..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Seviyorum, yleyse varm. -Unamuno
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Ak ve Romantizm > sa Kantarc

21 Mays 2024
ampiyon ve Aldatan Koca  
sa Kantarc
Yazdm tiyatro oyunu bu, yk olarak okuyacaksnz.

:DG:
ALELER PES EDER AMA OCUKLAR PES ETMEZ

Kibrit alevi, ay , gne

Sudenaz le vakti okulun kk futbol sahasndayd, buras oyun alan, her trl amatann at koturduu bir mavilik aslnda usuz bucaksz, beton olabilir, burada bir sr mavi gzl ocuk var, yldzlar misali, her renkten k. 11 yandaki ince kz dertliydi, dizlerini karnna ekmi oturuyordu, zgn baklarn evresinde gezdirdi, az ilerde bir ta grd, onu eline ald, ta kalem gibi kullanp bir eyler iziktirdi betonda, sonra kiremit parasn ald, kiremit paras daha iyiydi. Betonda krmz izgili ilerliyor, daireler iziyor, spiral, sonra yldzlar iziyor, bu srada skntsn unuttu. Ve bu izimlerden skld, skntsn yeniden alevli biimde hissetti yreinde, o sknt atmaya yer arayan bir kimlie brnd, ayaa kalkt, zplad srad, kotu, daireler izerek kotu, yerde taklalar att ellerinin iini yere dayayp, at gibi kotu gzle grnmez bir varl melei yakalamak ister gibi, yorulmutu, ilerde bir pet ie grd, ona bir tekme att, pet ie ilerde bir noktaya gitti.

Kapan unuttun dostum diyor, ban sana lazm olacak!
Pet ieden cayd. Boksr gibi yumruk atmaya balad karsnda boksr varm gibi, evet, glge boksu yapyordu: Hadi! Hadi! Ezik seni!
Sen bana yumruk atana kadar ben ensende bir kazan dn pilav piiririm, o kadar yavasn ki; bu ar ekim sana kimden miras? Kime ektin? Anneye mi? Seni uyuuk ucube! Sen bana bir yumruk atana kadar 1700 kaplumbaa ard arda aramzdan geer! Rakip sallyor yumruu, bir aparkat, bir sa, bir sol, karaciere bir yumruk.
O da nedir? diye dnrken Sudenaz,
geri geri gidiyor, ama abuk toparlyor, glyor Muhammed Ali gibi.
Ooo dostum! bu ok iyiydi, nasl oldu da bu yumruklarm gremedim?!
Sende Muhammed Aliden bir gz krp var.
Muhammed Ali ryanda pt m seni, belki de az nce ruhu buraya sana yardma geldi, yoksa senin karanlk acl gecelerinin hrsn hatrlayp m salladn o yumruklar, paraszlk acs m? Babandan yanllkla yediin tokadn acn m benden karyorsun, annene yaptn byk yanl sonras, saygszlk ya da bir arlk ya bir bana buyrukluk sonras, bir cehenneme dnmen sonras, can skc ve ok ktcl bir ocuk olman sonras, (bedeli vardr)
karnna yediin tekme? Annen kvrann grnce zevkle glmekte.O tekmenin acsn bana resmetmeye mi alyorsun? Tekrarlayaym: Ooo dostum! Bu ok iyiydi! Nasl oldu da O nsal yumruklarm gremedim.

Sudenaz bir yumruk sallyor, sonra bir tane daha.
yi katn, gzeeel; ama seni halama tavuktan beter yapacam dostum. Derken Sudenaz bir saa sendeliyor, bir sola, bir aparkat yedi, geri geri gitti, nerdeyse decekti.
Hakeme bakt, hakem saymaya balamt.
Sudenaz hakeme fkeyle bakt.
Ring kart, kolar birbirine girdi, seyircilerden bazlar ringe atlad, iri yar gvenlik grevlileri onlar clz ve lmek zere olan kurbaalar solucanlar ya da haerat olarak alglayp soukkanl biimde sarldlar onlara, paketleyip ring dna att. Kfrler havada uutu.
Boks msabakas ksa arann ardndan yeniden balad.
Sudenaz kzgnd, dil kard rakibine: hadi, kim yenecek grrsn! dedi, yumruk atyor, geri kayor, eiliyor, sonra ani atak yapp yumruu indiriyor, geri kayor, Muhammed Ali gibi ayak dans yapyordu, Sudenaz onu stne ekip yormay amalamt, ama o da nedir? Bir yumruk geldi; kfr etti; vay, azna ac biber koyim dedi, yere derken srt st, aparkat yemi, patates uval gibi srt st yere dmt.
unu duydu: beni hafife almamalydn.
Sudenazn bann evresinde biri milyon renkli yldz dnyordu, uyuuktu beyni.
Ya ben.. byle planlamamtm diye dnd.
Rakibin uzanan elini grd Sudenaz, uzatlan eli ituttu, ayaa kalkt elin yardmyla.
rakip kollarn at, kucaklatlar, rakip Sudenazn kolunu havaya kaldrd.
Sudenaz ok yorulmutu, kaybettii iin zgnd; ama iyi olan kazanr diye dnd, bu glge boksu onu ok yormutu.
Yere bada kurup oturdu, nefes nefeseydi, sesli dnmeye balad, havaya girdim, imdi biri bana yar olursa ne gzel olacak, onu pataklama imkan iin btn artlar hazr iimde, fiziksel olarak, lastik gibiyim, snmm.
imdi bana biri daylk yapsa, hara istese, yan baksa onu i i yerim. Oh ne rahatladm be. Tam havaya girdim, iim ald. Ama hayalen deil; hayalin zevkini yaadm; stelik yenildim; imdi gerein zevkini yaamam lazm: Gerekten birini pataklamam lazm, diyerek oturdu yere yine, iindeki fke yumuamt, alamak istiyordu, ama gzyalar kacak gibi deildi.
yle dedi kendine: Alamak iin gzyalarm tkendi. Ayrca Alamak bir halta yaramyor. 11 yana geldim! eki murla dalar delip susuz kylere su getirebilirim! ok zorlu yllar kaydettim, okula srnerek gittiim ylar oldu, adm kullanmayp srngen dediler, baz gnler yola ktm, bir hafta sonra eve varabildim, okul dadan aadayd, o zamanlar dada yayorduk baldr plak bir aileydik, ok yoksulduk, canmz skldka, a kaldka birbirimizi yerdik, alkla insanlar birbirine atar, ne zaman paramz olacak uyumuz buyumuz olacak, insann sinirleri bozulur, psikolojileri darmadan olur, ve yanndakine atar, yerler birbirini, ne var ki bu karn doyurmaz. Okumay ok istedim, fena hrs yaptm gr gr deil. Yollar orman doluydu, baz erdemli kzlar bana cangl kz derdi, ve ben ormann btn srngenleriyle dost oldum, srngen kz demeleri zoruma gitmedi, kalbim krlmad. Orman bana ok ey retti, meyvelerini yedim, karnm doydu hayatta kaldm, gnete glgeline sndm, dallarndan barnak yaptm. Ku seslerinin bysn itim gndz vakti ya da zifiri karanlk gecelerde, gecelerde en rktc sesler olurdu, onlar su gibi itim, onlar glgem oldu, onlar ruhumun bir paras oldu onlar admlarmdaki slk oldu, onlar parmaklarmn sihirli dokunuu oldu, zifiri karanlk gecelerde en rkek ve saf canllar ortaya kar, kelebeksi ve gzel canllar, parlak gzl, minik ve sevimli varlklar, gl varlklar, byk dileri olan varlklar, ii bilen kurtlar, ormann her yerini bilen vahi kurtlar, ulumalarbiliyorum onlardan bana ok ey geti, onlarn ustalklarndan bana ok ey geti
Ksa bir sessizlik sonras yeniden sesli dnmeye balad, ban ne doru sallyordu a bir kurt gibi, yle dedi kendine: Bugn kesin birini yere sermem lazm ve bu yere sermenin de sonularna katlanmam lazm. Acaba mahalleden kimi yere sersem. u ya benden byk at gibi kzlardan birine saldrsam. Glge boks gibi olmaz. Yani beni duman ederler hrpalamaktan, o halde ar ve ok aalayc bir laf akp- psikoza depresyona girsinler-
Girmeyip bu ebei ciddiye almayalm, ufak ocua vursak bamza bela gelir diye dnrlerseo halde ben de kanlmaz olarak bir yumruk aksam birineok can yaksailahi kuvvetle yumruk aksampeki; yakalayp beni harcarlar; yz metre rekoru m yok, eve kadar yz metre var, uup stme konarlar kesin. Ama arkadan Trt belgeseldeki kzl tilki gibi yaklap enseye bir tokat akp son srat kosam, hm, fikir gzel, enseye tokadn ar sonular olmaz. Ama bir yumruk atarsam pahalya detirler, o uzun kz beni fena pataklar. Selam verdim almadlar, beni ufak grp eliyle tavuk kklar gibi hareket yapt liderleri, dieri dil kard, ncs bir elini grtlana gtrp keserim manasnda boaznda gezdirdi parman. Ama bunu balatan bendim, onlara ilk seferinde yle dedim, aktm ablalara, at gibi grkemli grnmelerine; siz kzlar nz bostan tarlasnda m bydnz? O gneli gnde elimde dondurma vard, bana buz kesmi suratla bakyordu, sanki yzyllar srmt o saniyeler, glmtm, glmtm pimi kelle gibi onlar gaddar yzlerle bana bakarken, srttm ve birbirlerine baktlar, biz bu om azlnn biletini keselim dercesine, lider kz yle dedi, sann bir tamnda kan krmzs vard; uzaklasan iyi edersin bcr dedi; aksi halde seni perim, perim derken argo bir szck kast ediyordu, anlamam m, ben kan kurasym. Kibarca uyard beni.
Korkarak dedim ki: Uzunsunuz, yaplsnz ya, git git bitmez, sev sev uzar, bak bak bilenir, dokun dokun ieklenirkozmik bir gzelliksiniz. Ya nasl besleniyorsunuz diyecektim, azmdan o szler kt hayranlkla, fizik sizde kendine yeni bir diyar yaratm, gne sizde aydnlanyor, yalnz amalarnz, hayat mcadeleniz o trden mi bilemem, ben de sizin gibi grkemli grnmek isterdim, Fakltenin aasnda, sahilde
kimsenin umursamad o ant aa gibi, hi gidip onu grdnz m, ben grdm, k mk yok; asrlk aac grmeye giden kimse yok. O aa orada unutulmu, belediye gereken bak asn, dzenlemeyi yaratmal.
Aalar ne edelim be ocuk, anladk anladk uzatma, ok uzak deil o gelecek, 15 yana geldiine piman edecekler seni.
Kimler; neden?
Herkes.
Glmeye baladlar.
Ben de sanyordum srlarn verecekler, uygulayp onlar gibi grkemli olacaktm, mal mal onlara bakyordum.

Biri sa koluma girdi, teki sol koluma.
Liderleri ise arkamdayd.
Ensene tokat ataym m? dedi.
Ama neden, ben size kt bir ey yapmadm ki.
Aniden ensemde bir slaklk hissettim ve keskin bir ey, ensemi yalad ve srd.
Korkuyla ne srayp kurtulmaya altm ellerinden.
Lider kt siyah sal kz bana dilini gsterdi, perim seni bak, akreplerim sana geer!
Yalan atma dedim.
Yatlarnla takl ya da senden ufaklarla. Yanam okad.
Hadi ufaklk hadi. Git kendini mutlu et, bilirsin, birok oyun var. Bizim yamza geldiimde oyun oynamak istemeyeceksin, birileriyle kapp duracaksn, sevgilinle, abinle, kardeinle, dedenle, retmeninle, snav katlar sana dil karp ayp yerlerini gsterip sana kfr edecekler, bir snav kadn dierleriyle ibirlii yapp ete kuracaklar, ka ders gryorsan, gece nn kesip satr baltayla sana saldracaklar, zaten byle olur, onu gemen lazm, bunu gemen lazm, ailen zorbalk yapar, birileri. Ve hepsi senin iyiliin iin derler, srekli birileri sana kafa atacak, otobste, sahilde, ssz yolda, kalabalklarda, sana yle eyler yapacaklar ki canndan bezeceksin, btn yaama azmini karanlk kt bir varlk gibi emip yok etmek isteyecekler, ge kalma, unu yap, bunu yap, yle, byle, bu byledir, u yledir, kendileri ok bilirler, fikirlerini ne kadar dinlerler, robota evirirler seni, bydke, yani bizim yamza geldiindeasl dertlerin balayacak,
senin iin mzik yapmazlar, senin iin sinema filmi yapmazlar, senin iin ithal dizileri koyarlar ekranlara, ufak ocuklar kitap okumaz, cep telefonlar elinde peynir ekmek gibi, l, yasak getirin yleyse, sama, adi, be para etmez platformlarda vakit harcarlar, oyun oynarlar, Halide Edip Advar bilmezler, yleyse filmini yapsana kaskafa! Yap ki insanlar tansn onu, kavgasn! Anadoluda dman yok etmek iin kurulan irili ufakl eteleri.
Kurtulu savanda len 9 yandaki ocuklar, cepheye mermi tayan ocuklar, komple len liseli genleri.
Bak ufaklk, gemite o fakir ocuklar, yamal giysiyle cepheye mermi tayan ocuklar, peki gnmzdeki ocuklar
bilgisayarda aptal oyunlar oynar, gemiin ocuklar ocuk yata cepheye gidip dman ldrd, onlarn hikayesi yok imdilerde, beyaz tenli, makyaj yapan ekik gzllerin dizilerini ocuklara izletiyorlar, arkclar. Ah be ufaklkseni yneten bykler ne kadar ahmaktr, sistemher ey bykler iindir, arada senin iin bir ey yapm gibi grnmek iin bir ey yaparlar, senin iin film yapmazlar; nk para getirisi yok, senin reytingin yok, bakarsn btn diziler bykler iin, dizilerin iine birka ocuk koyarlar laf olsun diye. Alay yalan. ren uydurma eyler. Uyu diye, ceset gibi uykuya dal diye, mezarla abuk gidesin diye, akln kullanama diye. te bu herifler bu kadnlar okullarda retmen mdr, onlar sizi ynetiyor. Onlar bize gya bir eyler retiyor. Bana 1800l ylarda yaayan bir Trk ocuunun filmini eksinler koysunlar nme, bana ortaadaki Trkleri ocuk anlatan bir dizi yapsnlar, ba kahramanlar ocuk olsun, yetikinler deil, sama sapan bir rya gr diye ithal film ve gbre kitaplarla bizi bylemekteler, ite onlar ynetiyor bizleri. Bir eylerin istismarclarbak ufaklk, ilerde, bizim yamza geldiindeduvarlarla konuacaksn aresizken, duvar yumruklayacaksn, alayarak ya da fkelenerek, kendini hayatta yapayalnz hissedeceksin. Sen sen ol bize zenme, ocukluunu, u an yaa. Bizim yamza gelince.. arkada evrene birileri gelecek, sana uyuturucu satmaya alacak, nce parasz verip seni altrmak isteyecekler, yannda uyuturucu kullanacaklar, dostundur, evrenden biridir diye gidip kimseye syleyemezsin, sylersen seni zaten mahvederler, zarar yok, al bir kere dene diyecekler, uyuturan hap satmaya kalkacaklar, ielim rahatlayalm diyecekler, Samsunda her gn uyuturucu kullanan ve satan kiiler yakalanr ve hapse atlr, uyuturucu kullanm o kadar yaygn kiite ocuk, seni bekleyen bir ortam var ve ortam bu anlattm ortamdr. Gerekten iyi insanlar yok; hi kimse seni gerekten sevmeyecek, herkes seni bir ey iin kullanmak, smrp atmak isteyecek, kimse sana hakiki bir sz sylemeyecek, herkes bir kar peinde olacak, dnya bir cehennemdir ocuk, yaadka bunu anlayacaksn ve bizim gibi simsiyah giyeceksin, hayatn yaamaya demez bir gbre olduunu anlayacaksn, yklacaksn, ok alayacaksn, ok kzacaksn, sevgilin lanetin teki olacak, gerek yzn gizleyecek senden, ve sevgiline inanp, aileni karna alacaksn ve sonra ailenin hakl olduun anlayacaksn, sevdiim erefsizin tekiymi diyeceksin, nasl inandm nasl kandm. Bizim gibi kzlardan oluan bir ete kuracaksn kendini, araya tek erkek sinek giremez! Kimse yaamn rezil, cehennem yzn anlatmyor, anlatmaz, okullarda ezberden bir eyler sylerler, karlar iin, hepsi seni smrmek iin, srekli palavra skarlar, srekli, seni yalanlarla programlarlar, bir bilgisayar gibi, ki; onlar iin sava diye, biz aylanlardanz, biz kle zihniyeti reddedenleriz, bizler okuldan atlanlarz. Bizler uyuturucu satmayp kullanmayp kuafrde sama bir kadnn yannda sigortasz alanlarz, bir gbreden kafede gece yarlarna kadar be kuru iin alanz, bir barda bulak ykayanlarz, dondurmacda mahvolanlarz, lokantada, giyimi maazasnda be kurua binlerce takla atanlarzbizlerithal gbre dizilere inanmayanlarzbizler ac eken ama onlar reddeden ve bu yolda cann verecek olanlarz ve bizler onlara gre eytanzbizler argoyu en iyi kullananlarznk bizler sokaklarda rendik gerekleri, ac ekerek, aldatlarak, en zorlu yollardan geerek elde ettik bu bilgileri. Okullarda deil! Madem bu sistemin yneticileri ok akll, bilgisi, muhteem.. peki niye uyuturucu meselesini zemiyorlar, haberlerde srekli polisin basknlar gsterilir, evlerde uyuturucu yetitiriyorlar. Bak ufaklk, sen onlarn cehennemine odun tamak istiyorsansorun yok; ama bizim gibi uyanmak istiyorsanbu zor yol bilesinok alarsn zlrsn ama kendin olursunkavgan bitmez ama kendin olursun. Btn dediklerimi bo ver de ocukluun yaabana dnyay verseler bymek, bu yalara gelmek istemezdim, byle grnmek istemezdim, 9 yanda kalmak isterdim sonsuza dek, 9 yanda annem ld ve babam bir ay sonra yeniden evlendi. O kar da lanetin teki kt.
Sudenaz dedi ki: Ama sizin zgrlnz var. 15 yandasnz. stediiniz yere gidersiniz. Ben bakkala zor giderim. Yani nerdeyse evdeki tuvalete her gittiimde, gidebilir miyim? derece biri zgrlk benimkisini. Yani ehir iine tek bama gidemem. Sahile yzmeye. Bu can skc. Sinek miyim, dolaptaki yumurta, bu snrlama olacana.. ben patates tarlasnda patates olaydm, yazn en tatl gnein vurduu eftali bahesinde mutlu olgun bir eftali. Boklu derede yeil ve dost canls erkek bir kurbaa. Anemin evhaml hali beni ldrecek. O sanyor bakkala giderken ara arpacak, saa sola bak diyor, sanki srekli ara geiyor, bakkal yirmi adm tede. Bakkala ok gidip geliriz, aslnda bakkal bizim evin bir odasna asalar ok iyi olurdu, yer kiras almazdk. Napim can skntsna srekli bir eyler alyorum. ncik boncuk trden. Bir de cimri annem, para veriyor bir sakz paras. Bir de idareli ine diyor. Sakzn nesini idareli ineyeceim diyorum, biz ok idareliydik sakz bulamazdk, ok fakirdik ocukluumuzda, yeil otlarn inerdik tarla kenarnda koparak, papatya inerdik, gelincik, baka baka iekler, bahar aynda bahelerde tarlalarda aan lahanalarn sar iekleri denedim sperdidiyor annem, bir clz poet.. cips dolualyorum kck eye el koyuyor. imdi bir tane, bir saat sonra bir tane diyor. Her eye karyor. Bir arkadam dedi ki: Senin annen ruh hastas. O gn deli gibi glmeye baladm. Kz ard, onu dveceimi sanm sonradan dedi, aslnda ben de annemin ruh hastas olduunu dnyorum ama kendime yediremiyordum, benim annem ruh hastas olmaz, olamaz, annem bize yemek yapar evin iinde patron odur, yok canm annem salkl, hasta olamaz, hastaysa, annelerin babalarn hastalklar genlerle bir eylerle ocuklara geer ya, doktora gidince sorar, ailede byle byle hastalk tayanlar var m diye. Aklma bu gelmiti, dncem bu, annem ruh hastasysa, kesin ben de ruh hastas olurum, imdi deilse bileilerdeaman Allahm, korkun bir ey olurbenim gelecek hayallerimde bir sr ey var, villa, havuz, Paris Amerikayatlar katlar, en lsk aralarmarka ayakkablar, antalar, tuvaletler, dalarda otel zinciri sahip olmakama benim gelecek hayallerimde ruh hastas olmak yok ki.. hangi ocuk gelecek hayallerinde bir ruh hastas kii olmak ister ki gelecek hayallerim byk Trkiyede ki btn milli parklar gezmek istiyorum. Dalarn en tepelerine kmak istiyorum. Paratle atlamak istiyorum, yama parat.. srf yapamasam da tertemiz denizlerde kurbaa taklidi yapabilirim. Annem bana birka bozukluk veriyor. Diyorum ki sakince; anne ekmek bile on lira, kartrdm diyor, yalan atyor, numarasn yesem para vermez, tam evden kyorum, kzm izin almadan nereye?! Diye parlyor.

cehennemini dibine gidiyorum, dnebilirsem gelebilirim. Ama yolumu arp cehennemin geri dnlmeyen yerinde gidebilirim anne, merak etme diyecekken demiyorum, ama diyorum laf saydrnca, yle olursa anne polise bildir, tabi yorgun ve iman polisler; bakarz abla deyip geitirebilirler seni, o sra yemekte olabilirler ellerinde yarm ekmek tavuk dner, -zorlu bir grevden yeni dnm olabilirler-
azlarnda ekmekle konuacaklar. Sistem yemek masrafn karlamaz polislerin, eer yemek verirse hazr paketlerde kokumu kurbaa ya da antik kertenkele gibi bir eyler vardr; onlarla kimse doymaz, onu yiyen a ay gibi isyan edesi gelirPolis intiharlar ayr konu, en ok intihar eden meslek gurubu yeleridir polislerAnne Allah akna kafan utu mu, nereye gitti yoksa ben farknda olmadan beynine sokaktan bir serseri kurun mu geldi diyorum, bakkala gideceimi biliyorsun da neden izin almadan gidiyorsun diyorsun. Babana bozuum diyor kr olasca ge geleceim dedi, ge geleceim esirin miyim diyor. Ne yapacaz kzm. Glyor annem akln karm gibi, en iyisi yeni bir koca bulaymsen de byrsn, sana da yeni bir koca buluruz gidersinanne ben okuyacam yksek yerlere geleceimdiyordun ya; okumazsan kafan krarm, cehennem gibi kirli kanl ve simsiyah bulutlarla kapl sokaklar yalarsn yalanrsn alktana sokak kpekleri gibi gezersin diyordun ya, hadi kzm hadi, git bakkaldan al alacanok uzatrsan alrm elindeki on lirann be lirasnzaten para skntmz var. Pazara gitmem lazm. Be lira byk para ben katm deyip gvercin gibi kaarak uzaklatm evden. Sonra eve geldim ve annem cips istedi, hayrdr aga dedim mafya lideri gibi, ses tonumu erkekletirip, ellerimi arkada balayp. Parlad:

ver kz dedim, yolarm salarn! Kapk azl! En sevmediimi hakaret de kapk azldr, bunu bana biri derse ayar olurum, onu le paralayan akbaba gibi parampara etmek isterim, kzgn boa gibi burnumdan solumaya balarm. Kzgnlktan krmzya dnerim domates gibi. Anneme sv sorun yok, ,ama bana kapk azl dersen bana, topuklarma kurun skm gibi olursun. Bir de edepsizi lafn hi sevmem, biri bana edepsiz derse ok sinirlenirim, ne edebi ya, edebin ne, hay senin edep dediin eyenokta nokta..noktaanladnzsenin edep dediin ey batsn!

Annem elimden zorla ald
cipsi yemeye balad, ok kt ok ktcl bakyordu, belli, bir eye kzp szmt, anne neyin var dedim ses etmedi, dalp gitmiti, bolukta bir eye bakarken cipsi, birinden bir eyden intikam alr gibi iniyordu, anneme korkarak yanatm, beni dvecek diye korkuyordum; ama yanl bir ey yapmadm ki sokaktaki kaldrmdaki yeil otlara bile saygm vardr, evin stnden geen martlara.. zentim var kesin.. bir gn onlar gibi olabilir miyim bilmiyorum; ama olmad sokak kedileri gibi ii bilen yiyecek kapmasn bilenyiyecek atlnca yanaan, teki kedilere hrlayp onlar korkutup yiyeceini koruyan bir kedi olmak isterimanneme iyice sokuldum ve elimin iini yzne yanatrp saa sola salladm ara silecei gibi, annem elimi yle sallamama aldr etmedi, kr olmu gibiydi, anne, dedim yant vermedi, anne, neyin var, acil yardm 911i arayacam
Donuk dalk umu annem dedi ki; biz Trkiyedeyiz. Amerika acil yardm hattn ararsan911i kaln kafal yavrum, Amerikadan Trkiyeye gelmeleri birka gn srer, o zamana dek ben de ruhlara alemine ulam olurum, sen de mezarma gelip alayp ban mezara topraa mermi gibi destans gmp, anne, ben sensiz ne kadar ktym diye zrlarsn. Trkiye acil yardm nosu 112dir kzm, sen zeka olimpiyatlarna katlsan kesin ampiyonsun!
Offf! Anne kartrdm. Annem dedi ki; O izlediin sama dizi yznden. Anne, neyin var, konuuyorsun; ama bitkisel hayatta gibisin, konuuyorsun, hissediyorsun; ama hareket etmiyorsun, filmlerdeki rngayla ila baslm acnas maktuller ve mankafa kurbanlar gibisin, o aptal adamlara gvendikleri iin rngay yerlerama tabi kurgu bu anne, put gibi oldunroma dneminin en gsterili heykellerine ta kartrsn. Artk normale dner misin? Annem dedi ki; kafam ok bozuk.. neden anne diye sordum. Annem dedi ki; bu akam baban eve dnmezseyani gece 3 gibi dnerse.. o tahta kafay banyoya sokacaz ve kapy kilitleyeceizkafasna kzgn tyle birka darbe indirirsin nceden. Ben de keserle azna doru, keserin kt ksmyla dilere doru gzelce vururum. Bugn ok kt eyler kt azndan telefonda konutuumuzda. Keserin keskin ksmyla da gzlerine vurdum mu tamam, kr kuu kafese atacaz.. bylece kr kuu kafesten karsak da bir yere gidemez. Ayana zincir vururuz, bir sene banyodan karmayz onu, yemek su verirsin tepsiyle, orada sar ier.. klozet var.
Anneme dedim ki: Neden anne?
Galiba baban beni aldatyor
Anne, sakin olmalsn.
Nedenmi.. sen evli olsan kocan seni aldatsa?
Anne sakin olmalsn. Sabreden dervi muradna ermi derdin ya.
Banyoya onu bu ekilde, zararl bir bcek gibi atarsak bunun bedeli ar olur. Yani:

Bir kimseyi hukuka aykr olarak bir yere gitmek veya bir yerde kalmak hrriyetinden yoksun brakan kiiye, bir yldan be yla kadar hapis cezas verilir. Kii, fiili ilemek iin veya iledii srada cebir, tehdit veya hile kullanrsa, iki yldan yedi yla kadar hapis cezasna hkmolunur.

Ne samalyorsun kzm?
Su belgeselinde izledim bilgilendim anne, avukat anlatyordu.
Yaaa, arkamda olmalsn; seni ben byttm ne zorluklarla, evde ba baaydk, banyoya atacaz tahta kafay; ama nce girieceizne var bunda? Korkmana gerek yok. Bir sene onu orada hayvan gibi tutsak etmesek bile bir gece dursao daya yiyip dursa iimdeki btn ac gider. Yani kocam banyoya banyo yapmas iin sokmak su mu hakim bey, sarhotu, kzm sana girdi, ben soluna. Deriz mahkemede. Yan ufak; ceza almazsn. O esnada aya kayd dt kafas gz yarld deriz. Sen endielenme kzm. Onun gerekleri anlamas, aylmas iin pata kte bir efsane dayak yemesi lazm bizden. Anal kzl bir efsane yaratmaya ne dersin bu gece? Bak oklavay verebilirim. Kzgn t dehet verebilir. Merdaneye ne dersin? Bak olmad ben motorlu testereyi alaym. Ben onu altrp ucun havaya dikerek gidip onu korkuturum korku filmlerindeki gibi, tar tar tar.geende izlediimiz korku filmindeki gibi, sen de arkadan kafasna merdaneyi indirirsin. Arkada saklanrsn. Bak bu komple ok ie yarar. Anne ona komplo diyorlar, gizli karar almak.. amaaan neyse. Sen meselenin zn anlad m aslan paras kzm. Sen gl bir kzsn. Biliyordum byle olacan dedi konuuyor; ama heykel gibi donmu suratla, ortaa dnemi bir heykel yine. Sklmad m, akln kard galiba, korkun eyler anlatyor, eytan i bandaktlk yan bamdabak canmn ii, sen asenasn, sen amazonda yaam kabile kzlarn soyundasnSen Amazon ocuksun, kadn olacaksn. Onlar kadnlardan oluurdu, aralarna erkek pire bile szamazd, onlar kadnlarn devletiydi, onlar kadn savayd. Onlar greirdi, onlar erkek gibi glyd, onlar plak elle ayy ldrd, onlar ay board, onlar yle glyd ki boay boynuzlarndan tutup yere devirip tu ederlerdi..
Atma anne!
Samsunda Amazon kadnlar yaad. Git bak aratr oku. Cahil cahil konuma!
Bakacam.
Bak kzm.. o hain babana iyi bir ders vereceiz ki akl bana gelsin, bize bizden fayda var, aile birliini, btnln korumamz art. Ac tatl yllar birlikte geirdik. Bizler iyi insanlarz. Sen, ben Ben cani ya da psikopat bir anne deilim ve sen de kk, yardmc eytan deilsin!
sen bir melek ocuksun, ben de dertli yrekli ileke yuvasn caniyle diiyle koruyan bir anneyim! Benle devam et, bana uy; ama bu ii seriye balama sakn, okulda birine uygulama ocuklarla ibirlii yapp, sevgilin olur, kocan olur, sakn bu ii seriye balama, hapse girersin..
Ama biz bunu yaparsak tahta kafayahapse girersin.
Saygszlk yapma! Sen ona baba diyeceksin, tahta kafa kavram bana ait...Bak kzm.. ben o oduncudan aldm bodrumdaki motorlu testereyi altracamsen arkada bir yerde bekleyeceksin. O banyoya kaar, karacazbanyoya girdi mitamamdr, arada kapya testereyle delik aarm, ara ara ve kafam girecek kadar ve ona iin bitti moruk, iim bitti derim delirmi suratlataciz ederim, az sonra senin kafan koparacam derim, korkudan d patlar
Anne, hapse girersin, hadi ben yam kk, yrtarm, peki sen?
Evladm bak, aha, o da ne, harfliler emir verdi hakim bey derim, hayaller grmeye baladm derim, kocamn srtnda simsiyah kara bir bcek grdm derim, ben o siyah bcei ldrmeye alyordum, kocama delice am, evladmn babas, onu neden ldreyim ki derim, ben kocamn klna zarar gelmesini istemem, evimin reisi oDeli numarasna yatacam yani, deliler su ilerse ceza almaz, tedavi ettirirlerpeki kzm, o i sende mibasit bir numara ekeceiz, basit; ama numara boka sarabilir; numaray elimize yzmze bulatrrsak, baban direnir ve bizle atrsa eer cehennemin en rtbeli cezalandrc melekleri misali bir savunmayla, canmz diimize takp onu yere serecek miyiz, ampiyon?
O i bende anneciim.
Annem birden normale dnd ve bana sarld smsk, ben de ona.
Anneme dedim ki; anne bu numaray babamn birlikte olduu kadna eksek?
Hm, ok iyi bir fikir. Hi dnmemitim bunu! ampiyon! Ama nce babann icabna bakalm.

Sudenaz pet ieye annesine sarlr gibi sarlmaktadr.

19 MAYIS 2024 PAZAR

Yazan: sa Kantarc

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn ak ve romantizm kmesinde bulunan dier yazlar...
eftali Bahesinde
Demir Kafes Kzlar
Nurgl
Zengin Kz ve Tesisat ra
Kzn Yalnzl Yaz Gecesinde
Kimseyle Vurumayn
Teneke Surat
Ak Uruna
Yolda Bir Aile
ki Yalnz

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Atlar ve nsanlar (Aklar in)
Da Kynde Kz Kardeler (Burma Kadayf)
Dan Atmosferine Kaplan Kzlar
Gen Kzlarn Dnyas ve Dardakiler
Dindar Kzn Kendini Arama abalar
Kara imsek ve Kardeleri
Saplantl Ak ve Yapayalnz Gnler
Bir Kzla Bir Erkein Dostluu
Baz Kzlar ok Deerlidir
Tramvay Eletirisi: En Azndan Bir Sr Bilinci

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Gsmde Ate Bcei Gibi Parlayacak [iir]
Bir Kadnn Geliim Sreci [iir]
Hayran Olduum Tek ey [iir]
imdi Yak Bir Sigara [iir]
Kap Aan, Cebrail [iir]
Seni Mutlu Edeceim [iir]
Birds And Girls [iir]
S. Kimek ve Hayaletli Evler [iir]
Bir Kedi Bir Fikir Meme [iir]
Onun Srtn Hayal Ediyorum [iir]

sa Kantarc kimdir?

yazar

Etkilendii Yazarlar:
jack london

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | sa Kantarc, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.