..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur. -Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Roman > Tarihsel Roman > Bülent Efe
12 Temmuz 2006
Kudüs Yolunda - 3. Bölüm  
Bülent Efe
Hiç yaşadığın sokaklardaki yarıklara uyanık gözle baktın mı? Senden önce yaşayanların hayaletlerinin çıkış kapısıdır, onlar. Gece geç vakit yeniden ürerler, yaşayanları ürkütmemek, kendilerine de rahat gezinecekleri yollar bulmak yüzünden… Eski hanelerini ararlar, su içtikleri, aş yedikleri kap kacak kırıntılarını toplarlar. Bazen hayatta olanlar da onlara benzer davranır. Akıllarında bayat bir gülüş, ezeli bir dost, durmuş bir sevdayla yalnızlığın müptelâsıdırlar.


:BJID:
Aslan Bey Amasya’yı Terk Ediyor

Akşamüstünün hüzünlü demindeydik. Sabaha dek çokça anlatacaklarım vardı, uzun uzun soluklandım, gücüme güç kattım. İki can sabırla bekliyorlardı, diyeceklerimi, acelesizliğin, umutsuzluğun uyuşukluğundaydılar. Bense olanları hatırlamaya, çölde rastladığım hayalci hikâyeci gibi dili güzel, içi boş şeyler anlatamamak için dikkatimi toplamaya çalışıyordum. Boğazımı temizledim, son kez derince rutubetli zindan havasını ciğerlerime doldurdum.

‘Hiç yaşadığın sokaklardaki yarıklara uyanık gözle baktın mı? Senden önce yaşayanların hayaletlerinin çıkış kapısıdır, onlar. Gece geç vakit yeniden ürerler, yaşayanları ürkütmemek, kendilerine de rahat gezinecekleri yollar bulmak yüzünden… Eski hanelerini ararlar, su içtikleri, aş yedikleri kap kacak kırıntılarını toplarlar. Bazen hayatta olanlar da onlara benzer davranır. Akıllarında bayat bir gülüş, ezeli bir dost, durmuş bir sevdayla yalnızlığın müptelâsıdırlar.

Aslan Beyin gamı ise, başta bu değilmiş. Amasya’nın şimdi kanla yıkanan sert taşlarından, gönül koymadan evlendiği doğurmaz karısının nazından, şehre kök salıp çöreklenmenin endişesinden, vali babasının bitmez öğütlerinden ve azarlarından sıkıldığından yollara düşmüş. Kudüs hedef olmuş, ona. Sadece ona mı? Hocası Mikail ve otuz seçkin asker de Aslan Beyin kararından memnunmuş. Rum diyarından gelip geçen yeni kâfir tayfasının Şam önünde kuşatmada olduğu haberi düşünce kente bir an önce cenge katılmayı dilemişler.

Aslan ulemanın önünde fikrini babasına açtığında kimse gıkını çıkaramamış, ama şehri bu yeteneksizin temsil etmesini hem isteyenler hem istemeyenler varmış. Babasının yakınında olanlar savaş bilmez gencin adlarını lekeleyeceğinden endişeli, ağabeylerinin civarındakiler bir varisin belli ölümünden memnun sessiz kalakalmışlar. Babası sonunda dayanamamış, bu kutlu göreve hazır oğlunun omuzlarına iki elini dayamış ve ‘Nurettin Mahmut’a katıl!’, deyivermiş. Baba-oğul birbirlerinin gözünün içine bakıp güçlükle gülümsemişler. Ağabeylerinden en büyüğü hızla yanlarına seğirtip kuşandığı kılıcı kardeşine uzatmış. ‘Bununla lazım olandan bile çok kâfir başı alasın işhallah!’, diye avluya dileklerini dökmüş. Ulemanın başı ağır eteklerini toplamış, Aslan’ın öpmesi için elini ağırca uzatmış, sonunda bütün Müslümanların dileği olacak arzudan bahsetmiş. ‘Kim bilir belki seni Kudüs’e ilk girecek mücahitlerin arasında görürüz, Allah aşkıyla gidesin.’

Bir tek karısı uyarmış, Aslan’ı. Savaşmanın güçlüğünden, Frenklerin gücünden ve acımasızlığından haberdarmış da ondan. Ninesi genç kızlığında İznik’te yaşarken zor kurtulmuş esaretten, tecavüzden. Kocakarı masallarına kanmamış, Aslan kendine bir erkek evlat bile veremeyen helaline sırtını dönmüş, giderayak döşek muhabbetinden uzak durmuş. Gün doğarken sabah namazını eda edip bu kez küçük ağabeyinin hediyesi kara bir atın sırtında, bekleşen cengâverlerin arasına katılmış, yaşı geçkin Mikail’in rehberliğinde ardına bile bakmadan, sonraları nedensiz özleyeceği Amasya’yı terk etmiş.’Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın tarihsel roman kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ayın Gölgesi Birinci Bölüm 2.
Kudüs Yolunda - 9. Bölüm
Kudüs Yolunda - 10. Bölüm
Kudüs Yolunda - 7. Bölüm
Kudüs Yolunda - 5. Bölüm
Kudüs Yolunda - 4. Bölüm
Kudüs Yolunda - 6. Bölüm
Ayın Gölgesi Birinci Bölüm 1.
Kudüs Yolunda - 8. Bölüm
Kudüs Yolunda - 2. Bölüm

Yazarın roman ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Agora^nın Çocukları - 2. Bölüm
Agora^nın Çocukları - 3. Bölüm
Agora^nın Çocukları - 1. Bölüm
Kudüs Yolunda

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Eski Bir Yağmur [Öykü]
Maviydi Otomobilim, Hem de İtalyan Marka! [Deneme]
"Büyük Turist"; Batılı Bir Gezginin Analizi [Deneme]
Sadece Hüzün [Deneme]
İletişim Çağında Sıfır Bilgi [Deneme]
Küresel Köyün Kör Kuyusu Sosyal Medya; Bireyselliğin Zirvesi… [Deneme]
Nekrofili [Deneme]
Liberal Ekonomide Son Nokta; Piyasa Faşizmi [Eleştiri]
G. W. Bush; Yeni Binyılın Günah Keçisi… [Eleştiri]
İnsanlık Anaerkil Bir Dönem Yaşadı mı? [İnceleme]


Bülent Efe kimdir?

Akdeniz Klasik Arkeoloji, Ege Radyo Tv, Sinema okuduktan sonra farkettim ki yazar olmak istiyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Woddy Allen, G.G. Marquez, Jack London ve Dostoyevski


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Bülent Efe, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.