..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Paranz varsa toprak aln. Artk retmiyorlar. -Mark Twain
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Dnyas ve Aile Yaam > Yaver ARANCIOLU

15 Haziran 2023
Asgari cretle Yaamak Mmkn M? Trkiyede ilerin Durumu  
Asgari cretin Ne Kadar Olmas Gerektii ve Nasl Ayarlanmas Gerektii

Yaver ARANCIOLU

Trkiyede asgari cretle yaamak mmkn m? Bu sorunun cevabn arayan bu yazda, asgari cretle alanlarn karlat sorunlar, haklarn savunan kurumlar ve eylemler, asgari cretin ne kadar olmas gerektii ve nasl ayarlanmas gerektii konularna deiniliyor. Ayrca, ehir ehir kira, elektrik, su, doalgaz, toplu tama ve mutfak masraflar karlatrlyor. Asgari cretle alanlarn durumunu anlamak ve onlara destek olmak iin bu yazy okumanz tavsiye ederim.

:BIG:
Trkiye'de asgari cret net 8.500 Trk Liras ve yaklak ev kiralar stanbul'da en dk 10.000 Trk Liras. Bu durumda asgari cretle alan bir ailenin geimini salamas ok zor. Hele ki taze ve salkl gda tketmek istiyorsa, btesini ok zorlayacaktr.

Bu gereklere ramen, baz irketler iilerine adil ve yeterli bir cret teklif etmek yerine, onlar smrmeye almaktadr. rnein, taze ve salkl gda retip, datan bir irketin deneyimli teknik personeline 10.000 Trk Liras aylk maa teklifinde bulunduunu duyduk. stelik bu personelin gerektiinde retime destek verecei de syleniyor. Bu irket birok teknik personel ile gryor fakat 15 gn olmasna karn bu takm oyuncusunu bulamyor. Sonra gerek arkada ortamlarnda gerekse sosyal medya hesaplarnda "Nerede bu isiz, i arayanlar?" diye soruyorlar.

Bu irketin yneticileri acaba kendileri bu maala almay kabul ederler mi? Ya da ailelerine bu maala nasl bakacaklarn dnrler mi? Bu sorularn cevabn biliyoruz: Hayr. nk onlar iinin emeini deil, krn dnyorlar. Onlar iinin adn modern kleden kleye dntrmeye alan kiiler.

Bu kiilerin karsnda ise iilerin haklarn savunan sendikalar, sivil toplum kurulular ve siyasi partiler var. Fakat bu siyasi partiler bundan nce aktif bir biimde iileri savunamadlar. Bu kurumlar asgari cretin ykseltilmesi, i gvencesinin salanmas, alma koullarnn iyiletirilmesi iin mcadele ediyorlar. Asgari cret zamm iin ikinci toplantnn 19 Haziran 2023 Pazartesi gn yaplaca haberini aldk . Bu toplantda iilerin lehine bir sonu kmasn umuyoruz.

stanbul'da durum byleyken, dier ehirlerde de benzer sorunlar yaanmaktadr. rnein, Ankara'da ortalama kiralk ev fiyatlar 4.500 Trk Liras, zmir'de ise 5.000 Trk Liras civarndadr. Bu fiyatlar da asgari cretle alanlarn btelerini amaktadr. Ayrca, dier ehirlerde de taze ve salkl gda bulmak ve tketmek kolay deildir.

stanbul'un baz ilelerinde ise kira fiyatlar ok daha yksektir. rnein, Beikta'ta ortalama kiralk daire fiyatlar 18.000 Trk Liras, Kadky'de ise 12.000 Trk Lirasdr. Bu fiyatlar asgari cretin iki katndan fazladr.

Ankara'nn baz ilelerinde de kira fiyatlar yksektir. rnein, ankaya'da ortalama kiralk daire fiyatlar 7.000 Trk Liras, Yenimahalle'de ise 5.000 Trk Lirasdr. Bu fiyatlar da asgari cretin yaklak olarak yzde 80'ine denk gelmektedir.

zmir'in baz ilelerinde de kira fiyatlar yksektir. rnein, Karyaka'da ortalama kiralk daire fiyatlar 8.000 Trk Liras, Bornova'da ise 6.000 Trk Lirasdr. Bu fiyatlar da asgari cretin yaklak olarak yzde 90'na denk gelmektedir.

Bursa'nn baz ilelerinde de kira fiyatlar yksektir. rnein, Nilfer'de ortalama kiralk daire fiyatlar 9.000 Trk Liras, Osmangazi'de ise 7.000 Trk Lirasdr. Bu fiyatlar da asgari cretin yaklak olarak yzde 100'ne denk gelmektedir.

Bu ehirlerde sadece kira demek yetmez, ayn zamanda elektrik, su, doalgaz, toplu tama ve mutfak masraflar da yapmak gerekir. Bu masraflarn toplam da asgari cretin byk bir ksmn oluturmaktadr.

rnein, stanbul'da bir ailenin aylk elektrik faturas ortalama 300 TL, su faturas ortalama 150 TL, doalgaz faturas ortalama 250 TL, toplu tama harcamas ortalama 400 TL ve mutfak masraf ortalama 2.000 TL'dir. Bu masraflarn toplam ise 3.100 TL'dir. Bu da asgari cretin yzde 36'sna denk gelmektedir.

Ankara'da bir ailenin aylk elektrik faturas ortalama 280 TL, su faturas ortalama 140 TL, doalgaz faturas ortalama 230 TL, toplu tama harcamas ortalama 350 TL ve mutfak masraf ortalama 1.800 TL'dir. Bu masraflarn toplam ise 2.800 TL'dir. Bu da asgari cretin yzde 33'ne denk gelmektedir.

zmir'de bir ailenin aylk elektrik faturas ortalama 260 TL, su faturas ortalama 130 TL, doalgaz faturas ortalama 210 TL, toplu tama harcamas ortalama 300 TL ve mutfak masraf ortalama 1.600 TL'dir. Bu masraflarn toplam ise 2.500 TL'dir. Bu da asgari cretin yzde 29'una denk gelmektedir.

Bursa'da bir ailenin aylk elektrik faturas ortalama 240 TL, su faturas ortalama 120 TL, doalgaz faturas ortalama 190 TL, toplu tama harcamas ortalama 250 TL ve mutfak masraf ortalama 1.400 TL'dir. Bu masraflarn toplam ise 2.200 TL'dir. Bu da asgari cretin yzde 26'sna denk gelmektedir.

Bu verilerden de grld gibi, asgari cretle alan bir aile sadece kira ve temel ihtiyalarn karlamak iin bile byk zorluklar yaamaktadr. Kaliteli bir yaam srmek iin ise neredeyse imkanszdr.

Bu nedenle, iiler arasnda dayanma ve birlik oluturulmas gerekmektedir. iler haklarn savunmak iin eylemler dzenlemeli, siyasi iradeye bask yapmaldr. Ayrca iverenler de iilerine adil ve yeterli bir cret demeli, alma koullarn iyiletirmeli, i gvencesini salamaldr.

Genel olarak bakarsak, bir ailenin en azndan kira, elektrik, su, doalgaz, toplu tama ve mutfak masraflarn karlayabilmesi iin asgari cretin en az bu masraflarn toplamndan fazla olmas gerekir.

Bu masraflarn toplamn ehirlere gre hesaplarsak; stanbul'da en az 13.100 TL, Ankara'da en az 7.300 TL, zmir'de en az 7.500 TL ve Bursa'da en az 8.200 TL olmas gerekir. Bu tutarlar sadece temel ihtiyalar karlamak iindir. Kaliteli bir yaam srmek iin ise daha fazlasna ihtiya vardr.

Bu nedenle, asgari cretin ehirlere gre belirlenmesi ve yaam maliyetine gre ayarlanmas daha adil olacaktr. Ayrca asgari geim indirimi uygulamasnn da yeniden hayata geirilmesi gerekmektedir. Asgari geim indirimi, alanlarn vergi ykn hafifletmek ve geimlerini kolaylatrmak amacyla uygulanan bir vergi indirimidir. Ancak bu uygulama 2023 yl itibari ile yrrlkten kalkmtr. Bu durum da iilerin gelirlerini azaltmtr.

Sonu olarak, Trkiye'de asgari cretle alanlarn durumu ok zordur. Bu durumun deimesi iin hem iiler hem de iverenler sorumluluk almaldr. Ayrca devlet de iilerin haklarn koruyacak ve destekleyecek politikalar uygulamaldr. Sadece bylece asgari cretle alanlar daha iyi bir yaam srdrebilirler.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Alinin Hikayesi: Nkleer Fzyon Reaktr Projesi [yk]
Sihirli Kutu: Bir Hayal Kurbannn Hikayesi [yk]
Atlantis'in Srr - 4 [yk]
Atlantis'in Srr - 3 [yk]
Yaratclar - 1 [yk]
Atlantis'in Srr - 2 [yk]
Atlantis'in Srr - 1 [yk]
Kontrol Brakmak [yk]
Zeynepin Felsefe Maceras [yk]
Yaratclar - 2 [yk]

Yaver ARANCIOLU kimdir?

Gda, Salkl Beslenme, Felsefe ve Sosyoloji Tutkunu Bir Yazar: Yaver Arancolu Merhaba, benim adm Yaver Arancolu. Sizlere kendimi tantmadan nce, bu blogda neler bulacanzdan bahsetmek istiyorum. Salkl beslenme, felsefe ve sosyoloji benim tutkularm. Bu blogda bu konularda yazdm yk, inceleme ve eletirileri sizlerle paylaacam. Bu konulara ilgi duyan veya duymak isteyen herkesi yazlarm okumaya davet ediyorum. Yazmak ve okumak benim hayatmn vazgeilmezleri. Yazarken kendimi ifade ediyor, okurken yeni dnyalar kefediyorum. Yazmaya ocukluumdan beri ilgi duyuyorum. lk ykm 10 yanda yazdm. yk, iir, eletiri, deneme Bu trlerde yazmay seviyorum. nk her biri bana farkl bir yaratclk alan sunuyor. Siz de bu trleri seviyor veya merak ediyorsanz, yazdklarm size hitap edebilir. Bir dnem bir gazetede yazarlk yaptm. Orada edindiim deneyimler sayesinde hem yazma becerimi gelitirdim hem de farkl konularda bilgi sahibi oldum. Ayrca Suriyeden Trkiyeye balayan gler ile yerinden edilmi insanlar zerine Birlemi Milletler Uluslararas G Kuruluu adna alma yaptm. Bu alma benim iin ok nemliydi. nk g eden insanlarn yaadklar zorluklar, umutlarn, hayal krklklarn yakndan grdm ve onlara yardmc olmaya altm. Trkiyenin Kars ehrinde dnyaya geldim. lkokuldan liseye kadar tm eitimimi stanbulda aldm. niversite eitimimi Tekirda, Edirne ve stanbulda tamamladm. stanbul Sosyoloji blmn Yksek Onur derecesi ile bitirdim. Evliyim ve genellikle Trkiyede yayorum. Yaklak bir yl Azerbaycanda yaadm. nsanlar ile iletiim kurmay ve farkl insanlar ve kltrler ile tanmay seviyorum. Ahap yakma, tak tasarm, balama almay seviyorum. Toplumu ve insan ilgilendiren neredeyse tm konulara merak duyuyorum. Bu blogda sizinle dncelerimi, duygularm, deneyimlerimi ve hayallerimi paylamak istiyorum. Umarm yazdklarm sizin de ilginizi eker ve merak uyandrr. Beni takip etmeye devam edin.

Etkilendii Yazarlar:
George Orwell, Aldous Huxley, Suzanne Collins, H.G. Wells, Jules Verne

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Yaver ARANCIOLU, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.