..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Mermere skm bir melek grdm ve onu zgrlne kavutuncaya dek mermeri oydum -Mikelanjelo
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > An > Ya Irmak

28 Mart 2020
oka Pnarn Bandaym  
oka Pnarn Bandaym

Ya Irmak

Gmkent kynn Ada blgesinde pnarn kenarndaki beton banklarn birine oturmu, seni bekliyorum. Ya krklara karm bir adamn, yirmi yandaki ocuk kederlerini, sevinlerini yaamas ne demektir, diye derin derin dnyorum: Belki bir ayrlk hadisesi, belki bir sevgisizlik ya da bir aka ge kalma hadisesi. Belki de bir nevi sevinleri, kederleri, hazlar ocuklukla birlikte uzatma temayl. Fakat bu uzayan k, yazn gelmeyeceine alamet deildi. Evet bu sene yaz mthi gzel olacak, yollarn etrafn evreleyen tm bo arazileri yeilliklere boyayacak

:AAGG:
Gmkent kynn Ada blgesinde pnarn kenarndaki beton banklarn birine oturmu, seni bekliyorum. Ya krklara karm bir adamn, yirmi yandaki ocuk kederlerini, sevinlerini yaamas ne demektir, diye derin derin dnyorum: Belki bir ayrlk hadisesi, belki bir sevgisizlik ya da bir aka ge kalma hadisesi. Belki de bir nevi sevinleri, kederleri, hazlar ocuklukla birlikte uzatma temayl. Fakat bu uzayan k, yazn gelmeyeceine alamet deildi. Evet bu sene yaz mthi gzel olacak, yollarn etrafn evreleyen tm bo arazileri yeilliklere boyayacak

Bekliyorum seni Seni greceim; iimde Arap taylar dolu dizgin koacak. Sen yine beni grmeden geeceksin. Ben ise kederle sevinci yreimde yourup gzlerimi kapatarak dalacam dilediim aleme Dnyamza ait her eyi kederle kuracam. Sonra arlardan arlara, yollardan yollara, insan sesleri, araba kornalar arasnda, her eyi seninle kurulmu bu ehirde tek bama dolaacam.

Bekliyorum seni herkes geti bir sen gemedin zihnimin iinden, gzlerimin nnden Yzn gremedim. Bayramm, ocukluk bayram salncaksz gemi ksz bir ocuk misali gzlerime yalarn dolmasna sebep oldu

imdi burada souktan m titriyordum, yoksa heyecandan, zntden mi, bilemem. Pnarn tazyikli suyu bulank. Telefonun saati 12yi gemi gsteriyor. Beton banklarda kimsecikler yok. Yoldan geen yk kamyonlarnn kartt sesler pnarn kenarndaki beton banklar bile titretiyor. Sonra yabanc plakal bir aratan, tipleri yar Trk, yar Fransz andran bir erkek, bir de kadn pnarn yanndaki fskiyenin kenarna park ediyor. Tandk m acaba bu insanlar? Kim acaba burann sessizliini bozan bu insanlar? Ne diye yle dnp dnp bana bakt? Yoksa kimseciklerin oturmad beton banklara bu saatte yalnz babolar m oturur? Kimseler ak deil mi bu ehirde? Kimseler, bir pnarn kenarndaki bu buz gibi beton banklarda sevdii birini bekleyemez mi, yzn bir dakika grmek iin gnn herhangi bir saatinde oturup hayallere dalamaz m?

Geldiler karmdaki banka oturuverdiler. Adam bana bakarak glmsedi. Halim yok glmeye; yoksa tatl glmsemesine karlk verilmeyecek bir adam da deildi. Bu selam yerine geen glmsemeye neden cevap vermedim? nk Seni bekliyordum. Hala seni bekliyordum. Belki de bugn, bu saatte buradan kmayacaktn Acaba yine kouturma iinde misin? Yoksa Allah korusun hasta m oldun?

Bir ara bir baka geen kzda salarn, yryn, gln seyreder gibi olmu, sen olmadn grnce yeniden merak edip zlm; sonra, belki de benim burada oturduumu tahmin etmemitir de teki yollardan gemitir phesine dtm. Bu pheden abucak caydm. O kadar ehemmiyet verilmeye deer miydim?

Ya hastaysan?

Sanki hastaydn. Koup yatann baucuna gelmitim. O esrarl gzlerini amtn. Alnn terlemiti. ki siyah tel alnnn stne yapmt. Ateim dmyor demitin. ehrin tm eczanelerini dolamtm. Nbeti eczanelerden kavga dv ilalar alp gelmitim. lalar imi sonrasnda kendini toplaynca rhtm boyunca birlikte yrmtk. Taze, beyaz tenin. Alnn terliydi. Glyordun, alay ediyordun. Kouyordun, yakalayamyordum. Allah esirgesin! Hasta olma sen

Drt be saniye iinde bunlar dndmden adamn selamna karlk verememitim. Drt be saniye bir gecikmeden sonra ben de tebessm ederek glmsedim. Bunun zerine adam kar banktan kalkp yanmdaki banka oturdu.
Bu pnarn ismi ne?

Bir trl aklma gelmedi pnarn ismi desem inanr msnz? Hala senle beraberdim. Hayr, hasta filan deildin, ok kr! Beni grmemek iin gittiin tm yollarda gzlerim seni arad halde srf beni grmemek iin yeni yollar kefederek o yollardan kan grr gibi oldum. imi mtevekkil bir sknt sard. Kzamyorum ki sana Dnyaya kzyorum. En iyi arkadama, en ok sevdiim hocalarma, dostlarma, yoldalarma, sevdiklerime Yok sana kzamyorum ne are Bu ikibin yirmi yl Martnn souuna kzyorum. Aptalca, budalaca glen ergen kzlara kzyorum. Sana kzamyorum. Arka sokaklardan beni grmemek iin kat ise, beni dnerekten gitmitir, herhalde diyorum. Hatrladm pnarn ismini:

-oka Pnar a canm benim!

Kadn da yerinden kalkt. Adamn mhim bir soru sorduunu, cevabnn btn kark meseleleri halledeceini baran pek mtecessis bir sfatla yanmza yaklat. O da bankta yanmda oturan adamn yanna oturdu. Bu sefer de o sordu:
Hac Bekta nerede?
u tarafta

Bir iaretle sol taraf gsterdim. Anlayamadlar ne taraftadr Hac Bekta Elimin gsterdii istikameti bir trl kestiremediler. Gsterdiim yerde gzle grnmeyecek genie tepeli oval bo bir arazi vard. Bu bo arazide hangi yoldan Hac Bekta bulacaklard? Ama ne yapsnlar, aresiz kabullendiler. Zahir u ovann bittii, tepenin de balad yerin arka taraflarnda kalyor diye akllarndan geirerek yzme baktlar. Son bir defa daha:

Herhalde ok uzakta der gibi baktlar.

Yok, pek uzakta deil der gibi mukabelede bulundum.

Adam ellisini amt. Toprak rengi yznde imdiye kadar hi kimse de grmediim derin izgiler vard.

-Bunu getirdim kar kyden- dedi.

Pardsl kadn gsterdi: Stla gibi buruuk, ufack gzleri ile yanaklarnn elmack kemiklere rastlayan yerleri prl prl, dileri bembeyaz, yzne baknca bir st kokusu duyar gibi oluverdim. Bu yz pembe mi pembe; iinde ne gzel, ne krmz bir kan akyordu kim bilir

Hi ky grmedi bu. Bakyor, holanyor da glglveriyor bu ald gezme zevkinden. Biz aslen zmirliyiz. Ben geldim de bir ka defa bu taraflara fakat bu gelmemiti hi Anadolumuzun unutulmu tm yerlerini gezdiriyorum.

-Neetin Krehirde ki ant mezarna da urayn.

-Gideceiz. Mahsuninin mezarn da grrz inallah. O da Hac Bektan iinde deil mi?

-Evet.

-Araba ile gidelim deil mi?

-Arabayla gidin ya. Ara iin park yeri de var koca kabristanda.

-Ama biz nce Krehire mi gitsek? Sonra m Hac Bektaa gitsek?
-Krehir 70 km uzakta. Amma gidecek olursanz Mucur var arada orada da gzel yerler var. Hatta orann nl ozan emsi Yasdman ailesinin mezarlna gidip onlara da dua edebilirsiniz ok kymetli bir sanatyd rahmetli.

Ya demek uzak. Yolun uzak olmasna beraberce zlyoruz. Kadn, elinde hediye paketine sarlm minyatr aldan biblolar bana gsteriyor:

-Bunlar ucuzmu ok uyguna aldk.

-yle mi kaa aldnz?

-5 paraya Ne verdikti?.. 500 TL aldlar bizden. Te bak u byk paraya baka bir yerde 350 TL demilerdi de biz almamtk. Pahal deil, deil mi?

-Yanl hatrlyorsun 5 paraya 350 TL verdik.

-Ama sen 500 TL verdiydin. Sana geri ne kadar para verdi zccaciyeci?

Hesap ettiler, kitap ettiler nce anlaamadlar. Sonra anlatlar. 450 TLye almlard 5 para bibloyu. Adam 500 TL verip 50 TL de geri alm meersem

Ben senin gelmen ihtimali olan yola gzlerimi dikmitim. Onlar, hesaplarn yapm, pnardan kan ve bir havuzda toplanan suyun toplann ve akn seyrediyorlard. Ben gemenden midimi kesmitim. Seni nerede bulabileceimi: Bana bakn beni dinleyin nolur? Bakn da bir gn samimi olaym. Syleyeceklerimi syletmiyorsunuz. Dinleyeceklerimi dinletmiyorsunuz. Brakn da anlataym.

-Bu pnar dipten mi kaynar?

-Yok canm? Vay anasn bu pnar m? Boruyla buraya dalardan ekilmi kaynak suya benziyor.

Adam yanndakine dnyor:

-Demir borularla suyun kt yerden buraya kadar su getiriliyordur. Ellahem bu suyun kk aha u Hasan Danda

Bana:

-Pekiii, bu pnarn sular yukar doru fkrr m?

-Yani evet yazn scak havalarda belediye ekipleri gelip yle suyu yukar fkrtsn diye tertibat kuruyorlar Hava souk diye uan ihtiya hissetmiyorlar suyun fkrmasna.

Adam kadna;

-Hava souk da ondan fkrtmyorlar, anladn m?, Scak havalarda fkrtma ilemi gerekletirip hem etrafn tozunu topran hem de insanlarn serinlemelerini salyorlar demek ki

Bana dnyor;

-Peki -diyor-, Hani stne top korlar da sular lastik topu havaya frlatr, oynatr durur; yle de yaparlar m?

Elli yanda Avrupa grm bir adam, ellisine ayakbasmak zere zarif bir kadn

Fskiyeler, toplar Onlar benden de ocuk anasn sataym. Seni grmememin sknts dalyor, seviniyorum. Kadn eilip beni dinliyor. stanbulda yaadm buraya seyahat iin geldiimi renince Taksimden, teki camillerden, meydanlardan, Boaziinden, Kzkulesinden sz ayoruz. Sonunda lakrdmz bitiyor. Konumuyoruz bir zaman. Ben, seni bir msra bulup sylemek istiyorum onlara Leyla diyorum iime damlayan gzyalarm kafamn bulutlu oluundan sz edecek msralar aryorum yeryznde

Bu srada adam, kadna Kzkulesini Haydarpaay, Selimiyeyi anlatyor

Bir ara mz de susuyoruz. Mhim eyler dnyor gibi baklarla etraf inceliyoruz. Hele ben, neler dnmyorum: Krmz bir arabayla yanmza gelip durduunu kapy ap ellerini kucak eklinde ap koa koa gelip sarldn, sonra koluma girip ban omzuma yasladn, hatta smsk sarlp uzun uzun pyordum seni

Tam bu srada adam:

-Kn donar m bu su Yua Bey?

Ne diyeyim ki ben imdi buna? zntm yine dalyor Leylam.

Donar, donar tabi diyorum. Donar hatta kyn ocuklar bu havuzun zerinde buz pateni bile kayarlar diyorum.

-Bak donarm; ocuklar stnde de buz pateni yaparlarm- diyor.

Ne dersin sevgilim, canm, biricik Leylam oka Pnarn suyu kn donar m? Ferhat abiyle irin teyzeye ben donar dedim.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn an kmesinde bulunan dier yazlar...
Yzleecek Yzmz Yok

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Aldanyor Muyuz? Aldatyor Muyuz?
Balatl Deli Behram Kaybettik
Ehram Yokuu, Beikta
Drtnala
Bir ey
Esre n, Hr n
Mavi Deniz Marmara ve Sen
Bir Ziyafet
Kim Bilir?
Tarziye / تَرْضِيَه

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Szn iei [iir]
Bilemezsiniz [iir]
Gzbebei Turusu [iir]
Ayrln Bitii [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Tesirsiz iir [iir]
Kehribar Gzlm [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ya Irmak, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.