..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Mutlu kle oktur. -Darwin
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Yaam > Ya Irmak

5 Haziran 2023
Yaz zlenimleri  
Ya Irmak
Yaz, Necatigilin Kr arks iirinin sonundaki dizeleriyle syleyecek olursam; sakin, dinlenmi, rahat bir ekilde bitecek benim iin. Ya da tam tersi olacak..

:AJC:
kibin yirmin altnc aynn beinci gn bugn. Yaz ayna adamakll girdik, hatta eskitmeye bile baladk. Temmuz ve Austos aylar ile birlikte yaz sonunu konumaya balayacaz hep beraber.. Yaz, Necatigilin Kr arks iirinin sonundaki dizeleriyle syleyecek olursam; sakin, dinlenmi, rahat bir ekilde bitecek benim iin. Ya da tam tersi olacak.. Ama yle ya da byle bu yaz da bir ekilde bitecek! Zira; sayl gn, tez biter! denir ki bunu en iyi idrak edenlerden biriyim..

Esasen, yaanan zamanla o zamann bilincinde olmak, srenin abuk ya da yava getii hissi veriyor hepimize

yle deil mi sizce de?

Hani bazen, yaanan zaman geen zamandan ok daha ar ya da uzun yaanr ve biz istemsiz bir ekilde: saatler de gemek bilmedi! diye skntyla dert yanarz. Bazen de; yaanan zaman, geen zamandan ok daha hzl gemi gibi gelir ve; ne abuk geti saatler! deriz.

Herhalde sayl gn tez biter deyiminin gizemi bu olsa gerek: Geen zamann uzun ya da ksa, yava ya da hzl geiyor oluu, dorudan doruya bizim, yaadmz zamana nasl bir deer ya da nitelik atfetmi olduumuzla ilgili bir durumdur. Burada sre uzun gemise, yaanan zaman skntl, hzl veya ksa gemise, mutlu, mesut gemitir. Evet, bunlar hepimizin bildii eyler. Malumu ilam kabilinden eyler sylediimin de farkndaym. Sreyi, geen kronolojik ya da nicel zamandan farkllatrarak, nitel zaman klan dnmden sz edildiinde kastedilenin bu olduunu vurgulamak istedim. Zira, sre, zamann niteliine, ona atfettiimiz deere aittir, niceliine yani, kronolojik zamana deil.

Bunlar, yaz gnlerinin benim iin byk bir mutluluk ve bahtiyarlklarla ve dolaysyla da, gz ap kapayncaya kadar hzl getiini dile getirmek iin paylatm sizlerle. stanbulda, btn bir yaz, mtemadiyen ayn eyleri yapmak, geen gnlerin, tpatp deilse bile, olabildiince birbirine benzemesi iin uramak Yaz, benim iin, daha nce ki denemelerimde yazdm gibi herey hep ayn kalsn! yaama mevsiminden baka bir ey deil Herakleitostan beri Dnyann temelkoyucu ilkesi olan Deiime, dolaysyla da zamann bir su gibi yatan bulup akmasna kar durabilmenin mmkn olmadn; ama, hi deilse, her eyin olabildiince ayn kalmasn salayarak geen zaman olarak deil de tekrarlanan zaman olarak kavranmasnn yanlsamasn yaamak istemiim baz mecburiyetlerden..

Bunun, bilinli bir yanlsama deneyimi olduunun farkndaym elbet! unu sylemek istiyorum. Biliyorsunuz Nietzschenin Bengidn retisi, hem deimeyi hem de bir anlamda ayn kalmay ngrr. Nietzsche bana gre, hem deiime hem de ayn kalmaya vurgu yapmtr bu sylemiyle. Evet, ok iddial bir ey sylediimin farkndaym ama, belki de Yahya Kemalin imtidd, Nietzschenin Bengidnnn iirsel bir varyantdr. Kimbilir.. Bense hep ayn kalsndan, deimeyi deil, ayn kalmay, ancak byle bir bilinli yanlsama (belki de kendi kendini aldatma, Bilinli yanlsama) ile hep ayn hazlar ve bahtiyarlklar yaamay istemiimdir.. Tekrar belirtmem gerekirse: Bu istek, sadece gl yzlmn, yaz aylarnda stanbulda daha ok vakit geirmesi, onu daha sk grmek ve muhabbet etmek istediim iindir. nk bahtsz bir ak olarak, tekrarlanmasn istediim hazlar ve bahtiyarlklar ancak ve yalnzca, yaz aynda onunla yaayabiliyorum

Bir iirimde esti sonbahar rzgr /ald gtrd seni /souk yataklara demitim. Sonbahar, bitilerin mevsimidir ve skdarn, Beykozun Saryerin mdavimlerinin sonbahar hatrlamalar bir sona eriin hznl hazrlna her daim tenedir. Oysa yaz yle deil bizim iin.. Gemi zamanlarn yeniden yaanamayacak olmasnn onulmaz hznn sonbahara brakm olsak da yaz, gemiin tekrar yaanmasnn, sanki hi deimemi gibi yaanmasnn mevsimidir.. Yani yaz, hep ayn olandr ve hazdr benim iin dolaysyla byk bir mutluluktur.

Bakalm bu yaz aynda yazmzda neleri yaayacaz Bekleyip greceiz.

Salkla ve salcakla kaln.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yaam kmesinde bulunan dier yazlar...
Kendini imdiklemek!
Zaman Tende Durdurmak, Ruhu Cumada Diriltmek
Soru Sormay Sever Misiniz?
Hastalklar ve Gamsz ingeneler
Bakalarn Hayat
nsanlara Bakmaya Altm
Onun Ahlak Benim Ahlakm
Kadere Krgn Olmak stemeyenlere; "Viktimoloji" neriyorum
e Mecburi Dn
Bo ereve

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
lbr (Yourtlu Yumurta)
Yabanc Gzyle Trkler
Elveda Bilgi Elveda Akl
Krleme
Dilaver Cebeci
Antakya
"Babilde lm, stanbulda Ak"
ekyatalt Romanlar
Seni Solumaktan Baka Hibir ey Gelmiyor Elimden
Duann Gizemli Yolculuu

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Szn iei [iir]
Bilemezsiniz [iir]
Gzbebei Turusu [iir]
Ayrln Bitii [iir]
Sevgiliye Hasretle [iir]
Geceye Kside [iir]
Benimle lr Msn? [iir]
Beste-i Nigar [iir]
Tesirsiz iir [iir]
Kehribar Gzlm [iir]

Ya Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat a! Yaync, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ya Irmak, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.