..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Paul'un Peter hakknda syledikleri, Peter'den ok Paul'u tanmamz salar -Spinoza
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > ronik > sa Kantarc

7 Mart 2023
Mazot tim; Ama Yanllkla.  
sa Kantarc
Ya da zehirlenip lmem umarm, geen gece uykumda lmeyi diledim, tek odadaym, baka yerim yok, tek oda, bildiiniz tek oda, lp kalsam saatler sonra bilinir.

:ECA:
Mazot itim; ama yanllkla.
MAZOT TM. AMA YANLILIKLA. YEENM KURYE. BENZNLK GREVLS FAZLA MAZOT KOYMU MOTORUNA, Ona kfr basyor tabi. HORTUM VAR MI, VAR YEEN, BAHEMDEK HORTUMDAN KEST, BEN YAPARIM DEDM, YEENE FAYDAM OLSUNDU. DEPODAK MAZOTU HESAPTA BDONA EKECEM, BU TEKN BABAM BLRD, LAIMI SALARDI TARLAYA, BEN UFAKTIM O ZAMANLAR. AZIYLA EKERD NCE, SONRA BIRAKIRDI. AKI OLUNCA LAIM SUYU AKMAYA BALARDI DIARI, TARLAYA. BU TEKN H DENEMEDM, AMA BABAMIN YAPTIINI GRMTM, AARDIM BU PS YAPMASINA. BTN GCMLE EKTM MAZOTU, BOAZIMA KATI, DKKAT ETMEK LAZIMMI BOAZA KAMAMASINA, HEMEN AZI EKMEK LAZIMMI. NEFESM KESLD, LK KEZ BYLE NEFESM KESLD, NEFES ALAMADIM, LYORUM SANDIM. SONRA YANAKLARIMDA YAKICILIINI HSSETTM, NEFESM KESEN YAKICILIIYMI, BUNU SONRA, YAZARKEN FARK ETTM. FT SU ES YERNE MAZOT ES KULLANAN AMCA GB OLDUM, SONRA SU, AYRAN, NEFESM KESLMT, SU GETR DEDM, YEEN GLD BR ARA, KUS KUS DED, GDP SU GETRD, GERNCE MAZOT HSSEDYORUM. BERBAT BR DENEYMD., TAB ODAMA GELNCE BU DURUMDA NE YAPILMALI ARATIRDIM NETTE, HERHALDE BR EY OLMAZ, BOL SU NCE, BR TAS AYRAN TM, YNE ECEM. BELK DE Y GELR MAZOT. YILLARDIR BOAZ ARISI VAR, FARANJT BA BELASI. KESNLKLE BR FAYDASI OLMUTUR BANA, SAMALIYORUM BELK. YEENE HAYATININ YLN YAPTIM. GZL BR ANLAM VAR, ONU AIKLAMAYACAIM.
Mazot bamls olmam umarm.
Ya da zehirlenip lmem umarm, geen gece uykumda lmeyi diledim, tek odadaym, baka yerim yok, tek oda, bildiiniz tek oda, lp kalsam saatler sonra bilinir.
Derdim ok, lmeden yapmam gerekenleri yapmam lazm, ahr gibi berbat bir ky evi hayalim var mesela dada, bu beni ilgilendirir ama sizi ilgilendiren, ruhumu ortaya koyduum bitmez, bitirilemez gibi grnen bir i var elimde, onu yazarken yaadklarm hemen bir ykye evirip yaynlayaym dedim aksi halde yok olup gidecekler, arkada bilgisayarm yk, roman dolu ve srekli birikiyorlar, bu deli ediyor beni, bir plk gibi, Meral Akener 6l masay devirdi ya, devirdii gn bir iir yazm, bir patlama, aniden geldi, dnmedim, almadm, iiri partiye, g mail ile yolladm.
te yanda bitmeyi bekleyen roman, bir roman kurmak dehet gerilimli bir i, bulu yaptmda muazzam seviniyorum, iyi bir ey yakalamak, lde a susuz ilerlerken bir vahaya rastlamak gibi ya da bir yldza sarlmak gibi, yrtna rpna gidiyorum, kafam baka yerlere kayyor, dz bir memur gibi yazmam, yazamam, iimden gelmeli, inanmal ve hissetmeliyim, bu yzden gnlerce yazamyorum, gnlk meseleler, bir yerlere gitmem gerek, ve roman devam ettirmek, ve aniden bir eyler geliyor, hi hesaplamadm bir eyler, mesela, yi Kzlar Ak Olur (berbat bir ad, katlyorum sana) adnda bir roman bitirmeye alyorum bu ara. Ya oluyor mu, samalyor muyum, abi samalamak sanattr, sona ok yaklatm neyse ki, ya her roman yazmam byle, bir roman bitirmek bir sava meydannda galip gelmek gibi, kan revan iinde kalmak, bir de yazdm kolay kolay beenmem, yce bir eyler sper bir eyler yazmaya almyorum; ama, baknz sanat bu, bu titizlik, enerji, yrek, ruh, bilin, ite her sayfaya geiyor, ite bu benim nurum, gz nuru derler ya. Elii yapp sata yoksul kadnlar vardr, ite onlar gz nurlarn dkerler el ilerini, anacm da fiskos masas rerdi, of, of r bitmezdi, fiskos masas rp satma iine dald, gzleri bozulmaya balad brakt, inek de baktk birader, ters, ok asabi bir ineimiz vard.
Aniden kesiyorum. Romana dnmem lazm, bir sr gerekli gereksiz yaz okumal ve sonra, huzur bulmak iin trt belgesel izlemem lazm.
Dn byk bir keif yaptm, ngiliz bir air kefettim, gezgin tarm iisi, 50 yanda drdrc karsn ve ocuklarn terk etmi.
Joseph Jenkins
Ve bugn aniden Mustafa adl evirmen arkada beni ekledi link edin sitesinde, acayip sevindim, ayrks yazarlarn kitaplarn eviriyor, deerli kitaplar.
Ve ngiliz bir Papaz kefettim, bu adam da ok deerli biri.
Ve Trk tarihi, ilk Trkler, en ok ilgimi eken budur, delice bir merak bu.
LK SAVAI TRKLER.
Baknz, imdinin mal tarihilerivsonlarn anlatt gibi deilhi hayal etmediimiz insanlar bunlar, hayal et, imdi belli bir kalpta bir Trk tipi var, bunu kazmak istiyorlar kafalara, din ile, Mslman Trk.
Trk aman, ve Budist.
Kadn hkmdar var, Tomris Hatun!
imdi alay kle.
slam ad altnda bir arpk reti var, kadnlar yobaz yapt, berat gecesi bugn, annem ve dier yobazlar karanlk bir partiyi konutular, cahilsiniz diye attm onlara.
Neler neler var; ama sana ite Trkler byleydi diye sunuyorlar. Mal bir takm insanlar iziyorlar resimde, dizide.
Hibirine inanmyorum.

Her yazdm metne mizah as yerletiririm; ama bazsnda yoktur, ya da snrldr, mizah, evden uzak ekmek frnna giderken olmay istediim Komedyen olmay hayal ederdimmizaholmazsa olmazdr bir metinde.
Charles Bukowski, yaamm bir tr odur.
Bir tr Jack London, beteri ama.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ronik kmesinde bulunan dier yazlar...
Kutsal Azize oraplar

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Atlar ve nsanlar (Sevienler in)
Saplantl Ak ve Yapayalnz Gnler
Kara imsek ve Kardeleri
Bir Kzla Bir Erkein Dostluu
Gen Kzlarn Dnyas ve Dardakiler
Av Partisi
Biz Evlensek mi?
Sevgiliyle lk Buluma
Yolda Bir Aile
ki Yalnz

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
Gecenin Isl Ceplerinde Iyor Gen Kz [iir]
Bir Kedi Bir Fikir Meme [iir]
Fahie [iir]
nk Delisin [iir]
Bir Kvlcm Seni Kurtarr [iir]
Sadk Bir At Gibi [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]
Seni Sevmeye ve Onarmaya Geldim [iir]
Dostum Mevlt [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | sa Kantarc, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.