Dierleri de tek tek Al-Makam’n yanna geldiler,nce yakndan bakarak sonra da elleriyle dokunarak onu incelediler.Sonunda onu yalnz bana brakmaya karar vermi olmallar ki bir masann etrafnda toplanarak konumaya baladlar.
Al-Makam,biraz kendisine gelince seslendi:
-Merhaba arkadalar,buras neresi?
-Aaa konutu,merhaba!Buras mehur 46’llar kouu.Neyin var,seni neden buraya tkaladlar?
-Hibir eyim yok!Psikiyatrist Hayati bey beni buraya gnderdi.
-Bizi gnderen de o.Aslnda bizim yerimize onun burada olmas gerekir.O darda geziyor,biz ise burada hapsediliyoruz.
-Adam kafay yemi.Bizi deli gibi gryor.Ben delilii kabul etmiyorum.
-Ben de,ben de ,sesleri oald kouta.
-Arkada,sen ne i yaparsn?
-Ben burann Al-Makamym.
-Bunu Hayati beye de sylediysen buraya atlmay hak etmisin demektir.
-Ama ben doru sylyorum,gerekten Al-Makamm!
-Tamam biz seni Al-Makam olarak kabul edelim ama sen bunu baka yerde syleme, yoksa ban daha fazla belaya girer.Bizim de burada hepimizin bir rtbesi var,bunu sadece biz biliriz.Bakasna sylemeyiz.Mesela ben Fatih Sultanm.
-Ben de Karn Deen Jack’m.
-Ben Solon’um.Bu kouun kanunlarn ben koyarm.
-Ben de Hasan Sabbah’m.
-Ben ise Sar izmeli Mehmet Aa’ym.
-Ama ayandaki izmelerin rengi sar deil siyah,diye itiraz etti Al-Makam.
-Sizin sar olarak tanmladnz renk acaba gerekten sar m?Belki de u benim izmelerimin rengi gerekten sardr.Gerein ne olduunu,nasl olduunu bilebilir miyiz?diye itiraz etti Sar izmeli.
Sar izmeli Mehmet Aa’nn mrnn yaklak yirmi senesi byle yerlerde gemiti.Genliinde sevdii bir gen kz vard.lk balarda kzn da ona kar olan sevgisi ok fazlayd.Zaman getike ortaya kan olumsuz davranlar bu sevgiyi bitirmiti.Sar izmeli,sevgilisini her eyden kskanyordu.Ar bir kskanlk hem kendisine hem de sevdii kza zarar vermeye balamt.Gen kz birisiyle konusa ya da selamlasa bunu hemen byk bir olay haline getiriyordu.
Bu yzden defalarca ayrlmlar,bir daha yapmayacana sz verdii iin defalarca barmlard.Verilen szler tutulmam ve iliki her geen gn daha da ekilmez bir hale gelmiti.Sonunda gen kz bu ilikiyi bitirmeye karar vermi,bu karar da onun yaamn noktalamt.
Terk edilmi olmak Sar izmeli’yi daha da kskan bir hale getiriyor,sokaa admn atar atmaz gizlice gen kz takip etmeye balyor,baz geceler sabaha kadar sokakta kzn evini gzetliyordu.
Bir gn al veri iin girdii bakkalda gen kz birisiyle uzun uzadya konuurken grnce ikisine birden saldrm,adam korkarak kam ama gen kz bunu baaramamt.Boarak ldrd gen kzn cesedine sarlarak bekleyen Sar izmeli, olay yerine gelen polislere hi direnmeden teslim olmutu.
Solon,46’llar kouunun resmi olmayan sorumlusu konumundaki bir emekli polisti .Emekli olduktan sonra Pazaryerine yakn bir yerden ancak 5-6 metrekare byklnde bir dkkan tutmu,burada sigara,ekmek,eker,deterjan gibi maddeler satmaya balamt. Dkkanda buzdolab,hatta elektrik bile yoktu.ounlukla karanlk olmadan dkkan kapatrd.Eer karanla kalrsa iki tane mum yakarak durumu idare etmeye alrd.O tekele sigara almaya gittiinde hanm dkkana bakard.Para kazand filan yoktu,ancak masraflar ve vergiyi karabiliyordu.Zaten onun amac para kazanmaktan ziyade oyalanmakt.
Bir gn astsubay olan abisi ona ziyarete geldi.Gelirken ocuklarn ve hanmn getirmemiti.Durum sonradan anlald:Abisi eiyle ayrlmak zereydi.Araya girip bartrmak istedi.Abisinin hanm onun dengesiz davranlarndan bktn o yzden kesinlikle ayrlacan sylyordu.
Solon’un abisinin davranlar einden boandktan sonra daha da anormalleti.Her eyden korkar hale geldi.Bir helikopter ya da uak sesi duysa ya kap arkasna ya karyola altna saklanyor,o aralarn sesi kaybolana kadar gzlerini ve kulaklarn kapatyordu. Solon,onun bu hareketlerini grdnde:
-Ne oldu abi,neden korkuyorsun?diye soruyordu.O da:
-Beni aryorlar,beni almaya geldiler,diye cevap veriyordu.
Solon,abisini bir doktora gtrmek yerine:
-Sen hi korkma,ben tabancam eker hepsini buradan kovalarm.Sana onlar hibir ey yapamazlar,diye teselli veriyordu.
Bir gn Solon’un abisi,len vakti kardeinin dkkanna gelir.Gzleri falta gibi alm,yz kpkrmz kesilmitir.O srada Solon Tekel’e gittii iin hanm oradadr.Onun bu halini gren kadncaz korkuyla sorar:
-Abi neyin var?Gel uraya otur.
-Kardeim nerede,abuk onu bul bana!
-Tekele gitmiti,belki gelirken u nalbur arkadana uramtr.Sen otur,ben bakp geleyim,der ve dar kar.Bakkaldan on metre uzaklatnda bir silah sesi duyarak geri dner ve adamcazn eker uvalnn zerine ylm cesedi ile karlar.
Bu olay “Acaba orada olsam beni de ldrr myd?”sorusunun cevabn arayan Solon’un ruhsal dengesini bozmutu.Bir ka sene sonra hanm da lnce Hayati beyin kapsn alm ve bu hapishane hayatna gnll raz olmutu.
Fatih Sultan’n,etrafndaki kiileri kendi hizmetkar gibi grmesinin dnda etrafa pek zarar yoktu.Bazen ok kt koktuunu dnyor btn gnn banyoda geiriyor, dierlerinin o banyoda iken sabun,ampuan ve havlu getirmelerini istiyor,istei yaplmazsa ok sinirleniyordu.
Hasan Sabbah,ilerinde tek sigara tiryakisi olan hastayd.Her nefes ekiinde kendisinden geiyor, etrafndakileri de imeleri iin kandrmaya alyordu.Solon onun hatr iin birka gn imi,sonra vazgemiti.Hasan Sabah manik depressiv reaksiyonlar gsteren bir hastayd.Onun iin, bazen son derece neeli,hareketli bir grnts varken bazen bitmi, tkenmi,gnahkar,zavall bir insan oluveriyordu.Ne olduunu kimsenin bilmedii byk bir gnah ilemiti.Bu gnah nedeniyle o ldkten sonra ok sevdii olu ve kars onun yznden cezalandrlacakt.Onlar bu cezadan kurtarmak amacyla ldrm,tam intihar edecei srada yetien komular tarafndan bu eylemi engellenmiti.
Karn Deen Jack,ismi kadar korkun olmayan aksine ok sempatik bir insand.imdiye kadar hi kimsenin karnn demi deildi.Onun derdi kasalarla idi.En gvenli kasann bile kendi deyimiyle iki dakika iinde karnn deerdi.Sr dolu,bilinmeyen bir yaam yks vard.Onun hakkndaki tm bilinenler anlattklar kadard ve tabii bunlarn da ne kadarnn doru olduu tartmalyd.
Sylediine gre,uzun yllar gizli istihbarat tekilatlarnda alm,kasa ama zerine uzmanlam,sonunda bu iten bkt iin ayrlmt.Ayrlmt ayrlmasna da,gizli tekilatlar onun peini brakmamlard.Srekli izleniyordu.Doktor Hayati beyin bile onlarn adam olma ihtimali vard.Ayn kukuyu bir ara Al-Makam’a kar da duymu ve bunu yzne kar sylemiti:
-Al-Makam,sen gizli tekilatlarn adam olmayasn?Beni izlemek iin grevlendirildiysen aka syle!Yoksa bunun sonucunda sen ok zarar grrsn.
-Benim gizli tekilatlardan tandm bir tek kii bile yok.Hem seni izleyip de ne yapacam?Seni izlemekten benim elime ne geer?Sen benden yana rahat ol.
-Akll adama benziyorsun,sana inanmak istiyorum.Buna ramen ufak da olsa bir kukum yok deil.

Yemekler geldiinde hepsi ok sevinmiti.Bu kapal yerde can skntsndan dolay saatlerce dolamalar abuk ackmalarna neden oluyordu.Bu gnk yemek miktar biraz fazlayd,nk aralarna yeni bir hasta yani Al-Makam karmt.Yemekler iki masaya er kiilik olarak datld.Mercimek,bulgur pilav ve karpuz bu akamn mensyd.
Plastik atal ve kaklarla yemeye baladlar.Bir yandan da syleniyorlard:
-ki gn nce de mercimek yemitik.Her gn her gn mercimek olur mu?
-Depoda kalanlar bize veriyor olmallar.Ziyan olacana bu deliler yesin diyorlardr.
-Ben bktm hep ayn eyleri yemekten.Bu durumu ikayet edeceim.
-Bktnsa yeme,taban benden nce bitiriyorsun.
-Yemeyip de a m kalaym?
-Karpuzdan hakkmza ka dilim dyor?Ey Solon,gel de unu paylatr!
-Acele etme,daha pilavn bile bitirmemisin.O bitince gelir,datrm.
Yarm saat sonra grevliler tekrar geldiler ve bo tabaklar toplamaya baladlar.Al-Makam buradaki oyalanmalarn frsat bilip onlara derdini anlatmaya alt:
-Bakar msnz?Burada byk bir yanllk yaplyor.Ben hasta filan deilim ama buraya atldm.
-Buraya getirilenlerin hepsi ayn eyi syler.
-Benim bahekimle grmemi salar msnz?Ona durumu anlatnca,gerek ortaya kacaktr.
-Bizim bu konuda yapabileceimiz bir ey yok.Siz bunlar Hayati beye anlatn.
-Ona anlatsam ne olacak,zaten her eyin msebbibi o deil mi?

Bo kaplar toplayp koutan ktlar.Solon:
-Bouna urama,ne sylersen syle sana inanmazlar.
-Ama ben doruyu sylyorum.
-Soralm bakalm buradaki arkadalara.Arkadalar Al-Makam’n doru sylediine inanyor musunuz?
Hepsi bir azdan:
-Hayr,inanmyoruz!
-Grdn m buradakiler bile sana inanmazken,dardakileri nasl inandracaksn? stersen bunlar bir kada yaz,camdan aa Zrva gazetesinde yaynlanmak zere atalm.Belki bir okuyan sana inanr.Hem dar ksan ne yapacaksn?Burada rahatna bak.stelik hepimizin sana yava yava kan snmaya balad.Bir Al-Makammzn olmas bizi sevindirir.
-Sa olun,ben de sizleri sevmeye baladm,ancak darda yapmam gereken bir sr i var.
- Bo ver ii,nasl olsa her ii bir yapan bulunuyor.Hem i istiyorsan ben banyoda iken sabun ve ampuanm getirme iini yapabilirsin.
-Benim kastettiim yle i deil,devlet ii.Buradan kamann bir yolu yok mu?
Bu soruya Karn Deen cevap verdi:
-Var,olmaz m?
-Peki,nasl?
-Aacaksn kapy,kp gideceksin.
-yi de kap kilitli,nasl aacaksn?
-Bunca yldr alamaz denilen bir ok kasay atm da u kapy m aamayacam!
-Sende anahtar m var,eer yle olsayd imdiye kadar sizler buradan kaardnz.
-Biz buradan kap da ne yapacaz?Dars bize yaramaz.ksak millet bizimle dalga geecek,delidir diye kimse i vermeyecek,dilencilik yaparak m karnmz doyuracaz? Burada her trl ihtiyacmz karlanyor.Kaarak bu frsatlar tepmek aptallktr.Onun iin ajansn biliyorum, ama gel gene de gitme derim.
-Bana bu kapy nasl atn gsterir misin?
-ok kolay,gel de bak!dedi Karn Deen ve cebinden kard bir maymuncuu anahtar deliine sokup iki kere evirdi.Al-Makam,alp almadn kontrol iin kapnn koluna hafife bastrd,kap gerekten de almt.Aralktan koridora bakt ve birka insan grd.Grlt etmeden hemen kapy yavaa kapatt.Sevinten Karn Deen’in boynuna sarlmak istiyordu,ama yanl anlar diye ekindiinden bunu yapamyordu.Adamn zaten ar bir phecilii vard.
O gece ,tm koutakiler Al-Makam’ kararndan dndrmek iin ok srar ettiler.Vazgemediini anlaynca da ii oluruna brakmaya hatta ona yardmc olmaya karar verdiler.Ka plan en ince ayrntsna kadar defalarca gzden geirildi, en uygun ka zaman olarak 04 civar belirlendi.
Al-Makam toplumun iteledii bu insanlara kar sempati duymaya balamt.Onlarn zannedildii gibi kt insanlar olmadklarn,dier insanlardan farkl olarak asla bilerek ktlk yapmayacaklarn anlamt.Yaptklar olumsuz bir davran varsa bu tamamyla onlarn iradeleri dnda ortaya kan bir durumdu.
Al-Makam onlara kendisinden bir istekleri olup olmadn sordu.Sar izmeli Mehmet Aa:
-Bir mektup yazsam,sevgilime verir misin?dedi.
Al-Makam az kalsn “Ne sevgilisi,ne mektubu,senin sevgilin lmedi mi?” diyecekti, kendisini tuttu ve:
-Tabii ki veririm.Baka istekleriniz varsa onlar da syleyin.nk en ksa zamanda tekrar sizleri grmeye geleceim.Solon:
-Eer gcn yeterse bizi bu hapishaneden kurtar.Bahesi olan bir yere versinler bizi.
-Elimden geleni yapacam.
Karn Deen Jack:
-Neron Tahir benim ocukluk arkadam.Ona selam syle.Hem ona de ki Karn Deen seni ok zlemi,bir ara gelsin de grelim.
-Olur,sylerim.Fatih Sultan,sen bir ey istemiyor musun?
-Bana sabun,ampuan,jle ve parfm getir.yisinden olsun ha!
-Sz,en iyilerinden getireceim.Hasan Sabbah,sen de sigara m istersin?
-Evet de,ben seninle konumuyorum.
- Neden o?
-nk sen bizi terk ediyorsun.Bir daha da gelmeyeceksin!Biz senin uyduruktan Al-Makamlna bile inanmtk.
-Sizi ziyarete gelince sylediklerimin doru olduunu anlayacaksnz.Hem gel u dargnlktan vazge!Ks ayrlmak bize yakr m?
Al-Makam’n bu sz zerine koutakiler Hasan Sabbah’n stne atladlar,ekeleye ekeleye Al-Makam’n yanna getirdiler ve :
-Koskoca Al-Makam’a kslk olur mu,diyerek ikisini de ptrp bartrdlar.
Saat 04 olduunda kapy yavaa aralayp baktlar,koridorda alk olunmayan bir hareketlilik olduunu grdler.Pansuman odasna gtrlen bir kii ve iki tane hemire vard.Plan biraz ertelemeleri gerekti.
Bir saat hi ses karmadan beklediler.Konumalar fslt eklindeydi.Saat 05’i biraz geerken Karn Deen ortamn uygun olduu iaretini verdi.Al-Makam koutakilere el sallayarak kapdan szld.
Ayaklarnn ucuna basarak otuz metrelik koridoru geti,saa dnp merdivenlerden bir kat aaya indi.Bir kat daha kalmt,aaya ulaabilmesi iin.Ortalkta hi kimse grnmyordu.Bu katn merdivenlerini de yavaa indi,nnde upuzun bir koridor vard.Koridorun sonunda k kaps ve bu kapnn yannda bir banko ve orada da bir grevli vard.Bunu grnce duraklad,dikkatli bir ekilde bakt,grevlinin kafasn ellerinin zerine koyup uyuduunu fark etti.Yanna yaklat, yle derin uyuyordu ki onun katn anlamas imkanszd.D kapy at,hidrolik kap arkasndan grltyle kapand.Buna ramen grevli uyumasn srdryordu.
Artk hastanenin bahesindeydi.Bahede bu saatte bile insanlar olduunu grd.Bu insanlarn hi birisinin grevli olmamas Al-Makam’ rahatlatt.Erkenden muayene sras almaya gelen hastalar diye dnd.
Caddeye kt,ne yapacan hangi yne gideceini bilemiyordu. aknd.Rasgele yrmeye balad.Burnuna yeni pimi ekmek kokusu geliyordu.Yaknlarda bir frn olmalyd.Kokuyu izleyerek frnn yerini buldu.Frnc kard ekmekleri bakkallara gnderilmek zere sandklara dolduruyordu.lerinden iyi olanlar da ayrarak frndaki raflara diziyordu. Frncdan bir ekmek rica etti,frncnn verdii ekmek ellerini yaknca bir para gazete istedi ve parasn verdi.Frnc:
-Para istemez!dedi.Anlamadn grnce aklad:
-lk mterimizden ka tane ekmek alrsa alsn,cret talep etmeyiz.Onun siftah bize uur getirsin yeter.Otuz senedir bu gelenei srdrrz.Hadi,afiyet olsun!
Scack ekmein ucundan kopard yiye yiye yrmeye balad.Hayatnda yedii en gzel ekmekti bu.
Memleketim Deresi’ne kadar gelmiti.Kenardaki demir korkuluklara yaslanp dereyi seyretti.Derenin bu kesimdeki yata olduka geniti.Krk metre kadar olduunu tahmin etti.Su burada dier yerlere gre biraz daha yava akyordu.Derenin ortasna amandralarla tutturulmu bir platform ve onun etrafnda yzen elliden fazla kaz grd.Baz kazlarn peinde yumurtadan kal birka gn gemi olan yavrular da vard.
Bu yap Bfeci Nail’in bir buluuydu.Dere kenarndaki bfesinin ilerinden arta kalan zamann bu kazlarla ilgilenerek geiriyordu.lk bata herkes derenin ortasndaki platformu kendisine oturmak iin yaptn zannetmiti.Sonradan mesele anlald.O platform kazlarn beslenme ve yumurtlama yeriydi.Her sabah erkenden,sahile bal ime botuna biniyor, platforma yiyecek brakyor, yumurtalar topluyordu.Yumurtalarn alcs ok olduundan hatrl mterilerine el altndan satyordu.Arada srada bir kaz kesip et ihtiyacn karlad da oluyordu.
Baz Memleketimliler buraya “Kaz Adas” adn vermilerdi.Kazlar beslemeye ya da seyretmeye gelenler de oluyordu.kardklar seslerden yaknanlar olsa da bunlar aznlktayd.
Al-Makam,elindeki ekmekten bir para koparp derenin ortasna doru frlatt.Bir anda 15-20 kaz ekmee doru hcum etti.Bir lokma daha att,gene ayn sahne tekrarland.Yavru kazlar da ekmek atlan yere doru gelmilerdi.Oysa ki onlarn bu yarta hi anslar yok gibiydi.Derenin kenarnda toprak zemine km birka yavru grd.Orada tek balarna topra gagalayp duruyorlard.Bir ka kez de onlara doru ekmek paralar att.Yavrular bakasna kaptrmak korkusuyla aceleyle lokmalar yutmaya alyorlard.nk bykleri ekmek atlan tarafa gelmilerdi bile.
Elindeki ekmek bitince Al-Makam kald pansiyona doru yrmeye balad. Pansiyoncu bayan sabahn bu erken saatinde uyandrp uyandramayacan dnyordu. Geri o kadar erken de saylmazd,nk saat 06,30’u geiyordu.
Neyse ki kapda fazla beklemedi,uykulu gzlerle kendisine akn akn bakan pansiyoncu bayana bir ey sylemeden odasna kt ve havann kararmasna az bir zaman kalncaya kadar deliksiz bir uyku ekti.

X X X

Memleketim’in lisesinin koridorlarnda ocuklarnn kaytlarn yaptrmak iin bekleyenlerin arasnda Dertli Yeli,Hayret Bi ey Tahir, Koero Hamza,Bover Yaar, opar Hsn,al al Fikret vard ve bir an nce srann kendilerine gelmesi iin sabrszlanyorlard.Kuyruk koridorun iinde birka kere dnmt . Beklemekten sklan Koero Hamza kfrler savururken al al Fikret oynak bir trk mrldanyordu. Hayret Bi ey Tahir Dertli Yeli’e sordu:
-Yeli teyze hastaln nasl oldu,iyiletin mi?
-Ne gezer,buraya gelmeden nce de doktora ktm,ama deien bir ey yok.Geen seferki ilalarn aynsn yazverdi doktor.Bunlar benim bam dndryor,btn gn sersem gibi dolayorum,dediysem de dinleyen kim?Ardan sabahlara kadar uyuyamyorum,imdi srada beklediime bakma,birazdan burada dp baylrsam da sakn arma.
Braksalar Dertli Yeli hem kendi hem de slalesindeki hastalklar saatlerce anlatabilirdi.Oradakilerin zaten ou bunlar defalarca dinlemilerdi.Dertli Yeli’in konumasnn arasna opar Hsn giriverdi.Geri Dertli Yeli bu saygszla kzd fakat nedense sesini karmad.
-Yeli teyzem,hastalk dedin de benim beygir geldi aklma.
-Amma yaptn opar,Yeli teyzenin hastal ile senin beygirin hastal nasl arm yaptrd sana?
-yle deme hayvancazn kvranmasn grseydin,senin de hi aklndan gitmezdi.nsan gibi gzlerinden ya akyordu kvranrken garibin.Dereye arabay ykamaya gtrdmd, birden fenalat.Yere dmeden arabadan koumlarn zor kardm.Dtkten sonra zerine su attm,faydas olmad. Yatt yerden kalkamad. Hemen koarak bu iten anlayan bir arkada vard,onu bulmaya gittim. Bir saat sonra arkadala beraber dere kenarna dndmzde benim beygirden sadece drt ayak ve bir de kafa kaldn grdm.Birisi kesmi gtrm…
-Kim bilir hangi kasabn dolabnda satlmay bekliyor.Bir ay azma et met koymam.
-Ne var bunda be aabeyciim,hayvan mundar gitmemi ki…
-Hadi be,daha fazla konuup da midemi bulandrma.Bunlar adam etten de nefret ettirecekler,dedi yal bir adam.
Konumaya verilen aradan yararlanan Dertli Yeli hemen lafa kart:
-Size baka bir hastane hikayesi daha anlataym da arn biraz.Benim olumun u sa elinin ba parma her geen gn inceliyor.Normal haline dnebilmesi iin ameliyat gerekiyormu.Bu konuda olduka methedilen bir zel hastaneye gittik.Bana bir ameliyat masraf kardlar tam yedi bin lira…
Bunu duyan Bover Yaar kendini tutamad.
-Yuh be,o kadar da para istenir mi?
-Bu paray verip ameliyat olmazsa ileride parma kesilmek zorunda kalnrm.
-Bo ver Yeli abla,bir parmak iin o kadar para verilmez.Ben olsam kestiririm,ne olacak bir parmaktan…
-Parmak senin olmaynca byle konuabilirsin Yaar,olay senin bana gelseydi gene ayn eyi syler miydin?
-Sylerdim elbet,on tane parmaktan biri eksilse ne kar?
Kuyruk drt adm ilerledi.Kuyruun ilerlediini fark etmeyen Ayfer hanm Banu hanm uyard:
-Ltfen ilerler misiniz ekerim.
-Ay,pardon ,farknda deilim.Dalmm,kayt iin para alyorlar m diye dnyordum. Hazrlkl da gelmedim, para isterlerse ne yaparm?
-Bakan aklad ya, kayt paras yok diye?

Para lafn duyunca hemen atlad Hayret Bi ey Tahir:
-Bakan yle der de okul idaresi gene bildiini okur.Buralar devletin okulu deil mi,neden masraflarn devlet karlamaz?Verdiimiz vergiler nereye gidiyor? Yoksa ba ma deyip bir baka trl vergi mi bizden alyorlar?Hayret bi ey..

Koero Hamza konumalardan etkilenmiti,o da patlad:
-Bir lira bile vermem,para isterlerse datrm buray.Rezillikse rezillik,olaysa olay…Her trlsn karrm.Almasnlar bu okula benim ocuu da greyim!
-Amma attn be Koero,hepimizden nce paray sen bastrmazsan ben de ne olaym,dedi opar Hsn.
-opar haddini bil,zaten beklemekten canm kt ,fkemi senden karmayaym..

- Fazla konuma da gir kayt odasna sra sende.

Koero Hamza ieri girdi ve iki dakika sonra da kt.Dertli Yeli sordu:
-Ne oldu yaptramadn m kayd?
-Koruma derneinden kayt zarf almam gerekiyormu.
-Yani kayt paras demen…
-Para mara demedi kayd yapan retmenler.Sadece dosyay istediler.
Koero Hamza yandaki Koruma Dernei odasna girdi.Oradan kmas biraz uzun srd.ktnda elinde bir dosya ve bir de dernek makbuzu vard.Dardakilerden utanarak makbuzu dosyann altna saklamaya altysa da herkes ne olduunu anlamt.Kafas nnde yeniden kayt odasna girdi ve kayt ilemlerini yaptrd.
Kayt parasndan ka olmadn anlayan al al Fikret ,son bir umutla gidip okul mdr ile konumaya karar verdi.Yanndakilere srasn muhafaza etmelerini syledi.
Okul mdr Anadn m Samet’in odasnn dnda retmen kuyruu vard.O sene kaytlarla btnleme snavlar akmt.Kuyruktakiler okuduklar snav katlarn mdre teslim etmek iin bekleen retmenlerdi.Bu bekleyiin uzun sreceini retmenler geen yllardaki tecrbelerinden biliyorlard.nk mdr “sorumluluk bana ait,en son imzay ben atyorum” dncesiyle yanllk olmasn diye verilen puanlar tek tek yeniden topluyordu.Tabii ki bu ilem de yzlerce snav kad olduu iin ileri bir hayli uzatyordu.
O srada ieride Tarih retmeni Zekavet hanm vard.Zekavet hanm Bulgaristan gmenlerindendi.Dzgn konumay beceremiyordu,yapt iler de genelde pek salkl saylmazd.Mdr odasnn kaps ak olduu iin Anadn m Samet’in sesi kolaylkla duyulabiliyordu:

-Allah kahretsin!..Zekavet hanm,1.75’le 0.75’i toplarsan ka eder?
- buuk eder mdr bey..
-Bak ,hl yanl sylyorsun.ki buuk eder,iki buuk…
-Bir yanllk olmu mdr bey,zr dilerim.
-Ne biri,yirmi drt tane snav kadndan yirmi iki tanesindeki not toplamlar yanl.Bir kere deil,yirmi iki kere zr dileyeceksin.Bu ne biim retmenlik…
-Peki,mdr bey yirmi iki kere zr dilerim.

-Al bu kalan katlar tekrar dikkatlice topla notlarn ve ondan sonra bana getir.
-Nfus dairesinde bir iim var da mdr bey..Yarn teslim etsem olmaz m?
-Bu gn teslim edeceksin,bu gn..Bir retmen asli grevini yapmadan baka bir ile uraamaz..
Mdrn sinirli konumas dardaki retmenleri rahatsz etmiti.Hi biri ieri girmek istemiyordu.al al Fikret onlar iin bir kurtarc olmutu.Hemen yol ap ieri girmesini saladlar.Mdr:
-Buyurun beyefendi,ho geldiniz.
-Ho bulduk.Benim bir maruzatm var da.
-Syleyin yardmc olalm,yalnz bir dakika bahede yabanc bir adam elindeki apayla topra kartryor.Kim bu adam?Bu okulun nbeti retmenleri ve hizmetlileri nerede?Siz oturun,ben imdi dnerim,dedi ve mdr hmla baheye doru gitti.
Bahedeki 65 yalarndaki adamn yanna yaklatnda onu fark etmediini anlad.Adam kendisini yapt ie ylesine vermiti ki…Bir mddet adamn yannda konumadan durdu,ne yaptn anlamak istiyordu.Yal adam topran zerini iyice rtp iini bitirince mdr grd.
-Beyefendi,elinizdeki apa ile burada ne yapyorsunuz?Okulun bahesine uyuturucu mu yoksa silah m gmyorsunuz?Ben burann mdrym.Sizin buraya girmenize kim izin verdi?
-Bahe kapsndaki nbeti rencilere sylemitim.
-Peki,ne yapyorsunuz o apa ile?
-ey..
-eyi meyi brakn da cevap verin!
-Dn gece bir torunum dnyaya geldi de…
-Torunla burada bulunmanzn ne ilikisi var?
-Onun gbek kordonunu buraya gmdm.
-Baka yer mi bulamadnz da okulun bahesine gmdnz?
-yle deil,bizim inanmza gre yeni doan ocuun gbek kordonu nereye gmlrse ocuk ileride o zelliklere sahip olur.Ben de torunumun okuyup adam olmasn istediimden…
-Brakn bunlar da o gmdnz eyi karp gtrn buradan…
Adam tekrar topra kazmaya balad ve bir bez iinde sarl olarak gmd eyi alp oradan uzaklat.

Mdr odasna geri dndnde ok sinirli olduu hareketlerinden kolaylkla anlalyordu.al al Fikret’e:
-Evet,sizi dinliyorum,dedi.
-Efendim okulunuza ocuumu kayt ettirmek istiyorum,ama ba almadan yapmyorlar.Bu ba yapmak zorunda myz?Hem bakan dedi ki…
-Yapmayn efendim,ba yapmayn!Kimsenin ba iin boazn skmyoruz. Yarn ocuunuz oturacak sra bulamazsa, kn soukta rse,elini ykayacak su bulamazsa,elektrikler yanmazsa…
-Ama efendim,devlet…
-Evet,devlet her sene denek gnderiyor,ama gelen para ancak okulun krtasiye ve posta giderlerine yeter.Bu ark dndryoruz,ama nasl?..
-Anladm mdr bey,kusura bakmayn rahatsz ettim.
-Estafurullah,veliler olarak gcnz orannda bize yardmc olursanz bunun yarar bilin ki ocuklarnzadr.
al al Fikret dar knca bu sefer mdr odasna o gnk snavn komisyon yeleri girdi.Komisyon bakan:
-Mdr bey,bu gn saat 14.00’te yaplacak olan Resim snavna gelen renci olmadndan snav yaplamayaca iin tutanak tuttuk.Siz de imzalayp mhrlerseniz komisyon dalacak .
-Komisyonda ka kii var.
-Drt efendim.
-Btn yeler burada m?
-Evet burada ve tutanakta da hepsinin imzas var.
-Tutanak burada deil,snav yerinde tutulur.Komisyonla birlikte snav salonuna gideceiz,gelen olup olmadna birlikte bakacaz,gelen yoksa o zaman tutana tutacaz.Benimle gelin,dedi mdr ve o nde komisyon arkasnda,alt kattaki snav salonuna inildi.
Mdr:
-Komisyon yesi arkadalar,bakn bakalm salonda renci var m?
-Hayr yok mdr bey.
-Sra altlarna ve salondaki stunlarn arkalarna da bakn.
-Baktk,yok efendim.
-Tamam imdi oldu,getirin tutana imzalayp mhrleyeyim.

X X X

Mdrn azarlamas Tarihi Zekavet hanmn moralini iyice bozmutu.Elindeki snav katlaryla birlikte Mdr Yardmclarnn bulunduu odaya girdi.Bunu niye yaptn o da bilmiyordu ama belki de burada biraz soluklanmak istiyordu.Mdr Yardmcs Gr Gr Faruk,Zekavet hanm grnce yapt iten ban kaldrd ve:
-Hoca hanm,buyurun,ho geldiniz.Suratnz niye ask?
-Mdr gene beni halad.
-O kimi halamyor ki..Bo ver moralini bozma.Ne iersiniz?
-Varsa orta bir kahve alaym da belki kendime gelirim.Ben onun annesi yanda,tecrbeli bir retmenim.Ufack bir hata yznden insan byle azarlanr m?
-Konu neydi,gene not hesab meselesi mi?
-Evet,bana matematik sorusu soruyor.Bilmem kala kan toplam ne imi..
-Tamam i anlald,toplamalar beraber yaparz,sizin de bu skntnz biter.
-Size zahmet olmasn,iinizi engellemeyeyim..
-Olur mu canm,hem biz hemeri saylrz.Benim atalarm da Osmanl-Rus sava srasnda Bulgaristan’dan gelmiler.
-Bunu duyduuma ok sevindim.Demek ki sizi kendime yakn grmemin nedeni buymu.Bana kar ok iyisiniz.Oysa ciddi ve gizemli bir grnnz var.
Zekavet hanmn Gr Gr Faruk iin yapt “ciddi” benzetmesi hi de uygun deildi.nk o yaam hep komik tarafndan grmeye alan bir kiiydi.ou zaman glebilecei malzemeyi kendisi retirdi.u an ortam buna ok uygundu:
-Zekavet hanm,benim ciddiyetimin nedeni var.Benim grdm zel eitim byle davranmam gerektiriyor.
-Nasl bir eitim bu?
-Size gvenebilir miyim?
-Elbette gvenebilirsiniz.Biz birbirimize gvenmezsek…
-O zaman dinleyin,ama bu sr ltfen aramzda kalsn.Ben gizli istihbarat tekilatndanm. Herkesi takip ediyorum ve ilgili yerlere raporlar veriyorum. Benim dikkatli ve uyank olmam gerekiyor.
-Benim hakkmda da verdiniz mi?Verdiyseniz ne yazdnz rapora?
-Tabii ki sizin ne kadar deerli bir eitimci olduunuzu.Bu vgy herkes iin yapamam.Sonra,benim bu sylediklerimi unutursanz sizin iin iyi olur.
-Ben sizi ok iyi anlyorum.Onun iin ben de size nemli bir sr vereceim.
-Sakn siz de…
-Evet,ama burada deil.Bulgaristan’da iken burann istihbarat tekilatna nemli bilgiler aktardm.Buraya yerletikten sonra da iim bitti.
Faruk ve Zekavet hanm snav katlarndaki notlar tekrar topladlar,yanllar dzelttiler ve birlikte mdrn yanna gittiler.

X X X

Zekavet hanm okulun bahesinden geerken yz glyordu.Her grd renciye glmseyerek selam verdi.Bir ka adm tesinde dalgn dalgn yryen bir kz renciye seslendi:
-Aysel yavrum,snavdan m ktn?
-Evet retmenim.
-Nasl geti snav?
-Fena deil,ama altm yerden az soru kt.Buna ramen geerim sanyorum.
-stersen beraber yryelim.Evin nerede,yakn m?
-Biraz ileride.
-Ben de bu gn ok yoruldum.Eve gidecek takatim kalmad.Bir yorgunluk ay olsa da isem!
-Bize buyurun,annem de evde zaten.
-Bilmem olur mu?Rahatszlk vermeyeyim..
-Rahatszlk ne demek retmenim.ok seviniriz.
Zekavet hanm ve Aysel’i birlikte gren anne nce ard,Aysel’in tantrmasyla kendini toparlad.Birlikte ieri girip oturdular.Biraz sonra Aysel,retmenine ay ve kek ikramnda bulundu.Dinlenme biraz uzad ve akam yemei vaktinin geldiini Aysel’in babasnn zili almasyla fark ettiler.O da Zekavet hanmla tant ve usulen akam yemeine kalmasn teklif etti.Bu teklif hemen kabul grd.Yemekten sonra baba almak iin izin isteyip odasna ekildi.Yarna yetitirmesi gereken ileri vard.
Bir ara Zekavet hanm:
-Bizim mahallede bir haftadr sular akmyor.Bir du bile yapamadm,deyince maksadn anladlar ve hemen banyonun yolunu gsterdiler.Banyosunu yapp salarn kuruttuunda ise gece bir hayli ilerlemiti.Aysel:
-retmenim eviniz buraya uzak m?
-Evet,ok uzak.Dolmula bile bazen bir saatte gidebiliyorum.Vakit de ok ge oldu.Nasl giderim bilmem.
-Babamn ii olmasayd arabayla sizi brakrd.
-Olsun,ben korksam da giderim.
Bu saatte bir kadn tek bana gndermenin yanl olacan dnen anne,Zekavet hanma gece orada kalmasn teklif etti ve tabii ki bu teklif de kabul edildi.

X X X

renci kaytlar ve btnleme snavlar bittikten sonra Eyll aynn ortalarnda okul yeni retim ylna balamt.Okullar almadan iki hafta nce mdr,her taraf temizlettirmi; sralar, yaz tahtalarn, musluklar onartm, aty aktartmt.Okuldaki grevli hizmetliler bu almalar srasnda bir hayli yorulmulard.nk binlerce rencisi olan bu okulda iki erkek ve iki bayan olmak zere toplam drt hizmetli vard.
Bunlardan Muzaffer en kdemlisi ve beceriklisiydi.Anlamaz grnrd ama her ii bilirdi.Btn yaam tatillerde bile okulda geerdi.nk en alt katta ona iki ocuu ve karsyla birlikte kalabilecei bir yer verilmiti. Bylece geceleri gvenlik problemi de zlm oluyordu.
Dier erkek hizmetli Ali Osman son derece sessiz,saygl bir kiiydi.Okul ii ilerinden baka milli eitime evrak getirip gtrme gibi ileri de yapard. Darda grevi olduunda hi oyalanmaz hemen okula dnerdi.
Bayanlardan kk ene Raziye 45 yalarndayd.Konutuklarnn ou anlalmasa da o konumaktan vazgemezdi. Bir k gn nasl olduysa enesi kvermiti.O gnden sonra alkanlk haline geldi ve enesi ikide bir kmaya balad.Kocas leli uzun yllar olduundan ve baka da bir geliri bulunmadndan emekli oluncaya kadar almak zorundayd.
Dier bayan hizmetli ikayeti Hatice de onun yalarndayd ve birbirleriyle iyi anlatklar sylenemezdi.Bilhassa en ufak bir kusurda Hatice arkadan ikayet etmek iin soluu mdrn yannda alrd.Mdr erkek hizmetlilere hi laf etmezken bayanlara aza alnmayacak szler sylerdi.Buna sebep de biraz kendileriydi.
Snflarn ,koridorlarn,odalarn,spor salonunun,tuvaletlerin temizlii ve bahenin bakm ileri aralarnda bllmt.Mesela iki katta bulunan kz tuvaletlerinden birisinin temizlii bir bayan hizmetliye dieri de tekine verilmiti.
Yeni retime hazrlk almalar sonunda ikayeti Hatice hastalandndan okullarn aldnn haftas doktora gitti ve on gn rapor ald.O raporlu olunca dier kzlar tuvaleti ve ilerinin bir ksm kk ene Raziye’ye kald. Raziye buna ok kzd ama hayrettir en ufak bir kzgnlk belirtisi gstermedi.
Raporu bittikten gn sonra ikayeti Hatice mdrn yanndayd:
-Mdr bey,benim kattaki kzlar tuvaletleri tkand.Bir damla bile su gitmiyor.
-Hatice hanm olur mu yle ey?Biri tkanr ikisi tkanr..Orada drt tane tuvalet var, hepsi birden nasl tkanr?Pompa yap,tuz ruhu dk onlar alr.Onlar korumak senin grevindi.ine sahip ksaydn.
-Mdr bey,her dakika tuvalette nbet mi tutacaktm?
-Ben anlamam!Nasl tkadysan yle a!
-Ben niye tkayaym mdr bey?Ne olduysa ben raporlu iken olmu.
-Belki kzlar bir eyler atmtr.Muzaffere syle sana yardm etsin ..
Ertesi gn ayn konu ile ilgili olarak Muzaffer de mdrn yanndayd:
-Ne yapsak almyor mdrm o tuvalet.Bunlarn borular dkm olduu iin abuk tkanyorlar.Okulun tm tuvaletlerinin borularn deitirtmemiz gerekiyor.
-O ii hemen imdi yapamayz.Onarm denei geldi,bir tatilde o ii hallederiz. imdi acil bir ekilde bu tkanma iini zelim.
-zin verirseniz o tuvaletin alta inen borusunu skp ne olduuna bakaym.
-Ne istersen onu yap.ster sk ister kr,ama bu i olsun.
-Ba stne,imdi gidip boruyu skeceim, deyip kt Muzaffer ve yarm saat sonra tekrar geldi.
-Mdrm boruyu sktm.Ne kt biliyor musunuz?
-Ne kt?
-Eofman alt,st ve bir sr orap.
-Bu kzlar eyalarn atacak baka bir yer bulamam m?
-Valla,bana kalrsa bu ocuk ii deil.Bir ocuk bu kadar eyi iteleye iteleye oraya sokamaz.
-Ya,kim peki?
-Bilmem…
Bu olaydan sonra,dini bir bayramla hafta sonu tatilleri birletirildiinden dokuz gnlk bir zamandan faydalanp mdr,tuvaletlerin tamir iini bir mteahhide verdi.Tamirat tatilin bitimine bir gn kala bitti.i teslim almak iin mdr okula gitti.Mteahhit :
-Mdr bey,i bitti.Teslim alma evraklarn imzalar msnz?
-nce i tam oldu mu bir kontroln yapalm birlikte,dedi ve birlikte en st kata kp oradaki tuvaletleri hepsinin musluklarn at.Be dakika sonra Muzaffer koarak yanlarna geldi:
-Mdr bey,en alttaki tuvaletlerden koridora sular fkryor,her taraf su bast,dedi.
Alt kata indiklerinde sylenenlerin doru olduunu grdler.iler en alttaki tuvalet talarn krp altlarndaki S borularnn ters balandn grnce mdr:
-inin banda durmazsan,iini cahil bir iiye emanet edersen olaca budur mteahhit bey.Teslim alma evrakn kontrol etmeden imzalasaydm, ben bir daha seni nerede bulup da bu hatan dzelttirecektim? dedi.
X X X

nce renci,iki dakika sonra da retmen zili ald.retmenler isteksiz bir ekilde dar kp snflara doru yneldiler.Bazlar teneffste bitiremedikleri sohbetlerini tamamlamak zere bir-iki merdiven basama kp ,durdular.Bir ka dakika sonra onlar da derslerine girdiler.
Mdr yardmcs Faruk,dersi bo geen snf var m diye hzl admlarla koridorlar dolamaya balad.En st kattaki snflarn hepsinin dersi doluydu.Orta kata indi.Sol taraftaki snf grltden yklyordu.rencilere grlt etmemelerini sylemek iin sinirli bir ekilde kapy at.rencilerin ou ayakta geziniyor,bazlar da sralarn zerinde bouuyordu. Birbirine tebeir ve kat atanlar,ak pencereden darya sarkanlar,yaz tahtasna tuttuklar takmla ilgili slogan yazanlar…Ve krsye ayaklarn koyup gzlerini kapam olan Corafyac Tekin Bey..
Mdr yardmcsn bir sre sonra fark eden renciler,yerlerine koutular ve suskun bir ekilde beklemeye baladlar.Onca grltden sonra bu zt ortamn olumas retmeni uyandrd.Gzlerini ap Mdr Yardmcsn grnce ayaklarn krsden indirip toparland.Faruk bey retmene ac ac bakt ve hibir ey sylemeden snftan kt.Orta katta da gelmeyen retmen yoktu.En alttaki snflarda da retmen devamszl olmadn grnce biraz ard.nk her gn -be retmen ya raporlu ya da izinli olurdu.
“Bu gn rahatm demektir,btn snflar dolu olduuna gre…” diye dnd ve odasna geti,renci devamszlklarn ilemeye balad.ini bitirdiinde teneffs zili ald.Bu teneffs koridorlara kmayacak ve dinlenecekti.
O bunlar dnrken okulun yangn alarm barmaya balad.Hemen dar frlad, renciler dar doru kayordu,ama ilginci retmenler onlardan da nce baheye kmlard.Okulun merdivenlerinden akan sular yangn vanalarnn da aldn gsteriyordu.Baz rencileri panik yapmamalar iin uyard ve tm rencilerin okulu boalttna emin olduktan sonra baheye kt.
Bahede toplanan renci ve retmenler birbirlerine sorduklar sorularla ne olduunu anlamaya alyorlard.Mdr yardmcs okulun arka tarafndan topallayarak gelen Biyoloji retmeni mer beyi grnce yanna kotu ve sordu:
-Gemi olsun hocam.Okulun arka tarafnda ne aryorsunuz,ayanza ne oldu?
-Sorma,teneffste renciler soru sorduklar iin retmenler odasna inememitim.Olay beni ikinci katta yakalad.Merdivenlerden inmek imkanszd. Ben de koridordaki balkondan aaya atladm.Ayam biraz incindi.
-Bu yaptnz ocuklar yapsa kzarz.Baka kimse var myd sizin gibi atlamaya alan?
-Valla Trkeci Niyazi bey bir ayan att balkon demirine vazgeti,sonra bir daha denedi gene vazgeti.Baktm o atlamyor,hi olmazsa ben kurtulaym dedim.
-Altm yanda adam nasl atlasn?Sizin gibi yirmi beinde deil ya…
Ksa srede olay anlald.Baz renciler alarm dmelerinin camlarn krp, yangn vanalarn da sonuna kadar amlard.Mdr yapanlar buldu ve hemen okul disiplin kuruluna sevk etti.
leden sonra okulda alt retmen hasta sevk kad alarak derslere girmediler.”Nazar dedirdim” diye dnyordu Mdr yardmcs.Okul grltden yklyordu.Sabahki yaanan olay baz rencilerin de sinirini bozmu, azgnlklarn artrmt.Dersi bo geen snflarn bakanlar ellerindeki konuan renci numaralaryla dolu listelerle Gr Gr Faruk’un odasna geliyorlard.Faruk bakanlarn verdii listedeki rencileri odasna aryor ve uyarda bulunuyordu.Uyardan anlamayp ikinci kez ikayet edilen drt renciyi karsna ald:
-ocuklar yaptklarnzn su olduunu biliyorsunuz deil mi?
-Biliyoruz retmenim.zr dileriz.
-zr bir kere kabul edilir.kinci kez ayn ey olduunda ceza verilir.Sizi disipline vermem gerekir.
-Yapmayn retmenim,zr dileriz.
-Disiplinden alacanz ceza sicilinize ilenir.
-Bir daha yapmayacaz retmenim.
-Disiplin olmazsa dayak cezas vermek gerekir,ama renciye dayak atmak yasak.Benden sizi dvmemi rica ederseniz disiplinden kurtulursunuz.imdi syleyin:Disiplin mi,dayak m?Daya seerseniz “retmenim ltfen beni dver misiniz” diye ricada bulunmanz gerekir.
-ey…retmenim ltfen beni dver misiniz?
Hepsi ayn ricada bulunduktan sonra eline bir cetvel ald ve adeta cetveli avularna dedirdi.Canlarn actmamaya zen gsteriyordu.
Mdr yardmcs kantinden bir ay syledi.Arkasna yaslanp keyifle gelen ay imeye balad.ayn yarsn bile imemiti ki oda kaps nce hzl hzl alnd,sonra ald ve ieriye tane renciyi yaka paa getiren Tarihi Zekavet hanm girdi.
-Faruk bey,ben bu rencilerden ikayetiyim.
-Ne yaptnz ocuklar?
-Biz bir ey yapmadk,retmenimiz bir yanllk yapt galiba.
-Ben yanl yapmam.Bunlar snav katlarn vermediler.Snf mevcudu otuz be kii,verilen snav kad says otuz iki.Tek tek kontrol ettim,bunlarn katlar yok.
-retmenim biz snavn en banda katlarn verenleriz.Baka bir yere koymu olmayasnz.
-Susss!Bir de konuuyor!Snftaki p sepetine bile baktm.Yok,yoook! Sanyorum katlar yakp imha ettiler.nk p sepetinde yank kat klleri var.
- Peki,birlikte snfa gidip olay inceleyelim,dedi Faruk bey.
Mdr yardmcs snfta bakana bu rencilerin durumlarn sorduunda , hepsinin de ok alkan renciler olduunu rendi.Sorular kolay geldii iin snav nce tamamlayp katlarn vermi olabilirlerdi,ama gerekten de p sepetinde yank kat klleri de vard.Zekavet hanm’a:
-Hoca hanm,rencilerin byle bir ey yapmalar iin bir neden gremiyorum ben.antanza baktnz m?dedi.
-Evet baktm,orada da kat yok,isterseniz siz de bakn.
-Ben o amala sylemedim,ama bakn antanzda kitaplar var.Onlarn arasna girmi olmasn.Gelin odama gidelim.Hem biraz dinlenirsiniz hem de ne yapacanza karar verirsiniz.
-Ben kararm verdim.Bunlar disipline gndereceim.Odanza gidelim,orada dilekeyi de yazarm.
Mdr yardmcs odasnda Faruk beyin srar ile tekrar antasna bakmay kabul eden Zekavet hanm , nklap Tarihi kitabnn iinde tane snav kad buldu.Gr Gr Faruk:
-Eee Zekavet hanm,imdi bu ocuklara kar bir zr borcunuz var…dedi.

X X X
Okul mdr Anadn m Samet,her gn olduu gibi bugn de saat 07.00’de okula geldi.Cebindeki anahtarla giri kapsn at,zerindekileri karmadan tuvaletler dahil okulun btn birimlerini gezdi.Baz tuvalet duvarlarna yazlan yazlar grd,renciler okula gelmeden bu yazlar hizmetlilere sildirecekti.
Odasna girdiinde srtndaki paltoyu kap yanndaki askya deil de makam masasnn yanndakine ast.Bu konuda ok tedbirliydi,odaya giren bir kiinin kap yannda olursa paltosunun ceplerine bir eyler koyabileceinden kukulanyordu.
Anadn m Samet grevine ok bal bir brokratt.Devletin malna zarar verilmesi affedemeyecei bir sutu.Her akam eve gitmeden nce de btn okulu dolar,varsa rencilerin ak brakt musluk ve lambalar mutlaka kapatrd.Drt senedir bu lisede grev yapmasna ramen yolsuz bir i yaptn duyan ya da syleyen olmamt.Oysa ki bazlar “Lisede alt ay mdr olaym,alt yl hapis yatmaya razym!”diyebiliyordu.
Dnden kalan ilerini tamamladnda nce okul binasnda kalan hizmetli Muzaffer kapsn alp bir emri olup olmadn sordu.Biraz sonra da dier hizmetliler geldi.Hepsi ile ksa bir toplant yapp gerekli direktifleri verdi.Onlar gittikten sonra Mdr Yardmcs ile o gn yaplacak ileri gzden geirdiler.Onlar konuurken Kimya retmenlerinden Ycel bey bir evrak imzalatmaya geldi.O gittikten sonra Faruk bey:
-Mdrm Ycel beyin kyafetine dikkat ettiniz mi?dedi.
-Evet,beline balad kemer at nalndan da bykt ve olduka da parlakt.
-Onu deil de srtndaki gmlei soruyorum.
-Evet o da biraz inceydi.Bu soukta yle giyinmesi sal asndan sakncal.
-Gmlein iindeki bayan kombinezonunu grmediiniz anlalyor.
-Evet fark etmedim,ama bo ver,bize ne?Herkes cinsel tercihinde zgr deil mi?
-Evet de, baz renciler model olarak Ycel beyi alrlarsa…
-Doru da yapabileceimiz fazla bir ey yok.Benim sizden bir ricam olacak .
-Buyurun emriniz olur.
-Ben konuursam yanl anlalr,u mehur bir matematiki var ya…
-Kim olduunu anladm.Onunla ilgili ne yapabilirim?
-Hakknda kendi rencilerine zel ders veriyor diye bir sr ikayet var.Veli szl ikayet ediyor,ama “yazl yap ikayetini” deyince hemen ark ediyor. Elimde somut delil olmadan bir ey yapamam ki!
-Baz snflardaki yazl yoklamalarda geer not alan bir-iki kiiymi ve onlar da ondan zel ders alan rencilermi.
-Daha neler var da hi birisini kantlayamyoruz.Koruma dernei bakan geldi geen gn bana.Kz bu adamn snfndaym.”Karnesine kzmn bu ders zayf gelirse dernei brakrm,kzm gece gndz matematik alyor” dedi.O da brakrsa dernee bakan olacak adam nereden buluruz?O nedenle,bu retmenle bir konusanz …
-Yoksa kendi retmeninize rvet mi vermemi teklif ediyorsunuz?
-u dtmz hale bir bakn.Daha ak konuamyorum,ama sanyorum ne demek istediimi anladnz.
-Anladm ve umarm bu konuda elimden bir eyler gelir.
Mdr yardmcs gittikten sonra ilk ders giri zili de ald.Postacsndan, zabtasna, velisine varncaya kadar bir ok kiinin iini halletmeye alt mdr.En son gelen ziyareti gitmeye pek niyetli grnmeyen emekli bir milli eitim mfettiiydi.Daha dorusu kendisini yle tantmt.Emekli olduktan sonra byk bir fabrikann satn alma ilerini yrtyormu. Adam ayn itikten sonra konuya girdi:
-Mdr bey,bizim sizden bir ricamz olacak.
-Elimizden bir ey gelirse yaparz.
-altm fabrikann sahibinin baka bir lisede son snfta dersten taknts olan bir olu var.O okuldaki retmenler bu ocuktan holanmadklar iin kald dersleri snavda verip mezun olmas mmkn deil.
-Siz de bilirsiniz,snavlarda kullanlan katlarda, renci isimlerinin yazl olduu yer yaptrlarak kapatlr.Yani kadn kime ait olduunu hibir retmen bilemez.stelik geer not alacak kadar cevap verdiine inanyorsa velisi dare Mahkemesine ba vurup baka bir komisyon tarafndan kadnn tekrar okunmasn salayabilir.Btn bunlara ramen iinizde bir kuku kalacaksa bizim okulumuza kaydn aldrn,burada snavlara girsin.Madem ki eitimcisiniz, sizin hatrnza bunu yapalm.
-Sa olun,anlaynza ok teekkr ederim.Ama bizim istediimiz bu dersten geeceinin garanti edilmesidir.Bunu yaparsanz okulunuza ve ahsnza nemli getiriler salarz.Miktarn hi nemi yok.Syleyeceiniz her rakam kabulmzdr.
-Beyefendi u anda aka bana rvet teklifinde bulunuyorsunuz.Siz de devlet grevi yapan birisi olarak bu isteinizin yaplamayacan ve su olduunu biliyorsunuzdur.aynz bittiyse gidebilirsiniz,tantmza memnun olduumu syleyemeyeceim.
-Mdr bey,aka bir ey syleyeceim,ama sakn krlmayn:Aptallnza doymayn, nk ben bunu yaptracak ok yer bulurum.Hoa kaln.
Adam ktktan sonra mdr, ban ellerinin arasna alp biraz dnd.aknd ve yz kpkrmz kesilmiti.Bu gn ansna konular hep rvetle ilgiliydi.Biraz sonra da bir tabanca olay yaayacan bilmiyordu.Nitekim kapda Zekavet hanm ve bir renci belirivermiti bile.Zekavet hanm:
-Mdr bey,ben bu renciden ikayetiyim.
-Hoca hanm,rencilerle ilgili ikayetlerinizi mdr yardmclarna yapn. Onlar rencileri benden daha iyi tanrlar.
-Mdr bey,bu ilenen su onlarn yetkisini aar.Onun iin size geldim.
-Peki,syleyin o zaman !
-Bu ocuk,bir haftadr snfta tabanca gsterip beni tehdit ediyor.Ben Bulgaristan’daki zulm dneminde hep ldrlme korkusuyla yaadm.Onun iin silahlardan holanmam.
-Olum,retmeninin syledikleri doru mu?Elinizde kitap olmas gerekirken silah m var?
-Valla hocam yalan.Bu kar manyak m ne?
-Sus ,terbiyesizlik etme.retmenine kar byle konuamazsn!
-zr dilerim.retmenimiz bir derste silahlardan ok korktuunu anlatmt.Ben de aka yapmak iin kardeimin oyuncak tabancasn getirdim.lk grdnde beni teneffste bir keye ekip “Bundan sonra bana o silah gsterme!Eer nota ihtiyacn varsa syle.Ka numara istersen vereyim sana” dedi.
-Yalan sylyor ve de u anda silah zerinde.
Mdr rencinin zerini aradnda gerekten de bir silah buldu,ama bu sadece kapsl atan oyuncak bir tabancayd.Zekavet hanma:
-Korkacak bir ey yok hoca hanm.imdi bu renciyi Faruk beye gtrn ve olay anlatn.O gereini yapar,dedi.

X X X

retmenler odasnda o saat dersi olmayanlar hararetli hararetli tartyorlard.Felsefe retmeni antrenr Bahattin beyin sesi hepsinden yksek kyordu:
-retmenlik mesleini vglerinizle bana sevdiremezsiniz.Yirmi alt senedir ben bu ii yapyorum.yi olan,insana mutluluk veren yan neresi?
-Yetitirdiiniz rencileriniz hocam…
-Yolda grdkleri zaman selam vermemek iin grmemezlikten gelen rencilerim mi?
-Onlara aktardnz bilgileriniz…
-Onlara aktaracam diye her sene tekrarladm ayn eyler mi?Tekrar yapa yapa beynim yaratclk zelliini yitirdi.Yaptmz ii dardan bakanlar bir ey zannediyorlar.Biz de bu havaya kendimizi kaptrp bbrleniyoruz.Yok tanr mesleiymi de,yle kutsalm da,k saarken eriyen bir mummu da…Gein bunlar,yaptmz papaan gibi hep ayn eyleri sylemek.
-niversite snavlarn kazanmalarndaki katknz.
-Dorusu kazanp kazanmamalar beni pek enterese etmiyor.Ben grevimi yapyorum dersimi anlatyorum,sorumluluumu yerine getirdikten sonra vicdanen rahatlyorum.Kazanma olay benim dmda bir olay.
-Bu syledikleriniz profesyonelce bir yaklam.
-Amatrlkten hep korkmuumdur.Amatrl venler insanlar angarya ilerde kullanmay amalayanlardr.Profesyonel anlaya gre ,her iin bir bedeli vardr.
retmenler odasna yeni gelen resim retmeni Ebru hanm mantosunu astktan sonra ask bir suratla bir sandalye ekip oturdu ve kimse bir ey sormadan konumaya balad:
-Arkadalar,duydunuz mu ngilizce retmeni Alev hanm evinde kendi rencilerine zel ders verirken maliyeciler tarafndan yakalanm.TV kameralar ve gazeteciler Alev’in evinin etrafn doldurmular.
Ortalkta buz gibi bir rzgar esmeye balamt.Kimse tek kelime sylemiyordu.Korku ve sevin karm bir duygu iindeydiler.Korkmulard , nk o kii kendileri de olabilirdi, sevinmilerdi nk imdilik bylesi bir olay yaamamlard. Sessizlii bozan gene Bahattin bey oldu:
-lahlar bir kurban verilmesini istediler ve emirleri yerine getirildi.Alev hanm ansna kssn.Bu ii yapanlarn says o kadar ok ki.Bunu kimse engelleyemez. una eminim ki birok maliyeci de ocuuna bu yolla zel ders aldryordur. Okulda yaplan zel veli grmeleri bu ii pazarlamak amacyla kullanlmyor mu? Brakn fen gibi zor dersleri sosyal gibi kolay derslerden de akr akr zel dersler verilmeye balanm.Bu iin bir piyasas var.cretler belirlenmi,kurallar belirlenmi.Sadece bazlar vicdanlarn rahatlatmak iin dersine girdii renciye deil de paslat arkadann rencisine ders veriyormu.
-Siz neler sylyorsunuz hocam?retmenlik mesleine,bylesine kutsal bir greve bu yaktrmalarnz ok irkin…
-Evet,ben herkese iftira ediyorum.Sizlerin kendinize bile itiraf edemediiniz, ama hepinizin bildii bu gerekleri burada itiraf etmenizi elbette beklemiyorum. Birbirimizi kandrmaca oyununu oynamaya devam edelim.Benim gibi oyun bozan mzklar da oyundan atarsnz,olur biter!

X X X

Okul mdr, kendini ikayet eden bir retmenle ilgili ifade almak iin gelen mfettiin karsnda kan-ter iinde kalmt.fade tutanan imzalayp mfettie uzatt.Kaps vurulduunda ikisi de balarn kapya doru evirdiler.nk mdr nbeti renciye mfetti gitmeden kimseyi odasna almamas iin sk skya tembih etmiti.Demek ki ok acelesi olan birisiydi bu gelen.
zerinde eofman ve elinde gnlk planyla Beden Eitimi retmeni Cihan Bey,mdrn masasna yaklap hibir ey sylemeden elindeki kad brakt.Mfetti,retmene dikkatlice baktnda ayaklarnn da plak olduunu yani ayakkab giymediini grd.Dardan birisi zannettii iin o knca mdre sordu :
-Mdr bey, bu bey kim byle?
-Beden Eitimi retmenimiz Cihan bey,efendim.
-Mesele anlalmtr,gnlnz rahat olsun,bu soruturma burada kapatlmtr. Grdklerim bana yeter.
Bu konuma kendisini ikayet eden hakknda da mdre ipular vermiti. Mfettii bahe kapsna kadar uurlayp geri dndnde alt koridorda lklar atarak koan Mzik retmeni Esra hanm grd.Gzleri korkudan fal ta gibi almt.Hemen koluna girip odasna gtrd,bir bardak su iirdikten sonra elini yzn kolonya ile ykamasn salad. Kendine geldiini anlaynca sordu:
-Hoca hanm,sakinleti iseniz meseleyi bana anlatn.
-Mdr bey,matematiki Kazm bey benim snfmda.
-Sizin snfnzda onun ii ne?Hem o uzun sredir raporlu.Heyet raporu almt ay.Rapor sresi doldu mu acaba?
Kazm bey retmenliinin ilk yllarnda gelecei ok parlak grnen bir kiiydi. rencileri iin olaanst bir aba harcyordu.Olduka da zekiydi.Daha sonra hareketlerinde anormallikler grlmeye baland.Nbeti srasnda hi suu olmayan bir rencinin ensesine tokat atp da ocuun metrelerce ileriye dmesi zerine grev yapamayaca anlald.
ncelemeler srasnda babasnn evlenmeden nce beyninden yaraland,evlendikten ve tane erkek ocuu olduktan on iki sene sonraki tm yaamn akl hastanesinde geirdii grld.Kaltsal olarak bu hastaln Kazm beye de getiini doktorlar dnyorlard.nceki okulu bu nedenle bir yolunu bulup buraya gnderilmesini salamt.
retmen,yanndaki su bardandan bir yudum ierek devam etti :
-Dersin ortasnda kapy bile vurmadan snfa girdi.Buyurun, dedim. retmenlii zlediini orackta ve ayakta dersi dinlemek istediini syledi.Kabul ettim,ama biraz sonra rencilerle konumaya,akalamaya balad. Hatta bazlarna vuruyordu da.Bir ara herkesi istiklal marn syletmek iin ayaa kaldrd.En az be kere bunu tekrarlatt.Hareketleri rencileri korkutmaya balaynca koarak snftan katm. Mdr bey ne olur onu oradan aln,ocuklara zarar vermesinden korkuyorum.
-Siz endielenmeyin,ben imdi hizmetliyi gnderip buraya arrm onu.Siz de ocuklarn bana gidin.

Kazm bey mdrn karsnda ayakta bekliyordu.Oturmas iin srar etmesine ramen oturmuyordu:
-Aylardr zaten oturuyorum mdr bey,biraz ayakta dursam ne kar?
-Rapor sreniz doldu mu?
-Evet doldu ve ben greve balamak iin geldim.nk doktorlar da artk bana rapor vermiyorlar.
Kap vuruldu ve nbeti renci :
-Mdr bey,bir beyefendi sizinle grmek istiyor.ok nemliymi,dedi.
-Al ieri kzm.
Gelen Kazm beyin aabeyi idi.Adam hemen sze balad:
-Mdr bey ok zr dilerim.Sizi rahatsz etti mi?
-imdilik sorun yok.Doktorlar niye Kazm beye rapor vermiyorlar.Tedavisi varsa bu hastaln uygulasnlar.Yoksa rapor versinler.Ben Kazm beyi asla altramam.sterse yllarca raporsuz greve gelmesin.Ben bu sorumluluu stlenirim.nk burada binlerce ocuk var,onlar dnmek zorundaym.
-Bu hastaln aresi yok.Babam bundan lm,geen sene ayn hastalktan Kazm’n by olan kardeimi de kaybettik.Naslsa bu dert bir tek bende kmad.
-Bakn imdi size bir hasta sevk kad hazrlataym.Onunla ilalarn yazdrrsnz bir doktora.Bu arada ben de Kazm beyi mallen emekli etmenin yollarn aratraym,bulunca sizi haberdar ederim.
-Ama raporsuz nasl alyor gstereceksiniz…
-Dedim ya raporu maporu bo verin!Bu zm deil.Meseleyi kknden halledelim.
Mdr telefonu evirip memur Ayla hanma bir hasta sevk kad hazrlamasn syledi.Be dakika sonra sevk kad Kazm beyin elindeydi.
Abisi gitmek iin ayaa kalkt srada Kazm bey :
-Mdr bey,gitmeden nce size bir yanln dorusunu anlatmak istiyorum.
-Bir an nce gidelim Kazm,mdr beyi yeterince rahatsz ettik zaten.
-Ellemeyin anlatsn,yoksa aklna takl kalr o ey ve daha sonra da anlatmak iin gene okula gelir.
-Bakn bir noktadan sonsuz doru geermi deniliyor.Bunun yanlln size kantlayacam,dedi ve cebinden kard kalemle sevk kadnn arkasna bir eyler izmeye balad.
-Kazm bey,sevk kadnn arkasna yazmayn,o haliyle grnce doktor kzabilir.Size baka bir kat vereyim,isterseniz oraya yazn.
-Mdr bey,burada bo yer varken baka kat ziyan edilir mi?dedi ve dakikalarca anlatt.Konumas bitince uysal bir ocuk gibi abisinin elinden tutarak oradan ayrld.
Mdr bu i iin hemen kollar svad,Kazm beyin dosyasn inceledi,ama yllar gemesine ramen nceki okulundaki dosyasnn gelmediini grd.Memura bunun nedenini sordu.O da defalarca istedii halde nceki okulun dosyay gndermediini syledi.nceki alt okulu arad,telefondaki okul mdr:
-Mdr bey,sizin de bildiiniz gibi o arkada biraz dengesiz.Buradaki arive girip kendi dosyasn alp yrtm olabilir.nk btn aramalarmza ramen maalesef bu gne kadar bulamadk,dedi.
Eski okuluyla,milli eitimle ve hastanelerle olan yazma tam alt ay srecek ve alyor grnen ama almayan Kazm bey, en sonunda mallen emekli edilebilecekti.

X X X

Lisede grev yapan elemanlar arasnda bekar olanlarn says olduka fazlayd.Bunlardan memur Glge Ayla ve Mdr Yardmcs Alngan Mualla ba baa sohbet ediyorlard. Ayla’nn heyecan dikkat ekiciydi:
-Ayn adam olduuna eminim Mualla hanm. gndr peimde.Korkudan dp baylacam neredeyse.Kendimi okula atncaya kadar heyecandan lmezsem iyidir. Biliyorsunuz dolmutan indikten sonra,okula gelebilmek iin uzunca bir yol yrmek zorundaym.Nereden bu adam bana musallat oldu,anlayamadm.Amacnn iyi olduunu bilsem,bu kadar endielenmem ama…
-Aylacm,meseleyi bir de mdr beye anlatsan.Nasl bir tedbir alnmas gerektiini o bilir.
-Valla dnmedim deil anlatmay,fakat utandm.Geri o benim aabeyim saylr.ok eker bir adam.Ben ona sarlp apur upur perim.Kt bir niyetim yok canm.Tabii ki aabey niyetine.
-Bunda utanlacak bir ey yok canm.Bizim dnemediimizi o mutlaka dnr.
-Bu okulu ok seviyorum,ama evime uzak olduu iin milli eitime gidip tayin istemitim.imdi bunu abuklatrmann bir yolunu bulmalym.Tandm falan da yok ki…
-Bouna tayin mayin iin kouturma!Mdr bey seni brakmaz.Tayinin ksa bile,ne yapar eder durdurur.Sonra ona kar mahcup olursun.”Benden habersiz ne iler yapmsn!” derse ne cevap verirsin?
-Doru valla,benim her konuda aabeyime yani mdrme danmam lazm,deyip oradan ayrld ve stn ban toparlayp mdrn odasna girdi. Bunu nasl yaptna o da amt ama bir cesaret gelmi ve yapmt ite.
Olan biteni anlattktan sonra,mdr:
-Her sabah ie gelirken sizi karlamas iin hizmetlilerden birisini grevlendireceim. Okula duraktan beraber gelirsiniz.sterseniz k saatinde de gtrsn.
-kta istemez mdr bey.Kendim gidebilirim.
-Yalnz sizden bir isteim var.
-Buyurun emredin.
-Bu ve bunun gibi olaylarda mutlaka bana bilgi vereceksiniz.Benim haberim olmadan bir ey yapmayacaksnz.Sz m?
-Sz efendim,sz aabeyciim.Ayy affedersiniz..Ben yerim byle aabeyi..Dur bi kerecik peceim.Benim her sorunumda bana yardm eden bir aabey…
-Dur deli kz,napyorsun?Elalem ne der?
-Elalem beni ilgilendirmez,gerekten aabeyim olsaydnz sizi ancak bu kadar severdim.
-Sa ol,sa ol.imdi ltfen okulumuza atanan retmenlerin grevlerine balama yazlarn yazver de imzalayaym.Bu gn milli eitim bu konuda acele etmemizi istedi.
-Derhal efendim,be dakika iinde hepsi hazr,ama nce size kendi ellerimle bir kahve yapmama izin verin.imden geldi…
-Tamam da,zahmet olmasn.

X X X

Esrarengiz takipisi Glge Ayla’nn yannda koruma olduu iin takipten vazgeti,ama bu sefer sekiz,on gn sonra kt okula geldi.Olduka k giyinmi ve zenle sa sakal tra olmutu.Davranlaryla kibar ve zengin birisi olduunu belli ediyordu.Ayla’nn yrei kpr kprd.Uzun yllar beklemenin dln alacan dnyordu.Adam:
-Ben ahin,diye kendisini tantt ve devam etti:
-Yaptmdan dolay ncelikle sizden zr dilerim.Sizi ilk defa milli eitimde grdm, baka bir okula nakil iin gelmisiniz.Orada mdrnden odacsna kadar hepsini tanrm .Daha nce tanm olsaydk sizin iinizi hemen hallederdik. nallah bundan sonra…
-Estafurullah,ama ben gerekten gnlerce ok korktum.Sizin gibi bir beyin byle bir ey yapaca aklma gelmedi tabii…
-Tekrar ok zr dilerim,ama sizi nceden ok iyi incelemekti amacm.Sizinle ilgili bana bilgi verenler oldu ama bir de ben kendi gzlerimle greyim istedim. Malm bu devirde kimseye gven olmuyor.
-Haklsnz da…ey gene de…
Bir eyler sezinlemeye balayan Ayla’nn dili dolamt.Bu byk bir ans myd acaba?
-naat ileriyle urayorum.ten gten bu gne kadar baz eylere zaman bulamadm. nallah bundan sonra…
-nallah…
-Bakn ne diyeceim,gelin bir yemee gidelim.Bylelikle hem kendimi size affettirmeye alaym ve hem de birbirimizi daha yakndan tanyalm.
-Bilmem ki daha ilk grmede yemee kmak doru mu?
-Ayla hanm,Ayla hanmmm hangi devirde yayoruz.,dedi ahin ama farkna varmadan sesini olduka ykseltmiti.Hemen hareketini dzeltti:
-Kusura bakmayn,biraz heyecanlym da…
Az kalsn “Ben de!” diyecekti Ayla.Kendini zor tuttu ve :
-Mesai henz dolmad,onun iin mdr beyden izin almam gerekir.
-Canm ,nemli bir iim falan var,dersiniz.
-Bir deneyeyim.Ltfen bana bir iki dakika izin verin,gidip konuaym.
Odasna giren Ayla’nn yznden bir eyler olduunu mdr hemen anlad.Yz kpkrmz olmutu ve gzleri yere bakyordu.Mdr:
-Ayla hanm,buyurun oturun.
-Oturmasam daha iyi efendim.Acele bir iim kt da,iten biraz erken ayrlabilir miyim?zin verirseniz,birazdan kmak istiyorum.
-Nasl bir i bu?ok mu nemli?
-zel efendim.
-Hani hibir eyi saklamadan anlatacaktnz?
-Korkuyorum,o yzden anlatamyorum.
-Neden korkuyorsunuz?Doruyu syleyin size yardmc olaym.
-Utanyorum da,nasl sylesem…
-Brakn bunlar da gerei anlatn.
-Hani beni takip eden biri vard ya,o imdi burada.Meerse niyeti iyiymi.
-Ne demek niyeti iyiymi?
-Yani ok ciddi.Birbirimizi daha iyi tanmak iin beni yemee davet etti.Tabii izin verirseniz.
-Neeee,dedi mdr.yle bard ki Ayla korkudan titremeye balad.
-Ayla hanm,siz ocuk deilsiniz,tabii size izin vereceim,ama u beyi bir de ben grsem…
-Bir grseniz,bir grseniz;tam bana gre.Bu i de bozulur diye ok korkuyorum. Ancak sizden bir zarar gelmeyeceini de biliyorum.Hemen odanza onu getireceim.
Biraz sonra mdr odasnda hem aylarn iip hem de sohbet ediyorlard.Mdr olan biteni iyi anlamak istiyordu:
-ahin beydi,deil mi?
-Evet efendim.
-Ne ile urayorsunuz ahin bey?
-Mteahhidim efendim.Buradaki hastaneyi ben yaptm.Doktor Hayati bey ok yakn arkadamdr.
“Deli doktoru” diye dnd mdr ve gene sordu:
-Baka tandnz doktor da var m orada?
-Var,ama adlarn unuttum.Doktor lazmsa yardmc oluruz mdr bey.Okulun tamiratyla ilgili de emirlerinizi beklerim.Yanl anlamayn ama okul sadece sizin deil hepimizin. Madem ki Ayla hanm vastasyla tantk…
-Ayla hanm daha nceden tanyor musunuz?
-Amann mdr bey,ahin bey beni nereden tanyacak?zin verirseniz gideceimiz yemekte tanacaz.
-ahin bey gvenilir bir insana benziyor,ancak az nce milli eitimden telefon ettiler ,okula tefti iin mfetti gndermiler.
-Krk ylda bir kere izin istedim,onda da aksilik kt mdr bey.Siz bilirsiniz gene de…Acaba bir kolay yok mu?
-zgnm,ama yok.
Bu laf zerine ahin bey,izin isteyip ayaa kalkt,Ayla da onu yolcu etti.Mdr:
-Ayla hanm,misafirinizi geirdikten sonra tekrar gelin de hangi dosyalar mfettie hazr etmeniz gerektiini size syleyeyim.
Ayla,tekrar odaya girdiinde ok bozulduunu belli ediyordu:
-Bu mfettiler de tam gelecek zaman buldular.Saat kata burada olacaklar?
-Hi olmayacaklar.
-Ak olsun mdr bey!Demek ki benim iimi bozmak iin byle sylediniz.Ne kardm bir bilseniz.Bunu sizden beklemezdim…
-Ne kardn bilemem,ama istersen iki dakika otur da ahin beyin kim olduunu birlikte aratralm.nce Psikiyatrist Hayati beyle konualm.Numaras urada benim ajandada vard.Ah,buldum.
Numaray evirdi.Hattn teki ucundaki doktora kendisini tantt ve :
-Doktorcuum,bu gn benim yanma sizin bir arkadanz geldi.Sizden sz ettik.
-Kimmi o?
-Mteahhitmi galiba…
-ahin mi?
-Evet,hastaneyi yapan mteahhit.Sizin de ok samimi bir arkadanzm.
-Ne samimisi.Dier delilerle ne kadar samimiysem onunla da o kadar.
-Deli mi?
-Evet deli,hem de krk altllar kouundan kaan bir deli…Sizden bir ey istemedi ya..ok k giyinir ve mthi ikna yetenei vardr.
-Bir ey istedi de biz vermedik.
-yi etmisiniz,Allahn manya her yerde benim adm kullanyor. aydr ses kmyordu. ok kr buray terk etti diye dnrken gene ortaya kt.Kusura bakmayn mdr bey,ok sinirlendim.O yzden baryorum.
-nemli deil doktorcuum,rahatsz ettim,grrz.
Btn konumalar Ayla’ya aktaran mdr:
-Ayla hanm grdn m ne kardn,daha dorusu karmadn…dedi.

X X X

Zrva Gazetesi’ne eklenen inciler:

“Sayn veli,bir retmenin kendi rencisine zel ders vermesi sutur.” Anadn m Samet.
“Sayn mdrm,bunu bize deil de retmenlerine sylesen…! “ Koero Hamza.
“renci kaytlarnda para almak da su ama,gitti 200 liram.Doktora verecek param da kalmad.” Dertli Yeli.
“Doktoru moktoru bo ver Yeli abla ,kefir i kefir…Ben denedim,her eye iyi geliyor. “ Kefirci Esin
“Ge buldum ama abuk kaybettim.” Glge Ayla.
“Duydunuz mu bir adam Glge Ayla’ya dnr gnderecekmi.Ben inanmadm ya! Gnah syleyenin boynuna. “ Dedikoducu Safiye.
“Sevgili Ayla,inan ki niyetim ciddiydi. “ Mteahhit ahin.
“Belediye’de her trl rvet alma ve vermeler yasaklanmtr. “Zabta Amiri Hilmi.
“Vatanda yesin diye patlcan 1 liraya,spana 75 kurua,patatesi 50 kurua,muzu 2,5 liraya indirdim.Hade taaaaze patlacaaaaan. “Zerzevat Deli ingene.
“Muz mu,nedir o? Gariban Gurbet.
“Yaramazlk yapan ocuklarnz itina ile dvlr,pardon dilim srt,eitilir diyecektim.” Gr Gr Faruk.
“Bulgaristan’a gidiyorum.Ltfen siparilerinizi unutmadan yazdrn.rgt arkadam Faruk bey’e srrmz saklad iin teekkr ederim.” Tarihi Zekavet.
“ylesine zayfladm ki,dars tm dostlarma…”orba Ye Formda Kal Burcu.
“Def-i haceti gelenler dikkat! ekinmeden gelin,nk cretlerde yzde on indirim yaptm. “ Zart Zurt Okan.
“enemin ok konumaktan ktn syleyenler gnahlarm alyorlar.” kk ene Raziye.
“kmayan falm yok.Kp kp altn bulanlara sorabilirsiniz. “ Falc Recep.
“Sevgili hrszm,bundan sonra artk grmesek,diyorum.” Galerici Altan.
“Bu ay iler kesat gitti,sadece kt ktm var.O yzden ltfen kpeklerinizi balamaynz. “ Kt Kt Seyfettin.

X X X

Al-Makam bir eyler yemek ve bir- iki kadeh iki imek iin darya kt.Etraftaki lokantalara ,meyhanelere bakacak ve houna giden birisine girecekti.nk hangisinin daha iyi olduu konusunda bir bilgisi yoktu.Yarm saat kadar arand.yice ackmt,kararszlna sinirlendi.Karsna ilk kan yere girecekti,baka bir seenei zaten yoktu.Memleketim deresinin yanna yaklamt.Bulunduu yerden biraz ileride kapsnda “Agopun Yeri” yazan tek katl,eskice bir bina grd.Kapsn at,ieridekilere selam verdi.
Hemen hemen btn masalar dolmutu,ama garson yabanc olduunu anlad iin iki kiinin oturduu bir masada ona bir yer ayarlayp sipariini ald.Izgara kokusu ok nefisti. Acaba ackt iin mi ona yle geliyordu?Az sonra sipariler gelip yemeye balaynca bunun ackmakla bir ilikisi olmadn anlad.

Agop’un Yeri,on tane masas bulunan,upuzun bir meyhaneydi.Duvarlar eitli firmalarn verdii takvimlerle doluydu.Ayrca duvarlarda hayvan postlar,tespihler,iyeri ruhsat,KDV’nin fiyatlara dahil olduunu yazan bir levha,grlt ile ilgili yasal bir uyar,ikinin fazlasnn zararlarn anlatan birka iir ve eskiden kylerde kullanlan eitli tarm aralar aslyd.
Neden bu ad aldn bilen yoktu,ama gene de herkes bu ad kullanrd.Mezeleri ucuz ve kaliteliydi.Etler porsiyon olarak deil tartlarak satlrd.Bilhassa gece btn masalar dolu olurdu.Her iki tarafa mterilerin rahata izlemeleri iin televizyonlar konulmutu.Yalnz ounlukla televizyonlar akken te taraftan mzik seti de altrlrd.Tabii bu artlarda televizyonlarn sesini sonuna kadar ksmak gerekirdi.Bazen televizyondaki grntde bir cenaze varken mzik setinden hareketli bir para duyulabilirdi.
Izgara ocann hemen nne on santim yksekliindeki bir platformun zerine herkesin diledii zaman kp konuabilecei bir krs konmutu.Ancak krsde bilgiseveroflardan baka pek konuan olmad iin ilk bata serbest krs olan ad daha sonra “bilgiseverof krss” olarak deitirilmiti.
Krsye kp da konuan olduu zaman televizyon,mzik seti hatta insanlar susard.Konulmu bir kural olmamasna ramen bazen konumacya soru da sorarak anlatlanlar herkes tarafndan dinlenirdi. Malarn televizyondan yaynland geceler de buna dahildi.En fanatik sporsever bile ,konumacy susturup ma izleme arzusunu sylemezdi.
Bu gece ,dier gecelerin ounda olduu gibi yine krsde bilgiseverof Umursamaz Rt vard.Herkesi selamlad,bu selam bolca alk ald.Konumasna balad:
-Sevgili dostlarm,geri bir bilgiseverof “Ey dostlarm,bu dnyada dost yoktur!” demi ama…
-Umursamaz,karar ver dost muyuz,deil miyiz?
-zin verirseniz syleyeceim.O demi ama her syleneni doru olarak kabul edemeyiz. Ben bu dncede deilim.Yani sizler benim dostlarmsnz.
-Dost isek bir kadeh rak ikramm kabul etmen gerekir.Birlikte sala,yaama kadeh kaldralm.
-Bunu kabul ederdim,eer u anda krsde olmasaydm.Bu gne kadar bu krsde iki ien birine rastladnz m?Buraya kan ,dinleyicilere kar saygl davranmak zorundadr.
-Hakl,hakl… sesleri ykseldi.
-Az nceki arkadamz yaama ielim dedi,ielim de acaba biz yaamn ne olduunu biliyor muyuz?
-Rahmetli babam “bir kapdan girdim,bir kapdan ktm.”derdi yaam hakknda.
-ncelikle yaam sorgulanmal,ama acaba yaam sorgulamann bir anlam var m? Herkes yaam hakknda bir eyler bildiini sylyor veya bildiini zannediyor. Binlerce yldr birok bilgiseverofun da yapt aslnda ayn ey deil mi? Ortaya atlan dnceler gerein ne kadarna k tutuyor? Yoksa insanolu bu konuda hl balang noktasnda m duruyor, ileriye gittiini zannetmesine ramen yerinde mi sayyor? Dorudan yaam anlamaya almak yerine doaya yani varla ynelmek ve onunla ilgili bilinmeyenleri ortaya koymak bizi geree gtrmez mi?
-Umursamaz varlk dediin nedir ki?imdi varz,yarn yokuz…
-Haklsn, “Varlk nedir?” sorusu kolayca sorulabilmesine karlk cevab belki de sonsuza kadar tartlacak olan bir sorudur. Daha da ileri giderek sylersek cevab asla verilemeyecek bir soru da olabilir… Bunu bilmi olmak insan bu konuda dnmekten alkoyamamtr. Varln madde, idea(dnce),olu ya da fenomen olduunu savunanlar vardr,ama hibir sav dierine kar bir stnlk salayabilmi deildir.
-Sevgili Umursamaz,azndan bal akyor,ok gzel konuuyorsun.Belli ki anlattklarn da ok deerli bilgiler,ama bunlar bizi aar.dea nedir,fenomen dediin ey nedir,biz ne bileceiz?Gel sen bize anlayabileceklerimizi anlat.Sevgiden bahset,acdan bahset , dmanlklardan bahset!
-Sevginin yanna dmanl koyamam,nk birinin olduu yerde dieri bulunamaz,biri mutlaka tekini yok eder.Gelin birlikte sevginin dmanl,kini yok etmesine alalm.
-Sen bize dmanmz sevmeyi mi tlyorsun?Nasl baaracaz bunu,diyelim ki baardk, yaptklar dmanmzn yanna kr m kalacak?
-Bunu baarmak o kadar da kolay deil,ben baardm m?Hayr.Size sylerim baarn diye ama kendime gelince szm geiremem bir trl.
Umursamaz bunu sylerken az nce sonradan grme zengin adamla meyhaneye gelen ve arkalardaki bir masada oturan bilgiseverof Yalaka Hamdi’ye gz taklmt ve onunla olan ilikisi aklna gelmiti.Devam etti:
-Zor bunu yapmak,ama imkansz deil.nk baaranlar var.Eer sevemiyorsanz da dmanlarnz affediniz.O zaman hi dmannzn kalmadn greceksiniz.Hem buradan kacak yarar dmannza deil size dnecektir.Duyacanz gnl rahatl mrnzn bir dere gibi huzurlu akmasn salayacaktr.
-Umursamaz,ok ac ekiyorum.Istraplarm yaamm zehir ediyor.Acaba benim kadar derdi olan biri var mdr bu dnyada?
-Anlataym da sen karar ver,var m yok mu?Bir adamcaz,ok sevdii ocuunu kaybetmi.Duyduu acdan kurtulmak iin bir ok yol denemi,ama nafile.Sonunda bilge bir kiiye gidip,ondan ocuunu geri getirmesini ve bu acsn dindirmesini istemi.Bilge, adama bo bir tas vermi,bunu ,iinden l kmam bir haneden su ile doldurduu takdirde onun istediini yapacan sylemi.Adamcaz sevinle oradan ayrlm,ama aylar sonra ba nnde bilgenin kapsn alm ve bo tas iade etmi.Onun iin ac zaman zaman herkesin yreini dalar.Geri bakalarnn ac ektiini bilmek acmz yok etmez,ama belki biraz teselli verir.Dilerseniz konumay burada keselim,dedi ve alklar arasnda krsden inip k kapsna doru yrd.
-Sz vermitin Umursamaz,birlikte kadeh kaldracaktk.Oysa sen kayorsun!
-Hayr sevdiklerimden kamyorum.Onlar zlemek iin gidiyorum.Mecliste bir tane bile dost olmayan bulunursa o rak insana zehirden farksz gelir.Onun iin gidiyorum.
-Az nce bize demitin ki…
-Evet dedim,ama bir de dedim ki, ben de insanm.Her insanda olduu gibi benim de bir ok zaafm var.Beni balamak yceliini de gsterin bu gece ve kendinizi bir iyilik daha yapm olun.
O giderken kafalarn evirip arkalarna bakan baz kiiler Yalaka’y grnce Umursamaz’n ne demek istediini hemen anladlar.

X X X

Memleketim’i yasa boan o ac haberi Al-Makam ,bir ay ocann kaldrma koyduu taburesi zerine oturmu ayn ierken yanndaki Kuruntulu Soner, Pipirikli Blent,Mirasyedi Cafer,Kasnt Rami ve Doymaz Hamit’in konumalarndan rendi.
-Pipirikli bu gnlerde kendine hastalk yaktrmaz oldun,yoksa bitti mi hastalklarn? Kuruntulu Soner de sana benzemeye balad yava yava.dedi Doymaz Hamit.
-Biter mi be Hamit abi?ok var da dalga geersiniz diye korkudan syleyemiyorum.Dnden beri kolum aryor,acaba kalp mi var bende?Bu sabah da midemde ve bbreklerimde bir ar ile uyandm.ok affedersiniz tuvalete gittiimde idrar yollarnda bir yanma bir yanma var ki ,anlatamam.Gastrit mi desem,ur mu desem,prostat m desem bilemiyorum.Doktorlar da bkt benden,iki gnde bir gidiyorum nk.Tehis koyacaklarna beni azarlyorlar.
-Brak bu kuruntular Blent!Gen adamsn sen de prostat ne gezer?Dierleri de yoktur.Paran doktora ve ilaca vereceine ,git bir hafta tatil yap gel!Greceksin ne hastalk kalr ne de kuruntu...
Buna alnan Soner :
-Hep bana laf atarsn Hamit abi,ama kendi kulaklarnla duydun. Bak Pipirikli’nin durumu benden de kt,dedi.
Konumay bir arabann ani fren sesi bld,bir daha, bir daha...Anlalan kendi aralarndaki deyimiyle bir gen lstik ektiriyordu.Kasnt Rami buna sinirlendi:
-Ana baba parasyla almlar altlarna bir araba,ne rahatsz olan vardr ne de baka insanlara tehlike yaratabilirim diye dnrler. Terbiyesizler! dedi. Mirasyedi Cafer hemen atld:
-Rami bey,byle konuuyorsun,ama bunu yapan senin olan.Az nce bizim evin nnde grdm onu.Lastik ektirmekle kalsa iyi, hzla giden arabay kendi etrafnda fr fr dndryordu.
-Benimki de olsa szm yine geerli.
Konumaya tekrar Doymaz Hamit de katld:
-Benim aklm una ermiyor bir trl.Rami beyin hanm almaz,kendisi benim gibi bir memur.Alsa alsa bin lira maa alr.Yani yoksulluk snrnn bile ok altnda bir maa bu.Neredeyse alk snrnda bir geliri var.Buna ramen altnda araba var.Bu maa arabann yana, benzinine, arzasna, kaskosuna, trafik sigortasna, vergisine bile yetmez.Rami bey,bu iin srrn bize de retsen diyorum.
-Biz senin gibi boazmz iin almyoruz Doymaz!in srr az yemek,az ye de senin de olsun...
Mirasyedi Cafer:
-Araba maraba istemem,dkl param olsa gene almam.Slk’n olu ve arkada dn gece araba yznden lmediler mi?
-Vah,vah yazk!Hangisi gitti Slk’n oullarndan?
-Hani safa olan,doktor lakapl ocuk vard ya,o.
-O ocuk daha iki gn nce askerden gelmedi mi?Herkes rk raporu almaya urar askere gitmemek iin ,Saffet de ona torpille salam raporu alm askere gitsin diye.ocuk tek bana yolda yryemiyor,askerlik nasl yapacak?Ona ehliyet falan da vermezler.Babas grmeden almtr arabay.
-Olur mu,kap gibi ehliyeti varm.Benim yeenle ayn birlikte askerlik yapmlar.Orada gstermi ona ehliyetini.Yeen anlatyor da aslnda askerde de tam perianlkm hali.Herkes alay edermi baz geceler altna iedii iin.
-zrl olduundan kz vermezler diye onu askere gnderdi Slk.
- Ne oldu imdi?Gelinim olsun derken ,olunu da kaybetti.Ya teki gencin gnah neydi,pisi pisine gittiler.
-Niyet Mdr kaza yerinde kendisi inceleme yapm.O da tand iin “bu ocuun ehliyeti yoktur” diye dnm ama lnn ceplerine baktnda ehliyeti grp kplere binmi.Hemen istifa dilekesini vermi Al-makam vekiline .Zaten emeklilii de gelmiti.
-Mdr ne bilecek kim ehliyet alyor,nasl alyor?Onun bir suu olmasa gerek.
-Adam bizim gibi dnmyor.”Bu olayda benim de ihmalim ve kusurum var.” diyor ve srarlara ramen istifada diretiyormu.
-Cenazeler ne zaman kalkyor?len namazna ise az kald.
-Galiba len,hadi kalkalm.
Onlarla birlikte Al-Makam da yerinden kalkt,nk o da bu drt gencin son yolculuunda bulunmak istiyordu.Bu olay onu ok etkilemi ve bir yaknn kaybetmiesine ac ve znt duymutu.

X X X

“Bu gn giderim,yarn giderim” derken Al-Makam otuz sekizinci gnn de Memleketimde geiriyordu.Dertli Yeli’ten al al Fikret’e ,Uyuuk Hasan’dan Astikli Zifir mer’e kadar birok kii hakknda bilgi sahibiydi artk.Memleketimin nerdeyse ara sokaklarna varncaya kadar gezmiti.Asfalt kalmam caddelerinde yrm,yamur yadnda cadde ortasnda biriken sulara hayretle bakm-nk normal bir caddede sular ortada deil kenarlarda toplanr ya da akar giderdi- btn marketlerinden hatta bakkallarndan , frnlarndan ,manavlarndan al veri yapm,kimin hangi yolsuzlua bulatn renmi,ksacas bilinmesi gereken tm bilgilere sahip olmutu.
Memleketimi sevmeye balam,buraya iyice snmt.nsanlarnn ounu tanyordu,tabii onlar da onu;ama ticaretle uraan bir i adam olarak.Gya tencere, tabak, kak vs. gibi ev gereleri satyor ve burada da bir maaza amak istiyordu.Bu uydurulmu hikaye iyice tutmutu.Bu ii iin yapt dkkan aramalar srasnda birok arkada da edinmiti.Bu arkadalklar ayhanelerde ya da Agop’un Yeri’ndeki sohbetlerle iyice pekitirmilerdi.
Yarn buradan geici olarak ayrlmak ve bir hafta iinde de gerek kimlii ile dnmek kararndayd.Bu gn onun buradaki i adam kimliiyle son gn idi.Yatt yerden tekrar dndnde yapacaklar ile ilgili olarak planlar kuruyordu .
Midesinde bir yanma vard.Bir aktara gidip bir bitki ay ve bazen de kalbinde arpnt olduu iin bu rahatszla iyi geldiini duyduu al meyvesi almak amacyla dar kmaya karar verdi.Saatine bakt,neredeyse len olmak zereydi.
Ara bir sokaktan ana caddeye gemek iin yrrken gz bir apartmann tabelasna takld.”Hayat Apartman,C-Bilok” yazyordu,yanndaki bakkalda ise “Bakkal Dkyan” yazsn okuyunca hafife glmsedi ve “herhalde ikisini de ayn kii yazm” diye dnd.
Caddeye ktnda iinin ky ekmeinden normal ekmee,kepekliden avdarlya varncaya kadar her eit ekmekle dolu olduunu grd bir el arabas nnden hzla geti.Minibs durann yannda kendisine bo bir yer bulup,park etti.On be yalarnda bir ocuk:
-Taze kt bunlar,scak scak...diye bararak ekmekleri satmaya balad.
Aradn bulmutu,nk dkkan ilerisinde “Bitki ve Baharat Merkezi” yazsn grd.Bu ad aldna gre byk ve eidi bol bir yer olmalyd.eri girdiinde tam tersi ile karlat.eride bir iki kk uval kurumu bitki,biraz hlamur ve biraz da paket bitki ayndan baka hibir ey yoktu.erdeki gence “al” dediinde ,anlamam gibi yzne baktndan sinirlenip dar kt,birka dkkan aasndaki Msrars Baharatsna girdi.Orta yalardaki satcya:
-Al var m?Yalnz bitkisini deil de meyvesini istiyorum.
-Pardon,al m?Ne ie yaryor o,sylerseniz biz de renelim.
-Kalbe filan iyi geliyor.
-Onun yerine rezene verelim,hnnap da olabilir.Yoksa sizin al dediiniz u olmasn,diyerek bir avu ard alp gsterdi.
-Hayr deil,o elinizdeki ard.Oysa aln rengi biraz sar olmal.dedi ve oradan da bir ey almadan kt.Zaten midesindeki ar da gemiti.
Bir el arabas iinde bir eyler satan satc mzik setinin sesini sonuna kadar amken onun yaklatn grnce hemen sesi kst,nk mteri olduunu anlamt.
-Buyur abi,dedi.
-Bana bir paket tra ba verir misiniz?
-Hakikisinden mi,sahtesinden mi?nk fiyat fark var.
-Tabii hakikisinden.u el radyosu kaa?
-Onun gerek fiyat 50 lira ama size 20’ye brakrm.
Radyoyu ald,dmesini at.alyordu.Antenini kard.O da ne?Anten elinde kalmt,yani krkt.Neden 20’ye braktn anlad,yerine koydu radyoyu.
-u el antas kaa,hakiki deri mi ?
-Deil,ama bir eyler yaparz fiyatta.O da size 20 lira olur.
Satc balad antann fiyatn indirmeye.En son 13 liraya kadar indi,ama o sadece jileti alp oradan ayrld.
Belediye parknda yeillikler arasnda oturmak istiyordu.Parkn kapsna yaklatnda kardan aksayarak yryen bir adam grd.Sol tarafa doru aksadna gre bu ayanda bir problem olmalyd.Yznn bir yan teki yanyla simetrik deildi.Sol gz dierinden ok kkt. Elbiseleri, yz ve elleri kir iindeydi.Duvar kenarndaki p konteynerine doru yneldi,iine eildi.Eriemeyince konteyneri edi ve kartrmaya balad.Al-Makam bu adama acmt,elini cebine att,kan yirmi ve on liralk iki paray bu adama uzatt.Adam kendisine yaklaan eli grnce o tarafa bakt,sonra umursamaz bir tavrla p kartrmaya devam etti.Al-Makam elindeki paralar, belki almaya utand dncesiyle adamn cebine koymaya alt,ancak ummad bir hareketle adam elini iteledi.
-Sana para veriyorum,bir eyler alrsn,dedi.Adam,sinirlenmiti.
-stemem,ben para mara istemem!Ne yapacam ben paray?dedi.
Hayret etmiti bu szlere,nk ilk defa bylesi bir olayla karlayordu. ”Neyse” deyip parkn kapsndan ieri girdi.eri girdiinde yeillikler arasnda oturma isteini de gerekletiremeyeceini anlad.nk parkn her yan kazlm,bir sr ii bir eyler yapmaya alyorlard.Sesli bir ekilde sylenmeye balad.Karsndan orta boylu,iyi giyimli ,kaln gzlkl bir adam geliyordu. Onun yanndan geerken:
-Yazk etmiler gzelim parka.nsanlarn biraz nefeslendikleri bir yer vard, oray da mahvetmiler,dedi.Adam:
-Bu geicidir,nk bitince eskisinden de gzel olduunu greceksiniz.
-Zannetmem,zaten bu i de kolay kolay bitmez.
-Biter,nk ben bu iin sorumlu mhendisiyim,dedi ve adam uzaklat.
Daha nce bir kez gittii dere kenarnda bulunan Kuulu Park aklna geldi.Oraya gitmeye karar verdi.Burann da ad byleydi ama iinde kuu muu yoktu,sadece tane uyuz rdek vard ortasndaki havuzda.letmecisine gre ilk aldnda bu havuz kuu doluymu ama burann iklimine uyum salayamad iin hepsi teker teker lmler.
Kuulu park eskisinden daha kalabalkt bu gn.Kendisine bir yer bulup oturdu ve bir ay syledi.Kalabalk bir grup drt be masay birletirip oturmulard.nce uzun boylu ve sakall bir adam onlara bir eyler anlatyordu:
-Arkadalar,Hamit Bey’in Ryas isimli dizimizi bayrama kadar yetitirmemiz gerekiyor.Onun iin ok sk almamz lazm.Herkes roln iyice ezberlesin.
-Amca bunlar dizi ekmeye gelmiler buraya,diyen kza evirdi kafasn.On yalarnda esmer bir kz kurusuydu.Kafas anormal denecek derecede uzundu.
-Dizi mi ekecekler?
-Evet,btn malzemelerini tane byk arabada getirdiler.Dn de bu grdn artistler geldi.Bunlarn bazlarn ben baka dizilerden de tanyorum.Bu dini bir dizi olacakm.Kk bir ocuk ryasnda ak sal ve ak sakall bir ihtiyar gryor,ihtiyar ona bir elma veriyor.Elmay yeyince ocuk ne isterse gerekleiyor. ekim srasnda parlak grnsn diye elmay zeytinya ile sildiler.
-Btn bunlar sen nereden biliyorsun?
-Ben geldiklerinden beri onlarn yanndaym.Hem bizim eek bile dizide oynuyor.Senaryoda kk ocuun at stnde giden bir rol varm ama at sahipleri ok para istendiklerinden bizim eei kiraladlar. Kk ocuk bizim eein srtna binip gidecek.
-Desene sizin eek de oyuncu oldu!Eeinizin bir ad var m?
-Var,kadife.Kemal Sunal’n bir filminden aldk ismini.Bak amca u sakall olan ynetmenmi,kpeli adam da onun yardmcs.
-Demek hayvan da besliyorsunuz.Baban ne i yapyor senin?
-Serbest meslek.
-Serbest meslek deyince bir sr i girer iine.Nasl yani?
-At arabamz var,onunla eya tar.Ama geende at ld,imdi o ii kadifeyle baka bir eeimiz daha var o yapyor.Babam bazen de tuvalette durur.Annemse bu parkn bulaklarn filan ykar.
-Babann ad ne senin?
-Hsn,ama opar Hsn derler.
O srada kzdan kk bir erkek ocuu geldi yanlarna:
-Abla,hadi gidelim.Karnm ackt,dedi.
-Kardein mi?
-Evet,bir de abim var lisede okuyor.Bunun ad da Hseyin.
-Hseyin,sen okula gidiyor musun?Byynce ne olmak istersin?
-Evet,ikideyim.Garson olacam.
-Bazen burada ona da ay filan tatyorlar.Bak amca u benim yamdaki kk ocuk da artist.Elmay yiyen de o,bizim eee binecek olan da o.Ad da Cahit. Cahit!Cahit gelsene biraz.
Geldi yanlarna,ama Cahit’in yry,duruu bile teki ocuklardan farklyd.Daha nce de bir dizide on be saniyelik bir rol olmu ve bunun iin tam on gn setlerde beklemek zorunda kalmt.
-Cahit merhaba.Roln ezberledin mi?
-Kolay ki,eee biniyorum,dua ediyorum,elma yiyorum ,bir dedecik bam okuyor.Bunun gibi.
-Sen buraya kiminle geldin.Annen baban yok mu?
-kisi de alyor.Dedemle geldik.dedi ve yetmiine oktan merdiven dayam ihtiyar bir adam eliyle gsterdi ; sonra da ocuklarla birlikte koarak parkn ilerine doru gitti.Artist de olsa sonuta bir ocuktu ve oynamak ihtiyac hissediyordu.

X X X

Dertli Yeli’e Nazik Raciye,Kaer Zuhal,Suratsz Sevda ve ili Remziye misafir olarak gelmilerdi.Daha dorusu kendi aralarnda dzenledikleri “altn gn”nde sra Dertli Yeli’te idi.Her hafta birisinin evinde toplanyorlar ve aralarnda topladklar para ile aldklar eyrek altn o ev sahibine gtryorlard.
Tam keklerini yeyip aylarn itikleri srada kap zili uzun uzun almaya balad.Yeli kotu,at.Kapda komular Kuruntulu Soner vard.
-Buyur Soner,hayrdr!
-Yeli abla,sorma be,bama bir i geldi.Zaten her ey de beni bulur ya!
-Brak u kuruntular da bulmasn.
-Bak,ayak bileimin bir kar zerinde krmz bir yara kt.Ne biim dertse anlayamadm.Hem kanyor,hem de aryor.
-Ylancktr o.
-aresi var m be Yeli abla?Sen bilirsin!
Soner byle demekte haklyd,nk hastane doktorlar,zel doktorlar,ifal bitkiler,okuyup fleyenlerle ilgili her ey hakknda Dertli Yeli’in bilgisi vard.
-aresi olmaz m,var elbette.
-Nedir aresi?
-Meczup Muammer bir okusun bir eyin kalmaz.
-Meczup ne bilecek byle eyleri.O arap ne anlar bundan?
-yle deme,ylanc geirmede o bir numaradr.Bir derin hocadan zamannda el alm.Git ona,bul derdine are!
-Ben evini tam bilmem be Yeli abla,sen de gelsen!
-eride misafirler var,onlara syleyeyim,be dakikada gider geliriz.

Meczup Muammer, o gece sabaha kadar arap imiti.ddiac Veysel,drt-be kiloluk bir damacana arap alm,ucuz diye.Bir bardak imi ,ama az zehir gibi olmu.O da damacanay Meczup’a vermi.Meczup da tabii bayram yapm. Uyuduunda sabah namaz oktan gemi.
Meczup’un bir ksm yklm olan,kck bir bahenin iindeki iki gz oda evine gelip tahta kapy uzun uzun alan Yeli ve Soner ,kendilerini Meczup’a duyuramaynca nce kapy yumrukladlar,sonra da cama vurdular.En sonunda duydu ve kapy at.Grn korkuntu,Soner titremeye balad.Geldiine geleceine piman olmutu.
-Ne var,manyak msnz siz?Evin geri kalann da siz mi ykacaksnz.
-Kusura bakma,bir hastamz var da,dedi Yeli.
-Ben bu gn hastaya mastaya gidemem.
-Gitmen iin gelmedik,hasta burada.Ylanck km ayanda,deyip Soner’i gsterdi.
-Tamam,dedi Meczup ve bahesindeki glden bir kk dal koparp Soner’in ayandaki yarann zerine birka kere srtt ve bir eyler mrldand.Dua filan okuduu yoktu,aklna gelen tm kfrleri iinden sayyordu.
-Oldu,deyince para vermesi iin akn akn bakan Soner’i drtkledi Yeli.O da be lira paray Meczup’un eline sktrd.
Oradan ayrlp Yeli’in evinin nne geldiklerinde Soner’e sordu:
-Arn azald m?
-Biraz azald gibi,kant da yok,deyip pantolonunu syrdnda ne yara ne de kzarklk vard.Yeli:
-Demedim mi sana,dedi.

X X X

Yeni Al-Makam’n bir hafta sonra grevine balayaca tm Memleketimliler tarafndan duyulmutu.Sevinenler de vard bu habere zlenler de.Kim olduunu tanmyorlard ama bir ok kiinin gene de baz eyleri kaybetme korkusu uykularn karmt.
Herkes kendi apnda bu karlama iin bir eyler yapma gayreti iine girdi.Ne kadar Al-Makam’n geme ihtimali olan cadde varsa hepsindeki ukurlar kapatld,deterjanl sularla brakn caddeleri baz sokaklar bile ykand.p konteynerleri yeniden boyand,kaldrmlara bazs doal bazs da yapma iekler ekildi.
Karlama treni iin yaplacak masraflar karlama konusunda zengin Memleketimliler olduka cmerttiler.Bilhassa Fabrikatr Mikdat ve Slk Saffet kesenin azn iyice amlard.Karlamada kurban edilmek zere tane deveyi de imdiden hazrlamlard bile.
Resmi dairelerde ileri yaplmayanlar, komusuyla kavga edenler,ocuuna zayf not verilenler,iten karlanlar,vergilerden yaknanlar,yeni park ve oyun alanlar isteyenler, Kakspor’un ampiyonluunun iptalini arzu edenler,tren ve otobs cretlerinin pahallndan yaknanlar ...gibi birok kii ya dilekelerini ya da pankartlarn hazrlyorlard.
Bilgiseverof Yalaka Hamdi, bu gn iin, yaclkla dolu bir iir yazm, bununla da yetinmeyip Memleketim tarihilerinden bu nemli gnn bir bayram olarak tarihe not dlmesini istemiti.
Yeni Al-Makam sayesinde Demirkoparan bol bol kelle yiyebileceini,Dertli Yeli istedii doktora muayene olabileceini,Hotunuz Sami kuafrne gelenlerin saysnn artacan,Mirasyedi Cafer kendisine zengin bir kap bulunabileceini, Astikli Zifir mer fabrika dumanlarnn engelleneceini, opar Hsn dk faizli kredi verilip bir at alabileceini,Hayat Ksa Sadk minibsn yenileyebileceini,ok retir Mahmut zel ders vermenin serbest braklacan,Glge Ayla bir koca bulabileceini,bitirici Sait yeni imar alanlarnn alacan umuyorlard.
Bu geliten hibir beklentisi olmayanlardan birisi de Bilgiseverof Umursamaz Rt idi:
-Zarar olmasn da ,faydasndan zaten vazgetim,diyordu.

X X X

Nihayet o gn de geldi att.Heyecan doruktayd.Yaplanlar tek tek kontrol ediliyor,varsa bir eksik hemen gideriliyordu.Memleketimlilerin ou Hkmet Konann etrafndaki yerlerini almlard.Okullar tatil edilmi,ocuklar tek sralar halinde caddelere ellerinde bayraklarla dizilmi,bandoya ilaveten davullar zurnalar almaya balamt.Kurban edilecek develer sslenmi bahede hazr bekletiliyorlard.Bunlar arada bir ortal kirlettiinde bir grevli bu pislii hemen spryor ardndan da oraya kovalarca su dkyordu.
Yalnz nemli bir sorun vard:Al-Makam nereden ve ne ile gelecekti?Bunu tartan karlama komitesi, tm caddelerin girilerine “Ho geldiniz” pankartlarnn aslmasna ve buralara ellerinde telsiz olan grevliler konmasna karar verdi.Bu grevliler resmi bir araba ya da zel lks bir otomobil grdklerinde telsizle ilgililere durumu bildireceklerdi.yle ya koskocaman Al-Makam trene ya da otobse binip gelecek deildi ya!...
Saat 14’ getiinde bekleyenlerin ou sylenmeye balamlard.Gelecekse gelsindi bu adam artk!
Yarm saat sonra birden Hkmet Kona’nn kapsnda bir hareketlilik grld,evet beklenen mesaj alnmt:Lks bir drt eker ehit Onba Koray Caddesi’nden giri yapmt.Emirler yadrld hemen ve ocuklar ellerindeki bayraklar sallamaya baladlar.Yol kenarndaki vatandalar da lgnca alklyorlard.Bando sesini ykseltti,davullar patlatrcasna dvlmeye baland, zurnaclar avurtlarn olabildiince iirdi.Beer kiilik ayr grup develeri yatrp,ayaklarn ve gzlerini balamaya alyordu.
Lks ara ok ksa srede Hkmet Kona’na ulat,nk caddeye baka arabalarn giriine izin verilmiyordu.Hemen n kesilip Hkmet Konann bahesine girmesi saland.Kasaplar besmele ekip baklar dayamlard develerin boazlarna.
Ara iinden inenleri saygyla karlad tren komitesi,bir gen kz Al-Makam olduunu dnd en k olan adama bir buket iek verdi.Adamlar arma benziyorlard,bir eyler anlatmak iin urayorlard,ancak sesleri duyulamyordu.Sonunda Memleketimdeki bir arsay grmek iin gelen emlaklar olduklarn anlayan komite bakan kasaplara “durun!” anlamnda bir iaret yapt.Bir baka iaretle de bandoyu ,davulcular,zurnaclar susturdu.Ortala skc bir sessizlik hakim oldu.Herkesin morali bozulmutu.Kasaplardan birisi:
-Bu hayvanlar byle beklemesin,yazktr.Bunlarn gzlerini ve ayaklarn zelim,dedi.Komite bakan kafasyla bu teklife olur verdi.
Otogara giren bir otobsn yolcular arasnda yeni Al-Makam da vard.En gerekli eyalarn koyduu ufak bir anta almt eline.Al-Makam’n otobsle gelecei dnlmediinden otogarda herhangi bir deiiklik ya da hazrlk yaplmamt.Yani oras eskisi gibiydi.
O nedenle otobsten inince Al-Makam deiiklii fark edemedi.Caddeye ktnda ellerinde bayraklarla ocuklar, balarndaki retmenleri, eitli pankartlar grdnde ise zel bir gn olduunu anlad.Ancak bu gnlerde bir bayram olmadn,bunun olsa olsa Memleketimin kurtulu gn olabileceini dnd ve biraz da kendisine kzd.nk bilseydi ,bir gn nce gelir ve o da bu trenlerde hazr bulunurdu.
Olan olmutu ve u anda yapacak bir ey yoktu.Yrmeye balad.Derenin zerindeki kprde daha nce tant baz kiilerle selamlat.Hatta birka gndr neden ortalkta grnmediini soranlara bir i iin birka gnlne ayrlmak zorunda kaldn syledi.
Kpry getikten sonra,kalabalk iyice artmt.Hkmet Kona’nn bahesine girmek iin kalabal yarmak zor olmutu,ama bunu baarmt.Bahede de baz tandklara rastlad.Bunlardan birisi Galerici Altan’d, nam- dier En Keriz,Keriz:
-zlettiniz kendinizi beyim,nerelerdesiniz?
-Ben de sizleri zledim,sonunda dnebildim ite.
-Bu gece Agop’a gidelim mi?Yalnz bir artm var,bu gece masraflar benden.
-Bu gn yol yorgunuyum.Onu yarn yaparz.
-Olur.
-Ha,sahi bu kalabalk ne?Yoksa bu gn burann kurtuluu mu?
-Deil,ama inallah sizi Allah syletmitir de yle olur.Bu kalabalk yeni Al-Makam iin topland.Saatlerdir bekliyoruz,adam bir trl gelemedi.
-Gelir,gelir.Hoa kaln,yarn buluuyoruz unutmayn,dedi ve Hkmet Konann nndeki merdivenlere doru yrd,ama bu ksack mesafeyi ancak on be dakikada alabildi.Merdivenlerin bana geldiinde bir grevli tarafndan durduruldu:
-Beyefendi bu gn i takibi yaplamyor.
-Nedenmi o?
-nk tatil,nk sizin de bildiiniz gibi bu gn yeni Al-Makam greve balayacak.
-Bu gn tatil edeceksiniz diye size Al-Makam m emir verdi?
-Veremez ki,daha henz gelmedi.Bekliyoruz,onun iin siz de ayak altnda dolamasanz iyi olur.
-Benim ieri girmem gerekiyor.
-Olmaz dedim ya beyefendi.Bizi de zora sokmayn,derken sesini de ykseltmiti.Bu komitedekilerin dikkatini ekti.Dikkati ekilenlerden birisi de komitede grev alm olan Psikiyatrist Hayati idi.
-Bu manyak imdi de burada karma kt.46’llar kouundan kamt. Kendisinin Al-Makam olduunu iddia ediyor.Hemen zararsz hale getirelim,yoksa rezil oluruz.Gvenlik elemanlar yakalayn bunu! deyince sekiz kii birden Al-Makam’n stne atlad ve kskvrak yakalayp ieri gtrdler.

Biraz sonra karlama komitesi bakan ve Hayati bey tarafndan sorgulanmaya balanmt bile:
-Syle bakalm,o koutan nasl katn?Amacn ne buraya gelmekte?Sabotaj iin mi geldin?Sana yardm edenler kim?
-Dediklerinizin hi birisi deil,ben burann Al-Makamym.Greve balamak iin geldim.
-Ayn hikayeyi anlatmaktan bkmadn m?Artk Al-Makam yerine baka bir ey olsana!
-Olamam ki,nk ben Al-Makam’m.
-Doruyu sylersen seni ieri attrmayacam.Hastaneye de kapatmayacam, hadi syle doruyu!
-Peki syleyeyim!
-Ha yle,grdnz m bakan bey,psikoloji bilmenin yararn?imdi blbl kesilecek ve her eyi anlatacak.
Al-Makam elini cebine soktuunda ikisi de ona dikkatli bir ekilde bakyorlard.Geri gvenlikiler zerini iyice aramlard,ama gizli bir yere bir bak ya da tabanca saklam olabilirdi.Oysa o bir kat karmt.
-Ne o,cezai ehliyetin olmadn gsteren rapor mu?
-Hayr deil,nceki grev yerimden ayrlma yazs.
-Ver bakaym!
-Size deil,bakana vereceim.
Bakan yazy okurken renkten renge giriyordu.Okuma bitince bir mddet konuamad.Sonra:
-Hayati bey,galiba biraz az okumusunuz psikolojiyi...nk sylediklerinin hepsi doru. Beyefendi nce ho geldiniz,sonra da tm olanlar iin sizden zr dilerim.
-nemli deil.Kastl yaplan bir ey yok.Doktor bey de herkes de grevini en iyi ekilde yapmaya alyor.Bu abalar srasnda baz yanllklarn da olabilmesi ok doaldr. Benim de sizden ricam, nce bana odam gstermeniz, sonra da dardaki o rezalete hemen son vermenizdir.
Hayati bey kpkrmz kesilmiti utancndan.Syleyebilecek tek bir kelime bile bulamyordu.

X X X

Al-Makam’n grevine balamasnn ikinci gn Tngrbank,kapsna kilidi vurdu.nk batmt.Memleketimde birok kiinin azn bak amyordu.Halkn deyimiyle “Ofu-Sor” hesaplarnn dndaki paralarn tasfiye ilemleri tamamlannca denecei akland ise de bu herkesi rahatlatmad.nk yksek faizle bu hesap sayesinde geinmeye alm olanlar her eylerini kaybetmilerdi.Hastalanp yataklara denler,sinir krizleri geirenler,hatta intihar edenler bile olmutu.Evdeki “sen yatrttn,sen dedin” kavgalar da balamt bile.Bu kavgalarn bazlar da boanmalarla sona erecekti.
Yzlerce insan,sabahn erken saatlerinde Tngrbank’n nne geliyor,akama kadar umutla bekliyor,sonra da ba nnde evine dnyordu.ki hafta sonra bekleyenlerin says yarya derken,daha sonraki bir haftada ise tek tk bekleyen kalmt.

X X X

Al-Makam,Memleketimde birok eyi deitirmiti.Yaptklarn beenenler de beenmeyenler de vard.Beenenler tekilere gre olduka fazlayd.ddiac Veysel bile beenenler safnda yer almt.Onunla birlikte,Kepir Osman,Balk Sadi,Dviz Rza,Hayret Bi ey Tahir,Uyuuk Hasan Klkuyruun Yerinde oturmu bu konuyu tartyorlard.Kepir Osman:
-Bu yeni Al-Makam buray adam edecee benziyor.Baksanza pler zamannda toplanyor,sular akyor,elektrikler kesilmiyor,okul nlerinde satc kalmad,caddelerde bir tek ukur yok.Bir de biz genlere i sahas asa!Dviz Rza,hemen kart lafa:
-Hepsi ilk greve baladnda byledir.Karar vermek iin erken davranmayn. Bekleyin bir-iki sene daha gesin.Hem baksanza makamlarn ouna kaklar getirmi.Anlatlanlara gre 46’llar kouundaki arkadalarn bile ileride i bana getirecekmi.Bu kadar da olmaz ki...Bu szlere ddiac Veysel hemen itiraz etti:
-Greve getirdii adamlar seerken tek ls drstlkm.Baksanza Slk Saffet’in,Fabrikatr Mikdat’n,Yalaka’nn,Sat Ka Mmin’in ve onlar gibi birounun artk esamisi bile okunmuyor.Hepsini uzaklatrm avanta yerlerinden.Grevini hakkyla yapana ellemiyor.Lise mdr yerinde,zabta amiri yerinde,niyet mdr ile konumu ve onu da tekrar iinin bana dnmesi iin ikna etmi.Belediye bakan yerinde,ama belediyede alt kademelerde ok deiiklik yapm.Tren istasyonunun arkasndaki bahe iinde bir bina var,oray akl hastanesi olarak dzenliyormu ve bu iin bana da Bilgiseverof Umursamaz Rt’y getirmi.Demirkoparan’dan drst olacana dair sz alp onu da kurulacak olan p deerlendirme tesislerinin bana getirmi.Aslnda Demirkoparan’n o bahe demiri olayndan baka bir su ilediini gren hi olmad.Bir kere uymu eytana,inallah bundan sonra hep drst olur.
Uyuuk Hasan:
-u otelleri,lokantalar,parklar da bir dzeltsin artk.
-Onlar da yava yava dzeliyor.Baksanza belediye parknn dzenleme almalar bitti,dnda artk bir tane bile et kesen,satan yok.Lokantaclar denetlemek iin de Doymaz Hamit’i grevlendirmi diyorlar,ama kesin deil.Yemek iinden de dorusu en iyi Hamit anlar!
Balk Sadi:
-Benim iin hava ho,giden aam gelen de paam.Benim rzkm ne devlette, ne urada ne de burada;denizde denizde,dedi.

X X X

Al-Makam,hastanede 46’llar kouunda yatan arkadalarn da unutmamt.Yeni akl hastanesinin tadilat ilerinin bittii haber verilince nce Sar izmeli Mehmet Aa’nn sevgilisinin ehir mezarlndaki mezarn buldurdu,oraya gitti,o kzcazn ruhu iin dua etti ve mezarn zerindeki glden bir tane dalyla kopard.Teleskop Alveri Merkezinden bir poete sabun,ampuan,parfm ve jleleri,dier poete ise sigaralar doldurdu.46’llar kouunda verdii sz tutacakt.
Bir tek Neron Tahir’in bulunmas kalmt.O da ok zordu.nk Neron Tahir,be gn nce ok eski olduu iin iinde hi kimsenin oturmad ahap bir evi yakm ve sonra da korkudan kayplara karmt.Her yer aranmasna ramen bir trl bulunamamt.Neron Tahir’in arandn duyan Zabta Amiri avu Hilmi iki saat iinde onu bulup Al-Makam’n yanna getirmiti.Korkudan tir titriyordu:
-Valla ben yakmadm,sadece yanarken seyrettim.Benim bir suum yok,diyordu.
-Korkma,seni o yzden armadm.Sana birisinden selam getirdim.
-Kimden?
-Karn Deen’den.
-Sen onu nereden tanyacaksn ki Al-Makam bey?Gene de aleykmselam.
-Seni onun yanna gtrsem,ister misin?
-sterim,ok oldu grmeyeli.zledim de.
-Haydi,yr o zaman,gidiyoruz.

X X X

Resmi bir aracn hastaneye girdiini grenler,bunun Al-Makam arac olduunu anlaynca durumu Bahekime bildirdiler.Teftie gelmi olmalyd.Birka dakika iinde doktorlar dahil tm personel Al-Makam’ karlamaya kmt koridorlara.
Bahekim odasnda Al-Makam sordu:
-Neden tm personel koridorlarda idi?Hastalara bu srada kim bakyordu?
-Sizi karlamak iin ktlar efendim.
-Sizden ricam,bundan sonra bu karlama trenlerini kaldralm.Birisini karlayacaz derken bir insanmz kaybetmeyelim doktorsuzluktan veya hemiresizlikten.
-Ba stne efendim.
-Tahir’i tanyor musunuz?
-Evet efendim,daha nce birka kez hastanemize gelmi,hatta biraz yatmt da.
-46’llar kouundaki bir arkadan ziyarete gelmi.Birlikte oraya gitmek istiyoruz.
-Tahir’i gtrrz de,sizin oraya girmeniz sakncal olabilir.
-Bana bir zarar verebileceklerinden ekiniyorsanz,bu kaygnz bouna.Bana bir ey yapacaklarn zannetmiyorum.Hem onlara baz hediyeler de getirdik.
-Hediyeleri imdi bir grevliye aldrrm.Sizin de yannza birka koruma vereyim,iyisi mi birlikte oraya gidelim.Ne olur,ne olmaz.
-iniz byle rahat edecekse,dediiniz gibi olsun.

Vakit leni biraz gemi olmasna ramen Solon hari teki hastalar can skntsndan uyuyorlard.Kap birden alp ierisi insan dolunca Solon hem ard hem de korktu.nk bo yemek kaplar bile oktan alnmt ve genelde bu saatte buraya kimse uramazd.Al-Makam’ grnce aknl endieye dnt ve arkadalarna barmaya balad:
-Arkadalar,abuk kalkn.Bakn,kim geldi?Bizim Al-Makam gene yakay ele vermi,bizim koua tkalamak zere getirmiler.Hem bu sefer Hayati deil de bahekim getirmi.Kalkn hadi be,yoksa geberdiniz mi?Aaa,Neron da yakalanm!
-Panik yapma Solon!Birazdan niye geldiimi anlarsn,hani size geleceim diye szm vard ya,ite geldim!
Konumalar dier hastalar da uyandrmt.Onlar da aknlk iindeydi.Karn Deen Jack,Neron’u grnce boynuna sarld,uzun bir sre kollar boyunlarndan zlmedi.Karn Deen sordu:
-Gene ne yaptn da seni yakaladlar.
-Bir ey yapmadm.Sizi ziyaret etmem iin Al-Makam beni buraya getirdi.
-Seni de inandrd m Al-Makam olduuna?
-Sadece ben deil,btn Memleketim inand.Aylardr Memleketimi idare ediyor.
Sar izmeli Mehmet Aa hemen sordu Al-Makam’a:
-Benim mektubu verdin mi?Sana ne syledi?
-Verdim,bak o da sana bu gl gnderdi.
Hemen gl ald,bir kede gl gsne bastrp sessizce beklemeye balad.
-Bu poet sabun,ampuan,parfm ve jle dolu.Bunlar da herhalde senindi Fatih Sultan!
-Helal be,sznn eriymi bizim Al-Makam!Bizden olur da szn tutmaz m hi?
-Salna zararl,biliyorum ama bu poettekiler de senin Hasan Sabah.
-Sigara m dolu o poet.
-Evet,dolu.
-Sa ol! O zaman birer tane yakalm,sen de ieceksin deil mi?
Solon umutsuzca sordu:
-Benim isteim olmad deil mi Al-Makam?Onu yapmaya gcn yetmedi deil mi?
-Hi tasalanma Solonum,o da oldu!
-Brak elemeyi...
-Hi yle bir ey yapar mym?Hepiniz hemen hazrlann,nk buradan yeni yerinize daha dorusu ifa evinize gidiyoruz.Bahekim bey,ltfen emir verin de yeni yerlerine arkadalar nakletmek iin bir minibs,o yoksa bir ambulans hazrlasnlar!
-Ba stne Al-Makam bey!

X X X

ki saat sonra yeni yerlerine gidebildiler.nk Fatih Sultan yeni evlerine kirli gidemeyeceini,banyo yapmadan kmayacan sylemiti.Israrlar onu kararndan vazgeirememi ve herkes mecburen onu beklemiti.

X X X

Al-Makam yeni ifa yerinin demir bahe kapsna elini koydu,kk ocuklar gibi imenlerin zerinde debelenen ,bazen de birbiriyle bouan bu drt hastaya glmseyerek bakt.”Allaha smarladk!” anlamnda elini sallad,ama onlar onun gittiinin bile farknda deillerdi....

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn 1. blm kmesinde bulunan dier yazlar...
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 35 Son Blm
Memleketimin Delileri - 1
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 33
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 34
Kpein Ad Badi - 80 (Son Blm)
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 32
Demokratik Deliler Devleti - 37 (Son Blm)
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 26
Ge Ge - Kymz Yok Olmu - 48 (Son Blm)
Dnemeyen Bir Dnme Dolap - 31

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
cretsiz Kitap Databileceim stanbulda Bir Mekan Aryorum
Bir Edebiyat Gzyle Maarann Kamburu - Yorum: 4
Bir Felsefecinin Kaleminden Maarann Kamburu Yorum: 6
Maarann Kamburu
Bir Romann Anatomisi: Maarann Kamburu
Bir An Defteri Buldum - Roman
mer Seyfettin Eserlerini Nasl Yazard?
Maarann Kamburu Romanna Ynelik Okuyucu Yorum ve Eletirileri
Maarann Kamburu Romanna Ynelik Okuyucu Yorum ve Eletirileri - 2
Maarann Kamburu Romanna Ynelik Okuyucu Yorum ve Eletirileri - 3

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Siyasi Talama: Neezde - 2 [iir]
Siyasi Talama: Karamsarzde [iir]
Kusur"den Trtklama [iir]
Zam Zam Zam... [iir]
Trtklama (Kazak Abdal'dan) [iir]
Yoklar ve Varlar [iir]
stanbul,sana k Bu Kul [iir]
k Dertli"den Trtklama [iir]
Namuslu Karaborsac [iir]
Dostlarm [iir]

mer Faruk Hsmll kimdir?

Uzun sre Oru Yldrm adn kullanarak eitli forumlara yaz yazdm. ddiasz iki romanm var. ok sayda siyasi ierikli yazya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe retmeniyim. Yazmaya alan her kiiye byk bir saygm var. nk yazlan her satr mrden verilen bir paradr.

Etkilendii Yazarlar:
Az veya ok okuduum tm yazarlardan etkilenirim.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | mer Faruk Hsmll, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.