..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
nsanlarn arasnda yaadmz srece, onlar sevelim. -Andre Gide
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Korku Roman > sa Kantarc

31 Temmuz 2023
yi Kzlar Ak Olur 6  
sa Kantarc
dostluk...

:AJHI:
ALTINCI BLM

Ara krsalda ilerliyordu, yol kenarnda erik satyordu yal bir adam, dris yavalad, erik satn alp araca geti, geri geri karken, arkadan gelen traktr fark etmedi, arkana bak dedi Nur, dris yavalad, hemen oluna bakt, bunu neden olu sylememiti ki? Tam arka koltukta oturan olunun kulaklarnda kulaklk vard, cep telefonunda bir eye bakyordu, uzanp ald telefonu, gzlerine inanamad: plak iki bcr erkek zenci.
Karsna gsterdi telefonu. Kars lk att. Kusacak gibi olup azn tuttu.
Ne zamandr bylesin?
Baba sandn gibi deil. Bir siteye tkladm yanllkla kt oras.
Bana bunu kantlamak zorundasn.
Telefonu onun yzne frlatr gibi yapp koltua frlatt.
Ksa bir sre sonrayd. dris kafasndaki dnceleri datmak iin mzik amt. n sa tekerden bir pof sesi geldi, ara yalpalyordu. Arac kenara ekti, inip bakt, lastik patlamt, eik bir ivi vard lastikte. Taner de babasnn yanndayd.
dris, iviye kfr etti.
Baba bence iviye kfretme.
Nedenmi?
Laneti tutar. Hem ivi mi sulu? iviyi atan el sulu deil mi? Gld.
H, tavuk mu yumurtadan kar, yumurta m tavuktan kar gibi bir soru. Felsefeci bir ocuk yetitirmiiz; haberimiz yok. Ey Allahm. Zevzeklik yapmay kes! Canm skkn.
Tamamdr. Teekkr ederim baba.
dris, ters ters bakt ona: Pekala, bay felsefe,
lastii deitirelim. Bagajdan aletleri yedek lastii kar bakalm.
Belim aryor baba; yapamam. Ka zamandr belimde bir ar var. Geenlerde basket ma yaparken dtm de. Ar azd.

dris, yeni lastii takmt, yolcular tarla yanndaki aacn altnda, glgede oturup evreyi seyredip sohbet ediyordu, dris gelin iareti yapt eliyle.
Yolcular bindi araca. Taner, araca binecei srada dris dur dedi, aacn altna ge, seni fotoraflayacam. Hatra olsun. Cep telefonumda sonsuza dek kalacak!
Taner, koarak aacn altna geti sevinle. Babas onu nemsiyordu.
Glmse dedi dris, cep telefonunu onu ekecek gibi kaldrd, onu ekmek yerine hemen araca bindi ve gazlad, bararak dedi ki: Biraz yr de lastik tamir etmenin zorluunu belki anlarsn.
Ama babaaaa!
Taner, ok geride kald.
dris, geri bakt aynadan, olu gzden kaybolana kadar bast, toprak yola sapt. Dnd gibi oldu ve tekrar asfalt yola kt, ilerledi ve tam olunun yannda durdu.
Ben de sizi bakas sandm. Arkadan dolanmak ha. Baba ok zekisin.
Umarm bir gn dzgn bir adam olursun; emeklerim boa gitmez.
Gitmeyecek baba. Haklsn; zr dilerim. Belim konusunda yalan attm.
Taner, araca binecei srada cebinden ivileri kard.
Yerde bir sr eik ivi var grdm topladm
Biri bilerek asfalta ivileri atm.
Ya nmzde yine ivi varsa sen yr nden git kontrol et. dedi dris.
Sper bir fikrim var baba! Cep telefonundan bir uygulama at.
Nedir o, evlat
Yerde ivi varsa telefon bib bib diye terek yerde ivi olduunu syleyecek.
Yani hazire arayanlarn kulland alet gibi.
Aynen.
Taner, aracn nnde gidiyordu. Cep teli yere uzatmt.
dris, onu birka metre geriden takip ediyordu. Taner birden yn deitirdi.
Cep telefonu ok yksek sesle; bib bib diye sinyal sesi veriyordu.
Taner, yolun kenarna gitti, oradan da bo tarlaya girdi,
Nereye olum?
Dur baba! Diye bard ve yle mrldand: Belki de Roma dneminden kalma altn sikke dolu mlek bulacam! Bulursam yaadm, kendime ve dostlarma istemediim kadar uyuturucu alabilirim! Partilerin kral olurum!
Taner, yere eilmi kazyordu elleriyle.
Olum ne yapyorsun.
Bu da nedir dedi Taner, vay anasn.. ii altn doludur dilerim!
Bir patlama oldu bu srada. Kum ve toprak havada salp uutu. Taner, haya birka metre sincap gibi utu ve uval gibi yere serildi, hendee savrulmutu, toz toprak uuuyordu havada.
melip ban nne eer dris yavaa ban kaldrd, ayaa kalkt, hendee yanap aa bakt: Olum, iyi misin?
Taner, gzlerini at, yerde kopmu kolu grd.
Kolum koptu baba. Kolsuz ne yaparm. Hayatm bitti, hibir kz bakmaz bana artk, engelli oldum. Alyordu.
Geri zekal herif; kolun yerinde!
Taner, koluna bakt, kolu yerindeydi. Salar karmakark olmutu elektriine tutulmu gibi, surat simsiyaht.
Sen tarlaya neden saptn aniden?
Ya altn sinyali verdi uygulama. Topraa bulanm cep telin n grd, eline ald cep telefonunu: Altn olunca byle mor yanar cihazn. Bib bib sesi ldrm gibi yksek gelir.
Buldun mu altn?
Buraya neden mayn m ne koymularsa?     
k oradan gel yanma.
Ya bir daha varsa mayn?
Uygulamay kullan.
Bakt. Birden snd cep telefondaki k. Cep telefonu iflas etmiti.
Tel kapand. arz bitti galiba. Ya da patlamadan etkilendi.
Trman. k uradan. Elini uzat.
Ayn yerden gelemem. u tarafta yol var galiba. O taraftan dolan.
dris, tarlann kenarndaki yola girip hendee yanat.
Elini uzatt oluna: Trman. Elimi yakala. Bommm! diye bard.
Trmanan Taner, korkuyla yerinden zplad, yuvalanp dt hendein dibine.
Ya baba dm patlattn akann sras deil.
Bu srada yolun dier tarafndan bir adam kt. Nimet, Ayla ve Nur korkuyla lk atp kat.
Adamn bana sapl bir balta vard. Yz korku filmlerindeki zombiye benzeyen adam: Yardm edin diyordu alak sesle, ac ekerek, yava yava yaklayordu. Grup koarak ormana girdi can havliyle.
Neler oluyor orada? dedi Taner.
dris, aknd. Bu gerek miydi. Zombi gibi ilerleyen, yaklaan adama bakakalmt. Bu bok herif de neyin nesi dediinde, hzla gelen krek sa yanana arpt ve yuvarlanarak hendee dt. Gz kararmt. Baylmt.
Ne oldu sana baba? diyordu Taner.
Bilmiyorum dedi acyan yanan tuttu. Biri bana bir eyle vurdu.
Taner drisin omuzlarna bast, dris yava yava ayaa kalkt hendein duvarna tutunarak, Taner yukar kmay baard.
p, uzun bir sopa bul, aa dal da olur. dedi dris
Taner aacn altnda bir uzun dal paras bulup geldi, bir ucunu babasna verdi, yava yava onu yukar ekti.
Aracn yanna geldiler.
dris, yanan tutmutu; yanam ok acyor, iiyor bu.
Nerde bizimkiler? dedi Taner.
Taner, annesine seslendi. Yant alamad.
Araca bineceklerdi.
Arka sol lastik patlam baba. Amandieri de patlam.
dris, kfr etti, geliyordu bakmaya arkaya. Taner ise ofr mahalline yanat. dris ban edi. Lastikler patlamam dedi.
aka yaptm baba. Gld.
Sen bekle. u tarafa bir gidip geleyim. Bizimkilere bakacam.
Gzle ka arasndan, adeta yldrm gibi araca bindi bast. ok sratliydi, toprak yola sapt, dn yapp asfalt yola girecekti, iri bir taa arpt ara ve yan tarafna taklalar atarak savruldu meyilli arazinde. Ve ters dnd kald le gibi.
dris, gneten saknmak iin bir eli alnnda manzaray izliyordu, toz duman kalkmt, gerisi grnmyordu, ilerledi ve yokuun aasnda ters dnm ve ok sevdii aracna bakyordu. stnde bir izik bile olsa onu huzursuzlua boan arac hurda vaziyetteydi. Birka dakika boyunca dondu kald. Elini cebine att, sigara paketini aryordu. Taner ise hurda aracn eik kapsn aralayp dar kmt.
Ben iyiyim baba; endie etme dedi ve korkuyla geri geri gitmeye balad. Fren yaptm ama tutmad bana, benim suum deil. Dt. Ban taa arpt, ba yarlm kanyordu.
dris, ise dncelere dalmt, hesapta ailesinin evinin nne bu gzel cipi ekecekti, bu pahal cipalarak kazand parayla ald ara gururlanacaktve o gzel aratan ailesi inecekti ocuklar, onlarla da gururlanacakt. O gzel hayal yerle bir olmutu. Daha yeni bakmlar yaplmt aracn, tertemizdi, mis gibiydi.
dris araca arkasn dnd, sigaradan bir nefes ekti, evreye baknd, kimseyi gremedi, araca doru ilerliyordu hzla.
Baba sakin ol ltfen. Taner, epey uzaklat oradan.
dris ksa bir aratrma sonrasnda arataki cep telefonunu buldu.

At bakt haritaya cep telefonundan
Burada ilerde bir ky var, daha ilerde bir kasaba.
Arac buradan kartp tamir ettirebilirdi.
Gel buraya eek herif?
Beni pataklamayacaksn, deil mi baba?
Yok olum; gel.
Yolun kenarnda bekliyorlard. dris yola km ileri bakyordu. Taner yol kenarnda bada kurmu oturuyordu.
Yarm saat gemiti. Yolda tek ara grnmyordu.
Ses geldi, Nimet, Nur ve Ayla koarak geldi. Ormanda kaybolmular.
Aile ilerlemeye balad asfalt yolun kenarndan
Daha ne kadar ilerleyeceiz baba? diye sordu Taner, o pis ukurdan nasl kurtulduk ama. Tanerin gzleri sevinle parlyordu.
dris azn eerek yle dedi: Daha ne kadar ilerleyeceiz baba? O pis ukurdan nasl kurtulduk ama.
Byk sknt atlattk, her neyse. Annemin evine geldik saylr.
Bir kilometre kadar sonrayd.
Yolun kenarnda bir ocuk grnd, sanrm yola ivileri atan bu ocuklar dedi Taner.
dris bard: Gelin lan buraya pi kurular!
ocuklar kat. Tezgahn olduu noktada kayboldular orman tarafnda.
Yol kenarnda eftali satan adam vard, lastik nndeki kartonda iri harflerle u yazyordu: ivi Gibi ri eftali.
dris, bir eftali ald, karsna att; yakala.
Kars havada yakalad eftaliyi.
Satc yalyd, kenarda uyuyordu hasrn stnde. Perian bir vaziyeti, fizii vard. Yallk kl gibi doramt bir zamanlar st gibi gzel olan 18 yandaki genci. Sinekler uuuyordu kafasnda, her yerine konuyorlard, sasz bana kasketi koymutu. Yan tarafna uzanan, ayaklarn karnna eken adama
dris, kibarca day diye seslendi. Yal adam bir trl uykusundan uyanamad.
Evlat dedi dris, elimde sihirli bir denek olsa ve senin zihnini dayn bedenine, onunkini de senin zihnine geirsem, ne dersin?
Baba delirdin mi? Asla olmaz.
Belli bir sreliine.
Asla. Hem niye byle bir ey dedin ki.
Empati yapmay renirsin. Seni kaln kafal. Bir tecrbe edinirsin diye. Farkndaln artsn diye.
Baba bo bo laflar etme bence. Odunu fark etti. ununla deneyelim dedi. Yal adamn arkasna geti ve odunla ona vuracak gibi hareketler izmeye balad.
dris gel, kes unu diye fsldad.
O odunu kenara braksan iyi edersin gen adam.
Day sen uyumuyor muydun?

Yal adam drise sat yapt. Tatl dilli, yumuak yrekli biriydi. Ayak st sohbet uzad, samimiyet geliti, dris bey dedi, bu genci yanma bir aylna braksan onu tertemiz geri alrsn.
yapmaz, cann skar.
Ben onu adam ederim dedi, sevecen baklarla, eline odunu ald.
Taner yal adamn boynuna kolunu dolad; day seni sevdim, harbi konuan adamlar severim, senin yannda kalsam her ii yaparm. Senin gibi tatl daylar bu dnyada daha fazla olsa ne gzel olurdu.
Evlat, babana layk olmaya al, onu utandrma. Aksi halde ryalarna girer kabusun olur yumruk akarm sana. Ba stne efendim de bakaym, bizim kltrmzde byledir.
Taner; ba stne efendim.
Taner yal adam kucaklad.
Babamla hi byle eyler yapmayz.

Yal adam drisin arac kurtarmak iin birileriyle grt eski cep telefonuyla. dris tamircisiyle grt. Tamirci arac hendekten karmak iin traktr yollayacam dedi. Uzun bir sre sonra yolda bir rmorklu traktr grnd.
Drt kii vard rmorkta, biri iri yaryd ve traktr de de ofr yannda yal bir adam vard, ad burhand, ay bal dedikleri iri yar gencin dedesiydi. Hac Burhan dedikleri yal adam evin nnde can skntsyla otururken torunu sz edilen ii yapmaya gideceini sylemiti, ben de sizle geleyim, hareket olur. Ortam deiiklii ruh haline iyi gelir diye dnmt, bir i yapacandan deil.
Burhan drise selam verip yanat, el sktlar.
Byk gemi olsun dedi.
dris, durumdan sz etti. Burhan kentli bu ailenin sorununu zmek iin gereken her eyi yapacan, syledi, bizde kalabilirsiniz. Ara tamir olana kadar. drisin can skld.
Kydeki tamirci tarm aletleri, motosiklet, traktr. .her trl arac tamir edebiliyordu. Evinin nndeki garajda, emekliydi. Daha ok tarm makineleri tamir ederdi.
dris, sigara yakmt. Kokusu ok ho gelmiti Burhana.
Bir dal da bana verir misin?
Kusura bakma. tiini bilmiyordum hac dede.
dris de ona dierleri gibi hac dede demeyi uygun bulmutu.
Ya dede hani yakmayacaktn?! dedi torunu.
Bir tane torunum dedi, Koydum mu oturturum.
Herkes glmeye balad.
Gnde bir tane hakkm var onu bizim evin orda imitim. Doktor yasak etti sigaray kalp iyi durumda deilmi.
dris, cipin oradan nasl karlacana dair fikirlerini anlatt.
Bu i bende dedi Burhan, hi kafan yorma. Sen ge git ailenle istersen bize. u taraftan. Ayran i, yemek ye, ay kahve i. Ufak ocuklardan biri ordayd. 10 yalarnda. Ahmet len, u amcalar bizim eve getir, benim neneye selam syle, misafir yolladm syle, yolda kalmlar, ara hendee devirmi amatr. Gld stelik.
dris ard, yle dnd; beni, olay bilmeden bana nasl amatr dersin ki, zoruna gitmiti, yznde glmser gibi eki bir ifade olutu. Ailesiyle eve gidecekti, bunlar ii zer diye dnmt ama fikri birden deimiti, bu amatr laf yznden, kl kapmt yal adama.
Sorun mu var dris bey? Aracma el srmeyin der gibi bakyorsun da.
Yok; kafama takld. Tamam tamam da day, arac oradan nasl karacaksnz? Merak ettim. Arac pert ederseniz ne olacak?
Bak evlat, ayp ediyorsun. Sen ilk kez giderken ben bininci seferi yapyordum, bu salar sakallar nerde aarttm sanyorsun. Hendee dm zaten pert gibi bir ey. Sen bana gven.
Burhan yere kt, bir al ald yerden.
alyla topraa izim yapyordu.
Sanki bir askeri operasyon yapacakm gibi ciddi ve kararlyd, izimiyle de.
Burhan drisin srtn svazlad.
Ve traktr rmorkuna atladlar,
dris yal adama bakyordu, kafasnda u laf dnyordu: Amatr amatr amatr. Yolda kalmlar ara hendee devirmi amatr.
Yal adamn gl geldi gzlerinin nne.
Burhan drisin ona baktn hissedip
ban evirip ona bakt: Bu muhteem olaya tank olup greceksin, bak analar ne yiitler dourup yetitirmi. Gelmen iyi oldu. Gzn arkada kalmaz. i ok gzel zeceimizi bizzat gznle grrsn.
Olay yerine gelmilerdi. Burhan kutsal szlerle traktrden indi, operasyon yerine geldik! dedi, hendekteki araca bakarken dris sigara yakmaya davrand. sigara yakarken Burhan gzlerindeki sevimli lty fark etti ve ona da bir dal sigara verdi: Torun grmesin.
He he he! diye sansar gibi sessiz gld.
Burhan dede grupta ok sevilen sayg gren biriydi: genler ok dikkatli olmalyz. Bu deerli abinizin aracn oradan karmalyz ve kendimize de dikkat etmeliyiz bir kaza kmasn. Ters dnm arac dzletirmeliyiz. Biri ayan unutursa altnda kalrsafena
Burhan akac, esprili biriydi ve ayn berbat esprileriyle mehurdu ve genleri gldrecek eyler sylyordu, yer yer de ok baya oluyordu bile isteye: Herkes dikkatli olsun, koluna bacana dikkat etsin, boa ylan gibi gl ve uzun penisinizi her zamanki gibi belinize saryorsunuz, deil mi ocuklar? Geen gn ok iyi tarif etmitim. Merak etmeyin, zaman gelince evleneceksiniz. Kar kza bulamyorsunuz deil mi? Birilerinin karsna kzna yan gzle bakmak yok Byle eyler zrvalyor, sonra arac nasl karacana dair dncelerini sylyor, genler de fikirlerini sylyor, Burhan tekrar akaya balyordu, genler bu srada birbirlerine takldlar ve ikisi gre etmeye, tozlu toprakta yuvarlanmaya balad.
dris, yine sigara yakt. Can sklarak, bu deli atmosferden bir an nce kurtulmak istiyordu, herhalde bu insanlar yalnzlktan, bir sebeple kafay yemi olmalydlar. Bir an nce buradan gitmek istiyordu, vakit kaybetmek istemiyordu amamecburdu onlara
dris bir dal sigara da yannda treyen Burhana uzatt.
Bunlarn i yapaca yok gibiydi, taak geiyorlard.
Day u ie balasak diyecek oldu, sustu, genler gremeye devam ederken Burhan altta olana taktik veriyordu.
Genler kan ter iinde yol kenarnda, imene oturdu ksa bir sre sonra.
Bir dal sigara alabilir miyim? dedi Burhan.
Hay hay dedi dris,
Burhan, sigaray kulak arkasna koydu.
Bir iddia ortaya atld, gen ve Ay Bal dedikleri gen arasnda.
gen el birliiyle ters dnm arac kaldrmay denedi, baaramad.
Ay Bal denen gen gitti ve arac kaldrmay denedi.
O da baaramad; ama nerdeyse baaryordu.
Genler sigara istedi, dris hepsine birer tane verdi. Ay Bal hari.
Burhan, aracn yanna gitti, bir de ben kaldraym dedi, denedi ve gaz kard, herkes glmeye balad krlrcasna.
Onlar glerken Burhan, orada inceleme aratrma yapt ve kt hendekten:
Aman ocuklar dikkat edin dedi, benzin szyor depodan. Sigaralar atn. Havaya umayalm durduk yere. Bir glme oldu.
Genler yine birbirine girdi, ikisi yerde kapmaya balad, i ciddileti ve yumruklamaya baladlar, biri birinin sigarasn almt, alnan sigara da krlp iilemez hale gelmiti, Burhan onlar ayrp sakinletirdi,
u mallara sigara ver de sakinlesinler, dris bey evladm.
dris, onlara sigara verdi. Bir dal da Burhanda. Herkes sigara yakmt.
Dkkann ak olum! Kapa unu dedi Burhan gencin birine. Gen adam utanla nne bakt, dkkan ak deilmi.
Yapma hac day yaaa! Glmeler oldu.
Burhan, drisle ehirdeki hayat stne sohbet ediyordu. Ve Burhan aniden kalkt ayaa: u ii bitirelim, zevzeklii brakn!
Burhan kulak arkasnda saklad sigaray yakmt. Aracn yanna gittiler. Burhan, son bir nefes daha alaym, son bir nefes daha alaym derken, sigaray aracn yanna giderken atmam, atamam ziyan olmasn diye, en sonunda aznda kalmt sigara, gzlerini ksm, duman gelmesin diye, ie kaptrmt kendini. Hep birlikte arac dzeltmek, drt teker stne gelmesi iin evirmeye odaklamlar, kaldrp abanyorlard.
Genlerden biri aka yapnca glme krizi balad, arac evirme gleri erimiti glmekten.
Hac dede at sigaray!
Atacam karma iime, spa!
Burhann azndaki sigarann kor kl benzin bulam otlarn stne dt ve ate parlad. Alev parlts.
Patlama olacak kannnn!!! diye bard bunu fark eden biri.
Herkes kat san srs gibi.
Az sonra bir byk gmlemeyle ters dnm ara havaya srad ve yere dt.
Herkes aknd ve aracn atr utur sesler kararak yanmasn seyrediyordu, kara dumanlar yer yer alevlerle karyordu. dris, bagajdan birka bavulu kurtarrm diye urat ama alevler sarmt oray. Uzaklat.
Genlerden biri: Hac dede, ben sana dedim at sigaray; atmadn!
Birka nefes daha alp atacaktm. Her neyse. Cana geleceine mala gelsin canm. len yaralanan kimse yok aramzda Allaha ok kr.
drisin, donmu gibiydi, fkeden bir hayalet gibiydi, heykel gibi acyla bakyordu yanan aracna. ok ar bir
depresyona girmiti. Yzn ovuturuyordu.
Byk gemi olsun dedi Hac Burhan. drisin srtn svazlad: Belki de bylesi iyidir, len mlen yok. Takmak kafana dris bey evladm. Yeni bir ara alrsn ama leni geri getiremezsin, deil mi?
Dierleri tek tek geldi: Gemi olsun abi.
Genler yine aralarnda bir tartmaya balamt, genlerden biri tek cam olmayan gne gzln gmlek cebinden karp takm, nasl, yakkl oldum mu? demiti, dierlerine, espriler balad, daha ilgin biimde yakkl olabilirsin dedi uzun olan. Gzl uzanp kapt ve tek cam krd, gzln hibir cam kalmamt. Frlatt ona, tak bakaym, ald takt gzl, byle sper yakkl oldun. Glmeler koptu, kkken de byle oynardk ya senle. Kartondan yaptmz gzlkleri takardk. teki utu yakasna yapt; len ona cam taktracaktm, yz liralk gzlk o.! teki glyordu; ya yirmi lira o gzlk yenisini alrm; brak ne olursun. aka maka olay ciddi kavgaya dnmt. Onlar ayrmaya alyorlard.
Gzlk camn kran: Sen ailenin trajedisisin. Kot kafa! g yapmayp kar kz gzetliyorsun.
Yalan atma! deyip onun boazna sarld.
dris, gerideydi, sigara yakmt, olu Taner, bir elini babasnn omzuna yaslamt. yle temaslara hi girmezdi oysa. Taner dedi ki: Ne kadar sersem bunlar!
Sersem tesi evlat; bunlar hepsi at penisi, baka bir bok deiller. Bunlar yaratk. Nefes alp vermeleri hata, aracm dikip braktlar!
Taner, glecekti, tuttu kendini: Anlyorum baba, ara gitti, takma kafana bence. Olan oldu nk; bu mallarn sakarl m kader mi bir ey de ge, kader de bence. Bir l yok; olsayd felaket olurdu, bu ynden bak bence. Ara satn alnr, ama bir lye can verilmez.
dris aptal ya da serseri ve derin eylere kafa yormadn dnd olundan byle szler duymakla ard ve ona bakt uzun uzun, ban sallad: Haklsn evlat. Kader deyip geelim.

Ky evine vard traktr, yolcular aa indi.
Evin avlusu kalabalkt. en akrak bir biimde, epey grltl bir sohbet vard, bara ara konuup kahkahalar atarak konuuyorlard. Burada her ne oluyorsa matrak bir eyler oluyordu, dris ard, epeydir bununla karlamamt, bunu unutturmutu modern ehir yaam, ve grltl amata sanki rzgar gibi arpp sallad ruhunu, ok sevdii ocukluk arkadan grm gibiydi, byd iftlikle byle manzaralara tank olmutu, bu ortam o eski anlar hatrlatmt. ok yal nene vard, scakta ullarla kaplyd, ay iiyordu, sonra baka yal bir adam bacak bacak stne atm neneye bir eyler anlatyordu, ortaya yal bir kadn, daha gekince ve gen kz ipe ttn diziyorlard, anlalan bunlar ttnclkle geiniyordu.
Nimet, Nur, Ayla da onlarn yanna iliti selam vererek, buyur ettiler. alanlar ipe
ttn dizmeye alyordu, kurutma ilemi yaplmas iin.
Nimet oradaki kadnlarla, ev halkyla sohbet ediyordu. Kocasn fark etti, kocas ona el sallyordu, Nimet el sallayarak ve byk bir glmsemeyle karlk verdi ona.
Sonra yerinden kalkp bahede yannda kadnla gezince drise yaklat, alak sesle yle dedi: Hayatmn en muhteem anlar dris bey, ipe ttn dizme iini zdm saylr. Byleyici bir i!
dris bir serseme bakar gibi ona bakt:
Seni tebrik ederim.
Kadn sersem sersem glmsedi. dris, bir tarafa bakt skkn.
Sra d bir ey olduunu anlamt, ona sokuldu iyice, bir koluna dolad elini,
usul sesle:
Ne oldu dris bey?
dris sesini onun sesine benzetmeye alarak dedi ki: Ne oldu dris bey?
Kadn zlerek nne bakt, alayacak gibi.
Ya dnyadan haberin yok! Ya cipimi havaya uurdu geri zekallar!
Nasl nasl?
Olay anlatt.

Tamirci Murat geldi, drisle bir kede sohbet ediyordu: ok zldm arkada, arac oradan ben kartrm, yapabildiim kadar yaparm, bu ilerden anlarm. Sonra gelip alrsn. Uzun bir sre bende kalr. Keke Burhan dayy almasaydnz yannza. Onda bir sakarlk vardr, el att iin bana bir ey gelir kesinlikle. Kk torunu film yapmcs olacam diye tutturdu, korku filmi ekecekmi. Bomba yapmaya alyormu. Angut!
Bomba m? dedi, olu hendee dtnde olan patlamay hatrlad.
He.
Nasl bomba bu?
Mayn. Korku filmi iin mayn lazmm da. Kydeki ufak ocuklara para vermi. Yola ivi atmalar iin. Aralarn baz paralarn alp satp film iin kamera alacakm.
Sen kim, mayn yapmak kim. Sen nasl mayn yapacaksn ki? Teknik bilgin var m ki? Moloz!
Bence mayn yapt.
Anlamadm; ustam?
Bence mayn yapmtr.
Nerden kardn ki bunu? Nasl bileceksin ki? Sen kyn yabancssn.
dris, u patlama olayn anlatt.
Murat, yere, nne bakt sulu gibi.

O SABAH

Murat, incir aac altnda oturmu serinleyip ay ve sigara iiyordu, tespihi masa stndeydi, Evin banda Mahmut grnd.
Mahmut yanap hal hatr sordu, bir poete sarl bidon getirmiti: Murat abi, bu bidonu birka gn saklayabilir misin?
Nedir len bu?
Filmimde kullanacam malzeme. Bizimkiler el srer pe atar diye sana getirdim. Bunu saklar msn? Saklarsan sana ilerinde yardm eder para almam.
Olur dedi ald koydu depoya.

MAHMUT ANNES

Bu Mahmutun adam olaca yok, inek herif, adam gibi sigortal bir ite alsa diye dnyordu Murat, kars menemen yapmt, ona ekmek bandrp yiyordu.
Mahmutun annesi Hanife grnd, kahverengi gzleri neeyle ldyordu, Mahmuta selam verip hal hatr sordu, evin kadnna seslendi: Napyon komuuu ben geldim!
Mahmutla sohbete dnd, ok kayglyd, dedi ki: Bizim olan bi boklar kartryor, bana bir bela gelecek. Elektronik bir eyler ve svlarla bir eyler yapt. Bidona koydu. Aman anne elleme patlar dedi. Patlayc m ne yapyor filmi iin. Geberip gidecek patlatacak uuracak evi havaya. Kendi geberip gidebilir ama ev yerinde dursun bari. Jandarma evi basp alaymz ieri alrsa terr eylemi iin bomba yapyorsunuz derse haberlerde izledim az nce el yapm bomba yapmlar basmlar bir evi bizim ocuk bir ey getirdi mi sana bidon? yle bir eylerle urayordu yakaladm aacaktm elleme patlar dedi, hzla gelip elimden ald geenlerde. Arkadayla telefonda konuuyordu amonyum biey biey diyordu neydi ya, hah! hatrladm, amonyum nitrat m nedir, sordum birine, patlayc yapmakta kullanlrm, bulundurmas yasak.
Murat korkuyla sarsld: Yok ablam. Bana bidon midon bir ey getirmedi.
Korkusunu, utancn aktrmamaya abalyordu, yle dnd: Ne kadar kuu balym, ya niye hemen kabul ettim ki o eyi, niye sorgulamadm ki!

Kadn gitti ve Murat siyah poet iindeki bidonu korka korka ald ve yolun kenarndaki hendee frlatt ve eildi bomba patlayacak diye. Bakt; patlama olmamt. kr dedi ve oradan ayrld.
Bir beladan kurtulmann sevinciyle.

El yapm bomba yere dnce ateleme sistemi devreye gemiti. Birka saat iinde patlayacakt, krmz k yanp snyor ve kalan sreyi yazyordu ekranda.

dris bana balta sapl kiiden sz etti: O maymunu bir yakalasam
Murat, yine yere, nne bakt, sabah oluna sormutu: Saatlerdir neredesin?
Mahmutla taklyordum baba. dereye balk avlamaya gittik.
Elindeki balta nedir?
Korku filmi iin.
Brak u deliyle taklmay. Film milim ekemez o.
ekecek; ok para kazanacaz baba! Seni de greceim o zaman!
Murat gld: Ya brak olum, inanma una. Boa zaman kayb.
Ya baba, plastikten bir maske yapacak, maskeye balta sapl grnecek. Teknik malzeme olarak zayf ama imkanlar dahilinde ok iyi uyduruku.
Ey Allahm. Evlat, brakn bu ileri. Cuma gn namazda gremedim sizi?
Arkadaydk baba, en arka saflarda diye yalan att.

Murat, sigara yakm, ba hala nndeydi.
dris sordu: daldn gittin, murat bey, u ucubebana balta sapl ucubeneden buralarda yle geziyor kibir anlam veremedim.. Hanm ocuklar grnce dehete kapldlar. Gerek sandlar. Bir de biri yzme krek indirdi, gzlerim karardkrein bir yerinde krmz boya vard.
Allah Allah dedi Murat, kim olabilir, buradakiler dzgn insanlar, kimmi o adi, ona iyi bir dayak ekmek lazm.

OYSA SABAH

Muratn aznda bir sigara, gzlerini ksm, yz terlidir, yle diyor: Olum o krei neden aldn? Kafan patlatmaya ok yaklatm.
He he diye gld: ekim iin lazm baba, sonra getiririm merak etme.
Krek gelmezse eve giremezsin ona gre.
Takma kafana. Ayrca krek benden deerli mi?
Deerli!

Murat, sabahki manzaradan syrlp kt ve yle dedi dris: Ben bulur hesap sorarm onlardan.
Arasz ne yaparm? diye zntyle konuuyordu dris, bir yerden ara bulsam, kiralasam var mdr byle bir imkan?

Murat, onu tamirhanesinde getirdi.
Aalar iinde bir garaj vard, hangar gibi bykt, ak alannda hurda birok ara vard ii bitik, pasl kaportalar
dris, orada Muratla sohbet ederek gezintiye kt, aalarn altnda eski krmz bir minibs grd,
Bu arac sana satabilirim? dedi Murat.
dris gld.
ok eski yllardan kalma minibse dikti gzlerini. Yzne krek yedii iin yz imeye balamt. Acyan yerleri okad.
dris, arac incelerken bu arac uzun yllar nce yaad yerde, iftlikte grdn hatrlad, birisi dolmuu dn arabas yapmt, iinde gelin damat ve baka ssl insanlar vard. dris o zamanlar 10 yalarnda olmalyd. Arac incelerken snd, sevdi bu arac. Pazarlk ediyorlard, dris eski karavan fark etti, ekme karavan.
Murat; onu asla satmam diyordu ama dris karavan incelemeye balad.
Geen sene aldm tamiri yeni bitmedi; ama belki
Murata para lazmd, dada bir ev yaptryordu ve drisin nerdii para gzel bir parayd.
Ama karavann ii bitmedi, bitsin yle alrsn.
Yok, bununla gideyim, eim baylacak buna, eski eyleri sever.
Caymak yok.
Yok.
Ama istersen karavann ilerini bitireyim. yle alrsn. Yolda kaza karsa ailecek yok olmanza zlrm.
dris gld: Merak etme.
Para ii ne olacak?
Sonra.
Para ve hukuki ilemleri sonra halletmeyi nerdi dris, cep telefonundan i yerinin fotoraflarn, videosunu gsterdi gven vermek iin. Bu zengin adama gvenebilecei akt Muratn. Ama ona acil para lazmd ve ileye gidip bankadan para ekmeyi, en azndan bir miktar hukuki anlama yaplmadan. dris, iyi bir miktar nerdi; anlatlar. Muratn aracyla bankaya gidip para iini zdler. dris, bir miktar para dedi.

Saatler gemiti. drisin yznn bir ksm fena imiti.
Akam olmutu.
dris ve Murat kafa kafaya vermi iki karde gibi sohbet ediyordu burann gzelliinden, aalardan, hayvanlarndan, bitkilerinden, gemi olaylarndan, yakn olaylarndan, mevsimlerinden, aclarndan ve sevindiren her eyinden, evin yolunda usul usul ilerliyorlard. Uzakta bir glge grnd, yaklayordu.
Babaaa! diye bard, Metin, senin deerli kreini getirdim. Gld.
Krei frlatt. Btn gcyle. Krei glle gibi frlatt, bilirsiniz, glle atclar kendi evresinde dner.
Krek havada dne dne, bumerang gibi ya da bir ortaa silah gibi vnnn ederek bir garip slkla yaklat. dris, hava bombardmanna tutulmu asker gibi yere kapakland. Murat, acyla inliyordu.
Omzuna isabet etmiti krein sap. Ay vuran aydnlk krekteki krmz yeri parlatyordu. dris bu krei tanmt.
Murat, yerde acyla bir sre durdu ve dris; bu krek bama indirilen krek dedi, krei eline ald ve vuracak gibi Muratn stne yrmeye balad.
Sen de bu iin iindesin, deil mi?
Murat, korkarak geri geri gidiyordu; sakin ol dostum, ocuklar krei benden ald, haberim yok. Bir eyler eviriyorlar, cahili ocuklar. Kusura bakma. Onlar adna zr dilerim.

Evin bahesinde yer sofras kuruldu, semaver yakmt. atak bak sesleri, kahkahalar, yksek sesli sohbetler, abartl glmeler, z denetim ya da sansr yok, herkes ii neyse o, ara ara kfrler uuuyor havada. Ar kfrler hem de. Onlarn samimi, yrekli konumas ar kfrleri ortamda kabullenilmese de ho karlanr klyordu, o kfrler doalln bir parasdr.
Sohbette konusu geen birilerine. O bana unu yapt, yle oldu. Tavuklar msrlarm yedi, kpei tavuklara dald, mallar baheme girdi, geiyordum selamm almad. teki ne der? dnr daha ok ehirlilere ait bir tavrdr, zellikle soylu geinenler. Kyl insanlar buna aldr etmezler.

Mahmut ve hsan

Evin iki olu daha vard, onlar ttn iini yapmak istemiyordu; biz kendimizi bildik bileli bu ii yaparz. Bizi kk gryorlar, onlara gre rmcek kafalyz.
Stmz boklar bizi tanmyor.

hsan ve Mahmut eve gelmilerdi.
Murat, onlar bir tarafa ekip sorular sormaya balad, onlarn ifadesini alyordu polis gibi.
Mahmut dedi ki: Ben bu salaa adama vurur gibi yap korkut dedim, ekim yapacaktm. O salak ayarlayamam yanllkla yzne kaptrm krei. Biz doal ak olan bir ksa korku filmi ekecektik hesapta. teki taraftan ba baltal zombi kt, senin muhteem olun, cep telefonuyla ekiyordum; ama i hesapladmz gibi olmad.
S.kerim sizin korku filminizi la! dedi Murat, olum dzgn bir i yapn. Adamn yz iti yamuldu. ikayet etse sizi alrlar.
Abi kimseye bir ey deme ne olursun, mahvolurum. Zaten kstl olanaklarla film ekmeye alyorum.
yi, ekebildin mi bari?
Ya abi tam o an kayt yerine basmamm telefonunun, ziyan oldu gitti film.
Adam da boa yedi krei. Gld.

dris, arkadan sinisine yanam onlar duymutu son cmleyi: Boa yedik krei, ha?
Ya yok abim. Kusura bakma abim, asl krei yemesi gereken bazlarndan sz ediyordum da.

Baheye sessizlik hakim olmutu, bir crcr bcei srarl bir sevin, yaama aslma gds sergiliyordu, onu bir eek anrmas, birka kpein atma biimindeki uzak havlamalar takip etti, dris, nicedir byle sesleri duymamt, eski, ok eski anlarna gitti zihni. Duyguland. Herkes ierde yatmaya gitmiti ve dris bahede tek bana sigara iiyordu. Kurduu muazzam hayal suya dt iin zgnd. Ama bunu kimseye aktrmamt gn boyu, sylendi: Arac pert etti mallar!

Karanlkta Burhan grnd.
Ya dede, ne iin var bu saatte?
Uyku tutmad, dnp durdum. Bir arazim var, sana onu vereceim. Hobi bahesi filan yapabilirsin.
dris, kahkaha att: Ya yok dede.
Aracn patlattm.
Yenisini alrm.
Ya ok zldm. Fena bi bok yedim. Nasl ne yapsam bunu sana unuttursam Ne yapsam da sana ku gibi hafif hissettirsem?
Skma cann dedi onun srtn svazlad.
aktrmyorsun ama zldn?
zldm ara deil. Baka bir ey.
Nedir?

Yznde parlak bir glmsemeyle devasa iftliin nndeydi dris, ok uzun yllar sonra, dargn olduu annesinin evine bakyor.

Evde baskn annesiydi. O yzden; babamn evi diye dnmezdi. Annesi erkek gibiydi. yle zehir zemberek bir baskn bir kadnd ki. En dik bal insan da boyun edirir, en glsn ezip geebilirdi. Dii bir kurt gibiydi.
Evet, sonunda; Gidiyorum! Bir daha asla gelmem buraya. Sen bir cehennemsin anne! Sana katlanamyorum! demiti ona, Cehennemin gerek ad senin adndr.
O eskide brakt genci selamlad ii acyarak. te sonunda buradayd. Bir kelebek srs gibi. Ailesiyle ve krmz, lks, aracyla. Kan krmz aracyla. Annesi ona yle demiti: Bensiz bir hisin! Hibir ey beceremezsin. Sen sonsuza dek baldr plaksn ben olmasam. Sen tembel serserinin tekisin!
yi. Gidiyorum. Ama bir gn bu dediklerini sana yalatmasam namerdim anne!
Kadn lgn bir kahkaha atp unu dedi; ayol sen yeter ki yalat, bayla bayla yalarm. Ama sen adam olmazsn; keke olsan. Ama sakn unutma. Bensiz bir hisin! Hibir ey beceremezsin!
Her gn ta tarm sabahtan akama dek; ama sana muhta olmam! Sana bavurup af dilemem!
Kadn gld sallana sallana: Bir saat dayanamazsn. Ta tamak kim, sen kim.hah hah hay! Sen basit bir kurbaa kadar bile azimli olamazsn.

Bir kelebek srsyd krmz cip. Kozmik krmz gller. Ay , yaratlan insann, ilk insann ilk nefesi gibi, ilk sevimesi gibi. zel tasarm cipi yurt dnda yaptrmt. Kz gibi bakmt ona. ok almt. Namuslu bir kazanla elde ettii parayla almt bu arac.
Derken duyguland ve gzlerinden yalar dt.
Burhan; zlme evlat. dedi onun bir elini tuttu.
Bir anne iin sen sonsuza dek baldr plaksn. Kadn yanl bir ey dememi de sen gurur yapmsn. Seni o dourmu. Altna doldurduun taan pislikleri temizlemi. Seni banyo ettirmi
dris, sessizce gld, onu glmsemeyle dinliyordu.
Annenin evine ille gzel bir arala gitmen gerekmiyor ki o senin annen
Uzun uzadya sohbet ettiler, dris iinde ne varsa dkt, hi tanmad bu yal adama.
Yataa gittiinde ii rahatt,, huzur bulduunu hissetti, hafiflediini, yllardr iinde tad eyler,, p kamyonu gibi, ne ok ey biriktirmiti ve bunlar onu meer apa gibi aa ekiyormu, enerjisini,, ruhunun parlakln, akln, fikrini bir arnma halinde karsnn yanna naftalin kokulu yataa uzand.

Ertesi gnd.

dris, karsn satn ald dolmuun yanna getirdi, kars dolmuu beenmiti; ama karavan gz tutmamt.
dris bey, bu eyi almamalydn, kesin bamza bir ey gelir.
dris bey ne demek ya, brak ya, bey deme bana, bey demek Kenan Evren demek gibi bir ey! Bey denir mi yahu kocaya, market alanlar birbirine byle hitap eder, ses tonunu aptallatrp uyuuk iman bir kii gibi yle dedi: Ali bey et tavuk reyonuna bak ltfen, ben kasaya geeceim.
Kadn gld:      Tamam tamam, kocacm derim bundan byle.
Peki, karavan neden beenmedin karcm.
Kadn srtt: Tabuta benziyor bu.
Hadi ya.
Simsiyah bir eyleri sevmem, eytan gibi bu.
Sar yaparz.
Olabilir.
dris karsnn omzuna kolunu dolad ve oradan en bir uzaklap eve doru ilerlediler.

dris ve ailesi oradan tatl hislerle ayrlmadan nce herkesle kucaklat, korku filmi ekibiyle zel grt, onlara yardm sz verdi, kamera almak gibi, ailenize ilerde yardm ederseniz.
ocuklar yardm edeceklerine dair sz verdi.
aka maka,, yle byle ilgin ama salam bir ba olmutu aralarnda, buraya tekrar gelmeni bekleriz dedi ev sahipleri. Bazlarnn gzleri doldu.

Onlar blgeden ayrlrken iki ufak ocuk yola ivi brakyordu sinsice, bunlar eftali satan adamn oullaryd.

Dolmuun arkasnda siyah karavan vard ve kimse karavana binmek istememiti, Taner hari, Taner de karavanda kafasna gre taklp esrar, hap gibi eyler imek iin tercih etmiti oray.
dris yle demiti: Taner, olum karavandan kimse holanmad, bence orada yolculuk etme. Bir kaza olursa lr gidersin.
Hahahaha! diye kahkaha atmt Taner, ok komiksin baba, nde olan sizsiniz, toplu olarak gidersiniz, benim ise bir ansm olur.

Uzun bir sre gemiti, dris benzinlie yanat. Aracn kapsn ap bir ayan dar karrken kaldrm iilerine haykrr gibi yle dedi: Haydin ocuklar, kn dar, zellikle Nur, kzm nden sen. ok et yedin restoranda. Smak istenler frlasn.
Ayyy baba, herkes bize bakyor, irenleme ne olursun! Bu kadar ak seik olmak zorunda msn?
Nimet yle dedi: Havale geiriyor olmal, kesinlikle.
Herkes glmeye balad.
dris de glmeye balad.

Bu tip tiyatroyu, akay Burhan dan renmiti. Burhann babas byle akalar yapard. Kaba saba, iren akalar Burhan da ky tiyatrosunda oyunlar oynard genliinde, askere gitmeden once, o elenceli yllar askerden geldikten sonra evlenmesiyle syreklemi ve bitmiti, ocuu olmu, geim derdine dmt.

Taner, olum, en ok sana para dl var, en ok sen sarsan yz dolar vereceim sana. Fotoraflayn yeter.
Senin azna! dedi Nur, sustu, patates tkayacam baba!
dris gld: ekinme kzm, rahat rahat kfr edebilirsin bana. ine atmandan iyidir.
Baba, akln kardn sanki. Nur, radyasyonlu alandan kaar gibi koup uzaklaacakt oradan, annesi onu yakalad sa koldan, fsldad;
Nereye, karlrsan ne olacak? Gzmn nnden kaybolma! Baban rahatszland, bir de sende sorun yaamayalm!
dris gld, olunun ensesine koydu bir elini: Geen sene rekor sendeydi, bakalm bu sene ne olacak?
Baba sus, bararak konuma ltfen! diye fsldad.
Yeni gelen diplerindeki ara iindeki gzel kzlar aralk camlardam kollarn uzatmlard, birden sustular, ne konuuyor bunlar? diye kulak kesilmilerdi.
Taner, taytl ve yar plak kzlar seyrediyordu, en gzel bulduuna gz krpt, ona telefon numarasn verecekti.
Taner, bu sene sma ampiyonu olacak msn? dedi dris.
Arataki gsterili ve havai kzlar glp gzlerini Tanere dikti.
Taner ezildi. Kzarmt.
Evlat, neden tosun penisi gibi kzardn, neyin var? Karavanda kendini tatmin mi ettin? Yaptysan oralar yalatrm sana bilesin!
Taner, ezilerek kld, utantan karnca kadar oldu sanki, ba nne dmt, kzgn bir boa gibi ban usul usul yerden alp babasna evirdi, tslad: Baba sana inanamyorum, itin mi, hap m aldn, nedir, bu sen deilsin?
Nimet heykel gibi durmu bakyordu kocasna, yle dedi: Kulaklarmam inamyorum, dris bey iine marsl m girdi?
Idris, karsnn sesini taklit etmeye alarak:
Kulaklarmam inamyorum, dris bey iine marsl m girdi?
Idris glyordu.
Nur: Ayyy! baba, sana ne oldu byle. Bir sre hi konumasak ok iyi olur. Ltfen benle mesafeni koru!
Sen iyi bir kzsn, kklnden beri bana akksn. Deil mi? Gel bir sarlaym sana.
Yok; bitti.
yi kzlar babalaryla kapr; ama babalarna ktr.
Baba senden utanyorum; ltfen eski, normal haline dn.
dris ona yaklat ve kzn sa kulan eker gibi azna ald.
Anne kulam yalad! Ayyy! Baba on be yl konumam senle!
Kulan ykamak iin benzinlie kotu.
Baba, 12 gndur kulaklarm ykamadm; bana yle bakma! dedi Taner. ki eliyle kulaklarn kapatmt.
Taner, dkkann ak.
Taner, utanla nne bakt hemen.
dris, kahkahay patlatt: Kandrdmmmm!
Ya baba keser misini unu?!

Burhandan ok ey dinlemiti dris, dn gece, son gece olaca iin epey sohbet etmilerdi,
Burhann ocukluk anlarndan eek akalar, dris, kendi zamanndaki eek akalarn hatrlamt, lise zamanlarnda. Unuttuu onca gzel eyi Burhan anlatp aa karmt, dris iinde, derinlerinde, bir ekilde kaybettii kendisiyle bulumutu, kalbinde blok koyduu annesio duvar yklnnca unutuverdii anlarla o gzel bahe aa kmt, tkanan enerjisi alm, gemii sis pus ardndan syrlp tablo gbi net, gneli ve mutlu biimde grnyordu gzne.
Kamyonun n tekerinin nnde diz km sigara ien ve evreyi seyreden adam iaret etti dris oluna; ona iyi bak.
Neden?
Onun yerinde olmak ister misn?
Asla diyecekti, durdu, dnmeye balad kamyoncuya bakarak, babas neden byle bir soru sormutu durup dururken, ve babasnn bu numarasnn ne anlama geldiini akt hemen.
Kesinlikle onun yerinde olmak isterim.
Neden?
Esiz bir deneyim sunar nk; parayla satn alamazsn. Karda kta yollarda olmak ok ey retir insane.
Gzel bir cevap, seni tebrik ederim evlat!
Taner, nl bir yarmadaki trilyonluk soruyu bilmi gibi sevinip gld, snav amt.
Taner, fazla srmeyecek, o esiz deneyimi yaayacaksn.
Ne!; anlamadm?
niversitede baarsz olursan gzel bir plan yaptm senin iin, uzun yol kamyon ofrl, tabi ehliyet alman gerekecek, ondan once de yl bir arkadamn yannda muavin olarak alacaksn, getir gtr ileri, sigara alrsn ona, yemek malzemeleri, bo tp yenisiyle deitirmek, bazen snr kaplarnda gnlerce bekliyor, su bitiyor, yemek yapmak lazm, menemeni k gzel yapar, ardan yemek malzemesi almak lazm, kamyona mal yklenirken orada bulunursun, byle iler, ara ara verir sana direksiyonu, tr, kamyon kullanrsn, hayatn byle kazanrsn, eee sanayi sitesinde ya da benim iilerle almazsn; ama gezmeyi sevdiin iini byle bir i sana uygun olur.
Taner, bandan aa kaynar sular dklm gibi hissediyordu, kz arkadalar yok, ortamlar kafeler gezmeler yok, ayvay yerim diye dnd, scak yatak yok, kamyon tepelerinde karda kta mahvolrum.
Seni anlyorum baba dedi, baarl olmaya mahkumum.
Iyi edersin.

Benzin alnm ihtiyalar giderilmiti marketten.
Idris, arac yrtt. Geri geri kacakt.
Baba dur! diye bard, Nur.
Idris, anlamamt ve arkada birine arpmt. Ses duydular.
Idris, aratan frlayp kt. Gen adamn yanna vard.
Iyi misin kardeim? ok zr dilerim, arkaya bakmtm oysa.
yiyim dedi, gen adam, 30 yalarndayd. Sa sakal uzundu. Kyafetinden motorcu olduu belliydi.
Hastaneye gtreyim seni?
Dert etmeyin, iyiyim.
Ne tarafa?
Geziyorum kafana nasl eserse, gezginim. dedi. tede duran motorunu iaret edip gsterdi.
Idris, cebinden para karp uzatt,
Mutlaka lazm olur.
Gezgin gld: Ooo! Yapmayn beyefendi, bu ok para!
Yok abi.
Yemek yersin.

Bir sre daha sohbet ettiler.
Idris, elini uzatt. El sktlar ve dris aracna geti, bast gaza.

Yarm saat sonrayd.
dris, arac uurumlu kavaktan hzl sryordu, dalgnd, yorgundu. O srada bir grlt oldu. Tangrt koptu.
dris, dikiz aynasndan baktnda karavann dolmutan ayrldn, ayr yne, uuruma doru gittiini fark etti.
Evlat! diye bard, atla o uursuz eyden!
Karavan gzden kayboldu. Uuruma dt.
dris, dolmuu kenara ekip koarak geldi uurumu kenarna, aa bakyordu.
Taner, son anda kendini aa atabilmiti.
Baba, buradaym! diye seslendi, allarn arasndan.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn korku roman kmesinde bulunan dier yazlar...
Kyl Kz Kezban
yi Kzlar Ak Olur 1
yi Kzlar Ak Olur 3
Kyl Kz Kezban 3
Kyl Kz Kezban 4
Kz ve Ben
Kyl Kz Kezban 2

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Silikon Kadn
Silikon Kadn 2
Kurtlar ve nsanlar
Murat, Mevlt, Muzaffer ve sa
Kurtlar ve nsanlar 6
Kurtlar ve nsanlar 2
Kurtlar ve nsanlar 5
Kurtlar ve nsanlar 3
Kurtlar ve nsanlar 4

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Gsmde Ate Bcei Gibi Parlayacak [iir]
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
Hayran Olduum Tek ey [iir]
imdi Yak Bir Sigara [iir]
Kap Aan, Cebrail [iir]
Seni Mutlu Edeceim [iir]
Birds And Girls [iir]
S. Kimek ve Hayaletli Evler [iir]
Bir Kedi Bir Fikir Meme [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | sa Kantarc, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.