..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Ýste, sana verilecektir; Ara, bulacaksýndýr; Çal ve kapý sana açýlacaktýr -Ýncil
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Yüzleþme > Ö.Gökhan Ergüven

17 Eylül 2017
Sürek Avý  
Ö.Gökhan Ergüven
Aslýnda en çok canýmýzý yakan gerçekleþmeyen hayaller deðil, sürekli bir boyunduruktan yada nasýl desem Sartere’ýn Bulantý romanýnda bahsettiði bir iç sýkýntýsýndan kurtulamayýþýmýz. Ruhuna hükmeden acýmasýz bir güç insanlýðýnla ilgili ne varsa silip süpürüyor.

:ABGG:

Nedense kýrýklý bir düþ yarattý vazgeçilmiþliðin dar maðaralarý. Her bir parçasýndan diðerine atlamak öyle zor oluyorki. Son kelimeleri söyleyip gidivermeyi ne çok hayal ettim. Böyle bir þeyin mümkün olamayacaðýný bildiðim halde bu fantezi hayallerimi süslemeye devam etti hep. Son sözü hayat söylüyor ve öyle de olmaya devam edecek. Trajik olan þu ki bütün hayal zenginliðine ve zekanýn yaratmadaki çeþitliliðine raðmen travmalar ve tetiklenen eylemler bir dýþ etken tarafýndan harekete geçiriliyor. Ýçine olaya tesir edebilecek bütün etkenlerin katýldýðý ve birkaç senaryonun hesaplandýðý kusursuz sayýlabilecek planlarda bile bir kelebek etkisi bütün sistemi çökertebiliyor. “ Doðada düz çizgi yok” maalesef.
     Bir baþlangýcý anýmsayabilseydik, kabul edilebilir bir sonda öngörebilirdik. Varoluþun kesin sýnýrlarý yok. Olmadýðý için gelecekle geçmiþ arasýnda bir sarkaçta salýnýp duruyoruz.Kim olduðunu bilme isteði çok derin anlamlar barýndýran felsefi bir soru olmanýn ötesinde, doðal bir istek gibi her karþýma dikildiðinde aynalardaki aksime yalvarýyorum; “Bana birþey söyle!” Oysa aynalar algýlardan baðýmsýz deðil ve sadece deðiþik algýlarý tatma fýrsatý tanýyor ama birþey söylemiyor. Ayýrdedici ve objektif bir bakýþ açýsý sunabilecek tek þey zaman. Ne yazýkki aleyhimize iþliyor. Ayýrdýna varacaðýn þeyleri sana gösterirken bu arada onlarý kaybetmiþ oluyorsun.Yýkýntýlarýnýn arasýnda dolaþýrken bulduðun birkaç aný ve biraz gerçekliðin yýpranmýþ hali tesellilerin. Oysa sen neler hayal etmiþtin…
     Aslýnda en çok canýmýzý yakan gerçekleþmeyen hayaller deðil, sürekli bir boyunduruktan yada nasýl desem Sartere’ýn Bulantý romanýnda bahsettiði bir iç sýkýntýsýndan kurtulamayýþýmýz. Ruhuna hükmeden acýmasýz bir güç insanlýðýnla ilgili ne varsa silip süpürüyor. Toplumun deðer yargýlarýndan bahsetmiyorum. Varoluþun kendisi dayanýlmaz bir aðýrlýðý yüklüyor omuzlarýna.Sürgün içimizde baþlýyor ve bir sürek avý devam ediyor yaþamda býraktýðýmýz izler boyunca. Bazýlarýmýz dönüp avcýyla yüzleþecek kadar cesur oluyor. Ne mutlu onlara…
Son zamanlarda kurþuna dizilen Ýspanyol þair Frederico Garcia Lorca’nýn dizeleri sýk sýk aklýma geliyor:

“Özgür olmayan insan nedir?
Söyle bana Marina.
Söyle seni nasýl sevebilirim.
Özgür olmazsam..?
Sana kalbimi nasýl açabilirim.
Bu yürek benim deðilse..?”

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Direnç
Vasat, Hiçlik ve Ben Olma Kaygýsý
Sonsuza Yakýnsamalar
Bir Bölü Elli
Ýkinci Tekil Yalnýzlýðýma Göndermeler
Son Söz
Arayýþ
Kahramanlar
Bir Delinin Hatýra Defterinden
Ýyi Hissetmek

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Çýkar Beni [Þiir]
Kalmak [Þiir]
Duvar Yazýlarý (Saçma) [Þiir]
Duvar Yazýlarý (Bitmesin) [Þiir]
Duvar Yazýlarý (Bir An Ýçin) [Þiir]
Iþýklarý Söndürün [Þiir]
Duvar Yazýlarý [Þiir]
Alfabe [Þiir]
- Ada - [Þiir]
- Oyun - [Þiir]

Ö.Gökhan Ergüven kimdir?

Sessizliði mabed edinenlere selam olsun!. . .

Etkilendiði Yazarlar:
Adalet Aðaoðlu,Ahmet Altan,Orhan Pamuk,Necip Fazýl Kýsakürek,Ataol Behramoðlu,Cezmi Ersöz,Atilla Ýlhan, Dücane Cündioðlu

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ö.Gökhan Ergüven, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.