..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaam balangc olmayan bir yolculuktur. -Victor Hugo
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > nceleme > Yazarlar ve Yaptlar > Ya Irmak

18 Eyll 2023
"Tufandan nce" Kitab zerine Notlar  
Ya Irmak
Trk hikye sanat en yakn Sami Paazade Sezaiye kadar uzanr. Ama hikye denince mer Seyfettin ve Ahmed Hikmet Mftolunu hatrlarm.

:BJA:
Trk hikye sanat en yakn Sami Paazade Sezaiye kadar uzanr. Ama hikye denince mer Seyfettin ve Ahmed Hikmet Mftolunu hatrlarm.

smini zikrettiim bu iki kymetli hikyecimiz lkenin en karanlk dnemlerinde yaam olmalarna ramen, milli kimliklerini saklayarak kalem oynatmay akllarnn ucundan bile geirmediler. te bu durular yznden hikye denince aklma ilk bu iki isim gelir. Zira onlarn hikayelerini ne zaman okursam okuyaym, her zaman derin derin dncelere dalmmdr.

Her sanatkr gibi hikayeciler de toplumun dertleriyle ilgilenmi, ilgilenmek zorunda kalm, hibir zaman sradan insanlar gibi yaamamlardr. Duygu dnyalar, yaam biimleri, hayat felsefeleri ylesine hassastr ki normal insanlarn umursamadklar ou meseleler onlar derinden yaralamtr. Bu yce kalemler hangi artlar olursa olsun sanatlarn milletimizin fabrika ayarlarna getirmek iin kullanmlardr. Her ne kadar Kan Kardei, Kaa gibi insan kalbinin att hikyeler daha ok bilinse de, ben daha ok mer Seyfettini Pembe ncili Kaftan, Ban Vermeyen ehit gibi milli meselelerle yorulmu hikyelerinden, Mftolunu da alayanlarndan hatrlyorum. Daha sonraki dnemlerde hikye dnyamzda Memduh evketi, romanclyla nl olmakla beraber Refik Haliti, Sait Faiki, Sabahaddin Aliyi, Tark Buray ve benzerlerini okuduk. Bunlarn bazlar sanatlarn ideolojilerinin emrinde, bazlar da hayat anlaylarnda kullandlar. ki dnya sava arasnda Sovyetler Birlii kapal kutuydu. Ancak en karanlk dehlizlerde dahi bir propaganda makinesi gibi i tutmutur. lkece yaadmz ekonomik buhranlar ve yaanlan fakirlik yznden Rusyann propagandas insanlarmz zerinde etkisini arttrmt. Bu dnem hikyecilerimizin bazlar Batda esen rzgra kaplarak kendilerince bir yol setiler. kinci Dnya Savann bombalar Avrupaya dmeye baladktan sonra, fakirleen, yalnzlaan Avrupa insannn rehabilitasyona ihtiyac vard. Bunun iin o dnemin kalemrlerinin, hayatn samaln bol bol ilediine ahit oluyoruz. Halbuki biz o yllarda Batnn yaad aclar yaamamtk. Derinlerden gelen baka dertlerimiz vard. Savalarda tkenmitik, fakirdik ve farkl bir medeniyetin ocuklarydk. stelik bir kltr muhacirine dnmtk. Var olabilmemiz ancak hayat ciddiye almamzla mmknd.

Gnmzde yaayan, gelecekte ise kendisinden sz ettirecek gnmz yazarlar arasnda Mustafa Kutlunun eserlerini ok nemsiyorum. Her eyden nce Kutlu, bu milletin, bu topran ocuu olduunun uurunda bir yazarmzdr. nsann olduu yerde mutlaka dert vardr; dertsiz sadece baz delilerdir. Anlayabildiim kadaryla Kutlunun telakkisine gre dardan reeteler almamza gerek yok. nsanmza sorumluluunu duyurur, onu vicdannn sesini dinler hale getirir, salam bir ahlk sahibi yapar, bir de onu an idrakiyle buluturursak, o insan btn dertlerini zebilir. Dertler bizden kaynaklandndan, merhemi de yine bizdedir. O yllarca nce yaynlad Ya Tahamml, Ya Sefer, Yoksulluk imizde, Yokua Akan Sular ve dier kitaplarnda insanmz bu anlayla ele almt. Kutluyu bu eserlerinde ne bir vaiz, ne bir toplum mhendisi olarak grrz. Onu sadece ve sadece bir sanatkr kaygsyla sahip olduumuz hazineleri duyurmaya alan bir yerli olarak tanrz.

Bu Byledir, Uzun Hikye, Beyhude mrm, Mavi Ku, Tufandan nce, Uzun Hikaye kitaplarnn hepsini okudum. Kitaplar bitince kendi kendime konumaya baladm. Deerlerimiz ki, bizi biz eden o deerleri uzun uzun dnme ve tefekkr etme frsat verdi. Kutlunun hikayelerini her okuduumda ierlendiimi, i geirdiimi, hznlendiimi bazen de gzya dktm itiraf etmeliyim. Dier btn kitaplarn severek, hayatn nabzn duyarak sindire sindire okudum. Eserlerindeki lezzet, sadece hikye tekniini ok iyi bilmesinden deil, dounun izgilerini, sembollerini muhteem kullanmasndan kaynaklanyor. Bylece o kitab okuyup bitirdiinizde, hasretini duyduunuz atmosferi teneffs etmeye balyorsunuz. Kutlu, insan yalnzca biyolojik bir varlk slnda almam, bir btn olarak ele alarak onun ruh dnyasn, metafizik derinliini de hi ihmal etmemi. Onun iin kahramanlar, kuklalar, plastikleri andrmyor; canl, kanl, ruhlu insanlar olarak karmza kyor.

Evet, dn gece sabaha kadar Tufandan nce kitabn okudum. Demokrasinin hayatmza getirdii elenceli durumu gzlemesi, keskin zeks ve hi de gstermedii hiciv yeteneiyle ele alm. Hayattan kopuk geni kitlelerin cahilliini istismar ederek yapt kara mizah, kitap bitince ayaa kalkp kendimce alkladm. Politikaclarmz, brokratlarmz, hatta halkmz dikkat ekici bir ekilde resmetmesi gerekten takdire ayan Kurulacak bir tesisin etrafnda dnen frldaklar Herkesin o tesisi kendisine mal etmeye almas Millet ekmek, politikac ve brokratlarn hesap peinde oluu ve bunun gnmzde bile hl ayn oluu hem ackl, hem de komik gelmeye balad.

Kutlunun sade, duru anlatm kesinlikle basit veya alelade deil, iirle i ie girerek kvamn bulmu bir eser olarak karmzda duruyor. Yazarn Tufandan nce eserinde bakaca kitaplarda grmediim o edebiyat kaygsn am olmasna da ayrca sevindim. Hatta stadn bilerek, isteyerek hikye sanatna yenilik, eitlilik, zenginlik getirdiini rahatlkla syleyebilirim. Kendisini sanatn bu alannda ortaya koyduu eserle Ben de varm demesinden byk bir keyif aldm, haz duydum
Kaln salcakla

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yazarlar ve yaptlar kmesinde bulunan dier yazlar...
Sefil Tarihilerimiz!
Tarihimizi Aydnlatan Bir Kitap
Cahit Stk Bugn de Yarn da Okunacaktr
Sadettin Kaplan Kimler Tanyor?
Elem iekleri
O, Gariplere Ne Mutlu
Prof. Dr. Ahmet Yaar Ocak Kimdir? Eserleri Nelerdir?
Kum ve Kp
Sz iir Olan Sultanlar
Dalndan Koparken Tekrar Aan

Yazarn nceleme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Edebiyat Dncesi zerine
Kldarolu Tayyip Erdoann muhalifi mi, Yoksa, mefhum - U Muhalifi mi?
Bartl Cadlar
Byk airlerin iirleri Nasl Okunur?
Devletler Nasl lr?
iirin ifresi Nasl zlr?
Pavesenin Yaama Ura
Dilin Dndrdkleri
Hasretin Sebebi: lham
Cihan Harbi Yahudiler ve Trkler

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Gzbebei Turusu [iir]
Sakin Bir Ac [iir]
Bilemezsiniz [iir]
Szn iei [iir]
Ayrln Bitii [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Tesirsiz iir [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ya Irmak, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.