..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Hata! Klavye bal deil. Devam etmek iin F11'e basn...
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > nceleme > Sylei > Ahmet Zeytinci

5 Haziran 2021
Yer ekimi Kanunu  
Ahmet Zeytinci
Newton denen vatandan kafasna elma dnce mi kt ortaya acaba bu Yer ekimi Kanunu yoksa daha nce de var myd? Acaba daha nce kanun muydu, kanun hkmnde kararname miydi? Bunun tespitini iyi yapmak lazm... Newton biraderin kafasna elma deil de armut dseydi ya da erik dseydi farkl bir durum olur muydu?

:HAE:
Newton denen vatandan kafasna elma dnce mi kt ortaya acaba bu Yer ekimi Kanunu yoksa daha nce de var myd? Acaba daha nce kanun muydu, kanun hkmnde kararname miydi? Bunun tespitini iyi yapmak lazm... Newton biraderin kafasna elma deil de armut dseydi ya da erik dseydi farkl bir durum olur muydu?

YER EKM KANUNU

Madde-1- Yer maddeleri eker.
Madde-2- Yer ektii iin gk de iter.
''Hay Allah bu hakszlk deil mi? Niye Gk timi Kanunu yok o zaman?''
Madde-3- Havaya atlan madde yere der.
nc Maddenin 1.Bendinin A-Fkras aada
A-FIKRASI- Yer ekimi
Kk Rza okuldan dnmt.Babas Temel`e anlatt:
-Baba bilir misin,
yer ekimi kanunu olmasa imdi hepimiz havada uacaktk?
-Vay anasn, dedi Temel....
Peki ne zaman kabul edilmi bu kanun?
Glmediniz biliyorum. Ben de glmemitim...
nc Maddenin 1.Bendinin B-Fkras da aada
B-FIKRASI-"
Temizliki bir kadn dardan ilkokul diplomas almak iin snava
girer.
Tabiat bilgisi sorular ve cevaplar yle:
Soru : Mide ne i yapar?
Cevap : Sindirim yapar, yediklerimizi tr
Soru : Akcier ne i yapar?
Cevap : Solunum yapar. Bizi yaatr.
Soru : Kalp ne i yapar?
Cevap : Dolam yapar.
Soru : Beyin ne i yapar?
Cevap : Bizim apartmanda kapclk yapar..."
Madde-4- Yere atlan madde sylemeye bile gerek yok zaten yere decek, biraz da zedelenecektir... Zedelenen maddenin piyasa deeri dmez.
Ne demi Namk Kemal
''Yere dmekle cevher sakt olmaz kadr kymetten.'' Bunu da bir dip not olarak ekleyelim...
Madde-5- Yer ekimini daha da ekici hale getirmek iin yerin stnde ekici bayanlarn gezip tozmasna hi gerek yoktur. Hatta onlarn olduu yerde yer ekimine bile gerek yoktur, onlarn kendi ekicilikleri yetecektir evredekilere...
Madde-5- in 3. Bendinin A fkras da aynen yle.
Matematik dersinde kadn retmen rencilere sorar:
- Bir aacn dalnda 5 tane ku var. Ta attm, iki tanesini vurdum. Geriye ka ku kalr?
rencinin biri parmak kaldrr ve cevaplar:
- Hi ku kalmaz nk dierleri korkudan uup gider.
retmen glmser:
- Hayr. Doru cevap olacakt ama bak an sevdim.
renci duruma ok bozulur ama pek gstermez. Ders devam ederken tekrar parmak kaldrr:
- Bir soru da ben sorabilir miyim?
retmen izin verir.
- Sokakta kadn dondurma yiyerek yryor. Biri dondurmasn yalyor, dieri sryor, dieri de emiyor. Kadnlardan hangisi evlidir?
retmen arr, kzarp bozarr ama cevap da vermek zorundadr:
- Hmm...ey..yalayan?
renci yantlar:
-Hayr, parmanda alyans olan. Ama bak anz sevdim.

Bu yer, yani aslnda yer yz diye de dzeltmek gerekir, stndeki canl varlklardan zellikle de ad insan olan varlktan ok ekmi, hala da ekiyordur. Onun iin yer ekiminin yannda bir takm baka kanunlarda vardr dnyada. Adam ldrmemek, hrszlk yapmamak, yetim malna gz dikmemek, fitneye bulamamak gibi...
Bu kanunlara da uyduu zaman insanolu yer ekimi ile birlikte de daha gzel iler baarr... Yer ekimi Kanununun KHK, yani Kanun Hkmnde Kararname ile ortadan kaldrlp da yerine baka bir kanun kartlacan dnyorsanz yanldnz syleyebilirim.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn sylei kmesinde bulunan dier yazlar...
Yabanc Sermaye Nasl Gelir
ok kr Bende Bir Kulbe ye Deilim
Sadece 8 Mart le Yetinmeyin
B Li Bir Yaz
Hangi Duruma Gre Neler Yaplr - 5 -
Soruyu Deitiriyoruz
Ooooo Ho Geldin Bakalm
Orta Tuzlu Trk Kahvesi
Bu Patagonya'nn Patagonyal'larn Bizden ektii Nedir
Yamur Damlas

Yazarn nceleme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Trkiyenin Yars Dizilerde Oynuyor Dier Yars Dizi Seyrediyor Okuyan Mumla Ara ki Bulasn
11 Temmuz 1995 Dnyann Kanayan Vicdan
Hey Gidi Genlik Park
Bamdan Geenleri Yazyorum
Hangi Duruma Gre Neler Yaplr - 6 -
Gorbi de Gitti
Bir Msra Sizden Bir Msra Bizden Kampanyas
Arlatrlm Muhabbet
Muhabbetlerimizin Katili Televizyon
C Muhabbetleri

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Babam Eve Her Dndnde [iir]
Bir Papatyaya [iir]
Pazarola [iir]
9. 15 emsiyesi [iir]
Buradan Bir iir kmaz Demeyin [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 2 - [iir]
Al Koy Cebine Bende ki Bu Yrei [iir]
Bu Kadar m [iir]
Hamdi ile yi Arkadatk [iir]
Havai [iir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da balayp devam eden bir hayat. lk ortaokul, lise ve iki yllk bir niversite deneyimi, ticaret hayat Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dii biri erkek aslan olmak zere hayat mutlu bir ekilde akp gidiyor. Biraz iir, biraz yk ve denemelerin scaklnda. . .

Etkilendii Yazarlar:
Nazm Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ahmet Zeytinci, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.