..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Dnyada insandan ok aptal var. -Heinrich Heine
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Glmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci

30 Ekim 2022
Maamla Tansak m  
Ahmet Zeytinci
Ad stnde ite emekli, emekleye emekleye yayoruz vesselam. Neredeyse bu promosyon olay bir mzayedeye dnm gibi. Haydi yok mu artran, arkadaki bankann yetkilisi be bine kt, evet, bekliyorum alt bin mi dediniz, daha daha yok mu, yedi bin diyor Z bankn yetkilisi beyefendi, Ben de tanmak istiyorum maamla...

:EEC:
Bu sralar herkes maan tama derdinde. Herkesin derdi benimde derdim, dedim o zaman. Bankalar kesenin azn at, promosyon yar son srat. Tabi beni de sizi de arayan arayana. Bilmem ki hangi bankaya doru seirtsek?

Ad stnde ite emekli, emekleye emekleye yayoruz vesselam. Neredeyse bu promosyon olay bir mzayedeye dnm gibi. Haydi yok mu artran, arkadaki bankann yetkilisi be bine kt, evet, bekliyorum alt bin mi dediniz, daha daha yok mu, yedi bin diyor Z bankn yetkilisi beyefendi, Ben de tanmak istiyorum maamla...

Nasl tanabilirim? Hangi banka daha fazla verirse, artk Allah kerim. Tanmak zor olur mu? yi bir nakliye irketi bulmak lazm. Tabi bir iki de otomatik deme iin fatura isterler. stesinler biz de veririz. Fatura dediin nedir ki alt taraf bir kat paras. stnde yazan rakama bak sen. Doalgaz faturas be on lira, elektrik oldu mu iki yz geer...

Aklmda deli sorular. Hadi bu maamla tandm banka batarsa, yle ya dmez kalkmaz bir Allah. Yine de bir ey olmaz, o batarsa, alr maam baka bankaya geerim, netice de SGK dan alyoruz maa. Zrt prt mesaj atyorlar zaten bankalar. yi de bunlar benim cep telefonumu nereden alyorlar ve de biliyorlar? Ben telefonda bilgisayarda mesaj silmekten bktm, onlar mesaj gndermekten bkmadlar...

Ha tabi bir de u var, sanki byle bankalar peime dnce, ben de kendimi nemli biri gibi hissediyorum. Hatta hissetmiyorum, nemli biriyim be! Yoksa o kadar banka peime der miydi Aman abi elini ayan peyim, var ol, nur ol, pir ol, en byk sensin, sen ok yaa, ayann turab olaym ki bize gel. diye... Ben neymiim be! Hadi lan oradan, be on sene nce yzmze bakmazdnz, imdi can cier kuzu sarmas olmaya alyorsunuz, yemezler diyeceim ama, olmuyor ite...

Maama da sormam lazm. Maam ile de bir konuaym, bakaym, bu tanma iine nasl bakar acaba? Bana Ulan zibidi otur oturduun yerde mi der, yoksa, aman hadi gidelim, promosyonu alnca keyi dnersin mi der, bir ufak promosyona bankan satyor musun der, zel banka onlar fazla da taklma devletten ama m, der, artk bilemiyorum.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn glmece (mizah) kmesinde bulunan dier yazlar...
Bende Takm Almak stiyorum
nme Geleni pyordum
tlp tlp Durduk
isil Hanm ve Topular
Ulan Alak Fare
O K Okula Giderken
Nasl Adamlar Bu Eskikulakesikler
Onun Koltuun Altna Girmesine zin Verme
Ryama Giren Kurular
Kantlar Arasnda

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Bir ki Gazete
Yedi Paket Birinci
Karnca Kararnca
Ay Em Ef Biraderler
Biri Baharat m Dedi
Gzel Bir nsan Patates Kzartmas ve Gazoz
ay Kaklar
Ben de Saadet Zinciri Kuruyorum
Maan Soruyorum Sylemiyor
Limited irket Orta Bile Deiliz Abi Ne Stratejik Orta

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Buradan Bir iir kmaz Demeyin [iir]
Al Koy Cebine Bende ki Bu Yrei [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 2 - [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 1 - [iir]
Havai [iir]
Sonbaharn Hzn [iir]
yi Misiniz [iir]
Belasn Arayan air [iir]
lm Kolay Be Olum [iir]
Biz Nerede Yanl Yaptk [iir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da balayp devam eden bir hayat. lk ortaokul, lise ve iki yllk bir niversite deneyimi, ticaret hayat Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dii biri erkek aslan olmak zere hayat mutlu bir ekilde akp gidiyor. Biraz iir, biraz yk ve denemelerin scaklnda. . .

Etkilendii Yazarlar:
Nazm Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ahmet Zeytinci, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.