..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bilgi sakalla llmez. -Moliere
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Yazarlar ve Yaptlar > Ya Irmak

15 Haziran 2022
Yarn Bekleyebilir iir Kitab zerine  
Ya Irmak
lk kitab ntihar lac (1985)ndan bu yana; ie dnkl, alaycl, dankl ama cebirsel kurgulu iiriyle kendine has bir slubu ve dili olan Hseyin Atlansoyun Yarn Bekleyebilir iir kitabn okudum ve ok beendim. Aslnda kitap hakknda tek cmlecik zet istense: Atlansoyun kendi ifadesiyle: Yarn bekleyebilir, beklesin! szyle tanmlayabilirim.

:ICF:
lk kitab ntihar lac (1985)ndan bu yana; ie dnkl, alaycl, dankl ama cebirsel kurgulu iiriyle kendine has bir slubu ve dili olan Hseyin Atlansoyun Yarn Bekleyebilir iir kitabn okudum ve ok beendim. Aslnda kitap hakknda tek cmlecik zet istense: Atlansoyun kendi ifadesiyle: Yarn bekleyebilir, beklesin! szyle tanmlayabilirim.

Tm kitaplar gibi bu kitab da Hece Yaynlarndan kan eseri tm edebiyat severlere tavsiye ediyorum. Ve gelin hep birlikte airin kitabna bir gzatalm

Efendim, kelimeler insan iletiiminin mihenk tadr ve kkeninde hep bir yara almlk vardr. Bu yaray azaltmak iin konuuyor, yazyor ve okuyoruz; kelimelere var olmak iin ihtiya duyuyoruz. Evet, her eyin solmas kanun ve biz insanlar, yenik dyoruz; ta ki, baka kelimelerin imdadmza yetimesine dek:

Herkesin ama herkesin
nce rl bir kaderi ve giydii kazaklara
Bile sinmi bir kederi var!

Atlansoyun, iir kitab Yarn Bekleyebiliri anlatabilmek iin ben de byle bir girile baladm. Zira Atlansoy iiri; yaralanmaktan, ocukluktan, gemi zamandan, hatta suyla karan topraktan, amurdan sesleniyor gibi geliyor bana. Bir intihar ilac, bir Balkon kmazn dnnce kafamdaki ablon bu ekilde oturuyor

eride yapamayanlarn, her artta szn tutanlarn, kaybetse de hep zenci kalanlarn iirine bakalm rnein:

Ben hep ayn kz sevdim
Kaburga kemiklerimdedir derin izi
yle bir aynadr ki yzlerimiz
Hi kimse gremez kendini
Birinci gurbeti sevdim hep ben
O byk ayrln iddetini
Birincisi toprakt
kincisi suyun incelii

te Atlansoy slubuyla yazlm bir iiriiri, modern yaamn ierisinde bireyin amazlarn iaret eden bir yol olarak gryor air nsann varolusal kmazn nemseyen ve zaman zaman da aka snan air buna ramen, her seferinde kaybeder! Ama denemeyi sever. Gayreti sever. nanmay seer. Dener, yenilir, tekrar dener yine yenilir nk yaananlar karsnda hep hayal krklna urad iin batan hereye kar karamsardr ve kaybedeceini, yenileceini bilir

Yarn Bekleyebilir iir kitabndaki en iyi iiri olarak grdm Yzmdeki Eik iirinde;

Bak! bu gkyz aral
Terk edilmi kadnlarn turna seslerini beklemelerini kaldrmaz
Kaldrmaz benim yreim senin en meryem sesinden
Gklere armhsz ykselen kelimeni
nk seni ben
En mahrem yerinden ptm yani kalbinden
Ve terkediyorum alyorum kendimi yeryznden der

Atlansoy, iire balamasn, lk hamlem, sol kollu bir boksrn ya da solak bir futbolcunun oynad oyundan ya da yapt hareketten keyif almasna benziyordu. diye aklamt. Yine: Galiba sevimli bir renci idim. Mahcup. Ve matematik derslerine zellikle geometriye eilimli. Ancak bir yandan da sanatlar hayal dnyama sezgilerimin yelkenlerini diri nefesleriyle iirerek konuk oluyorlard. () Lise yllar geldi sonra. Hep bir kitap fikri, zihnimde dalgalanyor kzlar ise rylarma ve hayatma kaburga kemiim gibi girmeye balyordu. Uar ve slk alarak geirdiim gnlerdi. der.

Gnlne salk air. Kalemine salk

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yazarlar ve yaptlar kmesinde bulunan dier yazlar...
Asl Afet, nsanolunun Kuraklamasdr!
Gen Wertherin Aclar
Bilgeler ve Balklar Kitab zerine
Komnist Entelektel, air, Yazar: Kemal Tahir Nemiz Olur?
Seni de Sonunu Gremediin Lanet Kibrin Bitirecek Nihat Gen!

Yazarn eletiri ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Sinema Kltrel Meselemiz Haline Ne Zaman Gelecek?
Neyimizi Kaybettik
Trk Sinemasnn Ezberini Bozan Ynetmen
Katilleri Tanyoruz
No Comment
Bir atma Zemini Olarak Kltr
Sempati ve Antipati
Siyasetin Kilidini Amak
Terr Bitmedike
Arzu Yeterli Deil

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Gzbebei Turusu [iir]
Szn iei [iir]
Bilemezsiniz [iir]
Ayrln Bitii [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Tesirsiz iir [iir]
Kehribar Gzlm [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ya Irmak, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.