..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaamak bir aa gibi tek ve hr / Ve bir orman gibi kardeesine...
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Gerilim > Tuna M. Yaar

15 Austos 2020
Reptilian 1  
Yaratk

Tuna M. Yaar

Akam olmu dn melodileri balamt. nce saz bir giri yapt. Galiba Ankarann bklm bklm yollarn alyordu. Ekremin tahmini doru kt. Trk doruydu. Melodiye org aleti de elik etti.

:ADEB:
Kap pat pat diye alnd.Kapya vuran kii bir ritmle vuruyordu. nce iki, sonra . Yal adam zorlukla yerinden kalkt. Bu acelecilikte terliini giymeyi baard. Yava admlarla kapya yaklat.

Kim o? diye seslendi.

A Durmu amca, ben Ekrem. Uzun yoldan geldim. Karanlkta evimi bulamadm.

Durmu yavaa kapnn ksn at. Buyur Ekrem, ho geldin hele. Dedi.

Ekrem Senden bir fener istiyorum. Gkyznde ay yok. Sokak lambalar da yanmyor. ose yolundan buraya kpekler elik etti bana. Ne tanmaktr bu. Kpein biri beni dierlerinden kurtard da gelebildim buraya.

Evladm barsaydn duyar yetiirdim. Neyse karnn a m. Bir eyler hazrlayaym. Uzun yoldan geldin, asndr sen.

Ekrem Yok Durmu amca, ehirden gelirken yanma yetecek kadar yiyecek, konserve, u bu aldm.

Durmu Dur yleyse feneri getireyim. Dedi, sonra Nereye koymutum fenerleri. Diye sylenip evin iindeki soldaki odaya girdi. Durmu amcann evi, at odadaki lambann ile aydnland.

Ekrem ieriye ilgiyle gz gezdirdi. Yerde duvar yastklar, yastklarn nnde minderler, duvarlarda geyik ve gl manzaral duvar rtleri vard.

Ekrem iinden nsann ieriye girip kas gelmiyor. Bak ocukluumu hatrladm. Bu evin iinde az m oynamadm, Fadime ninenin biskvilerini az m yemedim. Hele torunlar Cafer ile tokatlamasna az m iddiaya girmedim. nsan zlyor. Evime yerleeyim, kydekilerin hepsini sigaya ekeceim. Diye geirdi.

Durmu amaca odada fitilini yakt fenerle grnd. Al Ekrem. Yalnz dikkat et, cam krk, bir yerini kestirme. Dedi.

Ekrem Tamam Durmu amca, dikkat ederim. Benim evde de fener var. Bildiin gibi fenerlerin gaz ya kolay kolay da umuyor. Fenerlerin bolluu olsun yeter ki. Msait bir zamanda fenerini getiririm.

Ekrem vedalaacakken Durmu amca ver elini peyim. Dedi, yal adamn elini hrmetle pt, ardndan oradan uzaklat.

Kyn iinde korku ile ilerliyordu. Geriden hala kpek sesleri geliyordu. Arada bir arkasna bakmay ihmal etmedi. Gece karanlnda be kpek grnd az ileriden. Ekrem bu kadar abuk yakalanacan tahmin etmedi. Pisseh mi dese ka m dese aa kald.

Olduu yerde durmutu. Ne kpekler gidiyor ne o adm atabiliyordu. Kyn kpekleri ne olacak, sokak kpekleri deil ki serseri olsunlar. Yanlarndan sessizce geerim. Dnceleri ile yrd.

Kpeklerin yanndan geerken onlara bakmamaya alt. Kpeklerden biraz uzaklamt ki, geriye dnp bakma hatasn iledi. Kpekler havlamaya balad. Ekrem admlarn hzlandrd. Kpekler de.

Ekrem evini grmt, komaya balad. it kapsn hzla ap ieriye girdi. Kpeklere bakt. Kyn tm tenorlar havlayarak hnerlerini sergilemekten Ekrem de, cep telefonu ile video ekmekten geri kalmad. Drt dakikalk ekim yeter deyip evinin kapsna yneldi. Cebinden anahtarn karp kapy at.

O an ieriden bir kf kokusu geldi. Haliyle iki senedir havalandrlmyor, eyalar kendi kendilerine kirleri ile ryp gidiyorlard.

Ekrem Ho bulduk ey evim. Diye sylendi, klar at. Bilgisayarn masasna koydu. antasndakileri bir bir masann zerine boaltt. Yanna aldklarn gzden geirdi. Bir el dedektr, gelimi bir fotoraf makinesi, lambal kasket, be ldak bataryas, be kalem, bir paket A4 kad.

Bunlar bana yeter. Hele u maaraya gideyim, tarih ncesi maara resimlerini oka ekeyim, en son dndklerimi yazaym. Ben bir arkeoloji rencisiyim ve tez hazrlyorum. Tamam kyllerin sorularna da cevap bulduk. imdi gzel bir ziyafet zaman. Diye syledi.

antasndan sucuklar ve bir kase margarini de kard. Evin iinde tava da vard. Sucuklar neyle piireceim diye endiesi son buldu.

Yemek ocann hortum kafas tpten kkt, yerine takt. emeyi at, kalp sabun ve sngerle tavay be kez hem sabunlad hem durulad. Ad stnde koskoca iki yl. Tozlarn zift yapt tava ancak byle temizlenebilirdi.

aydanln yannda getirmekle aklllk etmiti. ki su barda ve yarm poet ay da vard. emeden aydanla su doldurdu, onu da ocaa koyup altn yakt.

ekeri eline ald. yi ki ekerde getirmiim. u tahsilli olmak yok mu, her eyi dndrtyor insana. Bak annemi babam zledim imdi. Telefon amam gerekir. Geri sylemitim varnca arayacam. Adettendir, dur unlara telefon aaym. Diye sylendi.

Sucuk tavada kavrulurken Ekrem cep telefonu kulanda, kardan alma sesini dinleyerek almasn bekledi.

Alo anne ben sa salim itlik Kyne geldim. Evi temiz buldum. Ama ieride kf kokusu var.

Ekremin annesi Nazife O koku tahtalardan geliyordur. Evde yastk, yorgan namna bir ey yok.

Ekrem araya girdi. Olsa iyi olurdu. Ben onlar yanma alamazdm. midim o ki ahrdan da olsa bir ul bulup zerimi rteceim.

Nazife Aman olum bitlenir kalrsn. Komunun birinden emanet iste. Hemen yannda aziye teyzen var, ondan iste.

Ekrem Tamam anne isterim. Babam uyuyordur, ona da selam syle.

Nazife Uyuyor baban. Telefonu titreime almtm, uykum hafifti, hemen cevap verdim.

Ekrem Haydi grrz. Dedi. Karlkl konuma bitti.

Kzaran sucuun kokusu eve hayat vermiti. Ekrem ilk lokmasn alnca aklna, kz arkada Banu gelmiti.

Aralarnda krgnlk yaanmt. Buluma yerine ge gelmi ve Banu kz arkadalarna mahcup dmt. Olay sonu Banu Ekreme Ekrem benim bir dediimi iki etmez, randevusuna saatinde gelir ve bir dolu metih. eklinde yaananlar anlatmt.

Ekrem randevusuna ge kalmakla tm meziyetlerini, Banunun ve kz arkadalarnn karsnda yitirdiini hissetmiti. Ayrlrlarken Grrz. Diye ayrlmlard ama bu gr krk bir kalp ile olmutu.

Ekrem kendini telafi etmek iin ne tr bir geri dn yapacak bilemedi.iek mi alsayd, olmaz. nk ok sahte grnrd. Baka da aklna hi bir ey gelmiyordu. En iyisi zamann akna brakmalyd.

Bak sen, Banuyu imdiden karn olarak gryorsun. Evet bu bana heyecan veriyor. Diye sylendi. Tavasnda ki son sucuk lokmasn azna alrken Ah, Banuyu dnrken yediim sucuun lezzeti aklma gelmedi. Haz iinde yiyemedim. Olsun bir daha ki sefere. Ama dur bir daha ki sefere diye bir ey yok. Samal iinde sylenirken cep telefonunu eline ald. Banuya be adet kalp emojisi yollad.

Hemen yant geldi. Neredesin Ekrem?

Kymdeyim.

Banu Aaa ciddi misin?

Ekrem sorgulamayan yeni bir ilikinin balangcn hissetti. Gemi konulara girmemeye zen gsterdi. Bir on dakika ardndan birbirlerinin seslerini duymak istediler.

Ekrem telefonu aldrd, Banu at. Yarm saate yakn konutular. Birbirlerine yeniden snmlard. Ekrem sonunda Seni seviyorum. Dedi. Banu Ben de. Demekle yetindi. Ve telefonlarn kapattlar.

Ekrem kendinden korkmaya balad. Cesaretli olmak istiyordu ama bu kadar deil. Bir kzn kalbine girmek yeni bir dnya yaratmakt onun iin. Ve Ekrem henz denizleri, dalar yaratmamt. Dnyasnda bulut bile yoktu. Aalar hakeza. Dnyasnda kk hayvancklar bile yoktu. Ama koca bir seni seviyorum dnyas yaratmt ya gerisi gelirdi elbet.

Lavaboda azn ve dilerini temizledi. Tekrar bilgisayarn brakt odaya girdi.

Yarn iin n bir alma yapmas gerekiyordu. niversite hocasndan temin ettii maara resimlerine bakmak iin bilgisayarn at. Resimler klasrn tklad. Be deiik resim eitli alardan ekilmi on be resmi incelemeye balad.

Geyikler ve onlar avlamaya alan avclar. Bir A4 kad kard, kalemini eline ald. Jpeg resminde ki grnty A4 kadna kalemle izmeye balad. Gereki bir izim iin ekrana yaklat. Kk kvrmlar da izmeye zen gsteriyordu.

Bir saat izim iin urat. Ardndan maara resminin zerinde olduu kayann jeolojik girinti ve kntlarn da izmeye balad. Byle yapmas Ekremin slubuydu. Resim denen ey tam rabta ile izilmeliydi. Kayann zerinde ki resim hari tm ekiller bir rabta oluturuyordu onun iin.

Ve iin sonunda yle dnyordu. Bu benim on be santi metre kare iinde izdiim izikleri ne kim izdi, ne de o iziklere dikkat edip bakmadlar. Ben bu duvarn kralym.Bu bakir duvar kendini sadece bana at. Bir saatte bunun iin urat. alma iki saatini bulmutu.

Darda ezan sesi duydu. almasn brakt. Evden darya kt. Ezan sesi ile zihnini rahatlatt. Ezan bitince bir sigara yakt. Etraf dinledi. Kpekler ne uluyor ne havlyordu. Vaziyet klbelerine ekilmilerdi.

Yksek perdeden Ks ks. Dedi bir ka defa. Bir kpek seri ekilde havlamaya balad. Ekrem havlayan kpekte tehdit olmadn alglad, baheye admn att, it kapsndan kt. Kpek drt adm nndeydi. Ekrem yaklat, yava ekilde kpein ban okad. Sonra evine geri dnp itten ieri girdi.

Tuna M. Yaar

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn gerilim kmesinde bulunan dier yazlar...
Reptilian 2
Reptilian 3
Reptilian 4
Reptilian 5
Otostopunun phesi

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
izikler
Sava Trafii 2
Sava Trafii 1
Sava Trafii 3
Aalara Fsldayan Adam
Sava Traii 8
Sava Trafii 6
Sava Trafii 4
Sava Trafii 5
Sava Trafii 7

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Masa [iir]
Gbeklitepe 5 [Roman]
Gbeklitepe 4 [Roman]
Gbeklitepe 3 [Roman]
Gbeklitepe 2 [Roman]
Gbeklitepe 1 [Roman]
ok Eskiden 9 [Roman]
ok Eskiden 4 [Roman]
ok Eskiden 8 [Roman]
ok Eskiden 6 [Roman]

Tuna M. Yaar kimdir?

Voltaire

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Tuna M. Yaar, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.