..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bilge kii her eye aan kiidir. -Andre Gide
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Ak Roman > sa Kantarc

13 Austos 2023
Kyl Kz Kezban 3  
sa Kantarc
kyl kz ehre g eder niversite okumak iin

:CBF:
gurbette, olmad, ekin bierlerdi, iftliklerde alrlard, babas belinden sknt yaaynca tpye girmiti. Sohbete Aye de dahil oldu, kar koca buray terk etmeyi hi istemese de proje ocuklarn geleceine k tutacandan dut yemi blbl gibi oullarnn azimli szlerini dinliyorlar, ses etmiyorlar, edemiyorlard, oul ektii skntlar, aclar karsnda yapayalnz kaldn fkeyle anlatyordu: Orada her ey ok gzel olacak anne! Herkes gitti buradan, bir biz kaldk.Be sr, alt koyun kei, bir at, bir eek, yirmi tavuk bunlarla nereye kadar gidebilirsin? Ot bulmak sorun, samann fiyat her yl artyor. Bunlar ekilecek dert deil!
Aye, sabah ezan okunurken trink uyanrd, cami uzaktayd; ama ezan sesi silik de olsa buraya ulard, yaz gnleri pencereyi aar, kollarn pervaza dayar, evin nn, kuru manzaray seyreder, ezan dinlerdi, bu onun en iyi hissettii, en huzurlu saatleriydi, namaz kldktan sonra karanlkta ahra gider, hayvanlarn bakmn yapard; bunlarn stn, yourdunu, keleini, peynirini, tereyan satard kasabada. Yine yle, erkek bir sabaht, olunun isyankar szlerini dnyordu, huzur hissetmiyordu bu kez, kafasnda kyde kalmak iin sebepler yaratmaya abalarken, ocuklarn okula gidip gelmesi cehennem kadar eziyetti, amur batak ve lmcl tehlikesi vard, kurt tehlikesi, burada doktor da yoktu. ocuklar eve ayaklar buz kesmi slak.. dayak yemi kpekler gibi gelirdiBu elektriksiz evbuzdolapsz susuzscak susuzuursuzOlu unu demiti: Ev denilen yerde evde scak su olmas lazm, hangi ada yayoruz, maarada m?
Byk ehirde insanlar scak sulu banyolarnda pahal kedi ve kpeklerini lks ampuanla ykarken kvette, minik sar rdek suda yzmekte kedi akalasn diyeBizim sistemimiz ilkel insanlarn sistemi, bu dzenin deimesi lazm bence. Benim hrsm deil; biz.. bizim iinhepimiz iin iyi olan diyorum, buradan gitmeliyiz medeniyete! Baka are yok! Dnn tann karar verin.
27 yandaki Habib hibir zaman ailesini yar yolda brakmam, zaman zaman babasnn nne geer, evin reisi olurdu, ona ok gvenir ve severlerdi, Habib yanl i yapmazd, yanl dncelere sapmazd, iyisini bilirdi, uyankt, her yerde tutunur ve barnrd, kendini sevdirirdi, kedi gibi drt ayann stne derdi. Habib, gnlerce onlar g projesi konusunda telkinlerde bulunak motive etti ve istedii oldu sonunda.
Yaz ayyd, Kezban niversite snavlarnda baarl olmutu. Ve aile g etme vaktinin geldiine karar vermiti. Hayvanlar sattlar, kap kaa, yatak yorgan kamyonete yklediler, nde ok yer yoktu, aile yeleri eyalarn arasna, stne oturdu, sarlp vedalatklar birka kimse oldu.
Sar eski kamyonet bir Gney Dou ilinden stanbula doru hareket etti.
Metropoln kprsn uzaktan grdklerinde, ilerini yeni ve rahat bir yaama balamann heyecan sard. Sar kamyonet ilerledi, ilerledi, ilerledi, yanlarna getirdikleri yiyecekleri yediler. Baz benzinliklerde ihtiya molas verdiler. Yorucu saatlerden sonra kamyonet zifiri karanlkta ilerlemeye balad, aniden yola kan bir canlya arp kamyonet. Neyse ki ciddi bir ey yoktu, yuvarlanan canl on metre kadar ilerde yerde can ekiir gibi kmldad ve aniden ayaa kalkp karanlkta eriyip kayboldu. O da neydi? dedi ofr, olay hakknda yorum yapyorlard, arkada duran taksi ofr frlayp gelmiti yanlarna, sigara yakmt: Mandaya arptnz. Kimse nlem almyor, alamyor, mandalarn kpesi olmal, bunun yzde yz yoktur, kpesi olsa kime ait olduu ortaya kar, yetkililer de maln sahibini bulup ceza keser; ama mal sahipleri kulaklardaki kpeleri skyor ki tespit yaplamasn. Bu blgede byle kazalar sk olur, lml kazalar oldu, siz ucuz atlattnz kardeim deyip ofrn srtn svazlad.
Millet araca geerken; medeniyete geldiimizi sanyordum! diye dnd Kezban, tam bunu dile getirecekti, sussam iyi ederim diye dnd.
ofr ve Habib kamyonetin nne geldi, aracn sa ksmnda, ucunda bir ezik vard.
ofr, kasabadan Habibin ocukluk arkadayd.
Hasarn cretini derim.
Yok aslanm dedi Fatih, biraz ezik olmu, ocukluktan kalma izler var kafamda, babam tabak frlatmt. Yarld; ama dzeldi, dikisizbu da onun gibi bir ey. Yznde yara izi olan mert grnr.
Glme koptu bir anda.
Kamyonet yola koyuldu, yoku kt, dne dne orman iine giden yolda ilerliyordu, Habib, yorgun ofrden direksiyona devrald. Sonunda ak mavi boyal tek katl bir evin nne geldi kamyonet.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ak roman kmesinde bulunan dier yazlar...
Kyl Kz Kezban
yi Kzlar Ak Olur 1
yi Kzlar Ak Olur 2
kyl Kz Kezban 4
Kyl Kz Kezban 2
Kz ve Ben
yi Kzlar Ak Olur 3

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Murat, Mevlt, Muzaffer ve sa
Kurtlar ve nsanlar
Silikon Kadn
Silikon Kadn 2
Kurtlar ve nsanlar 6
Kurtlar ve nsanlar 5
Kurtlar ve nsanlar 2
Kurtlar ve nsanlar 4
Kurtlar ve nsanlar 3

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
afak Bir Ezgiyle Hatrlyorum Seni [iir]
Gecenin Isl Ceplerinde Iyor Meral [iir]
Bir Kedi Bir Fikir Meme [iir]
Fahie [iir]
nk Delisin [iir]
Bir Kvlcm Seni Kurtarr [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]
Sadk Bir At Gibi [iir]
Seni Sevmeye ve Onarmaya Geldim [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | sa Kantarc, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.