..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bir klasik herkesin okumu olmay istedii ancak kimsenin okumay istemedii eserdir. -Mark Twain
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > likiler > Aysel AKSMER

1 Ekim 2022
Nasihat ve Tavsiye  
Aysel AKSMER
Hayat bizim kontrolmzde.

:DHH:
Nasihat etmeyi pek sevmem ne de olsa herkesin akl, fikri var. Tavsiyede bulunmak biraz daha nazik ve lml bir yaklam gibi geliyor bana. Kimse kimseye durup dururken "Afedersiniz bana t verir misiniz? demez ama tavsiyede bulunmasn isteyebilir. Talepsiz nasihatte bulunmak; hadsizlik, bilgilik, grgszlktr, kanaatimce. Vakitsiz ten bu horozsu zat- muhteremlere bazlar iinden svse de dinliyor gibi yapar bazlar da ksa ve z fikrini syler : "Akln kendine sakla!" Haksz da deiller laf aramzda.

Gelelim tavsiyeye. Nasihata gre daha medenice, arkadaca geliyor kulaa. Pek oumuz da zaten gerektiinde kar taraftan byle bir ricada bulunabiliyoruz; gzel bir kitap, yemekleri lezzetli, fiyatlar uygun restoran, kesimi iyi bir kuafr, kaliteli bir aksiyon filmi ad gibi. Hatta amay dndmz bir iletme iin bu ie yllarn vermi birinden tecrbelerini paylamasn istemek, nerilerini almak da gayet normal bir davran.

Bir de "Akl vermi gibi olmaym da aslnda yle yapsanz daha iyi olur", diyenler var. "Gibisi fazla" mdahale ediyorsunuz zaten. zellikle yeni evli iftler ne ok maruz kalr;

znde emrivakilik yatan bu tip cmlelere.

Resmi bir evraa imza atabilecek yaa gelmi, salkl her birey artk yetikindir. Brakalm zgr iradesiyle kararlarn versin. E, dost, akraba herkes snrlarn bilmeli ve bakalarnn hayatna, dncelerine sayg duyulmas gerektiinin bilincine varmal. Bouna dememiler : "G yolda dzelir" diye.

Kendi hayatlarmzn kaptanyz. Seyir defterini seyirciler deil seyir halinde olan yazar. Erisiyle, dorusuyla hayat bizim hayatmz.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn likiler kmesinde bulunan dier yazlar...
Buyur Buradan Yaz
Gnl Kaps
Duygusal Zeka
teleme
Durgun Saatler
Zaman Tneli
Gzyalarm Nerede?
Yine Ne Oldu?
imizdeki Yangn Merdiveni
Merhaba - Elveda

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
nsan Snf
Taksim
Kar Geliyorum
Gece Hayat
Deprem Farkndal
nsan Profili
Ss Ps Deil z Gerek
Mevsim
Fra Gnlm
Bak Acs

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Hayat Bu lm Bu [iir]
Global Yalnzlk [iir]
Deliksiz Suskunluk [iir]
Gelii Gzel [iir]
Krk Bir Ak [iir]
Yrekten Dklen Dostluk Tanesi [iir]
Doaya Karmak stiyorum [iir]
stanbul D [iir]
Erik Aalar [iir]
Bohadaki Szler [iir]

Aysel AKSMER kimdir?

Halkla likiler mezunuyum. Devlet memuru emeklisiyim. 2 evlat sahibiyim. Ankara'da yasiyorum. Bir Oyku Kadar Kisa Bir Roman Kadar Derin Hayatlar isimli oyku kitabinin yazariyim.

Etkilendii Yazarlar:
Orhan Veli KANIK, Reat Nuri GLTEKN, Anton ehov

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Aysel AKSMER , 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.