..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Dnyann her tarafndan retmenler insan topluluunun en fedakr ve muhterem unsurlardr. -Atatrk
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Yeralt > sa Kantarc

6 Haziran 2023
Saplantl Ak ve Yapayalnz Gnler  
sa Kantarc
saplant, ak, yalnzlk

:AFGI:
Saplantl Ak ve Yapayalnz Gnler

Aman kzm tme aman kzm ge gitme eve diye senin iin
endielenen tek bacakl anneni hatrla. Bir de otomobil tamirhanesinde arkadalarna senden vnerek bahseden abini hatrla. Kz kardeim ok zeki, okuyor, doktor kacak.

Akam oluyordu ve Aylann skntl saatleri balad.

O youn aktan sonra onun yokluuna dayanmak insan ii gibi gzkmyordu. Bunu kabullenemiyordu, Ayla. Eski sevgili skldn syleyip ilikiyi bitirme karar aldktan sonra yapabilecei hibir ey yoktu, iine younlaacakt, bardaki iine, yaz bitince de okuduu niversiteye.

Ayla, yapayalnz geen gnlere almaya alyordu. yi ki de ii vard, akamlar bara gidiyor, sabah yaklaana dek garsonluk yapyordu.
zelikle yalnzken, evdeyken eski sevgiliyle olan hatralar dnmeye balyordu aniden, bardaa su koyarken mesela, bir hcum, baskn gibi bir eydi bu, buna engel olamyordu, iinden atmak istedii eski sevgiliye canavarca bir slupla sarlyor, saldryordu. liki biteli yalnzl yaral bir ay gibi lk atyor, geceleri evin iinde dolamaya korkuyordu, garip sesler duymaya balamt, ruh hali bozulmutu, gece yatanda yattnda sanki evin iinde birileri geziyordu, ayak seslerini duyuyordu, kim var orada? diyordu, bekliyordu, yant gelmiyordu, kalkp korkuyla kontrol ediyor, kimseyi bulamyordu. Garip garip kabuslar gryordu.
Eski sevgiliye ok kzgnd: Skldm ne demek yahu, insan can gibi sevdiine bunu diyebilir mi? Geri zekal pislik herif!
Ete die dokunur bir sebep deildi ki bu, gen adamn ayrlma sebebi salam olsa neyse. nsan sevdiinden nasl olur da sklr ki?!
O artk sonsuza dek yok. im bitti diye dnyor, sk sk alyor, memleketteki annesini aryor, hayat yolundaym gibi onunla sohbet ediyordu.
Bir haftadr duygusal, ruhsal durumunda iler youn bakm seviyesine gelmiti ve Ayla delireceini dnyordu. Son 3 gndr ise berbat durumdayd. Adeta lm kalm sava veriyordu.

O gn bardan izinliydi. Gndz yatakta geirdi ve akam olunca uyand. Bir eyler yedi ve televizyonun karsna geip uzand. Cep telefonu ald, arayan niversiteden arkada Sevgiydi, memleketinden aryordu, eski sevgiliyle tanmalarn o salamt. Uzun bir sre muhabbet ettiler ve konu Aylann biten ilikisine geldi, Sevgi dedi ki: Erkekler baka. Bir ey yapacak olur. nemli bir ey. Her gn seni aramak zorunda deil. Byle bir beklenti iinde olman ok sama. Hayat zor ve acmasz. Ailevi sorunlar var, sana hi sz etmedi, para gndermiyorlard, ondan bundan bor para alyordu, alamyordu filan. Nerdeyse okulu bitiremeyecekti. Ailesi brak okulu gel eve diyordu. Babas hapse dm. Kz kardei eroinmanla kam. Erkek kardei mafyaya girmi. Sana skldm demesi tamamen yalan. Ondan nefret et diye yle dedi sana. Ayrca srekli ona bak bak nereye kadar, hep onunla vakit geirmek isterdin, gidip baka eylerle ilgilenmek yerine hep onunla ilgilendin, am biti gibi kaldn evinde, gece gndz. Dedem byle izah ederdi konuyu. (Gldler) Sana yapkanlk yapma demitim, uyarmtm seni; ama beni dikkate almadn, evleneceiz deyip durdun, ne oldu. Onu kaybettin. Onunla mesafeyi korusaydn iyi ederdin. Onu tkettin. Clkn kardn sevmenin. Byle hissetmen normal.
Bir ryayd, kaplp gitmitin, sevme ileri byledir, kafan topla. Biri giderse biri gelir. Bu i byledir.
Teekkr ederim sylediklerin iin dedi ona.
Ne kz ne de zl. nc, drdnc, beinci seenekler vardr mutlaka, abuk dzelt dncelerini, yaral kalbini Aman kzm tme, aman kzm ge gitme eve diye senin iin endielenen tek bacakl anneni hatrla. Bir de otomobil tamirhanesinde arkadalarna senden vnerek bahseden abini hatrla. Kz kardeim ok zeki, okuyor, doktor kacak.
H.
Doktor kmak yerine kafay yeme sakn. Benden sylemesi. Birka kutu hap iersin. Birka saat iinde lrsn. ok kolay bu. Bunu niversitenin ilk ylnda, niversitenin ilk haftasnda yapan bir sr gen var. Aileni hatrla. Kendine gel derim.
H.
Gel istersen bir sre bende kal. Birka gn. Kendine iyi bak. Yarn sen ararsn. ptm.
Tamamdr, yarn ararm. Hoa kal. Tavsiyelerin iin minnettarm. ptm.
Ayla, telefonu kapatt.

Ayla, bir sre daha televizyon seyretti karanlkta, bo gzlerle, dne dne. Skld. Kalkt. Sokaa kacakt, at, yaz akamyd ve en iyisi sokaa kp biraz gezmek iyi gelebilirdi, ii alrd, nefes byledir!
Alt katta oturan ev sahibi yal kadn kapy ald, bir tabak kymal patates yapp getirmiti: Ackmsndr, n kapalyd, bahede oturuyordum, komuyla semaverde ay iiyordum, n grnce getireyim dedim, yatacaktm.
Teekkr ederim, Zleyla teyze dedi.
Bir keresinde sevgilisiyle baheden ilerlerken etraf unutmu sevgilisiyle pmt.
Bahede oturan yal ve dindar kadn fark edince utanmt.
Yal kadn; eyvah, sper ahlakl ve gzeller gzeli Aylay da sonunda kaybettik der gibi acyarak bakmt. Ama Ayla sonra yal kadnn onu fark etmediini anlamt, yal kadn o an geen sene len kocasn hatrlayp zlmelerdeymi. Gzleri yalyd.
Ayla, hemen sevgisinin kolundan km, bir ciddiyetle ev sahibi kadn selamlam, frlayp yannda bitmiti z kz gibi: Ah pamuk yanakl tontiim, Zleyha teyzem neden alyorsun? deyip ona sarlmt. Yanaklarn okayp pmt.
Sonra sevgilisini okuldan arkadam diye tantrm, az sohbet etmiler, sevgilisine imar edip kaybol hemen demiti ve gen adam oradan ayrlmt.

Ayla, ilk onu cidden sevmiti. Dierlerine kar hep direnmiti. Ama Ahmet ok iyiydi, kibard, rkek ve tertemiz Trkiye milli parklarndaki geyikler gibi.
Ve Ayla giderek ilikide kaplanlam, Ali kran ba kesen olmutu. Kskan oluvermiti, hrsl. Onu kontrol ediyordu. Denetliyordu. Aslnda ilikiyi mahveden bunlard.

Ayla yemei dolaba koydu.
Siyah mini eteini giydi, makyaj yapt. Parfm skt. Ayna nnde dnerek kendine bakt, gzeldi, masalsyd, kpr kpr bir sokak kuu gibi, kendini seyredip ok mutlu oldu.
Aa indi, baheye. Baheden karken bahe kapsn kapatt.
Dnp bakt iki katl eve. Seviyordu buray. Bahe eit eit bitki, iek, gl doluydu. Yal kadn kocas ldnden beri kafay yemi ve iee bcee kafay sarm ve baheyi kk bir cennete evirmiti.
Ayla, sahile inmeyi dnd; ama oras kalabalk olurdu. Kafasn dinleyemezdi. Ve yine kendini karanlk, huzursuz hissetmeye balad.
Sahile inip iki bira ald ve yukar kt.
Yryor, bira iiyor ve sigara tttryordu, ikinci bira antasndayd. Ve biraz fndk fstk.
Rotasn salamlatrmak istiyordu, bilirsiniz, her biten iliki ruhu sarsar ve insan kendini tamir etmezse yeni yeni arzalar kar kiinin hayatnda. nce ie kapanma ve kendi kendini iyiletirme sreci uygulamalyd, uyguluyordu; ama bir boka yaramyordu.
Baz srlerde hayvanlar leceklerini anladnda, ok hasta olduklarnda srden ayrlr, orada lm bekler. Aylann durumu da buna benzerdi, o lmcl histen ruhunu ve kalbini kurtarmas gerekliydi aksi halde hayatta kalamayacakt, derinden, btnyle sevmiti, ruhunun btn gcyle. Onun yokluunu benimsemeliydi. Btn mesele buydu: Bitti! Dn yok! Tamamen bitti!
kinci bir sigara yakt, tepeye doru ilerliyordu. Burada insan younluu az, ve evler seyrekti. Sokaklar lotu.
Yarm saat sonra tepeye geldi. ehri tepeden seyrediyordu imdi, binlerce k yanp yanp snyordu, titreen eit eit k, yollar
Aalarn arasna geldi, imene, ayakkablarn kard, eline ald, yeni bir sigara yakt, ayaklar yeil imenler iinde mthi rahat etti, tede kk bir orman vard. Burada insanlar piknik yaparlard. Oraya gidecekti; ama yoku kmaktan yorulmutu.
imene bada kurup oturdu, manzaray seyre dald, hayatn, gelien olaylar dnd, bakalm kim arkadan vuracak ya da yanl yapacak diye dnd, kalp acs, yara yapan biri mutlaka kard, ya sevgili ya dost, ya okuldan biri, aileden, evreden, akrabalardan biri. Bira etkisiyle maym, keyiflenmiti,
bu gecenin, imenlerin sihirli olduunu dnd, topran.
Eski sevgiliyle olan durumu dnd, zmledi, alad, ii rahat etti, okulu bitecek, snavlara girecek, kazanrsa ie balayacakt.
Uzun yllar alan bir iti bu.
kinci biray iecekti, cayd, sigara yakt ve kalkt oturduu yerden. Aa iniyordu. Birka adm atmt. Yoldan geen bir ara Aylann yannda durdu,
Ateiniz var myd hanmefendi. akmamn gaz bitti de.
Gsterdi. akmak yanmyordu.
Ayla, ateim yok diyecekti. Ama elinde yanan sigara vard ve ate vermese kaba ya da aalk
biri olarak alglanrd, ba belaya girerdi belki de.
Araca yanat. akman karp uzatt. Yirmili yalarda kumral ince bykl gen adam akma alp sigarasn yakt.
akma uzatt.
Aracn arka iki kaps ald aniden, iki kii frlad,
Yapmayn lan! diyordu ofr.
Aylay zorla arka koltua attlar. Ara gazlad.
Delirdiniz mi olum!? Onlara ana avrat kfrler saydryordu.
Biri sfr numara tralyd, sakallyd, dieri ise uzun salyd ve ufak tefekti, ikisi de 18 yandayd.
Ayla, barmaya, aracn kapsn ap dar kmak iin rpnyordu. Ama azn kapatmt uzun sal. Dieri de ona yardm ediyordu. Ayla, azna ynelen o eli srd.
Sfr numara tral acyla bard, iriydi, dirseiyle bir yumruk att, Ayla bayld.

Sonra

Ayla, gzleri at, karanlkt her yer, gzleri bir eyle rtlmt, ve az bantlyd, elleri de arkadan balyd, seslere baklrsa aracn bagajnda olmalyd. enesinde ivi gibi keskin bir ar vard.
gencin aralarnda konuup gldklerini, sohbetini dinliyordu, ara nereye gidiyordu?
Ara, ormanlk alana yol ald, en kuytu yerine gitti, park etti.
Aylay bagajdan kardlar.
Onu aaca baladlar ve tede biralar karp imeye baladlar, erez, cips yiyorlard.
Bykl: Salalm kz gitsin, bamz byk belaya girecek.
Sfr numara tral: Hepimizi grd, bence yapacamz yapalm.
Uzun sal: Peki sonra?
Bykl: Lan siz kafay m yediniz?! Ben size akasna demitim u kz karsak diye. Kz brakacaz aldmz yerde. Tamam, bacaklar yz sper, seyredin mutlu olun; ama kz brakacaz!
Biz tecavzc deiliz. yle bir ey yapsak ailelerimiz, sevenlerimiz ne der, yzlerine bakamayz lan!
Dierleri onu onaylad.

Genler iiyorlard. Bykl aralarndan kt, iini yapmak iin ve Aylann yanna geldi: Seni salacam. Ka git. Arkadalarn kafas gzel ve ne yaptklarnda haberleri yok. Ama lk atma, ses karma, ka git. Aksi halde peinden gelirler, tecavz edip ldrrler seni. Bunlar cahil ocuklar. Bir kzla be dakika sohbet etmeyi bilmezler. Azndaki band ve gzlerini aacam. Sakn barma.
Ayla, ban sallayp onu onaylad.
Bykl, onun ellerini zd, gzlerindeki ve azndaki band.
Gitmeden bir isteim var, seni yanandan pebilir miyim, izin vermezsen sorun deil.
Ayla, yanan evirdi.
Tam bu srada; seni namussuz! Kz gtryorsun, ha?! dedi arkadan ylan gibi sessiz yanaan sfr numara tral. Hani salacaktk kz, pezevenk! ieyi onun banda paralad.
Ayla, komaya balad.
Bykl baylmt.
Sfr numaral tral onu yakalad ve uzun sal geldi. Ve ikisi kavgaya tututu.
Ayla ise dt yerden kalkt ve btn gcyle komaya balad. ok gidemedi, az sonra aya kayp yere yuvarland.
Uzun sal geldi, hemen sonra ba yarlm halde sfr numara tral.
Yine kavgaya baladlar.
Bykl geldi bu kez, elinde bir dal paras vard, kalnca, kuru, dayak atmak iin mkemmel. Giriti ikisine, ikisine de alatana kadar vurdu.

Ayla ise kap gitmiti.
Eve girdi. st ba periand.
Banyo yapt. Ucuz atlatmt. Polise gitmeyi dnd, rezil mi olacam bir de diye dnd. Annesini dnd, olay renirse ok zlrd dindar anne. Tek bacaklyd, trafik kasasnda oldu byle, pazarclk yapt yllarda. Baba oktan gitmiti i kazasnda, teki dnyaya, onu hi grmedi. Tek abisi vard.
Sa kaldna gre bu ii kapatsa, aksi halde herkes duyacakt olay. Okul hayat vard, mahkemelerle mi uraacakt zavall serseri iin. kayp pi iin.
Onlara fkeliydi. Onlar bulup hepsini ldrmeyi dnd.
Ama byle bir ey de yapamazd.
Yatt.

Uyand. Sabah bir ara ok kt hissetti kendini; ama bir hafta sonra olup biteni unuttu.

2 hafta sonrayd.
Ayla, barda almt gece boyu, sabaha kar evine dnyordu.
O malum siyah ara yolda yannda durdu, o sempatik bykl yle dedi: Olanlar iin zr dilerim. Sana selam vermemin sebebi u: Onlardan biri senin peinde. Sana ak olduunu sylyor, evini rendi, senle kafay ok pis bozdu, kendine dikkat et. Benden sylemesi. nlem al. Uyank ol. O evi terk et bence.
Kim onlar? Adlar ne, nerde otururlar?
Onlar ele veremem. Biri anasz babasz bym, dazlak olan, dieri ise anas kap gitmi bir adamla, babas hapiste, fakir ocuklar bir bok yiyemezler. Ama ya yerseler,
gece ge saate kalma. Bir bak ta yannda ya da sprey.

Ara bast gitti.

3 gn sonrayd.
Aylann annesi Sevda onu ziyarete gelmiti, birka gn kalp gidecekti. Ayla, bir sreliine gel, seni ok zledim diye armt onu, bylece gvende olacan dnmt.

Gndz vaktiydi, saat biri gsteriyordu.
Sevda, kznn buzdolabnn bo olduunu grmt, neden bo? diye sormamt.
Ben bir dolap geleyim demiti, aa, baheye inecekti hesapta. Markete gidip alveri yapacakt.
Sevda, ktktan az sonra kap zili ald.
Anne, daha yeni ktn. Ne unuttun? diyerek kapy at Ayla.
Dazlak kafa dald ieri. Kollar dvmeliydi. Bant vard elinde, Aylay yere yatrp azn, ellerini bantlamak istiyordu. Ayla, yere brakt byk valizi grmt, o bouma esnasnda. Ne olaca belliydi, onu balayp valize koyup alp gtrecekti. lk atmak aklna gelmemiti ve can havliyle onun elinden kurtulmaya alyordu, ayrca lk atmaya zaman yoktu. Dazlak kafann elini srmak aklna geldi ve srd, gen adamn can ok yand, onu brakmak zorunda kald: Yine mi pis orospu! dedi, ayn parma ikinci kez. ldreceim seni! Kurtuluun yok! Ya karm olursun ya kara toprak.

Ayla, hemen mutfaa kat. Az nce tost iin ekmek kestii iri ekmek ban kapt. Dnd. Sratle onun peinden mutfaa koan gen adam acyla inledi, sarsld, bir eliyle karnn tuttu, Ayla, geri ekilmiti, ona bakyordu, gen adam bir adm att Aylaya, dizleri stne derken tutunmaya alt masaya, dizleri stne dt, bir elini kaldrd, iaret parman kzarak sallyordu, uval gibi yz koyun yere dt, paspasn stne.
Ayla, bir sre ona bakt, donup kalmt. Sonra afallad, kapya gitti, kapy kapatt, hemen sonra tekrar at, valizi ald ve kapy kapatt.
Gen adamn yanna, mutfaa geldi, onu evirdi, gen adamn iri gzleri akt. Onlar kapatt. Boazndaki zincirde muska vard, sarkyordu.
Onu ekerek yatak odasna tad, serdii battaniye stnde rulo yapt onu.
Mutfaa yaylan kan temizlemeye balad panikle. Kuru bez ve su dolu kova almt banyodan. Paspas alp banyoya atp ykad.
Ceset ne olacakt? Valiz aklna geldi. Kan ter iinde kalmt ve i bitmemiti, annesi gelmeden ii bitirmeliydi.
Cesetten kan szyordu, battaniyenin bir yeri vck vck kand, balkona kotu, naylon masa rtsn ald ve cesedin o blgesini iyice sard.
Cesedi valize sokmaya alyordu. Tam bu srada kap zili almaya balad.
Kzm, kapy aar msn? Aa oldum burada.
Ayla, ayna nnde kendine bakt, mutfaa, saa sola, kan gremedi, her ey normaldi. Annesine kapy at.
Bak sana neler aldm, tek bacakla panterim deil mi? (bir aya protez)
Ah anneee! Paran var myd ki?
aka yaptm, marketi ocuk kapya kadar getirdi. en akrak anlatyor markette ne yaptn, bir hadiseymi gibi, yal kadnlar byledir, ki hayatta asansre binmek bile mhim bir hadisedir.
Anne, odasna gidiyordu, stn deitirmek iin, Ayla, odasnn kapsn ak unuttuunu fark edip hemen rtt. Cesedi bavula sokmaya alyordu.
Sevda ise stn deitirmi, mutfaa gitti, ay suyu koydu ocaa, kaynamas iin. Balkona gidecekti, kap zili ald.
Anne, sen bakver, ev sahibidir, kiray almaya gelecekti, para mutfakta ekmek kabnn yannda, kavanozda. diye seslendi.

Ceset valize smyordu. Ba keserse eer ceset sard valize.
Bir an bunu yapmay dnd; ama ona gre ceset canl gibiydi, scakt ve tiksinti duyuyordu ona dokunmaya. Bir de nasl kessin o et ynn, midesi buland. Bir an demir parmaklklar ardnda grd kendini, hayat biterdi, ve g buldu: Btn gcyle bastrd ve bir ayayla ittirdi ba, elleriyle de fermuar kapamaya alyordu. ekitirme srasnda cesedin gzleri ald ve ona bakyordu pis pis. Baaramad, valizin o ksmn koli bandyla bantlad.
Nereye gitti canm masa rts? diye bard annesi.
Feryat ediyordu anne. Ayla, gzel kzm, odandan kmak bilmiyorsun, ne yapyorsun orada?
Az sonra geleceim anne, bir iim var.
Ayla, odadan kyordu, Sevda ieri dald: Sen ne kartryorsun burada bakaym?!
Hi.
O valiz de nedir?
Aylann korkuyla zplad kalbi.
Eya ite.
Kadn bavula yanat, kaldrmaya alt: Kz beton mudur, eek ls m var iinde. (glerek) Kaldraym dedim. Olmad. Belim kt. Aaym dedim aacak yeri yok. Gld delice.
Okuldan Sheylann valizi. Daysnnm. Mermer varm iinde. Days el sanatlar uzman, kk heykel ve eyalar yapyor mermerden. Okul bitmeden bana brakmt. Unuttu. Birka gn sonra gelip alacak.
Peki, o caaaanm masa rtsn nerene soktun kzm, deli oldum?
Ha, bir arkadaa verdim.
aka yollu sylyordu: Nasl yaparsn bunu ya! niversiteyi kazanmtn ve sana onu yolcu etmeden nce vermitim, evlendiim gnn sabah babanla onda kahvalt yapmtk. Zeytin ekmek yiyip ay imitik. O masa rts kutsal benim iin. Anne ciddileti birden: Bak, azn yrtarm senin Ayla, hemen o masa rtsn bul getir bana! Baldr plak iki fakirdik, babann gtndeki don yrtkt.
Of anne, eski dandik bir masa rts, arkada getirecek, merak etme. Nian treni var da, antika geldi masa rts, kullanacak trende.
Haa, yle mii, bak bunu sevdim. Tamamdr, kullanp getirsin.

Gece oldu. Annesi yatm, horluyordu.
Ayla, bekledi. Saat bire geliyordu. Yatandan sessizce kalkt, stn giydi.
Valizi ikinci kattan merdivenlerde eke eke indirdi. Evin bahe kapsna kadar sryerek, kan ter iindeydi.
Sokaa kt. Tam bu srada kaldrmdan komulardan biri aracn park etmi, geiyordu.
stersen yardm edeyim Ayla dedi adam, retmendi lisede, matematik dersi verirdi. Aylay ok severdi. Ayla, onun lisedeki kzna niversite snavlarnda baarl olsun diye bedava gnlerce ders vermiti.
Sevinirim hocam.
Ne var bunda? Eek ls kadar arm be. Gld.
Mermer.
Ayla, cesedi caddede p kutusu yanna brakacakt, her yerde kameralar var, gren olurdu. Cayd.
Hocam, arkada gelecekti yardma, gelemeyeceim dedi, sen arala beni gideceim yere kadar braksan, olur mu?
Olur.
Adam, Aylay sahilde bir noktaya brakp gitti.

Ayla, aralarnn ok iyi olduu erkek arkadalarndan birini arad ve gen adam aracyla geldi.
Bavulda ne var?
Ebenin am var.
Ya ne kzyorsun. Merak ettim.
ekelim unu, denize atmamz lazm, iskeleye gtrmeliyiz.
Gen adam el att, Ayla, bu ok ar, eek ls m var iinde?
Nerden bildin bay sper zeka?
Yok; sen birini ldrdn kzm!
Eee, ne olacak, yardm etmeyecek misin?
Anam siksinler bu ie girmem. Ne halin varsa gr, okulum nemli. Babam sar azma. Bok yoluna gidemem senin yznden, kalm dedim hep reddettin, o mal Ahmetle yedin itin stn. Ben sana demitim o seni brakr diye. Brakt. imdi beni kullanmak istiyorsun.
Siktir git o halde. Pis korkak! Bok herif! Bende hata seni armak.

Ayla, bu hayalden syrld.
O sala arsa kesin polise giderdi. Babas polisti zaten.

skelede tamirat olduu iin orada kimse olmazd, en uygun yerdi oras, cesedi denize atmak iin.
Hoca sordu: Kzm sen nerde brakaym?
skelede hocam.
Arkadan iskeleye mi gelecek?
Evet.
Ama klar da kapal bu gece, hep ak olurdu, senin iin gvenli olmayacak.
Yok yok, burada sorun olmaz. Daha iyi. Arkada ararm gelir hemen.
Hoca bavulu indirdi ve aracyla gzden uzaklat. Ayla, bavulu eke eke iskelenin ucuna gtrd. Cesedi bavuldan kard, masa rtsn ald. Cesedi bavula koydu, yanlarna talar balad ve denize att.

Ayla, ertesi akam bara almaya gitti, emanet bir tabanca ald.
2 gn sonra annesini evine yolcu etti.
Artk evde yalnzd.
Uzun sal zibidiyi bir gece evinin nnden geerken grd.
ocuk parman sallad. Binaya iyice yanat.
Yarn geleceiz, iin bitti. diye fsldad aadan, Yiyorsa gel ormana, yarn orada alem yapacaz. Sen gelmezsen biz evine gelip ormana gtreceiz seni! Ali sana ak oldu, kap terk etti ehri. Sorumlusu sensin! Sen ldn kzm!

Ertesi akamd.
Ayla, stn giyinip evde kt, srt antasn da almt.
Nerdeyse tecavze urayaca yere geldi.
Uzun sal ve iki arkada iiyordu, mangal yakmlar, et sucuk piiriyorlar, byk bir ate yakmlard.
Sen ha, hangi cesaretle geliyorsun buraya, pis oruspu! Aliye ne yaptn, syle! dedi uzun sal. Bak kard. Aylaya yaklayordu usulca.
Ayla, geri geri gitti: Yaklama dedi, size bir hediyem var. Srt antasn kard, bir poet ve poetin iine elini att ve iindekini onlara yuvarlad.
Gen adamlar dehete kaplp geriye doru kat.
Ayla, kestii ba top gibi yuvarlayarak nlerine atmt.
Size arkadanz getirdim ocuklar.
Kesik ba tam mangaln yannda durdu ve czrdamaya balad.
Aman Allahm, nedir bu bamza gelen, zavall Alinin ba bu! diyordu uzun sal, alyordu, canm arkadam, of of kardeim! Sana ne ettiler byle, of anam offff!
Ayla, cesedi denize atacakt bayla; ama caymt.
Ba yoksa ceset su yzeyine ksa da tespiti zor olur diye.

yi ki de alm ba. Midesi bulanm, sonrasnda kusmutu. ren bir eydi bu.

Ayla, uykudan uyand, henz gn domamt, odas karanlk iindeydi, ak pencereden ieri yaz esintisi dolmutu, tl hareketlendi.
Ka gndr onu dnyordu, onu kafadan atamyordu,
Eski sevgili ve u kabuslar. ren tesi kabuslar.
Gerek gibiydi.
Gn dounca annesi gelecekti, epeydir onu grmemiti.
Evde yalnz dolamaya korkuyordu.
Yalnzlk baa belayd, bir kedi ya da kpek mi alsa?
Glmsedi, u cinayeti, u kesik ba, bardaki i arkadayd ve dn gece onunla sama sapan bir sebepten dolay tartmt, Ali, dnya tatls bir ocuktu. Yarn ondan zr dileyecek, bir ekilde gnln alacakt.

sa Kantarc

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yeralt kmesinde bulunan dier yazlar...
nsan Karanlk Bir Hisle Ba Baa Kalnca
Atlar ve nsanlar

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Av Partisi
Sevgiliyle lk Buluma
Mazot tim; Ama Yanllkla.
Bir Kzla Bir Erkein Dostluu
Ak Birdenbire Olur
Biz Evlensek mi?
Evlenmek in Hizmeti Ruhlu Kz Arayan Erkekler
ki Yalnz
Ak Uruna
Eski Siyah Mersedes

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]
afak Bir Ezgiyle Hatrlyorum Seni [iir]
Gecenin Isl Ceplerinde Iyor Meral [iir]
Fahie [iir]
Bir Kvlcm Seni Kurtarr [iir]
Sadk Bir At Gibi [iir]
Seni Sevmeye ve Onarmaya Geldim [iir]
Gm Rya Kzlar [iir]
Dostum Mevlt [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | sa Kantarc, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.