..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Doallk sahip olunan deil, kazanlmas gereken bir erdemdir. -Cervantes
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > likiler > Aysel AKSMER

15 Mays 2011
Engeller  
Aysel AKSMER
Yazarken bile insan kasan szcklere birer rnek verin desem acaba aklnza ilk olarak ne gelirdi. "O kadar ok ki hangisini sylesem" dediinizi duyar gibiyim. Sizler iinizden geenleri dnmeye devam edin ben de kendi aklmdan geeni sizinle paylaaym.

:AHAJ:
Yazarken bile insan kasan szcklere birer rnek verin desem acaba aklnza ilk olarak ne gelirdi. "O kadar ok ki hangisini sylesem" dediinizi duyar gibiyim. Sizler iinizden geenleri dnmeye devam edin ben de kendi aklmdan geeni sizinle paylaaym.

Hayatmzn hemen her dneminde bazen bir da byklnde, bazen tepe bazen de tmsek eklinde nmze kar. Ter veya gzya dkmeden aabildiklerimiz kolay olandr ama bir de ektirinceye kadar ac ve sz ektiimiz di ars benzeri olanlar vardr ki epeyce uratrrlar bizi. Ne mi? Evde, okulda, alma hayatnda, ikili ilikilerde, z benliimizde srekli nmze kan ve mcadele etmek zorunda kaldmz engeller diyeceim size. Neden mi? nk hayatmzn akn byk lde deitirirler. Mutlu olup olmamamzda byk rol tekil ederler. Keke engelli koulara nceden hazrlanan sporcular kadar antremanl olsak bu engellere ama nerede? nk ne zaman, nerede ve ne gibi bir engele maruz kalacamz tm gizemiyle gelecekte sakldr.

Engeli, beyninde milim milim gelitirenler, kck dilleriyle yaknlarndakine devasa emirler yadrrlar. Bilinli veya bilinsiz yaptklar bu eylemlerin, kiiler zerindeki etkilerini hi ama hi dnmezler. Bu tr davranlarn sahipleri, ou zaman telafisi olmayan hatalara ve mutsuz hayatlara zemin olutururlar. Karsndaki kiilerin hayatn tam bir kabusa evirirler. Oysa byk olmak, byklk taslamak anlamna gelmedii gibi birinin st olmak da o kiinin psikolojisini alt st etmek anlamna gelmez. Ama ne yazk ki ayn kefeye koyanlarn says da azmsanmayacak derecede oktur.

ounuz, "ailem engel olmasayd imdi okumu biri olacaktm", "sevdiimle evlenip mutlu olacaktm", "patronum engel olmasayd imdi yurt dndaydm", "zamannda konumama engel olmasalard bu kadar ezilmeyecektim" gibi gemie dnk pimanlklarn dile getiren insanlara rastgelmisinizdir. Bu kiiler daha sonra "keke kimseyi dinlemeseydim veya i sesime kulak verseydim" diye de devam ederler. Ama oktan i iten gemitir. Artk geride sadece ite kalan ukteler vardr.

Modern ve ileri grl, akl banda insanlarda pek gremediimiz bu davran biimine maaselef kendini yetitirememi, sabit fikirli insanlarda daha sklkla karlaabiliyoruz.

Olumsuz sonulara gtren engeller olduu gibi bir de olumlu sonular douran engeller vardr. O yzden engellerin de ansl veya anssz olabiyor diye de dnmeden edemiyor insan.

Gnlnde yatan meslek yerine ailesinin psikolojik basksyla sevmedii bir meslei icra etmeye mecbur braklanlar olduu gibi bir de her ne olursa olsun ben gnlmde yatan ii yapacam diyerek diplomasn duvara asp tamamen farkl bir alanda hayatn idame ettirenler de mevcut.

Engellere kar elimizi kolumuzu kprdatmadan teslim olup malubiyeti daha batan kabul etmek mi, yoksa engellere kar gs gererek ne pahasna olursa olsun direnip zafer kazanmak mdr esas olan. Ama, kapal kaplarn ardndaki mutlulua ulamaksa eer atlan her admn hesabn verebilecek kadar gl kararlar alabilmeliyiz. Dnme gcmz kullanmay da unutmamalyz.

Engellerin; sevgiye, dostlua ve kardelie engel olmamas dileiyle cmlemi Marcus Aurelius'un "Akln gcne hibir engel kar duramaz" szyle noktalamak istiyorum.

Sayg ve sevgilerimi sunuyorum.

Aysel AKSMER

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn likiler kmesinde bulunan dier yazlar...
teleme
Gnl Kaps
Duygusal Zeka
Zaman Tneli
Merhaba - Elveda
Nasihat ve Tavsiye
Gzyalarm Nerede?
Yine Ne Oldu?
Durgun Saatler
imizdeki Yangn Merdiveni

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kendini Sev
dealler
Ss Ps Deil z Gerek
Gece Hayat
Taksim
Yldzlarmz
Gidiim a
Elimde Deil
Mutluluk Dncede Balar
Mevsim

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Global Yalnzlk [iir]
Deliksiz Suskunluk [iir]
Gelii Gzel [iir]
Krk Bir Ak [iir]
Yrekten Dklen Dostluk Tanesi [iir]
Doaya Karmak stiyorum [iir]
stanbul D [iir]
Erik Aalar [iir]
Bohadaki Szler [iir]
Geceler [iir]

Aysel AKSMER kimdir?

Halkla likiler mezunuyum. Devlet memuru emeklisiyim. 2 evlat sahibiyim. Ankara'da yasiyorum. Bir Oyku Kadar Kisa Bir Roman Kadar Derin Hayatlar isimli oyku kitabinin yazariyim.

Etkilendii Yazarlar:
Orhan Veli KANIK, Reat Nuri GLTEKN, Anton ehov

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Aysel AKSMER , 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.