..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
640K bellek herkese yetmelidir. -Bill Gates, 1981
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Korku Roman > sa Kantarc

12 Aralk 2022
Kurtlar ve nsanlar 3  
KURT

sa Kantarc

YILLAR NCE YAZDIIM BU ROMANI KAYBOLMASIN DYE KOYUYORUM STEYE. UYDURDUUMU DNEBLRSNZ. OK BELGESEL ZLEDM KURTLARA DAR.

:HIB:

KURTLAR VE NSANLAR 3

MEZRA EVNDE

Krsaldaki tek katl evin penceresinde solgun bir k grlyordu, darda kyamet kopuyordu, kar frtnas btn iddetliyle devam ediyordu. Evin nndeki kpek kulbesinde bir hareketlilik oldu, kpein uykusu kamt, kulbeden dar kt, frtna cann yakt, kzd ve havlamaya balad. Bu sese sevinen ahrn nndeki dier kpek de heyecanla dar kt, o da havlamaya balad. ok gemedi ikisinin de iflah kesildi ve hemen kulbelerine girip kvrlp yattlar. Byle iyiydi. Mzldad biri, teki de ona cevap verdi. Evin penceresine bakt ahrn nnde bal olan kpek. erden biri ksa ve bir ey yapsa iyi olurdu. Rutin nbet can skcyd ama arada kulbeden dar kp bo bo havlaynca yaadklarn hissediyorlar, g kazanyorlard. Bazen can skc olsa da mutluydular; nk onlar bu evi ve iindeki insanlar koruma grevi verilmiti. Hep bunu hatrlyor ve bu onlar zinde tutuyordu, hava artlar ne olursa olsun. Durum ne olursa olsun.
Ali mutfakta yumurta krmaya girimiti.
Yerine otur yoksa kafan krarm
Bir yumurta kracam iim hemen biter.
Yerine otur dedim oray yeni sildim.
Bu konuda ok titizdi Melek.
Ali oturmad tabi.
ekil kenara, kurt mu var olum midende. Yiyip yiyip doymuyorsun.
Melek yumurta krp tepsiye koydu onun nne getirdi ay zeytin ve peynirle.
Ali yumurtay yedikten sonra pencere nne gitti, dar kmak istedi ama annesi izin vermedi, ali annesinin odasna gitti ve alile albmn alp geldi. Sayfalar eviriyordu, annesi ona kzd, albm ona getirmesini istedi, Ali albm ona getirirken bir fotoraf kayp dt kilime. Anne o fotoraf istedi. Ali uzatt.

Ekin biilirken ekilmi bir fotoraft bu. 41 gen kz vard fotorafta. Elerinde trpanlar vard bazlarnn. Kimi nde yan yatm diz km, dierleri ayaktayd.
Leyla duyguland. Gemiini hatrlad. Bu fotoraf ekildii zaman 15 yandayd.
Kyde birinin tarlasnda alyorlard, para alacaklard.
Bir hikaye anlatmaya balad.

SONGL

Kz arkadalarndan biri, ok sevdii kz arkadalarndan biri aile kararyla bir adamla evlendirilmiti, 40 yanda bir adamla. Ailenin paraya ihtiyac vard, bu yzden kz vermilerdi, kz da intihar etmeye karar vermiti. Leyla yapmaz diye dnyordu, nk Songl lmekten ok korkan biriydi. Ailesi iyi para almt. Parayla byk bir arazi satn almlard. Songl kydeki kzlarn en gzeliydi. Ailesi ve kardeleri kurtulmu ve rahat etmi olacakt o tarla sayesinde. Sonra damadn babas eski traktrn de hediye etti aileye. Ailem iin ok iyi olacak diyordu, dnden nce intihar edecektim, caydm, ne verdilerse hepsini geri alrlar.
Kz belki adam seversin,
Onu ben de dndm. Belki iyi olur. Bu yzden bir sre bakacam bu i nedir, bazen kzlar zorla evlendirilir ama mutlu olurlar. Annem de babamla zorla evlendirilmi. Sonra ii snm ve dnyann en iyi insanyla evlendiine btn kalbiyle inanm. Eskiden ku kafal olduunu sylemiti. Abuk subuk tipleri uzaktan sevmi, ama hibir onu cidden sevmemi. Zaten o ilikileri bir sona gitmemi.

Songl evlendi ve evinden ayrld, baak bir ehirde bir kyde yaamaya balad. ay sonra ld duyuldu.
Derede boulmu. Kendini dereye mi att yoksa ldrld m kimse bilemedi. Ama Leylaya anlatmt, eer dverse kendimi ldrrm, yzme bilmem, en iyi lm ekli bu, zehir isem intihar etti derler, boulmak iz brakmadan lmek, bizimkilerde verdiklerini de geri alma imkanlar olmaz. Zekice deil mi?
Bunu sakn kimseye sylemem.
Sylemedim zaten. Bunu tek sen bileceksin.
Ama Songl tanyanlar neyin ne olduunu anlad. Songl 15 senelik yaamnda btn sevecenliiyle sarlmt yaama, onu herkes ok severdi, geriye salam dostluklar, ve byk kahkahalarn brakmt kyde, dostlarnda.

Onun lm btn kzlarn cann skm ve erken yata gp gitmesi dostlarnn sinirini bozmu ve bunu bir trl hazmedememilerdi.

Durumu Songl gibi olan baka kzlar da vard. Sevday da ailesi istemedii biriyle evlendirmek istiyordu, Sevda kardeim Songl gibi olmayacak deyip duruyordu, ben kendi hayatm kuracam. Ailesi lise 1 den ekip almlard onu. Sevda kyden kama planlar yapp yapp dururdu, kzlarla kafa kafaya verip bunu konuurdu, bir gn gelecek ve bunu yapacakt, nasl kaacakt, nereye gidecekti, herkes akl verirdi, herkes ona plan konusunda yardm etmeye alrd, 3 abisi de gardiyan gibi srekli gzlerdi onu. Sadece kz arkadalaryla konumasna izin verirlerdi, kzlardan zarar gelemez diye. Oysa sevda kzlarla bir ete kurmutu ve kimsenin haberi yoktu. Sevda srekli plan yapar, en iyisini semeye alrd, kzlar heyecanlanrd, ky terk eden bir kz imdiye karar grdkleri duyduklar ey deildi, nk hepsi korkard, kendilerine gveni yoktu, kyn dnda ehirlerde bambaka hayatlarn yaandn ve olabildiini hayal edemezlerdi. Ya dindar yetitirirleri, ya tarla iisi, ve kt bir adamn ve birok ocuun klesi. Onlar vaad edilen buydu. Bir kt adamn esiri olmak mr boyunca. O adamlar o kzlara yeni ufuklar amazd, kzlar ne kadar az bilirse iyiydi, o zaman adamn emrinde ve hizmetisi olurdu, o adamlar akll ve gz ak kzlar sevmezdi. Kt akll, kontrol edilebilen, boyun eebilen iyi kzlar onlarn iine gelirdi.
Onlar kzlarla evlenince onlarn nasl mutlu edileceine dair dersler almamlard, belli rutinleri devam ettirirlerdi, belli ihtiyalarn ve buna uyacak bir e ararlard. Yani ortada aslnda kastl bir ktlk yoktu, uursuzluk ve bir bilinsizlik vard. Kadn nasl mutlu edilir, o erkeklere retilen bir ey deildi. Sevda kyden kama planlarn anlatp duruyor, zaman geiyor bir ey olduu yoktu.

Dalga geerek:Ne o sevda. Kama planlar suya mu dt?
nce ters bakt ve glmsedi: Hayr canm. Bir zaman var.
Yoksa korkuyor musun?
Aslan bile korkar. Tabi; ama bu beni yldrmaz.
Senin kyden kaacan yok.
Zaman gelsin grrsn.
Brak bu ileri. Songl kadar yrekli deilsin. Demiti ona Leyla.

Mays aynn bayd, havalar yamurlu gidiyordu ama
O gn sanki yaz gelmiti. Akam yeni gelmiti.
ruh alan tatl bir yumuaklk.
Sevdann gzlerinde gecenin parlts

GECENN PIRILTISINDAK EKLER ST UFUK: YENLMEZ!

Sevdann umutlar.
Sedann parlak kalbi
Yklacak gibi deiller.
flas etmez gzkyorlar.
Hayata, hayattaki en tekinsiz eylere, belalara meydan okuyacak cinsten.
Gz kara bir iekler st ufuk.
Ufak at da yesinler derler
O iekler st ufuk en ufan atsa yer yerler.
nk yle gl ve yle gzel ki.
Kurumu le dnm topraklara can verecek denli azimli haysiyetli ve zgn karakterli.

Nasl farknda olabilirsin ki
Bazlar ok tutkulu yaratlr
Alev alev
En istediin, en sevdiin biimde ve ierikte yaratldn,
Byle olduunu nasl anlayabilirsin, nasl sezebilirsin o muhteem ayarn zembereindeki
Bacaklarnn arasndaki kusursuz mekanizmay?
Nasl grebilirsin karnnda zihnini merkezinde uuan renk renk kelebekleri?

Sevda tutkuluydu.
Seviyle, iinin zarifliiyle, sakinliiyle bak ezerdi kt baklar.
Gzel ve kalpli bak uururdu ktcl enerjileri.
Tam kafadan.
nk o gecenin prltsndaki iekler st ufuktu.
Yenilmezdi, yle bir his vard kalbinde, zihninin usuz bucaksz yeil merkezinde.
Devam et devam et
Asla ylma
Ylma nk omurgan r aacak.
Kalbin
Kafan.
Bu satrlar okuyan kii.

ok gzel bir hayatm olacak!
Zor be glm dedi Leyla. Aabeylerin dorar seni.
Bak oras kesin dedi sevda. Ayn anda glmeye baladlar.
Canm planm var elbette.
Nasl?
Plan sylenmez.
Ne zaman kaacaksn?
Yakn.
Sevda orada burada konuuyor, ama gizemli laflar ediyor, herkesi bir merak alp gtryor, kzlar arasnda, yalnz ona sorduklarnda, akayla kark zorladklarnda, g bela azndan baz laflar alabiliyorlar. Sevda hep ifreli konuuyor, uzak gzel ehirde btn gnler mavi.
Ya da: sadece samimi olduu dostlarna bile ne yapacan aklamyordu, btn kzlarda bir merak kasrgas vard, sevda ne yapacak, kyden kaacak ve ehre varmadan ksa srede kirpi gibi enselenecek miydi abisinde birine. Aabeyler gz gibi bakyorlard ona, evin en kyd nk. Neler olacan drt gzle ve drt nala koan yrekle bekliyordu btn kzlar, o vakit bir an nce gelsin ve sevdann kap kayplara kartn, yer yarlp iine dtn, bir trl bulunamadn, kylnn seferber olduunu iitmek ve grmek iin ldryorlard. nk hepsi kendisini sevda olarak gryordu, ileliydi ky, dertli zor ve ba belas, ciddi ciddi bir cehennemdi gen kzlar iin. Adamlar eker gider, kzlar mahkum gibi kalr. Btn kzlar byk bir sayg ve sevgiyle saryordu sevday, sevda byk i yapp ezip geecekti abisini. 3 de ablas vard. Ailesini zellikle aabeylerini doranmtan beter edecekti. Sevda, kyn btn aresiz kzlarnn, o kader dedikleri lanetin, ksrdngnn, tabunun, korkularn delik deik edilmesinde ncyd. Son derece sinsi ve akllyd. Sevda kzlarla bir araya geldiinde ok ilgin ve gln hikayeler anlatrd. Eski model bir ara srdn, yannda uzun sal tipsiz bir sevgilisi olduunu, banka soymak gibi sra d hikayelerdi bunlar. Mutlaka iinde su oluyordu, ama banka soyarken memurlardan birini ldrmek gibi eyler olmuyordu, olursa bu kzlarn houna gitmiyordu, yani kzlarn hayal dnyasnda gezmelerini salyordu. Kzlar onun bu eyleri nerden bulduuna ve gzelce hikaye etmesine ayorlar, onun hikayesini gerekmi gibi dinliyorlard. Sevda onlarn yapamayacaklar eyleri imkanl hale getiriyordu hikayelerinde. Kanl canl hikayeler. Uyuturucu satcsn tekme tokat dvmesi, sonra adamn silah ekmesi, sevda kayor,
sevda kafasnn iinde bir eyleri ok gzel kurabiliyordu, ve kurduklarn ok iyi ve heyecanl biimde anlatyordu ve bu kz arkadalarn delice mutlu ediyordu. Zaten skntl hayatlarna renk lazmd, bir gkkua, sevdann hikayeleri yle bir dinamit gibiydi ve hayatlarn uuyordu uzaya, cennet gibi gzel bir yere. Bir yerleim istasyonuna doru.
Sevda hikayenin birinde kyden kayor, bir kapc ailesiyle yaamaya balyor, mahallede bir cinayet ileniyor, polis aratryor ama sonu yok, sevda polis gibi aratrmaya balyor, apartmandan birisi cinayeti ileyen, yle dnyor.
Sevda hikayede bir kyl kzn hi yapmad, yapamayaca eyler yapyor, mesela antasnda satr tayor, klk deitiriyor, erkek klna giriyor ve erkekler dostluk yapyor gece yars.
Tabi hikayeyi anlatrken sesini erkek sesine eviriyor ve o kadar sahici oluyor ki. Kzlar onu bir erkek olarak gryor. ap kalyorlar. Elleri azlarnda.
Bacaklarmn arasndaki balyozun tadna bakmak ister misin tatlm.
Kzlar glmekten krlp dyorlar yere.
Oda yklyor. Odada sanki deprem oluyor.
Sana bir srrm vereceim. Ama kimseye sylemeyeceksin. Yoksa keserim seni
lrm de kimseye demem de.
u oban Hasan geen gn yannda geerken selam verdi. lkokulda en sevdiim arkadamd. Sohbet akp gidiyordu, uzaklara gideceim dedim. Kanatlarn yok dedi, der lrsn. Nasl dedim. Baz kzlarn byk kanatlar olur byk kularnki gibi. Sen onlardan deilsin dedi. Sinir oldum tabi. Ya ne dedim burada m yaayacam. Ruh. Dedi ruhun. Onun ferahla ihtiyac var. Ruhunun mutlulua sevince ihtiyac var. Seni mutlu edecek adamn bunu yapmas lazm. Bunu yapabilirse sen cehennemde bile mutlu mesut yaarsn. Sen bunu nerden kardn? Seni eskiden beni tanrm. Dedikleri ok houma gitmiti. Burada kal bence. ok iyi olur. Bktm kyden dedim. Seni alrm dedi. Mutlu etmesini beceririm. Ben de dedim ki: Beni p. Korkarak bakt bana. Ona glmsedim. eytanca glmsediini biliyor musun dedi. Gldm. p haydi bir daha demem. Keriz miyim dedi. Anlamadm dedim. Sen ky terk edeceksin. Seni persem zlrm uzaktasn diye. Olsun dedim. Bir kere l yanna kar kalr. Olmaz dedi.
Gzel laflar ediyor. Hassas biri. Ama ben bu kyde deliyorum. Bir de bu delirmeye onu mu dahil edeyim. Ama ne gzel sylemiti. Sana ruhunu hissettirmek lazm. Btn ilacn bu. nsan kendi ruhunu hissedince gerek mutluluu bulur.
Ne gzel. Seni anlayan biri var.
Beni anladn sanmyorum.
Ama seni etkileyen szler sylediine gre seni anlyor.
Sanmyorum.
Bence sen kendini tanmyorsun ve o seni iyi analiz etmi. nsan kendini tanyamaz. Dardan gz seni fark eder.
Bu ky tek etmem lazm?
Bence sen onu yeniden bir deerlendir. Belki de sonsuz mutluluu onla yaacaksn.
Bir obanla m; sen kafay m yedin olum?
Belki de kafay yiyen sensin. Haberin yok. gideceim diye tutturdun gitmiyorsun. Bence sen palavra skyorsun- bir hayal kuruyorsun ve ok korkaksn. Hi cesaretin yok. yle cesurca kaacam edeceim, bambaka ve ok renkli bir hayatm olacak diyorsun ama bunlar kof laflar. Bilmediin bir yerde bilmediin insanlar arasnda nasl hayatta kalacana dair samal bir grn yok. hikaye anlata anlata milleti elendirip bylyorsun- kendinde elenip havalara giriyorsun- olay bu. Sen gereklerin iinde bir solucansn. Yani kap gideceim diyorsun ama cesurca laflar, arka planda bir solucan var. Kap gitmekten d patlayan bir solucan.
Sevda nce gld. sonra parlad: Ne biim dostsun be! Sabrediyorum abuk subuk laflar edip moralimi bozuyorsun.
imden geeni demeyeyim mi?
Bak gzelim iyi bir plan art. Sonra doru bir zamanda uygulamaya gemek lazm. Aceleye getirilen iler istenen sonucu vermez, baarya ulamaz. Plan tamam da beklediim bir ey var demek ki.
Syle.
Sylemem.
Sylesen ne olur
Sonra yakana yaprlar ve seni blbl gibi trrler. yle eyler yaparlar ki konumaya mecbur kalrsn. Belki de kamama sen mani olursun. Kimseyi gvenim yok.
Bana da m?
Ne yazk ki. Ayrca her eyi sylersem planma olan gcm de azalr gibime geliyor. Belki de cayarm.
Kendinden korkuyorsun.
Hayr. O enerji kaybolmasn. O cesaret. O g. By bozulmasn.
Gld Leyla.
Ban en iyisi mi sen git yarn aktrmadan Hasanla bir konu. Oradan geiyormu gibi yap. Tart. Dinle onu. Bence size izili bir yol da da sen krsn.
Samalama.
Beni seviyorsan gidip onunla konuursun. Yzne bak, onunla sonsuza dek olduunu hayal etmeyi dene, sevgilin, kocan filan. Bir ev hayal et. indesiniz. Bir bahe hayal et. Akamlar ay iiyorsunuz filan. Ne bileyim. Seviyorsunuz filan.
Sevda delice bir kahkaha kopard. Glmekten gznde yalar geldi. Glmesi bir trl bitmiyorsun.
Sen deli misin? Sen kafay m ttn, o ve ben sevimek ha. Dnyada tek o kalsa asla.
Ama o i yaparken belki de muhteem hissedeceksin, aradnn o olduunu anlayacaksn. Yaamadan bilemezsin ki.
Annem gibi laflar etmeye baladn.
Beni krma. Yarn bir dene bakalm.
Beni kesseler denemem.
Ben eve gideyim dedi kalkt, yola dt.
Sevda evine git, yolda kk abisine rastlad, sigara iiyordu, nerdeydin dedi, arkadala az oturdum dedi. Kahvehanenin nnden geiyordu, ortanca abisi oradayd, kalkp yanna geldi, nerdeydin dedi, ona da bir cevap verdi. Tarlann yanndan geiyordu. Byk abisi tarlada i yapanlar seyrediyor, ay sigara iiyordu
o da sordu, ona da bir yant verdi.
de bir i yapmyor, sada solda gnn gn edip keyif atyordu. Eve sadece babalar bakyordu. gen adam gurbete kmay planlamt ve haber ha geldi ha gelecekti. Bir aydr beklenen haber yznden i g yaptklar yoktu.
Akam serinlii kmt kye. Sevda yatanda uzanmt, dinleniyordu, pencereden esen rzgar ieri doluyordu, gn boyu bu rahatl bu uzan beklemiti, kapdan gelen konumalara kulak vermiti. Kapya gelen az sonra gitti. erden aabeylerinin sohbeti balad. Yarn sabah erkenden kasabaya giden dolmua bineceklerdi. Oradan da byk ehre gidecekleri imento dolu kamyonla. Baba inaat ustasyd, bir ky evi ina ediyordu, gecenin 12 si geldi eve, at, kars ona yemek verdi, kars olanlarn i bulduunu yarn gideceklerini anlatt, baba da ok sevindi bu ie.
Ama en ok gizli sakl sevinen sevdayd. Aylardr kafasnda kurduu plan geree dkebilecekti bylece.
Ertesi gn sabah karanlnda karde/aralarnda 2 er ya fark var. Hazrlanp annelerinin elini pp sarlp yola ktlar. Sevdaya gzn gibi bak gznn stnden ayrma dedi en bykleri. Gznz arkada kalmasn dedi anneleri. karde karanlkta kaybolup gitti.
Gn aydnlandnda sevda bar ar grlt patrt olmadn fark etti, anlad ki aabeyleri gitmiti. Onlar ev deyken kavga grlt eksik olmazd. Az dala. Olmayacak konulardan saatler sren tartmalar. Erkeke tartmalar. Gittiklerine o kadar ok sevindi ki, sevin kahkahalar atmak istedi. Tuttu kendini.
Gn ilerlerken plann masaya yatrd, dnp duruyordu. Birden kafasna dostunun dedikleri dt: gidip hasanla grmek. Onunla grme fikrini deitirmezdi, bu ky terk edecekti; ama belki onunla grme iyi bir ey eklerdi ona, bir ey kazanrd belki. Dostu byle demise vard bunda bir ey. Annesine bir yalan atp evden kt.
Hasan dn grd yerde gremedi.
Epey arad ama bulamad. Dalara doru gitmi olmalyd.
Ertesi gn de hasan arad. Yine bulamad.
nc gn de bulamad ve fkeyle deli olmu biimde dadan iniyordu. Kendi kendine konuup duruyordu. Kayalk yanndan aniden hasan kt karsna,
Hasan srtyordu. Hasan kt. Sevda onun yanna gitti. Az aada koyunlar otluyordu. Hasan arkasndan bir iek karp uzatt. Sevda iee bakt. Burada onlardan bir sr var dedi kaytszca, hasan iei atar gibi yapt, Sevda iei almak istiyor oysa, kokmaz etmez gl deil nk. Ama almak istiyor. Hasan uzatt iei, Sevda iee bakt, Hasann kafasna att iei. Almak istedim nk kafana atarsam iyi olur diye dndm. Gld hasan. Mutlu oldun mu?
Tabi. Ama bu kez ta olsa iyi olur.
Gldler.
O da nedir?
Kitap.
Kitap m okuyorsun?
yle.
Okuyacaksn da ne olacak; bir obansn sen?
Hasan gld gl verir gibi.
inden dedi ki: Kaskafack.
Ne srttn? dedi kz.
Sen de okursan iyi olur, dnyan deiir.
Ne varm dnyamda?
inden geenleri ok iyi biliyorum.
Bir ey bildiin yok. istediin kadar oku. obansn.
Beni neden aalyorsun.
nk sama eyler diyorsun.
Nasl?
obansn. Bir oban kim ciddiye alr.
Demek istediim. ehre gittin. Ban belaya girdi. Hatrl zengin dostlarn olur mu okuyarak. Yok. paran olursa, hatrl evren olur. Emek istediim kk dnyan asan iyi olur. Baka ufuklarda ansn denemelisin.
Ben gayet iyi durumdaym. Sevdiim yerdeyim.
Altnda doru dzgn pantolon yok be. Ne zrvalyorsun. Kndaki pantolon yamal. Babamn pantolonu. Hatra. Uurlu pantolonum bu. Sana rastlarm diye giydim.
Sevda gld.
Giyecek baka ey bulsan iyi ederdin.
Bu pantolonla ok komiksin.
Hasan, ona srtn dnd. Gzlerinden yalar dt.
Hasan kseceksen giderim bak. 3 gndr senle konumak iin kpek gibi gezip durdum.
Hasan oral olmad.
Hasan dn bana. Bak yoksa giderim.
Hasan ona yzn dnd.
Aladn m sen?
Yok.
Aladn. Bak hasan alayacak durum yok ki. Sana gerei dedim.
ehirlerde kzlar yrtk prtk ortlar ve kot pantolonlar giyer dolar, modadr bu.
Sen ne paralyorsun?
Sevda gld. Tamam: ama onlarnki baka. Bir oban yamal pantolon giyerse mecburiyetten, fakirlikten, bu yoksunluk gstergesi, fakirliktir. Ama o ehirli kzlar yrtk prtk eyler giyer. Onlar istedikleri pantolonu alabilir. Onlarda gln olmaz. Ama sende olur.
Brak ya. Senin kalbin donmu. Kt gzle bakyorsun her eye. Ama senin dibini biliyorum da ses etmiyorum. zlp alarsn. Sonra beni yle hatrlarsn.
Sen ne biliyorsun be pis oban paras. Baldr plak cahil. Kyde kala kala ve eline geen sama kitaplarla adm m sandn kendini. Babann pantolonuna bir ey demedim. O iyi adamd. Sen onun kl bile olamazsn. O yllarda ehirde alt durdu, gelitirdi kendin. Sen yllardr burasn. Gitmekten korkuyorsun.
Bak sevda atrma azm!
Aarsam ne olur. A da bir grelim bakalm. Seni laflar boarm hasan. Acdm geldim yanna. be laf edeyim dedim ileden karma beni.
Brak bu ileri. Ne acmas. Senin dibini biliyorum dedim.
Bilemezsin.
Bak tartmayalm. Krmayalm birbirimizin kalbini.
stediini de. Krlmaz ki. Gleri geerim. Senin neyine krlacam. aresizsin. Senin ciddiye alsam amarm yerdin.
Hasan gld.
Syle dibim neymi?
Bo ver.
Kitabn arasndaki kat ne?
Bo ver.
Ver onu bana. Merak ettim. Okuyacam. Gld marka.
Olmaz.
Neden?
Sakncal.
O halde dibim neymi onu de?
Alarsn.
O zor. Gld.
O iiri okur.
Sevda ban teki yana evirmiti ve gzlerinden yalar dmt. aktrmadan hemen sildi onlar. Ama gzleri yine doldu.
Bana bak.
Bakmam.
Sen alyorsun?
Sevda gitme buralardan. Buralardan gzel yer bulamazsn ki.
Bunu sakn kimseye deme.
Demem. Ama bana kt iler gelir. Ne olursun yapma. Burada sevdiin birini bulursun.
Sen beni sevmiyor musun?
Hasan gld: Elbette seviyorum.
Benimle evlenmek istemiyor musun?
Elbette.
O zaman neden sevdiin birini bulursun diyorsun.
Belki bakasndadr kalbin. Ne bileyim. Ama ne edersen et seni severim. Gidersin piman olursun dner gelirsin. Severim seni. Bence bir sre daha burada kalmay denemelisin. nk yle eylere bularsn ki sonra geri dnn olmaz. O kapy bir kaparsan geri ama imkann kalmayabilir. lmek gibi. lmden kimse geri gelemez ya. yle.
Buraya dnmek istemem bama ne gelirse gelsin.
Demek istediim buradaki anlar vs her eyi imha etme en azndan. nsan geri gelmek ister. Hayat balad yere.
Katta ne var?
Bir iir.
Kime yazdn?
Senin iin.
Ay ne gzel okusana!
zlrsn.
Olsun oku.
Hasan iire okumaya balad.
Sevmek zor i: Elmay sen seviyorsun diye o da seni sevecek deil ya.
Sevmek zor i bir ky bir kenti ya da bir insan.
leri istediin gibi gitmez
Hep byle olur zaten
Alp ban gitmek istersin
Yaadn ky seni sevmek zorunda deil ki.
nemli olan senin onu sevmen
O sana gerekli her eyi veriyor zaten demiti bana annem.
Elenceli gzkmez sana tarlada almak.

Sevdaya bakt, yz baka tarafa dnk.
Belli ki alyordu. Ses etmedi ve iiri okumaya devam etti.
Mutlu olmak diye bir ey yok.
Buna inancm kalmad.
Annemin szlerini dnp duruyordum.
Buray brakp gitsem?
ok uzun dndm bunu. Aylarca. Sonu u oldu: Buray brakp gitsem bu ky arkamdan gelecekti. Bunu anladm an ky terk etme dncem yerle bir oldu.
Sevda yalarn sildi ve ona dnd.
Ky terk edeceimi kim syledi?
Kimse. Sezdim.
Sevda kalkt, yola koyuldu: Sakn bir yere gitme. Kal ve dn. Bu kyde doan birok kii dnr bunu. Kap gider bazs. Bence gitme. Burada bir dene. Mahvolman istemem uzaklarda.

Sevda uzaklat.
Gece yarsyd. Gndz hazrln yapmt. ki antas hazrlamt. Odasnn penceresinden dar yle bir bakt. Hava muhteemdi.
Dar kt ve seri admlarla ilerlemeye balad.
Bir an geri dnp evine bakt. Zavall ev diye dnd. Seni son grm. Kyn ok dndayd, ormanlk alana geldi. Yorulmutu. Biraz dinleneyim dedi ama can kalkmak bilmiyordu. Hasann dediklerini dnp duruyordu. Ya gittii yerde bana bir felaket gelecekse? Kt kt senaryolar kafasnda dolanmaya balamt. En kts ne olabilirdi ya tecavze uramak ve ldrlmek. Byle kt eyler dndke korkmaya balad. Asnda korkusu yoktu. u hasan iine yle kurtlar atmt ki. Kalkp biraz daha diin sksa, denese burada. Ormanda kular tyordu. Baykular. Kargalar ve ufak tc kular. Austos bceklerinin sesi geliyordu. Derede vraklyordu kurbaalar.
Vahi hayvanlarn saldrsna uramaktan korktu ve ate yakmak iin al odun toplamaya balad. ok aba sarf etmedi. Buras yakacak odun doluydu.
Atei yakt ve bana kuruldu.
Plana gre yukardaki kye gidecekti. Eski bir arkada vard orada. ok gvendii. Geceyi orada geirecek ve ot ykl kamyona saklanacak, kamyon ehir dna kacakt. Kardeten te sevdii ocukluk arkada kzn abisi kamyonu srecekti. ehir dna ara ara ot gtrrd. i buydu. Ot gtrr, saman tard. Hayvan gtrrd. Dnyordu ve bu i hi de kzlara anlatt gibi deildi. Berbat hissediyordu. O cesur laflar ve olayn tam iinde olmak apayr eylerdi. Kyden kama dncesi iyice zlmeye balamt. Ayaa kakt. Atei sndrmeye balad.
Sratli admlarla evine doru ilerlemeye balad.
Bir ay daha deneyecekti, eer bu kyde kalmasna yol aacak bir sebep bulamazsa artk sonu ne olursa olsun kaacakt.

OSMAN

Osman kar frtnasnda ilerliyordu.
Dnecek, kafasn verecek bir ey aryordu. Birden iine Halit dt. Halitle ilkokuldan arkadat. Zaman zaman ok yaknlatlar bazen uzaklatlar ve bakalaryla daha sk takldlar ama her birbirinden haberdarlard, her zaman. Sonra bir eyler olur, yeniden her gn taklmaya balarlard.
kisi birlikte kasabada geici ilerle alyorlard, 16 yandaydlar. Kasabada inaat malzemeleri satan bir i yerinde alyorlard. Kamyona imento ve kire yklyorlard. Bu i ok zordu, ama bu ii bulabilmilerdi ve paras da dier ilere gre fazlayd, Halit ikide bir ky terk etmekten sz ediyordu, her akam kye giderken mutlaka kyden gideceinden sz ederdi, byk ehirde yaamak istedii hayat anlatrd. Halit yle anlatrd ki, kanl canl bir atmosfer gelirdi Osmann gznn nne. Mesela kzlar tasvir ederdi Halit, onlarla nasl konuacan anlatrd, o kzlar yle gzel anlatrd ki. Osman ok zevk alrd onu dinlemekten, ara ara hikayeye espriler yerletirirdi.

Her ne olduysa Halit o hayali anlatmay kesti, iyice iine gmlmt, Osman deli olmutu. Halit neyin va diyor, ama Halit kaamak cevaplar veriyor, iinde ne olup bitiyor hi anlatmyordu.
Akamn o saatinde ara olmazd kye kan, ama kye giden aralar denk gelirdi traktr ya da otomobil. O zaman o ldren uzun yolu yrmek zorunda kalmazlard. Halit sessiz olunca o yol da ekilmez oluyordu. Osman bir eyler anlatmt, ama Halit kendi iinde bir yere gmlm gibiydi.
Sen beni dinlemiyorsun?
Yok; kulam sende. Anlat.
Osman anlatyordu bir eyler. Laf olsun diye. Ama Halitin kafas kesinlikle baka bir yerdeydi. Ve onu Osman ok merak ediyordu. Neyi vard bu hayat dolu ocuun?
Kye vardlar ve bir notada evlerine gitmek zere ayrldlar. Osman bekledi ve onu takibe koyuldu. Halit evine giden yoldan sapmt. Osman onu dikkatli biimde takipteydi. Bir an her neye bastysa ses kt. Bu tan taa dedii gibi sesti. Halit dnp arkasna bakt. Ama Osman onun arkasna dndn grnce sinmiti. Ne i eviriyor bu byle diye dnd. Gkyznde inlerce yldz ve ay vard. Halit ilerledi ve bir evin bahe duvarna yaklat, ieri atlad. Osman duvara yanat. Orada iki glge vard, bahenin bir kesinde, bu evin sahibi adamn kz vard, Halit anlalan onlardan biriyle i eviriyordu. Osman emin olmak istedi. Ve iyice bakt. Evin kk kz Rahime o. Ferruh amca Haliti bir yakalasa, ldrmezdi. Ama ldrmekten beter ederdi onu. Kzlarna ok dknd ve kzlar herkesin dikkatini ekecek kadar zarif ve almlydlar.
Osman iinden glerek oradan ayrld.
Ertesi gnd.
Halit ve Osman kasabada akama kadar almlard. Ky yolunda ilerliyorlard, in cin top oynuyordu ve yolda yrmekten yorulmulard.
Yol bazen pis yoku bazen yoku aa, bazen kvrlarak gider, dne dne kye kard, aalar ormanlar iinden kz gibi akard yol.
Para biriktirip bisiklet alsak ok iyi olacak.
yle; ama dnyann paras bir bisiklet.
Eski psk olsa yeter.
Yokuu kmaz.
Motosiklet alalm.
Zor i. Bizimkiler para bekler.
Aalk alana geldiler. Yolun kenarna kuruldular. Burada kk bir dere vard.
Karanlkt; ama cephane gibi ay vard gkyznde.
Halit, kk kardelerine biskvi ikolata almt ve ekmek. ehir ekmeini seviyorlard. Gzne bahe iliti.
Az sonra geleceim dedi ve gzden kayboldu. ok gemedi. Geldi.
Ne yaptn?
Domates aldm. Salatalk.
Derede ykayp geldi.
Yiyecek misin?
Yemesem olmaz. Kurt gibi am.
Bltler ekmei domatesleri de. ekmek aras yapp yemeye baladlar.
Dn gece seni takip ettim. Kzla muhabbet ediyordun. Kardeim neden bana byle bir ey olduunu sylemedin ki.
ok yeni nk. Hem byle eyler sylenmez. Ya birine sylersen. Aznda kardn mesela.
Amacn ne?
Tabi ki esmayla evlenmek. Ama beni adam yerine koymazlar. Alp karacan onu.
Babas seni alp karmasn da. Anladn sen onu.
Halit glmeye balad. Osman bakt garipsedi ve o da glmeye balad.
Glmeleri bitmiyordu.
teden bir ses geldi.
Kim var orada! Ne yapyorsunuz?
Bir tfek sesi patlad.
Halit ve Osman frlad.
Bir sre sonra kan ter iinde durdular.
Bahenin sahibi yal adam tanrdlar, bahede onu sebzeleri sularken grrlerdi, bazen karsn.
Selam verip geerlerdi.
Glerek alak sesle konuarak ilerliyorlard.
Yumuak o yaz akamnda az nceki olay, gmbrt akllarn skp almt ve kurtulmann cokusu, sevinci. Yorgunluk filan kalkmt stlerinde.
Halit birden sutsu. Uurum dibi gibi bir sessizlie gmld.
Ne yapacaksn o kzla? dedi. Osman.
Gld: Ne bileyim. Evlenirim herhalde.
O ne yapacak senle. Ne dedi?
Sormadm. yi vakit geiriyoruz.
Bana bela olmasn.
Yok canm. Ne yaptm bilirim.
Hi sanmyorum. Sonunda ban belaya girerse armam. Hapse atarlar seni.
Neyin ne olduunu biliyorum. Bana istediini yapabilirsin diyor. Kim bilecek ki. ok dil dkt. Yine de bir ey yapmadm. Sadece ellerini tuttum. Sarldm. Yanaklarndan ptm.
Bu i ok tehlikeli grnd bana.
Bana da. Hani kz teslim olmasayd ok iyi olacakt ya. Bata uzakt. Mesafe koyard. Mesafeyi yitirdi ve gzmden dt. Onunla asla evlenmem.
O zaman neden gryorsun?
Arkadam. ok ocuk. Ama kabul etmiyor bunu.

Birka gn sonrayd. Scak, azap veren bir gnn en serin, en rahat ve yaanlas zamanyd, glgeler kurtarc gibiydi ve esinti balamt.
Halit bir traktrle kye gelmilerdi kasabadan: Gel benle dedi nee saarak, dolaalm biraz. Onu kzn evinin oraya gtryordu.
Nereye?
Kzla sen de tan.
Neden?
Sk sk dostluumuzdan sz ederim ona. Ne bileyim. Her eyden. Seninle tanmak istedi.
Osman ses etmedi. Baheye girdiler gizlice. Bahenin arkasna ilerlediler.
Kzn ailesi yatmt. Karanlkt.
Osman beklerken Halit geldi kzla. Osman hemen kzn kokusunu duydu. Tatl, gzel bir kokuydu, herhalde amarda kullanlan deterjandand. Ay vuruyordu kzn tatl yzne. Kocaman mavi gzleri vard. Sohbet balad. Osman ard, Halit bu kza nasl ak olmaz, inek herif diye sordu iinden. Halit sigara yakmak iin kibriti akt ve kzn ne kadar gzel olduu alev yzne yansynca iyice ortaya kt. Kz da sigara yakt. Sen de ier misin. Olur dedi Osman. Cana yakn kz olduu gibiydi. inde ne varsa dkyordu, iinden ne geiyorsa saklamadan sylyordu. Evden iyice uzaklamlar. Aalarn arasnda bahenin en dip ve gizli kesine ilerliyorlard.
Halit dedi ki: Baban arkadan gelse, diyelim ki biz saklandk. Bizi gremedi ve seni yakalad burada tek bana. Ne dersin?
Kz gld hafife: Korkudan aklm kar, ne yapacam arr. Fener tutulmu tavana dnerim.
Hep birlikte gldler.
Gzlerimi kapar uyur gezer numaras yaparm. Asl sen kendini dn. Seni bahede yakalarsa ne eder.
Halit dedi ki: Osman la. Her gn i i. Bktm la. Kafamza gre taklsak ne gzel olur. Bu iek de yanmzda olsa.
Osman ve teki gld.
Halit dedi ki: Ne zaman kafamza gre taklacaz biz.
O i olacak gibi grnmyor.
Niyeymi?
Sorumluluklarmz.
Katr gibi alyoruz. Byle bir yere varamayz.
Mecbur. Elden bir ey gelmez.
Tuvaletim geldi. Az sonra gelirim deyip uzaklat.
Halitle almak nasl?
ok geveze. Srekli konuur. Sizin aranzda ne var?
Hibir ey. Halit elenceli biri. Beni psene.
Ney?
Beni psene dedim.
Ciddi misin?
Evet, pelim diyorum sana. Halit gelmeden abuk ol!
Osman ok olmutu.
pelim; ama hayvanlama.
Bak dnme. Bu frsat bir daha bulamazsn. Aramzda kalacak.
Osman dnyordu. Kz yle deyince alev almt. ok holand, adeta kann kaynamadan bu kz imdi pse. gdleri evet diyor ama kafas bu ite bir yanllk var diyor. Yoksa Halit onu deniyor muydu?
Beni deniyor musunuz?
Yok be. Haydi pelim. Nerdeyse gelecek!
Osman; tamam dedi iinden, diyecekti nerdeyse. Halitin geldii yne bakt.
Haydi! dedi kz.
Peki dedi Osman. Kz usulca ona yaklat.
Osman nce bir ey anlamad ama az sonra kzn scak nefesi azna doldu. Smscak nefesi aznda hissetti. Bir trt duydu. Korkarak ban geri ekti.
Kalbi kt kt atyordu.
Halit yaklat.
Ben yokken ne kaynatyordunuz bakalm?
Hi dedi Osman korkarak.
Kz glmsedi: zledim seni Halit. Yakla ve beni gzelce p.
Bu da nerden kt?
Canm yle istedi. p haydi!
Yok. Olmaz.
Osman var diye mi? Haydi p. Osman arkasn dner istersen.
Samalama kzm.
Beni son grn olabilir Halit. Beni p.
Akam akam delirdin mi?
yle. p.
Halit gld. Usulca ona yaklat.
Halit bir ey hissetmiyordu, kz da bu ii brakt onun yanan srd.
Halit acyan yanan ovuturdu.
Pis seni. ok adisin.
Ben gidiyorum. Siz de kaybolsanz iyi edersiniz.
Hayatta sana baarlar Halit. Osman harikaydn.
Kz, gvercin gibi koarak uzaklat. kisi de fare gibi kaarak uzaklat.
Halit sordu: Sana neden harikaydn dedi?
Ne bileyim.
Siz bir halt kartrdnz ben yokken?
Ne diyorsun sen. Samalama!
Sesin bakayd. Titredi. Ne yaptn ben yokken?
Sohbet ettik.
Hadi yle olsun ama bence onu ptn.
Bir hafta sonrayd.
Kz yer yarlp iine girmiti sanki.
Halit dert yanp duruyordu: Nerde bu kz? Canm cierim onu aryor, yanyor.
Osman haberi almt: Grt biri varm. Ve anlalan seni gibi gevek deilmi ve kz kapm.
Ne diyorsun?
Kz karm.
aka m yapyorsun?
Yok. Rstem abinin byk oluyla kam.
Oto tamircisi pis sar byklyla m?
Evet.
Halit kulaklarna inanamyordu: Demek ki o gn ondan sana hayatta baarlar demi. Keke onu pseydim. Ah keke. Ak olur yaparm bir hata derdim. Kafama skaym! Kz yok oldu, altn oldu. Ne geri zekalymm ben. Keke pseydim. Ah keke. O pis herif onu cayr cayr pyordur imdi.
Gld: Kap gidince mi deerli oldu?
Ne bileyim arkadam. Yanmdayken kendini teslim etmek isterken ok ucuzdu gzmde. Canm ekmiyordu. Doru syle. O gece onu ptn m; kzmayacam?
ptm.
Halit gld: Ne sinsi pislik adammsn sen. Senden hi beklemezdim. Nasld?
Bo ver.
Nasld?
Muhteemdi. O an dnyay verseler yle mutlu olmazdm.
ok hainsin Osman. ok hain. Seni ahlakl ve temiz bilirdim. Nasl yaparsn bana bunu?
Onunla aramzda bir ey yok demese yapmazdm.
Nasl hissettin?
Yapkan bir ey. Bal tad gibi. Ondan te bir ey. Ruhumu hissettim. Ruhumun kanatlar ald. Acayip mutlu oldum acayip. Kelebekletim. Az daha ge geleydin ya ahmak.
Halit gld.
Evlensek ne gzel olurdu derdi. Hayaller kurard, ses etmezdim. Neden konumuyorsun derdi. Evlenmeye hazr deilim derdim.
pmedim kz. Tarla faresi! pseydim keke. Ben de senin gibiyim.

Ertesi gnd. Halit ve Osman otururken patron geldi. Onlara barmaya balad. Halit byle eylere sabredemezdi, o da bard ve ii brakp gitti.
Osman ie devam etti. olmad iin oturduklarn sylemiti Halit. Osman da. Patron sonra geldi. Pimand. Durumu renmiti ama Halit oktan gitmiti. Osman patron adna Halite durumu iletti, ie dnsn diye yalvard ama Halit ie dnmedi.
Ertesi gn kyden ayrld.
Bir ay sonrayd.
Halit depoya geldi.
Patronla konutum dedi. e balayacam.
Nerelerdeydin?
Uzun hikaye.
Akam kyn yoluna yamandlar. O scak ama serin gzel yaz akamnda ilerliyorlard. Kuru ot ve evre aalarn gl kokular iinde. Orman havasnda.
buradan baktm grdm gibi deilmi. Yani oradayken buray hayal edip durdum. Buradayken buray beenmezdim. Orada bir eyler yaaynca nerede olmam gerektiini buldum. Byk ehirde insanlar ok acmasz. Sildi mi siliyor. Burada kavga ederiz, kseriz. Ama bir ey olur, sana bir ey lazm olur, ne bileyim hastan olur, tarlada ihtiya duyarsn, gelir yardm istersin, ans benim iin de geerli. Byk ehirde iler byle deil. Sildi mi siliyor. Gerek duygusal balant yok, ruhani ba yok. Orada gerein, koullarn acmaszl hkm sryor. Herkes hayatta kalma sava veriyor. Her ey para. Kyde hamur yoururlar ekmek yaparlar. Frndan ekmek alrlar orada. Baheden domates toplarsn. A kalmasn kyde. Ama ehirde geerli olan para. Paran varsa yiyecek alabilirsin. Paran yoksa seni takan kimse yok. ehre gittiim ilk gnlerde i bulamadm. Sahilde banklarda yatyordum. Bekiler geiyordu, nesin kimsin sorguluyordu. aryordum kafeler oktu, kimse i vermedi garson olarak. Villann birinin nnden geerken kamyonete takm alet filan ykleyen birini grdm. Ksa boylu. Ar bir alet vard. Gel bir el at dedim, yardma gittim. Tesisatym. ra onu brakp gitmi. ok skntlyd. Dert yanp duruyordu. Adam lazmsa alrm dedim. Tamam dedim, sevindi. e baladk. Nerde kalyorsun dedi, buralarda oturuyordum dedim. Ertesi gn seni alaym dedi filan. Sabah onun kamyonete bindik. ehirden uzakta bir yere gittik. Resmi bir binann atk su borularn yerletirmek iin tarla gibi bir yerde, duvar dibinde almaya baladk. O biraz alt. Kazmay bana verdi, baladm almaya. Toprak ok sert ve tal. Kan ter iinde kalana dek kazmay salladm, krekle de topra kardm, o diz km beni seyrediyor. Yorulduumu gryor; ama sra bende demiyor, bekliyorum, bekliyorum, seyrediyor beni, sigara yakm, bir ark mrldanyor, sonunda bunun ses edecei yok, sra sende dedim. Bozuk suratla bakt bana, aznda sigarayla almaya balad, gya alyor, sigara aznda, bir iki kazd, sen gzel kazyorsun, devam et dedi kazmay uzatt bana. e yeni baladm, kuvvetli olmam lazm, adam alman beenmedim deyip iime son verebilir, be kuruum yok ve acil para lazm. Kazmay heybetle sallyorum; ama gcm tkeniyor, dayandm, uzun bir sre sonra ii o devrald. Ksa bir sre sonra bana brakt ve dayanabildiim kadar dayandm ve bir an iflahm kesildi. i brakp kap gitmeyi dndm. Durdum. Bana bakt. Ne durdun der gibi. Saa sola baktm. Kazmay elimden ald. O an keke orada ii braksaydm. Basp gitseydim.keke pes etseydim. Pes etmek gzme gzel grnmemiti. Para lazmd nk. Adamla 4, 5 gn altm, katr gibi altrd, ii brakmak istedim, birka bira paras verdi, dvecektim nerdeyse adam, brak ge git yoluna dedim, polisle ban belaya girmesin, ya da bir yumruk atarm der ban arpar yere, lr diye korktum, ama az da olsa para vermeseydi yakasna yapacaktm. Akam oluyordu. Sahile indim. Bfeden bira aldm. Paramn tamamyla. Az da erez aldm. Yry yolundan insanlar geiyordu. O kadar ok kz vard ki. atm kaldm. O kadar ok ortlu, mini etekli gen kz vard ki. Akam tatl ve gzel ve kzlar oktu. Derken iki gece bekisi tredi yanmda. Bira imek yasak dedi. Pln prtn topla dedi. Kumsala indim. Karanlkta imeye baladm. Kaybolan umudum ve enerjim yerine geldi itike. ans yakalayacaktm srar ederek. Yeni denemeyeler yaparak. Bir i buldum mu, o ortlu kzlardan biriyle de arkadalk yapmay kafaya koymutum. Sahili ok sevmitim.

HALT SAHLDE

BR GEN KIZ, BR GEN ADAM ve YALI ADAM

Halit, sahili hayatnda ilk kez gryordu. Deniz kelimesi onda muhteem hisler uyandrrd. Denizin kokusu, kz gibi sakin dalgalar onu bylemi, alp gtrmt. Evet, bir i bulmas gerekliydi, artk ne olursa olsun bulacakt, kalacak yer de bulmas lazmd, bulurdu, imdilik hava scak olduu iin sahilde bir yerlerde, banklarda sabahlayabilirdi.
Sahilde gerekli her ey vard, tuvalet kabinleri. Restoran, kafe ve apartmanlarn oradaki p kutularn yanna poetlerde ekmek, yiyecek atldn grmt.
Bayatlamaya balam ekmekler, sadece bayatlad iin atlan salam ekmekler, hamur ileri, pasta, gzleme, ev yapm pizza.
Halit bir poeti gzne kestirdi ve evresine baknd. Kimse yoktu. Sabahn 3yd ve gidip sansar gibi poetin ikisini kapt ve birini panikle at. Koklad, gzleme yenecek dzeydeydi. Kt kokmadna ve taze olduuna gre yeni atlmt. Hzla oradan uzaklat, kumsala indi, buras karanlkt. Gzlemeler doyurmamt. Zaten iki taneydi. Dier poeti ap sert ekmei fare gibi kemirmeye balad. O kadar ok at ki alktan kan ekeri dm, baylacak gibi olmutu. Dnden beri bir ey yememiti ve yedii en lezzetli ekmek ve gzlemeydi bu. Susamt. Deli gibi. ii de gelmiti.
Tuvalete giderken yere atlm, bo plastik u iesi grd, onu eline ald. Tuvalette iini grp kt, su iesini ykayp doldurdu, artk yannda tayabilecei suyu vard.
Asfalt sahil yolunun klar ne gzel yanyordu, evrede kimseler yoktu, kumral karanlk iindeydi, yry yolunda da kimseler yoldu.
Bir yere kvrlp yatmay dnd; ama uykusu yoktu. Yry yolunda ilerledi. Sonra evreyi renmek iin ara yollara girmeyi dnd ve villalar, aparmanlar arasna dald, yakn evrede dolanyordu. Apartman nlerinde p kutular kenarna poetlerde ekmeklerin atldn fark etti, villann birinde de demir kapya birileri alsn diye poette ekmekler atlmt. Bugn ekmek yemiti; ama her gn sadece ekmek yenir miydi? Yenmezdi. Katk lazmd, domates, peynir, zeytin mesela. Acilen i bulsa iyi olacakt. Devriye atan polis aracn grnce sakland, geip gittiklerinde ortaya kt. Ksa bir sre doland ve skld, yorulmutu. Merak ve buralar zme duygusu da snmt. Uykusu gelmiti. Yeri belledii banka ilerliyordu, orada birka gencin oturup bira itiini grnce baka bir yer baknd. Kimsenin onu rahatsz etmeyecei ve kimsenin gelmeyeceini dnd bir banka yerleti. Uykuya teslim olmak iin sabrszd, uygun bir bank bulup yan uzand. Ellerini koltuk altnda birletirdi. Kumsaldan gelen hafif esinti ferahlatyordu scak yaz gecesini. ok gemeden uykuya dald tatl biimde. Kfrl konuan birileri Haliti uyandrmt. Ba kaldrp bakt: Az tesine iki zibidi gelmiti. 20, 25 yalarnda, iyi giyimli, salar bakml gzel ocuklar. Ellerinde bira kutular ve sigara. ip birileri hakknda
kfrl konuuyorlard, bara bara. Halit, gidip ikisini de pataklamay dnd, ok fkelendi, nerdeyse gidip hesap soracakt. Arkadalar, urada uyuyordum, yksek sesle konuuyorsunuz, biraz sayg.
zr dilerim arkada dedi biri, kumsala indiler.
Ne var ki Halitin uykusu kamt, mal mal oturdu, kalkt yrd uykusu gelene kadar. Sonra bir banka yatt. ok gemeden uykuya dald. Korkarak uyand, ayaklarna bir ey dokunmutu, ayak ucunda oturan bir adam vard, 50 yalarnda. Kel kafal, ksa boylu, geni ve gbekli bir adamd. Sempatik, iten ve tatl baklar yeil biriydi.
Halit fkelenmiti.
Uyandrdm m evlat? Kusura bakma. diye sordu, Geiyordum, seni grnce bakaym dedim. Yardma ihtiyacn vardr diye.
Hrsz myd neydi? Zararsz birine benziyordu, adamn gzleri slakt. Alam gibi. Adam le gibi bira kokuyordu.
Halitin uykusu kamt. Toplanp oturdu. Adam gider diye bir ey diyeyim diye dnd; nk korkmutu, zarar grmekten.
Ben iyiyim day, sa olasn.
Adama dikkatlice bakt, adam st dkm kedi gibi mazlum duruyordu, nne bakyordu dilenci gibi, bir elinde sigara vard.
Halit korkuyu bo verdi: Ben iyiyim. De; senin neyin var? Neden alyorsun? tin sanrm. Derdin ne?
Karm aklma geldi. 2 sene nceydi. Onu ok sevmitim.
Neden ld?
lmedi; ama bir anlamda ld. 2 sene nce en mutlu son zamanlarmzd Komu evde bir adam yayordu, ben yalarda. Yeni tanmlard mahalleye. Ama evde bir ay oturdular. Gen bir ift ve o adam. ift ie gidip geliyordu. Eve gelen giden yoktu. Sonra bir gece eyalar kamyona tand ve adam braktlar bo evde. Yatayla. Sonra ev sahibi onu dar att, ok acdm adama. Kz onu terk etmi. ok alad, gelecekler ve beni alacaklar, bir yanllk var bu ite diyordu, kzm bensiz yapamaz. Birok komu adam evine almak istedi; ama ben ne ktm srarla. Adama evime getirdim, yemek verdim. 15 gn sonrayd. Darda i gle urap duruyordum. Bir sabah uyandm. Karm ortada yok, adam da yok. Gece karm arad, adamla kam. Bouna polise gitme. Rezil olursun. Bu ii aramzda zelim. Anlamal boanalm dedi. Olur dedim. Yani iyi bir adama benziyordu. Karm da yle bir ey yapacak birine benzemiyordu. Karmn bana anlattna gre, seni sevdim, evleniriz, arazilerim var, seni ok rahat yaatrm trnde eyler demi. Aklna girmi anlalan. Kandrm karm. Sonra karm arad. Bu adam alkolik dedi, beni kandrd, hibir eyi yok. Boanmaktan caydm. Geri dnsem kabul eder misin dedi. Dn arad. Ben de imdi kabul etsem mi etmesem mi diye dnp duruyorum. O yokken kafay yedim. imdi onun da kafay yemesini istiyorum, fkem var. Nasl yapar bunu bana? O evde durmak istemedim, lanetliydi sanki ve btn eyalar sattm, kiray da deyemedim. Evli barkl iki kzm var, ayr ehirdeler. Annelerini sordular. Kye gitti diye yalan attm. Karm imdi nc snf bir lokantada bulaklk yapyor. Kle gibi alp adama bakyor. Her gn adama iki almak zorunda. alp bana bakmazsan senin ldrrm diyormu.
Abi sen bilirsin ne yapacan; ama bence karn bala. O adamn elinde ektii eziyeti ekmi zaten.
Ben de yle dnyorum. Birka ay gesin, para biriktireyim. Aradnda gel diyeceim. Her eye sfrdan balayalm. Tabi isiz kalmtm, birilerine borcum vard, adam ite tam bu esnada dald hayatmza, yalanlarla ama i buldum. Bir haftadr alyorum. Artk eski hatalar tekrar etmeyeceim Onunla yeteri kadar ilgilenemedim. Kadnlar ilgiye baylr ve onlara can verir bu, ilgi yoksa o evlilik ker, bunu sakn unutma. Basit ilgi! Sen neden burada yatyorsun, kalacak yerin yok mu?
Babamla kavga ettim, beni dar att.
Demek yle. Gel benle istersen. Ama uyuturucu bamls filan deilsin, ha?
Yok day. Asla.
O zaman yr gidelim. A msn?
Evet. Kuru ekmek yedim ama.
Yavru kpek misin ki? Yavru kpek bile yemez onu. dedi akayla.
Onu bulabildim. Peki sen alkolik misin
Yok ya, darlandm bu gece, birka bira itim. Normalde asla.

Birka kilometre ilerlediler. Byk ve gzel bir bahesi olan 2 katl villaya yanatlar. Villann havuzu ak mavi renkteydi. Bahenin arkasna ilerlediler. Burada ahap bir kulbe vard.
eri girdiler.
Duvarlarda bikinili kadn resimleri vard. Btn duvarlar onlarla kaplyd. Gazetelerden kesilmi.
Day bunlar ne? Sen ne yaptn byle? Gld.
Benden nceki gen elemann hobisi. Ben de ellemedim. Hatralara byk saygm vardr. Hani derler ya. Emee sayg. te bu. ocukcaz ok zen gstermi. Bana dedi ki day ok emek saf ettim. Onlar yrtp atma. lerde bu ie dnme imkanm olabilir. Burann bekisiymi.
Kk tp stndeki tencerenin altn yakt. Istcy at.
Kymal patates koydu bir tabaa ve bardaa poet ay koyup scak suyu ekledi.
Halit yemee koyuldu.
Korku dt iine. Bu adam bana bir ey yapar m? diye. Dikkatli olmaya karar verdi. nk onu hi tanmyordu.
Yaar tek kiilik yatana geti ve uyumaya balad. Halit de yerde battaniye stne uzand. Yaarn uykuya daldna emin olunca o da uyumaya karar verdi, ne olur ne olmaz.
Uykuya dalmadan nce tatl bir his geldi yreine. O gzel ortlu kzlardan biriyle tanacakt, sevgili olacakt, yaar belki ona i verirdi. Bu koca baheyi tek kii derleyip toparlayamazd, ayrca yzme havuzunun da bakm vard, byle byk, gsterili evin ii, eksii gedii bitmezdi.
Gn aydnlanmamt; ama yarm saat sonra karanlk erirdi. Halit uykusunu almt, aniden uyand, kendini hafif ve zinde hissediyordu, kalacak bir ev ve yiyecek lokma bulduu iin kretti. Kalkt ve baheye kt, am aalarnn ve gl kokularnn dalgasyla karlat, imene srt st uzanp gkyzne dald gitti, sonra kalkt, bahede ilerledi, villann bir odasnn yanyordu. Ik snd ve bir kadn kt balkona, sigara tttryordu, bir elinde kahve fincan vard. Halit san gibi korkarak geri ekildi ve aacn arkasndan kadna bakyordu. O ara gn hafiften aydnlanmaya balamt, kadn sahile bakyordu, denize. Az sonra kadn ieri geti. Halit bahenin teki tarafna gitti salanla sallana, burada kocaman bir yzme havuzu vard. Halit, birinin yaklatn duydu, evden ayak sesi geliyordu, Halit, ss bitkilerinin arkasna sakland. Evin kaps ald. Halit, ban sakland yerden karp karya. Manken gibi dzgn vcutlu bir kadn rlplak halde havuza yanat, havlusunu sandalyenin stne ast. Kahvesinden bir yudum alp masaya brakt ve havuza balklama atlad. Sarn, mavi gzl; adeta ceylan gibi bebek gibi zarif kadn Halitin akln bandan almt. Onun iradesini bir anda alkla kvranan sincapa evirmiti.
Halit ayld, kadn gizlice seyretmek ona doru gelmedi ve sratle oradan uzaklat.
Yaar uyanmt, stcy amt. ay yapacakt.
Yaar day dedi, havuza bir kadn giriyor.
Evin hanm olmal. Gece geldi.
Ne i yapar?
Doktor.
Havuza rlplak girdi.
Yaar frlad: Deme!
Day nereye?
Az iim kt; gelirim.
Halit, ayak kesti ama o da frlad. Yaar aryordu bahede.
Yaar, yzme havuzunun orada, bir aacn arkasna saklamt. Pantolonunu aa indirmiti.
Halit ona dokundu: Day, ne yapyorsun?
Yaar, korktu, ona arkasn dnp pantolonunu yukar ekti hemen.
Day, seni iten atarlar. Adm gibi eminim. O bikinili kadn resimleri kulbenin duvarlarna sen yaptrdn? Ama ev sahibi onu gzetlediini grrse iin biter.
Her neyse. Bu aramzda kalsn, evlat. Gensin. Beni anlarsn. Uzun zamandr yalnzlk ekiyordum da.

Gece oldu, Halit bir rya grd; ama sabah hatrlayamad.
Yaar ve Halit kahvalt yapyorlard.
Menemen sper olmu, bu konuda ok beceriklisin day.
Yalnzlk adama her eyi retir, kadn eli demesi lazm oysa adama, evine. Sen anlamazsn, gensin.     
Day bu ak sak kadn resimlerini duvarlardan skelim bence?
Neden?
Bir ie yaradklar yok.
Onlara baknca iyi hissediyorum ama.
Brak day. Skelim.
Karma, sen anlamazsn. Dua et de hanm seni fark edip kovmasn buradan.
i lazmdr buraya. Sylesen i aradm.
Diyemem.
Neden?
Diyeceksen sen de. Beni adamdan saymaz. Ciddiye almaz. Ters bir ey derse kalbim krlr. Sekin deilim. Onlarla hi muhabbetim yok, yeniyim burada. Sen ve ben gibiler onlarn gznde pis kokulu salyangozdan baka bir ey deilizdir, evlat.
Halit, eski gazetelerden birini eline ald. Bir hayvan fotoraf grd: Bu ne? diye mrldand.
Yaar onun bakt sayfaya bakt: Okuman yazman yok mu? Bak mpala yazyor.
Day, aklma mthi bir ey geldi. Duvara mpalay koyalm. Yalnz bir tane deil. ok.
O zaman oaltmak lazm.
Neden mpala?
Gzel nk. Ayrca buraya o hanm ya da ei girerse ne hissedersin?
Sapk gibi ya da tecavzc gibi. Utanrm ok.
Peki o?
Sapn tutsa gibi hisseder. Korkar ve kaar. Ve beni iten atar.
Bence mpalay koyalm duvarlara. Baka baka hayvanlar. Fotokopiyle kt alrsak olur. imdi hatrladm. Dn gece mpala grmtm ryamda. Duvarlarda mpalalar kouyor. ayrlk aland buras. Duvarlar yoktu. Sanki dnyann merkeziydi. mpalalar vard her yerde. Bu angut salak karlarn ruhuna verdii hibir ey yok.
Birka tanesini skebilirsin.
Halit, duvarlardaki kadn fotolarn koparmaya balad.
Aslan yatt yerden belli olur. Babam byle derdi. Bunlar nedir ya, bunlar senin ruhunu yanstyor mu, i gzelliini? Yok. Bunlar i gzelliini imha ediyor sadece.
Yant alamad. Ban evirip ona bakt.
Yaar alyordu sessizce. Sandalyeye oturmu.
Yaar day, alama ya. Bak zyorsun beni. Hep aykr akalar yapan adam byle grmek hi kolay deil.
Yaar ksack gld.
Neden dertlendin day?
Karm terk edinceyalnzlk, can sknts ite. Karm nee verirdi bana, hayat sevinci. Onu kaybedince byle eylere kafay sardm.

le vaktiydi.
Yaar yemek piiriyordu. Kuru fasulye ve pilav.
Yemein pimesine az kalmt. Kulbenin nnde oturup sadan soldan sohbet ediyorlard.
Yaar dedi ki: Evin hanmyla konuaym da bakalm sana verebilecekleri i var m, bahvan olarak bir yardmcya ihtiyacm vard zaten. Konuaym. Onlarn yzn grdm yok. Yaz geleli birka kez grdm, bir eyler deyip gittiler. kisi de niversite doktor Hanm geldiine gre anlalan yllk iznine ayrld. Eleman lazm m diye azn arayacam. Dn gece dndm, durumuna zldm, bir i yapman lazm, bu konuda bir ey yapacam, ortam oluursa da dile getireceim i aradn.

Yemek pimiti. Yemee oturdular.
Yaar, su gibi terliyordu ve hzl yiyordu.
Yaar amca bu srat ne, az yavala. Boulacaksn. Bu ter nedir byle?
Karm da yava ye der. Ne yapaym. Biriyle greir gibi de terliyorum. Karmnkine az dokunuyorum; zrt boalyorum.
Ney ney?
Cinsel ilikiyi diyorum. Onunkine az dokundu mu benim alet; hemen boalyorum.
Yaar day, bunu bu kadar ak anlatmasan. Hi anlatmasan cennetliksin.
Ne olacak, evladm yandasn. Karmn o adamla ii piirmesinde onu mutlu edememem de var, cinsel olarak. Erken boalma sorunu iin doktora gitmem lazm.
Abi dur, bir kak aldn, yavaa ine ye yut. Sonra derin bir nefes al, bir sre tut nefesi ve ver. inden ona kadar say. Sonra ikinci ka al. Haydi balayalm terapiye.
Terapiye baladlar. Az sonra.
Galiba kontrol geliiyor. dedi Yaar.
Evet abi.
Bunu ben cinsel ilikide de denesem iyi olacak. Gld.
Halit, ona acyarak bakt, yarm akll m, yoksa saf m bu adam? diye dnd.
Bir lk duyduklar. Bir fkeli ac lkt bu.
Kadn l. Kadn yle bard: Kr olasca yaar bey, nerdesin?! Hangi cehennemin dibindesin!
Yaar Halite bakt: Allah Allah. Hanm hi lk atmak ve bu ekilde hakkmda konumaz. Bir gidip bakaym.
Ben de geleyim mi?
Gel. Kontrolm kaybedip hanmn stne atlarsam tutarsn beni. Hem tantrrm seni. Gld.
Oldu day.
Panikle ilerlediler.
Kadn havuz kenarnda fkeyle sigara iiyordu.
Nerdesin Yaar efendi? Ka kere seslendim!
zr dilerim hanm efendi. Duymadm. Yemek yiyorduk da.
Kocaman bir fare geziyor burada. Onun icabna bak. ren bir eydi. Burada tek fare grmeyeceim. Ona gre!
Ba stne, efendim. Bu arada bir arkadam geldi. aryor. Fareyi abucak bulmamda ok faydas olur, kvrak ve enerjik. Benimle alabilir mi?
alsn; ama onu ie alp almama iini dnmem lazm.
Burada yardmc lazm bana efendim. Ka kiinin yapaca ii tek bama yapyorum.
Bunu sonra konuuruz. imdi kafam yerinden dei Yaar efendi.
Peki efendim.
Krmz mayoluydu kadn, ezlonguna uzand.
Yaar ban evirip yle bir bakt, oradan uzaklap fareyi aramaya giritiler.
Yaar alak sesle dedi ki: Su kadn benle arkada gibi sohbet etse dnyann en mutlu adam olacam, evlat. O kadar asil ve sekin ki. Bense onun yannda kendimi fare gibi hissediyorum. Bana dostu gibi deer verdiini grsem ve gzel gzlerine salarm kendimi ve vcuduna sapk gibi bakmam bir daha. O zaman ok mutlu olurum. Byle gzel bir kadnn varlnn yanmda hissetmek muhteem olur ve onun beni bir ahbab gibi grmesi uurur sevinten beni. Hadi diyelim ak oldu bana. mkansz ya. Ya bunlar alanlarn kle gibi grr. Hani Afrika filmlerindeki zencileriz biz. Beyazlar patron. Efendi. Biz azmzla ku tutsak bunlara yaranamayz. En iyisi karm arasa da gel desem. Bu sama dncelerim son bulur. nsan yalnzken ldryor be evlat. Ama hanm belki benle yatar. Bunlarn snrsz fantazileri olur.
O sana hayatta bakmaz. Pis kle, pis zenci. Gld.
Yaar gld: Azna salk. aka yapyorum be evlat.
Fareyi bulamadlar; ama Yaar fareyi bulup ldrp pe attn syledi evini hanmna.

Yemek yediler ve Halit villadan ayrld, sahilde pleri gezmeye balad, eski gazete ve dergi toplamak iin. Akam yaklarken getirdi bunlar, Yaara gsterdi. Gazetelerden hayvan ve doa resimlerini kesip kulbenin duvarlarna yaptrdlar.
Yaar bir an durdu, dnceliydi.
Ne oldu Yaar day? dedi Halit.
Bu ksm, tam uras, olayn merkezi, oras bo kald, elimizde resim varmad. plak popo gibi srtyor oras.
Yarn yine gazete buluruz, uygun resim koyarz oraya.
Bak aslanm buras zel, o resimler olmaz, buras merkez, buras tapnan merkezi. Oraya ok zel bir resim koymamz lazm.
Az sonra; buldum! diye bard.
Ne day?
Penisimin fotorafn ektirip oraya yaptracam. Kap kap gider.
Day samalama! Ar sonular olur bunun.
Ya ben hanmm iin dnmtm. Hanm duvarda penisimi grnce holanr benden.
Bana baltayla vurmak gibi bir ey olur.
yle mi dersin?
Aynen.
Ama ben oraya senin penisinin fotorafn koymay dnmtm, ne de olsa gen ve dinamiksin.
Day, bu muhabbeti kapat ltfen. Duyan ilikiye girdiimizi sanacak.
Yaar, deli gibi glmeye balad.
E yeter day, seni gldrmek iin dedim; ama artk normalde dn.
likiye girmek, ha. lgin.

Ertesi gn de bu ie devam ettiler, bo kaldklar zamanda. Halit kimi resimleri fotokopiyle oaltt.
Duvarda bo kalan o yere aslan resmi yaptrdlar.
Resmi Yaar kara kalemle yapmt.
Akam yaklamt iyice. Be on dakikaya hava kararr ve gnn en gzel zamanlar balard villada, bahesinde ve sahilde.
Yaar, gn boyu eitli iler yapmt, yorgundu ve kulbede uzanmt. Halit ise kmt.
Evin hanm bu kez beyaz bikini girmiti. Bahenin klarn at. Yaara baknd. Grmeyince kulbesine doru ilerledi.
Yaar bey? dedi.
Yaar duymad.
Kadn kulbeye girdi.
Duvardaki hayvan fotoraflarn grnce at kald.
Yaar bey? dedi.
Yaar uyand ve korkarak toparland.
Buyurun Zerrin hanm?
Bu kulbeyi neye evirmisin?
Bilmem ki.
Kusura bakmayn. zr dilerim. Duvarlar eski haliyle sanyordu, bikini kadn fotoraflaryla kapl, bir vahi, kudurmu halde.
Yok yok. Muhteem olmu.
Yaar, duvarlara bakt ezilerek.
Nerden aklna geldi duvarlar bu gzelim hayvanlarla sslemek?
Oh! dedi iinden, Yaar ve sevinle yle dedi: Ryamda grdm.
Kadn duvardaki fotoraflar incelerden Yaar da kadn szyordu: Muhteem memeler. Muhteem kala.
Kadn gld. Sandalyeye oturdu ve bacak bacak stne att.
Dostum, buras inanlmaz! Bambaka bir aleme srklendim, Afrikaya, savanaya gittim sanki.
Yok efendim, k krk aciz bir kulbe ite. dedi kendiyle gururlanarak, hayret etti, kadn kendini saklamyor, gizlemiyordu ve ok rahatt. Ve ona dostum diye hitap etmiti.
ocuk elinden kt ok belli: Aslan resmini hangi pi yapt peki? ok kt ve komik olmu.
Ben efendim.
ok sempatik diyecektim. Kusura bakma.
Sorun deil efendim.
ay ier misiniz, efendim?
Olur; ama kahve varsa kahve.
Var efendim. Fakir ii.
Kadn gld.
Yaar, iki kahve yapt hemen.
Yaar bey, bahe ok byk, bahede hayvan bakmak nicedir aklmda. Tavuk mesela. Bir kpek. rdek. Tavuklar ok severim. Bir kedi mesela. Gvercin. Civciv bul bir yerlerden. Onlar yemlerim bytrm.
Bulurum efendim. Ama nce kmes yapmak lazm.
Ne gerekiyorsa yap.
u gariban genci ie alacak msnz?
Dndm bu konuyu, hayvanlar olacak, tek bana bakamazsn, o genci gzm tutmutu zaten. Ben onunla konuurum. Geen hafta sonu misafirlerimiz vard, ocuklarn by senin kulbeye girmi ve senin sapk olduunu sylemiti, inanmamtm, duvarlar boydan boya ak sak kadn resimleriyle sslym, o gen kz seni iten atmam sylemiti, Yaar bey yapmaz demitim. Yalan sylediini dnmtm ve doru kt, o kz uyuturucu tedavisi gryor imdi.
Yanl yapm, efendim. Ben yle eylerle hi ilgilenmem.
yle olsayd seni iten atardm. Sen evli miydin?
Evet efendim.
Ka ocuk, e?
Sohbet uzad.
Kadn orada yarm saat daha kald ve gitti.

Halit geldi kulbeye.
Yaar olanlar anlatt: nsan yerine koyulmak inanlmaz gzel. O kadn bana bir dostu gibi sevecen davranmas o kadar zevk verdi ki bana. Bilemezsin. nsan bana yanmda rlplak kalsa, iliki teklif etse kabul etmem namussuzum. Gld. Ederim de hayda hay. Yani demek istediim insan kalmak deerli evlat. Yalym. irkin. Ama sen gensin. Belki sana verir.
Neyi verir?
Kendini.
Yaar day brak bu szleri. Duymam olaym! ok irkin.
Ya aka yapyorum evlat. Seni ie alacan syledi. Senle konuacak.
Sper oldu day! Sana minnettarm!
Sen ne yaptn, gezdin mi?
H. Bir kz grdm. ortlu. ok gzel. Saf baklar var. Sanrm benden holand. Ona arkadalk teklif edeceim.
Sana bakmaz onlar evlat. Sertletin mi?
Day!
akayd. dedi srtarak.
Neden onlar bana bakmaz?
Giydiin pantolon paavra. Gmlein yzyl ncesinden kalma gibi grnyor. Sa tra olman lazm. Onlar sana bakmaz. Onlar iyi giyimli yakkl ocuklarla ilgilenir.
Deme. Abi ok moral verdin, teekkr ederim.
Sakn bulama onlara. Terslenirsin. zlrsn. Yklrsn. Seni kalbn kzlar deil onlar.
Yok abi. Ezik psikolojisi bu. Yani senin psikolojin kusura bakma. Ben ahane grnmeyebilirim. Ama kiiliimle kazanrm o kz.
Gld: Hi sanmam. Sen buralar bilmiyorsun. Bak aslanm, evin hanm benle sevimeyi ne kadar ok ister. Asla istemez. te o kzlar da senin iin o. Kasap nnde yalanan a kedisin. Onlar ise kasap dkkan sahibi. O kzlar zppe. Havai. Gerekten sevmezler. Sevmeyi bilmezler. Erkeklerin ilgilisi, gzlerini ekmek iin ksa, ak sak ve seksi giyerler. Ama i yrekten sevmeye gelince o yeni yetmeler o ii hi bilmezler.
E kimi seveceim ben? Kafam attrma Yaar day!
Onu zaman gsterir. Gld: Dost ac syler. Gerei syler. Sen sen ol bulama o kzlardan birine. imdi derin nefes al, bir sre tut ve ver, sen yokken bunu ok altm. Yani karmnkine ufak tklatnca boalmayacam yle mi?
Halit, istemeden glmeye balad.
Abi, byle konumasan olmaz m. sonra karn elinden almaya kalkarsam?
Yaar gld: Alrsan al. Annen yanda...
Ltfen pis aka yapma.
O gsterili kzlardan birini mi sevmek istiyorsun?
Evet abi.
Gerekten mi?
Evet.
Bence senin btn derdin seks. O kzlardan birini yataa atmak peindesin. Sevmek filan deme bu ie! Gariban igds.
Yok abi. Samalyorsun! Bir kz var. Onunla hep gz gze geliyorum. Ona arkadalk teklif edeceim.
Btn derdin onu yataa atmak. Pis kyl seni!
Yaar day bana ok itici gelmeye baladn, her nedense.
Yaar gld: akayd canm.
Ben bir dolap geleyim dedi Halit, sahile indi. Bo bank grnce hemen oturdu.
ocuun biri ekirdek satyordu, bir barda bir lirayd. Gelip geen ekirdek ya da halanm msr yiyor ya da dondurma yalyordu, en ucuzu da ekirdekti, Halitin can ok ekti; ama paras yoktu. O da kendini avutmaya balad, gelip geen insanlara bakyor, hayaller kuruyor ve vakit su gibi akp geiyordu. Derken o kz grnd. Yry yolundan geiyordu, az sonra gen adamn nnden geecekti, Halit, Yaarn dediklerini dnd, Yaar hakl olabilirdi, bunu anlamak iin bu kez ona bakmayacakt, umursamaz grnecekti, onu fark etmemmi gibi yapacakt,
bakalm bana bakyor mu? diye deneyecekti onu. Baka tarafa bakt ve aktrmadan onu izledi. Evet, kz ona bakyordu ve Halit yzn ona evirdi. Kz tatl biimde glmsedi. Kz arkadayla geip gitti ve gzden kayboldu.
Halit, sevinle Yaarn kulbesine gitti, soluu orada ald.
Yaar, day kz benle ilgileniyor!
Nasl? Bacak arasndaki ejderini mi gsterdi sana?
Day! Of!
Kzn nasl tepki verdiini diyordun?
Bana glmsedi. tenlikle glmsedi.
Yok be, arkanda baka birine glmsemitir. Tanmad birine neden glmsesin?
Halit, kapnn menteesini yapmaya alyordu. Gevemiti ve kapnn kapanmasna engel oluyordu mentee.
Anasn ey yaptmn menteesi otursana yerine!
Kzma, yavaa vur, oturur.
Sen anlamazsn!
ok sert vurdu ve mentee yamuldu.
Kap artk hi kapanmaz, ok gzel oldu, yarn hallederim. dedi Yaar. Glmsedi, aslnda kzgnd.
He ya, sayende artk ieriyi sivri sinekler basar.
Yarna kadar bir ey olmaz canm. Ufack canllara da ho gr gster.
Ama ok kt vurdun menteeye. Yavaa vur, oturur demitim.

lerleyen saatlerdi.
eriyi sivrisinekler akn ediyordu.
Anasn sevdiimin sivrisinekleri gidin baka yere! Yediniz bitirdiniz beni! diye sylendi Yaar.
Abi, ila almak lazm.
Btn marketler kapal.
Menteenin laneti tuttu. Metal bir nesne bile olsa iyi davranacaksn. Yamulttum onu. Sonu bu.
Bizim kyde sivri sinekleri karmak iin tezek yakarlar.
Burada nerden buracaz tezei?!
Ho gr gster diyordun sivrisineklere.
Yok lan, insann gzn karyor bu namussuzlar.

Ertesi akamd. Ferahlk, umut ve yaam sevinci veren bir yaz akamyd. Her taraf cvl cvld. Bahelerde insanlar ay kahve iiyor, yemek yiyor, ekirdek, erez ya da dondurma yalyordu, dostlarla Her taraftan mzik sesleri geliyordu, kahkahalar, sylei sesleri.
Halit, sahile inecekti.
Yaardan bir miktar bor para isteyecekti. Ama utanp diyemedi.
Nereye? dedi Yaar, ay yapacam.
Sahile ineceim. Bunaldm. ay olana kadar gelirim.
Sahilde ne yapacaksn?
Benim kz grmem lazm.
Yaar gld: Sana bol ans, bay azgn. Kayaklklarda kimse olmaz. Orada ilikiye girebilirsiniz rahat rahat.
Day, byleyici derinliine hayranm; ama yapma.
Gld: Peki.

Halit, sahildeydi, bir banka kuruldu ve can sklnca yry yolundan gelip geen insanlara bakarak iinden arklar sylemeye balad.
ok beklemesine ramen mavi gzl kz grnmedi. Srekli takld esmer kz arkada da piyasada yoktu.
Vakit epey ge olmutu.
zlenen kz ortalkta yoktu. Halit, buna inanamyordu.
Oysa bugn onunla konuacakt, punduna getirip konuabilirse.
Kz yoktu; yklmt Halit, yolun sana soluna bakt. Oraya ivi gibi akl kalmt sanki. Eve gitmek istemiyordu can, kz gelir midiyle. Sahil yolundan arada aralar geiyordu ve yry yolunda turlayan mutlu ve cokulu insanlar erimiti. Birka serseri ve zibidi kalmt sadece.
Halit, eve dnmeye karar verdi. Son kez yolun ucuna bakt. Bisikletli baka bir kz grd
i acyarak banktan kalkt ve yle dnd: Yaar day ok haklym, o kz bana asla bakmaz, sen nce a karnn doyur. Hem onunla kayalklarda o ii yapmak istediimi de nasl bildi namussuz herif! Eee, yal kurt ne de olsa. Bir kez hayal ettim canm, bir kez.
Yerde duran bo teneke kutuya tekme att. ecek kutusu duvara arpt ve tekrar nne geldi. Top sayd tenekeye tekrar vuracakt ve onu duvardan arp kumsala frlatacakt. Younlamt.
Dur dedi kz. Geeceim. Bisikletinin yannda yryordu, bisikletin lastii patlamt. Kumral salar kvrck, kahverengi gzl gen kz 20 yandayd, siyah tayt giymiti. stnde beyaz tirt vard. Gvercin gibiydi. Makyajlyd, trnaklarn krmzya boyamt.
Halit, ban evirip ona bakt aval aval: O yakc kzd bu. Dona kald heykel gibi.
Ne baktn?
Hi.
Selam olsun sana dedi kz, yi geceler o zaman.
Kz, bir adm atacakt.
Dur.
Ne?
Bir ey syleyebilir miyim?
Syle bakalm dedi kz.
Birlikte yryebilir miyiz?
Zaten yryordum. Senle neden yryeyim ki, seni tanmyorum?
Halit, bir elini zntyle kaldrd, kusura bakma dersesine, onu selamlad, dudaklarn bkerek.
Halit, bast, arkasna bakmadan ilerliyordu. inden alamak geliyordu, yok olmak imdi hemen buradan, utan iindeydi.
Bank grd ve oturdu.
Kz ona yaklat: Kalk, yryelim demedin mi? Aklama bekliyordum.
Seni buralarda grmtm, sohbet etmek istemitim sadece.
yle desene, neden korkuyorsun ki. Gld.
Adn renebilir miyim?
Sevcan ben.
Ben de Halit.
Memnun oldum dedi kz.
Ben de. Yarn buralarda msn?
Bilmem.
Neden benimle sohbet etmek istedin?
Bilmem.
u bfeden bana bir ie su alr msn?
Bende var, bunu kullanabilirsin dedi Halit, iesini uzatt.
Onu yerden buldun; grdm seni.
Ykadm ama.
Olmaz. Pistir o. Git bfeden su al bana.
ey, czdanm evde unuttum da.
Sorun deil. zr dilerim; bunu dnemedim. Ben gidip alrm. Bisikletime gz kulak olursun, ha?
Elbette dostum.
Gld: Dostum demek!
Gen kz, bir ie su ve iki bira alp geldi. Birann birini Halite verdi.
Ben kullanmam. dedi Halit.
Niye?
Sevmem.
Gen kz, biray at, biraz iti. Geirdi, gld.
Gen kz, biradan iti ve geirdi, bu kez ok geirdi ve gld: ren olduumu dnyorsun, deil mi?
Hayr.
Sen bana ne diyecektin, neden benimle konumak istedin, u meseleyi ak ak syler misin?
Senle konumak, seni tanmak istedim, seni merak ettim.
Baka?
Hepsi bu.
Baka eyler var m?
Yok.
Var bence?
Yok.
Haydi u kayala gidelim. Oras ssz. Denize gireriz. Altmda bikini var. Ne dersin?
Olur.
Scak ok bunaltt. Acil denize girip serinlemem lazm. Denize geceleri plak girmek acayip bir zgrlk hissi veriyor. O kayalkta hep yaparm bunu. Haydi gidelim hemen.
Gidelim.
Gen kz, aniden durdu.
Senin gibi bir srtlanla oraya gideceimi mi sandn?! apal! iniz gcnz seks! Cebinde bir lira yok!
Yanlyorsun.
Benle sohbet etmek istiyorsun. nce parann olmas gerekmez mi. diyelim karnm a. Diyelim seksi seven bir kzm. Ama a karna seks olur mu, be kuruun yok ve seks istiyorsun benden. Kendinden utanmalsn, a zavall!
yle deil.
Yalanc, takoz seni! Sevgi mevgi umurunda deil. Taytl halime, vcuduma
kesildin ve benle konumak istedin. Kalbim umurunda deil. Ruhum umurunda deil. Tamamen hayvanca igdlerini tatmin etmek peindesin. nce aynada kendine bir bak. Pantolonun buruuk. Gmlein kirli. Pantolonunda yrtklar var. Ayakkablarn ok eski. Sakallarn var. Dalya, sapa benziyorsun.
Sen delinin tekisin!
Gen kz gld. Mutluluk duydu bu szlerden.
Ispanak! Sen ehirli vahinin tekisin. Zarif grnn ok yanltcym, sakal brakp elinde trpan ya da baltayla gezsen ok doru olacak, ne der usta, ya grndn gibi ol ya da olduun gibi grn, benim d grnmle alay edip durman orak bir zihne sahip olduunu gsterdi, oysa ben senin iinin deerli olduunu sanmtm.
Gen kz aknca bakt ona ve birden kahkaha att, delice mutluydu, yle dedi:
Hadi ben sende! milim. Kolaym, ha? Avucuna yalarsn! O ssz yere gitsek stne atlayacam m sandn. Glerim sana. Tamam; grnm sperdir. Beenebilirsin. Normal. Ama benim kalbim tuhum yok mu?
Sen kalpsizce konuuyorsun. ok gaddarsn. Param yok. Sebebini bilsen zlr ve benim kucama oturmak istersin. Alarsn.
Aaaa! dedi gen kz aarak, gld, Hadi ben sende! Pis fakir. Uzak dur benden. lk atarm, toplanrlar buraya bak, asabm bozma! O szden dolay hemen zr dile benden!
Tamam tamam, zr dilerim, sakn barma. Senden ok holanmtm. Her eyi bu kadar abuk berbat etmek ok mu houna gitti? Ama zihin yapn bok uvalnn tekiymi, ok vahi.
ok mu zoruna gitti. Gld.
Evet.
O zaman azma salk. Git kendin gibi kyl bir kz bul.
Seni anlalan birileri ileden karm. Kalbin katlam ya da bugn berbat bir ey yaadn ve bana patladn. Boaldn.
Kzlar boalmaz.
Boalr.
Senin neyin var?
Asl senin neyin var, odun herif!
Nasl?
Bisikleti ben sreyim, sen biran rahat i diye syledin. ok bekledim. Erkek arkadam, sevgilim olacak saplama satp gitti beni. Sama bir kskanlk yapt. Kfr ettim, bast gitti. Onunla iim bitti. Su almaya ben giderim demedin. Krk camlarn stnden getim, demedin orada krk camlar var, dier lastii de patlatma. Bira bitti, ver bo kutuyu pe ataym demedin, dersin diye bo kutu elimde penis gibi durdu. Bekledim. Denedim seni cack herif! Sen odun tesi birisin!
Ya o kadar ok heyecanlandm ki seni grnce! Sen tam yanmda olunca normal olamadm. Kalbim kut kt arpyordu ve dnemedim. Fark edemedim senin durumunu. ok haklsn. kzn tekiyim.
Yr git iine be! dedi kz, bast gidiyordu. Alama sesi duydu Halit. Yanna kotu.
Eve kadar yardm edeyim?
Beni yalnz brak dedi kz alayarak, Kalbini daha da krmayaym.
Ltfen dedi gzlerin slanarak.
Olmaz. Benim vahi biri olduumu syledim, sana zarar veririm.
Halit, durdu ve kzn gzden kaybolmasn seyretti.
Halitin gzlerinden yalar dt. Hayali, dnyas yerle bir olmutu, karanlk bir enkazd. Barmak istiyordu. Deli gibi fke ve krgnlk.
fkesi kendineydi. Ona incelikli davransayd keke.
Banka oturdu, bir paket sigara ve akmak fark etti, bir dal karp yakt. Gld: Bir frsat vard ve kardm. diye syledi kendi kendine. Tamam gzelim. Sonuna kadar haklsn. lk grdmden beni bayldm beyaz bacaklarna. Pembe mini etek giymitin o gn. Tamam. Susa su. Gnahsa gnah. Delice yalamak istediim onlar. Ama bir ift bacak grrken bir ift iek de grdm. te sana bunu ifade edemedim. Bir ift iek. Bir ift gl. Kymdeki bizim evin bahesindeki gllerden. Turuncu gllerden. Onlar ben dikmitim.
ocuk gibi alad.
Bu srada arkadan ona yanaan gen kz onun btn dediklerini duymutu. Yal gzlerini sildi. Derin bir nefes ald. Ona doru yaklat ve Halitin gzlerini kapad, ses tonunu deitirdi: Bil bakalm ben kimim?
Sevcan! dedi fkeli, gl bir ses.
Baba dedi gen kz.
Nerdesin kzm, bakmadk yer brakmadm, gel hemen eve gidiyoruz.
Gen kz ona doru gitti, duvar kenarna koyduu bisikletini ald ve ban evirip Halite bakt zgn biimde.
O klksz kimdi?
Hi.
Konuma onunla.
Yok.
Fatih seni sordu. Kavga ettiinizi anlatt. Eve gelmediini renince ok endielendi, benimle seni aramaya gelecekti; istemedim.
O pile iim bitti baba, adn anma!
Hani evlenecektiniz?
Yok; bitti.

A KURT SRS

Sabah karanlnda kafadar kurtlar uyanmt, yaknda kk bir dere vard, gidip su itiler. iftlik evini kesmeye baladlar.
iftlik evininin ahrna baskn yapp ne alabiliyorsa yapacaklard. Bu siyah kurdun hi istemedii bir eydi; ama iri lacivert ok srar ediyor, yle laflar ediyordu ki; siyah kurt bu iin zor olmayacan dnmeye balyordu, ama sezgisi girme bu ie diyordu, ben bu iin iyi sonu vereceini seziyordum dediinde ise iri lacivert yle diyordu: Tek bama girerim, sen buradan beni izle o zaman. Onun bu ie tek bana girmesini de hi istemiyordu. Balarna ne gelecekti. Siyah kurt bunu kestirmeye alyordu, balarna ne gelebilirdi? Dnp duruyordu, ikisi de gergindi, akam geldi ve gece yaklat. Gndz iftlik evini, ahr gzetleyip duruyorlard.
Civarda bir tane kpek bile grmemilerdi, siyah kurt buna ok sevinmiti.
koyun grdler, ahrn bir yerinden ktlar, evrili alan atlar ve ormana doru ilerliyorlard.
Haydi unlarn icabna bakalm dedi iri lacivert.
Gndz nda o koyunlarn avlamaya almak kendini lme atmakla ayn.
Bir sre konutular. ri lacivert onu ikna etmeye alyordu.
Sen gelmezsen gelme. Ben tek bama giderim dedi iri lacivert. Bu srada yal bir adam grnd. Koyunlar ard ve koyunlar onun sesini duyar duymaz fiek gibi ona kotu.
Grdn m dedi siyah kurt. Ben sana demitim gvenli olmadn.
Haklsn. Ama burada kpek olmamas iimizi ok kolaylatracak ne dersin.
Kpek olmamas ok tuhaf. Koyun varsa kpek mutlaka vardr. Bu ite bir i var.
ok kolay olacak.
yle grnyor ama bu ite bilmediimiz bir ey var. Hibir av kolay deildir dostum. O yal insan buralarda bizim gibi kurtlarn a dolatn bilir. Kesin vardr bir numaras. Kpekler teki tarafta bal olmal.
O zaman gece o taraf gidip yoklayalm. Ama kpek olsa mutlaka havlar. Ses karr.
Oras da doru. Bilmiyorum.
Gece yaklamt. Kafadarlar gergin, heyecanl ve kpr kprdlar. Ak duygusu ilerini ezmiti. Ama yemek bulacak olmalar onlar dimdik ayakta tutuyordu.
Bir arpma olursa dedi iri lacivert, Fare gibi enselenirsek?
ok iyi dedin,
arprz. kimiz kafa kafaya verince onlarn iini bitiririz.
Yapma ya.
Ya ne?
Ev sahibi ya da kpekleri karmza karsa hemen vn kaacaz. Ayr kollardan. Onlarla ve kpekleriyle kaplmaz. Benim ilkem zor duruma dme, insan ve adi kpekleriyle muhatap olma. Olmak zorundaysan ka. Onlarla sava olmaz.
Sen de ok korkaksn be.
Bununla ilgisi yok.
Ya neyle?
Akll kurt benim gibi dnr, avanak seni. Ama umarm
Bizi enselemezler i stnde. E yle olursa kamak iin arpmamz gerekecektir. Anlatabildim mi?
Anladm yolda.

ARPIMA

Bir kuru kemik paras iin kardeleriyle kavga ederdi siyah kurt. Gs gse. Yatp yuvarlanrlar, hrtlarlar, kemii iki utan tutup ekitirirler, bu srada hrlarlar, gl olan kemii alr, kaard uzak kede onunla oynamaya balad, yenilen arkadan koar, kemii alp kaard.
arpma olunca kardeini hissederdi. Yumuakln. Scakln. Pis kokusunu. Azn srtnda ya da baka yerlerinde hissederdi. arpmaya balaynca vcut vcuda birok noktadan temas eder, bask uygular, biri birini ykmaya alrd, kupkuru aptal bir kemik paras iin. Her ey oyun gibi grnrken taraflardan biri gerekten kzmaya ve kardeini hurda haat etmek iin lgnca kkremeye balar. Beri ki de ldrmtr. Oyun gerek bir kavga dner. te o zaman gerek can yakmalar balar. Yavrularn gerek karakterleri ekillenmeye ve ortaya kmaya balar. Kimi uysal, kimi zeki, kimi atak, kimi pes etmez, kimi gaddar, kimi paylamc, kimi sevgi dolu, kimi sinsi, kimi eytann yaveri misali, kimi ise canavarlk stne rakip tanmaz. Ve kardelerini gebertmek ister, siyah kurtta en gl zellik direnli oluuydu, ondan glyd kardeleri, o en son domutu, kardeleri canavarca hislerle doluydu, ama en aklls siyah kurttu, kardelerinin canavarca saldrlarndan kurtulmak iin hep akln kullanrd. Sevecendi ayrca, gc dierlerinki kadar deildi ama pes etmez, onunla uraan bezdirip moral bozard. O gl kardeleri birbirinden kemii alp dururlard, kemii alan sevinirdi, zafer ilan ederdi, sonra teki bastrrd ve kemik baka aza giderdi, hepsi tatmin olurdu; ama siyah kurt tatmin olmazd, en sonunda btn yavrularn koturmaktan can kard ve yorgun dp uzanrlard, bu kez minik siyah kurt kemii alrd. Kemie hrlad, koard zplard. Kardeleri onu ciddiye almazd. Neden benimle oynanyorsunuz solucanlar der gibi onlara bakar, onlar kendine ekmeye alrd. Siz hi merak etmeyin. Byynce hepinizi haklayacak kadar gl olacam derdi baklar.

Kavurucu bir scak vard ve ormanda otlarn arsnda iftlik evini gzlyorlard.
ri lacivert dedi ki: Eer acele etseydik yal adam gelmeden o koyunlardan birinin iini bitirebilirdik.
Hibir kurt gndz av aramaz. Akl varsa ve alktan lecek gibi deilse.
Zaman da ne kadar ar geiyor.
Yerletikleri yerde kimse onlar fark edemezdi. Hayalet gibiydiler. Bazen uyukluyorlar, bazen gzleri ap evreye bakyorlar, bazen oralarndaki buralarndaki pireleri srp kanyorlar, bazen esniyorlar ve huzursuz biimde zamann gemesini bekliyorlard, ara gz gze geliyorlard.
Siyah kurt bundan ok memnundu, gz gze gelebildii bir kurdun yannda olmas ona ok iyi hissettiriyordu, iri lacivert de byle hissediyordu ve bu gz gze gelme onlar mutlu ediyordu ama asl olan gl ve gvenli klmasyd, ite bu yzden gz gze gelmeler ikisini de mutlu edebiliyordu. Bir yoldalk, fikir ve yol birlii, bir ie adanmlk, kafa kafaya vermek.. zehir gibi scakta bekliyorlard ve hi esinti yoktu, nem korkun bir dzeydeydi. ki srngen gibi yapp kalmlard oraya, btn umutlar iftlik evinin ahryd, dnyorlar, hayal kuruyorlard. Aslnda hayal kuran iri lacivertti, koyunlar yediini dnyor ve gryordu, iri lacivert ise durum nasl olacak, i nelere yol aacak, kafasnda en kt senaryolar evirip duruyordu ve can sklyordu. Bu srada sklan, canndan bezen iri lacivert gevezelik etmeye balyordu,
Ortak, ne dnyorsun?
Hi.
Umarm bu kadar beklemeye deer.
Tabi iler umduumuz gibi gitmeyebilir.
Ne yaparz?
Kap baka bir yiyecek kayna ararz. Ama bana sorarsan o itlik evine hi gitmememiz lazm.

Ormanda baykular tmeye balamt, gecenin karanl her yeri vahi biimde kaplamt. Kafadarlar gergindi, bir korku, tedirgin bir his kalplerini yalyordu. Kpr kprdlar, yiyecee kavumann sevinci ilerinde taklalar atyordu, delice arzuluydular, son derece kuvvetli ve yenilmez hissediyorlard kendilerini, ama o korku hep vard, hi gitmiyordu. Konumuyorlard. iftlik evini gzlyorlard, n snmesini ve vaktin epey gemesiniaada kk bir dere vard, kurbaalar evk ve mutlukla vraklyordu, cr cr bcekleri tyordu neeyle.
Sessizdiler. Konumak istemiyorlard, havay kokuluyorlar, evreyi dinliyorlar, sabrla vaktin ilerlemesini bekliyorlard, bazen drt ayak stnde, bazen yatarak.
Nihayet uygun zamann geldiini hissetmiti siyah kurt.
ri lacivert hemen hissetti onu, ardndan gidiyordu.
Ben nden gideyim yolda.
Neden?
nk oraya gitmemizin iyi sonular dourmayacan seziyorsun, ayet bamza lmcl bir ey gelecekse nce bana gelsin, sen ise kama frsat bulursun.
Belki de bamza fena bir ey gelmeyecek.
Gelecekse eer. Sorumluluu stme almalym.
Peki o zaman. Sen nden git bakalm.
Ahra nce ben girerim.
Sakn vakit kaybetme. Acele de etme. ok dikkatli ol.
Ben etraf gzlerim. Bir sorun karsa ses ederim.
Dereyi getiler ve iftlik evinin tellerinin altndan geip araziye girdiler. Hi ses karmyorlard, toprakta hayalet gibi ilerliyorlard. Sabah yaklamt ve btn canllar en derin uykularndayd.
Siyah kurt geride mevzilendi. Buradan her taraf grebiliyordu, iri lacivert ise ahrn evresinde dolanp girebilecei bir yer, bir delik aryordu. erideki koyunlarn kokusunu almt, sevinten deliye dnmt, ieri bir an nce girmek iin aralk aryordu heyecanla ve sratle. Bulamad.
Siyah kurdun yanna gitti.
eri girmenin yolunu aradm ama bulamadm. Tekrar bakaym.
Bo ver. Gidelim buradan. Zorlamayalm.
Saatlerce bekledik. yice denemeden gitmek aptallk olur. Bekle beni.
ri lacivert ahrn evresinde tekrar dolanmaya balad, kk bir aralk vard, tahttalar eskiydi, rmt, aray genilenirse ieri girebilirdi, kemik kran gl dileri elbette bu rk tahtalar krard, aral byltyordu, ok vakit gemiti ve siyah kurt telaland. Nerde kald bu? diye acyla dnd. Biraz daha bekledi ve bana bir ey geldiini dnp frlad.
ri lacivert delii byltm ve heyecanlanp acele edip sabileceini dnp atlm, ama gvdesinin yars delie skp kalmt, ne ileri gidebiliyor, ne geri kabiliyordu.
Ne bekliyorsun orada?
Sktm. Bana yardm et!
Siyah kurt kuyruunu yakalad ve onu geri ekmeye alt.
ri lacivertin can ok yanyordu ve brakt.
Byle olmuyor. Btn gcnle zorla. Tam bu srada yukarda gzne bir ey arpt.
Yukarda ak bir pencere var dostum, eer ban yukar kaldrsaydn onun grrdn ve buraya skmazdn. Gzn heyecandan kr olmu demek ki.
Ne bileyim. Grmedim ite.
Arkadan seni iteceim. Sen de btn gcnle it kendini.
Cann acr ama karsn. Bir iki deyince bastr.
Tamam.
ri lacivertin can ok yand ama o dar pis delikten kurtulmay baard. O srada acyla inlemiti.
Umarm sesi duymamlardr. Ben etraf kolaan edeyim. Siyah kurt eski yerine gitti, evreyi aratryordu.
Vakit gemiti ve iri lacivert gelmemiti. Siyah kurt frlad, srayp pencereden ahra girdi. ri lacivert kuzunun biriyle oyun oynuyordu.
Seni geri zekal ne yapyorsun burada.
una baksana ne kadar sevimli. Beni annesi sand. Sokuldu. Onu gebertemezdim herhalde.
ki fkeli kpein sesini duyduklar darda.
Eyvah! Kpekler! dedi siyah kurt.
Kpekler fkeyle hrlyorlard, ahrn kaps nnde.
Bunlar gndz yoktu, nerden ktlar?! dedi iri lacivert.
Acilen buray terk etmeliyiz!
nce sen ka, eer seni takip edelerse ben frlar, peimden gelmeleri iin onlar oylarm. Kurtulursam senle dinlediimiz yerde buluuruz. Bir saat iinde orada olmazsam benden umudu kes ve yoluna git. Bana yaattn her saniye iin, geirdiimiz gnler iin sonsuz teekkr ederim sana yolda.
Siyah kurt dedi ki: Sen yaayacaksn!
Berikinin ii parlad sevinle: Neden biliyorsun?
Sezgilerim.
Siyah kurt tam kacakt.
Dur dedi iri lacivert. Yanl bir plan yaptm. Onlar imdi ok fkeli, gl. Sratle koup yakalayabilirler seni. nce ben karsam gleri erir, takatleri kalmaz. Senin peinde dseler bile ksa sreli olur. Ben nce karsam onlar yorar oyalar ve sana zaman kazandrrm.
Haklsn. 10 tane olsalar da sorun deil. Kendimi hi bu geceki kadar cidden bir kurt gibi hissetmemitim. Atalarmn ruhu ruhumda sanki. Bana g verdiler ve ne senin ne kendimi onlara yem yapmayacam.
ri lacivert pencereden atlad ve kpeklerin seslerinin geldii ahrn nne doru ilerledi sakince, ve onlar az tede grd, ki kangal kpei onlar az telerinde grr grmez ldrd fkeden ve onun parampara etmek iin
frlad ve iri lacivert de frlamt. Kangaln biri nde, dieri arkadayd, on metre kadar ilerdeydi iri lacivert. ok abuk dikenli tellere geldi. Hzn dremedi ve dikenli tellere toslad ve top gibi geri dt tepe takla ve dorulup yumuldu tellere, tellerin altndan son anda geti ve onun bana gelen erkek kangal kpeinin bana geldi ve ok iriydi, can o kadar yand ki, acyla ciyaklad, teller birok yerini paralamt. Dier kangal akllyd, yava gelmiti sakatlanan kangal yerde ceset gibi kalrken akll dii kangal bir sre aknlkla ona bakt, onu bu kadar aciz ve sefil biimde ilk kez gryordu, kaln kafal seni gidi der gibi bakyordu ona. Hemen ayld ve frlad tellerin arasndan szld.
ri lacivert dereye yaklamak istiyordu, btn gcyle kouyordu, dere uzakt, eer yaklarsa dereye ii ok kolayd, karya geecek ve geti mi kendini ormanda bulacak ve kayplara karacakt, kangal ormana girmezdi, giremezdi, korkard, o iftlik arazinden sorumluydu nk. Orman ise baka canllara, yani vahi hayvanlara, kurtlara aitti. Ki evcil kpekler bu ayrm ok iyi bilirdi.
ri lacivert aslyordu. Adeta ruhuyla kouyordu. Dayan diyordu kendine. Ama arkadaki erkee gre ufak olan kangal mesafeyi git git kapatyordu.

Bu srada siyah kurt yoldann bann belada olacan sezip ayr yoldan kamam, iri lacivertin izlediini dnd rotay takip ediyordu. Sakatlanan kangal onu grnce dorulmaya alt, bir aya fenayd, topallyordu, havlad hrlad ama ilerleyemedi, siyah kurt onun tesinden tellerin altnda szlp ilerledi. Daha hzl ol diyordu iindeki ses, yoksa onun lsn bulacaksn, daha hzl. ok daha hzl. Eer koup ona yardm etmese iri lacivertin kesinlikle leceini zmba gibi hissetmiti kalbinde. Drts yanlmyordu ve rzgar gibi kouyordu.
Le gibi uzanan ve inleyen iri erkek kangaln yanndan geip gitti. buna ne olmu byle diye geirdi iinden. Orada dikenli emir tellerin olduunu unutmutu, ay nn yansmas parlts kmldatmt ve zorlukla durdu, nerdeyse tellere toslayacakt, kangaln bana geleni anlamt, tellerin arasnda ku gibi szld.

ri lacivertin nefesi tkeniyordu. Arkadaki kangal ok yaklamt. Birka metre daha yaklarsa fena olacakt.
Dii kangal onun arka ayaklarna gsne arpp yere devirmeyi planlyordu.
ri lacivert dereyi geemeyeceini anlaynca yn deitirdi. Yokutu ve yoku gcn kesmiti.
iftlik arazinden aa doru, ama ormanla aray ok amadan koarsa, iftlie doru koar gibi yaparsa, onu artp ya da ekip tekrar yokua aslabilir ve dereyi geip ormana dalabilirdi. Orada bir yerlere saklanabilirseevetevet saklanmak
eer yle yapt yoku aa komak kolayd.
Kangal kpei armt. Ama srarl kousuna devam ediyordu. Ona lmcl bir ceza vermekte ok kararlyd.

Siyah kurt durdu ve tedekileri duymaya alt.
karanlkta yanklan nefes seslerini duydu. Ayak seslerini duydu. Ayaklarn sratle yuvarlad ta toprak seslerini duydu. Tamam, nerde olduklarn duymutu. Frlad. Elli metre kadar ilerledi ve sonra aniden kendini su iinde buldu, boulmamak iin rpnyordu.
Bahe sulamak iin yaplan eski bir su havuzuna dmt. Su derindi ve ok gemeden boularak leceini anlamt. Gc tkenince. Gkyznde binlerce yldz vard. ri lacivert ne haldeydi ve kendini burada lp gidecekti, ona yardm edemeyecekti, lecek olmas deildi, zaten ok sevdii ailesini ve srsn kaybetmiti, o gndr yaama sevinci tuz buz olup gitmiti, lecei iin delice seviniyordu, bu can skc hayatta kalma sava bitecekti, her gn delice yiyecek bulmak iin rpnyordu, o ldrtan alk duygusunu bir daha hissetmeyecekti, lnce ailesine ve srsne kavuacandan emindi. Brak kendini, mcadele etme, boul ve l diyordu iindeki bir ses. Ama teki ses mcadele et diyordu, buranda kurtulmann bir yolu vardr. ri lacivert aklndan gitmiyordu, onun can cana yle ok karmt ki. Onun ruhu ruhuna yle smsk dolanmt ki, onunla kardelerinden olduundan yakn bir ba kurmutu. Bunu heba olup gitmesi ve ona yardm edememekite en can skc olan buydu, giderek daha sakinleiyor, panik duygusunu atyordu, birden karsnda youn bittiler grd, mucize gibiydi. O tarafa gitti, akyalarna bir eyler takld. Evet, amurdu buras, kayyordu ve bitkilere takyordu ayaklar. n akyalaryla bitkilere tutundu, bata kayd, bir sre dinlendi ve tekrar denedi ve srard. Bir para kendini yukar ald, bekledi, tekrar srad. Ve kendini havuzdan karmay baard. Silkindi ve bast. Batakla dnm bu iren havuzda boulmadysa artk ona lm yoktu. Sevinle frlad.

ri lacivert zikzaklar iziyordu. Kangal kpei ban uzatyor, onun bir tarafn tutup ekmeye alyor ama bir trl baaramyordu, kurun bu direnii onu deli etmiti, hemen nndeydi ve ona bir trl yetiemiyordu, yetiir gibi oluyor, bir anlk kurt atak yapp yine onu arkada brakyordu, hemen ardndayd kangal kpei, onun pes etmemesi sinirlerini bozmutu. ri lacivert zikzak izerken ayaklar kayyordu, kangalnki de. kangal bazen soldan yaklamak iin rpnyor, bazen sadan aslyor, bazen arkaya dyordu, bu kovalamacada yar pistindeki atlar gibiydiler.
Bazen iri lacivert bu i bitti diyordu iinden, ama brakmyordu, o esnada ise kangal kpei atak yapacak gc bulamyordu kendinde. ri lacivert onun yaklap onu devirmediini grnce aryor ve yeniden domu gibi kouyor, adeta yenileniyor ve g doluyor sevinle kouyordu, ite bittim, sonunda bittim, az sonra iimi bitirecek diyor, ama o gereklemiyordu.
Pes etmemsi, direnii hep lehineydi ve bunun farknda deildi. Kangal kpei bu teslim olama karnda ezilip ufalanyordu adeta ve bu iin uzamas onun kaybetmesi demekti, brakmay dnyordu, bu pis lanet kurdun peini brakmay kararl biimde dnyordu. Ama gc cidden tkenmemiti. Biraz daha zorlamalyd. Perian olana dek en azndan. Onun peinden komak anlamsz gelmeye balamt. Heyecann yitirmiti. Onu paralamak istei erimiti.
ri lacivert kouyordu ve dman bezdirmenin onu yenmek olduunu bilmiyordu ama hayatta kalma igds ona devam etme gc veriyordu. Kangal kpei iin byle bir ey sz konusu deildi. Onun itici gc yoktu, ha, bata sahibinin arazisini korumak ve sevmedii pis, sefil, asalak kurdu gebertmek ahane gelmiti gzne ama ok yorulmutu.
ri lacivert yine dnd: iim bitti.
Kangal kpei canhra kouyordu ve yle dnd: Az sonra iini bitireceim!
Kader byle anlarda saklyd.
ri lacivert yine aslyordu ve kangal kpeinin aya iri bir taa takld ve yuvaland.
ri lacivert aray at ve karaltlar arasnda bir yer fark etti. Eski ar kovanlarnn arasna snd. Burada dizi dizi birok ar kovan vard. iftlik sahibi birka yl kadar nce arclk yapmt ve kovanlar buraya ymt. ri lacivert nihayet nefeslenme frsat bulmutu ama burada fazla kalamazd. G topladktan sonra btn gcn dereye doru komak iin harcayacakt.
Kangal kpei toparlanp gelmiti. Bir kedi tslamas duyuldu, kangal durdu ve geri ekildi. Havlad. Kedi tslad. Kedinin drt yavrusu vard. Yeni ayaklanm kediler ar kovan kutusunun arkasna gizlenmilerdi. Hemen arkalarnda ise, bir kutu sra arkasna iri lacivert saklamt. Anne kedi iri lacivertin sesine uyanm, korkmu, az beklemi, dar ktnda ise kangal fark edince yavrularn savunmak iin saldr balatmt.
Kangal kpei bu kediyi tanrd, iftlikte dolanan bu kediyle hi ahbapl yoktu ama. Ona ses etmezdi. Neden byle tepki verdiini anlayamyordu. Oralar kolaan etmek istiyordu ama kedi izin vermiyordu, nereye gidecek olsa kendi nn kesip tslyordu. Kangal kpei mesafeyi koruyup havlyor, ekil yolumdan diyordu. Kedi ise buras benim, ekil git diyordu. Benim mekanmda byle dolaamazsn.
ri lacivert havlamalar ve tslamalar duyunca yavalad.
Dostu burada bir yerde olmalyd. Salanm olabileceini dnd.
Sessizce, adeta hayalet gibi yaklat ve zihni megul olan kangaln tam arkasna gelip bir bacandan srp frlad. Korkan ve akna dnen kangal kpei ok kzd ve can yand ve ne olduunu anlayamad ama kurt kokusu alp frlad. Havlayarak gitti bir yne. ri lacivert ortaln sessizlini dinledi. Uzaktan gelen sesleri. Dostunun hrlamasn. Kangaln hrlamasn duydu. Kapyor olmalydlar, can kmt komaktan ama onu yalnz brakamazd. Siyah kurdun onun kamas iin bu frsat yarattn anlamt ama onu yalnz brakmak yoldala uymazd. Seslere doru frlad.
ok yorgun ve gc tkenmek zere olan kangal kpei bir yanda, siyah kurt bir yandayd, kangal ona yaklaamaya cesaret edemiyordu nk btn heyecann yitirmiti. Hrlayp kprp ona gzda verip direncini ykmak istiyordu. Oysa iri lacivert oyuna yeni dahil olmu, btn gc kuvveti yerindeydi ve tam bu srada iri lacivert sahneye girdi. Hrlayp di gstermeye balad. imdi ikiye kar birdi. Kangal kpei aktrmyordu ama mthi bir korku iindeydi. Frsat bulup hemen buradan toz olmalyd.
Siyah kurt yoldan grr grmez mthi sevinmiti ve cesaretle doldu yrei. Atld ve kangal bire yerinden kapt kangal acyla cyaklad. Arkadan da iri lacivert atld, ktan srd. Kangal kpei panikle cyaklayp geri ekildi, ok korkmutu ve korkuyla panikle yanl yne frlad, iftlik evinin tam tersi yne, ormana doru ilerliyordu.
Ve kafadar kurtlar sratle uzaklatlar oradan.
Neden kamadn. Senin kaman iin frsat hazrladm. Mankafa.
Bana kzacan biliyordum ama seni tek bana brakamazdm. Kader nedir dostum?
Bu da nerden kt?
Kader nedir dostum?
Bilmem.
Pes etmemek. Direnmek. te bunu yaptn m kaderini sen ekillendiriyordun demektir.
Nerden kardn bunu?
Tam iim bitti dediim an pes etmedim. Direncim canm diime taktm. Ama bir an cidden geriledim. Basamadm gzelce. Beni yakalard istese. Ama bir ey oldu. Aya bir eye takld herhalde. Yavalad. Ensemdeki soluu gitti. Ayak sesleri.
O ta oraya tanr koydu. Aptal kpek. O ta oraya Tanr koydu nk direndiimi, pes etmediimi grd iin.
te kader budur kardeim. Peki, neden ge kaldn?
Bir havuza dtm. Nerdeyse geberip gidiyordum.
Bence yarm kalan ii gidip halledelim. Naslsa kpeklerin icabna baktk.
Bu delilik olur. Yr gidelim buradan!

Ertesi gnn erken saatleriydi.
Ali day kpekler yerinde yok.
Yal adam uykudan yeni uyanm evini verandasnda ay iip kahvalt yapyordu.
Dn yemek verdim, yerinde olmamalarnn imkan yok.
Gidip baktlar. Dii ve erkek kangal ortada yoktu.
Day onlara ok para verdim. Birka gn sonra gelip alacam dedim. Sense kpekleri kaybettin.
Kemalin erkek kardei trafik kazas geirmiti.
yolda almt telefon. Kpekleri days Aliye bu yzden brakmt. Kpekleri o gn satn almt.
iftliin evresinde kpekleri aryorlard.
Erkek kangal buldular. lmt. Delik deik olmutu, periand ceset. Kahraman edasyla kasla kasla yeil imlerin stnde yryen muazzam heybetli kangal byle grmek yrek yakcyd.
Day ne oldu bu kpee? dedi gzlerinden yalar derek.
Bilemiyorum, ok pis paralanm zavall.
Day bunu ne yapm olabilir?
Bilemiyorum. Baka kpekler olabilir.
Kurt olmasn?
Uzun zamandr burada kurt grmedim. Bunu yapsa yapsa gl ve byk bir ay yapmtr.
lerlediler. Dereyi atlar. Dii kangal yoktu.

Kemal, o gn adam toplad. 8 kii. Av tfekleri vard v av kpekleri de vard. Arkadalarnn biri iz srmede uzmand. 2 saat sonra aramaya baladlar.
Dii kangal ormanda dereyi getikten sonra bir aacn altnda paralanm halde buldular.
z srmede uzman Mustafa baz tyler buldu ve bir di.
Senin kpekleri kurtlar paralad. u tarafa gittiklerini dnyorum.
Onlar bulacaz. Gece gndz aramaya devam. Onlar bulana kadar devam. Gelemeyecek olanlar braksn, kalanlarla devam ederiz. Gidip tam tekilat hazrlanmamz lazm. En az bir hafta dolanacaz pelerinden. Belki 10 gn.
Adamlardan ikisi brakt ii. Birisi kars birisi de ii yznden.
Kemal, delirmiti. fke doluydu.
Musa dedi ki: En fazla gn devam edelim, o kurtlar oktan gitmitir. Bouna kendimizi perian etmeyelim.
Buralarda bir yerdeler. Yukar kyde, olmad tekinde.
Mutlaka kendilerini belli ederler. Alar.

DRTL KURT ETES

Drtl kurt etesi nlerine ne karsa ldrrd, a olmasa bile yaparlard bunu. Onlar yeni tanmt. nce krmz gzl iri kurt tek bana taklyordu. Sonra dierleri dahil oldu eteye. Krmz gzl kurt liderdi. En gls oydu. Bu drt kurt daha nce insanlarla hi karlamamt ve ilk kez karlatklar iki kangal da ldrmlerdi. Onlar katil domamt; ama ldrmekten byk zevk alyorlard. Krmz gz en beter artlardan bu gnlere kadar gelebilmiti. Onlar ok sistemli organize olmay gelitirmiti ve ok akll hareket ediyorlard. Korktuklar hibir ey yoktu. Ve onlar normal kurtlara gre ok iri yaplydlar.

Krmz gzn anne ve babas o yreye yeni gelmiti. Yaz ayyd ve burada av boldu. Burada kalmaya karar verdiler ve yavrular oldu. Sekiz yavru domutu. Blge sahipli deildi ve yiyecek oktu burada. Buray sahiplendiler ve birden bire verimli bir av sahasna sahip olmulard, mutlu gzel gnler geiriyorlard.
Buralarn knn ok sert getiini bilmiyorlard ve k aniden bastrd. Neye uradklarn bilemediler. Kar buradan kmalarna da izin vermiyordu. Adam boyunu kat kat aan karda neye gidebilirlerdi ki.
Her ey ok sradan balad.

Bir sabah uyandklarnda kar yadn grdler. Ertesi gn biraz daha, ertesi gn biraz daha. Ve bir gece kar kesmeden yamaya balad ve boylarn at. Kar gnlerdir yayordu ve burada kapana ksldklarn anladlar. Ormann cra bir kesinde tutsaktlar. Dii kurt, erkei, bir dii kurt ve tek gzl yal bir kurt ve sekiz yavru. Avlanmann iman yoktu, yuvalar kayalarn altndayd. Buras toprakl, ve ieriyi geniletmilerdi.
Yal kurt hastaland a kalnca ve ksa srede ld, onu yediler. Ve ok gemeden alk yine balad. Sonra dii kurt hastaland, e kurtlar onu ldrp yemeye balad, yavrular da yedi. Sonraki gnlerde alk yine balad. Baba kurt en byk yavruyu ldrd. Onu yediler. Sonra dier yavru. Krmz gzl kurt bir gn srann kendisine geleceini biliyordu. Gelecek yllarnda kanna ileyen btn karanlk ve kt eyleri, hisleri ve acmaszl o haftalarda edinecekti. Ve bu onun karakteri olacakt. Srekli ldrme istei duyacakt.
Son bir yavru daha ldrd baba kurt. Ertesi gn sra krmz gzdeydi. Neden birbirlerini ldrmyorlar? diye dnd. Buradan kamay dnd. Gndz saatleriydi ve yuvadan dar kt, kardan bir da vard evresinde. Kale gibi. Arkasnda babasn grd. Ona kkredi. Korkarak yuvaya kap sakland. Gkyznde binlerce yldzn olduu o mthi gzel yaz gecelerinde babasnn srtna kp oynar, onu dilerdi. imdi o baba at ve onu ldrecekti. Annesi yuvann bir kesindeydi, yavrusuna fkeyle hrlad. O da annesine karlk vard. O gzel yaz gecelerinin birinde annesi ona ve kardelerine tavan getirmiti. Tavan ok lezzetliydi ve tavan itahla paralarken kardeleriyle yiyecek kavgas yapard, o kardelerin hepsi lmt, oysa o mutlu gecelerin sreceini hayal ederdi, mutluluk ne ksaym ve kabus balamt, bunlardan nasl kurtulurdu. Katil anne ve babadan!?

Kurt srsnn ininin olduu yere ok yakn noktadan bir yol geiyordu, belediye aras yolu kardan temizliyordu.
Anne ve baba kurt ve kalan son yavrular sesi iitmiti.
Ve o gn blgece bir avcnn kaybolduu bildirilmi, arama kurtarma ekipleri blgede aratrma yapyordu.
Kurt ini yaknnda bir kurtarma grevlisi onu izleyen kurtlar fark etmedi, dii ve erkek kurt adama saldrd.
Adamn lklarna arkadalar kotu, adam ar yaralyd. Kurtlar kamt. Ve yavru kurt cyaklamaya balad. Arama kurtarma grevlilerinden biri yavru kurdu karlarn arasnda ald. Yavru kurt kamak isterken karlara saplanp kalmt. Yavru kurda araca gtrdler ve yiyecek verdiler. Biskvi ve st iinde kendine geldi. lk kez insan gryordu ve bu byk varlklardan ok korkmutu. Er ya da ge bunlar da beni yiyecek diye dnyordu.
Ara yola devam etti, grevlilerin karn at, yol stnde bir benzin istasyonunda durdular. O esnada yavru kurt kap alnca frlad ve gzden kayboldu.
Burada da kar vard ama byd yerdeki gibi deildi.
Benzinlii arkasnda tavuk kmesi vard, burada rdek tavuk oktu, yesinler diye ekmek atyorlard pilav ve yemek art, yavru kurt geceleri oraya kp karnn doyuruyor ve sonra ormanda saklanyordu, eer onlara yakalanrsa ldrlp yeneceini dnyordu, tpk anne ve babasnn kardelerine yapt gibi. Onlara grnmemek iin ok dikkatliydi, byk bir titizlikle hareket ediyordu, orada bol yiyecek ve su vard.
Aylarn byle geirdi. Sonra bir gece aklna tavuklar ldrmek geldi. O gn hi ekmek bulamad tavuklarn gezdikleri yerde. ine canavarca bir his geldi. Onlar beni grp yiyeceklerse ben onlarn tavuklarn gebersem iyi olacak. Tavuklarn birini yedi ve doydu.
On tanesini bodu. Sonra tfek sesi duydu ve bast ormana, oray terk etti. Bunlar da beni ldremediler diye dnd. Onda taknt olmutu ldrlp yenme endiesi.

Kemal ve arkadalar kamp atei yakmt, atein evresinde oturuyorlard.
Saatlerdir yol yrmlerdi ve ayaklar ok yorulmutu.
Kemal bir an nce eve dnmeyi dnyordu, ama yol boyunca iki ky vard, eer o kurtlara rastlarlarsa o kylerin birinde rastlarlard. fkesi zayflamt ve bitik hissediyordu kendini. Scak yatan zlemiti ve dierleri de ayn durumdayd.

ri lacivert ve siyah kurt ertesi gnn le saatlerine ormanda yeni lm bir at buldular ve tka basa yediler. Yiyecek oktu ve birka gn daha burada kalmaya karar verdiler, iecek su vard, dereye yakndlar ve dinlenip bol bol yiyip g toplayacaklard.
Siyah kurt dereye su imeye indiinde yakndan gelen sesleri iitti. O tarafa doru ilerledi saklanarak ve av kpekleri tutan adam ve silahl bir adam grd.
Sratle koarak yerlerine dnd. ri lacivert ortalkla yoktu. Oradan ekip gitmeye karar verdi. Ama bir an durmak geldi iinden. Durdu ve gri bakt. Bir tfek sesi patlad, av kpekleri heyecanla havlad, bir tfek daha patlad. Arkadan koarak gelen iri laciverti grd. ri lacivert onu fark etmiti. ok gemedi ona yetiti ve birlikte komaya baladlar.
Ayr ynlerden kasak onlar ekme ansmz daha kuvvetli olur dedi siyah kurt. Sen dere altndan ko, ben stten. Bir sre yle ko. Sonra daa doru git. Dada buluuruz.
Ayrldlar.
Avc kpekleri salmt. Kpekler fiek gibi ilerliyordu, 2 kpek bir yne, 2 kpek baka yne frlad.
ok gemedi. Siyah kurt iri lacivertin ac ln duydu, av kpeklerinin havlamalarn ve bir tfek patlad.
ri lacivert belki de ben dere altndan gitmeliydim diye dnd, zavall dostum.
Saatlerce kotu. Artk arkasnda havlayan kpeklerin sesi yoktu. Kk bir dere kenarnda durdu, clz derenin suyu ok souktu, terlemii bitikti. Kana kana iti ve suya girip her yerini slatt.
Byk bir umut ve heyecanla onu bekliyordu, glgeye uzanmt, uyku uyanklk arasnda onunla ettii son konumalar hatrlad, sonra onunla tanmas, ilk anlar ve gelien dostluklar. Uykuya dald. Kargalar tyordu. Uyand. Kargalarn tmesi onu huzursuz etti, gerindi ve kalkt. Vakit epey ilerlemi olmalyd. ri lacivert grnrde yoktu. Aniden bir yerden kp stne atlayacan, aka yapacan hayal etti. Oturdu ve yine beklemeye balad.
oktan burada olmas lazmd. Mutlaka gelecek, kamann bir yolunu bulmutur dedi iinden. Ya vurulmusa. Geleceine inanmak istiyordu ve inatla bekliyordu ve artk geleceine inanmay srdrmenin bo olduunu fark etmeye balad. Ykld o an. Burada gitmeliyim diye dnd. Onun yokluu korkuntu, yeniden o dayanlmaz yalnzlk duygusunu hissediyordu, ona ne ok balanmt byle. Yrrken arkasnda ya da solunda da sanda olurdu, ban evirip ona bakard, iri lacivert dosta yant verirdi, birbirlerinden g alrd ve gven hissederlerdi. Bir tehlike varsa birbirine sinyal verip uyanrlard. Bu dostluk canna can katm, gelecek gnlere umudu artmt, ama gnn birinde bu dostluun anszn biteceini de hep dnp durmutu. lerin aniden ktye gitmesi kanlmaz ormanda. Ve her ey ayn gitmezdi. Korkun deiiklikler olurdu ve siyah kurt bunu yaamt, korkun deiikliklerden sonra ormana adapte olarak, duruma yeni duruma adapte olarak hayatta kalmay baarmt. ok zgnd. Onu perian eden zgn bir his vard kalbinde. Ve ayrln byle aniden gelmesi kalbini ok krmt. Bir kpek sesi duydu sonra bir tane daha. te o an korkuyla zplad yerinden kalbi. Bast. Sratle oray terk ediyordu. O an yle dnd. Belki hayatta kalmay baarmtr, eer yleyse bir yerde karlarz umarm yeniden diye dnd. Bu dnce iini stt. Ona admlarn hzlandrmada byk bir g verdi. Azim ve inanla kouyordu. Rzgar gibi. Ama gzlerinden yaar dyordu.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn korku roman kmesinde bulunan dier yazlar...
Murat, Mevlt, Muzaffer ve sa
Kurtlar ve nsanlar
Silikon Kadn
Silikon Kadn 2
Kurtlar ve nsanlar 6
Kurtlar ve nsanlar 5
Kurtlar ve nsanlar 2
Kurtlar ve nsanlar 4

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kyl Kz Kezban
yi Kzlar Ak Olur 1
yi Kzlar Ak Olur 2
Kyl Kz Kezban 2
Kyl Kz Kezban 3
kyl Kz Kezban 4
Kz ve Ben
yi Kzlar Ak Olur 3

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]
afak Bir Ezgiyle Hatrlyorum Seni [iir]
Gecenin Isl Ceplerinde Iyor Meral [iir]
Fahie [iir]
Bir Kvlcm Seni Kurtarr [iir]
Sadk Bir At Gibi [iir]
Seni Sevmeye ve Onarmaya Geldim [iir]
Gm Rya Kzlar [iir]
Dostum Mevlt [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | sa Kantarc, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.