..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Mzik sylenemeyeni, ama sessiz de kalnamayan anlatyor. -Victor Hugo
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > likiler > Aysel AKSMER

28 ubat 2011
Ruhumuzun Buzlu Cam  
Aysel AKSMER
Baz kaplarn zili veya tokma yoktur. Ya da ap kapamaya yarayan tutma kolu. nsann ruh lemini buna rnek olarak gsterebiliriz. Herkes kendi ynetim merkezinin patronudur. Bunu derken maamz veren kurumdan vs. bahsetmiyorum. Tamamen her eit duygumuzun rgtletii, karar mekanizmamzn srekli iledii kendimizden yola kyorum.

:AIDA:
Baz kaplarn zili veya tokma yoktur. Ya da ap kapamaya yarayan tutma kolu. nsann ruh lemini buna rnek olarak gsterebiliriz.

Herkes kendi ynetim merkezinin patronudur. Bunu derken maamz veren kurumdan vs. bahsetmiyorum. Tamamen her eit duygumuzun rgtletii, karar mekanizmamzn srekli iledii kendimizden yola kyorum.

stersek sabaha kadar fikir retiriz, istemezsek yerimizde sayarz. Gnmzdeysek eer ruhumuza komu buluruz, deilsek tek bir sese bile tahamml edemeyip saf d ederiz.

Dncelerimiz bize tapuludur. Azmz kap olarak kabul edersek, ses olarak dar kmsa bir kere o andan itibaren topluma mal olmu demektir. Sert klar yaparsak; kapmz bir daha alan olmaz, ok taviz verirsek bu sefer de yol geen han gibi olur. nne gelen karma yetkisi bulur kendinde.

ok konumak da yalanma dnemi gelmi kapya benzer. kisi de inanlmaz gck eder insan. Ne yazk ki szkonusu olan insansa, pamua ya dkp azna da sremeyiz.

Baz kaplar dar almaz hi. rlmtr duvar gibi. ine kapank insanlar onlara benzetirim. Kilit vurur yreine, mhr vurur dudaklarna, erir gider iinde gn be gn.

Mevsimi yoktur ruhumuzun. Darda gne aarken bakarsnz biz de batar. Bazen de kapal havada sebepsiz aarz.

Baz kaplarn buzlu camlar vardr. Dardan baklnca ieride olup biteni net olmasa da grrsnz. I bir ekilde dar verirler.

Yzmz de i dnyamzn buzlu cam gibidir aslnda. Meteorolojik durumumuzu; yamur biriktiren bulutlara benzeyen gzlerimizdeki hzn veya yalar ya da gl gibi solan, kire gibi beyazlaan, pancar gibi kzaran yzmz belli eder. Hele dudaklarmz; kh titrer, kh gler.

Gemiimizi sorgulayp hatalarmzdan dersler karrken gelecee ynelik de durmadan planlar yaparz. lkeyi yneten cumhurbakan, babakan kadar mesul hissederiz kendimizi.

Yllk deil bazen gnlk planlar yaparz. Alnacaklar, verilecekler, atlacaklar diye. Bazen de kendimizi yle bir harcarz ki. Demise ne l ama dememise zntden kahroluruz.

An gelir kendimizi nerede kaybettiimizi bile hatrlamadmz bir emsiye gibi unuturuz. nceliklerimizi bakalarna veririz. O kadar kaptrrz ki karmzdaki de bizi unutur. te o zaman hatamz anlarz.

Eimiz, ocuklarmz, anamz, babamz hepsi iin dncelerimiz vardr. Salklarn, geleceklerini takarz kafamza. Onlarn mutluluu bizim mutluluumuz, zntleri bizim zntmz olur.

Darbeler yaarz; tanksz, tfeksiz. Tokat gibi, tokmak gibi iner yreimize. araf gibi denizde bile frtnalara yakalanrz. Kaptan biziz! Ya batarz ya da karaya karz.

Velhasl; iimiz ne ise dmz da o olmal diyorum. Gzel dnceler gzellik dourur, kt dnceler ise hayat zindan eder. Dnyay yaanr klmak tamamen bize bal. Gzlerimiz gerekirse irkini bile gzel grmeli. nk nasl bakarsak yle grrz.

Madem geldik dnyaya mmkn olduu kadar yaanlr hale getirmeliyiz ki hem kendimiz hem evremizdekiler mutlu olsun. Bu da tamamen ruh salmz korumamza bal.

Kk eyleri dert etmemeli, byk eylerle karlanca Karadenizde gemilerimizi batrmamalyz. Her yeni gn yeni bir kap aar. Umutlarnz hep yeil kalsn.

Sevgilerimle...

Aysel AKSMER

.Eletiriler & Yorumlar

:: katlyorum
Gnderen: Aysel AKSMER / , Trkiye
2 Mart 2011
Mevsimler gibi insanlarn da iklimi deiiyor maalesef. Teekkrler anlaml yorumun iin. Sevgilerimle...

:: yeil kalsn
Gnderen: Aysu / , Trkiye
2 Mart 2011
bazen batyorum ruhumla bazen kyorum ,kirlendike dnya snyorum kendime ,kendimi korumak iin ve dnyay dmde....

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn likiler kmesinde bulunan dier yazlar...
teleme
Gnl Kaps
Duygusal Zeka
Zaman Tneli
Merhaba - Elveda
Nasihat ve Tavsiye
Gzyalarm Nerede?
Yine Ne Oldu?
Durgun Saatler
imizdeki Yangn Merdiveni

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kendini Sev
dealler
Ss Ps Deil z Gerek
Gece Hayat
Taksim
Yldzlarmz
Gidiim a
Elimde Deil
Mutluluk Dncede Balar
Mevsim

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Global Yalnzlk [iir]
Deliksiz Suskunluk [iir]
Gelii Gzel [iir]
Krk Bir Ak [iir]
Yrekten Dklen Dostluk Tanesi [iir]
Doaya Karmak stiyorum [iir]
stanbul D [iir]
Erik Aalar [iir]
Bohadaki Szler [iir]
Geceler [iir]

Aysel AKSMER kimdir?

Halkla likiler mezunuyum. Devlet memuru emeklisiyim. 2 evlat sahibiyim. Ankara'da yasiyorum. Bir Oyku Kadar Kisa Bir Roman Kadar Derin Hayatlar isimli oyku kitabinin yazariyim.

Etkilendii Yazarlar:
Orhan Veli KANIK, Reat Nuri GLTEKN, Anton ehov

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Aysel AKSMER , 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.