..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Gerek bir sevgide dier insann iyiliini istersin. Romantik sevgide dier insan istersin. -Margaret Anderson
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
zEdebiyat - Yazar Portresi - Orhan TURAN
Orhan TURAN - Eyll Yazlar
Site i Arama:

nceleme
  Unutma Teoremi - 1 (Orhan TURAN) 13 Haziran 2006 Tezler 

Unutmak iin karken yola, aksine bir blclkle, hatrlamak iin erken kalkmam ne tuhaf...

Unutma Teoremi - 2 (Orhan TURAN) 13 Haziran 2006 Tezler 

Unutma eylemi bilinli yapld takdirde insan psikolojisini bozar. yleyse; "Seni unutmak iin her eyi yapacam" denilerek giriilen bir unutma eylemi, unutulmak istenen kiiyi daha yksek bir voltajdaki "hatrlama" eilimine sokacaktr. Ben geirdiim "bilinli ayrlk" okundan etkilenmi bir erkek olarak, "bunu daha verimli hale nasl getiririm?" sorusunu kendime sorarken, bunu deneysel bir srece yaymak istedim.

Eitim zerine Yerel Bir Bak; (Orhan TURAN) 14 Haziran 2006 Eitim 

Trkiye'deki eitim modellerinin neredeyse tamam. Avrupa ya da Amerika'nn bir ilkretim okulundan km sistemlerdir. Oysa kendi omullarmzda varolan modelleri hi gremedik. Afyonkarahisar'daki bir ilkretim okulunun, zel okul kalitesini nasl atn aratrdm. steli bakanlk ve okul btesinden tek kuru almadan.

I. Merutiyet'ten Gnmze Afyonkarahisar'da Yerel Basn (Orhan TURAN) 14 Haziran 2006 Anadolu Kltr 

II. Merutiyetten 2006 ylna kadar, Afyonkarahisar'da Yerel Basn (Gazete-Dergi) yaymcl zerine yaptm aratrma

Her Yn ile Afyonkarahisar (Orhan TURAN) 14 Haziran 2006 Anadolu Kltr 

Kendime ait olan bu almay, altm gazetede dizi-yaz olarak yaynlamtm. Afyonkarahisar'a bir de buradan bakn

Yl: 2554… Akn Metal Tarihi (Orhan TURAN) 15 Haziran 2006 Tezler 

Bu yaz, iletiim aralaryla, ak ilikisini tarihi srete irdelemeye alr. lk alardan gnmze kadarmevcut olan iletiim aralaryla, yaanan aklarn sentezi, gnmzde yaanan aklarn sentezi ve son blmde ele alnacak olan 2554 tarihine kadar olan sentezleri ierir. blmlk dizinin ana mant, zaman getike ve iletiim teknolojileri arttka ak ve sevginin robotlaaca ve anlamn yitirecei tezidir. Zevkle okuyacanz umuyorum. Aln terimle aratrdm, emek verdim, hepsi annenizin ak st gibi helaldir.

Yl: 2554… Akn Metal Tarihi - 2. Blm (Orhan TURAN) 17 Temmuz 2006 Tezler 

Daha nce birincisini yaynladm "Akn Metal Tarihi" adl almann ikinci blmn tamamladm. Zevkle okuyacanz umuyorum. Ama bir neneri; Birincisini okumadan bunu asla okumayn!

Afyonkarahisar"n lk Bankas Terakki Servet Bankas (Orhan TURAN) 9 Ocak 2007 Dnemler 

Afyonkarahisar’n ilk bankas hangisiydi sorusu, sizi belki artabilir. Ancak o banka bu gn hala var.

Bir Din Bilgini ve Profesr Kamil Miras (Orhan TURAN) 9 Ocak 2007 Yazarlar ve Yaptlar 

Harf inklab sonrasnda bir tane dahi tercme Kur’an yoktu. Trkiye’de Kur’an- Kerim’in il tercmesini yaparak nemli bir hizmette bulundu. Kamil Miras, Trkiye’nin dikkate deer ilim adamlarndan biri olan Miras, bir ok eseri de Trke’ye evirmitir.

Dnya Gazetesi ile lgili statistiksel Bir alma (Orhan TURAN) 14 ubat 2007 Meslekler & Yaam 

Ekonomi ve Politika alnnda yayn yapan Dnya Gazetesi ile ilgili yaplm bir alma. Tiraj rakamlar , haber ierii, gazete niteliklerini yanstyor.

Cumhuriyet Tarihi Afyonkarahisar Valileri (Orhan TURAN) 30 Mart 2007 Dnemler 

Cumhuriyetin balangcndan bugne kadar (2007) Afyonkarahisar'da grev yapm valilerin ksa kronolojik almasdr.

Trkiye"nin lk Aznlk Milletvekili Ber Keresteciyan; (Orhan TURAN) 28 Mart 2007 Dnemler 

Ber Keresteciyan Atatrk’n Gayri Mslimler iin bulundurduu kontenjanla 1935’ten itibaren dnem Afyonkarahisar Milletvekillii yapt.

1920"den 2007"ye; Trkiye Cumhuriyeti Afyonkarahisar Belediye Bakanlar (Orhan TURAN) 28 Mart 2007 Dnemler 

1920'den 2007 ylna kadar Afyonkarahisar'da Belediye Bakanl yapm yneticilerin kronolojik anlatmdr. alma, kronolojik bilginin yan sra, Trkiye'deki askeri darbelerin, yerel ynetimlere etkileri asndan kayda deerdir. (Site teknik olarak izin vermedii iin, bakanlarn fotoraflar yaynlanamamtr)

Korkut zal'la zel Sylei... Korkut zal; 'zal' ldrdler' (Orhan TURAN) 18 Nisan 2007 Politika 

Bu zel syleide u balklar yer alr: "Sezer’in “tehdit” algs sylenti" - "Baykal hibir zaman iktidar olamaz" - "Erdoan; Cumhurbakan olmaya mecbursun!" - zal’n lm… - zal ldrld m? "zal dzene omak sokmutu" - "Korkut zal Kimdir?"

Trkiye'nin Krlma Sreci; "Egemen Zihniyet" ile "Gelitirici Zihniyet Mcadelesi (Orhan TURAN) 20 Nisan 2007 Politika 

Egemen siyaset, sistemin deimesini hzlandracak dinamiin nne gemek iin tm silahlarn kullanyor. Trkiye’nin ihtiya duyduu ve zamanlamas itibar ile bugnlere den bu pozitif krlma sreci daha da hzlanacaa benziyor.

22 Temmuz Sereci ve Statko (Orhan TURAN) 31 Temmuz 2007 Politika 

22 Temmuz Sreci, sivillerle statko'nun ayrma belirtilerinin sinyallerinden biridir. Adnan Menderes, Turgut zal, Necmettin Erbakan'dan sonraki bu "Erdoan" denemesinin Trkiye'yi ne kadar sivilletirecei ise hala bilinmiyor.

Rumlar da "Soykrm" Srasnda (Orhan TURAN) 6 Aralk 2007 Kltr atmalar 

Ermeniler'den sonra "Pontuslu Rumlar" da soykrm iddialaryla uluslar aras kamuoyunun nne kt. Atatrk'n Samsun'a aylak bast 19 Mays' "Soykrm Gn" ilan eden Pontuslu Rumlarn, 1967'den itibaren Karadeniz'den ABD'ye 12 bin Trk' tad ortaya kt.

Telekulak Skandal m - k m (Orhan TURAN) 30 Mays 2008 Politika 

CHP'nin genel sekreter- vali diyaloglarnn kamuoyuna szmas, aslnda bir skandala iaret deil, tam tersine her defasnda halk aalarken 'sust yakalanan' CHP'nin 'k yolu'na iarettir. Sav, bir yanla daha bulamann ac burukluunu yayor mu bilmem. Ancak gazeteci gzl ile CHP’nin halka yapt her hakaret ve aalama sonrasnda tartacak ‘komplo soslu’ konular bulup, bunlar aalad halka sunmas canm actyor.

Bir 'akma Skandal' yks (Orhan TURAN) 31 Mays 2008 Politika 

8 Mays 2008'de balayan yk 31 Mays 2008'e kadar srd. Kamuoyunda yanklanmas ise 28 Mays ile 31 Mays 2008 arasnda gerekleti. te 2008 ylna damga vuran Cumhuriyet Halk Partisi'nin asparagas iddiasnn ksa yks...

Benim Derin Devletim (Orhan TURAN) 4 Haziran 2008 Politika 

Star Gazetesi Genel Yayn Ynetmeni Mustafa Karaailolu, Maliye Bakan Kemal Unaktan'dan telefonla 'Kemal, bize kredi ayarla' dedi. Bakan Unaktan, Karaaliolu'nun bu isteini derhal kabul etti. Bu skandal Trkiye'de ok eyi deitirebilir diye dnyorum. Ama...

Biyolojik Silah m, Doal Felaket Mi: Kene (Orhan TURAN) 26 Haziran 2008 Salk 

Trkiye’de ‘virsl kene’ tehisini ilk defa 2003 ylnda ortaya koyan Trk doktoru Sami Kart’ya gre ABD Krm Kongo Kanamal Atei Hastal virsn tayan kenelerle ilgili ‘Biyolojik Silah olabilir mi sorusunu tartrken Trkiye, virsn tansn yeni bulmutu

Medya ile likiler (Orhan TURAN) 10 Ekim 2008 Meslekler & Yaam 

Medya kurulularyla nasl bir iliki kurulmal. Nelere dikkat etmeli. Basn aklamlar nasl yazlr, ne zaman ilgili medya kuruluuna gnderilir...

"Zavall bir matem"e dt yol...
"Yn" insanlar, gzel kadn ve erkekler;
Bencil ve gururlu kimisi,
Kimisi sanki lmszm gibi...
Dnya azna tutunmular!

"Zavall bir matem"e dt yol...
Matem; gz ukurunda,
ki yanak stnde
Matem enede tutunmu
yerde unutulmu bir ac gibi

13.06.2011 12:10:08 BRA DARES 

Yeni bir balang yapmak, insann kendisini inkaryla mmkndr.

Bugn sigaray brakarak, kendimi inkar iin ilk adm attm. Biliyorum, insann dnya reddi, bu kadar basit olamazd. Ben de niyet edip, nce "gnei zerime dourmamaya" son ra da, her yemekte midemi bo brakmaya karar verdim...

Aman Allahm!

Bu ne kadar da zormu...

Gzel nefsim ne kadar byk bir ac iine girdi byle...

Midemin hi bir zaman doymayacan, sabahleyin, gzlerim iene kadar uyuyamayacam bilmek... Her sabah saat 06'da, evimin d kapsndan kp, sokakta komak...

Unsuz, yasz, tuzsuz, ekersiz bir sofra inaa edebilmek...

Her ezanla uursuz yzm, bir ama urana ayn yne evrimek...

krler olsun sana...

man ettim ki, sen tm idolojiler ve devrimlerin zerinde,

Sen tm liderler ve insanlar zerinde

Sen tm ynetim biimleri ve inanlar iinde

Onlarn tek varedeni ve onlara da hayat verensin!

man ettim ki, sen teksin, domadn ve dorulmadn, benzerin ve ortan yok!

man ettim ki, senin 'ol' demenle herey bir anda olur!

Rabbim, katndan gl bir iman ve sabr ver...

lediimiz gnahlar affet!

Gemite dtmz hatalar grmezden gel,

Sen tevbeleri kabul edensin!

Senin hereye gcn yeter 

22.01.2009 13:09:51 BRA DARES 

Eksik kalan isyanma sbvanse edildi;
ve "Pi tarafmdan" kondu cebime...
Bu yalnzlk;
Daha ok retmem, kemirmem iin kendimi

22.01.2009 13:09:13 BRA DARES 

Eksik kalan isyanma sbvanse edildi;
ve "Pi tarafmdan" kondu cebime...
Bu yalnzlk;
Daha ok retmem, kemirmem iin kendimi

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Orhan TURAN, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.

Bu dosyann son gncelleme tarihi: 14.07.2024 19:17:07