..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Cumhuriyet fikir serbestliði taraftarýdýr. Samimi ve meþru olmak þartýyla her fikre saygý duyarýz. -Atatürk
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Ýnceleme > Söyleþi > Ahmet Zeytinci

5 Haziran 2021
Yer Çekimi Kanunu  
Ahmet Zeytinci
Newton denen vatandaþýn kafasýna elma düþünce mi çýktý ortaya acaba bu Yer Çekimi Kanunu yoksa daha önce de var mýydý? Acaba daha önce kanun muydu, kanun hükmünde kararname miydi? Bunun tespitini iyi yapmak lazým... Newton biraderin kafasýna elma deðil de armut düþseydi ya da erik düþseydi farklý bir durum olur muydu?

:GHF:
Newton denen vatandaþýn kafasýna elma düþünce mi çýktý ortaya acaba bu Yer Çekimi Kanunu yoksa daha önce de var mýydý? Acaba daha önce kanun muydu, kanun hükmünde kararname miydi? Bunun tespitini iyi yapmak lazým... Newton biraderin kafasýna elma deðil de armut düþseydi ya da erik düþseydi farklý bir durum olur muydu?

YER ÇEKÝMÝ KANUNU

Madde-1- Yer maddeleri çeker.
Madde-2- Yer çektiði için gök de iter.
''Hay Allah bu haksýzlýk deðil mi? Niye Gök Ýtimi Kanunu yok o zaman?''
Madde-3- Havaya atýlan madde yere düþer.
Üçüncü Maddenin 1.Bendinin A-Fýkrasý aþaðýda
A-FIKRASI- Yer Çekimi
Küçük Rýza okuldan dönmüþtü.Babasý Temel`e anlattý:
-Baba bilir misin,
yer çekimi kanunu olmasa þimdi hepimiz havada uçacaktýk?
-Vay anasýný, dedi Temel....
Peki ne zaman kabul edilmiþ bu kanun?
Gülmediniz biliyorum. Ben de gülmemiþtim...
Üçüncü Maddenin 1.Bendinin B-Fýkrasý da aþaðýda
B-FIKRASI-"
Temizlikçi bir kadýn dýþarýdan ilkokul diplomasý almak için sýnava
girer.
Tabiat bilgisi sorularý ve cevaplarý þöyle:
Soru : Mide ne iþ yapar?
Cevap : Sindirim yapar, yediklerimizi öðütür
Soru : Akciðer ne iþ yapar?
Cevap : Solunum yapar. Bizi yaþatýr.
Soru : Kalp ne iþ yapar?
Cevap : Dolaþým yapar.
Soru : Beyin ne iþ yapar?
Cevap : Bizim apartmanda kapýcýlýk yapar..."
Madde-4- Yere atýlan madde söylemeye bile gerek yok zaten yere düþecek, biraz da zedelenecektir... Zedelenen maddenin piyasa deðeri düþmez.
Ne demiþ Namýk Kemal
''Yere düþmekle cevher sakýt olmaz kadrü kýymetten.'' Bunu da bir dip not olarak ekleyelim...
Madde-5- Yer çekimini daha da çekici hale getirmek için yerin üstünde çekici bayanlarýn gezip tozmasýna hiç gerek yoktur. Hatta onlarýn olduðu yerde yer çekimine bile gerek yoktur, onlarýn kendi çekicilikleri yetecektir çevredekilere...
Madde-5- in 3. Bendinin A fýkrasý da aynen þöyle.
Matematik dersinde kadýn öðretmen öðrencilere sorar:
- Bir aðacýn dalýnda 5 tane kuþ var. Taþ attým, iki tanesini vurdum. Geriye kaç kuþ kalýr?
Öðrencinin biri parmak kaldýrýr ve cevaplar:
- Hiç kuþ kalmaz çünkü diðerleri korkudan uçup gider.
Öðretmen gülümser:
- Hayýr. Doðru cevap üç olacaktý ama bakýþ açýný sevdim.
Öðrenci duruma çok bozulur ama pek göstermez. Ders devam ederken tekrar parmak kaldýrýr:
- Bir soru da ben sorabilir miyim?
Öðretmen izin verir.
- Sokakta üç kadýn dondurma yiyerek yürüyor. Biri dondurmasýný yalýyor, diðeri ýsýrýyor, diðeri de emiyor. Kadýnlardan hangisi evlidir?
Öðretmen þaþýrýr, kýzarýp bozarýr ama cevap da vermek zorundadýr:
- Hmm...þey..yalayan?
Öðrenci yanýtlar:
-Hayýr, parmaðýnda alyans olan. Ama bakýþ açýnýzý sevdim.

Bu yer, yani aslýnda yer yüzü diye de düzeltmek gerekir, üstündeki canlý varlýklardan özellikle de adý insan olan varlýktan çok çekmiþ, hala da çekiyordur. Onun için yer çekiminin yanýnda bir takým baþka kanunlarda vardýr dünyada. Adam öldürmemek, hýrsýzlýk yapmamak, yetim malýna göz dikmemek, fitneye bulaþmamak gibi...
Bu kanunlara da uyduðu zaman insanoðlu yer çekimi ile birlikte de daha güzel iþler baþarýr... Yer Çekimi Kanununun KHK, yani Kanun Hükmünde Kararname ile ortadan kaldýrýlýp da yerine baþka bir kanun çýkartýlacaðýný düþünüyorsanýz yanýldýðýnýzý söyleyebilirim.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn söyleþi kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Yabancý Sermaye Nasýl Gelir
Çok Þükür Bende Bir Kulübe Üye Deðilim
Sadece 8 Mart Ýle Yetinmeyin
B Li Bir Yazý
Hangi Duruma Göre Neler Yapýlýr - 5 -
Soruyu Deðiþtiriyoruz
Ooooo Hoþ Geldin Bakalým
Orta Tuzlu Türk Kahvesi
Bu Patagonya'nýn Patagonyalý'larýn Bizden Çektiði Nedir
Yaðmur Damlasý

Yazarýn Ýnceleme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
11 Temmuz 1995 Dünyanýn Kanayan Vicdaný
Türkiyenin Yarýsý Dizilerde Oynuyor Diðer Yarýsý Dizi Seyrediyor Okuyaný Mumla Ara ki Bulasýn
Hey Gidi Gençlik Parký
Baþýmdan Geçenleri Yazýyorum
Hangi Duruma Göre Neler Yapýlýr - 6 -
Gorbi de Gitti
Bir Mýsra Sizden Bir Mýsra Bizden Kampanyasý
Aðýrlaþtýrýlmýþ Muhabbet
Muhabbetlerimizin Katili Televizyon
C Muhabbetleri

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Bir Papatyaya [Þiir]
Ýyi Misiniz [Þiir]
Bu Kadar mý [Þiir]
Hamdi ile Ýyi Arkadaþtýk [Þiir]
Ben Uyurken Oldu Bunlar [Þiir]
Belasýný Arayan Þair [Þiir]
Gökyüzü [Þiir]
9. 15 Þemsiyesi [Þiir]
Ölüm Kolay Be Oðlum [Þiir]
Yaþadýklarýmý Yazdým Sadece - 1 - [Þiir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da baþlayýp devam eden bir hayat. Ýlk ortaokul, lise ve iki yýllýk bir üniversite deneyimi, ticaret hayatý Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri diþi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir þekilde akýp gidiyor. Biraz þiir, biraz öykü ve denemelerin sýcaklýðýnda. . .

Etkilendiði Yazarlar:
Nazým Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ahmet Zeytinci, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.