..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bulanmadan ve donmadan akmak ne hoþtur. -Mevlânâ
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Roman > Aþk Romaný > Ýsa Kantarcý

17 Aðustos 2024
Ýki Kýz Bir Erkek 5  
Ýsa Kantarcý
GENÇLÝK...

:DH:
BEÞÝNCÝ BÖLÜM

Yürümek ve güneþ can bezdirmiþti, “az daha yürüyelim” diye ýsrar etti Seher, geri dönecektik ya ya da yol kenarýnda bir aðaç altýnda ateþ yakýp patatesleri közleyip yiyecektik.

Bir köy evinin yanýndan geçiyorduk, bir dayý yolun kenarýnda elinde çay bardaðýyla duruyordu. 70 yaþlarýnda bir amcaydý. Bu çay gözüme büyüleyici geldi, bir içsem ne güzel olurdu, yürümekten mahvolmuþtum.
Seher, mutlu olsun diye köpek gibi eþlik ediyordum ona.
El ettim, “Selam dayý “dedim.
Keþke bizi çay içmeye davet etse diye yýrtýndý içim.
“Gençler nereye?” diye sordu dayý.
“Dolaþýyorduk. Sýcak çok” dedim.
Seher, þelaleyi sordu.
Dayý güldü, “ohoo, o çok uzakta, geride hem de, siz yanlýþ gelmiþsiniz.”
“Hadi ya” dedi Seher, “teþekkür ederim dayý, kendine iyi bak, haydi hemen gidelim.”
Seher’e ters bir bakýþ attým.
“Ne var be!” dedi, týslayarak fýsýldadý.
“Çay içme fýrsatý yakalayabiliriz.”
“Haklýsýn.”
“Demek öyle dayý, ha?” dedim, “boþuna geldik.”
“He, boþuna geldiniz. Gelin soluklanýn, bir çay için.”
“Gerçekten mi?”
“Buyurun. Vaktiniz varsa gelin.”
Eve ilerlerken Seher þöyle dedi: “Benim babam turizmci, zengin biri kýzým, sen de profesör oðlusun. Sorarlarsa öyle þeyler de.”
“Sebep?”
“Ya bakarsýn tanýdýk çýkar filan. Bizimkilerin kulaðýna gider. Ne bileyim.”
“Sen zengin kýzý oynayabilirsin; ben oynamayacaðým.”
“Ya çaya ilaç katýp bizi uyutup bodruma kapatýrlarsa?”
“Yok caným. Güneþ baþýna geçmiþ olmalý. Bunlarý güzüm tutmazsa çabuk kalkarýz.”
“Oldu; gözlerim doldu.”
Eve vardýk. Baktým çay yeni yapýlmýþ!
“Aç mýsýnýz, çocuklar?”
“Evet.”
Ýçeri seslendi amca: “Karý, yemek iþi ne oldu?”
Yanýt hemen geldi: “Karý demeyeceksin, çok gücüme gidiyor, boru diyeceksin, anladýn mý, bo-ru. Bu beni etkiliyor, tamam mý?”
“Haným misafirler var, yemek yiyecekler.
“A öyle mi?” dedi kadýn, utanarak, baþýný pencereden az uzattý, azcýk görebildim.
Çok geçmeden kadýn göründü. Topaç gibi güleç bir teyze geldi yanýmýza kuruldu, karý kocayla sohbet baþladý.
Seher turizmci babasýndan ve yurt dýþýnda okuyan ablalarýndan söz ediyordu. Bana da sorular sordular, ben de estetik cerrah babamla ilgili sorularý, ailemi biraz anlattým.
Þeref dayý kalktý, “benim þurada az iþim var” dedi, duvarý örmem lazým. Siz karnýnýzý doyurursunuz.”
Bahçe duvarýný örüyordu. Yanýna gittim. Ýþe el attým.
“Kýrýk tuðlayý eline aldý, göðe kaldýrdý, “olmak ya da olmamak, bütün mesele bu,” bana baktý garip biçimde; “aranýzda neler geçti?”
“Dostuz biz.”
“Tabi caným.”
“Ne tür müzikler dinliyorsun, evlat?”
“Kulaða ne hoþ gelirse.”
“Bu konuda bilinçli deðilsin.”
“Nasýl yani?”
“Bak evlat, özellikle heavy metal sakýn dinleme, o tür müzikler ithal ve tam bir þeytan iþi, insaný yoldan çýkaran ve þeytan yoluna sokan müziklerdir, ben heavy metalin çok zararýný gördüm, hayatýmý mahvetti.”
“Nasýl yani?”
“Evlat, ülkemizi ele geçirmek istiyorlar, bunu da kültürle yapmak istiyorlar, müziklerle, filmlerle, televizyonu açýyorsun bir ton dizi saçmalýðý, film, bunlarý izleyen halka her þeyi yutturursun, eskiden savaþlarla iþgal baþlatýrlardý, þimdi ise kültür üstünden bir savaþ, ülkeyi, gençleri ele geçirme dertleri var.”
Dayýya gülümsedim.
“Delice geldi biliyorum.” dedi dayý.
“Dayý bu çok paranoyak þizofrenik yaklaþým olmadý mý, bizim mahallede bir abi de göçmenlerin ajan olduðunu söylemiþti bana.”
Dayý güldü.

Biz onunla iþi yapýp sohbet ederken Seher ise bahçeden taze fasulye topluyordu.
Sonra teyze seslendi; “Yemek az sonra hazýr. Gelin.”
Ýþi býraktým. Amca gelmedi, onu bekliyorduk.
Seher ve teyze kafa kafaya vermiþti. Teyze Seher’e taze fasulye kýrmasýný öðretiyordu.
“Sen hiç taze fasulye toplayýp kýrmadýn tabi.”
Kýrmadým.
“Yap bakayým göreyim.”
“Aa teyze, darýlma; ama senin sakalýn çýkmýþ.”
“Kocadým be kýzým, arada üç beþ tüy çýkýyor çenede.”
“Alayým mý onlarý?”
Baktým, sahiden teyzenin çenesinde üç kalýn kýl var.
“Teyze, çekip alayým onlarý.”
Boþ ver, akþam ben alýrým cýmbýzla.”
“Dur.”
“Elleme. Bak elime, nasýl yaptýðýmý öðren. Bak ben peþ peþe yapacaðým.”
Seher, onu izliyor.
“Ben 8 tane kýrdým, sýra sende. Sen 4 tane kýrsan yeter.”
“Peki” diyor, bu kez baþaracaðým.”
Ýlkini kýrdý.
“Söyle bakalým ben 8 tane kýrdým, sen 4 tane kýracaksýn.”
“Toplam kaç eder?”
“15 eder.”
“Hesap konusunda süpersin.”
“Teþekkür ederim.
“Kýzým 8+4: 12 ediyor.
“Ay þaþýrmýþým.”
Seyyare teyze þöyle dedi: “
“Kýzcaðýzým fasulyeyi kibar tut, kelebeði tutar gibi zarif tut.”
“Tamam teyze, böyle mi?”
“Daha kibar. Acele etme, fasulyeyi hisset, o da seni hissetsin, bu meditasyondur, yemeðin tadýný verecek olan gizli elementtir bu.”
“Aaa ellerinde ne kadar çok nasýr var.”
“Eh olacak.”
“Orada bir þekil var. Kanatlarýný açmýþ bir melek var orada. Öpeyim teyze.”
Öpüyor, teyze gülüyor çocuk gibi.
Dayý geldi yanýmýza.Bahçede masaya yemekler getirildi, yemeðe giriþtik.
“Dört çocuk büyüktük. Biri doktor, biri savcý, biri hemþire, biri öðretmen oldu. Biz de kaldýk baþ bala burada. Emekli olunca köye yerleþtim. Müzik aletleri satan bir dükkan iþlettim yýlarca.”
Sonra yaþlý çifte baþka iþlerde yardým ettik birkaç saat boyunca, burada yapýlacak bir sürü iþ vardý, zevkle çalýþtýk Seher’le ve büyük zevk aldýk ve yaþlý çiftle daha çok kaynaþtýk, bütünleþtik.
Hayatta yediðim en lezzetli yemeklerdi.
Seher, bana fýsýldadý: “Vakit ilerledi, eve gitsek iyi olur.”
Sarýlýp öpüþtük kucaklaþtýk. Onlarý aðladý biz de.
“Tekrar gelin” dedi Þeref amca, “sarý kafa sizden çok güzel söz etti. Turizmci babaya, estetik cerrah babaya selamlarýmýzý iletin.” Güldü.
Tabi biz çok utandýk.
Bazen insanýn þelaleye, ormanda deðil; baþka birilerine, þeylere gitmesi lazým, böylesi iyiymiþ, faydalýymýþ. Yaþlýlar enerji vermez, bitik, yardýma muhtaç diye düþünürdüm; ama öyle deðil.
Aþaðý doðru yürümek keyifliydi. Ýyi þeylerin üstüne yürümek insana kuþ gibi hissettirir. Sevgiliden ayrýlýp eve döner gibi. Ormanlýk alanýn yanýndan geçiyorduk. Büyük aðaçlara hayran kaldým, her birine sarýlasým geldi.
Farklý bir þey yapmak, böyle bir serüvene dalmak ikimize de çok iyi gelmiþti. Ama þelaleyi bulamamýþtýk. Herhalde baþka sefere onu bulurduk ya da sorun deðildi.
“Akýþýna býrakmak iþi en iyisiymiþ” dedi Seher, zorlamayacaksýn, akýþa göre ilerleyeceksin, plansýz programsýz yaþayacaksýn.”
Yol bir türlü bitmiyordu, bitmesini de istemiyordum; ama Seher eve geç kalmaktan korkuyordu.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn aþk romaný kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Ýki Kýz Bir Erkek
Ýki Genç Kýz Sohbet Ederken
Ýki Kýz Bir Erkek 2
Ýki Kýz Bir Erkek 10
Ýki Kýz Bir Erkek 4
Köylü Kýz Kezban
Ýki Kýz Bir Erkek 12
Ýki Kýz Bir Erkek 3
Ýki Kýz Bir Erkek 13
Ýki Kýz Bir Erkek 7

Yazarýn roman ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Kurtlar ve Ýnsanlar
Vahþi Ormanda Tek Baþýna
Vahþi Ormanda Tek Baþýna 3
Vahþi Ormanda Tek Baþýna 2
Ýki Kýz Bir Erkek 14
Sokaklarýn Ruhu
Murat, Mevlüt, Muzaffer ve Ýsa
Silikon Kadýn
Silikon Kadýn 2
Kurtlar ve Ýnsanlar 6

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Göðsümde Ateþ Böceði Gibi Parlayacak [Þiir]
Kapý Açan, Cebrail [Þiir]
Hayraný Olduðum Tek Þey [Þiir]
En Güçlü Yerin [Þiir]
Rüya Tarlasýnda Bitmiþ Bir Kýz Gördüm [Þiir]
Bir Kedi Bir Fikir Meme [Þiir]
Þimdi Yak Bir Sigara [Þiir]
Sahil Olduklarýný Hatýrla [Þiir]
Seni Mutlu Edeceðim [Þiir]
Birds And Girls [Þiir]

Ýsa Kantarcý kimdir?

yazar

Etkilendiði Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ýsa Kantarcý, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.