..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Milli egemenlik yle bir nurdur ki, onun karsnda zincirler erir, ta ve tahtlar batar, mahvolur. -Atatrk
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > An > Ya Irmak

5 Eyll 2020
Yzleecek Yzmz Yok  
Yzleecek Yzmz Yok

Ya Irmak

lk kez Eyp Camiinin duvarna srtn yaslam, ban; yere serdii karton stne dizilmi selpak ve salm madeni paralara bakarken grmtm gl yzn lk grm bir nihayete ulatrmamt belki onu ama sonra her sabah namaz knda grmeye balamtm ceylan gzlerini ylesine kanksadm ki o bak; iimi yakan ikinci kz olarak belleimin iine yer edindi. imdi hangi vakit gece gezmelerimde direksiyonum Eyp tarafna dnverse merkeze giden o yolda komple yzn grr olmaya baladm minik Elifin Bu hal beni ylesine kuatt ki hayali artk yanaklarmdan ya olup szlmeye balad

:HBH:
lk kez Eyp Camiinin duvarna srtn yaslam, ban; yere serdii karton stne dizilmi selpak ve salm madeni paralara bakarken grmtm gl yzn lk grm bir nihayete ulatrmamt belki onu ama sonra her sabah namaz knda grmeye balamtm ceylan gzlerini ylesine kanksadm ki o bak; iimi yakan ikinci kz olarak belleimin iine yer edindi. imdi hangi vakit gece gezmelerimde direksiyonum Eyp tarafna dnverse merkeze giden o yolda komple yzn grr olmaya baladm minik Elifin Bu hal beni ylesine kuatt ki hayali artk yanaklarmdan ya olup szlmeye balad

30 austos sabah namaz k, simitilerin oraya giderken duvarn dibinde yere koyduu kartonun zerine selpak mendilleri sralam, hemen kartonun yanna diz km, nnden geen insan selinin altnda ezilme kaygs gtmeden yar uykulu halde tekrar grdm minik Elifi

Ah gm kurun, bulutlarm bardaktan boanrcasna sular topraa dkmeye balad. O hznl gzleriyle pusuya yattn, beni avlayacan bile bile baktm duvarn dibine Yanndan geerken kaldrp da kafasn bakmamt yzme. Aslnda kimselerin yzne bakmamt. nndeki selpaklar gibi umurunda deildi hi kimse. Yorgun olduunu bilemeyecek kadar kendinden gekin ve o ceylan gzleri yar ak ekilde yaslamt srtn duvara Kendini umursamayanlar gibi umursamyordu gelip geenleri. nsan ehrelerinde ne grdn dndm grr grmez, kimsenin yzne neden bakamadn, grdklerimi onun da grdn dndm sonra

Dizlerimin ban zen o bak bir daha grmek isterdim. Gz gze gelerek yzlemeyi ve yzmde yalnzca yzm grdn sylemesini dilerdim Yzleemediim her ey srtmda arl belimi bken bir ykt Bu yk deil bir ocuk; iri, gen ve gl bir eek bile tayamazd srtnda Beni grr grmez paalarma yapmasn, bir selpak almadan brakmamasn, bir kilo metre tedeki aracmn yanna gidene kadar beni ileden kartana kadar konumasn arzu edeceimi hi mi hi dnememitim.

Yanndan geerken kartonun zerine braktm be kuru ile her eyin biteceini dnrken, ileri doru attm her admla birlikte artan bir iddetle onun eksenine doru mknats gibi ekiliyordum. Yolum, uzadka uzad, hissiyatm snger gibi snp at diye kopuverdi Kartonun zerine braktm 1000 TLlik kazancmn tamam da ruhumdan kopan o paray kurtarmaya yetmemiti. Bir bacam kopuk, bir kanadm krk, 1 km tedeki aracma gitmeye bile dizlerimin derman kalmamt Ruhum bedenimden atrdaya atrdaya ayrlyordu. Cesedim yol stnde mecburiyetler tarafndan ekilirken yzst srnyordu. Halimi benden baka Allahn hi bir kulu fark etmiyordu. Tek sebebi onun gzlerinin gzlerime dememesiydi. Bakt bolua hapis olsam da acsn, uykusuzluunu, yorgunluunu, ocukluunu o souk betona oturup zerrelerime kadar hissedememitim ki ne are imdi dnden beri nereye baktn dnyorum ey minik Elif Neyi grdn ve ne dndn dnyorum canm benim Her kesien dncemde ark ediler titreyerek patlyor bir bir sivri yerlerimden

Acaba; duvarn ii hapishanesi miydi? diye soruyorum kendime Bakt yerleri gremeyecek kadar minik ve masum olduuna kani oldum. Bir Barbi Bebei hayal edemeyecek kadar yorgun ve kederli olduunu biliyorum. Gelecek kaygs tayamayacak kadar bezgin olduunu, insanlardan nefret ettiini bile dnyorum. Oysa sen hibir ey dnemeyecek kadar uzun yaayamadn ki tatlm benim

Onunla benzer yanmzn yalnzlk olduunu dnerek, kendimce ortak bir paydada buluup belimi bken bu yk kendimce hafifletmeye altm. Fakat o daha minicikti be minicik Ben ise 40 yanda eek kadar adam Frndan, henz gn madan, scack yataktan zar-zor kalkp ekmek almaya gitmenin zorluunu bilen bir ocukluk yaam olsam da anamn bama deen parmaklarn, olum diyen o sevgi dolu sesindeki merhameti hissederek yapyordum yapacaklarmn hepsini. Acaba o kimlerin elindeydi ki? Her eye ramen, evine akam gittiinde yanana efkatli bir buse konduracak annesi, babas var myd? Yoksa onun hissettii ey bir efkatli anne eli deil de sarho bir babann cebine giren elinden duyduu tiksintiden mi ibaretti? Sahi annesi var myd? Babas var myd? Belki de alkol kokusuna ramen yanana deecek baba dudana bile razyd pembe yana Kimsenin kendi iindeki pislii, yzndeki binlerce maskeyi tanmadan onun elinin yznn kirli oluundan kayor olular param para ediyor sol yanm ey erenlerrrr Gerei, hakikati, z grebilseydi bu maskeli valyeler kim bilir belki de onun yanna snarak; Aramzdaki en masum kii sensin Elif diyecek dilinden dklecek sahici, i ac, ruh okayc dualardan medet umarak; Ey minicik elleri, melek gibi yz kirlenmi, st ba yrtk ocuk, biz senin sahip olamadklarna sahibiz ama sen de bizim sahip olmadklarmza sahipsin diyerek; Bizim iin Allaha dua eder misin diye yalvaracaklarndan eminim.

Kim bilir belki anneni, belki de baban kaybettin Kim bilir seni sahiplenecek bir akraban da yoktur imdi senin
Peki ya biz!
Biz: bundan sonra senin baban benim diyen o hakiki Sevgili(as)yi lanet olasca ehirlerin hangi kalabalnda yitirip kaybettik dersin can kzm?
Gndelik kouturmalar iinde Allah, onun emir ve yasaklarn bir bir inediimizin farknda mydk dersin?
Popstar ve dijitalin lanetine urayanlarn, bunca insan suretinin iinde kendi insanlklarnn olup olmadnn farknda olamayanlar hallerinden utansnlar! Gl yzl minik Elif

Bu sabah o duvar dibinde yine seni arad nemli gzlerim tatl kzm!
ou ey zannedildii gibi deildir ey yavrum! deyip seni o karn tok ahlaklara, kuralc yobazlara ve bo laflar satn alan mr zengini politikaclara derslerini bydnde bizzat sen ver diye bytmek iin evladm olur musun diye sormaya gelmitim
Bu hayatn seni deitirmemesi iin elimden gelen tm imkanlarm sana seferber etmek istediimi syleyecektim grseydim yzn
Ama HHnn Yetim Glerse Herkes Gler projesinin sahipleri seni benden nce sahiplenip barna basm bile
Hem mutlu, hem umutluyum artk!
Kim buna vesile olduysa Allah onlardan ebeden daimen raz olsun
Kim sebep olduysa Allah onlar cennetine koysun!
Sen bizi affet kzm!
Bizi sen affet ki aalk maymun olmayalm

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn an kmesinde bulunan dier yazlar...
oka Pnarn Bandaym

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Aldanyor Muyuz? Aldatyor Muyuz?
Balatl Deli Behram Kaybettik
Ehram Yokuu, Beikta
Drtnala
Bir ey
Esre n, Hr n
Mavi Deniz Marmara ve Sen
Bir Ziyafet
Kim Bilir?
Tarziye / تَرْضِيَه

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Szn iei [iir]
Gzbebei Turusu [iir]
Bir Hicran Namesi [iir]
Sakin Bir Ac [iir]
Geldim [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Bilemezsiniz [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ya Irmak, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.