..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bana arkadan syle, sana kim olduunu syleyeyim. -Cervantes
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Gven ve Gvensizlik > Ya Irmak

29 Temmuz 2021
Aldatmann Cezas Nasl Kesilir?  
Ya Irmak
Bir arkadam yaklak drt ay nce; kadn erkek ilikileri zerine bir grupta tarttklar tm yazmalar bana gnderip fikirlerimi merak ettiini ve konu hakknda ne dndm sormutu.

:ACAF:
Bir arkadam yaklak drt ay nce; kadn erkek ilikileri zerine bir grupta tarttklar tm yazmalar bana gnderip fikirlerimi merak ettiini ve konu hakknda ne dndm sormutu.

Ben de yazmak yerine telefonla arayarak fikirlerimi paylatm. Fakat arkada yerinde sorular sorunca konu da derinlemeye balad. Telefonu kapatr kapatmaz evliliklerde ihanet zerine yaptmz konumalardan kendime not almtm. Yaklak 2 saat boyunca konuma sonras aldm bu notlar belki birinin iine yarar dncesi ile sizlerle paylamak istedim...

Efendim, zamannda anlatlan olaylara taraf olduum, ama o zaman bu kadar tarafsz bakamadm mevzunun konusu: kendisini aldatan kocaya kar dnya kadnlarnn verdii cevaplar zerineydi.

Yani dnya kadnlarna; Kocanz sizi baka bir kadnla aldatsa ne yaparsnz? diye sormular.
Kadnlarda: boarm, eski sevgilime giderim, kocam vururum, kocam zehirlerim, o kadn ldrrm gibi cevaplar vermiler.

Fakat Trk kadnlar: - Benim kocam aldatmaz! demi

Aslnda iin komik yan bir tarafa mevzu zerine oturup dnnce konunun aslnda ne kadar nemli ve hassas olduunu anlyorsunuz. Kendisini aldatan kocasn eitli sebeplerle susuz grmek, crm inkr etmek, toplumumuzda bakldnda yaygn bir davran olarak karmza ktn syleyebilirim.

Trk toplumunda kendisini aldatt phesi, hatta sylentisi bile ksa erkeklerin elini kana bulayacak kadar ileri gittiklerini, kadnlarn ise niye erkekler gibi davranmad zerine dnmeye baladm. Bir arkadam: yalnz bana yaamann ekonomik olarak zorluundandr demiti ama ben bu kadar basit olduunu dnmyorum.
Neden?
nk gelir skalas ok yksek olan kadnlarn bile byle davranmadn biliyorum. Yani burada aldatldn renmekle, bunu kabul etmek arasndaki fark dnmek gerek. Zira olay kabul edilmedike; su da bir su gibi durmuyor dorusu. stne stlk bir de gururun incinip incinmemesi hadisesi var ki o da ayr bir yazm konusu

Gerekten de kadnlar niye, bu gerei reddetme eilimi iindedirler? te esas sorumuz bence bu.

Ben bunu grdm, duyduum, edindiim deneyimlerle 5 madde de sizlerle paylamak istiyorum. (Tabii ki bu gzlemlerim beni balar.)

Edindiim izlenimleri ksaca sralayacak olursam:

1. Aldatlan kadn, einin kendisini aldatma sebebinin kendisi olduunu bilir ama yine de kendisi ile ilgili herhangi bir deiim yoluna gitmez. Byle bir ey ortaya kmad srece kendisini de deitirmesi gerekmez. Bakmsz ve irkin olduu, imanlad, kocasna yatakta ilgi gstermedii gerei yzne vurulmam olur ve bir sre daha byle idare eder

2. Bu toplumda kadna her zaman erdemli olmas ve kocasna zor gnlerinde sahip kmas gerektii kodlanmtr. Kadn bu retiler yznden etraftaki kt kadnlarn att iftiralara kar kimin yannda olmaldr ki? Hem dardaki kadnlarn ar tahriki yok mudur? Su, ar tahrik altnda islendiinde hukukta bile ceza indirimi uygulanmaktadr, stelik kimin kocas yapmyordur ki
3. Aldatldn kabul eden kadnn tepkisi toplum tarafndan her zaman merak edilir. Gidip taraflardan birini vursan hapse girer hayatn zehir edersin. Dolaysyla hapislerde rmeye, katil olmaya ne gerek vardr ki? Bilmeyiverirsin, inanmayverirsin sylenenlere iin iinden kar gidersin. Hem zaten olan olmu ite! Gerekeni yapsan da neyi deitirebileceksindir ki? Hem bu adam boasan, baka adamla evlensen o da aynsn yapmayacak m? Erkek bunlar! Kanlarnda (genlerinde) teki kadnn kodlarn tamyorlar m! dncesi
4. Varsa ocuklar babasz bymesin diye, mutlu aile tablosu bozulmasn diye katlanlr, yok saylr aldatt. ocuklarn babas iin annesini aldatmt dedirtmemek iin ocuklar aleyhine ilerde sz sylenemesin diye durum tamamen inkr edilip, st rtlr.
5. Kadn eer aldatldn renir ve kabul ederse, mutlaka bir ey yapmas gereklidir.

Bu arada beinci maddeyi biraz daha irdeleyelim;

Burada kadn ya evlilii bitirecek,
Ya da bile bile kocas ile ayn evde yaamaya devam edip onun slah olmasn bekleyecektir.
yle ki:

Evlilii bitirmek karar, lkemizdeki pek ok kadn iin ok zor bir durum. Bunun birok nedeni var. Bilirsiniz evliliklerde genel bak as gelinlik kefeni simgeler. Dolayasyla evlenen kadn o evden k ancak kefenle zdeletirilir. Peki bu ne kadar doru? Bu gr z itibariyle yuvann yklmamas iin elhak doru, fakat ya gerekten geinilmiyorsa ne olacak?
Allahn en sevmedii mevzu deyip yuvann yklmasn dillerine dolayanlarda sonuna kadar hakl Ama bu iin, fakat var lakini var gerekten amas varsa ne olacak Dier taraftan daha konu zihinlerde bile dnlnce kadnn bata ekirdek ailesinin verecei tepki, onlarn zlecek olmas, ocuk veya ocuklarn babasz byyecek olmas, kadnn dul yani sahipsiz kalma dncesi, dul bir kadna toplumun bak as, verilecek bu karar byk bir oranda etkileyecek nedenler arasnda sralanabilir. te bu durum kadnn alaca karar zora sokabilir. Yine boanmann getirecei yk tek bana kadnn stlenmesi, ocuklarn durumunu ve yalnz kalmann zorluklarna gs germe de bonusudur. Hususiyle byk ehir dnda (bazen orda bile) boanan kadn, genelde baba evine dnmek zorunda braklr. Bu da bir kadn iin kat ettii btn yolu kaybetmek hayata tekrar sfrdan balamay gerektirir. Elbette bu karar alan kadn says son dnemlerde artmtr. Fakat bundan 10 sene nce bu karar alacak kadn says bir elin parmaklarn gemeyecek kadar azd diyebilirim. Takdir edildiklerinden olmasa da parmakla gsterilirler desem yeridir

Dier taraftan, ikinci yntemi seen kadnlar ise kocasn affetmi gibi grnp gerek kendisi iin, gerek ocuklar iin ve sevdikleri iin kendini adamaya balayacaktr. Bunu yaparken kocasnn bu yaptn ise asla unutmayacaktr. Bir kadn bu durumu her zaman bir koz gibi kullanacak karsna kacak her frsatta onun yzne vurup, kendisine de kocasna da hayat zehir edecektir. Ne demi atalar; Fil unutur ama kadn unutmaz ok yerinde bir tespit bu!

Grdnz gibi, 5 numaral seenekte yazanlar yle kolay meseleler deildir. Oysaki dier seeneklerde rnein: okulunu kocas iin yarm brakm olmas veya mezun olsa da evlendikten ve ocuk sahibi olduktan sonra almaktan vazgemi ve zgvenini kaybetmi kadnlar iin doru ve risksiz seenek gibi gzkyorlar. stisnalar hari elbette nk korkularnn bedelini gururlarndan yiyerek deyenleri grmezden gelemeyiz.

Evet, burada kadnn dt zavalllk biz erkek milletindeki koruma igdsnden nce iddet eilimini okayp, daha da beterini yapma, onu zme, mahvetme gibi tm sadist duygular da harekete geireceini unutmamak gerek. Haberlerde eski elerin ne salaka eyler yaptn oumuz seyredip okuyoruz

Aslnda bir erkein kendisine yapaca en byk ktlk, kendi tercihi olduu iin deil de, baka seenei olmad iin kendisiyle beraber olan bir kadn ile mr srdrmeye almasdr Yani; atsan atamazsn, satsan satamazsn. Bir de aldatsan da senden ayrlmayacak kadn profili veya sadakati bizim Trk erkeklerine fazla geliyor diyebilirim. Aldatt ortaya km erkekse, kendini terk etmeyen, topluma kar destek olan karsna minnet mi duysun kzsn m bir trl bu durumda ne yapacana bir trl karar veremez. Ama terk edilenlerse, o an fark etmeseler de daha sonra olay ve yorumunu bir yerlere yazdklarnda, bedel demenin mutluluunu yaarlar elbette!

Her ne ise, aldatmann cezasn biz taraflarn vicdanlarna brakalm

Selamlar.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn gven ve gvensizlik kmesinde bulunan dier yazlar...
"Gei Dnemi Kadn" Olmak Kader mi?

Yazarn eletiri ana kmesinde bulunan dier yazlar...
nsan Bu "Xtir Git" Diyesi de Gelir
Trk Sinemasnn Ezberini Bozan Ynetmen
Seviye
Chp, Gerekten demokrat Mdr?
Neyimizi Kaybettik
Milletlerin Ruhunu Taklit ldrr
Kilidi Amak
Sinema Kltrel Meselemiz Haline Ne Zaman Gelecek?
Chpnin Psikopatolojisi
Yarn Bekleyebilir iir Kitab zerine

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Szn iei [iir]
Gzbebei Turusu [iir]
Bir Hicran Namesi [iir]
Sakin Bir Ac [iir]
Geldim [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Bilemezsiniz [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ya Irmak, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.