..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Cumhuriyet fikir serbestlii taraftardr. Samimi ve meru olmak artyla her fikre sayg duyarz. -Atatrk
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Sevgi ve Arkadalk > sa Kantarc

12 Aralk 2022
Bir Kzla Bir Erkein Dostluu  
DOSTLUK

sa Kantarc

Yazdm romanlardan bir yk, bir kzla bir erkein dostluu. Sana zor gelebilir, ama byle bir dostluk ok gelitirir.

:AAIF:
BR KIZLA BR ERKEN DOSTLUU

Dncelere dalmtm. Ayldm. Uzun zaman geti, Seher gelmedi yanma. erden kavga grltl sesler gelmiyordu. im rahat etti. Buradan, Seherden kopup gidecek olmam znt verdi, aslndan birka gn burada kalabilirdim. Ulan ne gzel olurdu. Bunu diyemem de. Canm skld. Buraya dair hayaller kuruyordum. Burada akam, gece nasl olurdu sabah? Masaya baktm, eskiydi, ka kez yemek yenmi stne, nelere tank oldu? Can skntsndan masaya sardm, masa kahkaha atar m? Masa insan hisseder mi? tede dut aac var, erik aac, incir aac.

Seher geldi arkadan, fark etmedim, srtma dokundu: Ne dnyorsun baym!dedi sevecenlikle.

O byle yaklamaz hi, hep ciddidir, ciddi bakar. Dnceli bakar. Elle temas etmez.

ok houma gitti, hayret, neden byle dokundu?

Sonsuza dek bu an yaasam, bir ileri bir geri saryorsun ya videoyu, aynen byle. Hi sklmam o zevkten, srtma el atan kelebek elden.

Ruhum ryor bu evde. Bu ev ruhumu yiyor. Bir i bulmam lazm, bir megale bulmam lazm ya da kap gideceim bu evden, neresi olursa, herkes benden kurtulacak, ben de onlardan. Alamakl diyor.

Ruhum ryor bu evde. Bu ev ruhumu yiyor. Ben bu szleri yllar ncesinden hatrladm.

Mart ayyd, gndz gne vard; ama akama doru katil kpek balklar gibi gkyz bulutlar toplamt, hava kararmt, rzgar lgnca esip duruyor, yolda yrmek zor oluyordu, atlar uuyor, yerlere bir eyler savruluyor, aa dallar krlacak gibi sallanyordu. Birden elektrikler kesilmiti semtte, her yer simsiyaht, iime bir coku dmt, kkken olduu gibi, elektrik kesilince sevinirdik, korkardk da, zifiri karanlkta oyunlar oynardr, mahallede, evde ve yamur damlalar atmaya balamt gkyz. Lisede son dersten kmtm, Seheri bulacaktm, bu baka bir cokuydu. Az bekledim onu, zil ald. ocuklar ara farlar nnden geiyordu, kimi el feneri karmt, kimi cep telefonunun n kullanyordu. Aileler aralaryla gelmi, ocuklarn alacakt, dsel bir lkla bekliyorlard, kahkahalar, genlerin mzik sesleri, kz szleri yrtc kular gibi muhteemdi, kfrler vard, muhabbetler vard aralarnda, eek gibi anran gen adamlar vard gya glen, gcklna baran vard, makara olsun diye baranlar (bizim snfta vard bir tane) iren ses karanlar, minibsler beklemedeydi yolcularn. Karmaayd ortalk. Seherle sahile gidip ekirdek yiyecektik, birer bira iecektik. Sonra onu yolcu edecektim evine. Eve gitmeden bir kk kaamak yapacaktk, yle esmiti iimizden. Dertleri vard, anlatacakt, hep bir eyleri olur, onun dertsiz gn m olur, dertsiz gn olsa bir eyi kuruntu eder, kafaya takar, anlatacak bir eyi olur. Benim de ona bakmak, onu dinlemek, sesini iitmek mutlu ederdi.

Snf arkadalarnda birini grp frladm, Seheri sordum. kt az nce, grmedin mi? dedi, alyordu, u taraftan gitti. Koarsan yetiirsin. Tam gidiyordum, durdum: Doru syle lan! dedim, kzdm, dilimi azmda kstrdm, bir elimi yumruk yaptm, vuracak gibi yaptm, vurmadm, incecik ensesini kerpeten gibi skmaya baladm, yapma abi dedi, akadan yapyordum oysa, o da biliyor, ok severim onu, bir hastalk geirmi, ayn yataydk, ama; bana abi, derdi, baz ocuklar onu ezmeye, dvmeye kalkm, ben araya gidip onu kurtarmtm. Bizim elimsizi brakp frlamtm. Yamur balamt. Seher, her zamanki otobs duranda yoktu. Epey bekler ara. Kafamda alevli bir frtna kopmaya balad, alevler beni sarmt, onu bulamazsam lmten beter olacaktm sanki. Otobse binmi olamazd, belki de binmiti, yola bakndm. Meraktan mahvolmutum, onu alatan kimdi, neydi, onu alatann ben delirmitim. Aniden bir kamyon iliti gzme, krmz kta durmutu, bir kz grdm, pembe srt antal. Seherde de benzer antadan vard. Bu Seher olmalyd, emin olamadm, bir anlk grdm kiiyi, kz m erkek mi emin olamadm. Saman ykl kamyonun arkasna trmand, branday ap kamyona atlad, kedi gibi seriydi. Atmasyon ilerliyordum. ansa. Frlamtm. Bardm: Seheeeer! Yeil k yand ve kamyon hareket etti. Sabah okulun bahesinde bankta oturup az sohbet etmitik, gzlerinden bir ift ya dmt. Bir eyler dedi, anlamadm, anlamadm da belirtemedim, kafamda baka ey vard, sorsam beni dinlemiyor musun diyecekti, sorsam ayp olacakt, kesin kzp basp giderdi. ok zgnm, neden bana byle yapyorlar, ben bunlar hak etmiyorum ki! Ben iyi biriyim. Her neyse, anlattka daha ok zlyorum, iimde kalsn, senin de ban arttm.

i ezilerek sylemiti bunu, btn masumluuyla. Zaten doan bak masumdur.

Gzyalarn silip frlad; ama yine alamaya balamt, gzden kayboldu, ben de bankta mal gibi kaldm.

Meer byk bir ac, bir bakaldr varm o bakta, zntnn arkasnda, ge fark ettim, alglayamadm; baka eyler vard kafamda. le vakti yine konutuk az. ay ielim, salep de olur, uzun zamandr imedim. Baka bir ey dememiti, ben de sormay uygun bulmamtm.

Kamyona nasl yetiirdim, bir bisikletli grdm, bir omuz atp bisikletini elinden alsam; olmaz. Byle eyler filmlerde olur ve Seheri uyuturucu kaaklar ya da kadn tacirleri karyordu sanki, ne byk bir kahraman havasna girmitim, osuruun tekiydim oysa. Ve o kz Seher olmayabilirdi; ama byk ihtimal Seher deildi o, binde bir ihtimal peindeydim. Ama iimdeki dier ses o kzn Seher olduunu sylyordu. Ve o kamyon lkenin i kesimlerine gidiyordu. Anlalan Seherin alterleri altm. Evden biriyle, ya annesi, ya babas ya abisi biriyle kapm adam akll, bir eyler olmu. Para sorunu herhalde, para sorunu hep olurdu, her evde olur ykc biimde, bir baskya urad belki, bir istedii yaplmad, bir hakk yendi, ne bileyim. Uurumdan yuvarlanr gibi kouyordum, kamyona belki yetiirim diye, yk oktu ve ar gidiyordu ve yol bozuktu. Yamur oalmt. Yzme yamur damlar arpyordu ve sakin damlalar saanaa dnmt, yzm actyordu damlalar, yarp geiyordum yamuru bir kl gibi, tarihi bir filmdeki sava, dini filmdeki mazlumlar koruyan yiit gibi hissettim kendimi, komak harika hissettiriyordu, bu kou hi bitmesin istedim, kurtulu komakta dedim iimden. Kurtulu; ac ekerken son srat komaktadr, ac sresini ksaltyorsun nk ve gzel zamanlarn sresini de geniletmeli insan, her detaya, her eye yaymal; ki uzun hissedilsin. Ve o adrenalinle kafada hibir sorun kalmyor, insan iinde hibir ac, zorluk, umutsuzluk hissetmiyor; nk kouyor, hareket halinde; nk delice megul, adrenalin var. Frtnayla bouan eski gemi ac hisseder mi ve ben bu yolun fatihiydim; ama yol bozuktu ve kendimi zorlandka gsz dmeye; lan samalyorsun, dn git evine, slandn, annen fena yapacak diye dnmeye baladm. Giderek yavalarken arada hzlanyordum, kamyona yetimeliydim. Ama hzlyken bile ayrda koan yavru bir kpek gibiydim, belediye ekipleri ya da karayollar bu yolun iri ukurlarn neden doldurmuyor ki! Yola su birikmi ve su dolu ukura bastm, kk gzkyordu; ama ok derinmi, fo etti ve yz st yaptm yere, o grdm bisikletli ben yandaki gen adam yanmda durdu, iyi misin kardeim? dedi, ukurdan kp iyice kenara getim, oturdum, iyiyim dedim, bana bisikletini verebilir misin, acil bir yere yetimem lazm. Olmaz anlamnda ban sallad, el sallad, glmsedi, sen kendinde deilsin, kendine gelmelisin ve eve yetimem lazm. dedi. O usul usul ilerlerken dinleniyordum, yola baktm, kamyon ilerde durmu, komaya baladm, giderek hzlanyordum ve bisikletli ocua yetitim. Tekerde sorun vard herhalde, arkasna, tekere bakyordu ve tepetaklak oldu aniden. Yanndan geerken yavaladm, naslsn ortak? Ters ters bakt, neyse, iyisin sen; sen kendinde deilsin, kendine gelmelisin, iyisin, ambulansa gerek yok, u ilerdeki kamyona yetimem lazm. Acele etme; ev kamyor, deil mi? Kfr eder gibi bakt. Bastm. Vcudumun bir ksm slak ve amurlu olsa da yeniden tarihi filmlerdeki gl kuvvetli savalar gibiydim, gladyatrler beni rnek alrd, kendimi o gte, ruhaniyetle hissediyordum ve bu kounu sonunda elden edeceklerim ok deerliydi, bir hazine elde edecektim: Seher delirmiti, ba kaldrmt, kap gidiyordu bir yere, evdekiler onu arayacakt, deli divane biimde, kzmz karld, kzmz kadn tacirleri eline geti filan, eitli korku, vahi dnceler, hayaller, paranoyalar. Ve ben onu yakalayacaktm facia olmadan ve ona en uygun szleri diyecektim ve o da alayacakt; hepsi geecek diyecektim ona ve o da alarken kollarn aacak, bana sarlacakt smsk. Seherin hi yapmad bir eydir sarlmak, el temas, bir kere omzuna dokundum, beni duymaynca, bakar msn? anlamnda, beni baltayla ya da ekmek bayla dorayacak gibi bakp; sakn bana dokunma bir daha! Demiti, zntden alayacak gibi olmutum, az sonra hatasn anlayp; sorun deil demiti, bugn annemle kavga ettim de, sinirliyim. ok gerginim. Glmt mark biimde.

Elle basit temas, sarlma gibi konularda Seher betonun tekidir, erkek milletine kar. Kendini ok pis korur.

Bu kou sonunda ona ilk kez sarlacam umuyordum. yle ya, filmlerde, romanlarda hep byle olur, adam kza moral verir, destek olur, kz alar, iini dker, meseleyi anlatr ve bir an kollarn aar, ona moral veren adama sarlr, derken prler.

Tamam, benim pme beklediim hi yoktu, benim haddime deil; ben kimim ki. Masum bir sarlma, Seheri kollarmn arasnda hissetmeyi ne ok hayal etmitim; ama o bu konularda yabani geyik gibidir, son srat kaar gider. Seher yle derdini anlatrken alamaz, alarsa da sarlmak istediimde izin vermez, bir kere oldu, bir elini kaldrd, yaklama, dedi eliyle. Ama belki bu kez izin verir, ok periandr, acldr, gven duyduu ben biri vardr karsnda ve papatya gibi zarif kollarn aar ve birbirimiz smsk kucaklarz, evet, hepsi geecek, her ey, sakince dururum yannda, o konuur, yamur almayan, sevmeyen bir yere geeriz, yamuru izleriz, hissettiklerini anlatr ar ar ve dnerek. Evde neler oldu, yoksa darda biriyle kt bir ey mi yaad? Nedir bilemiyordum. Dndklerimin tam tersi olur genelde. ok umut ederim, ok mcadele ederim bir eyler iin, tam budur diye bir dnce belirir kafamda; ama tam tersi kar, bir ihtimal byk hayal krkl olacak yine, belki de ona hi sarlamayacam, sevgilisi, nianls sarlacak ona. Belki de piin teki sarlacak ona, evlenecekler. Beni de dnne davet edecek, ah ahmak herif diyeceim kendime, sessiz kaldn; adam kz ald gtrd. Peki ben kime sarlacam? Unutulur gitmez mi ok sevilen kzlar, insan ona uygun kz bulur, hep ona sarlr. nsan sanr bakasna sarlamam. Bir aaca sarlrm. Seher betonun teki, ona neden sarlyorum ki! ayrlara sarlrm. Onlar bana zarar vermez, veremez, bir kediye sarlrm, bir kpee. nsan neye sarlacan bilemez ki, bir nehre saydrrm belli saylrm. Bir salyangoza sarlrm, belki de bu bana en faydal olandr, insan hep yanl eylere sarlmak ister ve o eylere bir kere sarld m kopamaz, ac eker, hayat mahvolur. Kurbaa gibi dtm, toparlandm, patinaj yapyorum arada, kouyorum, bu kou bitmesin, yamur bitmesin, her ey gzel, bir yanm amur ve slak; ama coku var iimde, heyecan gmbr gmbr, kalbim ne gzel arpyor ve Seher gelincik gibi ekin tarlasnda, onu sararm belki efkatle, izin verirse. ok zgndr, yaklama bana bak atarsa, omzundan tutup; kz delirdin mi, kendine gel! Bak kafam attrma! diyeceim, topyekn bir saldr yapacam, ruhumla ama. Alayacak ocuk gibi ve kollarm aacam, sarlacak bana.

Kamyon sinyal vererek kenara yaklat. Durmasna sevinmitim, bir korku balad, ya kamyona binen Seher deilse, ba varsa, bana bak ekerse, uyuturucu almsa, kopuk biriyse?

Kamyondan kel kafal, iman ofr indi. Top gibi yuvarlak ban svazlad. Kar eritteki benzin istasyonuna gitti kamyonu kapatp. Bekliyordum aptal aptal, kamyon kasasnda biri ban kard. O kz Sehermi!

Soluk solua yanna vardm.

Ne iin var orada?!

Ters ters bakt: Sen de nereden ktn be?!

Atlayp indi kamyondan.

Hzland, yan yana yrmek istiyor, hzlanp yetitim ona.

Umarsz, hrn. Sanki yannda yokum.

Nereye gidiyordun?

Hi de hayal ettiim gibi bir dram samyordu.

Konumuyordu. Sustum, uzun bir sre sonra yle dedi:

Berbat grnyorsun. Dtn m?

Evet. Nereye gidiyordun?

Kafama esti. Gideyim dedim, bir isyan. Ama ok ocuka geldi. Kamyondan inmek istiyordum ve ansa durdu.

Acsn, fkesini, isyann dile dksn istiyordum; ama yapmyordu.

Az sonra otobs durana geldik.

karp sigara yakt.

Sigara imezdi.

Bana tuhaf tuhaf bakt.

Ne iin var yanmda bcek? dercesine.

Hep ieksi bakan kzn bu baknda ok rahatsz oldum.

Yal bir amca nmzden geip gidiyordu.

Moruk gidiyor, unun ensesine bir tokat atsana.

Byle konumaz o. atacak yer aryor. Kvranl ileri, eyleri hi sevmem; ama belki ki iinde byle bir ey var.

u kamyon ofr ok ansl, gidiyor, srekli yolda. Aslnda kamyon orada dururken gidip kasaya atlasam iyi olacak. Korkaklk yaptm.

Git atla o zaman.

Am. dm. Eve geip mis gibi uzansam gzel olacak. Bu iler bana gre deil. Gld.

Ne?

Bilirsin. Bana gelmitir.

Bilmiyorum.

Uzaklara gitmek.

Demek yle. Sebep?

Uzaklar severim. Sigara vereyim mi?

Neden?

Belki imek istersin.

Ver bakaym bir tane.

Dili zlr diye, yoldalk olsun diye aldm bir tane.

akma tuttu, sigaray tututurdum. lk duman yzne fledim.

Yapma

Pardon. Yanllkla oldu. (olmad aslnda)

Sen beni zmlemek derdindesin.

Ses etmedi. Baka yne baktm.

zmlemek, ha?

Sar msn, tekrar ediyorsun bir de!

Sen delirmisin kzm.

Ben senin kzn deilim, dzgn konu. Beni kendi halime brak. Sen de dierleri gibisin, hepiniz aynsnz!

Peki, tula kafa.

Onu ardmda brakp gidiyordum, sabrm tamt, birka adm atmtm, onu hayatmdan silip atmtm o an.

Kahkahasn duydum, ok houma gitti.

At kafa, nereye gidiyorsun?! diye bard.

Dnp ona baktm, omuz stnden.

Geleceini ina etmek istiyorsun. Ama bir eyler oluyor, tepen atyor. Birileri kstek oluyor. Ruhum ryor o evde. O ev ruhumu yiyor.

Ne oldu?

Sabah kalktm, ineklerin atln temizle dedi annem, hastaym. Unuttum; babama geldi. Bard ard. ok zoruma gitti. Gidip ay ielim, salep.

Eve ge kalrsn.

Sorun deil.

Sorun olur. Az bekle beni dedim, hemen geleceim.

Frladm, ksa bir sre sonra yanna dndm.

Otobs yaklayordu.

Kanka, ay iemedik.

Sorun etme, yarn ieriz.

Kanka lafn da hi sevmez, hayret bu kez kulland.

Gld be yandaym gibi. ok sevdim bunu.

Otobse bakt, bana; zld, eve gitmek istemiyordu, mahzunlat, ocuk gibi dudaklarn bkt.

Otobsn kaps ald, basamaklar trmanyordu.

Seher, az bak! dedim.

Poeti ona frlatacaktm, Yakala!

Yakalad havada: Ne bu?

ay; evde iersin.

Otobsn kaps kapand.

Poetin iine bakt, glmsedi, parman sallad.

ay sper! diye bard glerek.

Sizinkiler grmesin.

Otobs yavalad, bir yolcu binecekti.

Seher, alan kapdan yle dedi: te imdi tam oldu. Sen harika bir elementsin ya! dedi, kollarn iki yana at ocuk gibi, dua eder gibi, sana borluyum der gibi.

Yok dedim, at kafaym ben, atlar severim.

yle olsun. Gz krpt. Otobs uzaklayordu hzlanarak.

Verilen emee demiti, amur ve su iinde pislenmeme. Glmsemesi, kahkahalar iimi stt, uzay bana vermi gibiydi, o mutluluktan cokulu hali ben ok mutlu etmiti. Sarlmak neymi? Sfr herhalde bunu yannda. Gzlerinin iindeki dev parltdan, ktan daha gzeli yoktu, onu hi unutmayacaktm. Harika hissettim, kt yola den kz kurtarm gibi. Kvranl eyleri hi sevmem; ama hep byle eyler yaarm, iim bir anda sakinlik ve huzurla doldu onun yzndeki grnce,

Balantmzn glendiini sezdim. Onu koruyabildiim iin, (en azndan imkan bulabildiim) mutlu edebildiimi iin muazzam bir ferahlk ve tatl bir his duydum kalbimde.

Btn kamyon ofrlerine selam olsun, saanak yamurlara, yollardaki ukurlara, bisiklet srenlereHepsi ok faydal eylerdir.

Ahrdaki inek gbrelerine selam olsun. Yamur altnda ellerim ceplerimde yava yava yryordum. Sanki randevu evine decek bir kz kurtarmtm, sevinten iim iimde bir gk olmutu, gksel olmutum, gkmen olmutum, sarho gibiydim. Yerinde bir hareket yapmtm. Ben ona tatl ve vazgeilmez tler vermemitim, iine atan bir kzdr, aclarn bastran bir krmzdr, ok nadir ier, o da kafas ok bozuksa, bir bira ier, sevmez oysa. ine artar nk; aman kimse bilmesin, duymasn, tecavze urasa bile, saklar, rezil olmak korkusu, banazl mahallenin, suun yoksa bile sulu ilan edilirsin, kuyruk sallad derler, ate olmayan yerden duman ttmez derler.

ayrlara, saman olacak ekinlerin ocukluuna, onlarn serin yaz akamlarna selam olsun. Ne gzeldir ayrlar, ekin tarlalarna ay yoldalk ederken.

Seheri kucaklasam ve yuvarlansak ayrlarda, ekin tarlalarnda, aa diplerinde. Aslnda onun iin hibir ey yapmadm canm ansm yaver gitti sadece. Uzak ve el ayak grmemi ormanlarda, smsk bitki a iinde cokulu iki kelebek gibi birbirimize dolansak yuvarlansak havada Seherle, bir ey yapamadm canm, sadece ok istedii eyi yaptm, bir bira yapt ne yaparsa bazen. Ama bira gnahtr, uygunsuz, su. Bira ielim diyememiti, ay ve salep demiti, onlar kafay yumuatmaz ki. Aslnda demek istedii birayd ve onu ona almtm. Belki de bira imek istediini ben uyduruyordum. Sadece ona bira almann iyi olaca iime dmt.

Komak geldi iimden kesin ve sert, uuk ve hzl, yumuak ve srdrlebilir, akkan ve kaygan, gvecin gibi ve mart gibi, kartal gibi ve bir st kararllyla, yrtc; ama derin, yamur asla hzn kesme, gece boyu koacam, iimde deli bir kam biri harekete geti, lene dek koacam, yamur hi dinme. Distopik bu lke belki kendine gelir bu sihirle. Ahrdaki inek gbrelerine selam olsun.

Ahrdaki yallara selam olsun. Ahrda stlan yallara (yal: inek yiyecei) selam olsun. Ne gzel eydir inek yal. Ne gzel eydir Seherin kitap okurkenki hali, bacaklar uzatp ya da bada kurup yatana oturmas, bu ders notlarnda bak, ay iii.

Seherin hayatta ac ekmesine izin vermeyeceim, onu smrmelerine izin vermeyeceim, Seheri lene dek koruyacam, Seheri mutlu edeceim dostu olarak. Ya Seher gidip bakasnn koynuna girerse, ben neyim, kap nndeki eek miyim? Ben ne oluyorum? Ben onu gizli gizli sevip ok gzel samalyorum. Neden benim koynuma girmiyor ki? Sorunu ne? Gidip mallar seviyor; anlayamyorum! Beni fark edemiyorsa etmesi iin abalayamam ki.

Seherin glmsemesi ne gzeldi, o son bak saft, ruhsal bir lt saar, zm salkm gibi. Trajik yalnzln bununla besleyeceim, onaracam, gidip yanl birini sevmesin aman, gidip taze gbrenin terlie yapmas gibi yapmasn molozun birine.

Kap gitmesin onunla, kzlar yapar, en gbre adamlara yamanr tapar, kaar giderler gn gelir. ini bilmeliyim, dost olarak grnmeye devam, onun glgesiyim, sakn srrn ele verme; yoksa kendini kapatr, ses vermez, anlatmaz olup biteni ve onu tanma ansn karrsn, kzlar hassastr; kalbini, ruhunu bir kez kapad m; fii prizden ekmi demektir. Aznla ku tutsan ona yaranamazsn. Onun iine ettii her kavgay bilmeliyim. Yapmasn diye genliinin dev hatasn, destek olacam ona, arka kacam seri katil olsa bile. Ama teslim olmasn bedeniyle hayvann birine. Yalnz kalsn trajik olsun, simsiyah olsun; ama yalnz kalsn, meze olmasn kimseye, kirlenmesin, incinmesin. Kendisine saygs olsun, yozlamasn, smrlmesin. Aksn su gibi hayatn iinde. Ayaklar yere bassn, ii gc olsun, delirmesin akla. Bacak arasnn zevkiyle hayvanlamasn. Beni hayvanca sevsin, sorun yok. Vahi bir coku hissediyordum, yamur hzlanyordu, ben de ats bir kvraklk hissediyordum, yok yok, drt nala koan bir attm engellenen genliin trajik pembesinde. Engellenen genliinim turuncu alevleriyle; sar, sapsar tutkularyla, hi kullanlmam sevime drtleriyle.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn sevgi ve arkadalk kmesinde bulunan dier yazlar...
Siyah Yavru Sokak Kedisi
Sevgi ve Arkadalk Hikayesi

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Saplantl Ak ve Yapayalnz Gnler
Av Partisi
Sevgiliyle lk Buluma
Mazot tim; Ama Yanllkla.
Ak Birdenbire Olur
Biz Evlensek mi?
Evlenmek in Hizmeti Ruhlu Kz Arayan Erkekler
nsan Karanlk Bir Hisle Ba Baa Kalnca
ki Yalnz
Ak Uruna

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]
afak Bir Ezgiyle Hatrlyorum Seni [iir]
Gecenin Isl Ceplerinde Iyor Meral [iir]
Fahie [iir]
Bir Kvlcm Seni Kurtarr [iir]
Sadk Bir At Gibi [iir]
Seni Sevmeye ve Onarmaya Geldim [iir]
Gm Rya Kzlar [iir]
Dostum Mevlt [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | sa Kantarc, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.