..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Dnya hibir padiaha kalmad, sana da kalmayacaktr. -Nizam
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Fantastik > Tuna Mustafa Yaar

6 Ocak 2018
Cehennemde Toplant  
Tuna Mustafa Yaar
ramazan aynda eytanlarn zincirlere vurularak hapsolduu yer

:AEHI:

Hala inanamamt. O k ve ieridekiler. Neydi yle? Her ey okul partisinde balamt. Rdvan okulunu baar ile bitirmi ve okul tatili olarak snfa Antakyaya gideceklerdi.
Szleildii gibi sabah sekizde okulun nne otobs yanam, gle oynaya otobse binmilerdi. nce lks binalarn nnden getiler. Sonra daa rampa kmaya baladlar. Uzun srenin sonunda dzle geldiler. Karlarnda Amik ovas sere serpeydi. renciler buna alk tufan ile karlk verdi.
retmenleri nce Beyazid-i Bestamiyi ziyaret edeceiz. Otobs yoku aa inerken t karmayn. Nazar deebilir. ofrn konsantresini bozmayalm.
Yava yava dadan aaya inmeye baladlar. Krkhan Antakya ayrmnda trafik polisleri kontrol yapyordu. Polis iareti ile durmadan Krkhan istikametine yol ald.
renciler kendi aralarnda konuuyorlard. Bekta Ramazan aynda eytanlar zincirlerle buralarda bir yerlerde balanrlarm. eytanlar ay boyunca kimselere zarar veremezmi.
Rdvan Ben de duydum bu efsaneyi ama benimki biraz deiik. eytanlar tutan zincirleri Bestami hazretleri kitlermi.
Bekta Nasl olur bu? Beyazidi Bestami bin sene nce ld.
Rdvan Baz evliyalarn ldkten sonra manevi tasarruflar devam eder.
Herkesi derin bir dnce ald. Otobste Beyazidi Bestaminin bulunduu yere doru tepeyi trmanmaya balad. Ksa sre sonra makama geldiler. renciler otobsten indi.
Sorumlu retmen Burada bir saat mola vereceiz. Dileyen uzaklaabilir ama bize yakn olmak artyla.
Rdvan ve arkada daha nce geldikleri buray inceleme yapmad. eriye girip makamn nnde dua ettiler. Dar ktlar. Makamn arkasna getiler.
Rdvan retmen grmesin sigara itiinizi.
Bekta Kendi de iiyor bir ey demez. Bunu der demez Bektan elindeki sigara kz zerine dt. Bekta telala eliyle zerini silkeledi.
Rdvan retmen grmedi ama Bestami hazretleri grd, sonra ekledi. Ben buraya ok geldim. Bir geliimde buralarda bir yerlerde maara gibi bir yer grdm. Ama ondan sonra bir daha geldim. Maara yoktu.
Arkadalar meraklanmt. Bekta Gel de bizi oraya gtr, bakalm. Belki imdi vardr. Kalktlar. Geride kalan arkadalarna haber edip oradan uzaklatlar.
On dakikadr yryorlard. Bekta Ge kalmayalm. Gittiimiz yer uzak m?
Rdvan te orada maara.
Ama maarann giriinde nur yzl bir yal elinde, asas ile gelenlere bakyordu.
Gelin korkmayn. Dedi yal adam. eytanlar grmek istiyorsanz ieri girin.
Bekta heyecanla Ciddi mi? dedi.
Yal cevap vermedi. Beraberce maaradan ieriye girdiler. Yal Siz maaradan ieriye girdiiniz an Ramazan ay balamtr. Baz eytanlar hibir zaman buradan kurtulamyorlar. O yzden Ramazan ay gibi bir hal yayorlar. Allah onlara toplantlarnn daimi surette burada olacan yazd.
Rdvan Hani hi eytan grmedik stelik meale olmad halde bu karanlkta etraf grebiliyoruz.
Birden nlerinde devasa alevler ykseldi. Br mddet bu byle devam etti. Sonra alevler ekil almaya balad. nsan boyutunda, kulaklar sivri, kuyruklar olan, kuyruklarnn ucu gen eklinde eytanlard bunlar.
eytanlardan biri Ya Bestami bizi zincirlediin halde yine bizi gsteriye mi .kartyorsun?
Yal adam Ey Sarra sana ve ieridekilere mjde getirdim. Bu mjdenin daim olmas iin ocuklarn sorularna doru cevap verin.
Sarra eytan Sorun da grelim bakalm. Dedi genlere doru.
Rdvan Madem eytansn bilirsin. Matematik nereye kadar ilerler?
Sarra eytan bir kahkaha koyuverdi. Ardndan dier eytanlar. Sarra eytan nsanolu bilirde bildii yoldan ilerlerse matematik a atlar. Sana syleyebileceklerim yalnz bu kadar.
Rdvann gzleri yal adam arad ama bulamad. Bektata bakt sana soluna, ortalkta yok. eytanlardan biri bandan beri zincirini krmaya alyordu. Bunu baarmt. Drt renci lk atarak maarann azna doru komaya balad. Onlar yine o yal adam karlad.
Bir daha buralara gelmezseniz sevinirim. Sizin iyiliiniz iin. Dedi.
Genler cevap vermeden koarak oradan uzaklatlar. Makama gelmilerdi. Molann bitmesine az bir sre kalmt. Grevli retmen bir renciyi kafileyi toplamas iin grevlendirdi.
Rdvann yannda nci vard. kide bir Rdvann yzne bakp duruyordu. Ne oldu sana byle? Dut yemi blbl gibisin.
Rdvan Bamza neler geldi sorma. Tepenin birinde eytanlar grdk. Sonra ayrntlar ile maarada yaananlar anlatt.
Rdvan ve arkada dier gibi, tarihi yerleri gezerlerken, dikkat kesilmiyorlard. Akllar hep o eytanlarn toplantsndayd.
Rdvan O yalya eytan Bestami diye hitap etti. Acaba o Beyaziid Bestami olabilir mi?
Bekta Ben onun Bestami inanyorum. Baksana adamn yz nurlarla dolmu.
Rdvan Acaba Ramazan aynda neler ooluyor o maarada? Aama oraya bir daha gitsek bildiimiz gibi maarann yerini bulamayz. Bir grnyor, bir grnmyor. Sanki oray koruyan var.
Okul gezisi bitmi renciler, Antakyadan skenderuna bin bir zahmetle gelmi, herkes yorgun argn evlerine dalmt.
Bir gece vaktiydi. Rdvan ve Bekta antlam yanlarna mahalleden iki arkada almlar, tepeyi trmanyorlard. Maaray grmlerdi. eriye sinerek girdiler. Bu sefer Yal amca Bestami yoktu. eytanlar greceklerini zannediyorlard. Ama bir k hzmesi onlar yuttu. Bir anda kendilerini gnein len olduu ormanlk bir yerde buldular.
Korkular yoktu Ama ar heyecanlydlar. Hepsi farkndayd. Baka bir lkeye nlanmlard. Ama alet edevat yokken ve stelik cihazsz. Bu kontrolleri dndayd. stelik nlanma teknolojisi icat edilmeden.
Ormanda ilerlemeye baladlar. Bir sre sonra asfalt yola ktlar. Yanlarndan tek tk arabalar geiyordu. Yabanc plakalydlar. Bir iki otostop denediler. En sonunda bir tr durdu.
Rdvan ngilizcesine gvenerek adama ormanda kaybolduklarn anlatt. ofr gayet iyi anlyordu Rdvan.
Ormana neyle geldiniz? Herhalde yryerek deil.?
Otostop yaparak geldik yalann uydurdu. Dorular anlatsa ofr inanmayacakt.
ofr Karnnz a m? Az ileride benzinci var. Gzel yemekleri kyor. Ben biraz yiyeceim. Ardndan ekledi. Benim adm Alex. Ya sizin?
Rdvan Ben Rdvan, Bekta, Veli, Hakana. Dedi.
ofr Siz Mslman msnz?
Rdvan Evet. Mslmanz. Demek grntmz bizi hemen ele veriyor.
Tr grkemli bir ekilde korna alarak, benzin istasyonuna girdi. Pompac ona yardm ederek trn durmas gereken yeri gsterdi. Trdan aa indiler. Issz bir yer olsa da yabanc genlerin bu mekan yadrgad sylenemezdi. Etrafna hayran hayran bakyorlard. Grnrlerde pek bir ey yoktu. Ama uzaktan grnen ehrin silueti olsun, iinde bulunduklar istasyon olsun, onlar cezbetmiti. Yemeklerini itahla yediler.
Yemekten sonra ofr stediiniz yere kadar gtrebilirim sizi. Diye teklifte bulundu.
Rdvan Buradan zaten ehir grnyor. Teekkr ederiz yardmlarnz iin. ofr apkasn sallayp gitti.
Benzinlikte birka oda pansiyon vard. Biraz dinlenmek istiyorlard. Ama dvizleri yoktu. Lokantada ki iyi giyimli biri yerinden kalkt. Yabanc genlerin yanna geldi.
Galiba paranz yok. Burada bir gece bedava uyuyabilirsiniz. Ardndan ellerine anahtar tututurdu. yle yorulmulard ki, hemen yatp uyudular.
Dikkat eken drt kii vard geni caddenin kaldrmnda Kimse bunlara dnp bakmyordu. Herkes birbirine yabancyd. Uzun sre yrdler. Bir kitapevinin nnden dinlenme molas verdiler.
erideki bir bayann gzleri onlarn zerindeydi. Bayan kapya kadar geldi. Buyurun ieriye. Size nescafe yapaym. Genler davete icabet etti. Onlardan baka be alt kii daha vard. Kitaplar inceliyorlard. Rdvan ve arkada tek kiilik koltuklarda, kendilerine yaplan ikramn tadn karyorlard.
Kap zili ald. eriye polisler girdi. Rdvan Arkadalar, kesinlikle samalamayn. Polislerin bilgilerine gre cevap verin. Dedi.
Polis sordu ikago da ne aryorsunuz?
Rdvann Amerika zgr bir lke. Kaybolan her eyi aryoruz. Dedi.
Polisin bu akllca cevaba diyecekleri bir ey yoktu. Sonra ieriyi yle bir gezdiler. Ardndan kitapevinden darya ktlar. Hemen kitapevinin sahibi geldi.
Polislerin rutin ileri. Bazen gelip kontrol ediyorlar. Keyfinize bakn. Dedi.

Tuna M. Yaar

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn fantastik kmesinde bulunan dier yazlar...
izikler
Deliba Cumhuriyeti
lmszle Geen oban
Cadlar Bayram
Tanra sisin Ktphanesi

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Reptilian 1
Reptilian 2
Reptilian 3
Reptilian 4
Sava Trafii 2
Reptilian 5
Sava Trafii 1
Sava Trafii 3
Aalara Fsldayan Adam
Sava Traii 8

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Masa [iir]
Gbeklitepe 5 [Roman]
Gbeklitepe 4 [Roman]
Gbeklitepe 3 [Roman]
Gbeklitepe 2 [Roman]
Gbeklitepe 1 [Roman]
ok Eskiden 9 [Roman]
ok Eskiden 4 [Roman]
ok Eskiden 8 [Roman]
ok Eskiden 6 [Roman]

Tuna Mustafa Yaar kimdir?

Voltaire

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Tuna Mustafa Yaar, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.