..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Materyalist bir dnyada yayoruz, ve ben de materyalist bir kzm -Madonna
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Trkiye > Alp ahin

27 Temmuz 2021
Ahmet Necdet Sezer  
Alp ahin
Bir teyze sen grevini brakp arabaya binerken seni ok arayacaz demiti, haklym.

:FEJ:
Ahmet Necdet Sezerin cumhurbakanl grevini braktndan sonra hibir ey ayn deil Hazr myz sonraki cmlelere? Haydi

Ortaokul zamanlardaym o zamanlar Beyin; Fatih, Kanuni ve de asan kesen IV. Murad ile dolu Onlarn bittii, yok olduu yerlerde ise onlardan sonraki gelenlerin gc hak etmediklerini grebilen ve yetki verilmez, alnr kafasnda ilerleyen Mustafa Kemal Atatrk ile iyice tayor. Daha kim olduumu bilmiyorum Hayat grme yn verebilecek karizmatik lideri yaadm topraklarda aramaya alyorum.

Fatih mesela hem gen, hem zeki, hem o kadar bilinen ama bir o kadar da bilinmeyen Kanuni desen zeki ama her eyden stn kanun ve adalet saplants var IV Murad desen genliin, zekiliin, kanunun ama salt ve kat adaletin temsilcisi. Mkemmel iebilmesi de cabas. Yine de IV. Murad ve dierleri gn sonunda bu yolda ve de gte tek banayken; Mustafa Kemal Atatrk, hem genlii hem zekilii, hem adaleti, hem hogry, hem kalknmay, hem halkl, hem devrimcilii, hem laiklii hem vs vs vs zellikleri ile dierlerini eziyor, geiyor, fark atyor, hatta dmanlarnn dahi saygsn kazanyor.

Ahmet Necdet Sezer ile atm cmleleri baka yerlere geldim ne alaka deil mi? u alaka Her zamanmdaki okumayan, aratrmayan ama medyadan etkilenen gen bir beyin gibi Necdet Sezeri de sanki ok biliyormu gibi kendimce eletiriyor, daha iyisi gelebilir, o da ne yapyor ki falan diyordum.

Derken grevini braktktan sonra yaptklar ortaya kt Ayn zamanda da yapmadklar Yapmadklar derken kendi elektriini, suyunu devlete detmemi, hemen hemen her trl harcamasn cebinden karlam iyi mi? Bunun dnda devletin hazinesini sessizce baya baya arttrmas da cabas. Muazzam bir insanm meerse.

Kim biliyor? Kimse ya da az biraz aznlk. Peki ya o bunlar yaparken bard ard m? Ben bunu yaptm, unu yaptm, yle yaptm, siz beni kendinizi cumhuriyeti sanarak eletiriyorsunuz ama ben bunlar bunlar yaptm diyerek cumhuriyeti geinenleri ezdi mi? Bir kere bile ezmedi, yaptklarn show olarak gstermedi. Olur ya bir ekilde grr bu satrlar. Kendisinden rica ediyorum, belli bir yaa geldim ben de artk, beni de o dnemlerde ortaokulda olmama versin ltfen; anlamadm, gremedim, bilemedim, duyamadm Bu yzden de o kadar da etkili deil ki dedim. Bu bile rahatszlk veriyor. Pasif sandm, meerse kendisi tam bir Mustafa Kemalci devlet adamym.

imdi bakyorum Sadece devlet alannda deil hemen hemen her alanda herkes kendini gsterme peinde O, onu yaptn sylyor; bu, byle iler baard ile vnyor Gn sonunda hemen hemen hepsi trt kyor.

Demek ki neymi? Gerek liderler sadece i yapp, yorumlara da kulan tkyor, tkyormu. Teekkrler Ahmet Necdet Sezer. yi ki senin gibi bir lider gce gelmi, iyi ki sen hak, adalet, ahlak ve zeka ile ynetmisin. Dahasn ve de senden sonrasn yazmam pek mantkl olmayabilir gnmz artlarnda Bir teyze sen grevini brakp arabaya binerken seni ok arayacaz demiti, haklym.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn trkiye kmesinde bulunan dier yazlar...
Akp Kurtarlmadan Trkiye Kurtarlmaz
Olmad Be mit zda
Ta Kafa
Oylar Blmeyin
Yazk
Zaman
Mesela
Miyav
Neden Muharrem nce?
Cumhuriyet Kadndr

Yazarn eletiri ana kmesinde bulunan dier yazlar...
O Parti
Gzel Dostlar
Omega
Alp ahin
Kimsesiz Parti
Feniks
Neden Cumhur Kazanacak?
yle te
Smkl Bcek
Gkkua Altndaki Kara emsiye

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Smkdarolu [iir]
Dedeku [iir]
Yansma [iir]
Oysa Yozlasir Herkes [yk]
Karmaya Daha Var [yk]
Hereyime [Deneme]
Maskeli Balo [Deneme]
Bir Jandarma Sosyal Tesisleri Hatras [Deneme]
Gitmeli, Gitmesi Gereken [Deneme]
Ne Zaman Doruyu Buluruz? [Deneme]

Alp ahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendii Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Alp ahin, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.