..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
nsanln hangi filizi kreltilmek istenmise, tersine o filiz daha gr bymtr. -Freud
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > ronik > mer Faruk Hsmll

16 Mays 2020
Korona Hikayeleri - 5  
mer Faruk Hsmll
Sahi lm ne? Bugne kadar hi aklma gelmeyen bir soru. Ne olacak, ite lp gidiyorsun. Sonra? Sonras hi, yani yok. Sonsuz bir sessizlik olabilir mi lm?

:IFI:

nceki blmn devam...
     ki gn sonra.
     O gn erkenden uyand, pazar vard aa mahallede. Belki orada bir iin ucundan tutabilirdi. abucak giyinip pazar yerine gitti. adrlar kuruluyordu. Sonra tezgahlar konmaya balad. Her pazarcnn yannda ya da daha fazla alan olduunu grd. Bu sayda i yapan olunca ona i vermezlerdi. Ama pazarn orta yerine geldiinde iki pazarcnn sylene sylene tezgahlar ekeledikleri dikkatini ekti. Biri kfr de ediyordu. Cesaretini toplayp:
     -Kolay gelsin, dedi. Cevap veren olmad. Orta yalarda olduu anlalan yzndeki maskeden hakknda fazla bilgi edinilemeyen pazarcnn kanl gzlerle bakndan ona kzdn anlad. Kfr eden de buydu. Buna ramen:
     -Abi, elemana ihtiyacnz var m? Diye sordu. Bu soru, adamn fkeden yzn kzartt halde bir ey sylemedi.
     -Fazla yevmiye istemem ne verirseniz, diye cmlesini kekeleyerek tamamlad.
     Dier adamn da yznde maske vard ama tekinden daha gen olduu anlalyordu. Bu adam hemen atld:
     -Hseyin abi, Hasan bugn gelmez. Bu ocuk belki iimize yarar, dedi. Hseyin:
     -Fazla para yok ha, dedi. Bu sz onay verdiini gsteriyordu.
     Bekir bir gnlk de olsa i bulmutu. Hemen tezgahlara sarld. Onun bu hareketini gren Hseyin kendini kenara ekti, bir sandn zerine oturdu. Sonradan adnn Mustafa olduunu rendii adamla Bekir, tezgahlar yerletirip rtleri rttler, sebzeleri sandklardan karp dizdiler. Hseyin, arada bir eyler sylemi olmak iin:
     -Daha hzl, daha hzl, az sonra mteriler akn eder, diye baryordu.
     Hazrlk tamamlannca Bekir'i ekmek almas iin frna gnderdiler. Be ekmekle dnd. Kahvaltlklar yanlarnda getirmilerdi. Be ekmein bei de yendi. Tabii en ok ekmek tketen Bekir oldu, yaklak iki tane. Oysa, onlar yemek yerken gelen mterilerle de o ilgilenmiti. Buna ramen iki ekmek yiyebilmiti. Karn doyunca kendini ok mutlu, dingin hissetti, sabaha kadar hibir ey yemeden durabilirdi. Oysa imdi dinginliin sras deildi, adamlar ondan i bekliyordu. Hemen ie drt elle sarld, ne derlerse en iyisini en abuk yapmaya alt, her tarafa koturdu.
     Pazar yeri hnca hn doldu. Sosyal mesafe ve maske takma zorunluluuna aldr etmeyen ok insan vard. Sattklar mallarn parasn Hseyin toplad iin tezgahn sahibi o olduunu anlad.
     Hava kararnca, sebzelerin salam olanlarn sandklara yerletirdiler. Yardan fazlas satlmt. Bu arada atmak iin ayrdklarndan iki kilo kadar sebzeyi Bekir bir poete doldurup:
     -Bunlar alabilir miyim Hseyin abi, diye sordu. O da tamam anlamnda kafasn sallad, zaten Bekir almasa bu sebzeler pe gidecekti.
     Sandklar kk bir kamyona yklendikten sonra Hseyin, cebinden kard bir kat paray Bekir'in avucuna sktrd. O da:
     -Teekkr ederim abi. Gelecek haftaki pazara da geleyim mi? Dedi. Ald cevap ok kabayd:
     -Gerekmez.
     Paray elinde smsk tutarak evine gitmek zere yrmeye balad. Bir ev eyas maazasnn ortal gndz gibi aydnlatan vitrininin nne gelince, kapal avucunu ap bakt: 10 lira. Bir itiraz yoktu bu kadar az olmasna. Hi vermese de sesini karmazd. Bu parayla bir paket sigara alabilirdi. Ama sigara karn doyurmazd ki... Yarn gene ackacakt, sigara aln giderir miydi? Bunlar dnp yrrken kaldrmdaki bir direin dibinde yars iilmi sigara izmariti grd. Etrafna baknd, yaknnda onun izmariti aldn grecek kimse olmadn anlaynca eilip ald ve cebine att. Eve gidinceye kadar iilebilecek izmarit daha buldu.
     Yorgundu, btn gn ayakta durmu bir dakika bile oturup dinlenmeye frsat bulamamt. Buna ramen mutluydu. zmaritlerden birini yakt, dumann derin derin iine ekti, ba hafif dner gibi oldu. ki nefes daha ekti ve son bir nefes... Bitti. Bir tanesini daha iecekti, nasl olsa yarn birka izmarit bulurum diyordu. kinci izmarit ncekinden bykt, bir-iki nefes ekilip atlm olmalyd. Bunu da iip bitirdi, kafas iyice dumanland. Yataa uzand, ka gndr hasret kald o derin uykuya dald gitti.
     Ertesi gn umduunu bulamayacakt. Hani nasl olsa yarn birka izmarit bulurum demiti ya! Bulamad, nk yamur yayordu ve slanan izmaritler iilemezdi. Yamur bir ara diner gibi olunca koarak evden kt, en yakndaki frndan ekmek alp gene koarak eve dnd. Biraz slanmt.
      ekmei iki gnde bitirdi. Otuz saattir a duruyor.
     Galiba alktan leceim. Sahi insan alktan lr m? Alktan lenleri duydum ama hi grmedim. Belki lmem. Sahi lm ne? Bugne kadar hi aklma gelmeyen bir soru. Ne olacak, ite lp gidiyorsun. Sonra? Sonras hi, yani yok. Sonsuz bir sessizlik olabilir mi lm? Belki yledir. Ya da uyku gibi bir ey olabilir mi? Hi uyanlmayan bir uyku... Neler geliyor aklma? Ben lmeyeceim, alm gidermenin aresini bulacam; bulamazsam ala direneceim. O beni yenemez. aresini bulacam diyorum da bunun yolu ite alp para kazanmaktan gemiyor mu? yok. Bu korona yznden ortalk isizle doldu. Benim gibi olan kim bilir ne kadar ok insan vardr? Ben insanlarn koronadan neden korktuklarn da anlamyorum. Duyduklarma gre bulat insan ldryormu. Korunmak lazmm. Nasl ldryor, nasl korunulacak bilmiyorum. Bunun daha ne kadar sreceini de bilmiyorum. Bu konuda bilgi sahibi olabileceim gazetem, radyom, telefonum, televizyonum yok. te btn varlm u kolumdaki Nacar marka eski saat. O da babamdan kald. Sahi, bu saat acaba ka lira eder? Birka gnlk ekmek parasna gider belki. Neler dnyorum? Olacak i mi bu? Babamdan kalan bu yadigr nasl satarm? Diye dne dne uyudu. Ertesi gn lenleyin dar ktnda bir saatiye bunun ka lira edeceini sordu. Adamn yznde alayc bir ifade belirdi:
     -Be para etmez, p o p! Dedi.
     Para etmeyiine sevindi, nk ne kadar a kalrsa kalsn bu saati satma ihtimali hi yoktu. p demesine bozuldu, babasna yaplm bir hakaret olarak bunu kabul etti. Adama aznn payn vermek istese de bana bela alacandan korktu, susarak oradan uzaklat. Bu susma da ona aalandn hissettirdi...
Devam edecek...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ronik kmesinde bulunan dier yazlar...
Deliden Mektup Var
Bir Murat Drt Surat
Korona Hikayeleri - 8
Dilsiz Fahie - 8 (Son)
Korona Hikayeleri - 4
Korona Hikayeleri - 7
Korona Hikayeleri - 6
Korona Hikayeleri - 3
Bu Bir Futbol Klasiidir
Ayda 15 Bin Lira Gelir Getiren Bir inizin Olmasn ster Misiniz?

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kck Hikyeler - 2
Kk Hikyeler - 1
Senin Hikayen
Acayip Bir Hikaye
Prostat
Bir lnn Gnl - 8 Son Blm
Bir lnn Gnl - 7
Bir lnn Gnl - 3
Hrsz Kim?
Bir lnn Gnl - 4

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Siyasi Talama: Neezde - 2 [iir]
Siyasi Talama: Karamsarzde [iir]
Kusur"den Trtklama [iir]
Zam Zam Zam... [iir]
Trtklama (Kazak Abdal'dan) [iir]
Yoklar ve Varlar [iir]
stanbul,sana k Bu Kul [iir]
k Dertli"den Trtklama [iir]
Namuslu Karaborsac [iir]
Dostlarm [iir]

mer Faruk Hsmll kimdir?

Uzun sre Oru Yldrm adn kullanarak eitli forumlara yaz yazdm. ddiasz iki romanm var. ok sayda siyasi ierikli yazya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe retmeniyim. Yazmaya alan her kiiye byk bir saygm var. nk yazlan her satr mrden verilen bir paradr.

Etkilendii Yazarlar:
Az veya ok okuduum tm yazarlardan etkilenirim.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | mer Faruk Hsmll, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.