..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir önyargıyı yok etmek, atomu parçalamaktan daha zordur. -Einstein
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > İlişkiler > Aysel AKSÜMER
15 Mayıs 2011
Engeller  
Aysel AKSÜMER
Yazarken bile insanı kasan sözcüklere birer örnek verin desem acaba aklınıza ilk olarak ne gelirdi. "O kadar çok ki hangisini söylesem" dediğinizi duyar gibiyim. Sizler içinizden geçenleri düşünmeye devam edin ben de kendi aklımdan geçeni sizinle paylaşayım.


:AFEE:
Yazarken bile insanı kasan sözcüklere birer örnek verin desem acaba aklınıza ilk olarak ne gelirdi. "O kadar çok ki hangisini söylesem" dediğinizi duyar gibiyim. Sizler içinizden geçenleri düşünmeye devam edin ben de kendi aklımdan geçeni sizinle paylaşayım.

Hayatımızın hemen her döneminde bazen bir dağ büyüklüğünde, bazen tepe bazen de tümsek şeklinde önümüze çıkar. Ter veya gözyaşı dökmeden aşabildiklerimiz kolay olanıdır ama bir de çektirinceye kadar acı ve sızı çektiğimiz diş ağrısı benzeri olanlar vardır ki epeyce uğraştırırlar bizi. Ne mi? Evde, okulda, çalışma hayatında, ikili ilişkilerde, öz benliğimizde sürekli önümüze çıkan ve mücadele etmek zorunda kaldığımız engeller diyeceğim size. Neden mi? Çünkü hayatımızın akışını büyük ölçüde değiştirirler. Mutlu olup olmamamızda büyük rol teşkil ederler. Keşke engelli koşulara önceden hazırlanan sporcular kadar antremanlı olsak bu engellere ama nerede? Çünkü ne zaman, nerede ve ne gibi bir engele maruz kalacağımız tüm gizemiyle gelecekte saklıdır.

Engeli, beyninde milim milim geliştirenler, küçücük dilleriyle yakınlarındakine devasa emirler yağdırırlar. Bilinçli veya bilinçsiz yaptıkları bu eylemlerin, kişiler üzerindeki etkilerini hiç ama hiç düşünmezler. Bu tür davranışların sahipleri, çoğu zaman telafisi olmayan hatalara ve mutsuz hayatlara zemin oluştururlar. Karşısındaki kişilerin hayatını tam bir kabusa çevirirler. Oysa büyük olmak, büyüklük taslamak anlamına gelmediği gibi birinin üstü olmak da o kişinin psikolojisini alt üst etmek anlamına gelmez. Ama ne yazık ki aynı kefeye koyanların sayısı da azımsanmayacak derecede çoktur.

Çoğunuz, "ailem engel olmasaydı şimdi okumuş biri olacaktım", "sevdiğimle evlenip mutlu olacaktım", "patronum engel olmasaydı şimdi yurt dışındaydım", "zamanında konuşmama engel olmasalardı bu kadar ezilmeyecektim" gibi geçmişe dönük pişmanlıklarını dile getiren insanlara rastgelmişsinizdir. Bu kişiler daha sonra "keşke kimseyi dinlemeseydim veya iç sesime kulak verseydim" diye de devam ederler. Ama çoktan iş işten geçmiştir. Artık geride sadece içte kalan ukteler vardır.

Modern ve ileri görüşlü, aklı başında insanlarda pek göremediğimiz bu davranış biçimine maaselef kendini yetiştirememiş, sabit fikirli insanlarda daha sıklıkla karşılaşabiliyoruz.

Olumsuz sonuçlara götüren engeller olduğu gibi bir de olumlu sonuçlar doğuran engeller vardır. O yüzden engellerin de şanslı veya şanssızı olabiyor diye de düşünmeden edemiyor insan.

Gönlünde yatan meslek yerine ailesinin psikolojik baskısıyla sevmediği bir mesleği icra etmeye mecbur bırakılanlar olduğu gibi bir de her ne olursa olsun ben gönlümde yatan işi yapacağım diyerek diplomasını duvara asıp tamamen farklı bir alanda hayatını idame ettirenler de mevcut.

Engellere karşı elimizi kolumuzu kıpırdatmadan teslim olup mağlubiyeti daha baştan kabul etmek mi, yoksa engellere karşı göğüs gererek ne pahasına olursa olsun direnip zafer kazanmak mıdır esas olan. Amaç, kapalı kapıların ardındaki mutluluğa ulaşmaksa eğer atılan her adımın hesabını verebilecek kadar güçlü kararlar alabilmeliyiz. Düşünme gücümüzü kullanmayı da unutmamalıyız.

Engellerin; sevgiye, dostluğa ve kardeşliğe engel olmaması dileğiyle cümlemi Marcus Aurelius'un "Aklın gücüne hiçbir engel karşı duramaz" sözüyle noktalamak istiyorum.

Saygı ve sevgilerimi sunuyorum.


Aysel AKSÜMERSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İlişkiler kümesinde bulunan diğer yazıları...
İçimizdeki Yangın Merdiveni
Pişmanlık Demlendikçe Koyulaşır
Sorgulanan Hayat
Sevgi
Duygu Komşuluğu
Tül ve Gül
Hayatın Yapraklarını Çeviriyorum
Sönmeyen Işık
Ruhumuzun Buzlu Camı
Yaşamak Hünerdir

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hayal Fidanları
Gel Tezkere Gel
Yürek Kaşığı
Sevgililer Günü
Ruh Tembelliği
İlk Beyaz ve Sonrası
Yok Artık
İlk Yaş Günü
Öğretmenler Günü
İç Dünyamız

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gelişi Güzel [Şiir]
Global Yalnızlık [Şiir]
Deliksiz Suskunluk [Şiir]
Kırık Bir Aşk [Şiir]
Yürekten Dökülen Dostluk Tanesi [Şiir]
Doğaya Karışmak İstiyorum [Şiir]
İstanbul Düşü [Şiir]
Erik Ağaçları [Şiir]
Bohçadaki Sözler [Şiir]
Geceler [Şiir]


Aysel AKSÜMER kimdir?

Halkla İlişkiler mezunuyum. Devlet memuru emeklisiyim. 2 evlat sahibiyim. Ankara'da yasiyorum. Bir Oyku Kadar Kisa Bir Roman Kadar Derin Hayatlar isimli oyku kitabinin yazariyim.

Etkilendiği Yazarlar:
Orhan Veli KANIK, Reşat Nuri GÜLTEKİN, Anton Çehov


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Aysel AKSÜMER , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.