..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Ýnsandaki gerçek güzelliði ancak yaþlandýkça görebilirsiniz. -Anouk Aimee
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Roman > Aþk Romaný > Ýsa Kantarcý

13 Aðustos 2023
Köylü Kýz Kezban 4  
Ýsa Kantarcý
köylü kýz þehre göç eder üniversite okumak için

:DGC:
Sevinç kýsa sürdü. Habib, bir dostunun ayarladýðý ev burasý deðildi, buralarda bir yerde olmalýydý, civarda tek tük evler vardý, iki tarafý aðaçlý yolda ilerliyordu araç, yolda bir adam göründü, genç adamýn baðrý açýktý, saçý sakalý birbirine karýþmýþtý, koltuk deðnekleri vardý. Bir elinde içki þiþesi, diðer elinde sigara.
“Þuna evi soralým?” dedi Fatih, “klas birine benziyor, filozofun birini aklýma getirdi. Dilimin ucuna geldi; ama çýkaramadým.”
Habib, ona ters ters baktý: “Yok ya, ucubenin teki bu.”
“Hah, Soktates bu ya,” dedi gülerek.”
Sokrates, yolun ortasýndaydý, hakkýnda edilen sözleri duymuþtu,
Habib, “bu delinin iþi ne burada?” diye söylendi.
Sokrates, gülümsedi.
Habib, kornaya bastý, “aman dikkat seni ezmeyeyim birader.”
Bir ucube olarak kesinlikle ölmeyi hak ederim.”
“Ya kusura bakma dayý, esprisine dedim, ” dedi, “þey soracaðým sana?”
“Dengim birisin, dayý deme bana.”
“Arkadaþ” dedi Habib, aradýðý evi tarif etti, yerini sordu.
Sokrates, þoför mahalline iyice yanaþtý. Düþündü. Bu sýrada sigara dumanýný onun yüzüne üfledi. Sýrttý, sigaradan yine çekti, yine Habib’in yüzüne püfledi.
“Ben sigara kullanmam, þunu bir daha yapmasan arkadaþým.”
“Hah, hatýrladým!” dedi, Sokrates, evin yerini tarif etti.
“Ýleri gitseydiniz iyi olmazdý.”
“Neden?
“Ölürdünüz filan ne bileyim. Yol yok, vatandaþ arazisinden devlet yol geçirdi ve parasýný vermedi diye yolu eþtirdi. Bir yaný uçurum bir yaný çukur.”
Araç geri döndü, arada bir toprak yola girdi, aðaçlarýn arasýna gömülü duran tek katlý evi buldular. Hazine bulmuþ gibi hissediyorlardý, pembeye boyalý ahþap evin giriþinde, saksý altýndan aldý anahtarý Habib, kapýyý açtý. Herkesin bir telaþý vardý, Ayþe, abdest alýp namaz kýlmak derdindeydi mesela. Aile içeri doluþmuþtu. Açtýlar, yanlarýna 10 tavuk almýþlardý, ikisi kesilip yenecekti.
Ayþe, ertesi sabah karanlýkta uyandý, kulaklarý mýknatýs gibi bir þeyi içine, en derinlerine çekmek istiyordu, pencereyi açtý, karþýsýnda yaz ayýnýn yumuþak karanlýðý, yoðun aðaçlar vardý, onlardan birine tüneyen bir baykuþ öttü. Ezan? Okundu mu, okunacak mý? Ses mes yoktu bir köpeðin havlamasýndan baþka.
Evin eski kiracýsý yaþlý adam büyük ve aðýr bir masa býrakmýþtý, sandalyeler, aile kahvaltýyý bu masaya yaptý.
“Ne güzelmiþ masa, oturmaktan dizlerimiz kýrýlmýyor” dedi evin reisi Mustafa. Karýsý çaktýrmadan ona ters bir bakýþ attý. Kahvaltýdan sonra civarý keþfe çýktý aile, maðaralarýndan av için keþfe çýkan ilk insanlar gibi. Herkes bir ayrý bir tarafa yöneldi, anne ve en büyük kýz yan yanaydý. Çevrede sýðýr bakanlar vardý, þu uzaktaki tavuk çiftliði olmalý, yapýnýn biçiminden belli, her yer aðaç ve yeþillik. Derede ördekler yüzüyordu. Burasý Ýstanbul’un kýrsalýydý.
“Anne, bir köyden baþka bir köye geldik; ama olsun, birkaç level atladýk.”
“Level ne be! Anlayacaðým þekilde konuþ.”
Kezban güldü ve açýklama yaptý.
Dönüp dolaþýp evin önüne geldiler.
Asfalt yoldan yaþlý karý koca geçiyordu, önlerinde beþ sýðýr vardý, sýðýrlardan biri tuvaletini yapýyordu, karý koca selam verdi, Trabzonlu’ydular ve þiveli konuþmalarýndan belliydi. Ama her zaman þive kullanmýyorlardý.
“Burada yaþayan yaþlý kopeðin gitmesine çok üzüldüm; ama sizi görünce sevindim. Boþ ahþap evler hüzün verir bana.” dedi yaþlý adam. Tanýþma, sohbet baþladý. “O kot kafa… çayýnýz varsa içeriz…”
Akþam oluyordu, ikiz çocuklar evin arkasýndaki çimenli arsada plastik topla oynuyordu, kýzlar kendi aralarýnda.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn aþk romaný kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Köylü Kýz Kezban
Ýyi Kýzlar Aþýk Olur 6
Ýyi Kýzlar Aþýk Olur 1
Köylü Kýz Kezban 2
Ýyi Kýzlar Aþýk Olur 3
Köylü Kýz Kezban 3
Üç Kýz ve Ben

Yazarýn roman ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Murat, Mevlüt, Muzaffer ve Ýsa
Silikon Kadýn
Kurtlar ve Ýnsanlar
Silikon Kadýn 2
Kurtlar ve Ýnsanlar 6
Kurtlar ve Ýnsanlar 2
Kurtlar ve Ýnsanlar 5
Kurtlar ve Ýnsanlar 3
Kurtlar ve Ýnsanlar 4

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Göðsümde Ateþ Böceði Gibi Parlayacak [Þiir]
Bir Kadýnýn Geliþim Süreci [Þiir]
Þimdi Yak Bir Sigara [Þiir]
Bir Kedi Bir Fikir Meme [Þiir]
Kapý Açan, Cebrail [Þiir]
Hayraný Olduðum Tek Þey [Þiir]
Seni Mutlu Edeceðim [Þiir]
Birds And Girls [Þiir]
S. Kiþmek ve Hayaletli Evler [Þiir]
Onun Sýrtýný Hayal Ediyorum [Þiir]

Ýsa Kantarcý kimdir?

yazar

Etkilendiði Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ýsa Kantarcý, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.