..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
lmden sonra yeni bireylerin olduu konusunda umutluyum. -Platon
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Toplum > Gkhan

30 Haziran 2022
Hikayeler  
Gkhan
nsann anlam aray hakknda dzensiz dnceler.

:DID:
Prof. Bilgin Saydam'a gre btn olaylar ve kavramlar kafamzn iinde biz hikayeletiriyoruz. Aslnda olaylarn bir btnl ve anlam yok. Onlara biz anlam yklyoruz.

Oysa ne hevesliydim hayatmn bir anlam olduuna inanmaya. Yaptmz sadece beynimizde elektriksel sinyaller halinde yaylan ve yeni yollar oluturduumuz bir anlam denizi yaratmak ve sonra ona inanmak ve yapabilirsek etrafmzdakileride inandrmaya almak. Komik olan u ki Prof Bilgin Saydam'n da Arafdalklar kitabnda belirttii gibi dnyaya bir frlatlla geldiimiz algsnn bizim iin tek gerek olduunu bildiim ve neredeyse varoluu felsefenin btn acmasz soukluunu kabul ettiim halde anlam arayna devam ediyorum.

Aslnda benden beklenen bir mhendis olarak ayaklar yere salam basan bir mantk kurmam, matematikle aklamam ve ie yarar hale getiirmem. Aldm eitim ve rendiim felsefe bunu gerektiriyor. Ama retmenlerimin ve yneticilerin ba ars olmaya devam ediyorum. Yarattm fikrin yada eserin ie yarar olmas zerre umrumda deil. Olas btn ihtimalleri hesaplayabildiimiz ve mantksal olarak tutarl denklemler kurduumuz gvenli ve sabit bir dnya ne kadar skc olur dnebiliyor musunuz?

Ben anlamn peindeyim. Yani felsefecilerin inatla ve acmaszca herey alglardr, doru bilgi diye birey yoktur diye direttii bir dnyadaki anlam araynn iisiyim. Biricik dayanamsa hikayeler. Hani u insanlarn birbirine anlattklar veya sanat eserlerinde yani filmlerde, yazlarda, resimlerde anlatlan ve gemiten beri anlatlagelen hikayeler.

ok eskiden ateler etrafnda balayan bu hikaye anlatma gelenei daha sonra yazl hale dnsede bugnlerde kalitesiz ve niteliksiz dizi ve filmlerle devam ediyor.

Anlam arayndan ok uzak ve yalnzca "elendirici" olduu vurgulanan bu hikayelerden benliimize katabileceimiz, hibirey ne yazkki yok.

21. yzyl btn teknolojik geliimeleri, tpta ve elektronikte btn ilerlemelerine ramen gdk bir sanat geliimi yaratyor yada yaratamyor. Yani insanla temas ok az. Uzaya gitmemiz, kara deliklerin fotoraflarn ekmemiz, atom alt paracklar kefetmemiz bu gerei deitirmiyor. Kapitalist ekonomilerin uzun alma saatleri ve parann alm gc ile deersizletirdii insan yaam hala kendimiz hakknda ok az ey bilmemize neden oluyor.

Siyasetilerin ise kar atmalarn kendi lehlerine evirme, kendilerini setiren kitleyi beslemekten baka bir amalar kalmad. oulcu demokrasinin ise esamesi bile okunmuyor. Partilerin vekillerinin hepsi etkisiz eleman, genel bakanlarnn kendilerini listede n sralara koyma inceliine layk olmaya almaktan baka hibir gayeleri yok.

Yani anlayacanz zavall insana hayatn anlam ne dediinizde, size "hayatta kalmak" demekten baka ne syleyebilir.

Yani insan temel igs olan biyolojik varln devam ettirme gdsne kadar budanm gzkyor. Ne kadar renksiz ve alt bir yaama ekli deil mi?

Oysa insan kendi kendini bu hale getirdi. Amasz eitim ve kendi varln gvene alma igsyle att her adm onu "ruhsuzlua" biraz daha yaklatrd. Temel dnce kimsenin kendisine ulaamayaca bir kale oluturmak olan bu dnce tarz bencillie ve baarya verdii nemin ok daha azn kendini ve doal olarak kendini karndakinde tanma srecine vermi olsayd ok daha gl balarla birbirine bal ve organize bir toplum olma ansn yakalayacakt. Olmad ne yazkki. Korku imparatorluunun ynetimi ele geirmesine izin verdi. Niteliksiz igc i ahlak kavramn yerle bir etti. Utanma duygumuzu kaybettik. Bu ise dnya imparatorluunu ele geirmeye alan tketim ynlar yaratarak onlar bireyden bcee dntren ok uluslu irketlerin av haline dnmemize neden oldu.

Oysa tanrnn "bilinmek" iin yaratt bu varlk iinde byk bir potansiyel tayordu. Anlam bulmak mmkn olurmu bilmem ama evreni anlamlandrabilecek bir gce sahipti: "EDEBYAT". Yani kelimeler. Yani yaanmlklar. Yani hikayeler.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn toplum kmesinde bulunan dier yazlar...
Aforizmalar - 2
Yolculuk

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Ka, Kabullenme ve Kant zerine
Bir Delinin Hatra Defterinden
ielerdeki Mektuplar
Tutku
Anlamszln Derin Snanda
Bilgelik ve Cehalet
Krk Oyuncam
Susamamak
Alclarnzn Ayarlaryla Ltfen Oynayn
- Gece -

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Duvar Yazlar (Bitmesin) [iir]
Duvar Yazlar (Sama) [iir]
Kalmak [iir]
Duvar Yazlar (Bir An in) [iir]
Iklar Sndrn [iir]
Duvar Yazlar [iir]
*dans* [iir]
Gnbegn [iir]
Alfabe [iir]
- Ada - [iir]

Gkhan kimdir?

Sessizlii mabed edinenlere selam olsun!. . .

Etkilendii Yazarlar:
Adalet Aaolu,Ahmet Altan,Orhan Pamuk,Necip Fazl Ksakrek,Ataol Behramolu,Cezmi Ersz,Atilla lhan, Dcane Cndiolu

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Gkhan, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.