..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Olgular grmezden gelindikleri iin var olmaya son vermiyorlar. -Huxley
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Politik Olaylar ve Grler > Ya Irmak

22 Aralk 2023
Chp, Gerekten demokrat Mdr?  
Ya Irmak
Sonra biri kt dedi ki; CHP gibi demokrat bir baka parti varsa gsterin ona oy verelim

:DIJ:
Dn akam Beylikdznde benim gibi gen emeklilerin takld emekliler lokaline arkadalarn daveti ile aya muhabbete gittim. Bu tarz mekanlarda konuulan konular genelde: ekonomi, siyaset, tarih, salk ilaahir.

Bizim ekip kalabalk olunca masalar birletirmek zorunda kaldk. Masalar birleince mesafeler ksalyor ve ister-istemez muhabbetin kvam da koyulayor. Evet, ben; kiilikli, drst, sznn eri insanlar seviyorum. Sze deer veren, ne sylediini bilen, duygularyla yaad arklar seslendiren, kalben kabullendiini bakalarnn gznn iine baka baka anlatan insanlar seviyorum. Bu insanlarn dnya gr, hayat felsefesi, cinsi ve milleti ne olursa olsun fark etmiyor deer veririm.

Dn akam akas yle kltr, sanat, edebiyat sohbetleri yapacak kvamda da deildim. lke politikas, deien gndemler, yaklaan yerel seimler ister istemez muhabbettin ynn illa politikaya, partilere, liderlere eviriyor. Bir de erkek muhabbetinde, emekliler lokalinde ne beklenir ki? Muhabbet boyunca sohbete katlm gstermemeye dikkat etmeye alsam da dostlarm muhabbete dahil olmam iin abi sen gazetecisin, bilirsin.. gibi szlerle gaz vermeye alsa da skunetimi koruyup anlatlanlar dinlemeye altm

Sonra biri kt dedi ki; CHP gibi demokrat bir baka parti varsa gsterin ona oy verelim

Sz elbette buram buram cehalet ve kibirle yorularak yle kmt azdan biliyordum ama kibirli insanlara haddini bildirmek bende ata sporu olduu iin madem o kadar demokrat, o halde niye rahmetli Baykal zamanndan beri Anayasay sivilletirmiyorsunuz? dedim

Gk yok! Sonra yanmda oturan Barlas: Yua konutuun kii CHP genlik kollarnda ve avukat dikkat et dedi. Barlasn bu uyars zaten gergin sinir sistemimi daha da gerdi.

Arkada: Ak Partinin yapt Anayasa Almn niye destekleyelim deyince bu lke ve halk iin isteyecek ve destekleyeceksin dedim.

Ak Parti bu lkede iktidara geldii gnden beri Anayasa Reformu ile ilgili birok ey konuuldu. Konuuldu ama bir alma da yaplamad. Sebebi ne biliyor musunuz? CHPnin yani ana muhalefetin Yeni Anayasay istememesi

2002 ylndan beri anayasa deiikliklerinin grld TBMM toplantlar, muhalefet partilerinin, zel olarak da CHPnin gerekten demokratik bir Trkiye istedikleri konusunda ok ciddi tereddtler uyandrmt bende. Tereddtler, evet, nk daha bandan itibaren Anayasa Almna kar olumsuzlayc bir tavr sergilemi olmalarna ramen, yine de TBMMde bir uzla zemininin bulunabileceini umuyordum. Maalesef, yanlmtm!

CHPnin, Trkiyede bir yarg reformunun Yksek Mahkemelerin yapsndan balayarak gerekletirilmesi zorunluluunun farknda olmamas dnlemeyeceine gre, yargya ilikin 3 maddenin Anayasa deiikliinin dnda tutulmasna olan itirazn anlamakta zorlanyordum. Rahmetli Deniz Baykaln, uan kutan hile sezen Krolu mantyla ve Can Dndar gibi kan bozuk lke dmanlarnn Canl Gaste programlarnda Yeni Anayasa Reformuna niye itiraz ettiklerini daha dn gibi hatrlyordum. O zaman da mealen sol kafann fikri: Eninde sonunda Ak Parti iktidardan decek sonra dokunulmazlk imtiyazndan yararlanamayaca iin bugnden nlemini almak, dolaysyla yarg sisteminin yapsn deitirmek istiyorlar! mantndayd. Baykal o dnemde Erdoan bata olmak zere, AK Partili bakan ve milletvekilleri hakknda birok yolsuzluk dosyas bulunduunu, dokunulmazlklar kalkar kalkmaz da mahkemelerin yolunu tutmak durumunda kalacaklar iin hkmetin Anayasann yarg erki ile ilgili maddelerini deitirmek istediini ne srerken, meseleyi ne kertede basit bir idrakle yorumluyordu

Baykal, tastamam bu gerekeyle Anayasa deiikliklerini Anayasa Mahkemesine gtreceklerini bildiriyordu ki, bu referandum yolunu kapatmak iin ii yksek mahkemeye havale etmek demekti. Aka o dnemde anlalan uydu: CHP, millete deil, brokrasiye gvenmekteydi! Halkn oyundan deil, brokratik mekanizmadan medet ummaktayd! Anayasa Mahkemesine, CHPnin yapaca iptal mracaat, esasen CHP liderinin ve CHPnin ynetici kadrolarnn demokrasi konusunda bilindlarnda reklenmi ve bastrlm endielerini okumak artk semptomal bir davran haline gelmiti. Semptomal, diyorum nk ayet referandumun Anayasa deiikliklerine Hayr oyuyla sonulanacandan emin deillerdi! Emin olmamak yle dursun, tam tersine, Trk halknn bu deiikliklere byk ounlukla Evet diyeceklerini de ince ince hesaplyorlard.

CHPnin TBMMde kabul edilmi olan Anayasa deiikliklerinin iptali iin Anayasa Mahkemesine bavuracan aklamakla Millet radesine bir eylemle iki kere hakaret ettiini grmemiz gerekiyor!

Nasl m?

Birincisi: TBMM, millet iradesini temsil eden kurumdur ve CHP, TBMMyi, dolaysyla millet iradesini gzard ederek Anayasa Mahkemesine bavurmay tercih etmiti.

kincisi: Anayasa Mahkemesi bu deiiklikleri iptal ederse, hkmetin referanduma gitme imkn ortadan kalkmakta, dolaysyla da millet iradesinin n bir kez daha kesilmi olmaktayd.

Diyeceksin ki; Anayasa Mahkemesi, yasalarn Anayasaya uygunluunu denetlemekle ykml bir kurumdur; dolaysyla TBMMnin onaylad deiiklikleri reddederse Mahkemenin, millet iradesini gzard etmi olmas gibi bir durum szkonusu olmayacaktr. Tabi haklsn da burada unutulmamas gereken, bu defa Anayasa Mahkemesine iptal iin gnderilenin, herhangi bir yasa deil, Anayasa olduuydu. Anayasa Mahkemesi, TBMMde kabul edilmi olan Anayasa deiikliklerini ancak Anayasann deitirilemez maddelerine aykr bulduu takdirde iptal edebilir. Deitirilen maddelerin, Anayasann deitirilemez maddelerine aykrl ise, elbette szkonusu deildi.

Peki burada toplaan dostlara sormak isterim. CHPnin o gnden bu gne zihniyetinde sizce bir deiim var m? Bakn hepimiz birer ferdiz. Onlarda fertler ama bu lkede kimlerle birlikte yaadklarnn farknda bile deiller maalesef. CHP, Trkiyede demokrasinin nn kapatmak, millet iradesinin yerine brokratik idareyi hkim klmak arzusundan vazgemeyecei gn gibi ortada. Zira onlarn demokrasiden anlad dil ise bambaka Dn de bugn de CHP anayasa deiikliklerini kendini helak edercesine iptal ettirmek gayreti iine gireceine, AK Partinin, anti-laik faaliyetlerin oda haline geldii iddiasna Dantay saldrsn delil olarak gsteren Yargtay Basavcs hakknda su duyurusunda bulunamam bir parti olduunu unutmadk ki bugn onlarn demokrasi havarisi kesilmelerindeki niyeti anlamam olalm
Daha bu rnek gibi binlerce mesele yznden CHPnin kurulduu gnden beri demokrat olmaya almadn bilmemek bir insann beyni ile knn yer deitirmesi demektir bana gre. O yzden burada demokrasi dersi vermeye kalkacak en son parti CHP ve CHPlilerdir. dedim

Avukattan ses kmaynca msaade isteyip evin yolunu tuttum. Yolda giderken bir insann CHPye demokrat diyebilmesi iin nasl bir akl tutulmas yaadn dndm. Ya da bylesi eitim alp saf nasl olabilirler diye dnmeden edemedim. Gerekten nasl olurda bu insanlar tarihten, olandan bitenden ayr bir hayal dnyasnda yaayabilirler? Bunlar acaba uyuturucu filan m kullanyorlar dedim kendi kendime

Evet, kardelerim uzun lafn ksas udur ki CHP bu lkede hibir zaman demokrat olamamtr. Hi bir zaman da olmayacaktr. Avukat arkada gibi demokrasiyi kendi tekelinde sandka da yok olmaya, diz dvmeye mahkum bir parti kalmaya devam edeceklerdir. Bunlar da onlara hatrlatmak bizim gibi farkl dnenlerin grevidir. Zira insan lkenin daha mreffeh bir konuma gelebilmesi iin alacak ana muhalefete ihtiyac olduunu biliyoruz nk

Kaln salcakla

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn politik olaylar ve grler kmesinde bulunan dier yazlar...
Chpnin Psikopatolojisi
Bir atma Zemini Olarak Kltr
Sorumlulua Davet
Hizipi Memur Partisi Chp
Siyasetin Kilidini Amak
Chp: Eski Hamam, Eski Tas, Eski Naln, Eski Tarz
Huzuru Batda Aramayn!
Aynaya Bakmak
Solun Din Kardelii Rahibelerle
Cumhuriyet ve Laiklik Atanmlar Tartmak Deildir!

Yazarn eletiri ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Neyimizi Kaybettik
Sinema Kltrel Meselemiz Haline Ne Zaman Gelecek?
nsan Bu "Xtir Git" Diyesi de Gelir
Trk Sinemasnn Ezberini Bozan Ynetmen
Seviye
Milletlerin Ruhunu Taklit ldrr
Yarn Bekleyebilir iir Kitab zerine
Dikkat Bu Bir Siyasi Yazdr!
Aldatmann Cezas Nasl Kesilir?
The Man Who Wasnt There 2001 (Orada Olmayan Adam)

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Sakin Bir Ac [iir]
Geldim [iir]
Szn iei [iir]
Gzbebei Turusu [iir]
Bir Hicran Namesi [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Bilemezsiniz [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ya Irmak, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.