..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaam ksa, sanat uzun, frsat aceleci, deney aldatcdr. -Hippokrates
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Korku Roman > sa Kantarc

12 Aralk 2022
Kurtlar ve nsanlar 4  
KURT

sa Kantarc

YILLAR NCE YAZDIIM BU ROMANI KAYBOLMASIN DYE KOYUYORUM STEYE. UYDURDUUMU DNEBLRSNZ. OK BELGESEL ZLEDM KURTLARA DAR.

:IHI:
KURTLAR VE NSANLAR 4

OSMAN
Osman kar frtnasnda ilerliyordu, kar hz kesmeden yamaya devam ediyordu, kurt ulumalar duydu, bir uluma arkasndan gelmiti, ok acl ve karakterliydi, dier uluma kar taraftan gelmiti. Sert ve zor tanmaz bir ulumayd bu, ok vahi ve acmasz.
Bir tek siz eksiktiniz diye dnd Osman. Eski dostu Halit dt aklna. imdi ne yapyor acaba? diye dnd.Halitin ehirden dnd haftayd. Osman bir kylnn tarlasnda almaya giderken uzaktan derede yzen birini grmt. Tandk gelmiti bu kii ona, yaklat.
Haliti tand, ok sevindi onu grdne. ok zor ve acl gn paylat dostu. Nice serin yaz gecesinde kyn dnda birlikte yryp sesli hayal kurduklar gnler aklna geldi. Muhteem gecelerdi onlar. ehirde ehirli bir kzla evlenip orada i tutmaya ve orada ehir konforunda yaamaya dair.
Halit! diye bard,
Halit yant verdi. Glerek bir eyler syledi.
Osman dereye indi yokutan.
Sabahn yedisinde dereye mi girilir?
Gld: yle esti. Gece scak uyutmad.
Gzne ne oldu?
Dtm.
Dtn demek. Yalan atma. Gld.
Yok. Babam akt. Gld, erde anamla konuuyordu, bir baltaya sap olamayacakmm filan. Zoruma gitti. Ya baba arkamdan atp tutuyorsun, olur mu byle. Yzme desene dedim. akt. Ben de aktm. Eve sakn urama dedi. Dereye bakp dnrken yzeyim dedim.
Hayrl evlat, stn giyip gel benle dedi Osman, tarlaya almaya gidiyorum.
Tarla deme bana!
Neden?
O zihniyetle ileri gidilmiyor.
Gld: yi o zaman. Sana derede bol ans.
Osman ona acyarak bakt, Halit beyaz klotla giriyordu derere ve ok sefil, ok acnas grnyordu. nsanln yz karas gibi. ri, kll, kararm vcuduyla.
Para kazan ve mavi bir ort al kendine. Kedi deilsin sen. Kpek deilsin. ocuk deilsin. Beyaz klotla 7 yandayken girerdik dereye.
Halit ona bakt ve ban ne edi sulu gibi, sonra srtarak ona bakt: Haklsn birader. Ne yaparsn, para yok.
Gidiyorum. Ge kalmayaym.
Nereye?
bekliyor, dedim ya!
Ne gzel muhabbet ediyorduk.
Bo lafa vaktim yok.
Dur, bende geleyim senle. Bo duramam. lazm.
Tarla ii bana gre deil dedin?
Gld: Oras yle de babam da evden att. Ne yaparsn. Senle konuunca yumuadm, asiliim eriyip gitti. Sen ok deer verdiim birisin, Osman. Senle cehenneme bile giderim.
Babana aktn m?
Annem araya girdi. Tam deil.
yi yapmadn.
Olan oldu, keke olmasayd.

Devasa soan tarlasnn bana geldiler, ilerde bir kulbe vard.
Soan toplayacaz dostum, zor i; ama baka ne yapacaz. Ben gidip patronla konuaym. Umarm seni alr. Adam lazmd, bulduunuz adam getirin demiti.
ldren bir i bu, eilip soan karmak.
Bana da hi cazip gelmemiti bata. Alyorsun.
Derme atma kulbenin olduu yere ilerlediler. ilerin lideriyle konutu Osman. Halit ie alnt. Dierleriyle birlikte tarlaya doru ilerlediler.

le vaktiydi. Kulbede yemek yaplm, erli beerli yer sofralarnda yemeklerini yiyorlard. Doyan kalkt gitti bir keye, saatin dolmasn bekliyorlard. Halit tede tek bana dncelere dalan ve uzaklara bakan Osmann yanna gitti, imene oturdu.
Bu i hi de ldrmekten beter, mahvoldum dedi Halit. Gld.
Osman glmsedi.
Halit ses alamamt, sohbet etmek istiyordu. nk bu ona iyi geliyordu. Sustu.
Halit onu konuturmak iin dedi ki: Bu deli kavuran gne insann kapkara yapar. Ben zaten karaym. Zencilerden beter olacaz. Belimde arlar var.
Gld: Diini sk. Gzel eyler hayal et dayanma gc bulursun.

ilerin lideri iri yar adam, yal bir iiye barp aryordu, derken ona kfrler yadrmaya balad ve bir yumruk att, yal adam yere serildi. Halit frlayacakt, Osman onu tuttu. Halit, kolunu kurtard ondan ve iri yar adamn karsna kt: Dayya el kaldrmaya utanmyor musun?
Sen karma, gen adam.
Karrsam ne olur, neden vurdun ona?! Hakszla hi gelemem de.
Benden bor istedi. Para yok dedim. Kfr etti. Ben de vurdum.
Yal adam sze girdi: Alacam istedim, geen haftadan alacam var, vermiyor. Karm hastaneye gtreceim, para lazm.
Kalfa ona vurmaya alt, skalad, Halit onu tutmak istedi, bu kez Halite vurmak istedi. Halit ban emiti.
Arkadan baka bir adam frlad Halitin stne. Halit bir yumruk yedi. Osman girdi kavgaya. Osman Haliti yumruklayan yere serdi. Kalfann iki adam daha girdi kavgaya. Drde ka ikiydi. Halit ve Osman gre yapmay ve yumruk atmay, kavga etmeyi, yakn dv iyi bilirdi. ki gen srt sra verip onlar gzelce pataklyordu; ama dier iiler araya girip onlar ayrd.
Kalfa, yal adamn parasn vermiti.
Osman ve Halit altklar kadar creti aldlar ve iten atldlar.
Bir daha sizi gzm grmesin buralarda!
Yediin dayaa doymadn herhalde! dedi Halit.
Osman Haliti tuttu.
Ses etmeyip oradan uzaklatlar, yal adam da yanlarndayd.
Genler yal adamla muhabbet balad, Rza, buralara uzak bir kyden gelmiti. Aslnda 50 yandayd; ama 70 gsteriyordu, bir hastalk geirip byle olmutu. Kz bu kye gelin gelmiti. Genler o kadn ve o aileyi iyi bilirdi.
Kerim dedi ki: ocuklar, size minnettarm, umarm gnn birinde sizin iin bir eyler yaparm. Onca kel, sakall, gn grm adam, szde adam ses karmad ve siz ses kardnz. Size ne kadar teekkr etsem azdr!
Day, mutlu biimde yoluna gitti. Gzden kayboldu.

Kafadarlar sessiz sedasz ilerliyorlard. Osman, tek kelime etmemiti, uzun sre gemesine ramen. Halit kendini sulu ve ezik hissediyordu.
Kusura bakma Osman. Dayanamadm. dedi Halit.
Bo ver. Olan oldu. Zaten o adama hep bir tane akmak isterdim. Benim yerime sen aktn.
imdi isiz gsz olmaz ki. inden ettim seni.
Sorun deil. Bir i bulurum elbette. Doruluu olmayan adamn ekmei zaten yenmez.
Toprak yoldan at arabasyla bir adam geiyordu, durdu: Genler selam! dedi en akrak, olaynz duydum, elinize salk, ben de hi sevmezdim o adam. Temiz dayak atmsnz. Elleriniz dert grmesin. Geip gitti.
Osman dedi ki: Sevilmek gzel bir ey.
Halit gld, sonra zlerek dedi ki: in ac taraf var.
Oras yle; ama iyi tatmin oldum. Soan toplama ii hayattaki en lanetlik i dostum, popum kt ya, ayaklarmn derman, ruhu yok oldu, de bunu kendime bile aktrmyordum.
Diini sk, gzel eyler dn, ha.
Eh, o an iin en uygun szlerdi. Halen de yle.
Osman dosta onun omzuna dokundu: Sen iyisini bilirsin, iyi adamsn ya.
Biri bize i verse. Lamda bile alrm. Ne yapmak lazm, ocukluumuzda kurduumuz ehirde yaamak hayali, bunu mu denesek.
ehre gidelim dedi Halit.
Demesi kolay, annem 3 buza ald, yle tatllar ki. Onlara ak oldum. Onlar benim sorumluluumda, onlar brakp hibir yere gidemem. Kyde baka birok sorumluluum var. Bu ileri de seviyorum.
Birader, seni anlyorum da burann buzas danas osu busu bitmez ki. Basp gideceksin. in acr; ama gidersin. Sen ok duygusalsn.
stlerinden bir karga geti. Pike yapmt.
kisi de korkup ban edi: u namussuza bak, beynimizi oyacakt nerdeyse! Dedi Halit.
Yavrusu var demek buralarda bir yerde.
Bastlar.
Bu srada yanlarndan geen kamyonet yavalayp durdu, arkasnda birka un uval vard.
Genler dedi ofr, atlayn, gideceiniz yere kadar brakrm.
Kamyonete atladlar sevinle.
Kamyonet harekete geti.
aryor musunuz? dedi Adam.
Osman Halite bakt: Evet dedi ve adama evirdi gzlerini, aryoruz!
Bunu duyduuma sevindim! Namnz duydum. Neeyle gld.
Neymi? dedi Osman.
Adam iyi benzetmisiniz. Gld.

Kemal, onlara sorular sorup duruyor, onlar tanmaya alyordu.
Bu arada Halit sordu: Ne i yapacaz usta?
Gld : Gzel soru. Tarlada gne altnda mahvolmak gibi deil kesinlikle. Ben de genliimde tarlalarda kle gibi altm. Gne altnda imanm gevredi, size i vereceim ve gne altnda imannz gevremeyecek.
Peki ne bu i?
Gbre ii.
Nasl yani?
Gbre topluyorum. Onlar mterilerime satyorum.
Ne gbresi?
Yarasa gbresi.
Burada o gbreden yok ki. Burada bu ii yapan varsa da biz duymadk. Kimlerdensin?
Bak evlat, bana gvenmiyor musun? Nfus memuru gibi soru sorup duruyorsun!
Sorarm elbette, in misin cin misin bilelim elbette!
Kemal arac aniden yolun kenarna ekti: Eer almakta gzn yoksa in aa!
Var abi. Ne kzdn, sordum sadece.
Ben gzel gzel bir eyler anlatyorum, beni soruturuyorsun, gzel para alacaksnz merak etme, tarlada kavrulup piersiniz; ama be kuru alrsnz, feleiniz aar. Ama benden daha fazla para alrsnz, daha az emek harcarsnz.
Kemal, arac yrtt.
Kasabada ilerim var. Yarn sabah ie balarzYolun bir tarafna bakt: Buras da nedir byle?
Mezarlk dedi Osman.
Yarn sabah sekiz, dokuz gibi burada bulualm.
izmelerinizi de getirin. st filan. El feneri. Burada inin, kasabaya gitmem lazm. Yarn grrz. Yarn burada dediim saatte olmazsanz bakasn bulurum, ona gre.
Soru soracak oldu Halit, ses etmemeyi yeledi, ayn dnce Osmann iinden de gemiti.
Osman ve Halit aratan indi.
Ara, tozlu yolda usul usul gzden kaybolurken ikili bir sre keklik gibi bekledi orada, araca bakarak ve ilerleyip
evlerinin yoluna saptlar bir garip sevinle.
Bu adam buralarda hi grmedim. dedi Halit.
Ben de.
Kim bilir neyin nesi? Tanmadmz birine neden gvenelim?
Oras yle. ok soru sorup durdun, sinir oldu. Gld.
E herhalde. Dverim bu adam ben! Limon gibi skarm. Tam dayaklk biri dedi Halit kprerek, beni sinir etti. ebek!
Osman gld: yle deme.
ebek maymunu ite!
Kimdir necidir? Bize bir i etmesin, ne bileyim. Dnyann ka bin trl hali var. Onu hi tanmyoruz.
yi birine benziyor. dedi Osman, tartalm bu ebei, baktk sakata geleceiz, bo veririz. Gzel bir i frsatysa karmayalm, bize burada byle kim yaklap da i verir ki. Dilenci kpek gibi i arasak zor buluruz.
Haklsn dostum, sineye ekelim imdilik n aa deyince nerdeyse patlatacaktm yzne, en son soancya vurup her eyi berbat ettiim aklma gelince sakinletim.

Ertesi gnd, otlarn delice kaplad eski mezarla ilk gelen Osmand. ri bir tan stne oturmu, can skntsyla kvranrken bir alyla topraa bir resmi yapyordu. Gne ykselie gemek iin beklemedeydi, imdi hava serindi, arlar ve kelebekler uuyordu mezarln oradaki iekler zerinde.
Yola bakt, gelen giden yoktu, erken gelmekle hata etini dnd, gzn ufka, dalara evirdi, kalkt, imene uzand, gzlerini kapad, bir sre uyudu, gelen giden yine yoktu. Saat kat acaba?
Halit, kopuu da grnrde yoktu. Bu parann olmad kyden oktan giderdi Halitin yerinde olsa, o kafasna estiini yapard. Uzun boylu dnmezdi, yeter ki onu bir ey harekete geirsin. Halit gibi olmak gerekten iyi olurdu, iyi hissettirirdi herhalde; ama bunun ok tehlikeli ve zarar byk yanlar da olabilirdi. Halit, ya tahtaya basar, maceralara atlr ve yolun bana dnerdi. Yine de mutlu olmasn becerirdi, gamszd.
Issz araziler vard aada, kyn ekili arazilerine bakyordu. Yerden yeil bir ot kopard, srp inemeye balad. Tertemiz, ak mavi gkyzne bakt. Bir bal ars vzldayarak yaklat, yzne konmak istedi, ban geri ekti. Otlarn arasnda birka karnca vard, toprakta, dierlerini fark etti, ilerde, talarn arasndan bir kertenkele kt, Osman fark edince korkup talarn arasnda gzden kayboldu. Osman evresindeki bu ufak canllar seyrederken zaman unuttu. Halitin sesiyle ban o tarafa evirdi. Halit, geliyordu nefes nefese.
Yaklat: Ge kalmadm umarm?
Yok, katr gibi bekle bekle ldm yahu, eeklik bende, ii karrm diye ok erken geldim, ii salama almak iin, sen de yoktun, ne biim i bu, deli oldum.
Halit gld: Bizim akal geldi mi?
Yok. Neden akal diyorsun adama?
Bence yle.
Brak ya. Sen de iin grgrndasn.
Yok. Ayar oldum ona. Alacam elime onu. Gld.
Sakn yapma Halit.
aka yaptm Ama bunu onun hareketleri belirler Saat ona geliyor birader. Belki de 11 olmutur. oktan gitmisinizdir diye dndm. Adam bizi kandrd anlalan, ekti.
i kmtr, bekleyelim.
Halit, bir ark mrldanmaya balad. Bir tarafa bakt, dald dncelere, az uzaklat, hayaller kurdu. Yznde bir umut, dncelere daldnda bir glmseme beliriyordu yznde. Baka bir alemdeydi, Osman yannda yokmu gibi dalgn davranyordu.
Osman onu izlemiti hep: Sen bugn bakasn?
Nasl? dedi gld. Niye ki?
Pek mutlu, ii aydnlk grnyorsun. Babanla aran dzeldi galiba.
Gld: Yok Gel senle ocukluumuzda yzdmz dereye gidelim.
Oras imdi sdr.
Olsun gezeriz.
in gcn elenmek. Adam gelirse bizi bulamaz ta kafa.
Yolda kamyoneti grd Osman, dedi ki: Geliyor bizimki!
Halit ekledi: Bu akal bamza bir orap recek gibi.
Paranoyak olmana gerek yok. Sradan bir adam.
Zavall desek.
Kapa eneni!
Kamyonet, yolun kenarna yanat. Genler araca bindi. Ara yrd.
Gen kaldm. Kusur bakmayn genler, bir iim kt da
Ara, yksee, dalara doru gidiyordu.

ocuklar, buralarda maaralar varm, nerde olduunu biliyor musunuz?
Biliyorum dedi Osman.
Halit dedi ki: Kkken yzdmz derenin orada vard birka tane.
Demek yle dedi, gzeee!
Bir sre gittiler ve Kemal, arac yol kenarna ekti.
Kamyonetin arkasna geti: u uvallar aln. Krei ve kazmay da.
Ne olacak bunlar? dedi Halit.
Mezar yeri kazacaz.
Kimin mezar?
Senin mezarn. ok konutuun iin. Gld.
Aman ok komik der gibi Osmana bakt Halit.
akay severim.
Ben de, ne taraftan gideceiz?
Halit, eliyle iaret etti, Kemal bast, arkasnda Halit ve onun arkasnda Osman vard.
Halit ona dil kard ve krekle srtna vuracak gibi sallad krei.
Osman glecek gibi oldu, ka gz iareti yapt.
Kemal dedi ki: Halit, sen izme getirmemisin.
Unuttum.
Saa m sapacaz, sola m? dedi Kemal.
Halit, eliyle solu gsterdi. lerlediler arka arkaya.
ok dik bir yamaca gelmilerdi, aas uurumdu, ayaklar kayarsa uurumun dibini boylayabilirlerdi.
Halit dedi ki: Kemal abi maarada yarasa gbresi toplayacaz, ha?
Evet.
Bu define aramak olmasn?
Gld Kemal: Defineci deilim.
Yarasa gbresi iinde iyi para var m?
Var tabi. Yoksa neden uraaym.
Ne zamandr bu itesin?
Yeni girdim bu ie. Bir arkadam bu ie balad. Durumu ok iyi. Yarsa gbresi btn gbrelerden daha iyi. Topra adeta sihirli hale getiriyor Halit sen nden gider misin?
Neden?
Sen biliyorsun ya maaray.
Peki dedi Halit, ne geti, Maymun kadar iyi trmancym, ama ocukluumda, buralarda az dolamadk.
Kemal Osmana gz krpt ve Halite dil kard.
Osman glmsedi. Kemal Osmandan krei ald ve Halite vuracakm gibi yapt. Onun ensesine tokat atacak gibi yapt bir eliyle ve Osmana gz krpt, Osman da sessizce gld. Halit, bir ark sylemeye balad.
Kemal Osman kenara ekti ve bir kayann ardna saklandlar.
Halit, yalnz bana ilerliyordu ark syleyerek.
Epey gitti ve yalnz olduunu bilmiyordu. Geride Osman ve Kemal bekliyordu. Halit, aptallnn farkna varsn diye. Varamad, epey gitti tek bana. Aya kayd, bard korku ve panikle,
Uurumdan aa decekti neredeyse.
Gbre uruna nerdeyse uurumun gibini boylayacaktm! ine edeyim byle iin. K stne oturmutu.
Ardnda kimseyi grememiti.
tekiler kopup yetiti: Nerdeydiniz Allahn belalar!
Yzn kire gibi beyaz dedi Kemal.
Osman ekledi: Cann ekip gitmi gibi.
lyordum gbre uruna!
Maymun kadar becerikli trmancydn hani?
O eskidendi.
Kalk, devam et. dedi Kemal.
Yok, sra sende. Benden bu kadar! Canm yoldan bulmadm!
Osman sray sen al, sonra ben alrm. dedi Kemal.
Osman ne geti.
Osman, uurumun en tehlikeli yerine gelince Kemalin akac tavrndan tamamyla syrlm, gerekliin can actc yerine gelmiti. Bu i ona da tekin gelmemiti. Korktu ve durdu: Kemal abi sra sende.
Teekkr ederim, ok arzu ediyordum zaten.
ne geti: En kesin yer buras, aa dsem iim biter. 100 metre var buras. ocuklar ok dikkatli olun, Tahtal ky boylamayalm.
evik ilerledi. Arkasna bakt: Kirpi kadar uyuuksunuz.
kili arkada durum analizi yapyordu, ii brakmak ya da brakmamaya dair bir tartmaya kaptrmlard kendilerini.
Halit, ii brakalm diyor, bamza bir hal gelecek, gelmeden brakalm. Maymun bile olsa korkar, buralardan trmanmaz. Sigortamz yok.
Osman ise sebat bilmez eski dostuna tersini diyor, ona umut verip phelerini gidermeye abalyordu.
Kemal, onlarn gelmesini bekliyordu, sigara
yakmt. Onlar yannda grnce sevindi: ok yksek buras. Aa dsem ne olur acaba?
Yarasa gibi kanatlarn varsa sorun deil tabi.
Maarann nne geldiler.
ocuklar, gidip kontrol edin maaray. Ay, kurt ya da akal var m diye?
Yok abi, cesurlar nden gider. dedi Halit.
aka yaptm, ben bakp geleyim, siz bekleyin. Yarasa gbresi var m diye bakacam, varsa gelin diye barrm.
Kemal, maaraya girdi ve gzden kayboldu.
Osman ve Halit yer deitirdi, kntnn altna geti, buras gne almyordu ve uzanacak kadar mesafe vard. Yan yana oturdular.
Halit dedi ki: Bence bu adam yalan atyor. mrm boyunca maarada yarasa gbresi arayan birini tanmadm, duymadm da. Bence bu adam baka bir i peinde. Defineci belki de. Gbre deyip ayak yapyor.
Vay be dedi Osman, evet ya, defineci olabilir. Ya ben salak mym ya, senin dndn dnemeyecek kadar! Bu adam defineci olamaz, onlar sinsidir, tandklaryla i yapar. Bir yerlerde duymutum, yarasa gbresi inanlmaz faydaldr topraa, babam m anlatmt nedir.
Halit ve Osman sohbet ederken Kemalin sesini duydular.
Kayyorum imdaaaat! Yetiin! diye haykrd Kemal.
Eyvah, bu angut aa dt dedi Halit.
Osman ekledi: Eyvahlar olsun! Adamcaz gitti. Define iin pisi pisine gitti.
Dinlediler, ses soluk yoktu, acl bir inleme yoktu.
Hemen kaalm buradan! dedi Halit panikle, Birileri kar adam attnz aa derler. lr de bamza kalr. Yllarca hapis yatarz.
Kayorlard. Sesi iittiler.
ocuklar, orada msnz?
Halit dedi ki: Ses aadan geliyor. O halde uurumun dibini boylamad, akal. Gld.
Uurumun o blgesine yanatlar.
Kemal, uurum kenarndan iki metre kadar aadayd, uurum duvarnda biten bir aaca tutunmutu. Yzn gz toz ve rmcek alar iindeydi.
Bu aa fazla dayanmaz. Kurtarn beni ocuklar!
Halit, ona uzanmay deneyecekti.
yle tehlikeli olur dedi Osman, baka ey dnelim.
Kamyonette halat var ocuklar, biriniz abuk gidip onu alp gelsin.
Osman, bir kou gidip ipi alp geldi. Kemali ipi sard beline, onu yukar ektiler.
Toza topraa ve korkuya bulanmt Tahsin, baz yerleri yara bere ve diken izikleriyle doluydu, kan ter iindeydi. Bir aya dizden aa yoktu.
Sol ayan nerde Kemal abi? dedi Halit, glesi geldi. Tuttu kendini.
Dt.
Nasl der ki?
Gezmeye kt. syanlarda. Kafasz herif; Ayam protez! Aa gidip ayam getirin ne olursunuz!
Ne kzyorsun abi. aka yapaym dedim.
Kemal srt st uzand, lm korkusuyla fena bir ter atmt cayr cayr.
ok iindeydi. Kalbinin deli ritmi azalmamt:
Geberiyordum az kalsn gbre uruna. Bama silah dayasalar yapmam bu ii bir daha.
Osman sordu: Abi bir yerinde bir krk ya da baka bir sorun yok, deil mi?
Yok. Gidip ayam uurum dibinden aln.
Onu alrz. nce seni buradan karalm. Dereye inmek uzun i.
kisi onu tutup oradan, o darack patikadan karmaya alyorlard. Biri tam kaysa, dieri de onun yznden kayacak ve hepsi birlikte uurumdan aa yuvarlanacakt.
Halit brakt: Bu i byle olmaz.
Ya nasl? dedi Osman.
Brak; srnerek gelsin. Yoksa mz birden aa yuvarlanacaz.
birlikte gidemiyordu dar patikadan.
Kemal dedi ki: ocuklar yapmayn.
Osman sze girdi: Halit hakl, beline ip balayalm, kendi abanla kaya kaya inersin aa, biz yukardan tutarz seni.
Kemalin beline ipi baladlar ve onu yava yava kaydrarak aa indiriyorlard.
Sr Tahsin abi. Srn. dedi Osman.
Tahsin alar gibi konuuyordu: ocuklar beni brakmayn burada. Aman ipi sk tutun.
Halit dedi ki: Ya bir ayan yok. Bir de ne gbresi ararsn arkada uurumlarda. Ayran yok imeye, atla gider emeye. Ajan gibi sinsisin. Batan her eyi aklasaydn ya. Bir ayann protez olduunu. Biz de ona gre tedbirimizi alr, oralarn sana gre olmadn anlatrdk, sen gelmezdin, biz gidip gbreyi alp gelirdik.
Haklsn gen, ama bana itibar etmezdiniz diye korktum, gelmezdiniz diye.
Kemal, k st kaya kaya aa iniyordu.
Devam et usta dedi Halit, oluyor, sa salim seni aa indireceiz. Seni gidi kandrk. Define aryorsun, kandrp getirdin bizi buraya. Gbreymi! Ne kadar da safmz. Bize sakladn eyleri anlat, rahatla.
ocuklar, defineci deilim. ocukken bir kaza m geirdin sen, ayn zrvay tekrarlyorsun. Beni ilk sorgulaman gibi.
Halit gld.
Ben yarasa gbresi peineyim. Bu pazarda ben de ciddi bir yer edinmek istiyorum. Zengin mteriler var. Bahelerinde eit eit bitkiler, aalar filan yetitirir sosyeteler. Yarasa gbresi peindeler. Trkiye pazar, sonra dnya pazarna almak hedefim. Dnya pazar olunca dolar sz konusu. Yani ok para demek bu.
Byle bir i kolu hi duymadm dedi Halit, Yeme bizi, Kemal abi, bak yana bana saygm var. Gerei de; kurtul!
Osman dedi ki: Halit, Kemal abinin yalanc olduunu sanmyorum, uzatma.
Hadi yle olsun. Gld.
Tehlikeli yeri amlard. Biri Kemalin sana geti. teki soluna. lerliyorlard.
Onu kamyonetin yanna getirdiler.
Osman dedi ki: Kemal abi, sen burada bekle bizi. Biz senin ayan bulup geliriz. Suyun dibini boylamamsa ya da akntyla akp kaybolmamsa.
Bulun onu ne olursunuz. Ayaksz ne yaparm. Ayaksz bitiim dedi alayarak, siz bilmezsiniz bunun ne demek olduunu.
Osman, efkatle onun srtna dokundu: Bulacaz, merak etme.
kili yola koyuldu.
Osman dedi ki: akal dediin adam ne kt.
Ya ne bileyim.
Protez baca derenin kenarnda, irili ufakl yuvarlak talarn iinde bulup Tahsine getirdiler.
Kemal, dnya onun olmu gibi sevindi ve baca pt, sonra yerine takt. Sevin kahkahas att, ayaa kalkt, stne bast, birka deneme yapt, sonra asla gibi dedi ki: ocuklar artk bambaka boyuttayz! Bu arkadalmz bence ok randmanl olacak. Sizi ok sevdim, beni acayip sevindirdiniz! Ben de sizi sevindirmek iin elimden geleni yapacamdan kuku duymayn.
Randmanl m? dedi Halit, ok ilgin, randman kelimesini Ali aga pancar motorunu altrrken syler, bu sene randman alamadm, be dakika sonra benzer cmle ve iinde mutlaka yine randman kelimesi olur, kahvehanede hep benzer laflar der, millet kapa u randmanl eneni dediinde glmeye balar. Sizi nasl kanser ettim ama. aka m yapar; yoksa rahatsz mdr karamayz. Net olan u: Adamn hayat randmanl gidiyor. Bir evsiz olarak hayatn srdrebilirdi ya da kalp hastas olarak. Aslan gibi salkl bir adam. nemli olan da bu deil mi? Yani randman!
Kemal dedi: Ne demek istediini anlayamadm. Yani randman meselesini?
Demek istediim u; randmanla aram hi randmanl deil! ok konuuyorsun; bizi kandrmandan endieleniyorum.
Bunlar ok sert, iindeki gizli, batakla dnm sknty sayormu gibi demiti.
Para konusun kafaya takmayn, inallah gzel paralar kazanacaz. Srt srta vererek. i patron ayrm yok, emeki smrs yok, siz ne yerseniz ben de onu yiyeceim. Zamanla balarmz kuvvetlenecek.
te bak bu laf sevdim! dedi Osman, Ama senin bu ayakla bu i zor. Kusura bakma.
Yok be! Ben inaatlarda bile altm, kalp sktm. Ama gnn birinde arkadamn tahtalar dzensiz ymas yznden kaza geirdim. Tahta koyarken tahtalar stme yld, sray dzgn yapmamt, moloz! Sonra patron da beni karsna ald, zaten sigortasz altm, bama bir ey gelirse devletle bann belaya gireceini syledi ve beni kibarca iten kovdu. Beni protez bacakla ie almt zamannda. Kovmas zoruma gitmedi.
Sonra seyyar satclk yaptm bir sre. kiz kzlarm var. 13 yandalar. lk karm boad beni, ayam bahane etti ve ocuumuz da olmuyordu, asl sebep buydu, bende bir sorun olduunu syleyip duruyordu, o zamanlar pazarc deildim, eskiciydim, maddi sorunlarm vard, boad beni ve sonra yeniden evlendim. ler daha da zorlat. Evden att bizi ev sahibi.
Hayatn en zor yzyle tantm. Hayat elik yumruuyla yzme patlatt bir tane. Bir bacak protez olunca iler ok zor ya. Bazen uyanyorum, ayam salam sanyorum, bir de bakyorum ki; protez. Korkun bu. Neyse ki aldm kar direnii kt, mthi mcadeleciydi, soan ekmek yeriz yaarz demiyordu; demeleri skp yeriz diyordu, sen delirdin mi der gibi bakyordum yzne, srtyordu. Esprisi olan kadn ilerleme gc verir insana. Krsal arazide naylondan yaptmz adrda yaadk k boyu. Aldn kar hayatn, kaderini belirler, iyi kar alrsan hayatn dze kar, kt kar alrsan mahvolursun. Benim karnn iinin kalitesi ok iyi kt ansma. Birlikte zor gnleri aabildik, srt srta vererek. eit eit iler yaptm, pazarlarda akmak, mendil, tra ba, kibrit sattm. Bunlara her zaman talep oktur. Bu ite gelitikten sonra sadece orap satma iine girdim, alt ayda ii renip bylttm, sonra bu eski kamyoneti satn aldm, orap satma ii iyi gidiyordu, daha fazla kazanmak iin gbre iine girdim, bu ite baarl olamazsam yine orap iine dnerim, yaz k orap satyordum pazarlarda. Bunlar temel eya, insanlar bunlara ok ihtiya duyar. Kadn i amar, badi, atlet, sutyen de satyordum. Onlar stme geirip ov yapar pazarda. Bu yzden size seksi gelmisem armayn.
Osman ve Halit gld balad.
Halit dedi ki: Bence orap iine dnsen iyi edersin, ben bu ite alrm senle. Gbre ii ya. Maarada gbre aramak delilik, hayalperestlik. Ama pazarda tezgah amak net ve gerek.
Haklsn evlat, tespitlerini yerinde; hatta harika buldum, pazarc olur senden; ama denemek lazm. Byk iler denemek lazm. Pazarc olarak kalmak istemem. Bok ii olmad; gelirsin alrsn benle. Bu arada senin bir randman meselen var.
Halit ocuka gld: Ne demek istedin?
Var m onu syle. Sen sylemezsen ben sylerim.
Var; ama sen onu bilemezsin ki.
Hayatnla ilgili sorunlarn var, belki de ailevi, babanla sorunlarn m var zemediin, anlat, al bana. ekinme.
Halit, ban nne edi, gzlerinden sessiz yalar dkld. Bu adam onun can yarasna dokunmutu. Bunu bilmesi onu oke etmi, ensesinden yakalamt adeta ve yzlemek istemedii o duyguyla yzlemek zorunda kalmt soluk solua, tek yumrukla nakavt olan ampiyon boksr gibiydi. ampiyon kendini yenilmez sanyordu ve yerde bann evresinde yldzlar uuuyordu.
Kemal, onun yanna oturdu, srtna dokundu: zlme evlat. Ben de babamla hi anlaamazdm. Bir gn yanllkla evin camn krmtm kkken, evden gn kmama cezas vermiti. lk o zaman derin bir yalnzla dtm hissettim, ufack bir ocukken. Ama bu da iyiydi. nsann salam derdi olunca bo eylerle ilgilenecek zaman ve yrei olmuyor, dert adam adam eder, dedi Kemal, ayakland. Kamyonetin arkasna geti, plastik bidondan erik kompostosu suyu ve biskvi karp getirdi ve ikiliye bardakla ikram etti ve son barda kendine doldurdu.
Erik suyunu ok severim. niversite okurken komposto yapmay rendim, asitli iecekler ierdim, arkadalardan biri zararl olduunu sylerdi. Hep tartrdk onunla, sylemleri bana salaka gelirdi, devrimciini de salaka bulurdum. Bir gn pazardan kara erik satn alp geldi, erik kompostosu yapt. Yaz gecesiydi, dolapta asitli ieceim yoktu ve bodrum kattaydk. Havalandrma yoktu. Kavruluyorduk orada, bir oda bir mutfakt ev, kan ter iinde uyanmtm gece yars scaktan bunalp. Pencere akt; ama ty kmldamyordu, boucu bir hava vard. im yanyordu susuzluktan, dolapta tencerede saatler nce soumaya braklan kompostoyu grdm, bakaym tadna dedim, bir tas alp baktm, inanlmaz lezzetli geldi, hepsini yiyip bitirdim. Ertesi gn arkadam ok kzd bana, ona ayrmadm diye. O gnden sonra srekli komposto imeye baladm, yapmasn da retti arkadam. Doru bir eyle balamak lazm, yiyecek olur, iecek olur, yanl bir eyle balarsan kt oluyor, bamllk. Kurtulman zor oluyor. Beni kimse vazgeiremezdi asitli iecekten; ama vazgetim. Erik suyu iince motivasyonum, enerjim geliyor... niversite hayatm gzeldi. Trke retmeni oldum, tam ie balayacaktm, bir hafta sonra, kaldrmda yrrken ara arpt, genti ofr, alkollyd. Ayam dzelecek gibi deildi, kestiler. yiletim, protez ayak kullanmaya baladm, yerime bakasn almlard ve baka bir okula da almadlar, bir ayam yok diye. Engelliler okuluna bavur dediler, bavurdum, torpili ve ayaklar salam olan aldlar. Ben de ok kzdm bu ie. Asla retmenlik yapmayacam dedim. Kan, ter ve gzya dktm ok. Hayatta kalabilmek iin delice gayret etmek zorunda kaldm. Tamamdr, kendimi ok iyi hissediyorum, biraz sonra maaraya gideriz.
Osman ve Halit birbirine bakt. Osman nne bakt.
Halit dedi ki: Kemal abi, kusura bakma ama biz seninle almay dnemiyoruz.
Tahsin bada kurup oturmutu, ayaklarn uzatt. Onlara bakt uzun uzun ve arkasn dnd.
Halit dedi ki: Biz gidiyoruz, diyecein var m abi?
Kemal onlara dnd, gzlerinde yalar vard: Yapmayn ocuklar. Siz olmazsanz kimi bulurum. kiz kzlarma ekmek paras gtrmem lazm.
Bu ii yapmayacaktn hani. Dereye dp lyordun nerdeyse?
lm korkusuyla dedim yle, bazen ylgnla kaplrz.
Yokuz biz dedi Halit. Sen de bu ii brak, gidip pazarda orak satsan ok gvenli olacak.
Kemal, acyla gld: Son ansm sizdiniz. Ama tek bama da devam ederim, ne yapaym dedi, onlara srtn dnd ve sessizce alamaya balad.
Osman ve Halit az uzaklamt, dnp ona baktlar.
Halit dedi ki: Ya zldm imdi. Bu adam zor durumda. Ne yapalm?
lrse ikiz kzlarn hi gremeyecek. Kafama taklan u: bize son ansmz sizdiniz dedi, birinin son ans olmakimdi bu adam yalnz brakrsak kafam onda takl kalacak. Bence bir sre daha yannda taklalm. Verecei para umurumda deil. Bir ekilde ona caydralm, gitsin buralardan.
Ben bu adamn bamza bela getireceini sezmitim. Tamam; dediin gibi yapalm. Bir oyun oynayalm una. Gel benle.
Kamyonetin arkasna saklandlar.
Bir sre gemiti. Kemal ayakland. Sigara yakt. Kamyonetin n kaputuna oturdu. Manzaray seyrederek dncelere dald.
u sigara bitsin, ie devam dedi kendine.
Halit, arkadan yanat, omuzlardan tuttu garip bir ses kararak. Kemal, yle pek korkmua benzemiyordu.
Neden korkmadn?
Ayak sesi duydum; anladm saklandnz. Bak bu i bitsin Halit, sen kesinlikle pazarlarda almalsn.
Neden?
Kapasite var sende, mteri ekersin. Ses tonunda, baklarnda k var, drt tekerli bir arabayla domates satsan sokak sokak gezerek iyi i yaparsn, ben bir sre byle alarak rendim pazarcl. Neyse, bugnlk almaya son verelim, eve gitmem lazm, baz ilerim var, yarn da deneriz, gbre bulamazsam bu ii sonlandrrm. Yarn sabah 9 gibi sizi mezarln oradan alrm.
Kamyonete bineceklerdi.
Tula ykl traktr geiyordu, yavalad.
Genlerin ok iyi tand ve ok sevdii Yasin ofrn yanndayd. 70 yanda sakall bir dedeydi Yasin. Hobe ediyorlard.
Yasin, eski evinin oraya beton ev yaptryordu ve iki ustaya yardm edecek 2 amele lazmd. Gelecek olan iki adamn ii kt iin gelememilerdi. Yasin gen adamlara i teklifinde bulundu. Genler teklifi seve seve kabul etti ve traktrn rmorkuna atlad.
O gn akama dek alp evlerinin yolunu tuttular.
Kemal, tozlu yolda kamyonetiyle ters yne gitti.

Ertesi gnn le saatleriydi. Kemal, buluma noktasna gelmiti ve genleri
bekliyordu, saatine bakt, oktan gelmi olmalydlar. Acaba ne olmutu da gelmemilerdi ve birden dn o traktrdeki yal adamla konumalarn hatrlad, kamyonete atlad ve arac yrtt. Gbre iini brakmay dnyordu; ama genlere veda etmeden de buradan ayrlmak istemiyordu, gbre iine belki devam ederdi, bilemiyordu; ama ok sevdii iki yrekli gence ulamalyd. Pazarcla balad ilk yllardaki ezik ama azimli kendisini grmt onlarda, evet, o yakkl k onlarda da vard, biri ellerinden tutarsa hayatta ok iyi noktalara gelebilirlerdi. Kemal, pazarcla ilk el arabasnda marul satarak balamt, pazarclar ona destek olmutu.
Birka kilometre sonra yol kenarna yakn eski evin yan tarafnda, yeni evin inaatnda alan arad genleri fark etti ve arac yolun kenarna park edip iki tarla ortasndan uzanan yola girdi.
Ev sahibi yal adam bahede karlad onu, ay iiyordu, ay ikram etti. Sohbet balad aralarnda. Kemal pazarclk ii yaptndan, ailesinden sz etti.
Benim elemanlar kaptn dedi Kemal, gld, onlar aryordum.
Kusura bakma.
ayn gzelmi.
Karnn a m, yemek hazrlasn nene sana.
Teekkr ederim, a deilim.
Kemal, yal adamn babacan tavrndan ok holanmt.
Bir kii daha olsa i abuk biter, ben hi ie yaramyorum, yallk ite. stersen sen de alabilirsin. Paran veririm.
Kemal de ie dahil oldu.
Vakit akp geti su gibi. srasnda muhabbet ederken vaktin nasl getiini anlayamamlard.
Hava kararmaya yaknd. bitmiti. Genler ellerini yzn ykad, Kemal de slak elleriyle hemen bir sigara yakt. Genler, iki usta ve Kemal ayrlacakt.
Yal adamn gelini gzleme ve ay yapt. Gideceklerdi ama hayr diyemediler. Bahedeki masada, incir aacnn glgesinde gzleme yiyip sohbet ediyorlard. Kyden yal adamn torunlarndan biri geldi bisikletiyle. Heyecanla bir eyler anlatmaya balad: Kyde jandarma defineci peinde. ki gen ve bir adam aryorlar.
Aranan kiilerin tariflerini verdi.
Kemal, yzn baka tarafa evirdi. Tarif edilen kiiye aynen uyuyordu. Halit ve Osman aktrmadan Kemale bak attlar onu yiyecekmi gibi.
Bu defineciler ok adiymi. ki kylnn 15 srn da yrrmler gece yars. Kamyonla gelmiler kye. Kyl alarmda, silahlaryla bekliyorlar. Bu gece onlar mermi manya yapacaklar gelirlerse, yollar tutmular.
Yemek fasl bitti ve kamyonete dolutular.
Kemal iki ustay yol stndeki evlerine brakacakt, inaat ustalarndan biri dedi ki: Kemal karde, ocuun bahsettii defineci ve hrsza ok benziyorsun.
nsan insana benzer. Gld.
in nedir?
Pazarcym. Sofrada konutuk ya.
Ha, evet. Unutmuum. Senin bu kamyonete iki sar m?
Sar da neden sordun?
Ne bileyim.
Kemal gld: Senin gibi bir sr ok kolay sar. ls kolay sar!
Sesi titreyerek dedi ki: Yok canm, kzma birader.
imden bir ses bu adam dveceksin ama sabret, eytana uyuyor diyor.
Ya kusura bakma, bir an senin hrsz olduunu dndm de.
Ustalar bir nokta brakt, evleri birbirine yaknd adamlarn.
Hava kararmt. Kemal bir sre daha srd arac ve yolun ilersindeki klar grd: O da neyin nesi, jandarma arac herhalde ilerdeki.
Yok evin o dedi Osman.
ocuklar bu durumda kye dnmeseniz iyi olacak. Ortadan kaybolsak iyi olur.
Halit dedi ki: Neden korkuyorsun ki. Sen yarasa gbresi peindesin.
yle; ama bizi onlarla kartrabilirler. Nice adamlar var ki susuzluklar kantlanana kadar onca yl hapis yatarlar. En iyisi bu akam kye dnmesek. Arkada bir sr alet edavat var. Bizi kesin defineci sanrlar.
Osman sze girdi: Geri dnmeyip ne yapacaz?
Saklanacaz. Bir yerde. Gn aydnlannca da tek tek yollarnza gidesiniz. Yollar kapatlmsa beraber grnmesek iyi olur. Ya da u: Ben gidip yolu kontrol edeyim. Jandarma var m yok mu bir bakp gelirim. Siz burada inin. Alet edavat da indirin.
Tamam dedi genler ve aletleri indirdiler aa. Onlar yoldan ieri tarafa tadlar.
Bekleyin beni, geleceim kertenkele yavrular! dedi Kemal ok ciddi ve gizemli biimde ve bir sinema filmi karakteri gibi, yaratklar ldrmeye giden infazc gibi soukkanl biimde arkasn dnd, usulca ilerledi, araca bindi. Arac yrtt.
Ara gzden kayboldu hayalet misali.
Deli bu ya dedi Halit, bize kertenkele yavrusu dedi, birlikte gldler.

Hava iyice, simsiyah ve vazgeilmez, kadife gibi kararmt ve binlerce yldz gkyznde yanp yanp snyordu. Halit ve Osman imene oturmu sohbet ediyorlard, gerginlik ve merak iinde; ama bundan delice haz duya duya. ocukken birlikte kyden arkadalaryla dalar kefe gittikleri zamanlardaki duyduklar heyecan ve gizem hissiyat iindeydiler ve gizem onlar sngerin suyu ekmesi gibi iine ekerdi, kavuran scakta serin ve mutlu eden bir his gibi.
Halit dedi ki: Bence bu adam bize yalan att, ikiz kzlar filan yok.
Kpek gibi alad be. Kimse bu kadar iten alamaz. Gerei syleyen biri ancak bu kadar iten gzya dker. Yalan sylediini sanmam.
Jandarmann arad defineci adam ve genleri merak ettim.
Belki de bizi biri maaraya girerken grd ya da yolda grd.
Bir sre sohbet ettiler ve sustular. Uzun bir sessizlikti. Bir crcr bcei tmeye balad tede bir yerde. Beklemekten can skkn genler buna sevindi.
Ne dnyorsun? dedi Halit.
Hi. Peki sen?
Evde olsam da ay isem dedi Osman.
Halit, bir ark mrldanmaya balad. Yarda kesip dedi ki: Ak nedir sence?
Ne bileyim.
Sence bu kyde ak olunacak kz var m?
Vardr. Sende bir gariplik var. Gld: Hi byle deildin. Byle eyleri konumazdn.
Kyde bir kz grdm de.
Eee?
ok gzeldi. Selam diyecektim caydm, bana kzar diye korkmutum, ben de glmsedim. O da karlk verdi. ok gzel glmsedi bana, yle byle deil yani.
Baka?
Onun kalbini hissettim. Sanki onu yllardr tanyorum gibi bir his olutu iimde. Onunla aramda muhteem bir balant oldu. Ve onu hissedince kalbim inanlmaz bir havaya girdi. Huzur buldu, evet, imdi bana tam olarak ne olduunu buldum; kalbim huzur buldu.
Nianldr, belki de evlidir, yanllkla glmsemitir, yle hemen havalara girme. Gld.
Haklsn; harika iine ediyorsun, hi byle dnmemitim.
Gld: aka yaptm.
Yalnz kafama bir ey takld, Kemal abinin antalar ? dedi, kalkt, antalarn yanna gitti. inde ne var acaba? Eek ls gibi ar bu. Tarihi eser olmasn. antay kartrd.
Osman da onun yanna gitti.
Bunlar da ne byle? dedi Halit. akma akt.
Bu kaya paralarn niye buraya koymu bu adam? Birini ldrmek iin ideal. Gld.
anta, irili ufakl ta paralaryla doluydu.
Kartrma. Gelince sorarz.
Ksa bir sre sonra Kemal arala grnd.
ocuklar, antalar aletleri ykleyin. Jandarma falan yok. Gidiyoruz. Sizi de evinize brakaym.
Tam yola kacaklard, teden yaklaan bir k grnd.
Eyvahlar olsun!dedi Kemal , ters yne bast.
Gaz kkledi.
Abi dur da ne olduunu anlayalm dedi Osman.
Hapse dmeye niyetim yok.
Halit dedi ki: Abi panik yapma. Biz bir su ilemedik ki.
Tabi ki dedi Kemal, onlar ilediimizi dnyorsa i baka. Aranan kiilere ok benziyoruz. Byle ansn iine! Kzlarm ekmek bekliyor ve ben kodese girmek istemem.
Bir elini camdan karc. Cuv, cuv diyordu.
Abi ne yapyorsun? dedi Halit.
Ate ediyorum tabancamla. Kasaya k Halit. Ate et, al tabancam. stersen ka arabasn sen sr. Daha nce ka ofrl yaptn m?
Osman ve Halit gld bir sre.
Gerginlii azaltmaya alyordum, nasl gldrdm sizi ama. Gld: Banka soyguncular bankay soyar ve bekleyen ka arabasna atlar. Ka ofr onlar kurtarr.
Abi, ok fazla film seyrettin sen. Brak. Kenara ek. Banz iyice belaya sokacaz kanca.
Sen karma iime! Ben ne yaptm ok iyi biliyorum.
Kemal, arac yoldan kard.
Osman dedi ki: Yava abi.
Nedenmi?
Kt olacak.
Neden diyorum?
ok kt.
Ne kt?
Halit dedi ki: Abi oraya srme. Orada bir gl var.
Gl m?
Evet. Derinlii be metre. Tarla sahibi tarlay sulamak iin yaptrd.
unu batan sylesenize geri zekal kertenkele yavrular!
Frenler tutmuyor ocuklar! Bittik.
Ara, yoku aa kaptrm talara arpp zplayp sallanarak ve ses karak, gacr gucur ederek lgn gibi gidiyordu.
ocuklar aratan atlayn. Hadi Allaha emanet. Herkes bann aresine baksn. dedi. Kapy at ve birden att kendini aa.
Osman ve Halit aknlktan ve korkudan dondular bir an.
Halit atlad. Peine Osman.
Top gibi yuvarlanarak gittiler bir yana.
Kamyonet, gle birka metre kala ufak bir kayaya arpt bir tekeri, havaland ve takla atarak dt topraa. Yan yatmt. Havada kalan tekerler sratle dnyordu.
Halit ve Osman bir araba dolusu dayak yemi gibiydi. Kaln bir sopayla. Beyinleri sarslmt, talara taa topraa imene dikene srtnp yuvarlanmlard. Syrklar, ufak yara bereler, ezikler vard vcutlarnda, belli yerleri yanyordu acyla.
Zil zurna imi gibi baygndlar. Usul usul kendilerine geliyorlar, ar ekimde hareket ediyorlar, balarnda vzr vzr yldzlar uuuyordu, her yerlerinde arlar vard.
Osman, srt st uzanm acyla kvranyordu, zaman getike daha iyi hissedeceine daha kt hissediyordu, yldzlara bakp inliyordu. Acdan ardan gzyalar dkyordu.
Halit ise az aada acyla inliyordu, o da Osman gibi periand, gzlerinden yalar dyordu. Az sonra daha iyi hissetti ve glkle kalkp topallayarak Osmann yanna gitti.
Ben sana demitim Osman diyordu Halit. Ben sana demitim. Geberip gidiyorduk nerdeyse!
Kapa eneni! dedi Osman, Krk var m?
Bilmem.
Kemal, yukardan onlarn yanna geldi sakin sakin.
Kertenkele yavrular, iyi misiniz? Gld, aslanlarm benim.
Halit, bir kfr savurdu ansna: Senin yznden dtmz u hale bak.
Kusura bakma. Ama aada glet olduunu ge sylediniz.
Aniden daldn yoku aa dedi Osman, Neden panik yaptn ki?
Olan oldu, balayn. Fren tutmad. Amcamn olu 15 yl hapis yatt. O aklma geldi. Gerek katile benzetildi iin. Yanllkla 15 yl yatmak kim ister. Hayat bitti. Ama yeniden evlendi, ocuklar oldu.
Halit dedi ki: Kemal abi, sen sr hrsz msn, itiraf et, antana baktk, defineci misin?
Evet lan! diye bard, yeter ya! Fitil ettin beni! Ben sr hrszym, kylnn 15 srn aldm ve ben defineciyim! Gld, sakince ekledi: A olum u paranoyalar artk. Benim yasa d ilerle alakam olmaz.
Tamam! diye bard Halit, sen sr hrszsn, ben de senin ba yardmcn, yarn 12 sr almaya var msn? Ve define bulmaya.
30 sr alalm.
Gldler.
Yukarda bir k grnd.
Orda biri var dedi Halit. Susun.
Bu arzal Hseyin. Bisikletiyle gezer akamlar. O k bisikletinin ym dedi Osman.
Kemal sevinle gld: Oh kr! dedi.     
ocuklar kusura bakamayn.
Hseyin bard: Sr hrszlar! Pis defineciler!
Sizi bildireceim!
Harika dedi Halit, bir yerlerini yrtarcasna bardn Kemal abi, ocuk da duydu, imdi gidip herkese syler. imiz bitti. akasna sormutum sana o soruyu, seni deli etmek iin; nk kamyoneti yoku aa srdn, solucana dndk acdan. ocuk hepsini duydu. Harbiden mahvolduk.
Bisiklet aniden durduu noktadan kayboldu yla.
Toparlann ocuklar buradan gitmeliyiz. En azndan bu gece saklanmalyz. Dalara gidelim. Sonra orada ate yakarz. Buras ok souk; gelin benle.
antalar, kamyonet ne olacak? Pete iz brakmamalyz. Kamyoneti buradan karabiliriz. dedi Osman.
Vay! Aslanm! Tamamdr, o zaman tamam, gidip antalar alp gelin!
Osman ve Halit yukardan antalar alp geldiler.
Yan yatan kamyoneti dzelttiler.
Kamyonet alnca Kemal ocuk gibi sevindi: Atlayn, buradan toz oluyoruz! Bir daha yarasa gbresi aramak m; asla! Mezardan babam kp gelse urada maarada 100 ton yaras gbresi var dese gitmem, yz ton altn ya da elmas varsa gitmem.

Kemal, kamyoneti yrtt, epey gittiler ve ormanlk alana geldiler. Kamyonet aniden durdu. Kemal yapmak iin kp bakt, depo delinmiti. Delik ufakt; ama benzin kalmamt.
Kamyoneti burada bulamazlar dedi Kemal, allarla stn kapatalm.
Kamyoneti dar toprak yoldan ieri aldlar iterek.
stn aa dallaryla kapatp oradan ayrldlar.
Halit dedi ki: Ben gidiyorum. Size bol ans arkadalar. Bugn ok u ey yaadm. Fazlasna gerek yok. Pederle iyice papaz olamam.
Olmaz, birlikte hareket edelim, birlikte daha gl oluruz. Hapishaneden tnel kazarak kaan mahkumlar birlikte hareket ederlerse baarl olur. Bir basit hata yaparsn, iimiz biter; ama birlikte salam oluruz. Kollarz birbirimizi, en azndan bu gece iin. akl tek akldan iyidir.
yice hava girdin sen. Gld.
Hakl adam dedi Osman, en azndan bu gece. daha da zora girmesin.
Nehir kenarna geldiler.
Orada bir ev fark etti Kemal: u evin samanlna gidelim.
Ben o adam tanrm, insandan hi holanmaz.
Peki ne bu adam? ey demeliyim, ne sever?
Biraz manyak. Tek bana yaar. Siz de gryor musunuz? Bir el fenerinin var orada.
Tfek patlad.
Osman frlad, peinden Halit, peinden Kemal.
Tekrar ormana girmilerdi.
O da neydi? dedi Kemal. Bir aacn altnda durumu deerlendiriyorlard, bizi nasl da hemen fark etti?
Domuz sesi duydum dedi Osman, gece bahesini domuzlar talan ediyor, domuzlara ate ediyor olmal. Bunu duymutum, bir keresinde kendini yaralam mankafa. u taraftan.
lerlediler.
Buralar ocukken iyi bilirdim dedi Halit, sen unutmamsn Osman.
Osman gld.
Epey ilerlemilerdi, kan ter iinde kalmlard, gkyznde ay vard balina gibi. nsan k gecesi anne gibi saran trde ve ok tatl bir his veriyordu insana.
Oturdular.
Durun; arkadan gelen var m; dinleyelim dedi Halit.
Dinletiler, t gelmiyordu geriden, sadece ok uzaktan havlayan bir kpein yorgun sesi geliyordu.
Osman yzndeki pr teri elinin tersiyle silip att: ok acktm, bir kz yiyebilirim. Dedi.
Gld dierleri.
Ben de ok acktm birader dedi Halit.
Kemal sze girdi heyecanla: Tarla marla yok mu burada, mutlaka vardr. Ne bileyim, yiyecek bir eyler vardr. Ben de ok pis acktm, karm kfte kzartr baz sabahlar, mthi lezzetlidir, bir gn gelirsiniz bize. E syleyin, kurbaa gibi susmayn, ba bahe yok mu buralarda?
u tarafta brahim amcann tarlas, ba bahesi var. Her sene dzenli olarak domates, biber eker, iri armutlar olan koca bir aa vardr odada, elma aac da var dedi Osman, demeyecektim, bamz belaya girer diye; ama bu gece a gemez.

Tamamdr kertenkele, spersin! dedi Kemal, ben gidip yiyecek bulup geleyim. Bu gece a geemez, aksi halde birinizi yerdim. Gld.
Kemal abi, gitme derim; ama am, gzn seveyim dikkat et, peine birilerini takp getirme ne olursun.
Gld. Onun srtna dokundu: Birka domates alacam. Hepsi bu. Ayrca bu saatte ml ml uyurlar.
Halit sordu: antadaki kaya paralar nedir?
Deerli materyalleri iirip iermediini test iin bir yere gndereceim onlar. Altn, gm, yakut ya da kuvars olabilir.
Sen gbreci deil miydin?
Oras yle; ama altn yata bulursam. Yarasalarn olduu maaralarda madenler oluyormu. Bir tala iki ku vurmak. Gbre iin giriyorsam deerli madenleri de var mdr diye aratryorum. Su deil bu. Tabi maara blgesi, toprak bana ait olmuyor, atln varsa alyorsam su olur. Ama Allahn da, madeni. Devlet buralarda deerli maden olduunu nasl bilsin. Satn alrsn araziyi. Sonra madenin sahibi olursun. Gld.
Sen ok uyanksn.
Yok be, garibann tekiyim. Gld: Ben gidiyorum dedi, Biri gelirse kap saklann, yakalanrsanz sakn beni ele vermeyin.
Kamyonetin yanndan ayrlrken srt antasn, (zel eyalar var) ve kk baltay almt. Srt antasn ap el fenerini kard, iri ba alp beline koydu. Srt antasn srtna takt, bir elinde balta vard, dedi ki: Domates bulamazsam eve girerim, biri yakalarsa baltay indiririm. Yiyeceklerle gelirim yannza. Hi merak etmeyin cezaevi firarileri. Filmlerde byle olmaz m? Gld.
Kemal abi, sakn! Sakn bir geri zekallk yapmaym deme dedi Halit.
Korku filmlerindeki gibi scak bir hava. Gzel lk atacak bir kz yok mu? Korku filmi mzii yapn ocuklar. i
yice gerilimli hale getirsek gzel olur. Gld deli deli ve uzaklaacakt, dedi ki: eyi merak ettim: Adam tek mi yaar?
Hayr, sekiz ocuu var dedi Halit.
Deme.
Yok dedi Osman, tek yaar.
Kpei var m?
Yok.
Var olum, bir kangal ald diye duydum dedi Halit.
Kangal hi sevmez o, yok abi kpei. Git sen.
Var m, yok mu?
Osman: Yok.
Halit: Var.
Halit yle dedi: Yoktur umarm.
Osman ekledi: Varsa bile tyl minik bir eydir. Fino cinsi.

Yarm saat kadar bir sre gemiti, ikili ok byk bir endieyle bekliyordu Kemali. Konuup durdular can skntlarn, gergin bekleyii atlatmak iin.
Sonra Kemalin gittii ynden kpek sesleri geldi. ok gemedi, ayak sesi, trtlar gelmeye balad. kili sus pus olup sakland. Kemal ses verdi: Sevimli kertenkeleler, nereye gittiniz? El fenerini evreye tutuyordu.
Kapat unu! dedi Osman, biri burada olduumuzu fark edecek. Saklandklar yerden kp ona yaklatlar. ktler oraya yan yana.
Kemal, elindeki iki tavuu yere att, el fenerini tavuklara tuttu: Bakn ocuklar. Size yemek getirdim!
Kemal abi hamile gibi grnyorsun? dedi Halit glerek.
He, orada adamn karsyla denk geldim, yldrm ak oldu, kztk, samanla girdik, ii bitirdik ve samanlktan karken bir de baktm hamile kalmm.
Kemal koynundakileri dkt, domates, biber ve iri sar armutlar sald yere.
Halit tavuklardan birini elime alp dedi ki: Ayana bilezik kaybolursa diye koyuldu, stnde telefon numaras var. Eyvahlar olsun! imdi kaza oturduk! dedi Halit, Kezban ve Jale bu. Filmdeki hizmeti kz Kezban ve ev sahibi zengin marjinal kadn Jale.
Ne samalyorsun be sen?! dedi Kemal, Tavuk bunlar tavuk. Kr msn?!
brahim amcann evladndan ok sevdii, hatta kat be kat stn tuttuu ithal ss tavuklar bunlar. ok sevdii dizi filmdeki karakterlerin adlarn onlara verdi ve sen onlar katlettin! Bamz gerekten belada imdi. Alamakl demiti.
unu batan diyeydin ya dnya zeka ampiyonu! Katletmedim. Bahenin kenarndayd, tilki birini alp gtryordu, tavuu aznda grnce kotum peinden, kaaym derken panik yapp drd tavuu, gidip baktm, tavuk yeni lm, scakt. Ve orada bir tane daha grdm. Her neyse. Bir ate yakalm ve yiyelim bunlar.
Kpek sesleri duyduk, sana saldrd diye ok korktuk dedi Osman.
Evet, kpek yok dediniz; ama bir fino vard ve bir kangal kpei.
Yapma ya dedi Halit.
Neyse ki tilkinin peindeydiler. kinci tilkinin. Sizin verdiiniz yanl bilgi yznden nerdeyse k kaptracaktm. Dikkatliydim ve tilkinin peinden komaya baladlar, bu sayede domates toplayabildim. Sonra bastm. Kayboldum. Zor buldum yolu. Ondan uzun srd gelmem. Tamam, odun toplayp ate yakn, protez bacam ard, srt st uzanmam lazm.
Ate yakarsak bizi grrler dedi Osman.
Bu saatte kim olur buralarda, gein o korkuyu ocuklar.
En azndan buradan uzaklaalm, brahim amca biz karnmz doyururken tfekle baskn yapmasn.
antalar orada braktlar. Toparlandlar ve ormann kuytu blgesine ilerlemeye baladlar.
lerde bir gl olacakt, ormann en gizli kalm yerinde. Oraya gidelim dedi Osman.
Bastlar, Osman eline el fenerini almt.
Bir saat kadar ilerlediler, scakt orman ve yol aldka daha scaklayordu hava, youn aa ve bitki rts buray adeta gizli bir vahaya evirmiti.
Sonunda geldiler kk gln oraya. Kk bir ocuk havuzu gibiydi gl.
Kemal uzand. ldm bittim anacm. dedi, kendi kendine konumaya balad: Anamn babamn duasn aldm. Bana kt bir ey olmaz. Param olsun kye gidip onlar greceim, hediyelerle.
Bu srada Halit, ate yakmak iin odun toplarken, Osman tavuklar temizlemeye balad.
Ate atrdamaya balad.
Osman fkelenmiti: Birader kafay m yedin, nedir?!
Neyin var senin?
Marstan grnecek kadar bu denli hayvan gibi byk ate yakmann alemi nedir, herkesi bamza toplayacaksn.
Atein datt, kk bir ksmn canl brakt.
Kemal gld. Osman ayklad tavuklar glde ykayp ubua geirip ate stne koydu. Az sonra tavuk czrdamaya ve tatl kokusunu yaymaya balamt, duman kyordu. Osman piirmekle urarken dierleri a ve sessiz gzlerle onu seyrediyordu zevkle. Osman bir ksm eti de paralayp kzn stne koydu. Ba dndren gzel bir kokuydu, ya akyordu tavuklarn.
Halit dedi ki: brahim amca bu tavuklar yznden karsyla kt oldu, yal kadn bast gitti baba evine, tavuklar 30 taneydi. Hastalk vurdu, hepsi ld, kald 2 tane. Aye teyze tavuklarn geberip gitmesini isterdi ve diledii oldu, bak o bakmdan iyi oldu. brahim amca yalvard yakard, kadn dnp geldi yanna. htiyarn hayallerini, akn yiyeceiz.
Kemal ve Osman glmeye balad.
Osman dedi ki: Kemal abi, bir tadna bak bakalm, piti mi?
Uzatt tavuktan bir para ubukla. Kemal paray az yanarak hzla yedi.
Lokum gibi gzel! dedi.
Halitin de can ekti: Biraz da bana ver.
Osman, bir para da ona uzatt:
Halit scak et parasn yedi, parmak ularn yalad: Mkemmelmi! Ama brahim amcann elini yermi gibi hissettim. Kr kr yzn.
Dierleri gld.
Kemal dedi ki: u domatesleri blp kzn stne koy, pisin, biberleri de koy, ok gzel olur tavukla.
Osman denileni yapt ve tavuktan bir para koparp yedi: mrmde byle lezzetli tavuk yemedim! dedi.
Durun dedi Kemal, antamda tuzluk ve krmz pul biber olacakt, hep yanmda tarm. Yolda izde bir ey yediimde lazm olur. antadan tuzluu ve krmz pul biberi kard. Tavuklar pimiti. Tuz ve krmz pul biberle tavuun lezzeti byl hale geldi.
Kemal dedi ki: ocuklar tavuk iftlii kurmaya ne dersiniz?
Gzel i dedi Halit.
Sermaye lazm dedi Osman.
Domates ve biberden yediler, zevkle kendilerinden geiyorlard, yava yiyorlard ve bitsin istemiyorlard.
Domates bambaka ocuklar dedi Kemal, gze ok faydaldr. Biberin lezzeti ldrd. Bizim kyde tepede bir tavuk iftlii vard, iftlik dediim 2 katl kaba keresteden ev gibi bir yer. Ufak bir yerdi, adam yllarca tavuk bakt orada, evin yanndan geerken gdaklama sesi cayr cayr olurdu, len tavuklar arka tarafa rastgele atarlard. Tavuklar hep kapalyd herhalde. te o zamanlar byle bir tavuk iftlii kurma hayalim vard.
Karnlar doymutu, tavuktan yine kalmt. Onu da sabah yiyeceklerdi.
Kemal, atein yannda yan yatm, bir elini yastk yapmt bana: Karnmz tok, ateimiz var, daha ne isteyebiliriz, burada gvendeyiz, ok gzel bir gece geirdik ocuklar, size her ey iin ok teekkr ederim, dilerim bu dostluk sonsuza dek srer. ok heyecanl bir geceydi, byle bir serven hi yaamamtm.
Halit ve Osman atein dier tarafnda yan yana uzanmlard.
Gece orman souktu, arkalar yordu ama n taraflar iyice snm, kedi gibi mayp gevemilerdi.
Halit ve Osman uyur gibiydi, bir kulaklar ondayd. nk Kemalin sohbeti onlara tatl gelmiti. Kemal kalkp atee odun att, bada kurup oturdu, uykusu kamt konumaktan: ocuklar ok gensiniz, ne gzel bir zamandr, deli dolu, gl ve evik. Ama yllar ok abuk akp geer ve olursunuz 45 yanda. Ah, sizin zamanlarnza bir dnebilsem, salar beyazlam, dklm. Bir ayak protez. Bu anlar tadn iyi karn; nk asla geri gelmeyecek anlar bunlar. Bir an sustu ve atee dikti gzlerini. Aklma bir grnt geldi dedi, ehirde dolanrken bir kadn grdm, caddenin birinde sergi amt kaldrma, yumurta ve benzeri ky rnleri satyordu. Kadnn kyl olduu belliydi kyafetinden. 12, 13 yanda bir ocuk vard, kadnn olu olduu belliydi. Sarn, iri mavi gzleri olan bir ocuktu, kadn telala ona bir eyler anlatyor, ocuk glmseyerek bir eyler diyor, kadn sergiyi dzenliyordu arada. Canm ald bu grnt bir anda, ok sevdim. Belli ki zor geiniyorlar ve yetitirdikleri rnleri burada sata karp ek gelir elde etmeye alyordu, birisiniz, pazarlarda kar, k, yamur, amur, ayaz demeden rn satan yal kadnlar vardr Gidip kadndan bir eyler almak istedim, olu ve annesi ve bu saf dii mcadele ok houma gitmiti. Ama param yoktu. Cebimi yine yokladm belli be yumurta alacak para kar diye. Buldum. Baktm saydm para yetiyordu. Sergiye yaklayordum. Tavuklar kesip paralam, piirmeye tam hazr hale getirmiti kadn, 5, 6 tavuk vard. O tavuun bymesi aylar srer, teki ka lira eder acaba dedim, harcanan emei karlar m, sanmam. Ama byk bir mcadele veriyor, ailesi iin, tarlada o marullar lahanalar yetitirmek kolay deildir, o yeil soanlar. Gecesini gndzne katp canla bala alyor. Be yumurta aldm kadndan. Kemal sustu, uzun bir sessizlik oldu, Kemal uzand, protez bacan kard, pt, gzlerinden yalar dt.
Osman soracakt. Neden diye. Soramad. ok duyguland ve gzlerinden yalar dt, Halit de duygulanmt.
Kemal, uykuya dald ve dierleri de kendilerini uykuya brakt.

Gn doarken uyand Kemal, genleri uyandrd, antalar braktklar yere, oradan da kamyoneti yanna gittiler.
O gece sr hrszlar i esnasnda yakalanm ve jandarmaya teslim edilmiti, 18 yanda iki gen ve 45 yanda bir adam.

Kemal, birka gn sonra kyn dndaki birok maaray gezi ama yarasa gbresi ya da deerli maden bulamad. Kasabaya indi. Bir i teklifi ald, inaat malzemeleri satan i yeri sahibinden, ve Osman ve Halitin de oraya girmesini salad bir gn sonra. Bir hafta orada altktan sonra pazarcla dnd, Haliti de yanna ald. Osman inaat malzemeleri satan i yerinde kalmay tercih etmiti.

Osman gemiin derinliinden syrlp kt.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn korku roman kmesinde bulunan dier yazlar...
Murat, Mevlt, Muzaffer ve sa
Kurtlar ve nsanlar
Silikon Kadn
Silikon Kadn 2
Kurtlar ve nsanlar 6
Kurtlar ve nsanlar 5
Kurtlar ve nsanlar 2
Kurtlar ve nsanlar 3

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kyl Kz Kezban
yi Kzlar Ak Olur 1
yi Kzlar Ak Olur 2
Kyl Kz Kezban 2
Kyl Kz Kezban 3
kyl Kz Kezban 4
Kz ve Ben
yi Kzlar Ak Olur 3

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]
afak Bir Ezgiyle Hatrlyorum Seni [iir]
Gecenin Isl Ceplerinde Iyor Meral [iir]
Fahie [iir]
Bir Kvlcm Seni Kurtarr [iir]
Sadk Bir At Gibi [iir]
Seni Sevmeye ve Onarmaya Geldim [iir]
Gm Rya Kzlar [iir]
Dostum Mevlt [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | sa Kantarc, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.