..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Deiim dnda hibir ey srekli deildir. -Heraklitos
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Tarihsel Roman > Tuna M. Yaar

27 Mart 2019
ok Eskiden 8  
Ana Tanrann nsanlar

Tuna M. Yaar

1. ok Eskiden adl kitabn konusu: atalhykn neolitik anda yaayanlarahslar ve konumalar ve olaylar ile anlatlyor. nsanolunun yeryznde evi icat etmesi tesadflere bal deildi. Abraka aratrmalarnn sonucunda killi topra buluyor ve deneme yanlma yntemi ile kili gnete kurutarak salam bir tula elde ediyor. Tulalarla evini yapnca sorunlar pe pee geliyor. Blgede yaayan dier bir kabile ile kan savata Abraka ve mahiyeti stn geliyor. Abraka ve mahiyeti ruhlarnda, akllca eylere ak olduklar iin maceralar onlar bekliyor. Roman Neolitik ada atalhyk halknn yaadklarn ve olaylarn anlatyor. 2. ok Eskiden isimli eserim arkeoloji sevenlere ve genlere hitap ediyor. 3. Bu tarzada hi baslm kitap yok.

:ACFI:
Sattama ve Abraka damda oturuyorlard. Abraka "Bizi yolculukta en ok zorlayan mzraklarmz oldu. Her avda mzramzn ucundaki ta geviyor bazen yere dyordu. Talar yerine balamak ok vaktimizi alyordu. Mzran ucuna ta dengeli bir ekilde yerletirmek ok nemli. Bilirsin talar ancak deriden kesilen iplerle balayabiliyoruz. Yanmzda ta keski yerine demir baklarmz vard. Kestiimiz deri ipler mevcut ama avda krlan ve ular yalama olan mzraklar atp yeni mzrak aray iine giriyorduk. Salam ve dz aa dallarn bulmak mmkn deildi."

Sattama iindeki avcln cokusu ile konumaya balad. "Ben geyii elimle bile avlarm. Ama onlara yaklarken olduka sinsi olacaksn. Bir itadan bile daha iyi olacaksn. Otlarla gizlenebiliyorsan son aamada kementle onu yakalayacaksn."

Abraka "Sattama, amcamn olu biz bir kent ina ettik. Etmeye de devam ediyoruz. Yaknda daha da kalabalklaacaz. En byk endiem avlanacak geyiklerin azalmas. Elbet avclarmz geyik bulamaynca ok uzaklara avlanmaya gidecek. Bu da baz sorunlar dourur. Uzaklarda ya aslanlarla karlarsn veya baka bir canavarla. Daha baka ilkel insanlarla karlamakta mmkn. Bence biz tarm gelitirmeliyiz. Bunca insan ancak tahlla doyar. htiya olursa avlanmay da arada srada yaparz. Tahl yenecek hale getirmeyi kefettik. Ben akllca eyleri hep tarmda bulalm diyorum. nk gelecein insan artk avlanmayacak. Daha da akllca eyler yaparak hayvanlar kendi kontrolmzde oaltmal ve ihtiya olduunda da onu kesip yiyebilmeliyiz. Sende biliyorsun. Kentte ilk kez ekmek yedin ve tadn ok beendin.

Biz tarmda ilerlersek, tarmda akllca eyler yaparsak daha, tatmadmz nice eyleri kefederiz. Onlar eitli ekillerde yemeye hazr hale getirmeyi de rendik mi kadnlarmzn dnyas deimi olur. Kadnlarmz en ok yemek hazrlamay, temizlii ve rgy sever oldu. Yemek ve rgy bir nebze hallettik. Ama temizlik iin suya kolay eriim gerekir. Yemek kaplarnn ykanmas, amarlarmz ve en nemlisi tuvaletlerimiz iin Ur ehrindeki yalnzca kraln kulland sabun denen eyi yapmay baarmalyz. Duyduuma gre bunu zeytin meyvesinden yapyorlarm. Zeytini posa haline getirip szyorlarm. Sonra iine deiik bir toprak atarak kaynatyorlarm."

Akilan araya girdi. "Bizim en byk kazancmz Tanra Fagm'dr. O bizi yedirdi., giydirdi. Ama bize ilkel insanlarda ve hayvanlarda olmayan bir eyi verdi. Bu dnerek akllca eyler yapmaktr. Elbet ilkel insanlar bizim gibi ama onlar bizim gibi Tanra Fagm'n bedellerini demeye meyilli deiller. Yani onlar kk bir engeli dahi sorun ederler ondan kaarlar. inde yaadmz bu atalhyk tabiat vahidir. Biz bu vahi tabiattan ne kadar yararlanrsak bizi bu tabiat grnmez ve gizli bir ekilde bizi kendine balyor. Ve biz tabiata nfus ettiimizde ondan bize akllca eyler geiyor.

Demem o ki bir ksmmz avlanrken bir ksmmz tarmla urasn. Bir ksmmz ise yolculuk yaparak tabiat kefe ksn. Durdu devam etti. Biz zmir Krfezine vardmzda aklma bunun daha tesine nasl gidebiliriz diye sorular geldi. zmir'de nmzde deniz vard. imdiye kadar karada yrdmz gibi denizde salla hi ilerlemedik. Mutlaka o denizlerin gerisinde de toprak paras vardr. Bu gezimizde zmir'den teye geemedik. Eer geseydik mutlaka Ur ehri gibi medeni ehirlerle karlaabilirdik. nk denizi tutan bir ey var. Deilse deniz akar gider yere boalr. Ve o tutan ey topraklardr. O topraklarda yaanacak yerler. Bylelikle oralarda bir ehirle karlamamz mmkn. Ben kentimizde kefe kacak gruplarn oluturulmasn bu, gruplarn ayr ayr ynlere giderek kefe kmasn istiyorum."

Abraka "Byle bir eyi ancak biz ve aile evremiz kabul eder. Baksana yeni gelenler arasndaki avclar hi keif insan deil. Kefetmeyi biz onlara yava yava reteceiz. Onlaar ne ev grdler ne akllca eyler. Eer onlar kefe karsa karlaacaklar sorunlarla yzleemezler. Buraya gelenlerin hepsi ya aa dallarnda yayordu ya maaralarda. Anlayacan tabiatn plak insanlardr onlar. Onlar ne eziyet ekmiler ne akllca eyler yapmlar. Onlar henz Tanra Fagm'n bahesinde yayorlar. Fagm'n evine girmek iin baz bedeller demeleri gerekiyor."

Genler konuulanlar dikkatle ve merakla dinliyordu. Abraka amcalarna ilerinden hak veriyorlard. Tabiatta bu tecrbeyi yaam hibir insanla karlamamlard. Heyecanlydlar.

Genlerden Keneke heyecanla "Abraka amca eer kefe karsanz biz genlerde gelelim mi?" diye sordu.

Abraka "Neden olmasn. Siz avclar gen yanda tecrbe kazanrsa ileride akllca eylere daha yatkn olur. Dedi ekledi. Genler size bir mjdem var. Biz kefe kmaya karara verdik. Sizlerde geleceksiniz. Ben babanz ve annenizle konutum. inizden yalnzca byk olarak Cilit'in babas bizlere elik edecek. Ben Akilan, Kurtaba siz genler, Cilit'in babas Semu ile yarn yolculua kacaz. stikametimiz stanbul boaz ve tesi. Hepimize hayrl ve uurlu olsun."

Genler iin iin seviniyordu. Sabat Tuluka, Menda, Mitu, Cilit, Tucar, Keneke genleri oluturanlard.

Damda balayan sohbet akama kadar srd. Akam ise yemek molas verdiler. Yemek evlerden getirilen ortaklaa yiyeceklerden oluuyordu. Abraka byle yaparak Tanra Fagm'n bereketini oaltmay ve kacaklar yolculua onun gzc olmasn amalamt. Fagm onlarn yolculua ne zaman kacana karar vermiti. te iareti vermiti. Ve o iaret bir andan kefe maya karar vermeleriydi. Onlar kararlarnn devamn dnmeyen avc ve toplayclard. Onlar isabetli eyler yaparlard. sabetli eyler hissederler ve akllca eylere hak kazanrlard. Onlar bir nemsiz eyleri dnmeyerek Tanra Fagm'n evine girip ktklarna inanyorlard.

Akam yemei zevkle yendi. Nemengenin ekmeinin tad damaklarnda kald. Nemengen bu sefer ekmee yeil nohut bitkisinden elde ettii tuzdan da katmt. Abraka yemein arkasndan erbet getirilmesini istediinde oturanlar cotu. nk erbeti henz yani kefetmiler ve bnyeleri sarholuu ok sevmiti.

Nemengen Abraka'nn yeniden yolculua kacan duyunca biraz endielendi. "Bu gezinizi yaz mevsimine brakamaz msnz. Kn gelmek zere. Yiyecek iin av hayvann nasl bulacaksnz. Av hayvanlarnn hepsi scak yerlere g etmitir." Dedi.

Sattama cevap verdi. "Nemengen kzm ben iinizde en bynz ve en yalnzm. Tecrbeme dayanarak sylyorum ki bu genler ve bu bykleri kendilerini kararlar ile oktan ispatlamlar. Korkma onlar a kalmaz. Hele balarnda Abraka gibi avc olunca."

Nemengen oturanlarn kararna boyun emi bir vaziyette yemek, yenen tabak anaklar ve yenmi geyik butlarn kaldrd. Damdan ieri girdi.

Abraka konumaya balad. "Arkadalar bizler ancak yolculua kanarz. Ondan kana kana korkmadan imeliyiz. Elimizde mzrak ve oklar yannda demirden baklarmz var. Yarn yolculua erken kalm. Doacak gne bizim erkenciliimiz ile ykselsin."

erbet iiyorlard. Yava yava sarho olmulard. lerleyen vakitlerde sarholuklar gelen mekleri son buldu. Herkes kendi evine dald. Abraka sarho bir vaziyette yere kvrlp yatt. Hemen uyudu.

Nemengen uyankt. O eline ald aa ubuundan mili ve pamuk iplii ile rg ryordu. Menda da uyankt. O annesinin yapt ie merakla bakyordu. Her ilmekte hayretler ierisinde kalyordu. Konumaya balad.

"Anne tpk kularn kendi yuvalarn rd gibi itina ile ryorsun. Bakalm rg bitince ne ortaya kacak?"

"Nemengen "Bu baban yok mu. Byle akllca eyler ortaya kara kara herkesi kendine balad. Onsuz hareket edemez olduk."

Menda gayet keyifliydi. Yarn kacaklar yolu yatt yerden hep dnd durdu. Nemengen gece yarsna kadar rgsne devam etti. Hep aklna avclarn a kalmas geldi. Onlar adna nasl av bulabileceini dnd. Belki aklna bir eyler gelir sabah onlar kalknca bunlar sylerdi. Ama aklna bir trl karlarn iinde otlayan geyik grnts getiremedi. Otlar karn altndayd. Geyikler zeki olsa karlarn altndaki otlar karr yerlerdi. Bylelikle avclar iin bir av ortaya kard. Ama geyikler k mevsiminde yaayacak kadar zeki deillerdi. Avclar belki domuz avlayabilirlerdi. Tabi bulabilirlerse ve o zor avlanan domuzu avlayabilirlerse. Domuz tehlikeli ve saldrgand. Onun avlayamayacaklarna kanaat getirdi.

Gece yars olmutu. rd eye yle bir bakt. "Tam bulak bezi olur." Diye sylendi. Elindeki rgy kenara brakt. Yere kvrlp o da yatt.

Sabah erken uyandlar. Mzraklarn oklarn torbalarndaki yiyecekleri kontrol ettiler. Onlar yolcu etmek iin evlerinden kp gelen kalabalk Abraka'nn konumasn dinliyordu.

"Arkadalar biz yokken sakn niye gelmedik diye zlmeyin. Biz tecrbeli avclarz. Ne a kalrz ne ilkel insanlardan korkarz. Bizi korkutacak eyler bizim iin engel deildir. O korkuyu yaarz. Ama o korku cesaretimizle bizden kaar. Size son nasihat ve konumalarm bundan ibaret. Eminimki sizin gibi bizde a kalmayacaz. imdi size veda ediyoruz. Tanra Fagm n hep zerinizde zeriniz de tutmasn diliyoruz." Dedi.

On kiiden oluan kafile atalhyk'ten uzaklamaya balad. Kanhan'na kadar yolu sorunsuz getiler. Kanhan'nn tesi ise bataklkt. Batakln evresini dolaabilirlerdi. Ama bu yollarn uzatrd. Deriden arklarn karmadan batakla girdiler. arklarn ayaklarnda olmas onlar tabandaki diken ve al rpdan koruyordu.

Bataklk ok bykt. Abraka "Biz bu batakl dnmeden geeceiz. Aklnza siziengelleyecek eyler getirmeyin. Dnmeyin onlar. Ayanza ne diken batar ne al rp. Admlarmz yava deil hzl atalm." Dedi.

Uzaktan aalar grnd. Abraka "Ha gayret arkadalar. Aalarn orada bataklk bitiyor." Diye avclar evke getirdi.

Bataklkta gvenle ilerliyorlard. Yalnz ylanlardan ekiniyorlard. Bunu da atlatmlard. Bataklktan ktklarnda ayaklar amurlu ekilde bir hayli ilerlediler. nlerine su birikintileri knca orada ayaklarn ve arklarn temizlediler.

len olmutu. Abraka torbasndan ekmek karp yemeye balaynca dierleri de ona uydu. Kimi et kimi ekmek, kimi yeillik yemeye balad. Torbalarndaki yeillikler domates havu, salatalk vard. Abraka ekmeini itahla yedi bitirdi. Ardndan salatalk yemeye balad. Salataln tadna doyum olmuyordu. Biri bitince ikincisini alp yemeye balad. Bu susuzluunu da gideriyordu. Sonra deriden matarasn azna gtrd. Kana kana iti.

Abraka "Akam olmadan Konya'y kmalyz. nk buralarda henz canavarlar g etmi deil. Ben buralar biliyorum. nmzde aasz uzun bir yol var. abuk olalm ve akam olmadan aalara ulaalm. Aalar bizim gvencemizdir. Onda hem uyuruz hem tehlike oldu mu tepesine karz." Dedi. Yry keyifli gidiyordu. Genlerden Cilit bir trk tutturmutu. 'Geyikler benim geyikler. Yaralandnz m canm geyikler. Kouunuz beni yordu. Baknz beni gldrd. Siz misiniz alayan biz mi. Siz mi geldiniz bize biz mi. Souk demem koarm peinizden. Yaraladm demem keserim derinizden. Biz doyduysak siz tkendiniz. Biz a kaldysak siz trediniz. Hoppa geyiim koar ben koarm. Hoppa geyik eladr gzleri. Hoppa ben bakmaya doyamam geyii. Hoppa geyiim hoppa.'

atalhyk halk gruplar halinde ava kmt. Grubun birinde Sattama nderlik ediyordu. Geni dzlkte geyikler kz bal antiloplar otluyordu. Antiloplar az sonra balarna geleceklerden habersizdiler. Yavru geyikler ve yavru antiloplar geliimi tamamlamlar iyi bir koucu olmulard. Dmanlarnda kamalar kolaylamt onlar iin. Onlarn da bana gelecek kanlmazd.

Sattama'nn iareti ile avclar otlarn arasna eildi. Sonra srnerek bir antiloba yaklatlar. Mzrak frlatma alanna girdiler. Hep birden mzraklarn ayn antiloba frlattlar. Antiloba saplanan mzraklar hemen etkisini gsterdi. Antilop sendeleyip yere serildi.

Avclar avn btn halde gtremezlerdi. Av ard. Onun derisini yzecekler paralara ayracaklar, paralardan avclar alacak bylelikle av kolayca kente getirilecekti.

Avclardan bir grupta keif yolculuuna kan Semu'un kardei Gengera'yd. Gengera kardei gibi deildi. Asabi bir yapya sahipti. Kavgacyd. Ya genlii gemi bu kavgaclndan dolay hibir kadn onunla evlenmek istememiti. Her gn mutlaka bir kavgaya sebep olurdu. Kent halknn ifaclar Gengera'ya otlardan yaptklar karmdan iirmeye balad. Genera'y bu sakinletiriyordu. Ve onu uysal hale getiriyordu. ifac Gengera'nn karm her gn imesini ngrmt.

Gengera bunun yannda stn bir avcyd. Onun avdaki baars mahiyetini memnun ediyor kard taknlklara gz yumulmasn salyordu. Gengera cinayet ileyip arkadan ldren biriydi. Cinayet kente tanmadan nceleri ilenmiti. Bykler o an karar verdiler Gengeray aralarndan tecrit ettiler. Onunla ne konuuyorlar ne de onunla ava kyorlard. Kabile kente geldiinde Gengera ile ilgili durumu Abraka ile konuuldu. Abraka Gengera iin en iyi zmn otlardan oluan karmdan her gn imesi gerektiini sylemiti.

te Gengera yine avcln sergilemi antiloba ok atmadan mzrak frlatmadan, yerinden kalkt gibi avnn boynuna atlm, kollar ile skca tutmutu. Dier avclarda gelip yardm ettiler. Antilobu yere yatrp ta keskilerle kestiler.

Gengera yine hrnln ortaya koydu. Avdan oka pay almak istiyordu. O olmasa belki av kaard. Hakl olduunu kantlamak iin "Bakn dier avclara hala av yakalayamyorlar. Neden biz ksa zamanda avladk. nk ben cesaret ettim. Ben erken davrandm. Kamada yakaladm." Dedi.

Grubun iindeki Gengera'dan yaa byk Yamkumu isimli avc "Gengera Gengera yaptklarn diz boyunu at. Sen avn tamamna da gz diksen biz bir yolunu bulur hakkmz alrz. Byle devam edersen seninle bir daha ava kmayz."

Gengera "Ben avn ounu kahramanlmn iareti olarak alacaktm. Bunu kent halkna gstermek istiyordum. Bana bakarak 'u kahramana bak. Av yalnz bana avlam. Baksana elinde dierlerinden daha ok para var.' Demelerini istiyordum."

Yamkumu "Bununla eline ne geecek. Byle yaparak seni ycelttiklerini zannetme. Tanra Fagm'n bir gn seninle konuacan unutma. O zaman Fagm sana bir ey syler ava kamaz olursun. Sen karn a vaziyette topallayarak veya yerinden hi kalkamayarak yerde oturmaya mahkum olursun. Bunu bil yle konu."

Gengera sakinlemiti. Grubun lideri Yamkumu'nun sylediklerinden korktu. inden Fagm'dan zr dilemeye balad. Gengera Tanra Fagm'dan korkard. Daha geen gn ryasna girmi a bir vaziyette yiyecek ararken Fagm elinde tuttuu kzarm but ile 'stersen bunu yiyebilirsin. Ama nce but iin bedel demelisin. Bunun bedeli avladn hayvanlarn seni ssmesi ve vcuduna boynuzlarn batrmasdr.' Demiti. Gengera bunlar dndke ne kadar yalnzlatn grd. Tanra Fagm bile ona yiyecei ok grmt. Kendinden utand skld.

Gl gibi kent iinde insanlarn arasnda yaamak varken tuttuu, kahramanlk yolu onu zorlamt. 'Kt tanra Saratay'n tutsa m oluyorum ne?' diye iinden geirdi. Av hayvanndan kendine ayrlar paray gnllce kabul etti. Yamkumu ve grubu nee iinde kente doru ilerlediler. Ellerinde antilop butlar ve yanlarnda hayvandan yzdkleri derisi ile beraberdiler.

Akama doru btn avclar kentteydi. ounun eli doluydu. Avdan baarsz dnenler yalnz deildi. Elinde olanlar olamayanlarla kendi butlarndan paylatlar. Mutlu bir kent bunu baarmt. Kimse a kalmyor herkes huzur iinde yayordu. Evler yeni ev kent yeni bir kent olduu iin i dnyalar hep cokuluydu. Belki onlar bir arada tutan ve kentlerinin mutlu olmas neden olan ey bu tlsmd. Paylamak hep paylamak. Cokulu bir dnyada dzensizlik deil bar hkm srerdi.

Sattama tm bu dncelerle bir daha cotu. Damnda kendi ile beraber oturan komularna "u kefe kanlar ne akll. Kimseye hesap vermiyorlar. Hesaplar ancak kendilerine. Babam Temingen'den duymutum. 'Yalnz avlanann yolu uzun ya ok olur' demiti. Ne kadar hakl. Sonu olmayan topraklarda ilerlemek yeniden domak gibi. Hem de yeniden doduunda eskilerini kaybetmeden."

Sattama'nn kardei Kurtaba araya girdi. "Biz babamz anarken o u anda bizi izliyordur. Hep sorar dururum. lenler nereye gidiyor. Yeni doanlar nereden geliyor. Eminim ki Tanra Fagm da bunu bize bildirecektir. Biz avclar ormanlarda olsun rmaklarda olsun bizim iin gizlenen hayat bulmamz iin Fagm bizi hep tevik ediyor. Fagm bize mzrak yapmay retiyor ev yapmay retiyor. retmediklerini zamana yayyor. Bizler bitmeyen aklmzla gn gelecek elimize dncemizle yiyecek getireceiz. Bu nasl olur demeyin.

Anlataym. Dncemize gelmese biz almz bilebilir miyiz. Ve dncemize gelmese akllca eyler yapabilir miyiz. Dncemizin kement att bu eyler gn gelecek deiecek daha iyisine kement atar olacak. Yalnz yeni akllca eyleri sindirmeden Fagm bize yeni eyleri gndermez. Eer ondan hak kazanmadmz eyleri istersek o bize yine verecektir. Ama bedel deterek. Tpk Hublada'nn lm Tecavat'n lm gibi bedeller. Aramzdan gp gidenlerin dl ise bambaka. O avclar Fagm'n evinin iinde yaarlar. Yeni eyleri bildikleri iin o evde daha ok yeni eylerle karlarlar. nk onlar bilgi denen eylerin farkndadrlar. Onlar nemsiz denen eylerin ne kadar nemli olduunun farkndadrlar."

Yamkumu da oradayd. Sz ald. "Bizler bar iinde yaamay baka bilirdik. Bizler elimizde sopa hakszn kafasna vururduk. Buna biz bar derdik. Hakl dln byle alrd. Ne zaman barn, haklnn kafasna inenin sopa olduunu grdk ite, Fagm'n evine o zaman girdiimizi anladk. Bunlar mutlu bir kent iin vazgeilmezler. Bar benim iin sknty ve zorluu gze alabilenlerin yaad yerlerdedir."

Sattama "Naslsn evinde mutlu musun. Houna gitti mi evin. Onu anlat bakalm Yamkumu." Dedi.

Yamkumu" Evime kavutuumda ok heyecanlandm. lk gn damdan ieriye girip girip ktm. Karm Halkese bana aknlkla bakt. 'Sen de maymunlar gibi daldan dala atlyorsun. Senin farkn merdivenlerden inip kmak.' Dedi. Ne yalan syleyeyim dedikleri doru. nceleri aalar bizim evimizdi. Daldan dala kardk. Bu evlerde de merdivenlere kyoruz."

Oradaki avclar bu sze gld. Yamkumu devam etti. "atalhyk'n bir gn daha kalabalk olacana inanyorum. Hem yeni doanlarla oalacaz hem etraftan avc ve toplayclar buraya g edecek."

Abraka ve mahiyeti yedi gndr yoldaydlar. nlerine orak araziler kyor hzla yryerek ve mola vermeyerek oralar geiyorlard. Yine bir orman blgesine geldiler. Gece olmutu. Bir aaca ktlar. imdi yiyeceklerini yiyebilirlerdi.

Abraka konutu. "Arkadalar ben buraya bir isim buldum. Buraya 'Bursa' diyorum. Buradaki aalarn cinsi olduka farkl. Byle aalar imdiye kadar hi grmedim. Durdu ekledi. Bu tr aalarn adna 'Ceviz aac' diyorum." Dedi.

Akilan "stanbul'a yaklam olmalyz. Yldzlar onu sylyor. Ne dersin Abraka?"

Abraka "Haklsn yldzlarn konumu nmzde birka gnlk yol olduunu sylyor. Bulutlar gece yldzlar kapatmazsa kaybolmadan stanbul'a ularz. Ama beni endielendiren ey bir bedel deyip demeyeceimiz. Buralara kadar sorunsuz geldik. stanbul'un tesine gitmek hepimizin hayali. Oralarda karlaacamz engeller bizi rktmesin. lkel insanlarla karlama oranmz artacak. Ama bizim iin nemli olan o ilkel insanlarn bize bak ve bizi hatralarna almalar. Bizler onlarn ilerinde olduka bu bizim izimiz olur. Ve o iz bizi daha akll yapar. Neden Antalya'da tatan barnamz ve izimiz var. nk oralarda olan grnmez ve gizli balantlarmz bizi mutlu etsin ve dncemize duruluk getirsin diye. Dedi ekledi.

Benim bir dncem var. stanbul'a varnca orada olduumuza dair bir izimiz olsun diye tatan uydurukta olsa bir barnak yapman iitiyorum. inde bize ait izgilerin olmasn istiyorum."

Akilan "Bu iyi bir fikir. Hem orann doas ile hemhal oluruz. Bylelikle oraya grnmez ve gizli izler brakm oluruz."

Genlerden Tuluka araya girdi. "Abraka amca Tecavat lmeden nce bana byl bir ekil retti. O tr ekillerin adna 'Veve' deniyormu. Sen bu vevelerle ilgili bir eyler biliyor musun?"

Abraka "Biliyorum. Veveler topraa izilir. O ekillerin hepsini aklnda tutarak izersin. Bende veve denemitim. Aslanlardan kurtulmak iin son are yere o byl ekilleri izdim. Ama aslanlar kamad. Sadece onlarla mzram ile daha iyi savar hale geldim. Yalnz bir veve ekli icat edildi mi onu hi unutmamalsnz. Deilse bu uursuzluk getirir. ayet bunlarla hep urarsanz oras farkl. Bu durumda rahatlkla baa karsnz. Veve icat eden sahibine iddetli olmasa da bir zarar mutlaka dokunur. Bunu unutmayn. Dedi ekledi. Benim bildiim bir ku vevesi, aslan vevesi, geyik vevesi var."

Tuluka araya girdi. "Ben bir tane ller lkesi vevesi icat ettim. Bir kare iziyorum. Karenin iine daire iziyorum. Dairenin iine ters gen iziyorum. Ben bu yolu deneyerek Tecavat ile temasa gemek istedim. Baarl da oldum. Yolculuumuzdan yeni gelmitik. Kentten uzakta gezintiye kmtm. Kulama aniden 'Tuluka' diye Tecavat'n bardn duydum. Ama onu ne grebildim ne de bir daha sesini duyabildim." Dedi.

Abraka "izdiimiz ekillerde bizim gibi can tayan varlklar. Onlara l gz ile bakmayn. Biz bykler bunun farkndayz. Eer ekillerle konumay bir gn baarrsanz bunu ne olduunu bilirsiniz. Tecavat'n da sesi senin yere izdiin ekille yeniden ortaya km. Tecavat ekle balanm sesini zgr klmak iin sana barm. Biliyorsunuz ki izilen ekiller insandan baz eyleri kendilerine balarlar. O ekiller de avc insanlar gibi avlanrlar. Onlar insanlardan kendilerine can tarlar. Ta ki onlar doyana kadar. Ama bir eye de dikkat edin. Niyetiniz kt ise ekillerde kt olmaya dnecektir. Bir gn gelip kt tanra Saratay'n tutsa omaya doru gideceksiniz."

Tuluka cevabn almt. O iindeki ekle mptela olmutu. Bulduu ekille kim bilir daha neler yapacakt. Belki ller lkesinin kapsn tamamen aar oralara yolculuk yapard. Kim demi ki ller lkesi diye bir yer yok diye. Bunun canl ahidi ite Tecavat't. Belki bir gn Tanra Fagm'n katna karabilecek bir veve ekli icat edebilirdi. Elbette biliyordu ki her ey ekillerle konumakta gizliydi. Ur ehrinde ivi yazlarn o da grmt. O ekiller bir anlama gelmese de insanlar onunla konuabiliyordu. Bunun srrn Abraka zemediyse mutlaka bir gn o zecekti. Neden daha fazla Ur ehrinde kalmadk ki diye iinden geirdi. Abraka'n bir bildii olmalyd Ondan oradan kamlard. Yoksa Tanra Fagm'n Ur ehrindeki tanrlara sz gemiyor muydu. Oradan kaarak Fagm' onlarn elinden mi kurtarmlard. Tuluka aa dalnda bu dncelerle gzn kapatt. Uykuya geti.

Gengera huzursuzdu. Avdan ok pay almalyd. "Neden onlarn szn dinledim ki. Ben byle hatalar yapmazdm. Dediim dedikti." Diye sylendi. Yan banda bulunan ta keskiyi eline ald. "Ben o yal Yamkumu'ya gsteririm" dedi. Uyuyan annesi ve kardelerini rahatsz etmeden dama kt.

Yamkumu'nun evi az ilerideydi. Yamkumu kars ile beraber yayordu. ocuklar evlenip gitmi onlarda kendilerine atalhyk kentinde birer ev yapmlard. Yamkumu'nun yanna bazen yatmaya uyumaya gelirdi. Gengera onlarn orada olabilecei endiesini tayordu. Yine de sinsi plann uygulamaya koydu. Yamkumu''yu ldrp kimseye grnmeden svacakt. "Umarn evlatlar yoktur. Deilse iimi zorlatrr, kaamadan yakalanrm." Diyerek damdan indi.

Etraf yle bir kolaan etti. Kimsecikler yoktu. Yamkumu'nun evine yaklat. Kulan toprak tulalara dayad. eriden ses gelmiyordu. Merdivene yneldi. Basamaklar kt. Damda bir sre kararszca durdu. inde bu iten vazgeme istei vard. "Ama olsun. Cezasn ekmeli." Diye sylendi. Damda yava admlarla girie geldi. Ban girie edi. Ayn nda ieridekileri semeye alt. eride ka kii var kimler orada bir trl seemedi. erisi karanlk ve sessizdi. eriden horultu geliyordu. Bu Yamkumu olmalyd. Onun hep horladn biliyordu. Bunu kendisi sylemiti.

Yavaa damdan ieriye sessizce merdivenle szld. Yamkumu'nun yanna yaklat. Tkrtya Yamkumu uyand. Gengera'ya bakt. Hemen ayaa kalkt.

"Ne aryorsun burada. Senin evin yok mu. Hadi evine." Dedi.

Gengera "yle bir gezeyim dedim. imdi gidiyorum" derken arkasnda saklad ta keskiyi hzla Yamkumu'nun boazna ald. Yamkumu birden kanlar iinde kald. Boazndan kanlar fkryordu. Yere yld. Yamkumu'nun kars hala uykudayd. Seslere uyanmamt. Gengera suunu rtbas etmek iin Yamkumu'nun ta keskisini arad buldu. Keskiyi Yamkumu'nun kanna bulayp yanna brakt. Hzla merdivenleri kt.

Damdan sratle indi. Doru rmaa kotu. Hemen suya girdi. zerindeki kan lekelerini su ile ovdu. Ta keskisini ykad. Tam rmaktan kacakt ki elinde mzrakla karsnda biri belirdi.

Mzrakl avc "Bu gece vakti rmakta ne aryorsun. Canavardan katn da m rmaa girdin?" dedi.

Gengera "Ben souk suyu severim. Uyku tutmad Deiiklik olsun dedim. Geldim buraya."

Mzrakl adam "Benim adm Kambasal Seni tanyorum. Sen dur bakalm dedi ekledi. Sen Gengera olmalydn. Hani u her avda kahraman olan. Eli ile av yakalayan mthi avc."

Gengera "Ben oyum. Beni iyi tanyorsun. Bende imdi rmaktan kyordum."

Kambasal "Bu gece kentte nbet tutma sras bende. O yzden ayaktaym. Biliyorsun buralarda canavarlardan geilmiyor. Acele etsen iyi olur. Az nce bir srtlan srs ile karlatm."

Gengera "Ne srtlan srs m. Daha nce bana niye sylemedin?" dedi. Telala rmaktan kt. Oray hzla terk etti. Kambasal arkasndan "Hey burada ta keskini unuttun." Diye barnca Gengera hzla geri geldi. Keskisini ald gibi hzla oradan uzaklat.

Evinde dnyordu. Buralarda kalamazd. Cinayet ortaya karsa bu sefer feci bir cezaya arptrlabilirdi. Bu ikinci cinayeti affedilir gibi deildi. Ama ne yapsn almt cinayet ilemeye. En ufak bir srtmede iinden karsndakini ldrmek geiyordu. Sabah olunca Yamkumu'nun kars uyanacak yerdeki kanlar iindeki kocasn grp l basacakt. lk pheli Gebgera'yd.

Gengera son avnda fazladan et talep etmeseydi kimse onu cinayetle sulayamazd. "Vah kafam. Ne gzel baladk sonu nereye vard. imdi ben yalnz bana ormanlarda nasl yaarm?" diye sylendi. Burada kalrsam kent halknn nefreti artar habersizce bana sopa iner lr kalrd. "atalhyk mutlu bir kent. Herkesin gz nnde beni ldrmezler. Beni ldrdklerinde bir sebebi ss olarak zerime korlar." Diye dnd. Eline torbasn mzran okunu alp damna kt. Nbet tutan Kambasal' izledi bir sre. Kambasal uzaktayd. Arkasn dner dnmez Gengera, merdivenleri hzla inip gzden kayboldu.

Ormann iinde bir sre ilerledi. Kentten iyice uzaklamt. stikameti May glneydi. Oray Abraka'nn yaknlarndan duymutu. "u Abraka gibi olamadk gitti. Kendisi ne kadarda akll. Neden o sorunsuz yayor da ben hep sorun karyorum. Belki o ok gezdii iin ok akll ve her eye hakim. Peki ben neden yle olamyorum?" diye konutu. Abraka'nn Antalya denen yere gittiini duymutu. Orada denizin olduunu renmiti. Oraya gitmeyi aklna koydu.

Bir dnm noktasndayd. atalhyk halk onu iinden ayklamt artk. Bu iin geri dn yoktu. Yalnz yaamak iin olduka donanmlyd. A kalmayaca kesindi. yi bir avcyd. "Acaba Tanra Fagm onlara akllca eyler verecekte bedel olarak benim cinayet ilememi mi salad. O zaman Tanra Fagm kt biri. Yok yok bu byle deil. Tanra Fagm kt olamaz. Cinayeti ben iledim. Fagm deil. Hem Tanra Fagm bedelini avclarn kabul edecei ve onlarn benimseyecei ekilde detir." Diye konutu. Kimseye su atamazd.

len olmutu. May glne biraz daha vard. Gengera yolda hem yryor hem karnn doyuruyordu. Aklna Tanra Fagm geldiinden beri ii huzur doluydu. Dier taraftan Tanrasna hesap veriyordu. Adeta Gengera'ya "Kama ve atalhyk'te hesabn ver. Korkma sana ceza vermezler. Sen masumsun. nk sen can hastalna yakalandn. Sen ifal otlardan imeye devam etmelisin." Diyordu. indeki bu ses onu olduu yerde durdurdu.

"Yok yok bunlar beni ldrr. imdeki vahilii dinlemeliyim. Ben denize ulamalym." Dedi. Hedefi nce May glne varmakt. Geceyi orada geirmeyi planlyordu. inde korkuda vard. Canavarlarla karlama korkusu. Issz yerlerdeydi. Ve birka geyik srs grmt. Yrtclarn geyik srsn fark etmesi an meselesiydi. Ve Gengera bundan dehetli ekilde rkyordu. Doal olarak yrtclarn av alanna girmiti.

Hemen admlarn hzlandrd. Sonra komaya balad. Bu en iyisiydi. Potansiyel av olmaktansa koup yorulmas korkusunu biraz azaltyordu. Sral'y oktan gemi nne baka bir hyk kmt. O hykten de hayli uzaklamt. Uzaklarda May glnn da grnyordu.

Aalar birbiri iine sk otlar ise kuru ve yksekti. Buralara kadar gelen yangn olayn duymutu. Ama aalar sanki hala canl gibiydiler. Sanki hi yanmamlar. Evet yleydi. Gengera bir aacn yanna geldi. Aacn yanm kabuunu eliyle kopard. Aacn i ksm beyazd ve slak olduunu grd. Demek aalar deil kabuklar yanmt. Bu iyiye iaretti. Bunu rendii iin sevindi. yi bir eyle karlamann uur getirdiine inanc tamd. Ama uurunu geriye dnerek deil ileriye Akdeniz'e ulaarak kullanacakt. May da da Gengera'nn admlar ile yaklat. Yeil aa blgesine girmiti. Aacn birine trmand.

Akam olmak zereydi. Henz gne batmamt. Gne btn kzl renginin ihtiamyla glmsyordu. Abraka henz mola verilme vaktinin gelmediini syledi. Ayarlarna harfi harfine uymalydlar. Kendilerine hep gne batarken mola veriyorlard. Ayarlar buydu. Bir eyi dzen ile ve vaktinde yapmak Abraka iin akllca eylerin balangcyd. O dzen denen eyin farkndayd. Nasl gne hep ayn zamanda doup batyorsa kendisinin de gne gibi davranmasnn gerekliliine inanyordu.

Abraka zaman da kefetmiti. Onu nce uyku ile lmt. Gece bir avc uyudu mu sabah dinlenerek kalkt iin bu uyuma ve uyanma aral bir zaman ls olmutu. Dier ls ise av hayvan etinin atete pime sresiydi. Abraka tm bunlarn zamann bilir ve hep lm yapard. Zaman lmeyi av hayvanlarnn zerinde de denemiti. Koan bir antilobun yorulma zaman bir lyd. Abraka bunu kendisine de uygulamt. Bir ara komu ve yorulduu yer iaretlemi oradan geriye tekrar komutu. kt yere geldiinde yeniden yorulmutu.

Abraka bir aac iaret ederek "Ben bu aac tanyorum. zerinde durduu tepeyi de biliyorum. nk burada byk bir ate yakmtk Bakn izler hala duruyor." Dedi. Dierleri de buray tandk buldu.

Tuluka "Evet bende hatrladm. Bu tepeyi geince bir hayli ilerledikten sonra stanbul boazna varm oluyoruz."

Abraka "Haydi molamz verelim artk." Dedi. Ekledi. nce karnmz doyurmak iin bir ate yakalm. Genler siz de kuru dallar toplamaya balayn."

Genler etraftan kuru dal toplamaya gitti. Abraka da elinde srtme ubuu ile kk bir kt tututurmaya alyordu. Az sonra dumanlar knca kav fleyerek alevlendirdi.

"Semu dedi Abraka Senin kardein Gengera ne zamandan beri rahatsz. nk biliyorum ki davranlar normal deil. En ufak bir anlamazlkta fke nbeti geiriyormu."

Semu "Gengera ocukluundan beri rahatsz. Dedi. Kabilemiz Gengera'nn lmne karar vermiti. Bu karar Gengera'nn iledii cinayetten dolayyd. Arkadan ldrmt. Kabilemizdeki bir ifac onu sakinletirebileceini syledi. Sonra ormanda Koka aacndan kokain denen z oluturdu. Kokaini Gengera'ya iirdi. O an Gengera Tanra Fagm kadar mutlu oldu. Kabilemizde onu ldrmekten vaz geti. Gengera bana bir i at m onu hep ben kollardm. Bir ok kavgasn tehlikeli olmadan ben nledim. Ama imdi endiedeyim. nk Gengera'y atalhyk'te yalnz bana braktm. Onun tekrar bir cinayete sebep olmasndan korkuyorum."

Abraka "Korkmakta haklsn. Daha iyi eyler sylemek isterdim ama eli kana bulam bir avc dnp dolap yine ayn yapacaktr. nk o kii kana almtr. Ama Gengera'nn durumu biraz farkl. Cinayet ilemi ama ondaki tad canda rm ve ona zarar veriyor. Kokain denen z onun cann yeniden diriltecektir. Hi endie etme. Bir kii bilerek ve isteyerek planl bir ekilde insan ldrmek istemez."

Semu "Benim ok zldm ey Gengera'nn gizli gizli alamalar. Ona 'Neden yle alyorsun" diye sorduumda bana hibir ey sylemiyordu. Ama neden aladna dair bir fikir yrtebilirim. Gengera pe pee ksz kald. ocukken avda nce annesini kaybetti. Bu kaybedi bir mandann annemize boynuzunu batrmas ile oldu. Babam ise annemin yokluuna dayanamad. Alaya alaya ld. Tanra Fagm onlar evinde misafir etmitir umarm."

Abraka "Biz avc ve toplayclar Tanramzn her zaman iyi olduunu dnrz. nk kadnlarmz Fagm'n soyundan geliyor. Fagm bizi aken doyuruyorsa Gengera'ya da iyiliklerde bulunacaktr. Sen hi zlme Gengera iin. ayet biz yokken Gengera kentte kt bir i yaptysa onun cezadan kurtulmas iin ben nayak olacam. Artk endielerden uzak olalm. Fagm'n kapsnn ne zaman alacan bilemeyiz. Ve Fagm kapsn atnda bizim dncelerimizi grr hemen onu bir bedelle kabul eder. Bedel demek iyi deil ama artk biz medeni insan topluluuna dntk. Ve her admmz akllca olduu iin oka bedel deyeceimiz gn gibi ortaya kyor. Gengera iin en doru eyleri dnmeliyiz. O masum nk Gengera cannda rmlk tayor. O masum tpk bir armudun rm olmas ve o armudun rn atp taze ksmn yememiz gibi bir duruma muhta. Biz akll olduumuz iin armudun rn atp taze ksmn yiyoruz. Gengera kokain ile iindeki rml atacak yeniden diri ve duru olacaktr."

Genler gelmiti. Ellerindeki kuru dallar yere braktlar. Abraka da birer birer kuru dallar ile atei harlad. Genler ok a grnyordu. Ateteki pien etlerden gzlerini ayramyorlard. Abraka ve Semu'un konumalar onlar alndan alp iine katamyordu. Bykler ne konuuyor diye dikkatli deildi. Abraka onlarn sabrszln fark etti.

"sterseniz etler piene kadar torbanzdaki ekmeklerden yiyebilirsiniz. Ama fazla yemeyin. Torbalarnzda hep yiyecein bulunmas lazm. nk av bulamadk m onlara muhtacz." Dedi.

Ama bu szden sonra genler itahlarn kstlar. Hi biri de torbasndan ekmek alp ta yemedi. Baklar vahi bir alk deil ne yaptn bilen bir baka dnt. Etler gl alevler karsnda fazla dayanamad. Kendilerini koyuverdiler. Etrafa yaylan etin rayihasna artk dayanamadlar. Abraka'nn etlere yle bir bakp "Tamam pimiler." deyince genler ete yumuldu. Gecenin rzgar etlerin kokusunu en cra yerlere kadar tad. Ve yrtc hayvanlarn itah kabard.

Tuna M. Yaar

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn tarihsel roman kmesinde bulunan dier yazlar...
Gbeklitepe 5
Gbeklitepe 4
Gbeklitepe 3
Gbeklitepe 2
Gbeklitepe 1
ok Eskiden 9
ok Eskiden 4
ok Eskiden 6
ok Eskiden 3
ok Eskiden 5

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Dnya Tanyor 3
Dnya Tanyor 8
Dnya Tanyor 7
Dnya Tanyor 6
Dnya Tanyor 1
Dnya Tanyor 2
Dnya Tanyor 5
Dnya Tanyor 9
Dnya Tanyor 4

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Masa [iir]
izikler [yk]
Reptilian 1 [yk]
Reptilian 2 [yk]
Reptilian 3 [yk]
Reptilian 4 [yk]
Sava Trafii 2 [yk]
Reptilian 5 [yk]
Sava Trafii 1 [yk]
Sava Trafii 3 [yk]

Tuna M. Yaar kimdir?

Voltaire

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Tuna M. Yaar, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.