..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
En bilge insanlar bile arasra bir iki zrvadan holanrlar. -Roald Dahl
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > ocuk > Serdar Yldrm

11 Mays 2020
Dev Hamsi  
Serdar Yldrm
Yavru hamsi annesi ile birlikte Karadeniz’de yayormu. Onlar sk sk deniz yzeyine kp etraf seyrediyorlarm. Yavru hamsi annesini sorduu sorularla bunaltyormu: “ Anne, bu dnya niye var? Sen neden varsn? Ben neden varm? Bu deniz niye dalgal? Neden byk balklar kk balklar yiyor? “ Annesi yavru hamsinin sorduu sorulara bir cevap bulamazken, yavru hamsi bir soru daha sormu: “ Anne, sen anne olmusun ama neden az bymsn? Pek ok baln yavrusu senden byk. “ Bunun zerine annesi: “ Yavrum, hamsiler en ok yirmi santimetre olurlar. Bizim cinsimiz byle. Fazla uzamyoruz. “ Yavru hamsi: “ Anne, balinalar yirmi metre olurmu. Ben de bydmde yirmi metre olabilir miyim? Bunun iin ne yapmam gerekir? “ Anne hamsi: “ Canm yavrum, beni geen yla dndrdn. Ayn eyi ben de dnmtm. O zamanlar senin kadar bir yavruydum. Palamut srs, bizim sryle birlikte annemi de yutmutu. Tek ben kurtulmutum ama bu koca denizde yalnz ve aresiz kalmtm. Birden uzaklardan gkkua belirdi. Gkkuann altndan geenin dilei kabul olurmu. ok uramama karn, gkkuana eriemedim. “

:ADBC:
DEV HAMS
Yavru hamsi annesi ile birlikte Karadeniz’de yayormu. Onlar sk sk deniz yzeyine kp etraf seyrediyorlarm. Yavru hamsi annesini sorduu sorularla bunaltyormu: “ Anne, bu dnya niye var? Sen neden varsn? Ben neden varm? Bu deniz niye dalgal? Neden byk balklar kk balklar yiyor? “

Annesi yavru hamsinin sorduu sorulara bir cevap bulamazken, yavru hamsi bir soru daha sormu: “ Anne, sen anne olmusun ama neden az bymsn? Pek ok baln yavrusu senden byk. “
Bunun zerine annesi: “ Yavrum, hamsiler en ok yirmi santimetre olurlar. Bizim cinsimiz byle. Fazla uzamyoruz. “
Yavru hamsi: “ Anne, balinalar yirmi metre olurmu. Ben de bydmde yirmi metre olabilir miyim? Bunun iin ne yapmam gerekir? “
Anne hamsi: “ Canm yavrum, beni geen yla dndrdn. Ayn eyi ben de dnmtm. O zamanlar senin kadar bir yavruydum. Palamut srs, bizim sryle birlikte annemi de yutmutu. Tek ben kurtulmutum ama bu koca denizde yalnz ve aresiz kalmtm. Birden uzaklardan gkkua belirdi. Gkkuann altndan geenin dilei kabul olurmu. ok uramama karn, gkkuana eriemedim. “

Yavru hamsi: “ Anne, gkkuann altndan geebilseydin, ne kadar bymek isterdin? “
Anne hamsi: “ Dnya denizlerinde yaayan en byk balk olmak isterdim. Deil palamut beni yutacak, kpekbalklar bile benden korkard. “

Anne hamsi birden baklarn uzaklara evirmi. Gzlerini ksm. Denizle gn birletii yere yakn, ok uzaklarda, gkyznde, gkkua belirmi. ki ay nce deniz dibine krk bin tane kadar yumurta brakm ama tamamna yakn deniz canllar ve balklar tarafndan yenmi, yutulmu. Sadece bu, imdi yannda olan ilk ve tek yavrusu yumurtadan kp, dnyaya merhaba demi. Onun sorduu sorulara bakp da baz yaam normlarna di geirebileceini anlam. Standartlar parampara olmalym. Bylece denizalt dnyasnda hamsi, deiim geirerek, yeniden doarm.

Anne hamsi: “ Bak yavrum, ilerde gkkua belirdi. Git ve onun altndan ge. Dilek dilemeyi unutma. “
Yavru hamsi hzla ileri atlm. te gkkua oradaym. Hemen imdi altndan geerim, diye dnm. Aya giden fzeden daha hzlym. Yeryznn tm karmaasn nne katm, kovalyormu. Aniden nne bir palamut ksa ne yazarm? Bir palamut deil, bin palamut bir damla duman olsa fler geermi. Yavru hamsinin ansna gkkua bu sefer yakndaym. Gkkuann altndan geerken, dnya denizlerinde yaayan en byk balk olmak istiyorum, demi.

Yavru hamsi hareketlerinin yavaladn fark etmi. Ba dnyor ve gzleri kararyormu. Ar ar ilerlemeye devam etmi. Bann dnmesi gemeye balam. Artk gzleri kararmyormu. Etrafnda toplanan balklar, hayret dolu baklarla ona bakyorlarm.
“ Ne kadar da byk! “
“ Hamsi deil mi o? “
“ Hi bu kadar byk hamsi olur mu? “
“ Olmaz ama olmu ite. “ diye konuuyorlarm.
“ Fazla yanna sokulmayalm, bizi yutmasn. “
“ Akllm, hamsiler balk yemez ki, onlar planktonla beslenir. “
“ Ka metre var bunun boyu? “
“ Yirmi metre var. “
“ Hey, dev hamsi, sen bu boyla Karadeniz’de barnamazsn, okyanusa gitmelisin. “

Dev hamsi konumu: “ Neden barnamazmm? Ben bu denizde dodum. Ben Karadeniz hamsisiyim. “
“ Normal boyutlarda olsaydn olurdu ama bu boyutlarda olmaz. Dev gvdeni besleyecek kadar plankton burada bulamazsn. Karadeniz’in iki yz metreden aasnda yaam yoktur. Dar alanda hareketlerin kstlanr. Var git okyanusa dnya seni tansn. “

Dev hamsi iki gn oralarda annesini aram. Balklardan rendiine gre, hamsi srs ile birlikte annesi de, palamut srsn peine takm, stanbul Boaz’ndan Marmara’ya kam. Zaten okyanusa gitmek iin, Marmara’dan gemesi gerekliymi. Dev hamsi, annesini Marmara Denizi’nde arayacakm.

Dev hamsi bir hafta boyunca annesini Marmara’da aram ama bulamam. Yavruyken palamutlara yakalanmayan annesi imdi hi yakalanmazm. Balk alarna taklmadysa, bir yerlerde mutlaka saklanyormu. Bu iri cssesiyle onu kyda, kede aramas olanakszm. Dev hamsi daha sonra anakkale Boaz’ndan geerek Ege’ye, oradan da Akdeniz’e ulam. Dev hamsiyi kylardan ve gemilerden gren insanlar fotorafn ekmi.

Dev hamsi drt ay Akdeniz’de kalm. Pek ok yeri gezmi, dolam. Burada yaayan deniz canllaryla arkada olmu. Birka yerde kpekbalklaryla karlam. Ortalama drt-be metre boylarndaki kpekbalklar dev hamsiye hayret dolu baklarla bakmlar. ok ardklarn sylemiler. Ona dosta davranmlar. Nasl olup da bu kadar bydn sormular. Dev hamsi de olanlar anlatm. Grd ilgiden memnun kalm. Daha sonra bir ylan balnn klavuzluunda Cebelitark Boaz’n geip, Atlas Okyanusu’na giri yapm.

Dev hamsi, ylan bal ile birlikte, nce kuzeye doru uzun sre gitmi. zlanda yaknlarna kadar gelmiler ama giderek souyan hava onlar caydrm. Ters yz edip geri dnerek, Brezilya kylarna sokulmular. Daha sonra gneydouya doru yzerek, Afrika’y dolanp, douya ilerlemiler ve Avustralya’ya ulamlar. Dilden dile, gnlden gnle dev hamsi ad ulam ve dnya denizlerinde n giderek yaylm. O, hret basamaklarn hzla trmanm.

On yl sonra: nsanlar arasnda en ok tannan kimmi? Dnyada yaayan yedi milyar insan varm. Bu kadar insann tand bir kii olamazm. Dnya denizlerinde yaayan yz milyardan fazla canlnn hepsinin tand varm ve o da, dev hamsiymi.

Okyanusa kal beri aradan on yl gemi ve dev hamsi on yana girmi. Hamsiler, en ok drt yl yaarm. Hamsi yine hamsi ama boyutlar artt iin, yaam sresi uzam. Dnyada insan dndaki canl varlklar arasnda yaam sresi asndan yle bir kural varm: Genelde kk canllar az, byk canllar ok yaarm. Yirmi santimetrelik hamsi drt yl yaarsa, yirmi metrelik hamsi krk yl yaarm. Bu bir doru orantym. Balinalar ortalama krk yl yaadna gre, hamsi balinas da varsn krk yl yaasnm.

SON

Yazan: Serdar Yldrm

KIRLANGI LE SERE
SARAYIN STS ( AYECK LE YASEMN SULTAN )
GLHANE PARKI ( BCR ZRAFA )
GEZGN EHMUZ ( GEZGN EHMUZ LE FAKR PADAH )
GZEL BR YAZ GN ( ANNE GVERCN )

Yazdm bu hikayeler Pakistan'n Lahore ehrinde bulunan Punjab niversitesi'nden retim grevlisi Dr.Abdul Majid Nadeem tarafndan hazrlanan TRKE DLBLGS kitabnn TRKE METNLER blmnde kt. Hikayeler 106 - 115 sayfalar arasndadr. Hikayelerin altnda adm yazmaktadr.

Kitabn yazar: Abdul Majid Nadeem
University of the Punjab, Lahore, Pakistan, Arabic, Faculty Member

https://www.academia.edu/37369107/Turki_Zaban.pdf

Link kopyala yaptr. Alyor.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ocuk kmesinde bulunan dier yazlar...
Atatrk'n lkokul Anlar: Kaplan
Atatrk'n ocukluk Anlar: Byk Kurtarc
Korkak Tavan
Karde Ali - yilik Timsali
Konuan Leylek
Lepistes - Beta ve Gromi'ye Kar
Kelolan Mcevher Aac
Yakkl Geyik
Ahtapot
Atatrk'n lkokul Anlar

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Solar Gezegeni - Serdar Yldrm
Karagz le Hacivat: ki Elin Nesi Var
Hikaye Yazar mer Seyfettin le Serdar Yldrm
Karagz le Hacivat: Karagz Bilmece Soruyor
Erdemli Olmak
Karagz le Hacivat: Harami
800 ve 1500 Metre Trkiye ampiyonuydu
Simiti ocuk - Serdar Yldrm
Sepeti le Zengin Adam
Ressam Van Gogh le Serdar Yldrm

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Kardelik Hikayeleri [iir]
23 Nisan ve Cumhuriyet iirleri [iir]
Milli Boksr Mustafa Gen le lgili Bir Hikaye [iir]
Ben Mustafa Kemal Olsaydm - Serdar Yldrm [iir]
Devrimci Olmak stiyorum - Serdar Yldrm [iir]
Atatrk lkeleri - Serdar Yldrm [iir]
O Cesur Yrekte Yzlerce Aslan Yatar - Serdar Yldrm [iir]
Atatrk' Sevmek Zorundasn - Serdar Yldrm [iir]
Ya Atatrk Olmasayd? - Serdar Yldrm [iir]
Kahraman Mustafa Kemal - Serdar Yldrm [iir]

Serdar Yldrm kimdir?

Hikaye ve masallarm 7'den 77'ye herkesin okuyup keyif alabilecei bir biimde ve maceral olarak yazmaya altm.

Etkilendii Yazarlar:
Kerim Korcan, mer Seyfettin, Hasan Kyafet

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Serdar Yldrm, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.