..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Moda denilen ey o kadar irkindir ki onu her alt ayda bir deitirirler." -Oscar Wilde
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Bakaldr > Tuna M. Yaar

6 Austos 2020
Sava Trafii 1  
Ticari Savalar

Tuna M. Yaar

Bahtiyar baryordu. Ey Amerika ey Amerika silleyi ilk vuran biz oluruz. Gerisini sen dn. Btn kameralar zum olmutu ona. Bahtiyarn szleri bir balangca aitti, gerilim ve dnlmez admlara. Silah sesi duyuldu. Suriye tarafndan sklan birka el silah YPG den kaynaklyd. Kameralar o yne dnd. Az sonra Trk tanklar birer birer snr atlar. Kalabalk heyecanlyd , bu mthi manzara seyredenlerin bir tarihe tanklyd. O ara ne konuan oldu ne hareket eden.

:AJBA:

Bahtiyar baryordu. Ey Amerika ey Amerika silleyi ilk vuran biz oluruz. Gerisini sen dn. Btn kameralar zum olmutu ona. Bahtiyarn szleri bir balangca aitti, gerilim ve dnlmez admlara.

Silah sesi duyuldu. Suriye tarafndan sklan birka el silah YPG den kaynaklyd. Kameralar o yne dnd. Az sonra Trk tanklar birer birer snr atlar. Kalabalk heyecanlyd , bu mthi manzara seyredenlerin bir tarihe tanklyd. O ara ne konuan oldu ne hareket eden.

Tanklarn motor grlts ve ekzozlarndan kan mazot kokusu akann olmad herkese gsteriyor ve ispatlyordu. Bahtiyar tehlikenin olacan bildii halde snra doru hareket etti. Trk ordusunun geiini izleyen kalabalk tanklarn geiini heyecanla izlediler.

Bahtiyar o an henz snr gememi bir Trk tanknn zerine kt. Ya Allah Ya Muhammet Allahu Ekber. Demeye balad. Bahtiyar snr gemek zere olan tankn zerinden yere atlad. Sonra ayrld kalabala geri dnd.

Gece olmutu. Bahtiyar keyifli bir o kadar da heyecanl bir masada arkadalar ile hem ayn yudumluyor hem yerel tv kanalnn haberini izliyordu. Bahtiyar Bakn imdi ben kacam. Bak bak nasl da baryorum.

Bekta Hakkaten bu sensin. Biz Suriyelilere iyilik yapyoruz ama koca Amerika orada ne id belirsiz terristlerle fink atyor.

Masadaki Bestami Amerikann plan yine ie yaramayacak. Bir Krt devleti kurulamaz. stelik Krt dediklerinin tamam terrist. Allamei cihan olsalar terrist iflah olmaz.

Konumalar byle srp gidiyordu. Gece saatleriydi. Kahvenin kapanmas gerekiyordu. eride birka masa doluydu. Birinde de hala Bahtiyar ve iki arkada oturuyordu.

Bahtiyar kahveci ran yanna ard. Syle bana bir dman askeri ile karlatn ne yaparsn?

rak Ben askere gitmedim bilmem.

Bahtiyar Bir dman askerine ne yaparsn. Onu esir mi alrsn vurur musun?

rak Ben askere gitmediim iin bir ey yapmam.

Bahtiyar yine sordu. Dman karna kt sen de askersin.

rak Savata olduumuz iin dmann elinde silah varsa vururum. Silah yoksa esir alrm.

Bahtiyar cebinden on lira kard raa verdi. Senin doru cevaplarnn dl. Dmana gelince savata silahn oyunu olmaz. Dmannda silah varsa bu, bir anlk bile hata kabul etmez. Sen benim nerede askerlik yaptm biliyor musun?

rak Evet ustamdan duydum. Ar Elekirtte yapmsn

Bahtiyar ayaa kalkt. Arkadalarna Bu gece uykumu yle kardm ki uyursam piman olacam. Gelin kalm. Dedi yrd, arkadalar da peinden. Sonra darda daldlar.

Bahtiyar sokakta duyduu kpek seslerinden zevk ala ala evine vard. Bu gece kpekler bile savan trafiini hissediyorlar. Diye sylendi. Kap nnde sylenen bu cmle ile eve girdi.

Gzne uyku girmiyordu. Annesi ve dierleri gecenin sessizliine oktan katlmlard. Kendine ait odasna girdi. Televizyonu at. Yerel tv canl yayn kesmiti. Arada bir de olsa canl yayna getii de oluyordu. Bunu beklemek Bahtiyar skt iin dier kanallara geti. Haber kanallarna bakt. Tartma programlar vard. Televizyonu kapatt.

Aklna birden bir ey geldi. Neden programa twit atmyorum. Hem uykum da yok. Elenirim yazdklarmla. Diye dnd. Televizyonu tekrar at. Bir haber kanalna zaplad. Sava M Bar M yazyordu.

Twitterin hashtagini grd. Biraz izledi. Tartmann gidiatna vakf olunca hemen bilgisayarn at. Tiwittere girdi. Tv programnn hashtagine bast. Uzun uzun dnd sonra yazmaya balad.

Araplar bizlersiz yapamaz. Savata bedel trafikte kalana kesilir. Bizler tm medeniyetin boyunlarndaki ipleri ayamzn altna alm bir milletiz. Arabn ayn' Amerikann duble you'sundan stndr. Yazd gnder tuuna bast.

Az sonra program yneten Bahtiyarn mesajn okudu. Bir iki dakika sonra bu mesaj zerine bir gazeteci canl yayna baland. Tebrik ve sayglamadan sonra konuya girdi. Bahtiyar isimli seyircimizi tebrik ederim. Arabn ayn Amerikan qsundan stndr. Sava biz balatmadk ama inan ve hakkmzda en sert inad sergilemekten kanmayz.

Gazeteci yirmi dakika boyunca scak olan gndemi konutu. Az sonra tv program son dakika haberi ile blnd. Spiker u anda Amerika askerleri Trk askerine silah dorulttu. Herhangi bir zc ey yaanmad. Trk askeri ok sabrl ki karlk vermedi. Dedi.

Bu son gelime ile Bahtiyarn uykusu utu gitti. Demek Trk ordusu ile savamada mantn zerresini bulamayan Amerika yapacan yapmt. Programda bu sefer Suudi petrol tesisini bombalayan faili mehul g konuuluyordu.

Bahtiyar twitine tekrar yazd. Trkiye ilgi duyan bir lkedir, ilgi bekleyene deil. lgi beklemek zaman kaybndan baka bir ey deil. Gnder tuuna bast.

Program yneticisi yine Bahtiyarn mesajn okudu. Bahtiyar program ben mi sunuyorum acaba. Hep benim mesajlarm okuyorlar. Diye sylendi.

Az sonra yeni bir heyecan daha yaad. Bu sefer Bahtiyarn bu mesaj iin balanan bir profesrd. Programnz ilgi duyarak takip ediyorum. Bu gnderme deerli seyircimiz Bahtiyaradr. Ona teekkr ediyorum. lkeler tek bir kii ile ynetilmez. Bu mmkn deil. Yneticiler sadece ynlendirir ve karar verirler. Bahtiyar gibi nice dnenler ile ynetilir bu lke. Konuya gelirsek kacak bir savata bize acmayana biz de acmayz. Amerikann atomundan da korkmuyoruz. stiklal marmz ne diyor. snmeden yurdumun stnde tten en son ocak.

Bahtiyar zevkten drt ke oldu. Profesr ve gazeteci gibi Bahtiyar da bekliyordu. Trk askerine dorultulan silah sorgulama safhas geilmiti. Profesr diplomasi kanallarnn ak olmasnn yarataca etkinin beklenmesi gerektiini sylyordu. Ekledi profesr.

Savata en byk strateji iyi niyettir. Alpaslan iyi niyeti uruna giderken geri dnd koca Anadolu'ya sahip oldu.

Sabaha doruydu, Bahtiyar nihayet uykusuzluuna son verdi.Televizyonu kapatt. Yatana girip yattnda dua etti. Ya Rab aklmz bamza devir. Dmandan nce biz uyanalm. Gzlerini kapatt. Az sonra kulana biri fsldar gibi oldu. Savata trafik olma. Bu ne demekti imdi. Evet sava seven deil savamay bilen olacaz. Byle daha gl oluruz. Diye sylendi.

Tuna M. Yaar

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn bakaldr kmesinde bulunan dier yazlar...
Sava Trafii 2
Sava Trafii 3
Sava Traii 8
Sava Trafii 6
Sava Trafii 4
Sava Trafii 5
Sava Trafii 7

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
izikler
Reptilian 1
Reptilian 2
Reptilian 3
Reptilian 4
Reptilian 5
Aalara Fsldayan Adam
Cehennemde Toplant
Deliba Cumhuriyeti
Ruhu Yarattk

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Masa [iir]
Gbeklitepe 5 [Roman]
Gbeklitepe 4 [Roman]
Gbeklitepe 3 [Roman]
Gbeklitepe 2 [Roman]
Gbeklitepe 1 [Roman]
ok Eskiden 9 [Roman]
ok Eskiden 4 [Roman]
ok Eskiden 8 [Roman]
ok Eskiden 6 [Roman]

Tuna M. Yaar kimdir?

Voltaire

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Tuna M. Yaar, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.