..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Yumuşak olma ezilirsin, sert olma kırılırsın." -Victor Hugo
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Alp Şahin
1 Şubat 2021
Aşağı Yukarı Değil İleri Bak!  
Alp Şahin
Hangimizin hayata hangi pencereden baktığının, algıladığının ya da yargıladığının pek bir önemi yok. Yeter ki ileriye doğru adımlarla ilerlemeyi isteyin. Yeter ki içinde adalet, eşitlik, hak ve anlayış olsun.


:FFE:
Yaşadığınız topraklar size bir kimlik belirler. Bu kimlik; aile, çevre, eğitim, karakter ve tecrübeyle de tescillenir. Şimdi hazırsınızdır. Artık toplumun sizi algılayabildiği ve de yargılayabildiği kadarsınızdır.

Gelenekçi, liberal, dindar veya laiksinizdir. Ya da gerici, batı sevdalısı veya ayyaş da olabilirsiniz. Olağandır da bu. Diyorum ya; toplum sizi nasıl algılayıp, yargılıyorsa… Bazen daha aşağısı bazen de daha yukarısı olabilirsiniz. Çok da dert değil.

Yaşadığınız topraklar öyle iki ayrı ucu barındırabilir ki; çok fazla sabitlik, sadelik ve muhafazakarlık olduğu kadar; bir o kadar da renk, çeşitlilik ve açık görüşlülük olabilir. Burada önemli olan hangi tarafın ya da düşüncenin neyi savunduğu değildir. Önemli olan; farklı görüşlerle nasıl doğru, adil ve erdemli bir yol çizilebileceğini tartışabilmektir. Sen ak, sen kara, sen de şusun demeden herkes için ideal ve ortak paydalarda anlaşabilmektir.

Bugün en büyük yanılgımız, ne yazık ki kulaktan dolma bilgilerle kendimizi bir tarafa ait hissetmemiz, hissetmemizin istenmesi ve bizler gibi olmayanlara kin ve nefret beslememiz, beslememizin de olağanmış gibi sergilenmesi. Ne kadar ayıp.

Bugün tarihe bakarsanız; en büyük imparatorlukların güçlü olabilmelerinin temel nedeninin; farklı din, dil, ırk ve düşüncedeki insanları ortak paydada buluşturan, herkes için adalet ve kanunlar yaratan şahlar, padişahlar ve de krallar olduklarını görürsünüz.

Günümüze bakarsanız; en gelişmiş devletlerin ve de prestijli şirketlerin yine binlerce farklılıktan başarı, kazanç ve gelişim elde ettiğini görürsünüz. Tesadüf müdür bu? Bu değerler şans eseri mi olmaktadır? Tabi ki hayır. Bu insanların hayata bakış pencerelerinin farklı ama saygı ve anlayış seviyelerinin hemen hemen aynı çizgide olduğunu görürsünüz. Bu da beraberinde zaten yaratıcılık, kişisel gelişim ve eleştirisel düşünceyi getiriyor.

Konuyu toparlamam gerekirse, bir yere bakmak, bir yere bakmaya zorlamak, ya da bakmıyorum deyip kafa tutmak hiçbir tarafa hiçbir bir şey katmayacaktır. Taraflar empati yapıp, aslında birbirlerinden o kadar farklı olmadıklarını gördüklerinde hem parçalanamaz, hem güçlenir, hem de birbirlerine yeni şeyler katarlar. Kısaca hangimizin hayata hangi pencereden baktığının, algıladığının ya da yargıladığının pek bir önemi yok. Yeter ki ileriye doğru adımlarla ilerlemeyi isteyelim. Yeter ki içinde adalet, eşitlik, hak ve anlayış olsun.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
10 Maddede Chp’ye Oy Veren Vatandaş Profili
Düşünün Bunları
Naifizm
Yanıldın Be Nostradamus
Öyle mi Alay Komutanı?
Yazma Iste Sus!
Kaybedilen Umutlar, Kazanilan Muharrem Ince
Liyakat
Kahramanlar ve Figüranlar
Gercek Muslumanlar

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Dostlar Bayram Kutluyoruz Sansın
1 Mayıs, Uçan At ve Birtakım Değerler
Yeniden Memlekete Zafer
Neden Rusya? Neden Rusya Değil?
Mesela
Covid 19 Hakkında
Neden Karma Ekonomi?
Hollywood Şeytanı
Neden Muharrem İnce?
Cumhuriyet Kadındır

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dedekuş [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
İyikimsin Bal Gözlüm [Deneme]
Pelin [Deneme]
Nerede Kalmıştık? [Deneme]
Öfkem ve Ben [Deneme]
Kalp... [Deneme]
Zaman, Yıldönümleri ve Biz [Deneme]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Alp Şahin, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.