..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Leyla'nn ii naz ve ive; Mecnun'un gz ya eme eme..." -Fuzuli (Leyla ile Mecnun)
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > iir > Ak ve Romantizm > sa Kantarc

28 Eyll 2023
Bir Kedi Bir Fikir Meme  
sa Kantarc

:BDI:
Bir kedi bir fikir meme

Domatesin de senin hakknda bir fikri var.
Bir patates, bir ot paras, bir yamur damlas, bir kedi miyavlamas

zmir'de salk memuru olarak grev yapan Seden Ba, 'ans' isimli kedisinin srekli sa memesinin zerine yatmas veya atlamas nedeniyle olutuunu dnd ilik nedeniyle gittii hastanede 3'nc evre kanser olduunu rendi. Hastal boyunca gsnden ayrlmayan kedisinin tedavinin ardndan normale dndn syleyen Ba, 'ans oradaki tmr bana haber verdi aslnda. ans benim gerekten ansm oldu" ifadelerini kulland.
zmir'deki bir hastanede salk memuru olarak grev yapan 30 yandaki Seden Ba 6 yl nce bir manav tezgahnn altnda bulduu yavru kediyi sahiplendi. 'ans' ismini verdii kedisinin, bir yl nce srekli sa memesinin stne yatmas veya atlamas nedeniyle olutuunu dnd ilik nedeniyle hastaneye bavuran Ba, yaplan tetkikler sonras meme kanseri olduunu rendi.
Kemoterapi ve immnoterapi ile meme kanserini yenmeyi baaran Ba, kedisi ans'n ona ikinci bir yaam ans verdiine inandn syledi.

'ANS, GEREKTEN ANSIM OLDU'
ans'n ok hrn bir kedi olduunu ve kimseye yaklamadn anlatan Ba, "Anneleri lm yavrulardan bir tanesini sahiplendim. u an 6 yanda. ok zor bir dnemden geiyordum. Bana uur getirmesini istediim iin ona ans adn verdim. Bana byle bir hayat ans vereceini asla bilmiyordum" dedi.
Kedisi ans'n srekli, daha sonra tmr olduu belirlenen sa gsne yattn dile getiren Ba, "ans oradaki tmr bana haber verdi aslnda. Geen sene ekim aynda balad arlarm. Doktorlara gittiim zaman bu yky anlattmda kedi trm olarak nitelenen bir hastalk olabileceini sylediler. 3 ay zaman kaybettim. Ocak aynda evre 3 C meme kanseri tans aldm. ans benim gerekten ansm oldu. Adnn karln verdi. Hikayem byle balad" diye konutu.

'ANS, TMRDEN KURTULUNCA NORMALE DND'
Kemoterapinin mays aynda tamamlandn radyoterapinin de son dnemlerinde olduunu syleyen Ba, salna kavutuu iin ok mutlu olduunu aktard.
Seden Ba, hastal sresince ans'n hi yanndan ve gsnden ayrlmadn, tmrden kurtulunca kedisinin de normale dndn ifade etti.
'KOLAY BR KABULLEN SREC DEL'
Hastal rendiinde byk znt yaadn vurgulayan Ba, "Benim 3 gnlk bir yas srecim oldu. Gerekten kolay bir kabulleni sreci deil aslnda. Eskiden insanlarn bana geldii zaman 'Nasl kaldryorlar?' diyordum. Yani nasl bunu atlatabiliyorlar? Byle pozitif olabiliyorlar? Oluyormu insan gerekten. gn ok aladm. Drdnc gn artk duyabileceim her eyi duyduktan sonra eski 'Seden' oldum. Glmemle tannan bir insandm ve yine glmeye baladm" ifadelerini aktard.

Tedavi srecini sosyal medya hesabndan takipileriyle paylaarak farkndalk oluturan Ba, insanlarn onu grdke motive olmaya baladklarn aktard.
UZMANINDAN MEME KANSER TARAMA ARISI
Seden Ba'n tedavi grd Medicana Hastanesi Medikal Onkoloji Uzman Do. Dr. Glcan Bulut, halk arasnda 'kedi trm' olarak bilinen bir hastalk olan 'enfeksiyz granlomatz mastit' ile tmr belirtilerinin benzerlik gsterdiini kaydetti.
Seden Ba iin kanser tansnn biyopsiden sonra kesinletiini ifade eden Bulut, yle konutu:
"Lenf bezleri pozitifti, lokal ileri dediimiz bir aamadayd. Kemoterapi ve immnoterapi ile baladk tedavisine. Seden, gl bir kadn. Tedaviye de ok inand. Gerekten inanmak bu iin belki de en nemli ksmlarndan biri. Bu hastal yenebileceini, tedaviyle dzelebileceine inand. Kitlenin kldn grdke daha da motive oldu akas"
Glcan Bulut, meme kanseri konusunda zellikle kadnlarn dikkatli olmasn ve tarama yaptrmasn istedi.

Domatesin de senin hakknda bir fikri var.
Bir patates, bir ot paras, bir yamur damlas, bir kedi miyavlamas

Bir patatesin ya da bir kedinin de senin hakknda bir fikri var

04/10/2023 17:27KAYNAK: Anadolu Ajans (AA)

sa Kantarc

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ak ve romantizm kmesinde bulunan dier yazlar...
Bir Kadnn Geliim Sreci
afak Bir Ezgiyle Hatrlyorum Seni
nk Delisin
Onun Srtn Hayal Ediyorum
Sadk Bir At Gibi
Seni Sevmeye ve Onarmaya Geldim
Gm Rya Kzlar
Kzlar Kaar Gider Bir Adiyle Sevimeye
Ak Patlamal yidir
Yamur Kular

Yazarn iir ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Gecenin Isl Ceplerinde Iyor Meral
Fahie
Bir Kvlcm Seni Kurtarr
Dostum Mevlt
kz Lei ve Karnca
Dilerinin Beyaz Sessizlii
Ellerindeki G
lk Sarldn Senindir
Ac Zorsa Krmzdr Sevimek indir
Kls Bir Acsyla

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Atlar ve nsanlar (Sevienler in) [yk]
Saplantl Ak ve Yapayalnz Gnler [yk]
Kara imsek ve Kardeleri [yk]
Bir Kzla Bir Erkein Dostluu [yk]
Av Partisi [yk]
Sevgiliyle lk Buluma [yk]
Tramvay Eletirisi: En Azndan Bir Sr Bilinci [yk]
Ak Uruna [yk]
Mazot tim; Ama Yanllkla. [yk]
Biz Evlensek mi? [yk]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | sa Kantarc, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.