..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Mektubum sanýrým fazla uzun oldu, çünkü daha kýsa yazmak için yeterince vaktim yoktu. -Pascal
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Þiir > Aþk ve Romantizm > Ýsa Kantarcý

7 Kasým 2022
Atla Gider Çeþmeye  
atlar

Ýsa Kantarcý

:BFE:
AYRANI YOK ÝÇMEYE, ATLA GÝDER ÇEÞMEYE

Türk insanýný özetler bu deyim: Ayraný yok içmeye, atla gider çeþmeye.
Banka kredisi en çok ne için çekilmiþ: Araç yakýtý için.
Gazetede öyle okudum.
Herkeste araç var, 300 milyar, 400 milyar…
Teneke bence onlar, çöp.
Onlar teneke bile deðil; karton kutu.
Neden mi?
Sýk sýk yol kenarýna park etmiþ kamyon ve týrlara çarpar o araçlar, hurda olurlar. Gazetelerde bunlarýn fotoðraflarý var, hiç incelediniz mi? Kamyonda çok az hasar olur.
O 300 milyarlýk, 400 milyarlýk araçlarý alanlar eþyanýn büyüsüne kapýlan insanlar, nefislerinin büyüsüne…ego, benlik, saçma salan þey, desinler…filan. Prestij mi diyelim adýna.
Trilyonlarým olsa beþ kuruþ vermem o araçlarýn birine.
2. el kullanýlmýþ bir araç da iþini görebilir adamýn. Ama o araca aþýk olduðu kadýn gibi bakar, böyle bir baðýmlýlýk bu. Bu tipler çöp tipler, bunlar ülkenin siyasetine, düþüncesine, fikrine, geleceðine hiçbir þey katmaz, katamaz, kof, temelsiz insanlar.
Bende öyle sevgiler yoktur, baðýmlýlýklar.
Komþu eve bir araç gider gelir, eski kartal, bilirsiniz, kadýn sürer, bir çocuðu var, bazý lambalarý yanmaz, kadýnýn iþini görüyor, tamam, zihniyet bu, saðlam, iþ görsün yeter.
Ýnsanlar bir þeyler edinmek denen þeylerin çok pis büyüsünde, bir kadýn, bir ev, bir çocuk, bir ne bileyim, böyle þeyler.
Yaþamak edindiðin bilgelik dýþýnda hiçbir þeydir, o edindiklerin de seni bilge yapmaz birader, koskocaman bir sýfýrým, bunu kavrýyorum, bir mizah geliþtiriyorum, bir huzur buluyorum, birkaç þey dýþýnda hiçbir þeye baðý deðilim, Allah, annem, yazdýðým romanlarým, kuþlarým. Bir iki dost, Yaþamak denen bu rüyada uyanýk kalmak, farkýnda olmak en mühimi.
Adamýn 300 ya da 400 milyarýný o araca gömdüðünü görünce þaþýyorum, kesin Marslý.
Aklý fikri olan hiç kimse bir karton kutuya (o araç bence karton kutu)o parayý gömmez. Tramvay kullanýr, otobüs, bisiklet.
Zehirlenmiþ yürek, kafa, þuurdur bu. Kaybolmuþ kiþidir bu.
Bu þahýslarýn tedavi görmesi gerek bence. Çünkü bunlar tüketim toplumu denen cehennemin üyeleridirler. Cehennemi besleyen odunlardýr bunlar, odun, kütük, çalý çýrpý.
O araçlara karton kutu dedim, kanýtý ise trafik kazalarýndaki hurda halleridir, boþa konuþmam. O araçlar saðlam araçlar deðildirler, göze hoþ gelsin diye yaparlar bir þeyler, teknik özellikler cart curt…siz hiç o araçlarýn kamyon gibi saðlam olanýný gördünüz mi, týra ya da kamyona arkada çarpsýn ve saðlam kalsýn; üretilmedi o araç.
400 milyar verdin aldý o aracý; ama kaza yaparsan hayatýný kurtarýr mý bu araç…tan saðlam çýkar mýsýn? Adam bunu hiç düþünmüyor. Hayatýn mý önemli olan, yoksa birilerine hava atmak mi önemli olan.
Eski kamyonlarý, kamyonetleri satýn alýn, kaza yapsanýz da içinden sað çýkarsýnýz, ayrýca mahalle çocuklarýný pikniðe götürürsünüz, fiyatý: 60 milyar, geçen gün baktým, eski bir kamyonet, kýrmýzý.
Ýnsanlar para ile, dünya ile öyle saçma sapan bir iliþki kurmuþlar ki; adamým bu iliþki seni cehenneme sürükler, biteceksiniz, ölünce çok mankafa hayat yaþadým diyeceksiniz. Eh, siz benim gibi yoðun bakýmda ölüm kalým savaþý vermediðiniz için tapýn lan dünyaya, tapýn tabi, haklýsýnýz.

Kalpten, kafada yanlýþ her þeyi atmadan asla aydýnlanamazsýn, bilinç altýndan bütün yanlýþlarý atmadan da asla ilerleyemezsin, aðýrlýklý olarak kendine düþman olacaksýn, kendini eleþtireceksin, kendini beðenmeyeceksin, kendini beðeneceksen de çok zor beðeneceksin, “bu oldu” demeyeceksin, “biliyorum” demeyeceksin, çünkü bilmek bitmeyen bir süreçtir, “biliyorum” demek algýlarýný kapatýr, çürütür ve yozlaþtýrýr seni.

ÝSA KANTARCI

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn aþk ve romantizm kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Kýzý Aldým Çýrýlçýplak
Þimdi Yak Bir Sigara
Bir Kedi Bir Fikir Meme
Seni Mutlu Edeceðim
Bir Kadýnýn Geliþim Süreci
S. Kiþmek ve Hayaletli Evler
Onun Sýrtýný Hayal Ediyorum
Birds And Girls
Þafak Bir Ezgiyle Hatýrlýyorum Seni
Çünkü Delisin

Yazarýn þiir ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Hayraný Olduðum Tek Þey
Gecenin Islýðý Ceplerinde Iþýyor Genç Kýz
Diþlerinin Beyaz Sessizliði
Fahiþe
Bir Kývýlcým Seni Kurtarýr
Ellerindeki Güç
Dostum Mevlüt
Öküz Leþi ve Karýnca
Ýlk Sarýldýðýn Senindir
Acý Zorsa Kýrmýzýdýr Seviþmek Ýçindir

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Dað Köyünde Kýz Kardeþler (Burma Kadayýf) [Öykü]
Atlar ve Ýnsanlar (Seviþenler Ýçin) [Öykü]
Saplantýlý Aþk ve Yapayalnýz Günler [Öykü]
Dindar Kýzýn Kendini Arama Çabalarý [Öykü]
Genç Kýzlarýn Ýç Dünyasý ve Dýþardakiler [Öykü]
Teneke Surat [Öykü]
Kimseyle Vuruþmayýn [Öykü]
Tramvay Eleþtirisi: En Azýndan Bir Sýðýr Bilinci [Öykü]
Aþk Uðruna [Öykü]
Kara Þimsek ve Kardeþleri [Öykü]

Ýsa Kantarcý kimdir?

yazar

Etkilendiði Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ýsa Kantarcý, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.