..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Dnyay isteyen bilime sarlsn, ahireti isteyen bilime sarlsn; hem dnyay hem ahireti isteyen yine bilime sarlsn" -Hz. Muhammed
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Ak Roman > sa Kantarc

13 Austos 2023
Kyl Kz Kezban  
sa Kantarc
BU METN SEVDM, STNDE ALIACAIM, BROK YK GRECEK NE. BUNU BAKASI YAZSA SEVERDM. YAZDIKLARIMA DEER VERENLER.ROMANIMIN BR BASILACAKO ROMANI BU STEYE KOYMADIM, TAM BTMED݅IKINCA DUYARSINIZBU LER OK ZORHA, PARA VERP BASTIRMIYORUM KTABI.OK ALITIM, Y BR YK IKARDIM, YOLLADIM, BEENLD, ONU ROMAN YAPTIM, BRAZ KALDI, BU METN BASILACAK

:DHFG:
Kyl Kz Kezban

1

Sabahn erken saatleriydi, blgede 3 gndr kar frtnas vard, youn rzgarla krba gibi yaan ince kar insana nefes aldrmyor, her eyi zora, ister istemez kanl bir mcadeleye sokuyordu. Dan yamacnda 3 kii kaplumbaa gibi ilerlemeye alyordu, dizlerine kadar kara batmlard, bu adam elektrik onarm arza ekibiydi, adamlardan biri ok ndeydi, yumuak ve derin karda ilerlemekten nefes nefese kalmlard ve tamir antas, ve boyunlarna asl halatlar vard, elektrikleri kesik olan kye ulamaya alyorlard. lm tehlikesi altna ok zahmetli
bir yryten sonra yamacn bir noktasnda elektrik direkleri grnd, gri renkli drt ayakl elektrik direkleri, Sibiryadaki evler gibi buz tutmutu, saaklar olumutu, antik alardan bir kesit gibiydi, ya da buzul andan.
Yaknda bakmsz; ama sert bir kpek, bir kadn ve bir adam grnd, ekibi bekleyen kyller. Arza olunca bu ekip kar frtnasnda bile, altnda kalma riskini gze alp mutlaka onarma giderlerdi, stelik kurt tehlikesi de vard, buz tutan elektrik direklerine trmanacaklar, arzay bulup yok edecekler, onlarnki bambaka bir mcadele ve azim tryd. Anadolunun birok blgesinde ilerin ruhunda bu vard; canla bala mcadele, lmne mcadele. Ve bu mcadele mehur bir haber ajansnn sitesine yansyacaktr.
Mezrada eski ahrn giriinde, kirite bir ift yabani gvercin vard, posurmulard, tylerini temizliyorlard, ahrn sanda az ilerde tek katl bir ev vard, penceresinin pervazlar maviye boyalyd, akrebin yaklamasn engellemek iin mavi boyarlarm. Baz zararl bceklerin ieklenen meyve aalarnn ieklerini yedii ve iftilerin onlar tuzaa drmek iin aalarna altlarna su dolu mavi leenler koyduu ve mavi rengin cazibesine kaplp ldkleri bir gazetede haber yaplmtr.
Ahrn yaknlarnda baka bir kulbe vard, ierde gen kz ve annesi vard, kadn tandrda ekmek piirirken kz ona yardm ediyordu, 17 yandaki Kezban kr ieklerini andryordu, yznde her zaman tatl bir sakinlik olurdu, anne sz dinler ve kendi dncesi baka olsa da annesine uymay bilirdi, annesi Aye buna baylrd, ate ukuru yannda bada kurmutu, hamuru tandrn yan duvarna yerletiriyordu kk yastkla.
Kezban, kirli ufak pencereden dar bakt: Kar gzel yayor.
Annesi geen k ayndan, skntl bir gnden sz etmeye balad. Laf bitince sessizlie gmld, iini yapyordu ritmik hareketlerle, zora alnd, kaygs kz bunlar ekmemeliydi, bu konuda tlere balad, arada ban evirip kznn onu ciddiyetle dinleyip dinlemediine bakyordu, ona bakmay seviyordu. Mcadeleci elleri i yapmaktan ksele gibi sertti, oysa 15 yanda su ve k kayna gibiydi; yumuak, tatl, zarif. Oturduu yerden kalkp tandrn iine ekmei yerletirmek, yan duvarna yerletirmek kolay deildir. Elin yanar, sya dayanamaz, bu ii sadece bilenler becerebilir, kzgn duvara hamur yapr, sakz gibi. 15 yanda evlenmitir, buralarda byleydi eskiden. Ve buna kader denir. Aslnda bunun asl ad cahillikdi ve kznn bu maara artlarndan kurtulup kendi hayatn kurmas en ok istedii eydi.
Kezban, abisinin kitaplar okurdu, ve ona ikinci el kitaplar getirirdi abisi, ikinci el kitaplar ok ucuzdur, yeni kan kitaplar ksa sonra sahaflara der. Kezban o kitaplardan kafasnda kalanlardan annesine sz ederdi, gya annesine yeni bir ey retecekti, felein emberinden gemi annesi ise onu gzelce dinler, ve gerekirse yeteri kadar konuurdu, hayat bilgisi ve tecrbelerle karlk verirdi, onu bambaka yerlere srklerdi tertemiz ruhuyla. Kezban okulda baarlyd, ok alrd, annesi ona i buyurmazd bu sralar, kitap okumay ok severdi Kezban, sanki byle dsel bir anahtar edinecek, fantastik ya da adm atlmam dnyalarn srlarna erecekti, bazen zorlanrd, ama bir kitab inatla zorla bitirince snf atlam gibi sevinirdi, alar am gibi. Dadaki bu zor yaant insann ya ermesine ya delirmesine ya da mthi bir motivasyona yol aard. Bu dzen deimeliydi, deimiyorsa Kezban yer deitirmeliydi ve bu onu ok heyecanlandryordu: Annesine niversiteyi kazannca olacaklardan sz ediyordu. Annesi bir ey dedi ve gld, kadnn n dilerinden biri krk ve simsiyah olmutu, birok diinin de yaptrlmas gerekiyordu; ama yllardr bunun stne dmemiti, para yok diyordu, para

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ak roman kmesinde bulunan dier yazlar...
yi Kzlar Ak Olur 1
yi Kzlar Ak Olur 2
yi Kzlar Ak Olur 3
Kyl Kz Kezban 2
Kyl Kz Kezban 3
kyl Kz Kezban 4
Kz ve Ben

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Murat, Mevlt, Muzaffer ve sa
Kurtlar ve nsanlar
Silikon Kadn
Silikon Kadn 2
Kurtlar ve nsanlar 6
Kurtlar ve nsanlar 3
Kurtlar ve nsanlar 5
Kurtlar ve nsanlar 2
Kurtlar ve nsanlar 4

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
Gecenin Isl Ceplerinde Iyor Meral [iir]
Bir Kedi Bir Fikir Meme [iir]
Fahie [iir]
nk Delisin [iir]
Bir Kvlcm Seni Kurtarr [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]
Sadk Bir At Gibi [iir]
Seni Sevmeye ve Onarmaya Geldim [iir]
afak Bir Ezgiyle Hatrlyorum Seni [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | sa Kantarc, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.