..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
ahin bakl, ahu gzl, irin davranl ve tatl szl idi. -Fuzuli, Leyla ve Mecnun
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Toplum > Alp ahin

10 Mart 2024
Hayrl Ramazanlar  
Alp ahin
Ademolu; ne yazk ki kutsal dinleri anlamak, kendi hayatn da bu retilere istinaden idame ettirmek yerine, bakalaryla kendini kyasa sokmaya tercih etmitir.

:IC:
Ademolu; ne yazk ki kutsal dinleri anlamak, kendi hayatn da bu retilere istinaden idame ettirmek yerine, bakalaryla kendini kyasa sokmaya tercih etmitir. Yine Ademolu, kendi hayatndaki yanllar fark edip, bu hatalar dzeltmek, sevdii ya da tanmad kiilerin dahi ayp ve kusurlarn rtmek yerine ama sen de byle yapyorsun demeyi tercih etmitir.

Niye? ou Ademolu, ne gnderilen kutsal kitaplar ne de kendi kutsal kitabn, kendi dilinde okumam, okuduktan sonra sorgulamam ve beraberinde kendi gibi okuyanlarla zerinde sohbet yapmay tercih etmemitir. Niye? Daha kolay yolu tercih etmitir Ademolu Haclardan, hocalardan, babaannelerden, dedelerden ve sadan soldan duyduklarn doru diye baz alp, Yaratann gerekten vermi olduu mesajlar anlamay tercih etmemitir.

Bugn; kimi kimi baz lkelerdeki okullara dahi bakarsan, inadna, sanki gerek din renilmesin istenircesine, vakti zamannda putlara tapan, son peygamberin dahi, her seferinde nn kesen, o bendendir, ben de ondanm denilen son halifeyi bile srtndan baklayan bir milletin dili ile, sadece ayetler ezberletilip tekrar tekrar okunuyor. Eee? Anlalmayan ayet, tekrar tekrar okununca bunun cemaatimslimine faydas ne oluyor? Sevap m? Allah Allah Gerekten Yaratan; bu kadar farkl dillerde konuan milletlere, anlamad bir dilde gnderdii ayetlerin tekrarlanmasn m istiyor yoksa anlalmasn m? Dnmeli.

Konuyu toparlayalm Vakti zamannda hemen hemen her eyi bildiimi sanrdm Planlar, ynetir, back up planlaryla yine bana bir ey olmazd ki olmad da falan filan ama Koullar deitike ve benden daha bilgili olup, benim satrlarma glmek deil de tebessm edenleri tandka hem onlara hayranlm artyor, hem de az biraz mtevazilii reniyorum. (En azndan onlara olduu kesin)

Konuyu uzatmayalm Gzel bir aya giriyoruz. En isyan etmesi gerekenler; yine asaletleriyle, onlara retilen ritelleri tam tamna gerekletirecek. En hiza istikamete gelmesi gerekenler; Rabbn hem buyurduu, hem de lanetledii gibi, bu Dnyada en gzel eylere sahip olacak Olaylara felsefik bakp beyaz ve siyah aralndaki izgileri amaktan ekinmeyen, gnahyla, sevabyla bu hayat filozof tadnda sorgulayanlarn sonu ise tamamen Allahn rahmetine kalm olacak Haliyle kimin nerede olduunun ya da olacann nemi yok O onlarn hayat Size ne. Hayat sizin, barol sizsiniz Kendinizi daha iyi birey yapmaya aln ya da yapmayn Bana ne. Dur dur yle demeyelim. Daha iyisi yapabilirsiniz fakat bunu size sylemesi gereken ben olmayabilirim. Hayrl Ramazanlar olsun.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn toplum kmesinde bulunan dier yazlar...
Son syan
Azmi Karamahmutolu
Kadersel Realite
yilerin Gaddarl
Ne Yapacaz Bu nsanlkla?
Kble
Ne Zaman Doruyu Buluruz?
Bir Jandarma Sosyal Tesisleri Hatras
Bana Gre
Guvende Degiliz

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Tanra Hera
Gece Gndz
Uruna Nefes Alp Verdiim
Amin Diyelim
Zebur
ekilememek
Hakk ve Hak
yi Biri
Kum Saati 02: 00
Derya

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Hava, Kova [iir]
Vatan [iir]
Ofis Hayvan [iir]
Mslman [iir]
Seim [iir]
ngr [iir]
lahi Din [iir]
Smkdarolu [iir]
Dedeku [iir]
Yansma [iir]

Alp ahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendii Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Alp ahin, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.