..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Moda denilen ey o kadar irkindir ki onu her alt ayda bir deitirirler." -Oscar Wilde
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
zEdebiyat - Ktphaneler - Muhabbet Baginin Gulleri

M.NHAT MALKO - Muhabbet Baginin Gulleri
Site i Arama:

- MUHABBET BAGININ GULLERI -

Yazilar(Nesirler)

Trabzon Belediye Bakanlar (M.NHAT MALKO) Dnemler 

Trabzon ok eski bir yerleim yeridir.Pek ok millet bu gzel ehri yurt edinmitir.1461 ylnda da Fatih Sultan Mehmet tarafndan slm topraklarna dahil edilmitir.Bu fetih hadisesi sradan bir toprak kazanma deildir.

iirin Doruklarnda!.. (M.NHAT MALKO) Entelektel 

iir,bakalarnn dnp de kelimelere dkemedii duygu,dnce ve hayalleri estetik kayglar gzeterek yanstmaktr.Bunu gerekletirmek her kiinin yapabilecei bir i deildir.Yani her insan iir yazamaz.

Ellisine Varmayan ir ve Yazarlarmz (M.NHAT MALKO) Entelektel 

Herkes bir eyler syler ama herkes belgatl sz syleyemez.Bunu ancak irler becerebilir.nk onlarn doutan gelen sz syleme meziyetleri vardr.Bu ynyle onlara sayg duymak lzmdr.

irlerin Gzyle retmen (M.NHAT MALKO) Eitim 

airler, yaad toplumun gz,kula,sesi ve dilidir.Cemiyette ne yaanyorsa,insanlarn duygu,dnce ve eilimleri ne ynde cereyan ediyorsa, bu sz ustalarnn dizelerine yansr.

retmenlik And'na Sadakat (M.NHAT MALKO) Eitim 

ada ve meden milletler bugnlerinden ok yarnlarn dnrler. “Dn” artk elimizden uup gitmitir. “Bugn” yle veya byle,iyi veya kt yaanmakta… Ya yarn?...O gelmedi daha. Yarn mamur etmek elimizde.

retmenler Gn (M.NHAT MALKO) Eitim 

retmen, o tatl,sihirli,tlsml szck!…Nasl da telffuz eder ocuklarmz onu coku ve heyecanla…nk kalpten gelen,katksz,saf bir kelimedir o…

Okul ve Hapishane (M.NHAT MALKO) Eitim 

Okumakla balar her ey!.. Bilgisizlik,yediden yetmie btn ktlklerin anasdr. Dnyada en tehlikeli insan,cahil insandr. Cahillerin en kts de cahil olduunu bilmeyen veya cehaletini kabul etmeyendir. Byle bir insanla

Gelecee Yatrm (M.NHAT MALKO) Eitim 

Belli bir konuda,bir bilgi ve bilim dalnda yetitirme ve gelitirme iine “eitim” diyoruz.Eitim,ocuklarn ve genlerin cemiyet ierisinde yerlerini almalar iin mutlak gereklidir.

slmiyet ve Trkler (M.NHAT MALKO) Trkiye 

Trk Milleti var oluundan beri ahlk ve mefkre asndan rnek bir yapya sahipti.Yani Trkler,slmiyet’ten evvel de ok ahsiyetli, namuslu ve inanl bir milletti.

Eski Trkler'de Arclk ve Bal Kltr (M.NHAT MALKO) Trkiye 

Trkler uzun yllar gebe bir hayat yaadktan sonra yerleik medeniyete gemilerdir.Sava bir millet olan Trkler,cihan imparatorluunun peindeydiler.Uzun ve zor mcadelelerden sonra bu hayalleri hakikate dnmtr.

Kltrn Temel Unsuru Dil (M.NHAT MALKO) Dil 

Dil ve kltr kavramlar yapk ikizler gibidir. Siz onlar birbirinden ayrmak isteseniz de onlar ayrlmamakta direnirler. Hepimizin yakinen bildii gibi insanlar,topluluklar halinde hayatlarn idame ettirirler. Beraber yaa

Dil Katliam (M.NHAT MALKO) Dil 

nsan dier varlklardan ayran en nemli zellik konuma yeteneidir.Bunu dil sayesinde gerekletiriyoruz.Canl ve dinamik bir vasta olan dil,milletlerin bir nevi imentosudur.

Arif Nihat Asya'nn Doumunun 100. Yl (M.NHAT MALKO) Din 

Bilindii zere Arif Nihat Asya, bundan tam yz yl nce 1904 senesinde dnyaya gelmiti.u anda 2004 yln idrak ediyoruz.Yani bu yl Arif Nihat’n yznc doum yl…

Hocam Bener Cordan (M.NHAT MALKO) Eitim 

Eitim narndan bir yaprak daha dt.yle ki yeri doldurulamayacak bir yaprak!... Mill Eitim Bakanl Eski Mstear muhterem hocam Bener Cordan, 15 Austos 2004 Pazar gn sabah saatlerinde Ankara’da Hacettepe Hastane

Tevbe le Gnahlardan Arnmak (M.NHAT MALKO) Din 

nsanolu gnah ilemeye meyyal yaratlmtr.ok basit gerekelerle hak ve hakikatten ayrlr.nk lnetlenmi eytan,onu yoldan karmak iin,yannda bir pervane gibi dner durur.Gafillere batl hak,hakk batl olarak gsterir.

Muhabbetin En Makbl (M.NHAT MALKO) Din 

Bize en kk bir iyilii dokunan kiiyi severiz ve barmza basarz.Oysa Allah biz insanlara saysz nimetler veriyor.Onu sevme hususunda niin ihmlkr davranyoruz.

sraf Ekonomisi (M.NHAT MALKO) Din 

Yce Allah, dnyaya gelen her canlnn rzkn verir.Fakat kii veya genel anlamda canl rzkn aramaldr.Aa yatarak nimet beklemek,gelmeyince de isyan etmek kstahlktr.nce hareket,sonra bereket!..

Haya mandandr (M.NHAT MALKO) Din 

Hay,Allah korkusuyla gnahlardan kanmaktr.Yce dinimiz slmiyet bu mevzuya byk ehemmiyet vermitir.Dinin emirlerine uyup,nehiylerinden kanmak haynn gereidir.

Ameller Niyetlere Gredir (M.NHAT MALKO) Din 

nsan dier varlklardan ayran,onun dnme ve idrak edebilme kabiliyetidir.Bunun dnda,teki canllardan ok fazla bir farkmz yoktur.

efaat Ya Resulullah!.. (M.NHAT MALKO) Din 

efaat kelimesinin anlam bir eye bir mislini daha ekleyerek ift klmak, tek olan bir eyi bir baka eyle birletirmektir.

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yaratc Yazarlk | Akademika Kitabevi

| Katlm | Okur yelii | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | Sahne Arkas |

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Eser sahipleri, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin ksa alnt ve tantmlar dnda herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr. Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.