..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bir sanat baarsz olamaz; sanat olabilmek bir baardr. -Charles Horton Cooley
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Ak Roman > sa Kantarc

13 Austos 2023
kyl Kz Kezban 4  
sa Kantarc
kyl kz ehre g eder niversite okumak iin

:BIH:
Sevin ksa srd. Habib, bir dostunun ayarlad ev buras deildi, buralarda bir yerde olmalyd, civarda tek tk evler vard, iki taraf aal yolda ilerliyordu ara, yolda bir adam grnd, gen adamn bar akt, sa sakal birbirine karmt, koltuk denekleri vard. Bir elinde iki iesi, dier elinde sigara.
una evi soralm? dedi Fatih, klas birine benziyor, filozofun birini aklma getirdi. Dilimin ucuna geldi; ama karamadm.
Habib, ona ters ters bakt: Yok ya, ucubenin teki bu.
Hah, Soktates bu ya, dedi glerek.
Sokrates, yolun ortasndayd, hakknda edilen szleri duymutu,
Habib, bu delinin ii ne burada? diye sylendi.
Sokrates, glmsedi.
Habib, kornaya bast, aman dikkat seni ezmeyeyim birader.
Bir ucube olarak kesinlikle lmeyi hak ederim.
Ya kusura bakma day, esprisine dedim, dedi, ey soracam sana?
Dengim birisin, day deme bana.
Arkada dedi Habib, arad evi tarif etti, yerini sordu.
Sokrates, ofr mahalline iyice yanat. Dnd. Bu srada sigara dumann onun yzne fledi. Srtt, sigaradan yine ekti, yine Habibin yzne pfledi.
Ben sigara kullanmam, unu bir daha yapmasan arkadam.
Hah, hatrladm! dedi, Sokrates, evin yerini tarif etti.
leri gitseydiniz iyi olmazd.
Neden?
lrdnz filan ne bileyim. Yol yok, vatanda arazisinden devlet yol geirdi ve parasn vermedi diye yolu etirdi. Bir yan uurum bir yan ukur.
Ara geri dnd, arada bir toprak yola girdi, aalarn arasna gml duran tek katl evi buldular. Hazine bulmu gibi hissediyorlard, pembeye boyal ahap evin giriinde, saks altndan ald anahtar Habib, kapy at. Herkesin bir tela vard, Aye, abdest alp namaz klmak derdindeydi mesela. Aile ieri dolumutu. Atlar, yanlarna 10 tavuk almlard, ikisi kesilip yenecekti.
Aye, ertesi sabah karanlkta uyand, kulaklar mknats gibi bir eyi iine, en derinlerine ekmek istiyordu, pencereyi at, karsnda yaz aynn yumuak karanl, youn aalar vard, onlardan birine tneyen bir bayku tt. Ezan? Okundu mu, okunacak m? Ses mes yoktu bir kpein havlamasndan baka.
Evin eski kiracs yal adam byk ve ar bir masa brakmt, sandalyeler, aile kahvalty bu masaya yapt.
Ne gzelmi masa, oturmaktan dizlerimiz krlmyor dedi evin reisi Mustafa. Kars aktrmadan ona ters bir bak att. Kahvaltdan sonra civar kefe kt aile, maaralarndan av iin kefe kan ilk insanlar gibi. Herkes bir ayr bir tarafa yneldi, anne ve en byk kz yan yanayd. evrede sr bakanlar vard, u uzaktaki tavuk iftlii olmal, yapnn biiminden belli, her yer aa ve yeillik. Derede rdekler yzyordu. Buras stanbulun krsalyd.
Anne, bir kyden baka bir kye geldik; ama olsun, birka level atladk.
Level ne be! Anlayacam ekilde konu.
Kezban gld ve aklama yapt.
Dnp dolap evin nne geldiler.
Asfalt yoldan yal kar koca geiyordu, nlerinde be sr vard, srlardan biri tuvaletini yapyordu, kar koca selam verdi, Trabzonluydular ve iveli konumalarndan belliydi. Ama her zaman ive kullanmyorlard.
Burada yaayan yal kopein gitmesine ok zldm; ama sizi grnce sevindim. Bo ahap evler hzn verir bana. dedi yal adam. Tanma, sohbet balad. O kot kafa aynz varsa ieriz
Akam oluyordu, ikiz ocuklar evin arkasndaki imenli arsada plastik topla oynuyordu, kzlar kendi aralarnda.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ak roman kmesinde bulunan dier yazlar...
Kyl Kz Kezban
yi Kzlar Ak Olur 1
yi Kzlar Ak Olur 2
yi Kzlar Ak Olur 3
Kyl Kz Kezban 2
Kyl Kz Kezban 3
Kz ve Ben

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Murat, Mevlt, Muzaffer ve sa
Kurtlar ve nsanlar
Silikon Kadn
Silikon Kadn 2
Kurtlar ve nsanlar 6
Kurtlar ve nsanlar 3
Kurtlar ve nsanlar 5
Kurtlar ve nsanlar 2
Kurtlar ve nsanlar 4

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
Gecenin Isl Ceplerinde Iyor Meral [iir]
Bir Kedi Bir Fikir Meme [iir]
Fahie [iir]
nk Delisin [iir]
Bir Kvlcm Seni Kurtarr [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]
Sadk Bir At Gibi [iir]
Seni Sevmeye ve Onarmaya Geldim [iir]
afak Bir Ezgiyle Hatrlyorum Seni [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | sa Kantarc, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.