..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bar bulacaz. Melekleri duyacaz, gn elmaslarla parladn greceiz. -ehov
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > nceleme > Yazarlar ve Yaptlar > Ya Irmak

9 Nisan 2022
Kum ve Kp  
Ya Irmak
Halil Cibran hakknda ok ey okudum. Sizler de ok eyler duymu olabilirsiniz. Cibran; gerek eitim hayat, gerek eitim hayat iin Siyonist aileler tarafndan finanse edilmesi yznden kendi dneminde bu corafyada ok fazla deer grmemi srgn yazarlar arasnda yer alyor.

:DBA:
Geen yazmda Sema Arslann Kozalak roman ile ilgili duygu ve dncelerimi paylamtm. Yine ayn kolinin iinden bu sefer seerek alp okuduum baka bir kitapla ilgili dncelerimi de paylamak istiyorum Edebiyat severlerin ismine aina olduu arkn bilge airi olarak bilinen bu eser Halil Cibrana ait. Kitabn ismi: Kum ve Kp aslnda eseri birok yaynevi basm. Ancak elimdeki kitabn basks Cahit Koytak evirisiyle 108 sayfa olarak Kap Yaynlarndan okur severlerin ilgisine sunulmu

Kitap; lirik fragmanlar, iirler ve yer yer dncenin lirizmi denilebilecek metinleri barndryor iinde

Halil Cibran hakknda ok ey okudum. Sizler de ok eyler duymu olabilirsiniz. Cibran; gerek eitim hayat, gerek eitim hayat iin Siyonist aileler tarafndan finanse edilmesi yznden kendi dneminde bu corafyada ok fazla deer grmemi srgn yazarlar arasnda yer alyor. zellikle Jn Trk Devriminden sonra Osmanl mparatorluunda isyan destekleyen Suriyeli siyasi dnrlerle tanmasndan sonra Cibrann da ayn fikirleri destekleyip antiklerikalizmi (kamusal ve politik yaam veya bir kiinin gnlk hayat zerindeki kurumsal dini glere ve etkilere kart olan tarihi hareket.) dile getiren yazlar yznden Osmanl dneminde yasaklanm yazarlar arasnda yer ald

Ancak yazarn farkl bir ruh haline sahip olduunu da sylemem gerek. Zira onun eserlerini okuduumda aklma bir soru taklp durur. Yani, kalc olan iirle kurmaya alan bir air mi yoksa iir vastasyla felsefe yapmaya alan bir filozof mu Cibran?
Ya da Heidegger nasl tanmlard Cibran? Veyahut Rodinin rahle-i tedrisinden gemi olmak bakmndan ayn yazgy paylat Rilke onun hakknda ne sylerdi onun iin?

Cibran kendini, Ben ne bir sanat, ne de bir airim. Ben bir sisim; her eyi rten, ancak hibir zaman bir araya getirmeyen bir sis. cmleleriyle tanmlar. Eserlerinde 20. asrn hem felsefe hem de iir geleneine eklemlenebilecek bir yapyla karmza kan yazar, deyim yerindeyse kavramn ve imgenin snrlarn ihll ediyor, zorluyor, bazen de keskinletiriyor Sonsuz bir metnin kysnda dolatryor okuru; insann evrensel yazgsnn trksn aryor. Budadan, ncilden, Kurandan, Tevrattan, kadim metinlerden, Nietzscheden, Blaketen esintilerle dolduruyor bellei.

arkn yakc nefesi

Her ne kadar hayatnn byk bir ksmn doduu topraklardan uzakta, srgnde geirdiyse de iir ya da aforizma, adna ne dersek diyelim, metinlerinde arkn o dern ve yakc nefesini hissedebiliyorsunuz Cibrann eserlerinde Bir eit denizden le esen rzgrn ferahl gibi yani. Srlarla dolu ve yer yer iinde uultuyu barndran bir fsltlar duyumsayabiliyorsunuz Hayatn le dnen yzne kar kp, kumu ve rzgr srtlanm kelimelerin tesellisi var bu kitapta. Denilebilir ki, Cibran dili yurt tutmu bir yazar olarak okuyorsunuz Srgnlk onda iir olarak srgn vermi gibi adeta

zellikle; Mevlana, Tagore, Hesse ve Cibran Bu isimlerin ortak zelliine baktmzda, insana kaybetmi olduu hakikatleri fsldyor gibi geliyor bana. Eserlerini okuduunuz vakit yitik cenneti arayna tanklk ediyorsunuz. Bu yzden saydm drt ismin eserleri dnya genelinde klt eserler olmutur. Sadece Gzyalarmzn en kutsal akmaya gz aramazlar. ya da Kalemlerini kalbimize batrrlar ve esin aldklarn sylerler size. aforizmalar bile insanln getiimiz yzyldaki trajedisi iin can yakc imlar barndryor..

Evet, arkn bilge airi Halil Cibrann Kum ve Kpk isimli kitab lirik fragmanlarla, iirlerle ve yer yer dncenin lirizmi denilebilecek metinlerle dolu. Kitapta kumdan ve kpkten bir barnak ina ediyor Cibran; -her daim yklan ve yeniden yaplan. O barnakta bir rya retimi var; -gerein ryas. Yeryznde airce konaklayanlardan bir yerli olan Cibran, hayatn ve insann hemen her haline ilikin deerlendirmelerde bulunuyor. Hakikatin peesini aralyor hem Dounun hem Batnn llerinde dolatryor sizi. Ve elbette insan ruhunun dehlizlerinde

Her eyin ba dndrc bir hzla deitii ya da bir le dnd zamanlarda Cibran okumak insann ruhuna iyi gelebilecek bir antideprasan gibi nk o, deimeyen ze davet eder insan; teselli ya da hatra zevki vaat ederek Bir aacn meyveye duruu ile bir kavramn ierdii dncenin eda haline geliine ayn anda ahit olabiliyorsunuz. Dil ve doa bu yzden birlikte yer alr Cibrann metinlerinde. Hem dilin hem doann toprana basar ve orada brakrsnz negatif tm enerjinizi. Berrak bir suya bakar, sonra suyun felsefesini yaparsnz. Her eyin bir olaanstlk tad manasna m gelir bu? Cibran bunu mu im eder? Belki. Ama gerek olan u ki arkn hikmeti lirik biimde sunma geleneinin szlm, rafine, damtlm bir rneidir yazp izdikleri Kadim duyarla ki bu duyarlk arktan evrensele doru alr, modern bir anlatm dili bulmu yazarmz. Evet, modern insann neye ihtiyac olduunun gayet farknda olan bir air, yazar

Doadan ebediyete doru bir adm

te Kum ve Kpkten birka esinti: Yalnzca kovalandnz zaman en yksek hznza ulaabilirsiniz. O yzden kalbinden srgn olduu yere, yeni bir kalp hediye ediyor Cibran. Belki de bir deniz kabuunun deniz dedii ey, incidir. Belki de Cibrann inci dedii ey, iirdir. Tank ve noter olarak szln huzurunda, neve, ac ve merak arasnda yaplan bir szlemedir, iir. Cibran, o yzden bkir olarak iade eder kelimeleri lgate. imi senin bildiklerinle dolduracak olsaydm, yer kalr myd orada benim bilmediklerime? te kendini bilen bir bilge Bir gezginim ben, bir denizci, her gn kendi iinde yeni bir yre, yeni bir ada, yeni bir kta kefeden. Kendini tan, kendini bil, kendin ol diyen bir kei, dervi ya da rak Cibran. Yalnzca, ilerinde esrar olanlar bizim de yreklerimize indirebilirler varln srlarn.

Cibran, varoluun karanln m aydnlatmak istiyor acaba? Sanat, doadan ebediyete doru atlan bir admdr. diyerek can hmsnn kanatlarnda sonsuza doru bir yolda olduunu mu fa eder biz okur severlere, bilemem

imdi kanepemin stnde Kum ve Kpk yalnayak yryorum kzgn kumlarn zerinde ve hissediyorum hakikatin kpn nann bir yaz ikindisinin dinginlii gibi

Bu kitab mutlaka okumalsnz

Kaln salcakla.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yazarlar ve yaptlar kmesinde bulunan dier yazlar...
Sadettin Kaplan Kimler Tanyor?
Cahit Stk Bugn de Yarn da Okunacaktr
Elem iekleri
O, Gariplere Ne Mutlu
Prof. Dr. Ahmet Yaar Ocak Kimdir? Eserleri Nelerdir?
Sz iir Olan Sultanlar
Dalndan Koparken Tekrar Aan
Anlatmak Bir Armaandr
Mustafa Muhammed El - Mursi (eyh Mustafa smail)

Yazarn nceleme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kldarolu Tayyip Erdoann muhalifi mi, Yoksa, mefhum - U Muhalifi mi?
Bartl Cadlar
Edebiyat Dncesi zerine
iirin ifresi Nasl zlr?
Dnce (!) Den Notlar
Devletler Nasl lr?
Pavesenin Yaama Ura
Dilin Dndrdkleri
Hasretin Sebebi: lham
Hrsz

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bilemezsiniz [iir]
Tesirsiz iir [iir]
Ayrln Bitii [iir]
Kar Duas [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Kehribar Gzlm [iir]
Yr Grdm [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ya Irmak, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.