..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Kle deil, atee flemelidir." -Divan Lgat-it Trk, Savlar
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Tarihsel Roman > Tuna M. Yaar

23 Mart 2020
Gbeklitepe 5  
Arkeoloji / Kurgu

Tuna M. Yaar

Orupta iindekini darya vuramyordu bir trl. Onca elence, onca yaanmlk ne iindi. Kendi varln anlamszca sorguluyordu ama sonuca varamyordu. Birileri ona grnmez eklide isteklerini yaptryor ama Orupta o kiiyi bir trl tanmlayamyordu. Aklna gzel ve kt eyleri kim getiriyordu. Eer akl gelimi olan dncesine, geleni hemen yapmayp bunu sorguluyorsa gizem, denen eyi direnciyle karlyor ve akla gelen mutlaka u veya bu ekilde sonuca ulayordu. Orupta sonucu getiren o gizemi bir trl zemiyordu.

:BCIC:
Orupta iindekini darya vuramyordu bir trl. Onca elence, onca yaanmlk ne iindi. Kendi varln anlamszca sorguluyordu ama sonuca varamyordu. Birileri ona grnmez eklide isteklerini yaptryor ama Orupta o kiiyi bir trl tanmlayamyordu. Aklna gzel ve kt eyleri kim getiriyordu. Eer akl gelimi olan dncesine, geleni hemen yapmayp bunu sorguluyorsa gizem, denen eyi direnciyle karlyor ve akla gelen mutlaka u veya bu ekilde sonuca ulayordu. Orupta sonucu getiren o gizemi bir trl zemiyordu.
Dnmekten yorulmutu, vazgeti bundan. Oruptaya tahllarn azald sylenmiti.Klann kalabalk ekilde tahl toplamaya kmas gerekiyordu. Az olan tahl stou dn gece ki lende yetersiz hale gelmiti.
Orupta mzran eline ald ayaa kalkt. Irmaa son kez bakt. Aklna gzel eyler geliyordu. Dnceleri kutsal dairelerdeydi. Onlar ina edip gizemli grntlere kavuturmu, sonra onlar toprakla stn rterek gmm, bu sayede sonsuza kadar onun olmutu, ta ki daireler bulununcaya kadar. Orupta buna ihtimal vermiyordu. Topran altna gizlenenler doal tepelere dnmt. Yabanc birinin kefetmesi iin derince kazmas gerekiyordu. zerinde aalar, bitkiler otlar bile byynce topra bitiremezdi. Ne yamurlar ne rzgarlar, hibir ekilde bitiremezlerdi.
Blgenin ortasna gelince bard Orupta. Hemen hazrlann, tahl toplayacaz. Avclarda hazr olsun. Avclar erkeklerden oluacakt. Tahllar ise kadn, yal, gen oluk ocuk toplayacakt. Oruptann ars ksa sreden karlk buldu.
Orupta Blgemizin nbetileri yabanilerle karlarsa onlarla anlasn. Ne istiyorsa verilsin. Onlarla savardk ama bir eyler vermek daha akllca olur. Zaten neyimiz kald ki, adrlarmz var. sterlerse verin onlar. adrlarmz birka gnlk seri avlarla yeniden kurarz. Blgemize vahi hayvanlar girerse bekilerin insafna braktm. Dedi szn bitirdi.
Oruptann peinde kadnlar ve dierleri vard. Hayvan avna ise Akaptu nderlik ediyordu. Avclar daha neeli gibiydi. Bu Oruptann gznden kamad. Onlarn et yiyeceini biliyordu. Neeleri ondand. Kadnlar ve dierleri iin avclarn dn nemliydi. Onlarda neelerine byle kavuacakt.
Usuz bucaksz ovada ilerliyorlard. Her zamanki yere gidiyorlard. Orupta genlere konumaya balad. Siz bilmezsiniz ama gideceimiz yer yle bereketli ki orada hep yaamak isteyeceksiniz. Neden orada yaamyoruz diyeniniz kacak, syleyeyim. Atalarmz o yerde hep avlanrd ama o yerde her avlanmada yaralananlar olurdu. Normal bir ey deildi bu. O zamann kahini ile toplant yaptlar. Kahinin ismi Namehut idi. Toplantda kimisi avlara eziyet ettiklerini, kimisi gne batarken avlandklarn, kimisi de bu yerin kutsal olduunu ve hayvanlar koruduunu syledi. Ve bu yerde avlanmay braktlar. yle ki avlanma braklnca ertesi sene topraklardan yle bereketler fkrd ki otu, bcei, aac, meyvesi daha grlmedik nice yeni eyler yetimeye balad. Oysa atalarmz oraya yeni hibir ey ekmemiti. Bakas ekmitir diyeniniz olabilir. Ve biz biliyoruz ki orann dnda hibir yerde o yeni eyler yetimiyor. Biz bunu ok denedik. Yeni bitkileri blgemize gtrdk, efkatle bymelerine altk, olmad. Sonunda u karara vardk. Bitkilerin yerini deitirmek orada hayvan avlamak kadar tehlikelidir dedik.
Namukuput adl gen sordu. Neden biz genler bu eyleri bilmiyoruz. imdiye kadar bizden neden sakladnz. Bir eyleri bilmek klanmz daha gl yapmaz m?
Orupta Baz eyleri size aklamyoruz. Bu eyleri zamanla sizin bulmanz istiyoruz. Mesela anlattklarm bilseydiniz hemen gideceimiz yere gizlice gider kendi banzla anlattklarmz tecrbe etmeye kalkrdnz. imdi bana sorarsnz, imdi niye anlatyorsun diye. yle, bir sr uzun sreler saklanr ama sr bulunduu kabuu mutlaka bir gn atlatr. Bu sr byle bir ey. Bunu ben size sylemeseydim doa ana mutlaka size fsldard. Bilgiyi bizim gibi ehil elden almanz istedim. Mesela bilmek istediiniz nemli bir ey varsa bunu ilk elden bizden renin, ehil olamayanlardan renmeyin. nk ehil olmayanlar ne kadar doru eyler sylese de onlarn bir ekilde yanltc ynlendirmeleri olur. Siz hi yabanc birinin durduk yere ikramn kabul eder misiniz. Acaba iinde bir ktlk var m diye dnrsnz. Gven konusunda nce kendinize dann. Dorular yabanclardan almayn. Ta ki doaya her eyi ile aldnzda bakalarna da gvenebilirsiniz.
Kadnlardan biri te tahl tarlalarmz. Sar baaklar grnd. Diye sevin iinde sylendi.
Orupta imdi btn deri torbalarn an ve birbirilerine balayn. Sofra ne kadar byk hale gelirse o kadar gzle olur, topluca tamak kolay olur. Dikkat edin, buday sapn kkleyeceksiniz. Baaklara zarar vermeyin. Dedi kalabala.
Kalabalk drt bir yana dald. Birka kadn deri torbalarn aarak birbirine balamaya balad. Torbalar byk bir sofra oluturdu. Kadnlar geni tarlalarn iine dalp ellerinde biriktirdikleri buday baaklarn getirip sofralara brakyordu.
Gkyznde gne sca ile onlar bezdirmeye alyordu. Onlar ylmyordu. nk kadnlar baak toplamay ok seviyordu. Ne kadar ok topluyorlarsa k mevsiminde o kadar rahat edeceklerini biliyorlard. leri ancak akama biterdi.
Orupta genleri yakn mevkilerde ava yollad. almak ve bunu keyifle devam ettirmek iin av etine ihtiyalar vard.
Namukuput ve Lakipan iki grup oluturdu. Genler bu iki kiiye bltrld. Namukuput grubuna ncelikle oklarmz kullanacaz. Uzak mesafeden mzrak atmak yok. Bir av grdmzde evresini ne kadar sararsak o kadar iyi olacak. Dedi, grubu ile harekete geti.
Namukuput etraf dinledi. Ku cvltlarn duydu sadece. Bir tepeye doru ilerlediler. Tepeye ktlar. Etraf gzlediler.
leride antiloplar gryorum. Ne dersiniz ava balayalm m. Dedi Namukuput, ekledi Avlarn peinde yrtc hayvanlarda vardr. Dikkatli olalm. Genler cesurdu, yrtc hayvanlardan korkmadklarn sylediler.
Tekopur isimli gen Antiloplara aalarn zerinden saldrrsak avantajl olur. Bizi grmek iin kafalarn kaldrmayacaklardr. Henz bunu tecrbe ettiklerini sanmam. Baksanza kafalar yerde, ha bire ot yiyorlar. Onlarn kafalar yerde biz de yerdeysek mutlaka bizden rkerler. Ama bizi aata grrlerse bizi maymun zannederler bizimle ilgilenmezler.
Namukuput Haklsn Tekopur ama antiloplar rktmeden aalara nasl kacaz. Onlara avc olmadmz hissettirmek iin yerimizde zplayarak, aklabanlklar yaparak, artmaca yapmamz gerekir.
Baka bir gen kinizin taktii de gzel. O zaman ikiye ayrlalm. Onlar artrken dierlerimiz gizlice aaca ksn.
Bu gr yerindeydi. Aynen uyguland. Genler barp arrken birka antilop rkt ama kap uzaklamadlar. Dierleri antiloplar rktmeden iki avlara yakn iki aaca sessizce ve grnmeden ktlar. Av oklar frlatldnda drt antilobun oklar yedii grld. Yaral antiloplar uzaklamt fakat avclarn takibinden kurtulamadlar.
Genler tahl toplama alanna doru drt antilobu srtlam ar ve uzun bir yryten sonra getirdiler. Az sonra Lakibann grubu da iki geyikle ka geldiler. Birka kadn tahl toplamay brakp grenlerin dilerini kaydran avlar byk bir evkle temizlemeye baladlar.

Okriyan hiddetle kprd. Kimse bizden izinsiz o tahl alannda harman yapamaz. Biz ki kudretli bir klanz. Mzraklarnz aln. Baltalarnz hazrlayn. Kavgaya giderken be nbeti geride dursun. Grelim bakalm, baltalarmz kafalarnda krlacak m.
Okriyann yannda kardei Pesehten ve iki avc, onlarn gerisinde kk ama dalar onlar yaratm gibi yryen yirmi yedi avc vard. Avclar ne saa bakyordu ne sola. Zihinlerinde istilac avclar vard. Acaba onlar kovabilecekler miydi. Tabi ki. Bir kapmada onlarn zerine yoktu. Kazandklar kavgann haddi hesab yoktu. Bu onlar dnmeyen, acmasz, yok edici bir klan yapmt.
Orupta birbirine balanm deri torbalarn zerine ylm buday saplarnn yeterince biriktiini dnp Bu kadar yeter. Hadi toparlann gidiyoruz. Hepiniz deri halatlardan tutun ve ekin. Dedi.
Kadn ve erkek avclar byk deri rtnn drt bir yanndan tuttular. Sonra deri halatlarn ellerine aldlar ve deri rty ikiye katlayp ekmeye baladlar. Buday saplar ar deildi, kolayca ekilebiliyordu. Kk patikalarn bir kan geerlerken mola veriyorlard.
Bu molalarn birinde Buloktin sylendi. Birileri geliyor bakn. Hepsi erkek avc. Bir eyler yapacaklar galiba. yle yryorlar. Ellerinde baltalar mzraklar.
Orupta Hemen hepiniz banz ein, ses karmayn. Bizi akamn karanlnda fark edemezler. Bunlar Okriyan klan, salarnn rglerinden belli. Bunlar yabani avclar.
Birka avc grnmeyecek ekilde otlarn arasnda yabanileri dikkatle izledi. Okriyan klan durmutu. Yerde izler mi bulmular ne.
Bloktin Akamn karanl var ama izlerimiz gn gibi ak. Gelirken dktmz buday baaklarna bakyorlar galiba.
Orupta Sus om azl. Hem sesimizi duyacaklar hem onlara akl veriyorsun. Geip gitsinler de baka bir ey istemem.
Yerde sinen avclar gkyznden sessizce inmi yaratklar gibiydi. Byle toplu bir kayg ruhlarn adeta onlara kalkan yapmt. Tanr Tamumbu onlardan yanayd. Ormann ruhlar, ses karan baykular, tilkiler, parslar onlar koruyordu. Nihayet Okriyan klan uzaklat.
Orupta Bu bir tuzaktr ama mecbur ilerleyeceiz. Okriyanlar ok sinsi olur. Bakmayn onlardan kurtulduumuza, onlar akam olsa bile izlerin ne yne gittiini bilirler. Biz yle bir ey yapacaz. Ne kadar bota olannz varsa tm deri halatlardan tutacak ve tama iini koarak yapacaz. stikamet byk kaya tapnamz. Oraya vardk m gerisi kolay.
Tm halatlar daha ok kiice tutuldu. Ve komaya baladlar. Sarsntdan buday baaklarndan dklen olduysa da buna aldr etmediler. Karanl koarak yaran sadece onlar deildi. Okriyan avclar pelerindeydi. Az nce geride braklan Buloktin koarak gelmi bunu Oruptaya sylemiti. Tek kar yol vard. O da daha hzl komak. yle de yaptlar. Yklerini karanlkta bir filin komasna kendilerini de fili kovalayan tilkilere benzettiler. Bu yorucu espriler genlerden geliyordu. Orupta hi fkelenmedii kadar fkelendi ve genler sus pus oldu.
Uzaktan kaya tapna grnmt. Gkyznde ki dolunayn bunu grnr hal ediyordu. Orupta Ayda olmasa bitmitik biz. yi ki dolunay var ve kaya tapna grnr halde. Ha gayret, biraz daha koacaz, az kald. Dedi.
Kaya tapnana kadar iki yz metre kotular. Sonra kendilerini birden tepeden aaya yuvarlanr buldular. Orupta ay nda grd manzaraya bakt. Topladklar tm baaklar etrafa salmt.
Orupta Meliktu, Candeme, Arkeot siz gizlenerek burada bekleyin. Biz hzla gidip kaya tapnana snacaz. ayet Okriyan klan baaklar grmez ise etraf kolaan ederek yanmza biriniz gelsin, haber etsin. Gideceimiz kaya tapnanda ki maaray kimse, hibir yabani bilmez. Maara giriini ben tesadfen bulmutum. Giri ksmnda hibir yaam izinin olmamas beni bu yerin bilinmezliine ikna etti. imdi gidin ve gizlenin.
Boalm deri rty toparladlar ve drt avc tarafndan srtlarna alnd. Kadn, ocuk, yal, gen ve sava avclar hzla oradan uzaklat.
Bulakotin konutu. Bakn geliyorlar. Sesimizi duyamazlar ama bu yanltmacay da atlatrsak Orupta geceye doru kesin kutlama yapar.
Candeme Sus Buloktin. Hikaye anlatmann sras deil. Hikayenin kutlamada uydurursun.
Okriyan ve avclar aaya patikaya baktlar. Okriyan Sizi gidi hrszlar. O budaylar biz ekelim, hep siz aln yle mi. Syle Pasehten nereye gitmi olabilirler?
Pesehten srarcyd. Ben derim ki rzgar yine arkamza alalm ve devam edelim. Biz insan avclar da hayvanlar gibi biliriz ki kokumuzun saklanmas gerekir ve rzgar arkamza almamz gerekir. Bu durumda tam dik derece nmzdeler. Dedi.
Okriyan Peki bu dalm baaklar ne yapalm. Toplayp iine koyacamz rtmz bile yok. Syle Pesehten bir are dn.
Pesehten Baaklar bekleyecek iki nbeti koyalm. Bizde takibi srdrelim. Hrszlar yakalarsak ellerinde rtleri de olacaktr. Onlardan onu alr geri dner baaklarmz toplar gideriz.
Okriyan Sanki o rty alacamz avclardan hesap sormayacakmz gibi konuuyorsun. Onlar elime bir geirirsem Tanrmz Tunkatike armaan edeceim.
Pesehten Her zaman ki gibi onlar altrp bize hizmet ettireceksin demek. Ya bunu kabul etmezlerse, gzlerini nasl korkutacaksn?
Okriyan ok kolay, birini ldreceim. leni grenlerin dilleri tutulup bize kar susacaklar.
Pesehten Galiba hrszlarn kimler olduunu biliyorum. Bunlar Orupta klan. Gayet drstler. Belki bizim baaklar sahipsiz zannettiler. Galiba byle olmal.
Aalarn arasndan hrt ile kana baktlar. Bizler Oruptann klanndanz. Adm Candeme. Kulak misafiri oldum. Zannedersem yanllk oldu. Orupta kllann drst diye nitelemenizden cessaret alarak ortaya ktm. Dedi Candeme.
O an Candemeye yirmi mzrak birden evriliydi. Tek bir emir bekliyorlard. Okriyan acmaszd. Bu Orupta klan da olsa haddini bildirmesi gerekiyordu. ki nbeti ellerini balasn, geriye blgemize gtrsn. Dedi Okriyan. Ve ekip gittiler.
Buloktin ve Arkeot son anda kurtulmulard. Candemenin ortaya kn seyretmiler ama Candemenin derdest edilmesiyle uzaklaarak ikisi de bir aaca trmanmlard. Tehlikenin getiini anladklarnda plan yaptlar, karar verdiler. Candemeyi kurtaracaklard. Aacn gvdesinden kayarak aa indiler.

Meliktu ve Arkeot izleri kolayca takip ettiler. Candemeyi gryorlard. Elleri arkasna balanm, arada srada hzl yrmesi iin nbetilerin iteklemesine maruz kalyordu. Sesleri duyuluyordu iki gardiyann.
Biri Ne dersin Kurukye bunu hemen burada ldrelim mi. Okriyana elimizden kardk deriz. Bunun eninde sonunda salnacan dnyorum. Bu hi iime gelmiyor. Dedi.
Kurukye Ben de ayn fikirdeyim Namulka. Esirimizle bir sre alay edeceiz. Bu biraz elenceli olacak. Her defasnda elence yine bitecek. Ama esirimizi ldrrsek hem Okriyana hesap verme heyecan hem zevk iin ldrme heyecan yaayacaz. Syle nasl yapalm bu ii.
Namulka Yere ukur kazalm, canl canl gmelim. ukuruda dzgn kazalm. Hatta ukurda bir delik oluturalm. Esirimiz nefeste alsn ama alktan ac eke eke can versin.
Candeme telaa dt. Ne olursunuz yapmayn byle. Kumpankana adna, ben lrsem elinize bir ey gemez. Yamyam deilsiniz, beni yemezsiniz. En iyisi beni saln, ben kaaym, beni yakalamaya aln. Bu daha zevkli olur. Dedi.
Namulka Gerekten zekisin, sen kaacaksn biz yakalayacaz. Yakaladmzda sana ne yapacamz biliyor olmalsn. Syle bakalm seni yakalarsak ne yapacaz.
Candeme Beni bir kere yakalayamazsnz. Bu sizi daha ok heyecanlandrr. ayet ayam taa arpar dersem ben size yine yalvaracam. Bana acrsanz sizin iin baka heyecanl planlar dneceim.
Namulka Demin Kumpankana dedin. Bu bizim klann ok gizli bir srr. Syle bize nerede ve kimden duydun bunu.
Candeme Kumpankana benimde srrmdr. Ryamda bana bu simi sylediler. Onun tm avclar iin cesaretle yanardaa girdiini, orada lmszle getiini sylediler.
Namulka Sylediklerin srrmzn bir ksm. Bunu nasl rendin bilmiyorum, Ama lmsz avcmzn adna seni ldrmeyeceiz. Seni serbest brakacaz. Biraz sonra balayacak olan kovalamacada yakalanrsan seni yok edeceim iin zlrm. Ne de olsa srrmz biliyorsun. O yzden iyi ko ve yakalanma.
Namulka Candemenin arkadan bal ellerini zd. Candeme komaya balad. yice uzaklamt. Namulka bala iareti verdi ve kovalamaca balad. Candeme alarn arasnda can havliyle kouyordu.
Meliktu ve Arkeot aalar arasnda ki kovalamacay geriden srdryorlard. Kovalamacay sonlandrmak ve Candemenin yalnz olmadn belli etmek istiyorlard. Meliktu Bu byle olmayacak, onlara yetisek bile kanl bir kavga olacak. En iyisi baralm ve caydrc olalm. Diye sylendi koarken.
Arkeot ve Meliktu Hey hey. Diye bardlar birka kez. Ama seslerini kimse duymad. Birden geriden ses duydular. Dnp baktlar. Bu Candemeydi.
Candeme Gelin buraya grnmeyin. Beni kovalayanlar uzaklat. Hemen rmaa girip karya geelim.
leride rmak yata vard. Irmaa girdiler, yzerek kar kyya getiler. Souk su ile kendine geldiler, sakinletiler. Sonra ormann iinde ilerlemeye baladlar. Blgelerine doru ilerliyorlard. Oruptann peindekileri de unutmamlard. Klan kalabalkt, bir kavgada yene taraf olacaklarn biliyor, takipten de kurtulup blgelerine dneceklerini tahmin ediyorlard.
Orupta ve klan gece yarsna kadar maaradan kmad. Oruptann akl ise geride braktklar tahllardayd. Onlara ihtiyalar vard. Tahl stoklar azalmt.
Geri dner ve tahllar alabilirsek ok gzel olacak. Peimizdekiler gnlerce bizi kovalayacak deil. Diyorum ki bir kez daha deneyelim. Tahllarmz alp eve dnelim. Dedi Orupta Akaptuya.
Akaptu Yanmzda tahllar tayacak soframzn olmas sevindirici bir ey. Okriyan klan tahllarmz alp gtremez. Bunun iin uzun bir zamana ihtiyalar var. Ellerinde de bizlerde ki gibi sofralar yoktu. Oraya dnersek be nbetiden baka bir eyle karlamayacaz. Onlar alt etmek kolay olacak. Belki dklen tahllarmz tamamen terk etmilerdir. nk bizi korkmu zannediyorlardr ve gecenin bir karanlnda etrafa salan tahllar toplamak olduka zordur.
Orupta Baka aremiz yok, tahl brakp baka eylerle beslenmede zorlanrz. Bizi ne meyve doyurur ne de o renk renk sebzeler. Sen de farkndasn tahlsz bir yemek insana daha ok yedirir. Bu da hi salkl deil. Avlanrken arlmz bize ok sorun karr. imdi darya kyoruz ve tahllarn olduu yere geri dnyoruz.
Maaradan ktlar. Tek sra halinde ormanda ilerlemeye baladlar. Orupta nden iki gen gnderdi. Tahllara bakp geleceklerdi. Nbeti varsa ka kii olduklarn reneceklerdi. Gergin bir bekleyi sreci balad.
Az sonra iki gen ka geldi. Genlerden biri Orada iki kii var. Etrafa baktk iki kiinin dnda kimse gremedik. Dedi.
Dier gen Oraya gidelim ve o iki kiiyi kovalm. Ve hzlca tahllarmz alp tyelim.
Orupta Hemen gidiyoruz. Kanuyerin dedii gibi nbetileri kovalm. Kan dkersek bamza byk i aarz. Zannedersem Okriyann klan ile blgemizde karlaabiliriz. Bir kavga kaca kesin. Onlarn nbetilerini ldrp onlar daha da fkelendirmeyelim.
Harekete getiler. Tahllar braktklar yere yaklatklarnda Orupta ve klan hepsi birden slk almaya balad. Nbeti iki Okriyan avc aknca etraflarna bakt. Islk seslerinin yaklatn hissettiklerinde hzlca koarak nbet bekledikleri yeri terk ettiler.
Orupta ve birka gen drl deri torbalar at. Ardndan klan seri bir ekilde buday baaklarn sofraya ydlar. Sofray iki bklm ettiler. Sonra deri halatlarndan ekip patikay ktlar. Ardndan klann hepsinin yardm ile hzlca koarak tahllar srkleyerek yol aldlar.
Orupta klan blgelerine sorunsuzca geldi. Henz gece yars olmamt. Klanda bir tedirginlik vard. Okriyan klan her an gelebilir saldrabilirdi. Gece olmasna ramen kimsenin gzne uyku girmemiti. Sabaha kadar uyank kalacaklard. Bir gerginlii ancak bir deiiklikle atlatabilirlerdi.
Sabah oldu hala Okriyan klan yoktu. len oldu yine yoktu. Ve akam oldu. Olayn zerinden bir gn gemiti. Rzgar kmt birden. Klan sevin kaplad. Bu buday baaklarn kabuklarndan elemek demekti. Tm klan buday baaklarn ayaklar ile ezip kabuklarnn krlmasn saladlar. Ve rzgarda buday tohumlarn kabuklarndan elemeye getiler. Elenen budaylar hemen dii avclarca ta paralar ile krld, ufaland. Sonra slatld. Bir sre sonra aa dallarna hamur paracklar olarak serildi ve toprak ocan iinde pimeye balad.
Ksa srede yiyecekleri ocaktan kt. Kanpe Dikmus dairesinin nnde yerde, halka olmu erkek avclara datld. Ekmeini kimisi, hamurdan yaplan biralarla tketiyor kimisi sulu meyvelerle yiyordu. Biray avc erkekler iiyordu. Genler imreniyordu onlara ama imeleri yasakt. Klann bykleri bu yasan bilincindeydi. Byme evresinde ki genlerin bnyeyi deitiren biray imeleri ilerideki avc yeteneklerini krelteceinden bu yasa koymulard. Genlerin bu mahrumiyetine karlk onlara et yemede hep ncelik veriliyordu.
Genler Neridya Kunna dairesinin nndeydi. Yiyeceklerini bitirmiler birbirileri ile akalayorlard. Bykleri avclarda yiyeceklerini bitirmiler sohbete balamlard. Her zamanki gibi genleri yine merak sald. Klandan birka yal ve Akaptu ile Orupta konuuyordu. Yine gizemli eylerden bahsediyorlard. Bu gizemleri ancak seilmi kiiler arasnda olurdu. Bu yasaa uyan byk avclar kelerine ekildi.
Birka gen yasa delmeyi denedi. Kanpe Dikmus dairesinin arkasndan dairenin iine girip oradan dinlemeye baladlar.
Orupta anlatyordu. Bilin ki gizli bir ey saklanmaya deecek gte ise bunu kullanmak ok deerlidir. Bu gizlilii bir kii bile bilse lmde bile sylememeli. nk gizlilik sylendiinde ruh gizlilie balanr. O kii gizlilik gcn yitirene kadar bu dnyada hapis olur. Gizlilik sylenmediyse teki dnyada o sr denen ey ona yine arkada olur ve belli bir zaman sonra kendini sahibine bildirir.

Oruptann gzne uyku girmiyordu. Kendisi gibi dier birka avc da bir tedirginlik yayordu. Orupta nnde ki mzra alp ayaa kalkt. Kanpe Dikmus dairesinin yannda ki avclara doru yrd. Avclar ayaa kalkt, karladlar Oruptay.
Orupta Az nce gnderdiim habercinin geldiini ve sylediklerini iittiniz. Biz dii erkek bir hayli kalabalz. Okriyan Klan sadece elli iki kiiden oluuyor. kacak bir kavgada mzraklarmz onlar kolaylkla deler. Er yada ge Okriyan Klan bize saldrya geecek. Siz avclarmla bu vakit imdi, harekete geeceiz. Gecenin bu vakti onlar savunmasz yakalayp yok edeceiz. Rahat bir hayat yaamak istiyorsak onlar yok etmeliyiz.
Avclardan Keyaki Bizde ayn eyleri konuuyorduk. Habercimiz Okriyan klannn sadece erkeklerden olutuunu aralarnda hibir diinin bulunmadn da sylemiti. Sava bir klann acmasz tabiatnn zaaflar da byk olur. Acmasz tabiatlar kendilerini diisiz brakmalarndan dolay. Bir dii avc neler retmez ki, omlarn rettii sessizlikle, bazen onlarn ne konutuklarn bilmeden, bazen gnler sonra gelen bir retitir. Varsn Okriyan Klan diisiz olsun. Savaa tututuumuzda dii avc yok etme diye bir sorunumuz olmaz. Biliriz ki dii avc yok etmek zordur. Acrz onlara, bu da bizi zayf drr.
Orupta Biz de diisiz saldracaz ama yaantmzn hep diilerle olduunu da hatrlatrm. Bu bize diisiz de olsak ayr bir g katacak. Mzraklarmz, sopalarmz, kzlarmz, ocuklarmz iin savuracaz.. Bu bizi daha hrsl yapar ve kaybetmek diye de bir seeneimizin olmamas bizi birbirimize kilitler. Bir sopa kalktnda inerken on sopa kuvvetinde iner. imdi siz avclar teker teker uyandrn. Burada hazr olun.
Avclar heyecanl bir emri yerine getirecei iin ellerini ileriye uzatp Selam Orupta. Dedi, Oruptann yanndan ayrldlar. Heyecan bir kargaa balad, Uyananlardan kimi sylendi, kimi ne olduunu anlamak iin sorular sordu.
Orupta kendi adrnda mzran ve keskin tatan kamasn kontrol etti. Saldrya hazrlk dii avclar tedirgin etti. Diilerden sz geer Aleyun Bizleri geride brakp banza buyruk olmayn. Savamaya gidiyorsunuz ama biz diiler beklemekten canmz kar. Ya sizinle savaacaz veya gerinizde durup savanz seyredeceiz. Bu ikisinden birini kabul edin.
Orupta hararetli tartmann zerine gelmiti. Kim gidiyor kim seyrediyor. Ne oldu anlatn bakalm. Dedi. Avclar diilerin isteini aktard.
Orupta Bak bu gzle olur. Diiler grnmeden bizi izler ve onlar yardma ardmzda gelebilirler. Okriyan Klanna fena bir oyun oynam oluruz. Benim planm diilerin olmamasyd. Bu bizi savarken zaafa uratabilirdi. Seyretme bize daha ok kuvvet verecek. Dmanmz zihnimizden ne getiini bilmeyerek bir yanlar hep yanl olacak ve zihinlerinde karmaa yaayacaklar. Ve savata en byk gcmz bize gizlilikten gelecek. imdi hazrsanz harekete geelim.
Erkek avclar hep bir azdan Selam Orupta. Diye ellerini uzatarak seslendiler. Dii avclar da ardndan ayn ekilde Oruptaya selam verdi. Harekete getiler.
Orman gemi rmaa varmlard. Karya gemek iin rman en geni yatan setiler. Birer ikier rma getiler. Erkek avclar ndeydi. Dii avclar ve gen avclar beraber gidiyordu. Genlerin diilere elik etmesini Orupta istemiti. Okriyan Klanna kar byle bir savunma yapmlard. Her an karlarnda bir dman avc grubu skn edebilirdi.
Orupta en nde Akaptu ve Arkeotla ilerliyordu. Konuuyorlard ama sessizce.
Orupta Okriyan Klan blgesine yaklayoruz. Blgelerine vardmzda mutlaka gece nbetileri olacak. Planm yle, nce ayn anda btn nbetilere mzrak saplayp yok edeceiz. adrnda uyuyanlarn bana adrlarn ykacaz. Biz onlarn iki katyz. Mzraklarmz ne kadar hzl saplarsak o kadar iimiz kolaylar.
Akaptu Bilmende fayda var Orupta. Okriyan avclarnn elinde ki tatan kamalar bizimkiler gibi keskin. Eer onlar yalnz biz erkek avclar esir almaya kalkarsak yabanilikleri bunu anlamaz, kamalar her an bize zarar verebilir. Yapacamz en iyi ey onlar diilerimizle de beraber esir alalm. Diilerin savaa girmesi onlar artacaktr. Bylelikle onlarla rahata, hibir avcy haklamadan anlama gidebiliriz. Dedi ekledi. Benim anlama planm yle, Okriyan Klan ekinlerini bizimle paylaacak. Bunu kabul etmezlerse ellerinde ki av aletlerini alacaz. Daha da sorun karrlarsa onlar blgelerinden zorla uzaklatracaz.
Orupta Ya bize saldrrlarsa. Hi mi kan dkmeyeceiz. Senin plann zayf gibi. Diisiz bir klan her trl vahilii gze alm demektir. Ve biz sava zerindeyken caydrc eyler bizi zayf drr. Oraya gideceiz ve hepsini yok edeceiz. Sava bu ve kendimizi tehditte hissediyoruz. Bak szlerimle bile zayfla dtm.
Tam o anda bir geyik sesi duydular. leriden bir atein yandn grdler. Orupta Bak u ie bizi greceklerdi. Dedi ekledi. Bunlar bir grup avc deil. Buras Okriyan Klannn blgesi. Bu kadar kalabalk avc, bir grup oluturmaz.
Klan blgesinde neler olup bittiini renmek iin gizli bir ekilde blgeye yaklatlar. avc keyif ve nee iinde akalayordu. Yeni kestikleri geyik ile meguldler. avc o an geyii alp aa dalna takarken karanln iinden mzrak hzla brlerine sapland. Birden yere yldlar. Orupta ve avclar hzla adrlara yneldi. Elleri ile adrlar iinde uyuyanlarn zerine ykmaya baladlar. Yklm her adrn zerine mzrak girip kt. lme uykusunda yakalanan avclar bararak can veriyordu.
Sava ksa srmt. Yzn zerinde avc adrlar kolaylkla ykp gafil avlananlar ldrmt. Orupta adrn iindekilerin karlmasn istedi. ller tek tek orta yere yld. Klann lideri ller arasndan belli oluyordu. Banda ki ku tylerinden yaplan bir tatan tannmt.
Orupta imdi btn av aletlerini ve dier aletleri toplayn, yanmzda gtreceiz. adr derilerini brakn. Buray terk etmek istemem fakat vahi hayvanlar srasn bekliyor. Bilin ki biz gidince leiller byk bir ziyafet ekecek. cmz alnd, hesabmz sorduk. Diye konutu.
Alet ve edevat toplamaya dii avclar da katld. Diiler l avclarn taktklar ss taklarn da alyordu. Genler Okriyan Klannn adrdan oluan yiyecek ambarna dalmt. Yiyeceklerin ou kurutulmu etlerdi. Bir iki deri torbalarda tahl ynlar vard. Onlar da srtladlar. Oruptann yanna geldiler.
Orupta Avc ldrmeyeli uzun zamanlar olmutu. Bir avc ldrlnce btn dnyas da celladn elinde olur. Bunu grdm ve yaadm. Artk genler ava katlmama konusunda bahane bulamaz. Yeni mzraklar onlara yeter artar bile. Haydi her eyi topladysak dne geelim.
Diiler sevinliydi. Yolda hep ele geirdikleri ziynet eyalarn birbirilerine gsterdiler, zerlerine takp birbirilerini szdler. Diiler ziynetlere yle dalmlard ki erkek avc kafilesinin bir hayli gerisinde kaldlar.
Orupta Artk tehlike de deiliz. lecekler ld. Beni tedirgin eden diilerin bizden daha souk olmalar. Biz mrak saplarken bu kadar souk deildik.
Akaptu Gerekten doru. Az nce bir kym yaand. Ve diiler acmaszca ziynetlerle glp oynuyor. Bilmeyen birisi olsa avclar ziynetler iin yok ettiimizi zanneder.
Arkeot Bir neri getireceim. Okriyan Klann yok ettik. Biz avclar da fazla saydayz. Demem o ki Okriyan blgesine klanmzn yars yerlese iyi olmaz m. yle gzel bir yer ve birbirimize dman konusunda tamponda oluruz. evremizde hi yabanc klan barnamaz.
Orupta Bazen benden gzel eyler dnyorsun. Blgemize varalm, bu konuyla ilgili uzun uzun konuuruz. zerimizde vahice avc yok etmeyi atabilirsek yeni eyler iin gcmz olacak. Blgemizde bir kutlama dnyorum. Bu avc yok ettiimiz iin deil, korku iinden tedirginlikten kurtulduumuz iin olacak.
O an iki avc zafer arks sylemeye balad. arklar anlamsz szlerden oluuyordu. Onlar ancak bu neelendirirdi. ark zaten konuma denen eyi alaya almyor muydu. Ama en iyi anlamsz szleri Orupta syledi. Akaptu ard.
Sanki konuulan bir dilde sylyorsun ama gzel sylediin iin itiraz etmeyeceim. Dedi o da Oruptann anlamsz szlerinin nakaratn yapt.

SON

Tuna M. Yaar

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn tarihsel roman kmesinde bulunan dier yazlar...
Gbeklitepe 4
Gbeklitepe 3
Gbeklitepe 2
Gbeklitepe 1
ok Eskiden 9
ok Eskiden 4
ok Eskiden 8
ok Eskiden 6
ok Eskiden 3
ok Eskiden 5

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Dnya Tanyor 3
Dnya Tanyor 8
Dnya Tanyor 7
Dnya Tanyor 6
Dnya Tanyor 1
Dnya Tanyor 2
Dnya Tanyor 5
Dnya Tanyor 9
Dnya Tanyor 4

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Masa [iir]
izikler [yk]
Reptilian 1 [yk]
Reptilian 2 [yk]
Reptilian 3 [yk]
Reptilian 4 [yk]
Sava Trafii 2 [yk]
Reptilian 5 [yk]
Sava Trafii 1 [yk]
Sava Trafii 3 [yk]

Tuna M. Yaar kimdir?

Voltaire

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Tuna M. Yaar, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.