..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Herkes cennete gitmek ister ama kimse lmek istemez. -Joe Louis
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Ak ve Romantizm > sa Kantarc

5 Temmuz 2024
Yldz Adam Hatras  
sa Kantarc
Aata oturan ku, daln krlmasndan asla korkmaz; nk gvendii aa deil, kendi kanatlarnadr, her durumda, zor durumda, kmaza dtnde bunu hatrla ve hayat akar durur, ve srekli yeni eyler olur, artr, kzdrr, bozar; ama yeni duruma ayak uydurursan sorun olmaz, yani ak, su gibi ol. Ve kuu hatrla. O zaman iinde olman gereken en doru noktada olursun, dalmazsn, yolundan sapmazsn, kafan abuk toparlasn. Ylmaz, pes etmezsin. ve seni kimse bozamaz, raydan karamaz. Merak ettiim u: Sen bu kza ak deil miydin? Ne ak abi, am, kz beni sevse param olur, hayatm kurtulur. Adi biri olduumu dneceksin; ama deilim, kz bana diyor ki babam sra d biridir, dese ki katil ruhlu bir babam var, hemen ka, kaardm. Annem de bu sabah bozuk buzdolabn tamir etmeye alyordu, ona zldm ok, tamirci ar dedim, ok para alr dedi, sen de maln tekisin, nice ocuklar var senin yanda cin gibi, tamir bilirler, kfr etti bana, elince tornavida vard, gya aacak makineyi, hi anlamaz ki, glesim geldi, ve alayasm, maln tekiyim, annem hakl. Sonra komulardan birinin olunun bu ilerden anlad aklma geldi, evine gittim, iteymi, iten sonra msait olursa gelirmi ve gelmedi, parkta dostlaryla ierken grdm onu. Sonra eve geldim, buzdolab yaplm. ok basit bir sorun varm, biri bir ey takm,

:GB:
Karl bir gnd, ehir grlmemi biimde karlyd. Cezaevinin kapsndan kt. Hakk, on yl hapis yatmt, zehir gibi ac gnler, hazmedilmesi zor simsiyah gnler devirmiti. Dostunun evinin n bahesindeydi, iiyorlard, baheye sylenerek bir adam geldi, Kadirden alaca vard, Kadir, borcumu deyeceim deyip durdu her zamanki gibi, adam bundan bkmt, yeni evlenmiti ve para acil lazmd, bu kez paray alacakt, Kadir adama diktir ekip kfr edince tartma kavgaya dnd, Kadir masadaki ba almak isterken adam atik davrand ve ba kapt, Kadir, sandalyeyle savunma yapt ve adam yere dt,
Kadir adamn stne kt ve onu hurda haat ediyordu, bak yere dmt, Hakk Kadiri adamn stnden almaya alyordu. Onu glkle geri ekti, ona sarld, Hakk, ban geri evirince adamn yerden ba alm koarak stne geldiini fark etti, son anda fark etmiti onu, ba almaya alt, bir sre savatlar bu konuda, Hakk, adamn elini srd, ba kapt ama drd, almak iin elini uzatt, adam da abalyordu, bouma esnasnda
adam Hakknn stne hcum etmiti, ar ve geni adam baklandn anlayamad kalbinden, bir sre yumruk sallad, Hakk da onu bakladn fark etmemiti, yere dt, ok iinde evresine baknd, nefes almakta zorlanyordu, ceketinin cebinde bir ey aryordu, bulamyordu, sigara iareti yapt bir eliyle Hakkya, Hakk anlad, kendi cebinden bir sigara yakp verdi ona, adam birka nefes ekti, yeni evlenmitim dedi, Hakknn gzlerine bakarak, gzlerinde yalar belirdi ve aniden ld. Hakk, derin bir zntyle alnn karlad. Alamaya balad.
Hakk, gemek bilmeyen on sene geirmiti hapiste ve imemeye tvbe etmiti, o kurtard Kadir ise bir kere bile ziyaretine gelmemi, arayp sormamt, sonra onun yksek doz eroinden ldn iitti, iyi oldu diyeceine, zld, alad. nk Kadir ocukluk arkadayd. ehirde almadk kap brakmamt i bulmak iin, sonunda barn birinde i bulmutu; gvenlik grevlisi olarak, ii kapda beklemek, ierde sorun karanlar gzellikle dar atmakt; ama buras tekin bir yer deildi, silahl gelenler oluyordu, sorun karyorlard. Esiz (damsz) girilmeyen bara gnn birinde esrarke olduundan phe etmedii bir sr sabkas olan arza bir tip geldi ve ieri girmek iin abalad, en son geldiinde sorun karmt. Hakk, bir bahaneyle uydurdu ve onu alamayacan syledi kibarca, ke kafa tuttu, yanndaki kavgac, mini etekli kz da ona destek oluyordu, ertesi gece pompal tfekle geldi ve Hakky vurmak iin aryordu, Hakk nerde, lan buraya gel, seni dlek! diye baryordu gen adam, hap imiti, kafas gzeldi, yere kp oturdu, tfei yere koydu, sigara yakmt, az dinlenip tfei eline alp dorulacakt, arkadan sessizce yanaan iki adam bunu etkisiz hale getirip gzelce pataklad ve elini kolunu balayp polis ard. Gencin akrabalar bar nne gelip bar talamaya, genci polis gelmeden almaya kalkt, bar sahibi, Hakkya, sen gzden kaybolsan iyi olur dedi ve Hakk, o gece ii brakt. Onu seven baka bir bar sahibi vard, ortalk sakinleince ona bavurdu, bu adamn cezaevi gemii vard ve Hakknn talihsiz durumunu iyi biliyordu, Hakk, mafya balantlar olan bu adamn barnda ie girdi, gvenlik efi olarak. Birka gndr yeni alyor, iler yolunda gidiyordu. Hapisten kt karl gn hatrlayp; bir daha hapse girmeyeceim diye dnyor, olmad bu ii brakp baka i yaparm. Bu ilerde belann nasl ve nerden gelecei belli olmazd, tedirgindi, gnler geti, olay olmad, bir ay sonrayd, gencin birini barn kar caddedeki kaldrmnda yaramaz tiplerle muhabbet ettiini grrd, gidecek yeri olmayp buraya vakit geirmek iin gelmi gibiydi, belli ki dostu yoktu, ekirdek yerdi, bira ierdi, bara girip kanlar seyrederdi, sinema filmine dalm gibi, belki de o zengin zppelerden birinin yerine koyard kendini, bazlarna laf atard, gzel ceket, kzdan daha gzel, ya da paray nasl buldun, oh! ya da fazla ime soyarlar ya da salarn gzelmi! O zengin ocuklar bunun deli ya da yarm akll olduunu dnrd, ses etmezdi, bazs para vermek isterdi, ocuk paray almazd, bylece onlarn bazsyla ahbaplk kurmutu, bu ok houna gidiyordu, iyi giyimlilerden sz almak bambaka bir hazd onun iin, bazs ise gen adam hep aalar, kfr ederdi, kovmaya alrd, gen adam istifini bozmaz, onlara bo gzlerle bakard, arkalarndan dil karrd, eliyle bir kfr hareketi yapard; ama onlar arkalarn dnp gittiklerinde. Barn gvenlik grevlileri ya da p atmaya kan garson o genci burada istemezdi, onu kovarlard, el iareti yaparak, taklrlard da ona, gen adam zararszd ve kar caddede olduu iin gence bir ey yapmazlard; hatta genci biri pataklamak istese onu kurtarrlard, aktrmadan severlerdi bu deli ocuu.
Git lan buradan apulcu! Bktk senden, evin barkn yok mu, bir gn yakalayp fena tokatlayacam seni.

akadan koar; ama yetiemez, ocuk lazer gibi koard, bazen; bu kez yakalayacam umuduyla koar, kesilir ve brakr, bazen koar gibi yapar, durur, gen adam taz gibi hzl koard. Dier gvenlik grevlisi imand, elleme ocua, zararsz. Barr: Ufaklk git evine stn i, buralar sana gre deil. Yanna gider, ona birka laf edip yerine gelirdi.
Uzun olan hi dosta bir tavr gstermezdi, hep kfr ederdi: Pi kurusu! Ya da yine mi buradasn. Git yemek ye, san surat!
ki gvenlik grevlisi de ii brakm, ikisi de dn manyan birinden fena dayak yemiti, mafya liderinin olundan, ses de karamyorlard ve evlerinde yatyorlard ar szyla. Geici olarak iki garson koyulmutu hemen yerlerine, Hakk da oradayd, ve yeni elemanlar gvenlik iinden hi anlamyordu.
Bara girmek iin aracn valeye veren bir zengin mteri o pinekleyen gence tekme yumruk girimi, Hakk koup kurtarmt ocuu, adamn yanndaki kz bir ey demi, adam da ocuu pataklamt, abla san ok gzel! demiti, kt bir ey dememiti, ocuk bana sulanyor, u pislik pie bir ey desene! demiti sevgilisine. ocuun az burnu kan iindeydi, Hakk, adam nerdeyse pataklayacakt, brak lan ocuu! Vicdansz! demiti, ocuk alyordu kaarken.
yi giyimli adam bunun hesabn sana sorarm deyip ieri giriyordu, Hakk dayanamad, kfr bast, adam parmak sallad; sen ldn, ierden birileri geliyor, abi garson lazm, elamanlar sal, Hakk iki salak elemana; gidin siz, ben baa karm dedi, az sonra barn mdr geldi, sigara yakarken belindeki tabanca grnt, Hakky delice bir korku sard, bar sahibi dedi ki: Benim eski i ortamn oluna ar kfrler etmisin? O bilmem ne ocuunu dvseydin elini perdim aslanm. Gelip gidiyor gelme de diyemiyorum, bebekliini bilirim, babasyla karde gibiydik zamannda, sonra kazk att bana; aramz bozuldu. ok gemedi vurdular bunu; ld, kardeim lm gibi zldm ama. Bu ocuk da yanl iler peinde, geberip gidecek, insan istemez tabi, kucamdayd bir zamanlar, eker bir bebekti, keke doru yolu az da olsa bulabilse.
Ya kusura bakma abi. zr dilerim.
Devam et aslanm; ama terslik yaparsa kfr etme, abilik yap, t ver. dedi, Hakknn srtn svazlad, yan ban alm adam, ieri geti,
Kendini, yreini birine kaptrnca ite byle oluyordu, nerdeyse hayat mahvoluyordu, u kardaki ocuk yznden.
Kaybol lan! oradan diye iaret yapt, ocuk oradan uzaklat.
Ertesi, gn alelacele ie alnan gvenlik grevlilerine bam gm giriildi ve hastanelik oldu, mteri ikilidir, gergindir, ok yumuak olacaksn derdi Hakk, boyu ksa adam kfr edince karlk vermiler, on dakika sonra boyu ksa adamn telefonuyla, on kiiyle gelmi, kapdaki grevliler kamaya frsat bulamadan dayak yemilerdi, ancak Hakk ierde gelince durdular, onu bilirlerdi, adam ldrdn, cesur olduunu, say ve korku kark bir his beslerlerdi ona, Hakk onlar tanyordu, ses etmeyecekti, abi hastane masraflarn karlarz, ikayeti olmasnlar. Biz renciyiz.
ste para vereceklerdi, gzelce dvdkleri iin. Hakk, onlarla anlat.
Artk Hakk duruyordu barn giriinde, yannda bir genle. Kibarca sylyor, varsa verin ltfen Silah, bak sokmak yasak, varsa alyor emaneti koyuyor ierde masa gzne.
Hakk, kapdan uzaklamt, sigara yakt, ocuk ona el iareti yapt kar caddeden, Hakk da ona iaret akt, iaretlerle her eyi anlatabilirsiniz, ocuk biri eyler anlatt, Hakk glmseyerek seyretti, sonraki gnlerde ocuk Hakkya olan ilgisini arttrd, onunla dostluk kurmaya alyordu, bir el hareketi, naslsn, sonra kendisini anlatyor, ben iyiyim, iyi hissediyorum, ba parmak hareketiyle. Sonraki gn barn bulunduu caddeden geiyormu gibi yapt, (her an kamaya hazrd) Hakk abi naslsn? diye sordu, havadan sudan konuuyordu, Hakk; iim var, senle ilgilenemem, uzakla ltfen dedi, ocuk gld, zaten arkadalar beni bekliyor dedi, gitti, yalan att, onun arkada yoktu. Hakk dnd, adm nerden renmi? Seni sersem. yi hissetti ama. Ona acrd, bu ocuun kimi kimsesi yok muydu? Taklacak baka yeri yok muydu? Bu pislik yerde harcanp gidecekti gnn birinde, kesin ke olacakt, kesin bunu biri dverek ldrrd; nk insanlara laf atard. Hakk ona daha yumuak ve dosta davrandka ocuk sevinip bir eyler geveliyordu, insanlarla ilgili yorum yapyordu, Hakk onu gitmesi iin kibarca uyarrd, ocuk dinlemiyordu, Hakky sevdii iin oradan uzaklaamyordu.
amar yersin; git.
At da grelim. On be yirmi adamla gelirim sonra!
Gel ebenin eyini grrsn!
ocuk gld. akalar yapp durdu, gideceimi dedi, bir eyler anlatt, sama sapan eyler. Hakk bu ocuun aklnn yarm olduunu ya da zeka gerilii vard herhalde; ama ara ara ok yksek zekaya sahipmi gibi eyler anlatyordu, ok zayft, ok ksayd, 17 yandayd; ama 12 yanda gsteriyordu. irkin bir yz vard.
Geceler ehvetli biimde akp geerken oralarda bir kz tredi, bara girip kard, uyuturucu hap satan
bu kz nce birka kez bedava hap verdi erife, al iyi gelir, dene, para istemem.
Gzeldi ve erifle uzun uzun sohbet edip bara geerdi. Sonra kz sordu, hap ister misin? erif eliyle k k yapt: Uzak dur dedi erif, gzelsin diye senle muhabbet ettim, diktir ol git imdi. Kz aknd, bu ocuk haplara nasl olur da almaz. Sonra gld; aka yaptm, ver bir tane. Kz dedi ki: Parasn verirsen olur. erif ona el hareketiyle kfr etti, kz gld, bana mteri bulursan sana hap veririm.
Anlatk dedi, erif uzaklat ve ksa bir sre sonra iki genle geldi, satc kz aratan uyuturucuyu alm geliyordu, bu esnada evrede evsiz gibi dolanan iki sivil polis frlad, kz tutukladlar, erif en bandan beri ald haplar imeyip saklyor, olup biteni Hakkya anlatyordu, ve iin iine polisleri soktular, Hakk erifin ok akll bir ocuk olduuna karar verdi, o haplar saklamayp iebilirdi! medi, tuzaa dmedi. Bu yzden onu ok sevdi ve tuttu. O gn muhabbetleri derinleti.
O kopuk tiplere selam bile verme.
Boyum ksa diye zayfm diye herkes dalga geiyor benimle. Param olunca boy uzatma ameliyat olacam.

nemli olan kiiliktir, yrektir, kafadr, bo ver bunlar sen. Ne i yaparsn?
Lise terk. Sanayide alaym dedim, ustam dvnce ii braktm. Ara ara inaatlarda amelelik yaparm. Mesela adam evinde tadilat yapyor, molozlar uvallarla aa indirilecek filan, ben bu i yaparm.
ok zayfsn, zor olmuyor mu?
Zor ama ne yapaym.
Kuafrlk kursuna git, berber ol, garson ol, byle iler senin iin iyidir. Taklma buralarda. Ban belaya girecek.
Nereye gideyim, arkadam yok ki, burada bir sr manzara var, vakit geiriyorum.
erif, barn oraya gelmeye devam ediyordu, kar caddeden baknmyordu artk, Hakk ona msaade ediyordu, ufak tefek iler yaptryordu, bana sigara alp gel diyordu mesela, mteriye, Hakk ona yiyecek iecek veriyordu, bazen onu oradan kovuyordu, kalabalk ve i yk yznden. Derken Hakk gen adamn dertli ve dzelmez grnen ve yerinde sayan hayatna kaytsz kalamam, onun iin bir eyler yapmas gerektiini hissetmiti, erifi bara bulak olarak aldrd, sonra erif temizliki oldu, sonra komi, kendini sevdirmi, alkanl sayesinde terfi etmiti. Bar sahildeydi, souk bir k gecesi kzn biri intihar etmek iin elbiseleriyle denize ald ve derinlere gidiyordu, kimse kz kurtarmak iin
bir ey yapmyordu, herkes iin matrandayd, ileri geri konuuyorlard densizce.
yle: Geri dner.
Dieri: Mecbur yoksa geberir.
Dieri: Mecbur deil zaten gebermek niyetinde.
Bir dieri: Yok ya, kafas gzel, farknda deil, biri onu kurtarsa iyi olacak. Kurtaras varsa tabi.
bazlar, ekirdek yiyor, sigara iiyordu, biri cips, biri ikolata yiyordu, biri tespih sallyordu. Kk bir kalabalkt ve her saniye byyordu, kz siyah giysiliydi, ve sonra karanlkta grnmez olmutu, Hakk olay rendi ve frlad, derin sularda su yutan kz kurtarp kyya getirdi, niversite okuyan kz aile sorunlar yayordu, ailesiyle aras ok bozuktu, sonra sevgisiz ve yalnzd, bir kz arkadayla yayordu, garsonluk yapyordu, niversiteyi ilk yldan terk etmiti.
Kurtarcsna meyletti, nian, derken kimsenin yzne bakmad, gerekten deer vermedii Hakk evleniverdi nikah dairesinde. Ev kira, eyalar ikinci el ya da daha eskiydi. Paras yoktu, bar sahibi pusuya drp ldrlmt, bar da kapatlmt. Hakk kimi ilere girip kmt, borla idare ediyordu, i arayp duruyordu, btn kaplar yzne kapanyordu, hurda, para eder atk toplayaym diye dnd, toplayclar grmt, drt tekerli bir eskici arabas satn
ald, ikinci el, bununla gece gndz sokaklar turluyordu; ama soukta, yamurda yaplacak i deildi bu lanet olasca i ve sonunda hastalanm, yaa dm, boaz imiti. Toparland, kendine geldii, gl hissettii gnlerin biriydi. Kars aerdii iin ara ara kyma alp kfte piirirdi. Her yerim byd, bu kilolar veremezsem mahvoldum dedi kars, tiksindirici bir iko oldum, sonra ciddileerek; ok iyi kfte yapyorsun, annem bile bu kadar gzel yapamaz, bence sen kfte yapp satmalsn hayatm. Dalga m geiyordu, mora mi veriyordu, sonra dnd tand, onun yapt yiyecekleri (makarna, pilav, hamsi zgara, kuru fasulye) eve gelen misafirler, arkadalar da olduka lezzetli bulurdu, senin elinde lezzet var derlerdi, bizde aynsn yapyoruz ama byle gzel olmuyor. Ve Hakk cesaretlendi, hurda toplamak iin kulland eskici arabasn, bir kfteci dkkanna evirmeye balad, ona dam da yapt, bylece yamurda karda slanmayacakt, oca, tp, tencereleri, zgaras, baklar, tabaklar her eyi vard, kfte arabasnn yannda birka tabure Akam ve gece vakti sahilde belli noktalarda duruyordu, kftenin tadn alan mteriler sk sk kfte yemeye geliyor ve
yanlarna bakalarn getiriyorlard, trl baharatlarda piirdii kfteler bakalarnn yapt gibi deildi. e elinin lezzeti de geiyordu, bir sihir gibi bir eydi kfte. Yiyen doyuyor, mutlu oluyordu, gzleri mutlulukla parlayp minnettarlkla oradan ayrlyorlard. i temiz ve titizlenerek yapyordu, para kazanma derdinde deildi, utanaca bir durum aman kmasnd, mteri memnun olsun yeter ki diyordu, ii evireyim yeter. Soan keserken gzel dncelerle kesiyordu, ocukluunu hatrlyordu mesela, kfteleri maayla tek tek ekmein iine dizerken gzel hislerle yapyordu bunu, ailesini, birlikte yemek yedikleri gzel gnleri hatrlyordu, o manzara gznn nne geliyordu ve i srasnda kan ter iinde kalyordu; ama vakit geince nlndeki kat ve bozuk paralar akl almaz hzla birikiyor, buna ayordu, mteriden yanllkla fazla para m aldm deyip korkuyor, aman ie namussuzluk bulamasn diye dnyordu,
kfte bitiyor ve zlerek yeni gelenlere; maalesef kalmad, domates biber soanla yapaym m? derdi, kimseyi bo evirmek istemezdi, sandvi, onu da ok gzel yapard, halis zeytinya koyard nk. Sk sk da erif ona yardm etmeye gelirdi, hibir ite diki tutturamyordu erif.
Bak aslanm dedi Hakk: Sana da alalm bir drt tekerli eskici arabas, halanm yumurta, msr, ne bileyim baka eyler satarsn. Sandvi. Merak etme ben dizayn eder senden para almam.
Beceremem ki
Hakk, ne dese botu, erif, tek bana bir ey yapmak istemiyordu, ya da cesareti yoktu ya da Hakk dan ayrlmak istemiyordu, belki de sorumluluk almak istemiyordu. ocuka kafasna gre taklmak istiyordu, evet, tam tamma buydu. alt mobilyac yanndan ayrlmt. Asalak gibi, her eye pasif yaamak istiyordu sanki, almak istemiyordu, alarak ok ezilmi, Hakk yenmi filan. Aslnda psikolojisi bozuktu, alt kz kardei o cehennem evden evlenerek kurtarabilmiti kendini, i g sahibi olmulard, hurda toplayp evi geindirmiti baba; ama artk eskisi gibi gl alamyordu, hastalklar vard, evin ev by yllar nce evlenmi, belediyede temizlik iisi olarak ie girmiti, bata ok iyiydi, baba evine ok sk gelir, arard sorard, ok ilgiliydi, eli yiyecek dolu poetlerle gelirdi; ama bir ocuu olduktan sonra aramaz ve uramaz oldu, benden para, bir eyler isterler diye, kars byle istiyordu nk. Herkes bann aresine baksn artk, ocuumun lokmasn bakalarna yediremem diye sylerdi ona, bahaneler uydururdu.
irkef, pislik, kt kalpli bir gelindi.
Oturduklar eski kk evi de gelinin babas hediye ettii iin kadnn boyunduruuna ses etmezdi adam. (Genelde byle olur) Sadece kurban bayramnda urad baba evine.

erif, bir gn annesinden para istemi, kadn vermemi, erif de evdeki birka tencereyi satm. Mahalledeki parkta bira iiyormu, babas gelip bunu bir gzel pataklam, birileri yetimese lyormu.
Hakknn yanna gelmiti bir gece: Neyin var erif? Gzne ne oldu? Biri mi dvd?
Hi dedi; ama alamaya balad, sahilde kimse kalmamt.
Karnn atr al u ay, son kfteyi de ikimiz iin yapaym. Neyin var senin, anlat? Anlatmazsan teki gzn de ben morartrm.
erif, gld ve olay anlatt.
Yarm ekmek kfteleri yiyorlard, ayran ierek.
erif dedi ki: Dn bana de demitin?
Ne, hatrlamadn.
Hani o gzel kz vard ya? Sahilde kz arkadalaryla eleniyordu, onu takip edip evini rendim.
Ha, tamam, hatrladm, senin yzne bakmaz; ama ansn dene demitim, kabul ederse getir buraya kfteler bedava size demitim, eeee Gld, Korkuyorum demitin, boyum ksa asla kabul etmez arkadalk teklifimi. nk ok irkinim. Korkma demitim. Kendine gven, senin muazzam bir irkin karizman var.
Bir de unu demitin dedi erif: Aata oturan ku, daln krlmasndan asla korkmaz, nk gvendii aa deil, kendi kanatlarnadr. O kzl derili sz ok houma gitti ve beni ok etkiledi, derinlemesine dndm, sonra kzn evinin nne gittim, villann bahesindeydi, havuzdan kt.
Hakk; eyvah! diye dnp yzn svazlad. Ya ben sana byle mi anlattm?!
Dinle abi, kz imeye balad ezlongda, cep telefonu vard elinde, duvardan atlayp girdim baheye, korktu, ses karamad, korkma dedim, onu sevdiimi anlattm, korkusu gitti, czdanndan para kard verdi, al u paray, git kendine yemek al dedi, ok zoruma gitti. Ben dilenci deilim ki dedim.
zr dilerim dedi, iimden geldi, kendine gzel kyafet alrsn. Tansak dedim.
Gzne ne oldu dedi. Oras babamn att yumrukla morarmt; almyorum diye. Ne diyeceimi bilemedim, nasl bir yalan atmalydm, ge baktm, bir yldz hatras dedim, attm kafadan. aarak duralad, o put, kibirli hali, vicdansz ve vurdumduymaz hali birden ykld, iten bakyordu, ruhu gvercin gibi szld bana doru. Bam sallayarak, evet, gzmdeki bir yldz hatras, evet, bir yldz hatras, bir yldz Tatl tatl glmsedi, mavi gzleri smscakt, akyordu bana, sarlyordu bana, ben de ona. Bana yle dedi: ok ilgin geldi bana bu, yldz hatras demek, sanki yldzlar aras yolculuk etmi gibi, o yldzlardan hatralar anlar, gzel bir eyler toplayp gelmi gibi iek toplamak gibi airane szd.. Yldz hatras da nedir dedi, bana izah eder misin? Seni saatlerce dinlemek isterim baym. Korktum, sp batrmaktan aramzdaki gzel enerjiyi.
Nasl bir hikaye uyduracam dnyordum.
Zaman kazanmak iin tansak, adn sylesen dedim. Kz alak sesle yle dedi: Olur ama babam sra d birisidir, gld, seni grrse
Lan ucube ocuu benim biricik kzm nasl rahatsz edersin!? Gavator! diye bard biri, frladm, pompal tfekle ate etti iri yar bir adam. Kz lk att, duvardan nasl srayp atladm o korkuyla bilemedim, 2 metreye taknd ykseklik, utum maymun gibi demek ki. Yerden ta alp frlattm, adamn evinin camna doru, ta bir yere arpp sekti, adamn acyla bardn duydum, duvara trmanp baktm, adam yzn tutmutu,
kz alyordu, o ta atmamalydm. Sakn buraya bir daha gelme yldz adam! diye bard kz, i berbat oldu. zldm, ne hotu, kzdnda bile gzel ey demiti, yldz adam, kzdnda bile iltifat eden bir kz, tertemiz, ince kalpli. zntden kafay yedim, aladm, ldrdm. Kat ilk ak, trilyonlargeleceimkzla evlenirdim, trilyonlarm olurdu ok zenginmi adam Dengem gitti. Saatlerce kendi kendime yle dedim: Yldz adam, yldz adam, hayatmdaki en gzel szleri bu kz demiti bana. Ertesi gn ie gittim, zor uyandm, annem eer kalkmazsan baban azna ey yapacak dedi mecbur kalktm, bir de babamla ters dmek istemedim gzmn acs, yani nceki dayan acs gememiti. yapmak iimden gelmiyordu, sigara yaktm, ustam kzd, sndr unu eek spas dedi, i srasnda iemezsin, ayrca 12 yandaki ocuklar sigara iemez. Salak biliyor 17 yanda olduumu. Sndrdm sigaray, ekici ver dedi, ekici drdm, scaktan bunalm, ayandaki orab karm, kayordu kirli parmaklarn, eki ayana dt, anama svd. Yerdeki tahtay kafasna indirecektim, acyla azndan kat, ses etme dedim kendime; ama yine kfr etti, ok acd, senin anan Trkiyenin en iyi penisli adamlar ok zoruma gitti. Abi sen bana svdn dedim zr dilemelisin.
Gld: Git bana su getir dedi, arkasn dnd.
Tahtay indirdim kafasna, alar gibi ac sesle bir eyler dedi, beni ustamn bir dikmedii kald, ne dayaklarn yedim, ok ayp ettin ocuk diye sylendi, beni iten kovdu.
Hemen sonra gitme gel dedi, yalvarmaya balad, istifa ediyorum dedim, gld, istifa dilekesini imzala dedi, al kalemi, aletinin olduu yeri iaret etti. Kfr ettim, gld, gitme diye yalvard, akama kadar kalrsam iki gnlk cret vereceini syledi, bir gnlk hakkm vard, kaldm, gitmedim. Akam be kuru vermedi. Bama indirdiin tahtann acs gemedi dedi.
Ustan ilgin adamm.
Ondan nceki ustam da ilginti. Sva iin iskele kuruyorduk binaya, ona har yapan, her istediine koan elemandm, adi herif. Hep laf sokar, kfr ederdi sefil herif, arkamdan keser frlatt, keseri dt yerden aldm, ona frlattm, keser
sahibi per dedim, argo ama, keser adamn nerdeyse bana geliyordu. Delirdin mi olum gel gitme diye yalvard, beni yalnz brakma.
Hep kfr ederdi, ses etmezdim, sonra ben de karlk vermeye baladm, ilk kfr ettiimde ok ard, bozuldu, keserim seni dedi ama bir ey yapmad, o kfr ettike ben de, ama ne yazk ki o en ar kfrleri etmekte ustayd, onunla byle ok iyi anlayorduk, kfrleme bir tr akalamaya dnmt, bir seferinde yine beni ezip geti kfrleriyle, hazmedemedim, anlk sinirle krei indirdim kafasna, ba yarld. ok korktum lecek diye. Bayld nk Her neyse, u kz meselesi yznden iim yand, sence beni balar m iek filan alsam?
Aata oturan ku, daln krlmasndan asla korkmaz; nk gvendii aa deil, kendi kanatlarnadr, her durumda, zor durumda, kmaza dtnde bunu hatrla ve hayat akar durur, ve srekli yeni eyler olur, artr, kzdrr, bozar; ama yeni duruma ayak uydurursan sorun olmaz, yani ak, su gibi ol. Ve kuu hatrla. O zaman iinde olman gereken en doru noktada olursun, dalmazsn, yolundan sapmazsn, kafan abuk toparlasn. Ylmaz, pes etmezsin. ve seni kimse bozamaz, raydan karamaz. Merak ettiim u: Sen bu kza ak deil miydin?
Ne ak abi, am, kz beni sevse param olur, hayatm kurtulur. Adi biri olduumu dneceksin; ama deilim, kz bana diyor ki babam sra d biridir, dese ki katil ruhlu bir babam var, hemen ka, kaardm. Annem de bu sabah bozuk buzdolabn tamir etmeye alyordu, ona zldm ok, tamirci ar dedim, ok para alr dedi, sen de maln tekisin, nice ocuklar var senin yanda cin gibi, tamir bilirler, kfr etti bana, elince tornavida vard, gya aacak makineyi, hi anlamaz ki, glesim geldi, ve alayasm, maln tekiyim, annem hakl. Sonra komulardan birinin olunun bu ilerden anlad aklma geldi, evine gittim, iteymi, iten sonra msait olursa gelirmi ve gelmedi, parkta dostlaryla ierken grdm onu. Sonra eve geldim, buzdolab yaplm.
ok basit bir sorun varm, biri bir ey takm,
buzdolab almaya balam, ben gerekeni yaptm, mal gelmedi, ama biri gelmi, sorunu ben zm gibi hissettim annemi grnce.
Annem iini bir ey yapabilmek kendimi iyi hissettirir. ok ac ekmi biri. Bak abi, benim param olursa anneme neler neler alrm, oturduumuz ev berbat, derdim bu.
Bak aslanm; diine gre bir kz sevsen, annen bahede ya da evde bir ey onarmaya alrken ya da sala kaynatrken ya da turu kurarken ya da reel yaparken onunla yolda olabilecek bir kz lazm sana, o beendiin zengin kz anneni hor grr, anlayamaz, hor grmese bile katlanamaz, kavrayamaz o yaanty, hayatta kalmann ilgin delirmelerini. Annen ka bin kez delirir; ama devam eder, senin kz duvara toslar hemen, kaldramaz.
E abi kz alp o kt eve gelin getirmeyeceim ki!
Kz derse ki babam istemiyor seni, kaalm, o zaman annenin evine snacaksn.
Haklsn.
Buzdolabn arkadam yapt. Sana bir bakaym dedim, annen ierde alyordu, yiyecekler bozulacak ne yapacam diyordu, para da yokmu tamirciye gtrmek iin.
Annen kahve verdi, sohbet ettik filan. Evden ktm eski dostumu aradm, birini yollad, adrese.
Abi iyi ki varsn! Senle lme giderim, bir ey soracam; kza amar makinemiz eski, yenisi lazm desem alr m sence?
Beni seviyorsun sanmtm, a kpek, param peindesin, git kokumu kn diktir derse sana kz?
Dayam yer.
Evlat, ilgin eyler diyorsun.
Ya arkada, garip anacma bir amar makinesini ok grp almyorsa sarm azna. Kz ok zengin. Almas lazm abi, normali bu.
Hakk, glmsedi ona acyarak.
aka yapmtm Sence onu nasl kazanrm? Babas olacak kalas, grgsz yere serdim ya? Bahedeki ocua pompal tfekle ate etmek ne ya, delinin teki demek? stelik 12 yanda ocuk. Gld, kz nasl kazanrm, mutlu ederim?
Ona sadece hayal gcn ver, ruhunu, kzlar bunu ok sever ve ondan hibir ey isteme.
Galiba seni anladm Hakk abi, evet, yldz adam, yldz adam hatras!

Hakk gld: Demek yldz adam, yldz adam hatras?
erif dedi ki: E herhalde yldz adam babam! Gzmde onun hatras, ka kz evlendirdi, yllardr abalyor, halen alyor, pes etmez yenilmez, bu ileke adam yldz adam deil de nedir? Sen ne anlamtn o szlerden, kafadan attm sandn deil mi? Dnrm abi, dnrm, en zor zamanlarda, en iyisini.
Evet, byle hi dnmemitim. O szlerin bu alm olduunu.
Ben babam gibi olamam o ayr konu.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ak ve romantizm kmesinde bulunan dier yazlar...
eftali Bahesinde
Yl 3050 Trkiye
lk Ak
Demir Kafes Kzlar
Kimseyle Vurumayn
Zengin Kz ve Tesisat ra
Teneke Surat
ki Yalnz
Kzn Yalnzl Yaz Gecesinde
Ak Uruna

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Atlar ve nsanlar (Aklar in)
Da Kynde Kz Kardeler (Burma Kadayf)
Gen Kzlarn Dnyas ve Dardakiler
Dan Atmosferine Kaplan Kzlar
Kara imsek ve Kardeleri
Dindar Kzn Kendini Arama abalar
stanbul Szlemesi
Tramvay Eletirisi: En Azndan Bir Sr Bilinci
Saplantl Ak ve Yapayalnz Gnler
Bir Kzla Bir Erkein Dostluu

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Gsmde Ate Bcei Gibi Parlayacak [iir]
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
imdi Yak Bir Sigara [iir]
Bir Kedi Bir Fikir Meme [iir]
Hayran Olduum Tek ey [iir]
Kap Aan, Cebrail [iir]
Seni Mutlu Edeceim [iir]
Birds And Girls [iir]
S. Kimek ve Hayaletli Evler [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | sa Kantarc, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.