..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Deiim dnda hibir ey srekli deildir. -Heraklitos
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > nceleme > Yazarlar ve Yaptlar > Ya Irmak

1 Kasm 2023
Sefil Tarihilerimiz!  
Ya Irmak
Evet, Harb, ciddi bir ilim adam; onun iin sempatiler, antipatiler nemli deildi; hakikat nemliydi. Arap kaynaklarndan Osmanl-Arap ilikilerinin gerek durumunu gnna karmann gln grm; nk Osmanly karalama esasna dayanan pein hkmle kaleme alnmlard.

:ABG:
Araplar, Osmanldan ayrlnca, bir daha yaknlamamzn mmkn olmamas iin okullardaki tarih kitaplar Trk dmanlnn zerine bina edilmiti. Gya Osmanl onlar smrm, geri kalmalarna vesile olmutur. Bizde de Araplar bizi arkadan vurdu edebiyat bugn hala ilenmeye devam ediyor

Bundan yaklak on yl nce bir televizyon programnda program yapan bir Alman profesr, Filistin Kurtulu Tekilatnn Almanyadaki temsilcisi ile mlakatn izlemitim. Al yapan profesr, tarih Alman-Arap dostluundan uzunca sz ettikten sonra, Araplarn aslnda kltrl ve ok yetenekli bir millet olduklarn, fakat bir talihsizlie urayp Osmanlnn hegemonyasnda kaldklarn, Trklerin smrsnn sonucunda mkl duruma dtklerini sylemiti.

Sra Filistin temsilcisine gelince yle dedi: Tarihte Almanlarla Araplarn dostluklarna dair bir bilgim yok. Sadece Harun Reitin, arlmana bir alar saat gnderdiini biliyorum. Osmanl Srre alaylaryla yiyecek gnderiyor, biz yiyorduk; nk ln acmasz hayatnda varlmz srdrmeye alyorduk. Gn geldi bize Osmanl sizi smryor dediniz. Biz de Neyimizi smryor? diye dnemedik! Sznze inandk; en skntl dneminde baz Araplar onu srtndan hanerlediler. O, gitti; siz Avrupallar geldiniz. Meer kumun altnda petrol varm. Sizinle smrgenin ne olduunu rendik; fakat i iten geti. demiti. Bunun zerine Alman profesr, Ben tarihi deilim, konumuza gelelim. diyerek hemen solucan dans yapmaya balamt. Tabii Filistin delegesi Arap aydnlarn kesinlikle temsil etmiyordu; herhalde kendi gayretiyle aratrp farkl bir dnceye gelmiti. Okullarnda yle bir Osmanl-Trk dmanl okutuluyordu ki o bilgileri bir tarafa itip dnerek, aratrarak doruyu bulmak her babayiidin harc deildi

Demek ki baz insanlar hl vicdan tamaya devam edebiliyor Osmanlya yaplan bu hakszlk Arap devletlerinin dileri bakanlarn rahatsz etmeye balamt. Okullarda Osmanlya kar biraz yumuak eitim ve retim vermenin gerekliliini duymulard. Kitaplarn hazrlanmasn da o dnem Prof. Dr. Muhammed Harbe vermilerdi. Bugn Harb Zaim niversitesinde slami limler alannda akademik almalarna devam ediyor

Reklam

Evet, Harb, ciddi bir ilim adam; onun iin sempatiler, antipatiler nemli deildi; hakikat nemliydi. Arap kaynaklarndan Osmanl-Arap ilikilerinin gerek durumunu gnna karmann gln grm; nk Osmanly karalama esasna dayanan pein hkmle kaleme alnmlard.

Trkiyedeki eserlerde hakikati bulabilirim midiyle Trkiyeye gelmiti. Mutlu bir rastlantyla ben de kald otele rportaj iin gitmitim. Birka kez kendisiyle konuma ve sohbetler etme imkn buldum. Sayn, Harbin ne kadar skntl gnler geirdiini gryordum. Son rportajmzda yle diyerek yaknmt: Buraya Osmanl ile ilgili tarafsz kaynak bulmak midiyle gelmitim. Buradaki tarih kitaplar bizimkilerden daha ok Osmanlya kar nyargl kaleme alnm. Adeta ktleme yarna giriilmi. O zamanlarda rahmetli Ziya Nur Aksunun Osmanl Tarihi yaymlanmamt; fakat Filibeli Ahmet Hilminin slam Tarihine dipnotlar yazarak basma hazrlamt. O mkemmel dipnotlarndan haberdar olan tarihilerimizin says bir elin parmaklarn gemez; ama Harb onlar okumutu. Onlardan istifade edebilmek iin izin almak ihtiyacn duyduu iin rahmetli Ziya Nur Aksun hocay ziyarete gitmitik. Ge saatlere kadar mterek dertlerden sz ettiler. Muhabbetin ana konusu ise Osmanl idi; o, dnyann devlet anlayn etkilemiti; bu gerei ifade etmek Avrupallarn iine gelmezdi; Mslmanlarn ise bundan hi mi hi haberi yoktu

Afganllarn, Ruslarla savatklar srada Harb, bir sempozyum vesilesiyle Pakistanda bulunmu. Mcahitlerin Osmanly merak ettiklerini, onu rica minnet snrn te tarafna geirtip, Osmanl hakknda konferans verdirdiklerini anlatnca etkilenmitim. Ardndan da Ah! Arap ocuklarna Osmanly anlatabilsek her ey dzelecek. diye hayflanmt Glmsedim. Harb; Biz Trk ocuklarna anlatamadk; umud ederim ki siz Arap ocuklarna gerek tarihi anlatmakta baarl olursunuz. demiti

nallah bu lkenin gerek tarihi gerek belge ve evraklaryla her dal ve alanda tek tek yeniden yazlr

Bu lkenin kanayan en byk yaralarndan birisi de bu sanyorum

yle deil mi?

Kaln salcakla

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yazarlar ve yaptlar kmesinde bulunan dier yazlar...
Tarihimizi Aydnlatan Bir Kitap
"Tufandan nce" Kitab zerine Notlar
Cahit Stk Bugn de Yarn da Okunacaktr
Sadettin Kaplan Kimler Tanyor?
Elem iekleri
O, Gariplere Ne Mutlu
Prof. Dr. Ahmet Yaar Ocak Kimdir? Eserleri Nelerdir?
Kum ve Kp
Sz iir Olan Sultanlar
Dalndan Koparken Tekrar Aan

Yazarn nceleme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Byk airlerin iirleri Nasl Okunur?
Edebiyat Dncesi zerine
Kldarolu Tayyip Erdoann muhalifi mi, Yoksa, mefhum - U Muhalifi mi?
Bartl Cadlar
Devletler Nasl lr?
iirin ifresi Nasl zlr?
Pavesenin Yaama Ura
Dilin Dndrdkleri
Hasretin Sebebi: lham
Cihan Harbi Yahudiler ve Trkler

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Szn iei [iir]
Sakin Bir Ac [iir]
Bilemezsiniz [iir]
Gzbebei Turusu [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Tesirsiz iir [iir]
Kehribar Gzlm [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ya Irmak, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.