..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Sanatnn ilevsel tanm bilinci neelendirmektir. -Max Eastman
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Sevgi ve Arkadalk > sa Kantarc

7 Mays 2022
Siyah Yavru Sokak Kedisi  
kediler

sa Kantarc

kedi sevgisi

:EJA:
SYAH YAVRU SOKAK KEDS

Fazla sevmeyeceksin hibir eyi, kaybedersin, yklrsn

K aylar. Yamurlu, souk, puslu bir hava, gck bir hava. Balkona ktm sigara imeye. Odada sigara imeyi braktm. Nasl? Cami hocas var, dostum, ok fakirlik grm, ok ac ekmi bu yzden, ok dua ettim diyor, Allahm beni bundan kurtar diye, sen de dua et diyor bana. nsana inanmay, Allah sevdiren incelikli, iyi kalpli biri. te yandan sevdiim birok amca da cami hocas yznden camiye gitmeyi braktn sylemitir bana.
Dostum hoca bana diyor sigaray brak, teki geliyor brak. Tabi brakacam yok, sonra bana bir tiksinti, bir ey geldi, artk odada sigara imeyeceim, asla, ve o gnden sonra odada tek dal sigara imedim, imek isteyene de darda i dedim.
Sigara yaktm, byle ve binlerce bunun gibi havada insann beyninde gzel dnceler, fikirler olmasa yaamak imkanszdr. Ben soka seyrederken gzme siyah bir ey takld, siyah yavru bir sokak kedisi, ok ufak, 2 aylk, bilen bilir 2 aylk kedi ok ufaktr, apartman dibinden evik, vahi ve sratle gidiyor, tyleri uzun. Hayret ettim, lr herhalde, yiyecek aryor trnden dnceler geti beynimden, k gibi geti gitti kayboldu.
Bu kediyi srekli grmeye baladm. Bu kedi benim olsa diye dndm, ne mmkn, ok vahi, ok rkek, deli gibi rkek, her eye kar byle, ok uyank. Dier kedilerin, hatta byk kedilerin atlamad, ekindii duvarlardan atlyor, rzgar gibi, mermi gibi, ok gibi, korku nedir bilmiyor. ok azimli, ok hzl, ok evik.

Balkona sokak kedileri iin mama koyarm, bu siyah kedi de gelip yemeye balad, onunla konumaya baladm, ne gzel eysin sen
Bebek, ocuk sever gibi. Tabi bu arada kedi byd, aylk oldu. Ben onunla konuurken srt tylerini kabartmaya balad, bilirsiniz, kedi srt tylerini kabartr, titret srt, sevildiinde. Beni sevdiini anlaynca ona olan sevgim daha da artt. Tatl sar gzleri var. Bebek gibi baklar var. Bugn 17 ocak 2022 Pazar, karl bir gnd, sulu kar, pazara gittim, ellerim souktan uyutu dondu, bu esnada anahtar antadan karp kapy aamamak deli etti beni, ieri girmeden bir sigara ieyim dedim, ellerim iflas etti, sigaray azlk kullanmadan asla imem, azlk cepte, onu karamyorum, deli oldum, eler iflas ve ben pes etmedim, sonunda baardm sigaray yaktm, az iip braktm.
Siyah kediyi fark etmitim sonra, ona bir para tavuk vereyim dedim, bunu kendime nasl altrrm? Saf yabani hayvanlarla fotoraflar eken gen adam nce onlara yiyecek verip kendine altrdn syledi, bu taktii uygulayaym dedim, tavuk parasn uzattm, gelmedi, tavuu pencere nne koydum, sonra baktm ki tavuun pencere kenarnda olduunu anlam, oraya gitmeye alyor, vay be, benim btn hareketlerimi analiz etmi, tavuu oraya koyduumu grm, ben sanyorum haberi yok. Tavuu ona uzattm, kamad, yanat, alr almaz da kat gitti teki tarafa. Bu ufak siyah kedite yandan bizim bakp byttmz bir anne ve yavrusu var, sokak kedisi. Gz kr ve byttmz yavru kedi kayboldu, biri alp gitti kesin. u yavru kedi, karnlar i, srtlar pek, uyuuk gibiler, annelerinin gtnden ayrlmazlar. Gidip tek bana yiyecek aramak meselesini henz zm deiller. Ama yavru siyah kedi baka bir alem. Tam bir lgn. Korku nedir bilmiyor, ya be bu duvardan atlamayaym, ok yksek, bir ey olur diye dnmyor. Tavuu yedi bitirdi, baka aryor, gzelim daha yok, kalan sar kedim yiyecek. Bir baktm, tavuk kmesi zerinden atlayp balkon duvarna geti, duvardan aa frlad. Hibir kedi bunu yapmaz, asla, byk kediler bile oralardan asla atlamad, bir sr kedi gelip gider balkonuma, onlar bir kedinin brakt koku izlerini takip edip benim balkonda yiyecek olduunu anlyor, bu kokulardan bir rota, karayolu, harita gibi. Ana! Diyorum, la bu kedi burada yiyecek olduunu nerden biliyor, sonra dedim, koku izlerini takip ediyorlar. Yavru siyah kedi balkon stnde pinekliyordu, benim iri erkek kedim geldi, koca kedi yavrudan ekindi, geride, ama yavru siyah kedi korkmua benzemiyor. O an yavru kedi benim sar kediye miyav dedi, aylardr ilk kez sesini duydum, bu gece. Mama veriyorum, yiyor, yemeden nce dikkatli, ok dikkatli seslere, kulaklar oynuyor, pt pt ediyor, ban evirip kaldryor, ara geiyor, kulak kesiliyor, kedi enerjik, lgn gibi enerjik ve dikkatli. Bu kediye bakmak beni mutlu ediyor, bir de onu kucama alrsam sper olacak, byttmz kedileri ya ara eziyor, lyorlar, (2 tanesine byle oldu, benzersiz bir ac..aladm.) ya biri alp baka yere brakyor, kedi dman olduu iinkedilerin bana bir hal geliyoryavruyken alp baktm ve bir sre de yeenimin evde bakt sar kedi 4. Kattan dtlmedihibir arza kmadansara arptyaral kurtulduart. Kedini biri psikopatgelir bizim kediyi dver iyice..pataklar yaralargider..gece ve sabah karanlnda kedi lklar duyar, sokaa kar o psikopat kediyi bekleriz..bizim sar kedi de yle dvken deilkayor, gidiyor bir yere, sonra geliyor, ok zeki, saklanyor, evin bir yerinde saklanyor, saks diplerindebazen bunu yapyorha, bu arada san yakalama uzman, ok zekidir, keyfine dkn, bazen ok sinirli olur, dokunursun, eline dalar. Garip huylar vardr, odaya girer, ieri, salona gitmek ister, yalvarmaya balar bana, kapy a diye, yle yalvarr ki kalkar kapy aarm, salona geer, annem kzar tabi buna, salon yasaktr ona. Ben kedici biriyimdir, bu sar kediyi alp bytmeye baladm, bu srada bizimkiler baka bir kedi buldu, onu ben aldm, sar kediyi de yeenime verdim, evde bakmaya balamt, arada salyordu gezsin diye, kar beni diye etraf datyordu, abim kediyi hi sevmezmi, kedi san yakalayp getirmeye balaynca abim kediyi sevmeye balam, kediyi ie yaramaz varlk olarak gryormu demek ki.

Ama bu vahi kara kedi baka. Onda bambaka damar var, kesin benim iin yaratlm, kedi olarak yaratlmak isteseydim, bu kedi olmak isterdim.
Karanlk dnceler ban sarm, umut verici tek gelime yok, hayatm yerinde sayyor diye dnyorsun, tek dost yok, yaamak ac veriyor, zor ve katlanlmaz, sahilde sigara iip dn eve, baka bir ey yok, geliyorsun eve, kedi orada, onu okuyorsun, sabah uyanyorsun, kedi orada, ya da gece uyuyorum, youn uyku esnasnda, stmde battaniye, o da ne, bir ey var orada, kedi kucamda yatyor, dneceim, tutup kaldryorum onu, alp teki tarafa koyuyorum, bir yanllk yapsam altmda ezilecek, onlarca yzlerce gecem kaybolan o kediyle geti, onu yle byttm, onu bara bara sevdim, ona kt szler syleye syleye byttm (argo) Ona ruhumu, ona kalbimin derinliklerindeki en gzel eyleri kattm, ona en gzel titreimleri ektim. Ama azp erkek olunca dii kediler peine dt, i deimeye balad, sokaklardan eve gelmez oldu.
Kimsem yoktu, kucaklayacak kimsem yoktu, onu kucakladm, onu barma bastm, o mthi bir arkadat. Zaman ne abuk geti, gz ap kapayana kadar ve rya bitti.
Yazar Charles Bukowski de kedicidir, kediler evde daktilo masasnda orada burada gezer, sarlar iirler stne, yazar ellemez kedilere, kediler istediini yapar, ben kediye kzarm yemek kabna dalnca, o yazar aklma gelincene zarif adamm.
Kedi eitimi de hi bilmem ama kediyle anlarm, sar kedim yemek kaplarna dalyordu, bir seferinde yine yle yapt, bir kolumla onu sprp aa attm, bunu otomatik olarak yaptm, o gnden sonra asla yatakta yediim yemek kabna atlamad, aada bekledi, orada nbet tutmaya balad, ben de ona yemeini vermeye baladm, dada keileri eiten adam anlatyor, yemek verecei zaman belli bir sesi karyor, keiler bylece yemek zaman olduunu anlyor, kediler de byle, kedi dar kmak istiyorsa, miyavlar bekler kap nnde, tamaaam, tamam diye ona yant veririm, ne vakti geldiini ona belli cmlelerle anlatrm, bu cmleler deimez.
Bir keresinde yatamda oturuyordum odamda, dar kmak istiyorum; ama kararszm, ksam m kmasam m, ne doru eiliyorum, yok, kalyorum, bir ara gzm kediye takld, kedi de ne eiliyor, benim ne yapacam hissetmi.
Arada onu kzdryorum, o da bam yaklatryorum, gzme yzme pene atp sryor, fena can yakyor.
Kedi moral verici muazzam bir varlk. yi ve gzel insanlar evlerinde kedi bakar, sokak kedilerine.
Uyuyorum, tam gsmde yatyor, kalkyor, yer deitiriyor, buzdolab stne kyor, gardrop iine giriyor, pc masas stnde kyor, kalorifer petei stne kyor.
Fazla sevmeyeceksin hibir eyi, kaybedersin, yklrsn. Ama ne yapaym, ne edeyim, onu okayp onunla konumak dakikalarca, kulan srmak mesela.. Mthi motive edici. Bombok bir hava, souk, ac souk. Kedi orada prl prl gzlerle sana bakp kafasn sana srtyor, kafanda karanlk kalr m, tek irkinlik hissetmezsin, arnrsn. Bebek kafas gibi olur kafan.
Ama nedir Fazla sevmeyeceksin hibir eyi, kaybedersin, yklrsn.

Krda, dada bir aacn glgesi gibi sn ruhum, orada yaasn benliim sonsuza kadar

Not: Cins kedi almay asla istemem, sokak kedileri dururken asla!

16 ocak 2021 pazar

sa Kantarc

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn sevgi ve arkadalk kmesinde bulunan dier yazlar...
Atlar ve nsanlar (Sevienler in)
Kara imsek ve Kardeleri
Bir Kzla Bir Erkein Dostluu
Sevgi ve Arkadalk Hikayesi

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Saplantl Ak ve Yapayalnz Gnler
Av Partisi
Sevgiliyle lk Buluma
Tramvay Eletirisi: En Azndan Bir Sr Bilinci
Ak Uruna
Mazot tim; Ama Yanllkla.
Biz Evlensek mi?
nsan Karanlk Bir Hisle Ba Baa Kalnca
Ak Birdenbire Olur
Yolda Bir Aile

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
afak Bir Ezgiyle Hatrlyorum Seni [iir]
Gecenin Isl Ceplerinde Iyor Meral [iir]
Bir Kedi Bir Fikir Meme [iir]
Fahie [iir]
nk Delisin [iir]
Bir Kvlcm Seni Kurtarr [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]
Sadk Bir At Gibi [iir]
Seni Sevmeye ve Onarmaya Geldim [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | sa Kantarc, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.