..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bir deliyle baederken, yaplacak en mantkl ey normal rol yapmak. -Herman Hesse
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Tarihsel Roman > Tuna M. Yaar

27 Mart 2019
ok Eskiden 9  
Ana Tanrann nsanlar

Tuna M. Yaar

1. ok Eskiden adl kitabn konusu: atalhykn neolitik anda yaayanlarahslar ve konumalar ve olaylar ile anlatlyor. nsanolunun yeryznde evi icat etmesi tesadflere bal deildi. Abraka aratrmalarnn sonucunda killi topra buluyor ve deneme yanlma yntemi ile kili gnete kurutarak salam bir tula elde ediyor. Tulalarla evini yapnca sorunlar pe pee geliyor. Blgede yaayan dier bir kabile ile kan savata Abraka ve mahiyeti stn geliyor. Abraka ve mahiyeti ruhlarnda, akllca eylere ak olduklar iin maceralar onlar bekliyor. Roman Neolitik ada atalhyk halknn yaadklarn ve olaylarn anlatyor. 2. ok Eskiden isimli eserim arkeoloji sevenlere ve genlere hitap ediyor. 3. Bu tarzada hi baslm kitap yok.

:AEBI:

atalhyk bir vukuat ile alkalanyordu. Halk byle bir eyle ilk kez karlayordu. Yamkumu'yu kanlar iinde brakann Gengera olduuna hkmedildi. Evine baktlar yoktu. Annesi ve kardeleri de onun nerede olduunu bilmiyorlard.

Yamkumu lmemiti. Onu ifaclar son anda kurtarabilmilerdi. Yamkumu darbeyi ana damarlardan deil derinin kesilmesi ile almt. Yamkumu karsn hemen uyandrm kars, hemen ifacya gitmi ve onu getirmiti. ifac birka bitki karmndan yapt merhemi yaraya srmt. Bu merhem avclarn av esnasnda yaralanmalarnda kullanlyordu.

Abraka aa dallarnda uyuyan mahiyetine bakt. Hepsi ml ml uyuyordu. "Nasl rahat uyuyorlar. Henz orman yaantsndan kurtulamadlar. Medeni olmak zaman istiyor." Diye iinden geirdi.

Abraka iindeki cokuyu yayordu. Bir avc insan olmaktan km kimsenin bilmedii, yaamad yerlere yine gelmiti. Hem de kentte uzun sre kalmadan, geziye kefe, yolculua ara vermeden. Dnyordu. "Neydi bu coku. Onu uzaklara alp gtren ilkellikten karp alan, ne olduunu bilmedii cokuyu yaatan."

Ormann derinliklerinden bir bayku sesi geldi kulana. Sonra bir ahin sesi duydu. Abraka'nn uykusu kamt. Yldzlara bakt. Sabahn olmasna daha ok olduunu tespit etti. Aa dalnda oturup ta bir ey yapamazd. Aatan inip biraz dolamay geirdi iinden. Bunun tehlikeli olduunu bildii halde aatan aaya indi.

Ormanda bu karanlkta tehlikedeydi. nk yrtclarn ou karanlkta avlanrd. Aatan biraz uzaklat. Geriye aacna bakt. Sonra kendi nne. Ne aryordu burada. Adm atmt ki ayann altnda sert bir ey olduunu fark etti. Eilip onu ald. Tyleri diken dikken oldu. Kenarlarnda deriden uzantlar olan ortasnda, yuvarlak bir ey. Onun iindekileri koruyan parlak bir ta gibi ey. adet ince mi ince ubuk. ubuklardan biri kendi kendine hareket ederek dnyor. Abraka'nn aklndan "Tamda zaman lme aleti olur" diye geirirken "Evet bu tamda dndm ey" dedi.

Bunu hemen oradan uzaklatrmalyd. Aacna doru hzla ilerledi. Aaca kt. Yerde bulduu eyi torbasna koydu. "Sabah olunca onlara sylerim ne bulduumu. Tanra Fagm Tanra Fagm sen byksn." Diye iinden geirdi.

Abraka sabah uyanan ilk kiiydi. Hemen torbasna yneldi. Seslere birka gen uyand. Akilan ve Semu'ta uyand. Sonra geri kalan genler.

Abraka "Bakn ben ne buldum?" dedi. Elindeki ilgin aleti Akilan'a verdi. Akilan elindekini evirip evirdi. Ona bir anlam veremedi. inde kk bir eyin hareket ettiini grd. Semu'ta onu alp inceledi.

Abraka "Hi mi dikkatinizi ekmedi. inde hareket eden kk eyle zaman lebiliriz."

Akilan "Mmkn dedi. Kulaa ho geliyor zaman lmek. Bunu nerede buldun?"

Abraka "Gelin peimden." Dedi. Aatan aaya indi. Dierleri de peinden geldi. Abrakka "te tam burada." Dedi.

Akilan "Hatrlyor musun. Sen demirden dmeli bir bak bulmutun. Ve hemen yaknnda kasalar dolusu ile karlatn. Ne dersin arayalm m evreyi. Belki bu zaman lerden kasalar dolusu bulabiliriz."

Abraka "Mmkn bu. Ama fazla uzaklamayn. Zaman lerin gerisi buralarda bir yerlerde olmal." Daldlar.

Abraka'nn aklna zaman leri bulduu yeri kazmak geldi. Eildi. Topra elleri ile kazmaya balad. Toprak yumuakt. Birden kazlyordu. Eline sert bir ey dedi. Tora hzla temizledi. Yan yana kk drt adet kutucuk duruyordu. Kutucuklar demirdendi. Abraka bunu fark edebiliyordu. Heyecanla "Tanra Fagm bu. Buldum." Dedi. Sonra avclara seslendi. "Gelin buraya." Avclar geldi. ardlar.

Abraka'nn zaman lerinden onlarca benzeri vard. Be kutucuk azna kadar doluydu. Her kutucukta on adet zaman ler vard. Tam elli adet zaman ler ediyordu. Abraka on tanesini torbasna koydu. Zaman lerden Akilan ve Semu'a da onar tane verdi. Geriye kalan yirmi tanesini Tuluka ve Cilit paylat. Abraka byle yaparak tehlike annda bu deerli zaman lerlerin kurtarlma ansn ykseltiyordu.

Geriye konakladklar aacn yanna geldiler. Abraka "A olan var m. Ben a deilim. Karnnz doyurabilirsiniz burada. Biz bekleriz." Dedi genlere.

Tuluka "Akam ok et yedim. Hi itahm yok." Dedi.

Cilit "Benim torbamda pimi but var. Yrrken de yiyebilirim."

Dier genlerde ayn eyi syledi. Ve yrye karar verildi. Kk patikalardan ilerliyorlard. Ku seslerinden geilmiyordu. Kularn okluu iyiye iaretti. Yaknlarda su birikintisi veya rmak olabilirdi. Bir mddet daha ilerlediklerinde ku sesleri daha da artt. Bir bataklkla karlatlar. Etraf trl trl ku kaynyordu. Aata, bataklk glnde, gkyznde.

Abraka "Bu batakl ve gl besleyen rmak olmal. Onu bulmaya alalm." Dedi. Ekledi. Kesinlikle batakln suyundan imeyin. Zehirli olduunu size sylemeliyim. Az sonra burann rman da buluruz."

Bataklktaki sazlklarn iinden ilerlediler. Etrafta aalar grnyordu. Avclarn ynn kaybetmeleri sz konusu deildi. nk bataklk kkt. Ve kolayca batakl atlar. Karlarnda arl arl akan rmakla karlatlar. Irmaktan su itiler. Su leziz ve temizdi. Sonra rman iine girip yava admlarla kar kyya yrdler. Bazen rman derin yerlerine rast geliyorlard. O zaman Abraka daha geni yata tercih etmelerini syledi. Suyun iinde byle erler vard. Geni yatan birini denediler. Kolayca nlerindeki kyya yaklatlar ve rmaktan ktlar. Derin bir nefes aldlar. Geri genler yzme biliyordu fakat ya bir ylan veya timsah ksayd. Bu onlar korkutuyordu. Henz ne bir timsahla karlatlar ne bir ylan. Ama vahi doa bunlarn hepsine kucak ayordu.

Tekrar ileriye doru havadaki nemin kaynana doru ilerlediler. Patikalar amaya baladlar. Kkl ve bykl patikalard bunlar. Ve bir aata arlarn yapt byk bir petekle karlatlar.

Abraka "Ben bunlarn ne olduunu biliyorum. atalhyk'te birka defa karlatm. Ama genler ona fazla yaklamayn. Arlar soktu mu acsn uzun sre hissedersiniz. Dedi ekledi. Ama o petein iindeki tatl ey yle nefis, yle lezzetli, yle nezem ki. yemek iin can atacaksnz."

Abraka henz darya kmam arlarn peteine yaklat. Byk miktarda petekten koparp "Hemen koun. abuk abuk." Dedi. Hzla komaya baladlar. Yeterince uzaklatklarnda durdular. Abraka Bu hepimize yetmez. Baldan birer srk alp paylan." Dedi. nce kendisi srd. Tulukaya verdi. En son sran Akilan ve Semu oldu.

Abraka "Aylar bal ok severler. Ama onlar arlardan korkmaz ve kamazlar. Nasl genler tad nasl?"

Tuluka "Tad biraz kavuna benziyor. Ama tam deil. Bal kavun gibi eker as. Yani ekeri fazla."

Bal yalanp yutulmutu. Azlarnda bal bulaklar vard. Azlarn torbalarndan kardklar deriden mataralarndaki suyla ykadlar.

Havann nemi iyice artmt. Bunu ilk hisseden Semu'tu. "Ben denizle hi karlamadm ama bir gln veya rman karamayaca tuz kokusunu alyorum." Dedi.

Bir tepeyi amlard ki Abraka "stanbul boazn grnd." Diye heyecanla konutu. Artk btn yorgunluklar gitmiti. Kyya doru yaklarlarken bir kkreme sesi duydular. Bu bir ayyd. Sesler gittike yaklayordu. Avclar hzl admlarla boazn aalarna doru ilerlediler.

Abraka "Bu byk boaz gemek iin kocaman bir sal yapmalyz. Bu bizi baya zorlayacak. Ka gn srerse srsn bu ie girielim ve sonunu getirelim. stikametimiz boazn tesi. Bu bizi zorlasa da iimizdeki cokuyu zorlayamaz."

Hava kararmt. Avclar yiyecek sonras atei sndrdler. Hemen yanlarndaki aaca ktlar. Abraka birden "Bakn ay peimizi brakmam. Bize doru geliyor." Telaa kapldlar. Genler korkmuyordu ama elenmeleri de telasz deildi. Barmaya balad hepsi birden. Ay nce durur oldu. Sonra avclarn aacna yaklat. Yukarya yle bir bakt. Aaca trmanmaya alt. Ay mzraklara bana msn demiyordu. Avclar aaya et atmay denediler. Ay hi oral deildi. Mzraklar bir sre sonra onu durdurdu. Ay aaya but parasna bakt. Az sulanm olmal ki geri geri aatan inmeye balad. Yere indiinde but parasn kapt gibi oradan uzaklat.

Rahat bir nefes aldlar. Abraka "Bu ay buraya yine gelecektir. Akamn karanlnda da kaamayz. Her zamanki gibi endie iinde nbet tutmaya devam edeceiz. Dedi ekledi. Genler nbetinizde ay gelirse et atmayn. Bizi uyandrn. Etimiz azald. Birka gn bizi ancak doyurur. Fagm'a dua edin ay gelmesin."

Akilan "Biz aydan kaacamza neden ay bizden kamyor. Onu ldrelim gitsin. Bunun bize ne zarar var?"

Abraka "Ayy ldrmek benimde aklmda. Ama uursuzluktan ekiniyorum. imdiye kadar hi canavar ldrmedik. Ve sorunsuz ekilde buralara gelebildik. Eer lzumu olmadan bir canavar ldrrsek bu, suya den bir tan dalga yapt gibi tm canavarlara ulaacak ve canavarlar bizim uurumuzu bozmaya alacaktr. Yani demek istediim canavarlar bizden his bakmndan daha ileriler. ok uzaklardan bizi tehdit olarak alglayabilirler."

Akilan "Mantkl eyler ama ya tehlikedeysek bunu canavarlar nasl alglayacak. Lzum olduu iin bir canavar ldrrsek."

Abraka "te o farkl. Eer lzumlu ldrme olursa tan deil bir kayann suya dme etkisi ortaya kar. Ve sudaki dalgalar daha byk olur. Byle bir durumda canavar ldrrsek dier canavarlarn kafas karacak uurumuz yine devam edecektir."

Akilan alaca cevab almt. Abraka onun ldrme igdsn anlayabiliyordu. Ama onu kendisi gibi dnmesini de isteyemezdi. Akilan iyi biriydi. indeki avlanma onu kat biri yapm olabilirdi. Abraka ise her lmde durup dnen biriydi. Can veren av hayvanlarna merhametle mdahale ederdi. Avlad bir geyiin zerinden elini hi kaldrmaz onun can teki tarafa geene kadar bunu srdrrd. Abraka byle yaparak hayvann acsn hafiflettiine inanrd.

lerleyen vakitlerde ay bir daha gelmedi. "Karn doymu olmal. Buray da unutmamtr. Yine gelecektir." Diye dnd nbet tutan Tuluka. Aklna sevgilisi iten sevdii, ak olduu Matap geldi. Zaten geceleri ne yapabilirdi ki Matap' dnmekten baka. Matap'a geyik diinden yapt bir kolye vermiti. 'Acaba hala boynunda tayor mudur' diye dnd. Matap'a sevgi szcklerini sylemeyi yle ok istiyordu ki bunu imdiye kadar hi baaramamt. Dnp aklara dald anda bir sesle irkildi.

Etrafna gz gezdirdi. Bir insan sesi gibiydi. Sanki birbiri ile konuan iki insan sesi. Az ileride karanlkta allarn kpratn grd. Karanlkta seemedi. Ama kpraanlarn iki adet olduunu grd. Hemen Abraka'y uyandrmaya alt.

"Abraka amca ileride iki avc insan grdm. Gel bak." Diyerek kpraan allar iaret etti. Abraka ve Tuluka bir mddet allardan hareket bekledi. Ama allar ne kprat ne de oradan ses geldi.

Abraka "Emin misin oradan ses geldiine?"

Tuluka "Yanlmta olabilirim. Ama daha ok yaral bir geyik sesi kar gibiydi."

Abraka "Sabah bakarz oraya." Dedi. Tekrar uykuya dald. Tuluka da nbet boyu bir beklenti iinde allar zevkle dikizledi.

afak skmesine yakn son nbet Keneke'deydi. Keyfi yerindeydi. Uykusunu alm ekilde nbete kaldrlmt. Karn at. Torbasna itahla bakt. Eline alp iini kontrol etti. Kzarm etini ald. Isrmaya balad. Buralara kadar geldii iin mutluydu. Abraka amcasna imreniyordu. "Ne ansa var adamda. Btn gizemli akllca eyler onu buluyor. Adamda eytan ty m var ne?" diye kendi kendine sylendi. "nce dmeli demir baklar. imdide zaman lerler. Eminim Abraka bunlara da gzel bir isim bulur. Dur bakalm ne olabilir acaba?" dedi dnmeye balad. "Saat olabilir. Kulaa ho geliyor. Saat saat evet saat."

allarn arasnda bir trt duydu. Dikkatle oraya bakt. Sanki trt oalm gibiydi. Tuluka'dan beri nbetten nbete aktarlan bu trt myd acaba. Eer yle ise bir eyler ters gidiyordu. Demirden bana davrand. Yava yava allara yaklat. Bilinmez eyden biraz korkuyordu. Karanlkta gzleri ile allarn arasn semeye alt. Kprdanmalara vard ama henz ortaya kan kendisini gsteren bir ey yoktu.

"Hey kim var orada. kn hemen." Dedii anda kalabalk ve eli sopal insan grubu Keneke'nin zerine ulland. Kenekeyi annda derdest ettiler. Keneke barmaya bile frsat bulamamt. Son anda tkrtlara Tuluka uyand. Keneke'yi yerinde aata gremeyince telaland. Abraka'y uyandrd. Abraka ise aata uyuyanlarn hepsini uyandrd. Onlara ellerinde demir baklar hazr tutmalarn syledi. Abraka Tuluka'dan sonra Cilit'in nbetinde de uyandrlmt. O zamanda seslerin zerine dmemiti. Ters giden bir eyin devam ettiini artk iyice anlamt.

Abraka eli ile iaret ederek kendisini takip etmelerini syledi. Aatan indiler. evredeki irili ufakl allara gz gezdirdiler. Kimisi hafifte olsa kprdyordu. Uzun ve ksa dallarnn verdii uyar Abraka'y korkuttu. Ak ve netti. allarn arkasnda ynla ilkel insan vard. Henz saldrya gememilerdi. Saklanyorlard. Onlar yle zannediyordu. Ama eli bakl vahi avclar onlar fark edebiliyordu. Abraka Keneke'yi onlara brakamazd. "Sava durumuna geiyoruz. Saldrn." Dedi.

allarn arasna ilk atlayan Abraka oldu. Bir barmadr koptu. Eli sopal ilkel insanlar hamle yapyor ama karnlarna batan bak onlarn cann fena halde yakyordu. Ba yiyen yere dyordu. Vahim sahneyi ilkel insanlar grse belki kaarlard. Karanlk kan ve acy gizledii iin hibir eyi farknda deillerdi. Ve bu onlarn kr cesaretlerini artrmaktan baka bir ey yapmyordu.

Akilan kafasna iki kez sopa darbesi ald. Darbe sert deildi. Akilan annda karlk verdi. Ban ilkel avcnn koluna batrd. Genlerin de her biri bouuyordu. Cilit birinin bacan tutmu hzla ban batrmt. Sabet ise usta bir savayd adeta. Yere ilkel sermeyi baard. Ban olduka iyi kullanyordu. Cilit'in yardm lklarn duydu. Hemen yanna kotu. lkel avc iki kii ile ba edemedi. Boazna batan bak darbesi ile yere yld.

Menda, mitu ve Tucar sktrdklar bir ilkeli yere serdiler. lkelin kolunu Mitu tuttu. Tucar ise ayaklarn. Cilit hzla ban ilkelin karnna batrp kard. Durmuyordu. Arkadalar "Yeter ld. Bak saplamay brak." Dediinde durabildi. Hemen kalkp dierlerinin yardmna kotular. Abraka nne geleni biiyordu. lkellerin kiminin boazna bak alyor, kiminin kalbine bak saplyor kiminde ise ban ilkeli gzne batryordu. Yere on ilkle insan sermiti.

lkel avclarn lideri "Hulu tuma. Ab kamana. Dak unfa samu. Kab suta arra kuna." Diye barnca ilkel avclar hemen geriye ekilip kamaya balad. Keneke yi buldular. Elleri arkasna sarmakla balanmt. Onu zdler.

Abraka "Hepsi masum insan. Biz leceimize onlar ld. Bylesi daha iyi." Dedi. zerine bulaan kan lekeleri vcudunu boydan boya kaplamt. afak skmt. Gne domamt ama yerde yatan onlarca ilkeli grebiliyorlard. Kimi canszd. Kimi hala kvranyordu. Yaknda yarallarnda leceini biliyordu. Abraka yerde yatanlar saymt. Hepsi otuz kiiydi. Abraka onlara yardm etmek ,isterdi ama henz kapmadan yeni kmlard. lkeller her an oalarak geri gelebilirlerdi.

Avclar zerlerindeki kanlar ykamak iin boazn suyuna yneldiler. ine girdiler. Ksa zamanda temizlenip ktlar. Geceledikleri aacn yanna vardlar. Torbalarn, oklarn ve mzraklarn aldlar. Hzla oradan uzaklatlar.

Abraka istemese de canna can gelmi gibi cokuluydu. Bunun ldrd insanlardan bulatn gayet iyi biliyordu. Babas Metaka sylemiti. Avlanan bir geyik ld m can avcnn vcuduna szlr. Avc iine akan canla avda daha da ustalar." Demiti. Her ey uygun olmalyd. Geyii bir ihtiya iin avlyorlard. Az nce ilkel insanlarda bir gereklilikten dolay ldrlmlerdi. "Acaba yeryznde keyfi iin avlanan var mdr. O vahi canileri grmek isterdim. Onlara "Elinize ne geiyor. ok mu meraklsnz hayvan olamaya." Demek isterdim." Diye dnd.

Hibir ey israf gibi kt deildi. Bir ot bile, bir su damlas bile israf edilmemeliydi. Bylelikle Tanra Fagm'a avladklar hayvanlar gler bir ekilde gidecekler ve avclar daha mutlu olacaklard. Bir an kars Nemengen'i dnd Abraka. O bu yolculua engel olmasa da onun iinden yolculuu hi istemediini hissedebilmiti. Kadnlar byleydi. Onlar avc erkeklerin kendi kontrollerinde olmasn isterdi. nk erkekleri douran onlard. Buna haklar vard.

Abraka kapma alanndan olduka uzaklatklarna kanaat getirip mola verdi. Kapma afak skerken balamt. imdi ise gne doduu yer ile tepede olaca yerin arasndayd. lkel avclarn bu uzaklkta ruhlar bile duymazd. Abraka byle dnrken aklna zaman ler geldi. Torbasnn iinden bir tane karp ald. "Daha nce niye dnmedim. Kapma alanndan karken zaman lere bakp buraya geldiimiz tekrar baksaydm, bir daha ki uzaklamada bu aleti kullanm olurdum." Diye dnd. Zaman lerde bir ey fark etmiti. En ar ileyen ubukla uyku zamann lebileceini dnd. Bu mmknd. Bir daha ki sefere bunu deneyecekti. Sonra oturup dinlenenlere sordu.

"Bu zaman lere ne ad verelim?" Herkes ona bakt.

Tuluka hemen ne atld. "Ben ona saat ismini koydum."

Akilan "sim koymaya hi gerek yok. Ona zaman ler demeye devam edin gitsin."

Abraka "Her eyin bir ismi olmal. Deilse o eyler baka isimlerle ilerindeki grnmez ve gizli cevheri bize ulatramazlar. Dedi ekledi. Tuluka'nn bulduu saat ismi olduka uygun." Dedi. Elindekini bileine koydu. Zaman lerin kaylarn birbirine birletirdi. Kapal engelden kay geirdi. Kk dili kaytaki delie takt. Sonra bileini kaldrd. Alc gzle bakt. Saatin iinde kk bir izik ve yannda kvrml bir izgiyi dikkatlice inceledi. Yava hareket eden ubuk kapmadan buyana epeyi hareket etmiti. ubuk kaln izgiyi gemiti.

Abraka ban saatten kaldrd. O an Tuluka "Abraka amca biz boazda biraz yzelim mi. Sz uzaklara almayacaz. Girdiimiz yeri tehlikeli grrsek baka yerden gireceiz. Dikkatli olacaz." Dedi

Abraka izin verince genler ayakland. Boazn kysna indiler. Abraka "Bizim slaleyi iyi bilirsin Akilan." Diye konumaya balad. "Babam Metaka aile iinde ok sevilirdi. ocukluunda hi kavga yapmaz anne ve babas ise o uslu olduu iin ona hediyeler verirmi. Babamda o hediyeleri hep biriktirirmi. Bir gn babam sevdii kz iin Tanra Fagm'a yalvarm. Babamn sevdii kzn ismi Usna'ym. "Usna benim sevgilim olursa babamn bana hediye ettii eyleri senin iin atete yakacam" demi. Babam Metaka'nn duas bir trl kabul olmam. Hemen biriktirdii deerli sslerini bir ate yakp iine atm. Dedemiz ntuku olu Metaka'nn yaptndan haberdar olunca onu evire evire dvm.

Babam diyordu ki "O daya yerken hep sevgilim Usna'y dndm. Bana dayak atarken hibir tarafm acmad." Demiti. Diyeceim o ki ben evlat dvmeye karym. Olum Tecavat olsun, Menda olsun anlara bir fiske bile vurmu deilim."

Akilan "Ben kabilemizin kahininden duymutum. Dayak yiyen birine Taanra Fagm ok acr ona dller sunarm. Mesela iyi bir avc olmasn salar, mutlak bir mutluluk, iyi bir gelecek sunarm. Ve dayak atan baba da zaman ve zemini geldiinde beklenmedik bir ekilde ller dnyasna germi."

Abraka "Bunu bende duydum. Tanra Fagm' sevdike ona dua ettike, onun szlerini dinledike bize dln verecei kesin. Ben yine de sz dinlemeyen evladn bir gn gelip dinleyeceine inanyorum. Genlere azckta olsa onlara ilgi gsterip kendi hallerine braklmasndan yanaym. Babann okunu, mzran kran bir evlat elbette kusurlu. Onu dverek deil onun ava kmasn yasaklayarak ta terbiye edebilirsin."

Akilan "Keke bir kuumuz olsa atalhyk'ten bize haber getirse. imdi orada ne yapyorlar. Kentimiz acaba daha da oald m. Onca kalabalk biz yokken neler yayor. renmek isterdim. Acaba bu k mevsimine girerken avclarmz yeterince av bulabiliyorlar m. Ama en ok nemsediim yeni yaplan kil tulalarn yamurda bozulup bozulmad. nk kil amurunun iine kuru ot atlmadysa o tulalar fazla dayanamazlar. Onlar ev yaparken biz balarnda deildik. Balarnda Sattama vard. Sattama'ya da bir ey sormadan ayrldk. Kuumuz olsa onu nasl haberlemede kullanacamz bilmiyoruz. u bilgi denen eyi hep kmserdim. Bak bilgiye muhta olduk."

AbrAka "Babamn bu yntemle haberletiine defalarca ahit oldum. Senin bunu bilmemen normal. Sen o zamanlar daha kcktn. Babam kuun bacana kk bir deriye izdii ekli balyor. ok uzaklardan kabilesine haber uuruyordu. Bunu nasl yapyordu. Sordum hi anlatmad. Ayn haberlemeyi Ur ehrinde de grdm. Atmacay alt kmesten karyorlar. Gzlerini kapatyorlar. Sonra onu aylarca uzak yerlere gtryorlar. Ku heyecan iinde ne zaman kmesime ulaabilirim diye sabrszlanyor. Sonra bu sefer atmacann kapal gzlerini ayorsun. Salyorsun. Atmaca gkyznde durup dinlenmeden uarak ksa birka gn iinde yaad kmesini yeniden buluyor."

Akilan "Atmacaya yolu Fagm sylyordur. nk ayanda bal akllca ey tayorda ondan."

Boazn kysnda barmalar, akalamalar, kahkahalar geliyordu. Genlerin elencesine onlar seyredenler imrendi.

Abraka "u genler olmasa hayatn glmser yann insan bo yaar. Bende genken yzmeyi ok severdim. Ama en ok rmak kenarnda amurlara bulanp rmaa girince temize kmak houma giderdi. Bylece amurla hem temizlenmi hem elenmi olurdum. Biliyorsun. atalhyk'te rmamz istediimiz gibi kullanyoruz. Ben oraya deil daha uzaktan suya girilmesinin taraftarym. nk onca insan suyu oradan kullanyor. Ve bir eyde biz o rmaa Tanra Fagm iin hi geyik kurban etmi deiliz. Babam Metaka "Bir rmaktan ilk kez su ieceksen ondan izin almalsn. nk izin almazsan sana uursuzluk buar. Daha kalabalk ve kalc kullanmlarda bir geyiin kurban edilmesi arttr." Demiti.

Ben dnyorum Tanra Fagm dinimiz olsun, doann byl gleri olsun veya kehanetlerimiz olsun onlara, kurban vermeyi gayet mantkl buluyorum. nk itiimiz su ile varz biz. Yaktmz atele gnlmz aydnlanyor. Yaptmz akllca eylerle Fagm'a ulayoruz. Geen gn ryamda grmtm. Gaipten gelen bir ses bana "Bir kurban etmeyi unuttuysan tanrlar ancak honut kalaca eyle menn etmelisin" demiti. Ben sordum. "Nasl olacak bu nk tanrlar hep byk eylerden holanr." Dedim. Ses bana "Onlar sarho etmeyi dene." Dedi. Ses kayboldu. Bende o an uyandm. O zamandan beri hep aklmda. u stanbul boazn gemek iin bir geyik kurban etmeyi dnyorum. Ama tanrlar sarho etmek bana daha mantkl geliyor. Yanmzda sarho eden erbet olsayd hepsini boazn sularna dkerdim. nk tanrlar kan kanla temizler. Sarho olurlarsa hibir ey yapmazlar. Ta ki akllarna sava gelene kadar. Tpk bu afakta ilkel insanlarla kapmamz gibi."

Gkyznde bir k belirdi. ok kuvvetli k sayordu. Abraka "Bu da ne. Gnein doduu vakit ne yldz grnr ne ay. stelik bu ok yakn bize." Diye sylendi.

Tuluka "Abraka amca bu k yarndan gelmesin. nk Tanra Fagm yarndan da bizleri ynetir."

Yuvarlak k iyice alald. nlerine doru geldi. Boazn kysn geti. Avclarn hemen arkasndaki boluk araziye indi. Avclar korkmu ve heyecanlydlar. Abraka ise iin iin seviniyordu. Bu imdiye kadar karlat en akllca eydi. nk dev gibi bir barnak gkyznde umu ve yere inmiti. Ik younluunu kaybedince ortaya yine yuvarlak ve ok byk bir anak eklinde gri, bir ey kt.

Abraka "Ne ilgin ey. Barnak gibi. Ama bu demirden bir barnak. Acaba iinde yaayan var m. Buraya gkyznden indiine gre iinde yaayanlar vardr. Varsa bunlar ilkel deil belki bizden bile medeniler."

Aracn iinden darya merdiven kt. Az sonra iinden avc insanlara benzemeyen koca kafal, ince kollu, ince bacakl yaratklar kt. Avclar gkyznden inenlere yaklamay denedi. Biraz yaklatlar.

Yaratklardan biri "Bizden korkmayn. Bizler gkyzndeki kentlerde yayoruz. Size yardm etmek istiyoruz. Sizi boazn suyunun zerinden gkyznden karya geirmeye geldik. Korkmayn hadi gelin." Diye konutu.

Avclar cesaretlendiler. Gkyz yaratna doru ilerlediler. Yuvarlak aracn iine bindiler. Ayn yaratk "Biz gkyzne uzay diyoruz. Gkyzndeki kentlerimiz bir gezegenin iindeler. Sizler zeki ve drst avclarsnz. zellikle Abraka ok merhametli dmanlara kar. Bunu nereden biliyorsunuz derseniz biz uzayllar sizin ne dndn okuyabiliriz. imdi u bo koltuklara oturun. Sizi karya geirmeden nce gkyznde biraz seyahate karacaz. Sakn korkmayn. Amacmz yeryznn uzaydan nasl grndn size gstermek." Dedi. Uzayllar nlerindeki panele dokununca ara hzla gkyzne doru trmana geti.

Aradan ksa bir zaman gemiti ki ara uzaya kt. Dnyann yrngesindeydiler. Uzayl yaratk heyecan iinde olan avclara dnyay gsterdi. Avclar at kald. Yaadklar topraklarn dnyann tamamn hissedebiliyorlard. Bu mthi bir duyguydu.

Abraka uzaylya sordu. "Biz neden sizin aracnzdan yapamyoruz. Sizin aracnzdan uan bir tane yapmak iin neler gerekli?"

Uzayl cevap verdi. "Benim adm Tuamabi. Bu gibi aralar yapmak iin daha ok akll eyler reneceksiniz. Size bu aracn yapln retirim fakat yaz yazmay bilmiyorsunuz. Dedi ekledi. Sizi gkyzndeki gezegenimize gtrmek istiyorum. ncelikle korkmayn. Biraz sonra yldz geidine varacaz. Yldz geidine girince ktan daha hzl hareket edip Zeta Retikulu'ya varacaz."

Uzayllar aracn iinde gidip geldiler. Sonra durdular. Uzaydaki yldz geidine ulamak iin ara hzland.

Akilan "Bu grdklerimizi kentimizdekilere anlatsak bizi tefe korlar. Dalga geerler. Ama inanyorum ki hepimiz bunu anlatnca bize, ahitlii kalabalk oluumuz yapacak. zellikle genlerin bunu yaamas onlara inanc artracaktr."

Abraka "Bu uzayllarn Tanra Fagm'la mutlaka bir balants vardr. Ve bunlar tanramz tanyorlardr." Dedi. Sonra uzaylya "Baksan siz Tanra Fagm' biliyor musunuz?" diye sordu.

Tuamabi adl uzayl "Evet Tanra Fagm' biliyoruz. Ve sizin Tanra Fagm'a ettiiniz tm dualar iitiyoruz. Dualarnzn kabul olmasn biz salyoruz. Nasl demeyin. Bunu bir ekilde yapyoruz. Bizimde kendimize gre akllca eylerimiz var. Size onlar anlatrsak avclk dzeniniz bozulur. Ve Tanra Fagm'a deyeceiniz bedel artar. Dedi ekledi. Sizin stanbul Boazn geip telere gideceinizi biliyoruz. Biz o topraklara Avrupa diyoruz. Biz Tanra Fagm'n o topraklarn, zerinde yaayan ilkel ve inansz avclar yznden siz ve sizin gibi avclara kesinlikle uygun grmyoruz.

O topraklarda yaayan Neandertal insanlar yok ettiimiz gibi, yarn denen zamanlarda da, inanc olmayan Hristiyan dediimiz o insanlar da, grnmez ve gizli bir ekilde yava yava ortadan kaldracaz. Ve yerlerine Mslman denen insanlar yerletireceiz. Ve size gelecekten bir haber daha vereyim. Gelecein haberlerine imdi yaadn gibi inann. Bu inan sizi diri ve ayakta tutacaktr. Sizde ki din gelecekte yaratan adl tanr ile bir baka inanca dnecek. O tanrya siz yiyecek ve tarm iin dua ediyorsunuz. Ama o tanrnn farknda deilsiniz. Gelecekte insanlar avc ve toplayclktan kacak dualarnz da deiip ondan artk akllca eyleri bedel demeden de isteyebileceksiniz. Siz yalnzca Tanranza itenlikle dua edin. Sizin ardnzdan gelecek olan zamanlar sizin yaadn yeri bildirecei gibi adnz yaantlarnz da bulacak. Ve topran altnda kalacak olan evleriniz kazlarak ortaya kacak. Hi korkmayn onlar kaz yaparak sizi elleri zerlerinde tutacaklardr. Ve sizin blgeniz umra denen insanlarn yaad blgeye ok yakn olacak. O umra ehri ki insanlar ok zengin gnlleri ok geni inanlar samimidir."

Abraka konu deitirdi. "Bu uzay neden bu kadar karanlk. Ve kk yldzlar neden kk?" diye sordu.

Uzayl "Her eyann zerinde grnt varl vardr. O eya uzaklanca size olan balantsn yitirir grnt varl da o yzden eyay kk gsterir. te yldzlarda sizden uzak olduu iin yle kk grnr. Yldzlar yakn olduunda scaklklar size zarar veriri. Size onlar zarar vermemek iin hep birbirinden uzaklarlar. Dedi ekledi. imdi yldz geidine yaklayoruz. Kendinizi kontrol edin. Yerinizden kalkmayn."

Uzay arac tam geide girmiti ki Abraka uyand. Rya grmt. Ortalk karanlkt. "Neydi imdi bu. Ne tuhaf rya bu. Hi avc birinin gkyzne kt grlm mdr?" diye sylendi. Etrafna aa dallarna bakt. Avclar uyuyordu. Nbet tutan Sabet'ti. Ona sordu.

"Hi canavar veya ilkel insan geldi mi?"

Sabet "imdiye kadar hi hareketlilik olmad. Yalnzca baykularn lklarn duydum. Bunu da bir sinyal olarak baykularn tehlike annda uyars diye alglamadm."

Abraka "Yarn tekrar yrye kacaz. Aalara zmir'e doru gideceiz. Bunun iin torbandaki yiyeceklerden kstl kullan. nk daha nce buralardan geerken zor avlandk. Av hayvan ya yok yada aalarn onlar saklamas onlarla karlamamz engelliyor."

Sabet "Benim torbamda ok fazla yiyecek var. Ben yediklerimin yarsn hep ayrrm. nk ben doymadan brakrm yiyecei."

Abraka "Aferin hep byle akllca davran. Ama ncelikle az yemek gcn azaltaca iin karnn yine de iyi doyur. Torbana et ayrmay srdr. Ayrca karnn meyvelerle ek olarak doyur." Dedi.

Abraka yldzlara bakt. Sonra kolundaki karanlkta yan saatine evirdi. En ar hareket eden kk ubuk drd gsteriyordu. Sabaha henz birka saat vard. Abraka'nn uykusu kamt. Sabet'e uyumasn nbeti kendisinin tutacan syledi.Sabet aa dalna hemen kvrld.

Abraka grd ryay dnmeye balad. Gkyzne k, o uzay arac, ne kadarda gerekiydi. O Tuamabi adl uzaylnn syledikleri ise akllca eylerdi. Abraka'y stanbul boaznn tesine gitmeyi uygun bulmamas gerekten etkileyiciydi. Abraka kehanetleri nemserdi. Ama bu kehanet deil gerein ta kendisiydi. nk stanbul boaznn geilmez oluunu grm ve bu ryasna yansmt. Demek her eyin bir balangc olduu gibi uygun olamayann balangc da boazn geilemez oluu ile balyordu. Abraka buna daha ok lanet olarak bakyordu. Evet boazn tesi Avrupa topraklar lanetliydi. Lanet oradan gelince de bitmezdi. Tpk Frat nehrinin tesine gemek gibi. Frat nehri kutsald. Ve tanrlar insanlarn kendilerinden uzaklamasn istemiyordu. O yzden baz nehirler geide snr vermiyordu.

Abraka gecenin baykularnn seslerini duyuyordu. Onlarla konumak istedi. "Baya-Kaa, Yebyu-Kuu, dedi sonra Yabya-Ka" dedi. Baykuun ismini byle arptarak sylemesi baykular harekete geirdi. Abraka iinden "Syle ten bayku zmir'e kadar geyiklerle karlaacak myz?"

ten bayku ses verdi. "Geyikler sizi bekliyor. Her yerde geyik var. Onlar siz ve italar avlayacak. Geyikleri len avlayn ve len yiyin. nk Tanra Fagm byle buyurdu."

Abraka ilk sorusundan alaca cevab almt. "Baya-Kuun, Buy-Ku, Bay-Kaaten." Dedi seslice. Ardndan iinden sessizce sordu. "Syle bayku etrafmzda ilkel avc insanlar var m. Varsa bu kaldmz blgeyi biliyorlar m. Varsa ne kadar kalabalklar?"

Bayku terken Abraka'nn iine seslendi. "Endiende haklsn. Ama ilkel avclar buralardan uzaktalar. Olduka kalabalklar. Onlar insanda yerler. Bir tanesini buralarda grmtm. Eer o yine buralardaysa kendisi size saldrmayacak. Ama kabilesini alp buraya getirecektir. Bu sizin iin feci bir ey. Bu yamyamlardan bir ok kabile var. Geende bir atmacadan duydum. Atmaca bana yamyamlarn buralarda bir insan kokusu aldn syledi. Bu galiba sizsiniz. Ama endie etmeyin. Yamyamlar sizin izinizi henz bulmu deil. Sadece kokunuzu almlar."

Abraka 'Gerekler korkutucudur.' Diye iinden geirdi. Baykua sormasa btn bunlar Tanra Fagm'n yarnndan gelecekti. Yarnda gizli bir eyi renmek gayet hakkyd. O bu akllca eyi biliyordu. rendii ey ile endielendi. Bunu hi duymam olmak isterdi. Can biraz skld. Baykuun kabahati yoktu. Ona bu kt haberlerinden dolay teekkr etmeliydi. Onu uyarmt nk. Bu ssz topraklarn insansz olmas dnlmezdi. Mutlaka deiik blgelerde yaayan ve avlanan ilkel avclar vard. Avcnn mzra neyse Abraka iin akllca eylerin tesine gemek oydu.

Abraka biliyordu ki akln tesine gemek bir bedel karlndayd. Abraka ne olduysa bir gece anszn akllanvermiti. Ve o akl yrterek ev yapm akl bir baka evreye gemiti. Bu evrede kularla konumann yolunu renmiti. Kimi kular avc insanlar gibi et yerdi. Onlara eti Tanra Fagm salyor olmalyd. Belki etil hayvanlar Tanra Fagm da farkndaydlar. nk aldklar emirle avlanrken ziyana kamyorlard. Kanlar doyunca av brakyorlard.

Ve o avclardan baykuun demin sylediklerini dnd. Gayet net almt baykutan mesaj. 'Etrafnzda yamyam var. Dikkatli olun' demiti. Byle konuma ancak vahi olann iinden gelirdi. Abraka kularla konuabildii iin Tanra Fagm'a kranlarn sundu. Tekrar ormann iinden gelen iniltilere kulak kabartt.

Karanlkta bir yere bakarken insann hayal yaratcl olduka artard. Abraka da yle bir hayale takld. Az tedeki aalarn dallarna takld gzleri. Bir hareketlenme oluyordu orada. 'Acaba yamyam olabilir mi. Yine mi baskna uradk. Kesinlikle o tarafta dallarn arasnda bir hareketlenme var.' Diye dnd. Yanlmamt. Daldan yere bir ey atlad. Pr dikkat Abraka oray dikizledi. Gzleri kalabalklaan hareketler grd. Yoksa yamyamlar her bir aac kontrol mu ediyordu. Ormann iinden gerek bir insan sesi duydu. "Hulu annu. Nan bala makan tu." Szlerini iitti. Aa inip kaamazlard. Ses karrlard. Fark edilirlerdi. Kalabalk avc grup ate yakt. Abraka bir daha hayal grmediini anlad. Bu tpk lm birini yeniden grmek kadar gerekti. Abraka iin henz alarma gemek gereksizdi. Yabanclarn hareketine gre karar verecekti. Belki yabanclar avlanm o, atei de bir ziyafet iin yakmlard. Az sonra bunda yanlmadn anlad. Burnuna kzarm et kokusu geldi.

Tuna M. Yaar

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn tarihsel roman kmesinde bulunan dier yazlar...
Gbeklitepe 5
Gbeklitepe 4
Gbeklitepe 3
Gbeklitepe 2
Gbeklitepe 1
ok Eskiden 4
ok Eskiden 8
ok Eskiden 6
ok Eskiden 3
ok Eskiden 5

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Dnya Tanyor 3
Dnya Tanyor 8
Dnya Tanyor 7
Dnya Tanyor 6
Dnya Tanyor 1
Dnya Tanyor 2
Dnya Tanyor 5
Dnya Tanyor 9
Dnya Tanyor 4

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Masa [iir]
izikler [yk]
Reptilian 1 [yk]
Reptilian 2 [yk]
Reptilian 3 [yk]
Reptilian 4 [yk]
Sava Trafii 2 [yk]
Reptilian 5 [yk]
Sava Trafii 1 [yk]
Sava Trafii 3 [yk]

Tuna M. Yaar kimdir?

Voltaire

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Tuna M. Yaar, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.