..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnýzca hava, ýþýk ve arkadaþýn varsa hiç üzülme. -Goethe
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
ÝzEdebiyat - Yazar Portresi - Orhan TURAN
Orhan TURAN - Eylül Yazýlarý
Site Ýçi Arama:

Ýnceleme
  Unutma Teoremi - 1 (Orhan TURAN) 13 Haziran 2006 Tezler 

Unutmak için çýkarken yola, aksine bir bölücülükle, hatýrlamak için erken kalkmam ne tuhaf...

Unutma Teoremi - 2 (Orhan TURAN) 13 Haziran 2006 Tezler 

Unutma eylemi bilinçli yapýldýðý takdirde insan psikolojisini bozar. Öyleyse; "Seni unutmak için her þeyi yapacaðým" denilerek giriþilen bir unutma eylemi, unutulmak istenen kiþiyi daha yüksek bir voltajdaki "hatýrlama" eðilimine sokacaktýr. Ben geçirdiðim "bilinçli ayrýlýk" þokundan etkilenmiþ bir erkek olarak, "bunu daha verimli hale nasýl getiririm?" sorusunu kendime sorarken, bunu deneysel bir sürece yaymak istedim.

Eðitim Üzerine Yerel Bir Bakýþ; (Orhan TURAN) 14 Haziran 2006 Eðitim 

Türkiye'deki eðitim modellerinin neredeyse tamamý. Avrupa ya da Amerika'nýn bir ilköðretim okulundan çýkmýþ sistemlerdir. Oysa kendi omullarýmýzda varolan modelleri hiç göremedik. Afyonkarahisar'daki bir ilköðretim okulunun, özel okul kalitesini nasýl aþtýðýný araþtýrdým. Üsteli bakanlýk ve okul bütçesinden tek kuruþ almadan.

Iý. Meþrutiyet'ten Günümüze Afyonkarahisar'da Yerel Basýn (Orhan TURAN) 14 Haziran 2006 Anadolu Kültürü 

II. Meþrutiyetten 2006 yýlýna kadar, Afyonkarahisar'da Yerel Basýn (Gazete-Dergi) yayýmcýlýðý üzerine yaptýðým araþtýrma

Her Yönü ile Afyonkarahisar (Orhan TURAN) 14 Haziran 2006 Anadolu Kültürü 

Kendime ait olan bu çalýþmayý, çalýþtýðým gazetede dizi-yazý olarak yayýnlamýþtým. Afyonkarahisar'a bir de buradan bakýn

Yýl: 2554… Aþkýn Metal Tarihi (Orhan TURAN) 15 Haziran 2006 Tezler 

Bu yazý, iletiþim araçlarýyla, aþk iliþkisini tarihi süreçte irdelemeye çalýþýr. Ýlk çaðlardan günümüze kadarmevcut olan iletiþim araçlarýyla, yaþanan aþklarýn sentezi, günümüzde yaþanan aþklarýn sentezi ve son bölümde ele alýnacak olan 2554 tarihine kadar olan sentezleri içerir. Üç bölümlük dizinin ana mantýðý, zaman geçtikçe ve iletiþim teknolojileri arttýkça aþk ve sevginin robotlaþacaðý ve anlamýný yitireceði tezidir. Zevkle okuyacaðýnýzý umuyorum. Alýn terimle araþtýrdým, emek verdim, hepsi annenizin ak sütü gibi helaldir.

Yýl: 2554… Aþkýn Metal Tarihi - 2. Bölüm (Orhan TURAN) 17 Temmuz 2006 Tezler 

Daha önce birincisini yayýnladýðým "Aþkýn Metal Tarihi" adlý çalýþmanýn ikinci bölümünü tamamladým. Zevkle okuyacaðýnýzý umuyorum. Ama bir öneneri; Birincisini okumadan bunu asla okumayýn!

Afyonkarahisar"ýn Ýlk Bankasý Terakki Servet Bankasý (Orhan TURAN) 9 Ocak 2007 Dönemler 

Afyonkarahisar’ýn ilk bankasý hangisiydi sorusu, sizi belki þaþýrtabilir. Ancak o banka bu gün hala var.

Bir Din Bilgini ve Profesör Kamil Miras (Orhan TURAN) 9 Ocak 2007 Yazarlar ve Yapýtlar 

Harf inkýlabý sonrasýnda bir tane dahi tercüme Kur’an yoktu. Türkiye’de Kur’an-ý Kerim’in il tercümesini yaparak önemli bir hizmette bulundu. Kamil Miras, Türkiye’nin dikkate deðer ilim adamlarýndan biri olan Miras, bir çok eseri de Türkçe’ye çevirmiþtir.

Dünya Gazetesi ile Ýlgili Ýstatistiksel Bir Çalýþma (Orhan TURAN) 14 Þubat 2007 Meslekler & Ýþ Yaþamý 

Ekonomi ve Politika alýnýnda yayýn yapan Dünya Gazetesi ile ilgili yapýlmýþ bir çalýþma. Tiraj rakamlarý , haber içeriði, gazete nitüeliklerini yansýtýyor.

Cumhuriyet Tarihi Afyonkarahisar Valileri (Orhan TURAN) 30 Mart 2007 Dönemler 

Cumhuriyetin baþlangýcýndan bugüne kadar (2007) Afyonkarahisar'da görev yapmýþ valilerin kýsa kronolojik çalýþmasýdýr.

Türkiye"nin Ýlk Azýnlýk Milletvekili Berç Keresteciyan; (Orhan TURAN) 28 Mart 2007 Dönemler 

Berç Keresteciyan Atatürk’ün Gayri Müslimler için bulundurduðu kontenjanla 1935’ten itibaren üç dönem Afyonkarahisar Milletvekilliði yaptý.

1920"den 2007"ye; Türkiye Cumhuriyeti Afyonkarahisar Belediye Baþkanlarý (Orhan TURAN) 28 Mart 2007 Dönemler 

1920'den 2007 yýlýna kadar Afyonkarahisar'da Belediye Baþkanlýðý yapmýþ yöneticilerin kronolojik anlatýmýdýr. Çalýþma, kronolojik bilginin yaný sýra, Türkiye'deki askeri darbelerin, yerel yönetimlere etkileri açýsýndan kayda deðerdir. (Site teknik olarak izin vermediði için, baþkanlarýn fotoðraflarý yayýnlanamamýþtýr)

Korkut Özal'la Özel Söyleþi... Korkut Özal; 'Özal'ý Öldürdüler' (Orhan TURAN) 18 Nisan 2007 Politika 

Bu özel söyleþide þu baþlýklar yer alýr: "Sezer’in “tehdit” algýsý söylenti" - "Baykal hiçbir zaman iktidar olamaz" - "Erdoðan; Cumhurbaþkaný olmaya mecbursun!" - Özal’ýn ölümü… - Özal öldürüldü mü? "Özal düzene çomak sokmuþtu" - "Korkut Özal Kimdir?"

Türkiye'nin Kýrýlma Süreci; "Egemen Zihniyet" ile "Geliþtirici Zihniyet Mücadelesi (Orhan TURAN) 20 Nisan 2007 Politika 

Egemen siyaset, sistemin deðiþmesini hýzlandýracak dinamiðin önüne geçmek için tüm silahlarýný kullanýyor. Türkiye’nin ihtiyaç duyduðu ve zamanlamasý itibarý ile bugünlere düþen bu pozitif kýrýlma süreci daha da hýzlanacaða benziyor.

22 Temmuz Sereci ve Statüko (Orhan TURAN) 31 Temmuz 2007 Politika 

22 Temmuz Süreci, sivillerle sütatüko'nun ayrýþma belirtilerinin sinyallerinden biridir. Adnan Menderes, Turgut Özal, Necmettin Erbakan'dan sonraki bu "Erdoðan" denemesinin Türkiye'yi ne kadar sivilleþtireceði ise hala bilinmiyor.

Rumlar da "Soykýrým" Sýrasýnda (Orhan TURAN) 6 Aralýk 2007 Kültür Çatýþmalarý 

Ermeniler'den sonra "Pontuslu Rumlar" da soykýrým iddialarýyla uluslar arasý kamuoyunun önüne çýktý. Atatürk'ün Samsun'a aylak bastýðý 19 Mayýs'ý "Soykýrým Günü" ilan eden Pontuslu Rumlarýn, 1967'den itibaren Karadeniz'den ABD'ye 12 bin Türk'ü taþýdýðý ortaya çýktý.

Telekulak Skandal mý - Çýkýþ mý (Orhan TURAN) 30 Mayýs 2008 Politika 

CHP'nin genel sekreter- vali diyaloglarýnýn kamuoyuna sýzmasý, aslýnda bir skandala iþaret deðil, tam tersine her defasýnda halký aþaðýlarken 'suçüstü yakalanan' CHP'nin 'çýkýþ yolu'na iþarettir. Sav, bir yanlýþa daha bulaþmanýn acý burukluðunu yaþýyor mu bilmem. Ancak gazeteci gözlüðü ile CHP’nin halka yaptýðý her hakaret ve aþaðýlama sonrasýnda tartýþacak ‘komplo soslu’ konular bulup, bunlarý aþaðýladý halka sunmasý canýmý acýtýyor.

Bir 'Çakma Skandal' Öyküsü (Orhan TURAN) 31 Mayýs 2008 Politika 

8 Mayýs 2008'de baþlayan öykü 31 Mayýs 2008'e kadar sürdü. Kamuoyunda yankýlanmasý ise 28 Mayýs ile 31 Mayýs 2008 arasýnda gerçekleþti. Ýþte 2008 yýlýna damga vuran Cumhuriyet Halk Partisi'nin asparagas iddiasýnýn kýsa öyküsü...

Benim Derin Devletim (Orhan TURAN) 4 Haziran 2008 Politika 

Star Gazetesi Genel Yayýn Yönetmeni Mustafa Karaailoðlu, Maliye Bakaný Kemal Unakýtan'dan telefonla 'Kemal, bize kredi ayarla' dedi. Bakan Unakýtan, Karaalioðlu'nun bu isteðini derhal kabul etti. Bu skandal Türkiye'de çok þeyi deðiþtirebilir diye düþünüyorum. Ama...

Biyolojik Silah mý, Doðal Felaket Mi: Kene (Orhan TURAN) 26 Haziran 2008 Saðlýk 

Türkiye’de ‘virüslü kene’ teþhisini ilk defa 2003 yýlýnda ortaya koyan Türk doktoru Sami Kartý’ya göre ABD Kýrým Kongo Kanamalý Ateþi Hastalýðý virüsünü taþýyan kenelerle ilgili ‘Biyolojik Silah olabilir mi sorusunu tartýþýrken Türkiye, virüsün tanýsýný yeni bulmuþtu

Medya ile Ýliþkiler (Orhan TURAN) 10 Ekim 2008 Meslekler & Ýþ Yaþamý 

Medya kuruluþlarýyla nasýl bir iliþki kurulmalý. Nelere dikkat etmeli. Basýn açýklamlarý nasýl yazýlýr, ne zaman ilgili medya kuruluþuna gönderilir...

"Zavallý bir matem"e düþtü yol...
"Yýðýn" insanlar, güzel kadýn ve erkekler;
Bencil ve gururlu kimisi,
Kimisi sanki ölümsüzmüþ gibi...
Dünya azýðýna tutunmuþlar!

"Zavallý bir matem"e düþtü yol...
Matem; göz çukurunda,
Ýki yanak üstünde
Matem çenede tutunmuþ
yerde unutulmuþ bir acý gibi

13.06.2011 12:10:08 ÝBRA DAÝRESÝ 

Yeni bir baþlangýç yapmak, insanýn kendisini inkarýyla mümkündür.

Bugün sigarayý býrakarak, kendimi inkar için ilk adýmý attým. Biliyorum, insanýn dünya reddi, bu kadar basit olamazdý. Ben de niyet edip, önce "güneþi üzerime doðurmamaya" son ra da, her yemekte midemi boþ býrakmaya karar verdim...

Aman Allahým!

Bu ne kadar da zormuþ...

Güzel nefsim ne kadar büyük bir acý içine girdi böyle...

Midemin hiç bir zaman doymayacaðýný, sabahleyin, gözlerim þiþene kadar uyuyamayacaðýmý bilmek... Her sabah saat 06'da, evimin dýþ kapýsýndan çýkýp, sokakta koþmak...

Unsuz, yaðsýz, tuzsuz, þekersiz bir sofra inþaa edebilmek...

Her ezanla þuursuz yüzümü, bir amaç uðrana ayný yöne çevrimek...

Þükürler olsun sana...

Ýman ettim ki, sen tüm idolojiler ve devrimlerin üzerinde,

Sen tüm liderler ve insanlar üzerinde

Sen tüm yönetim biçimleri ve inanýþlar içinde

Onlarýn tek varedeni ve onlara da hayat verensin!

Ýman ettim ki, sen teksin, doðmadýn ve doðrulmadýn, benzerin ve ortaðýn yok!

Ýman ettim ki, senin 'ol' demenle herþey bir anda olur!

Rabbim, katýndan güçlü bir iman ve sabýr ver...

Ýþlediðimiz günahlarý affet!

Geçmiþte düþtüðümüz hatalarý görmezden gel,

Sen tevbeleri kabul edensin!

Senin herþeye gücün yeter 

22.01.2009 13:09:51 ÝBRA DAÝRESÝ 

Eksik kalan isyanýma sübvanse edildi;
ve "Piç tarafýmdan" kondu cebime...
Bu yalnýzlýk;
Daha çok üretmem, kemirmem için kendimi

22.01.2009 13:09:13 ÝBRA DAÝRESÝ 

Eksik kalan isyanýma sübvanse edildi;
ve "Piç tarafýmdan" kondu cebime...
Bu yalnýzlýk;
Daha çok üretmem, kemirmem için kendimi

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Orhan TURAN, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.

Bu dosyanýn son güncelleme tarihi: 29.03.2024 15:42:16